26.3.2022

Na úvod čtvrtfinále Příbram na domácí palubovce zaváhala s Odolenou Vodou

První zápasy čtvrtfinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 jsou minulostí. Oba největší favorité na titul nezaváhali. Jihostroj České Budějovice lehce porazil oslabené Ústí nad Labem a Karlovarsko až po boji zdolalo Duklu Liberec. Překvapením je domácí prohra Příbrami s Odolenou Vodou, pražští Lvi si ve třech setech poradili s kladenskými Orly.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – AERO ODOLENA VODA

V úvodním zápase čtvrtfinále play-off změřily síly týmy Příbrami a Odoleny Vody. Přestože Příbram skončila v tabulce třetí a měla by tak být mírným favoritem v tomto vzájemném střetnutí proti Odoleně Vodě, která skončila v tabulce na místě šestém, nikdo neočekával lehký zápas. Během základní části oba týmy uhájily výhry na domácí půdě, ale tentokrát to dopadlo opačně. Odolena Voda přijela skvěle připravena, po celý zápas předváděla méně chyb a velkou koncentrovanost a zvítězila v Příbrami 3:1. V sérii se tak ujímá vedení 1:0 na zápasy a potřebuje zvítězit ještě 2x, aby mohla slavit postup do semifinále.

VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 1:3 (27:25, 21:25, 23:25, 21:25)

stav série 0:1

Rozhodčí: Krtička J., Dmejchal M.

Počet diváků: 821

Domácí: Böhm, Robinho, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libero Verasio. Střídali: Šábrt, Hulpach, Rosenbaum, Ureš F., Ureš J.

Hosté: Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, Chevalier, libero Hadrava. Střídali: Ribom, Saada

Lukáš Trojanowicz (blokař VK Euro Sitex Příbram): „Přišlo mi, že jsme do dnešního zápasu nastoupili velmi vlažně, jako bychom byli velmi nervózní. Nedařilo se nám od servisu, nahrávky, přihrávky ani na bloku. První set jsme vyhráli těsně, skoro bych řekl, že i náhodou. Další tři sety jsme se už jen vezli a nepředvedli jsme ani náš herní standard. Ve čtvrtém setu za stavu 10:5 pro nás přišel na podání Matyáš Démar, my jsme neuhráli snad šest nebo sedm útoků, dělali jsme chyby, smečovali jsme do zámezí, byli jsme v síti a pak už se nám zkrátka těžce hrálo a nedokázali jsme s vývojem zápasu nic udělat.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Chtěl bych moc poděkovat divákům, že dorazili na dnešní zápas a vytvořili skvělou atmosféru. K zápasu bych řekl jediné – to, jak jsme dnes hráli a jaký výkon jsme předvedli, takhle se nehrají zápasy play off a tím pádem jsme nemohli ani pomýšlet na výhru.“

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „Myslím si, že jsme dnes dělali o dost méně chyb než domácí, kteří působili nervózněji. My jsme sem přijeli s tím, že nemáme co ztratit, hráli jsme bez nervů, koncentrovaně. Myslím, že jsme i lépe podávali, a to všechno bylo klíčem k dnešnímu vítězství.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „Klíčem k výhře dnešního zápasu byla trpělivost a asi to, že jsme se nesložili po prvním prohraném setu. My jsme vlastně i v tom prvním setu byli nahoře, měli jsme setbol, bohužel těsný aut znamenal srovnání stavu, to se prostě někdy stane. Ale naštěstí kluci hráli od začátku do konce trpělivě, precizně, i když jsme nastoupili možná v trochu improvizované sestavě, ale ten, kdo dnes přišel na hřiště, tak neskutečně pomohl. Už to tak bývá, že série v play off často nerozhoduje jen základní šestka, ale všichni hráči. Pořád je to ale jen jedno vítězství, vedeme 1:0, což je skvělé, ale uvědomujeme si, že v úterý hrajeme znovu. Nicméně za dnešní vítězství jsme obrovsky šťastní, byl to hezký a vyrovnaný zápas. “

Do prvního setu vstoupily oba týmy celkem nervózně, byly k vidění chyby na obou stranách a rozhodně to zpočátku nevypadalo jako zápas play off. Nicméně od začátku bylo jasné, že Odolena Voda se na domácí dobře připravila a bylo jasné, že to pro domácí bude sakra těžký zápas. Občas se podařilo domácím o dva body odskočit, ale Odolka se vždy brzy dotáhla. Cca v polovině setu se hosté poprvé dostali do vedení jednoho bodu a poté se hrálo vyrovnaně na obou stranách. V koncovce však Příbram chybovala a prohrávala 22:24. Hosté měli poté šanci ukončit set, ale univerzál Martin Hladík vyhodil o pár centimetrů míč do zámezí a bylo srovnáno. Příbram pak až zázračně zvítězila poměrem 27:25, což Odolku jistě zamrzelo, ale nesložilo.

