14.1.2023

Před skvělou diváckou kulisou získaly České Budějovice skalp Karlovarska

Zápasy 20. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 slibovaly napínavé souboje a ty se zejména v duelech týmů první šestky průběžného pořadí také odehrály. Ve šlágru kola přehráli volejbalisté Jihostroje po velkém boji Karlovarsko. Překvapením je i výhra Kladna na palubovce pražských Lvů. Zaváhání Západočechů využila liberecká Dukla, která se díky vítězství v Odoleně Vodě vyhoupla do čela extraligové tabulky. Důležité body do tabulky v boji o předkolo play-off získalo Brno výhrou nad Ústím nad Labem. Zlínská Fatra bodovala v Ostravě a Příbram využila domácího prostředí a zdolala Beskydy.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

V českobudějovické Sportovní hale byla k vidění bitva, jaká se na souboj dvou nejúspěšnějších klubů posledních sezon sluší. Domácí Jihostroj vstoupil do zápasu s velkou vervou a předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů v sezoně. Karlovarsko nakonec dotlačilo zápas do tie-breaku, v něm ale rozhodlo domácí prostředí. Rekordní návštěva na jihu Čech dotáhla Jihostroj k senzačnímu vítězství 3:2.

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 3:2 (25:19, 24:26, 25:14, 21:25, 17:15)

Rozhodčí: Dmejchal M., Rychlík D.

Počet diváků: 1578

Domácí: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Sedláček

Hosté: Juhkami, Patočka, Sasak, Wiese, Weir, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Lamanec, Zajíček, Kasan, Pastrňák

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Úžasný zápas, neuvěřitelné drama. Jsme šťastní, že jsme dokázali Vary v této sezoně poprvé porazit. Doufám, že nám tohle vítězství pomůže v sebevědomí do budoucna. Užíváme si to, ale od pondělka nám začíná další práce.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Děkuju moc fanouškům, atmosféra byla neskutečná. Tohle byl ten zápas, pro který volejbal děláme. Musíme hrát s takovým nasazením pokaždé a budeme rádi, když nám k tomu diváci opět pomohou. Moc si vážíme vítězství proti tak silnému týmu jako jsou Vary.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Takhle začít zápas nemůžeme. Nechápu, co se nám odehrávalo v hlavách. Přijeli jsme a čekali, co se stane... Už jsme natolik zkušený tým, že takhle nemůžeme vstupovat do zápasů. Pak jsme se probojovali zpět do utkání a ještě jsme sahali po vítězství, takže jsme s výsledkem zklamaní.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Myslím si, že můžeme být rádi za bod. Výkon byl takový neučesaný, ve spoustě činností se nám nedařilo. Nakonec jsme zápas dotáhli do tie-breaku a nebýt našich stupidních chyb, tak jsme mohli vyválčit dva body.“

Přestože v soubojích Jihostroje s Karlovarskem bývá mírným favoritem domácí tým, v současném rozpoložení a postavení v tabulce bylo favorizované Karlovarsko. Domácí však velmi překvapili až nezvykle aktivním vstupem do zápasu, ve kterém na svého soupeře doslova vlétli. Giraudovi nahrávky nejčastěji proměňovali v bod van Schie a Stoilovič. Jihostroj si držel vedení po celý první set a Západočeši se pomalu dostávali do utkání – 25:19.

V druhém setu pokračovali domácí v obětavé hře v poli. Útoky Karlovarských několikrát skvěle ubránili Kryštof či Stoilovič. Ve vedení se obě mužstva střídala. Chvíli se dostali do vedení Západočeši, zejména univerzál Sasak se činil. Utkání mělo vysokou volejbalovou kvalitu a naplňovalo očekávání. Diváci ve Sportovní hale se bavili při blocích domácího mužstva. Ke konci setu bylo v mírném vedení Karlovarsko, Jihostroj však dokázal dotáhnout na 24:24. Nakonec byli šťastnější hosté, kteří vyrovnali stav setů na 1:1.

Třetí sada znamenala velký tlak Jihostroje. Na České Budějovice začaly působit zaplněné tribuny, které vší silou poháněly domácí tým. Nahrávač Giraudo často využíval van Schieho, který se výborně potkal s formou. Českobudějovičtí vedli už 16:7 a kráčeli si pro poměrně hladké vítězství ve třetím setu. Závěr setu už připomínal exhibici, domácí vedli obrovským rozdílem – 25:14.

