15.9.2021

Nové jméno v české UNIQA extralize – Gijs van Solkema

Po dvou letech oblékne dres kladenských Orlů opět Nizozemec. Gijs van Solkema bude v modrobílém dresu navazovat na výkony předchůdce Daana van Haarlema. V české UNIQA extralize se mladý nahrávač potká i se svým bratrancem Rikem, letní posilou Ústí nad Labem.

Proč jste si vybral právě Kladno?
Líbila se mi nabídka od Kladna, protože klub má ambice hrát a umístit se vysoko v této sezoně. Pro mě se jedná o velmi pěkné cíle, protože v předchozím působišti, kdy jsem hrál v německém Lüneburgu, jsme měli dobrý tým, ale vždy jsme byli o kousek pozadu za nejlepšími – třetí, čtvrtí, nebo pátí. Od Kladna cítím, že má touhu hrát na špici, což se mi zamlouvá. Taky chci vidět a poznat novou ligu. 

Určitě jste zvažoval i jiné nabídky. Co rozhodlo pro Kladno?
Slyšel jsem dobré ohlasy. Klub je dobře organizovaný. Od té doby, co jsem tady, je všechno v pořádku. Znal jsem některé hráče, kteří tady hráli, jako jsou Daan van Harlem a trochu Matta Westa (oba nahrávači). Slyšel jsem nějaké historky a příběhy od těch dvou. Oba byli velmi pozitivní ohledně klubu a věcí okolo. Myslím si, že můžu být důležitou částí týmu. Pokusím se být lídrem a pomoci klukům dosáhnout jejich určité úrovně. Řekl bych, že v Kladně je pro mě příležitost něčeho tady dosáhnout.  

Jak moc jste se s nimi bavil o Kladně?
S Daanem moc ne, spíš s Mattem. Od obou jsem ale slyšel spoustu pozitivních věcí na kladenský tým. Vím, že Daan byl tady hodně populární a co vím, tak jeho růžový dres ze speciálního zápasu Movember byl vydražen jako jeden z nejcennějších. Doufám, že až mě uvidí místní fanoušci, jak hraju, takže budeme všichni společně nadšení, že budeme moci strávit společně příjemné chvíle.  

Bojíte se toho, že vás s ním budou místní fanoušci srovnávat?
Doufám, že ne. Přeci jenom jsem od něj trošku odlišný a hlavně výrazně mladší než Daan. Myslím, že se jedná o velmi milého člověka. Snad ale lidé nebudou srovnávat mě s ním, a že mi dají šanci trochu mě poznat. Myslím, že jsem pozitivní člověk.

Jaká máte očekávání od angažmá v Kladně?
Jsou taková, že máme velmi dobrý tým. Máme v něm spoustu dobrých hráčů ze zahraničí, jako jsou například smečař Niklas Seppänen z Finska nebo David Hancock z USA, takže si myslím, že náš tým bude dobrý. Dále očekávám, že i liga bude vzrušující, protože má mnoho týmů na velmi dobré úrovni, z čeho určitě vzejde i mnoho vzrušujících a napínavých zápasů. Doufám, že jich co nejvíce rozhodneme v náš prospěch, abychom následně vyhráli co nejvíce utkání. Troufám si tvrdit, že UNIQA extraliga bude letos hodně zajímavá a že budeme mít velmi zábavný tým pro fanoušky a že jim předvedeme kvalitní hru.

V týmu budete plnit roli prvního nahrávače. Jak se na ní těšíte?
Doufám, že to bude zábava. Jak jsem říkal, je to pro mě velká příležitost být lídrem a pomoci ostatním. Dodávat jistotu a klid do hry. Pozice prvního nahrávače je zásadní pro tým, protože děláte mnoho rozhodnutí, které mají vliv na průběh hry. To je pro mě úžasná a vzrušující výzva.

Jaké si dáváte cíle do sezony?
Pro mě je důležité pomoci týmu hrát, jak nejlépe umím. Pokoušet se vytvářet co nejlepší strategii pro tým. Pomoci každému, jak jen to bude možné. Dále pomoci spoluhráčům v tréninku, abychom společně byli lepší, hráli nejlépe, jak umíme a užili si každý moment. 

Kladno v létě celkem přebudovalo kádr. Letos v něm bude oproti loňsku hodně cizinců. Co říkáte na tento mix?
Myslím si, že to je dobře pro úroveň týmu. V Kladně působí mnoho dobrých hráčů z Česka, jako Jiří Kraffer, Tomáš Hýský nebo Tomáš Kunc, ale troufám si tvrdit, že můžeme dodat týmu zkušenosti ze zahraniční a posunout ho na vyšší úroveň. Přeci jenom v kádru je mnoho hráčů, kteří si prošli, nebo nyní působí v národním týmu. Bude to velmi zábavné, protože se v šatně sejde najednou mnoho odlišných národních kultur. Už dříve jsem hrál s několika Finy nebo Američany a vždy jsme zažili zábavnou spolupráci. Češi se ukazují jako příjemní lidé.

Jak se těšíte na kladenské fanoušky?
Viděl jsem videa z velkých pohárových utkání, když tady hrál Daan. Kladno hrálo finále a hala byla vyprodaná. Bylo to úžasné, stejně jako fanoušci. Doufám, že budeme hrát spoustu takových zápasů i teď. Hrát před nimi bude úžasné. V předchozím působišti jsme měli taky výborné fanoušci a rád jsem před nimi hrával.

Vizitka

Gijs van Solkema
23 let, nahrávač
výška: 193 cm
smeč: 326 cm
blok: 316

Předchozí působiště:
2014 – 2017 Talentteam Papendal (Nizozemsko)
2017 – 2021 SVG Lüneburg (Německo)
2020 – 2021 IBB Polonia Londýn (hostování – Velká Británie)

Mladý Nizozemec si s britským klubem vyzkoušel i Ligu mistrů, s Lüneburgem skončil druhý v Německém poháru a na mezinárodní úrovni slavil předloni prvenství s Nizozemskem ve Zlaté Evropské lize.

 

Zdroj Kladno volejbal cz

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

USK Slavia Plzeň – VK Lvi Praha 0:3 (15:25, 18:25, 19:25) – do 3. kola postupují Lvi

 
Champions League - muži - 2. předkolo

Mladost Zagreb (CRO) – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:21, 17:25, 24:26, 8:25)

 
Český pohár 2021/2022 ženy - 2. kolo

TJ Slavia Hradec Králové – VK Šelmy Brno 0:3 (19:25, 13:25, 23:25) - do 3. kola postupují Šelmy

 
Český pohár 2021/2022 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Dobřichovice – PVK Olymp Praha 0:3 (15:25, 19:25, 15:25) - do 3. kola postupuje Olymp

 
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

TJ Slavia Hradec Králové – Volejbal Brno 2:3 (25:22, 30:28, 18:25, 22:25, 9:15) – do 3. kola postupuje Brno

 
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

VK Benátky nad Jizerou – VK Euro Sitex Příbram 0:3 (14:25, 18:25, 15:25), TJ ČZU Praha – Aero Odolena Voda 0:3 (12:25, 13:25, 21:25), TJ Sokol...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018