Do druhého setu vstoupili hosté mnohem lépe a Příbram pouze dotahovala. V jeden moment to již vypadalo, že se domácí přece jen dotáhnou, ale buď vždy přišly zbytečné chyby z jejich strany anebo Odolka zahrála výborný balón, čímž náskok udržela a sebrala domácím vítr z plachet. V koncovce si tentokrát hosté dali větší pozor, byli maximálně koncentrovaní a jednoduše nedali domácím žádnou šanci, aby mohli druhý set opět nějak zázračně zvrátit.

Do třetího setu se šly oba týmy rvát opět „od začátku“. Bylo jasné, že je potřeba získat alespoň dva sety k vítězství, jedno v jakém pořadí. Odolena Voda v tomto setu předváděla asi nejlepší volejbal v dosavadním průběhu utkání a tlačila domácí na servisu i obranou v poli. Příbram jako by neměla čím odpovědět, čím soupeře překvapit. Pokud došlo k nějakému souboji na síti, měli často hráči Odoleny Vody navrch, navíc výborně bránili v poli a výborně přijímali. Stejně jako v setu druhém se šlo do koncovky asi se čtyřbodovým vedení Odoleny Vody, která opět neponechala nic náhodě a ujala se vedení 2:1 na sety.

Nevzdáme se a otočíme, řekli si domácí hráči a naskočili v dobrém tempu do setu čtvrtého. Domácí fanoušek už si myslel, že to je konečně ten okamžik, kdy se domácí chytnou a soupeře začnou přehrávat. Skutečně ze začátku to tak vypadalo, domácí získali vedení 10:5, což vypadalo hodně nadějně. Poté ale přišel na podání za hosty Matyáš Démar a skvělými čtyřmi servisy v řadě způsobil domácím obrovské potíže, domácí nedokázali po jeho servisu složit balon. Pak přišla konečně očekávaná ztráta na 11:9, ale v tu chvíli již domácí působili odevzdaně a nedokázali držet s hosty krok. Brzy předvedli další chyby a i o tento drobný náskok přišli. Hráči Odoleny Vody dnes působili více jako tým a společně se radovali z každého uhraného míče až do konce setu, který vyhráli poměrem 25:21.

Odolena Voda se ujímá ve čtvrtfinálové sérii vedení 1:0 na sety a v úterý čeká oba týmy další střetnutí, tentokrát na půdě Odoleny Vody. K postupu do semifinále je potřeba získat tři vyhraná utkání.

Autor: Štěpán Chvosta

VK LVI PRAHA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Co si přáli, to splnili. Pražští Lvi přehráli v úvodním klání čtvrtfinále UNIQA extraligy kladenské Orly 3:0. Stačila jim k tomu hodina a půl. Na druhou stranu je třeba přiznat, že všechny sety dospěly do vyrovnaných koncovek. Nyní se série přesune do Kladna, kde bude v úterý (18.00) pokračovat.

VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz 3:0 (25:23, 25:21, 25:22)

stav série 1:0

Rozhodčí: Grabovský, Spáčil

Počet diváků: 320

Domácí: Nedeljković, Janouch, Kriško, Todua, van Dijk, Smith, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, Toman, McCarthy

Hosté: van Solkema, Seppänen, Špulák, Platačs, Kraffer, Kyjanica, libero Kunc. Střídali: Lohr, Hancock, O. Fortuník, Hýský

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství. O to více, že rozhodovala vůle na úkor kvality. Ta je ovšem v play-off nezbytná. Musíme ji předvést i v úterý na Kladně.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Důležité vítězství. Dostali jsme se do vedení 1:0, ale samozřejmě víme, že je potřeba vyhrát třikrát. Musím pochválit tým za koncentraci, byli jsme zodpovědní a hráli jsme přesně to, co jsme si řekli. Přestože nás soupeři tlačili servisem a často dostali do nevýhodných situací, tak jsme se z nich dokázali prosadit. A taky nám fungovala obrana.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Hrál se dobrý volejbal. Výsledek úplně neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Lvi byli v některých pasážích zápasu preciznější. Vždy rozhodla jedna naše špatná série na příjmu. Nebyli jsme schopni natřikrát otočit. Teď ale hrajeme doma a do Unyp areny se chceme vracet za stavu 1:1.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „V utkání jsme se nevyvarovali slabších chvilek, které domácí trestali. Z pohledu vývoje zápasu zaslouženě vyhráli.“