Ve čtvrtém dějství už Karlovarsko nutně muselo změnit obraz hry, jenže domácí ho k tomu příliš nepustili. Jihostroj předváděl možná svůj vůbec nejlepší výkon v sezoně, skvěle nahrával Giraudo a blokoval Ondrovič. Stav se dlouho přeléval ze strany na stranu. V koncovce nakonec mírně odskočilo Karlovarsko a Českobudějovičtí, byť se snažili ze všech sil zvrátit výsledek setu, nakonec ve své snaze neuspěli. Hosté vyhráli 25:21 a srovnali stav setů na 2:2.

Velký zápas musel rozhodnout až tie-break, jak se u takto vyrovnané bitvy sluší. Zprvu mělo navrch spíše Karlovarsko, kterému se lépe povedl start do pátého setu. Ještě při změně stran vedli hosté 8:7, následně se ale projevil faktor domácího prostředí. Zaplněná Sportovní hala byla na nohou a hnala domácí hráče za obratem. V těžkých chvílích se oporám Jihostroje povedlo zachovat chladnout hlavu, Varům nepomohlo ani devět bodů Sasaka. Jihočeši vyhráli tie-break 17:15 a připsali si cenný skalp prvního týmu tabulky.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VOLEJBAL BRNO – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V sobotu se potkali tabulkoví sousedé, proto to bylo další důležité utkání pro oba celky, které bojují o co nejlepší místo pro předkolo play-off. Domácí hráči poprvé v sezoně podali tři sety konzistentní výkon podpořený jejich dobrým podáním a zaslouženě vyhráli 3:0.

Volejbal Brno – SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:15, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Nedbálek A., Dušek P.

Počet diváků: 340

Domácí: Janků, Janečka, Zmrhal, Hrazdira, Crins, Kovalchuk, libero Kop. Střídal: Jirásek

Hosté: Sobirov, Suda, Baláž, Srb, Lank, Beer, libero Kořínek. Střídali: Kopecký, Fišer, Bere

David Janků (kapitán Volejbal Brno): Dnes důležité tři body. Splnili jsme to, co jsme si řekli – tvrdý servis, to se nám dařilo. Až na menší výpadek ve druhém setu jsme byli pořád několik bodů nahoře a zaslouženě jsme vyhráli.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Jsem rád za vítězství a za tři body. Klíč k úspěchu bylo podání, které se nám dnes dařilo.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Brno nás předčilo ve všech směrech, hlavně v podání a zaslouženě vyhrálo.“

Lubomír Vašina (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Brno bylo v dnešním zápase lepší. Začalo famózně, hlavně servisem, který jsme nedokázali zkrotit. Tato fáze dala ráz celému utkání a domácí sebevědomí bylo dnes hodně vysoké.“

Brno začalo zápas tak, jak se patří – důrazem a agresivním podáním. Za stavu 7:2 měl trenér hostí vybrané již oba oddechové časy. Brno ale nepřestává tlačit a za stavu 9:2 hostující trenér reaguje střídáním nahrávačů. Hra je v nejbližších výměnách vyrovnaná, body útokem i obranou získávají obě strany. Průběžný stavu 18:12. Brno v koncovce přidalo opět nějaké eso a proměnilo bodový míč a set nakonec končí 25:15 pro domácí tým.

Druhý set začal vyrovnaněji. Brno se pak do tříbodového vedení dostává za stavu 8:5, trenér Vašina reaguje oddechovým časem. Brno v dalších výměnách nepřihrává lehčí míče a chybuje v útoku. Hosté vedou 11:9. Brno ale postupně otáčí a při podání Zmrhala je stav již 17:15. Střídající Jirásek vydrží na podání tři výměny a Brno jde do čtyřbodového náskoku. Hosté ale snižují na 23:22, po oddechovém čase ale Fišer kazí podání. Domácí nakonec set vyhrávají 25:23.

Třetí set je na začátku vyrovnaný, průběžné skóre 8:8. Pak ale brněnský Janečka zaškodí podáním a Brno jde do vedení 12:8. V dalších výměnách je Brno na koni, agresivně podává, dobře brání a vede již 18:11. Domácí ale nevynuceně chybují na útoku a Ústí snižuje na 18:14. Brno si náskok drží a třetí set dovede pohodlně k vítězství 25:20 a v utkání vítězí 3:0.

Autor: Ján Namešanský

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – BLACK VOLLEY BESKYDY

S pomalu blížícím koncem základní části volejbalové UNIQA extraligy měly oba týmy šanci porvat se o důležité body a posílit tak své šance na účast v předkole play off. Před zápasem měl dle aktuálního postavení o něco lepší výchozí pozici tým Beskyd, který drží aktuálně desáté, poslední místo zaručující účast v předkole play off s osmnácti body. Příbram aktuálně drží dvanáctou pozici s body čtrnácti, ale zároveň sedmý tým v tabulce má bodů devatenáct, takže rozestupy jsou velmi těsné a o tom, kdo bude hrát play off a kdo baráž rozhodnou bezprostředně následující zápasy. V dnešním zápase měla více štěstí domácí Příbram, která posílila své šance na postup do play off.