Naprosto vyrovnaný byl úvod prvního setu. Až za stavu 10:10 se k servisu dostal Kriško, Toduovi se dařilo blokovat a domácí rázem vedli o tři body. Na to zareagoval kouč hostů Fortuník oddechovým časem. Náskok Lvům vydržel do podání Špuláka, jehož projektil znamenal snížení na 18:20 a time si vyžádal i trenér Lvů Pomr. Mladého Orla ovšem nezastavil a hlavně díky němu hosté vyrovnali. Také domácí mají svého žolíka, jmenuje se Ivan Pliasetskyi. Při jeho servisu Pražané zase odskočili (22:20) a opět se obě družiny odebraly k lavičkám. Druhý oddechový čas si v závěru vybrali i domácí. Debata se nejspíše vedla o tom, jak neztratit setbol. Tomu Lvi dokázali zabránit – 25:23.

Do druhého dějství vlétli lépe Orli. Dobře servírovali i blokovali a brzy si vypracovali tříbodový náskok – 3:6. Kouč Pomr neváhal, první time byl na světě. Kladno bylo rozjeté a ještě více odskočilo. Za stavu 4:9 už měla domácí lavička oddechové časy vybrané. Lvi dřeli, při servisu Smitha se dotáhli na 13:14 a k vidění byl další time. Při podání Janoucha přišlo vyrovnání – 16:16. V útoku se dařilo Kriškovi, skvěle blokoval Todua a Pražané šli do vedení 20:16. Pro připomenutí, v té chvíli stále servíroval kapitán domácích. Kladno se ještě dotáhlo na dva body, ovšem to bylo z jeho strany všechno – 25:21.

Také do třetí sady vstoupili lépe hosté. Za stavu 8:10 si vzal domácí kouč time. To do té doby skvěle podávajícího van Solkema znervóznělo, neboť poslal míč do sítě. Zanedlouho bylo vyrovnáno (12:12), trenér Fortuník na to zareagoval změnou na nahrávačském postu. Lvi se s ní dobře popasovali, vypracovali si dvoubodový náskok (16:14) a volejbalisté Kladna se šli poradit. Nebylo jim to příliš platné, tabule ukazovala skóre 19:17 a van Solkema byl zpět. Ani on výrazně nepomohl, o dvě výměny později neměl kouč Orlů už žádný oddechový čas. A o pár chvil později zamířil všichni aktéři do kabin – 25:22.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley vyhlašoval tentokrát ředitel Unyp areny Jan Mikulka. Stal se jím blokař Lvů Aleksandar Nedeljković.

Autor: David Nejedlý

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V prvním čtvrtfinálovém utkání potvrdily České Budějovice roli favorita. Ústečtí v okleštěné sestavě nedokázali zastavit Jihostroj, který vyhrál nejrychlejším možným způsobem. V sérii se tak ujali Jihočeši vedení 1:0 na zápasy.

VK Jihostroj České Budějovice – SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:19, 25:20, 25:19)

Rozhodčí: Velinov E., Rychlík D.

Počet diváků: 1090

Domácí: Polák, Schouten, Licek, Sedláček, de Amo, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Kriško, Michálek, Mach

Hosté: Vemič, Beer, Kobolka, Lank, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Pospíšil, Tibitanzl

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Klasický první zápas play-off. Zápas byl od začátku z obou stran trochu nervózní, ale jsem rád, že to z nás spadlo rychleji a dokázali jsme vyhrát.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo vidět, že nám na začátku trochu zatvrdly nohy. Opřeli jsme se o dobrý servis, který nás vrátil do hry. Jsem rád, že jsme vyhráli ve třech setech.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Budějovice byly lepší na servisu. My jsme po dobrém příjmu nedokázali složit balon, a proto Budějovice vyhrály zaslouženě 3:0.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Blahopřeju Budějovicím k vítězství, byly lepší. Nás mrzí, že jsme nemohli přijet v kompletní sestavě, ale i v této sestavě jsme hráli statečně.“

Ne všechny čtvrtfinálové bitvy se vyvíjely podle papírových předpokladů, to však nebyl případ zápasu, který se odehrával na jihu Čech. Do série šel jako jednoznačný favorit českobudějovický Jihostroj, který už v prvním dějství potvrzoval svou pozici. Ústečtí chvíli drželi s domácími krok, ale postupem času první set směřoval k poměrně bezpečnému vítězství Českých Budějovic. Casey Schouten už od prvního setu navázal na poslední domácí zápas proti Ústí nad Labem, ve kterém zaznamenal osm es – v prvním setu stihl dvě a celkem osm bodů. Výrazně pomohl Jihostroji k vítězství 25:19.

Druhý set začal v podobném duchu. Z ústeckých volejbalistů se začalo dařit Vemičovi, který dělal Jihostroji problémy. Hostům se navíc dařil příjem a měl velmi dobrou obranu v poli. Z domácího týmu byl nejaktivnějším hráčem Licek, kterého de Amo zásoboval nahrávkami ve velkém. S blížícím se koncem setu si Jihostroj opět vytvořil opět dostatečný náskok, aby si pohlídal vítězství i v druhém setu. Jihočeši druhý set vyhráli 25:20.

Ve třetím dějství už byl zápas o tom, zda Jihostroj udrží koncentraci a nenechá Ústí nad Labem zápas zdramatizovat. Trenér Dvořák si bral často oddechový čas, aby předal svým hráčům pokyny. Jihostroj poháněný téměř zaplněnou Sportovní halou si pohlídal výhru i ve třetím setu. Povedlo se to i díky Kanaďanu Schoutenovi, který přesně zakončoval a stal se nejvíce bodujícím hráčem utkání. Jihočeši tak potvrdili v prvním zápase série papírové předpoklady a vyhráli nejrychlejším možným způsobem.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK DUKLA LIBEREC

Úvodní utkání čtvrtfinále UNIQA extraligy mezi Karlovarskem a Libercem začala lépe hostující Dukla. V dalších setech si pro vítězství došli už domácí hráči, ale neměli to vůbec jednoduché.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Dukla Liberec 3:1 (19:25, 25:22, 25:22, 31:29)

Rozhodčí: Kvarda,Buchar

Počet diváků: 823

Domácí: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát Wilson, Kočka, Římal

Hosté: Demar, Leikep, Křesťan, Lux, Veselý, Bartůněk, libero Kopáček. Střídali: Kovalchuk, Janků, Staněk, Diaz, Pražák

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko):Liberec přijel nažhavený. Přijel se poprat o výhru, a to se mu celkem dařilo. Vycházel jim servis, naopak nám vůbec. Je vidět, že to je play-off a všichni jsme věděli, že Liberec bude těžkým soupeřem. Jsme rádi za výhru a jedeme dál.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „První zápas play-off strašně těžký. My jsme se vůbec nedostali do zápasu, protože jsme v prvním setu nedali pořádně servis. Pak jsme dělali míň chyb a začali jsme hrát. Nervy drásající koncovka čtvrtého setu, kde nás z toho ten servis vytáhl. Trochu mi tam dnes chybělo více bojovnosti, ale dnes jsme si Liberec osahali a jsme rádi za první bod.“

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Gratulace Varům, speciálně Patriku Indrovi, který je táhne. My neskládáme zbraně a budeme v téhle sérii dál bojovat. Příště chceme být lepší my.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Vary jsou favoritem, hráli jsme na riziko a chtěli jsme je zaskočit, něco se povedlo. Zápas měl kvalitu nejenom volejbalovou, ale i emocema. Byl to zápas hodný play-off, bohužel se špatným koncem pro nás. Neskládáme zbraně.“

První čtvrtfinálové utkání odstartoval Demar na podání a posílá Duklu do vedení 3:1. Ač je Karlovarsko domácím týmem na servisu zatím dělá více chyb. Hned z úvodu se do hry dostává domácí univerzál Patrik Indra. Dukla ví, že v zápase nemá co ztratit a předvádí agresivní hru, díky které je vždy o bod nebo dva body napřed. Další zkažené podání domácích znamená vedení hostujícího týmu 10:7. Bývalý smečař Karlovarska Marcel Lux skládá z hlavního kůlu, Dukla vede 12:8 a Jiří Novák si bere první oddechový čas. Domácím se na podání stále nedaří, ale v poli předvádí skvělé zákroky a skládá Indra i Vašina, 12:15. Druhý oddechový čas si bere Jiří Novák za stavu 15:19. Dukla je úspěšnější na útoku, zejména oba smečaři, a univerzál Křesťan připisuje 22. bod. Zajíček vystavuje stopku Luxovi (17:23), ale ten další míč opět posílá na zem a zajišťuje Dukle setbol. Domácí opět kazí podání a Liberec vyhrává první set 25:19.

Druhý set začíná vyrovnaněji než první, ale na straně Karlovarska dochází k nepřesnostem a Křesťan dává eso, Dukla odskakuje do vedení 5:2. Indra zajišťuje čtvrtý bod a Karlovarsko sahalo po vyrovnání, ale přichází další nepřesnost a Dukla vede 6:4. Vašina se prosazuje z hlavního kůlu 6:7, ovšem následuje chyba na servisu 6:8. Jiří Novák si bere druhý oddechový čas za stavu 6:10. Středem sítě se po delší odmlce prosazuje Patočka a Vašina si počkal na Demara, Karlovarsko stahuje na 9:11 a Petr Brom si bere první oddechový čas. Indra si počkal na svého bývalého parťáka Luxe a připisuje 11. bod, Ihnát se prosazuje z hlavního kůlu 12:13. Další skvělý útok Ihnáta a Indra přidává eso, kterým srovnává na 14:14. Po delší době přichází chyba na podání i hostujícího týmu, 15:15. Jak na straně Liberce, tak Karlových Varů se prosazují univerzálové, 16:16. Poprvé jde Karlovarsko do vedení po útoku rozjetého Indry, 17:16. Parádní výměny na obou stranách se šťastným koncem pro domácí tým, na jehož konci je Patočkův blok (19:17) a Petr Brom si bere druhý oddechový čas. Patočka dalším blokem zajišťuje dvacátý bod. Skvěle se do hry zapojil také Jakub Ihnát, který se prosazuje útokem se zóny šest, 21:17. Dukla nedokáže zastavit rozjetého Indru a ten ukončuje druhý set, 25:22.

Třetí set začalo lépe Karlovarsko, vede 8:5 a hostující trenér si bere oddechový čas. Karlovarsko si stále drží tříbodové vedení (12:9) a po bloku Wilsona zvyšuje svůj na 13:9. Z hlavního kůlu se prosazuje Lux, ale Křesťan následně kazí servis. Naopak Ihnát dává eso a Karlovarsko vede 15:11. Také nizozemský nahrávač Keemink ve službách Karlovarska si připisuje eso, 18:13. Hostující univerzál Křesťan vytlouká bloky domácích, na síti se činí Leikep a Liberec stahuje na 19:16. Jiří Novák si bere oddechový čas, po kterém vytlouká liberecké bloky Indra (20:16), následně však posílá svůj servis do autu Patočka. Za hlavou se přes trojblok prosazuje Křesťan a Dukla v koncovce třetího setu stahuje na 20:18, ale vzápětí Pražák kazí podání, taktéž Indra i Křesťan. Domácí jsou ve vedení 22:19. Kovalchuk mění tempo hry liberecké Dukly a dvakrát středem sítě se prosazuje Veselý (20:22), Lux pomáhá svému týmu esem (21:22), ale následně kazí. Opět středem sítě útočí kapitán Dukly Veselý (22:23), na straně domácích zajišťuje 24. bod Indra a Křesťan ukončuje třetí set útokem do zámezí. Karlovarsko vyhrává stejným poměrem jako druhý set 25:22.

V Hale míčových sportů je k vidění parádní volejbal, Karlovarsko jde díky Ihnátovým esům do dvoubodového vedení. Z těžké pozice hodné univerzálovi útočí Indra, prosazuje se a míří na podání. Dukla jeho podání nezpracovala a Keemink mu ihned posílá další nahrávku, Karlovarsko jde do vedení 8:5. Liberec ubránil Vašinův útok ze zóny šest a srovnává na 10:10. Na podání přichází Marcel Lux, který dává eso, ale Indra srovnává na 11:11. Karlovarské bloky vytlouká Křesťan a Dukla vede 12:11. Jakub Veselý si připisuje další bodový blok a je to 13:11 pro Duklu, Jiří Novák reaguje oddechovým časem. Indra opět odvrací vedení Dukly a esem srovnává na 15:15. Liberec jde v koncovce do vedení 22:20 a Demar svým útokem navyšuje na 23:20, ale následně posílá svůj servis do autu. Na podání přichází Indra a dává eso, 22:23. Petr Brom si bere oddechový čas. Následně byl Demarovi odpískán nečistý úder a Vary tak srovnávají na 23:23. Hostující trenér s tímto výrokem nesouhlasí a dostává od rozhodčích žluto-červenou kartu, což znamená, že musí opustit halu. Přichází nervy drásající koncovka, ve které měl Liberec několik setbolů. Domácí tyto situace ustáli a celý zápas rozhoduje, kdo jiný než Patrik Indra. Karlovy Vary vítězí v tomto setu 31:29 a v prvním čtvrtfinálovém zápase 3:1.

Autor: Markéta Minaříková