VK Euro Sitex Příbram – Black Volley Beskydy 3:0 (25:23, 28:26, 25:19)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V.

Počet diváků: 753

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka.

Hosté: Olmedo, Mišek, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, libero Struška. Střídali: Komorowski,Benda, Provazník, Fabikovič

Martin Šábrt (blokař VK Euro Sitex Příbram): „Dnes jsme si před zápasem v kabině řekli, že nevstoupíme do zápasu nervózně, ale myslím, že jsme udělali na hřišti pravý opak. Zpočátku byla na naší straně nervozita silná, soupeř nás často přetlačoval, předvedli jsme také hodně nepřesností, ale nějakou záhadou jsme dokázali vybojovat první set v koncovce, to bylo obrovské štěstí. Mezi sety jsme si opět řekli, že by bylo dobré, kdybychom již do druhého setu vstoupili ve větší pohodě, ale opět se nám to úplně nepovedlo, znamenalo to, že jsme vlastně celé první dva sety dotahovali. Opět jsme hráli vypjatou koncovku, kterou jsme znovu se štěstím zvládli a třetí set by se dalo říci, že už jsme měli ve vlastní režii. Na těch začátcích setů budeme samozřejmě muset ještě zapracovat.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Byl to jeden z těch zápasů, ve kterých jsme chtěli bodovat naplno a první dva sety to byla strašně těžká práce, protože Beskydy riskovaly a my jsme byli v některých chvílích zbytečně nervózní. V tom třetím setu jsme si vybudovali náskok a vlastně potom jsme donutili Beskydy k chybám. Gratuluji klukům k výkonu, získali jsme důležité tři body.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Jsme zklamaní z prvních dvou setů, protože jsme určitě na Příbram i v nepříjemném domácím prostředí měli, bohužel jsme ani jednu z koncovek nezvládli. Třetí set jsme byli již nejspíš zlomení, trošku i v hlavě, takže nezbývá než popřát soupeři k vítězství a třem bodům.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „V začátku bylo vidět, že oba týmy hrají o hodně. My jsme na začátku prvního setu udělali tři jednoduché chyby a místo abychom domácím odskočili, tak bylo skóre vyrovnaně, nezvládli jsme koncovku prvního setu. Ještě hůře jsme se zachovali v koncovce setu druhého, kdy jsme čtyřmi nevynucenými chybami věnovali set domácím. Třetí set už samozřejmě domácí byli na koni, my už jsme se nedokázali zvednout, takže soupeři gratuluji k vítězství.“

První set byl dnes velice vyrovnaný, oba týmy vstoupily do zápasu odvážně, k většímu rozjezdu jim ale bránily vlastní chyby, kterých bylo k vidění celkově dost na obou stranách. Příbram však lépe bránila nad sítí a v těsné koncovce jí pomohla nepřesnost na straně hostů, díky čemuž domácí za obrovské radosti fanoušků ukončili set poměrem 25:23.

Druhý set si zpočátku Příbram nechala ujet vlak, na straně hostů hrál velmi dobře univerzál Perry a smečař Koloušek, kteří se pravidelně starali o přísun bodů hostů. Příbram se ale nevzdala a zhruba po polovině setu zabrala a cca tříbodovou ztrátu smazala. Od té chvíle byl set extrémně vyrovnaný – Beskydy útočily s vyšší úspěšností, Příbram zase o něco lépe servírovala. Koncovka byla extrémně vyrovnaná, setboly byly na obou stranách.V klíčové chvíli však po servisu domácích hosté špatně odhadli míč, který pravděpodobně letěl do zámezí, nakonec však s drobnou tečí od přijímačů, což set pro hosty nemilosrdně ukončilo.

Třetí set byl již v režii domácích, hostující trenér Provazník zkoušel postup domácích všemi způsoby zastavit. Oddechový čas, několikanásobné střídání, vše ale bylo marné a rozjetou příbramskou mašinu již nebylo jednoduché zastavit. Naděje ještě svitla před koncem setu, kdy hosté ztrátu snížili po chybách v poli na domácí straně. Domácí Kocouři však skvěle bránili a hostům nakonec nedali šanci vývoj zápasu ještě zvrátit. Příbram získala důležité tři body do tabulky.

Autor: Štěpán Chvosta

VK OSTRAVA – VSC FATRA ZLÍN

Jednoznačný průběh zápasu, jednoznačný výsledek. Zlín si dobrým příjmem připravil řadu útoků, na které ostravští hráči nestačili sestavit blok. Úspěšnost útoků měla Fatra 60 procent, i obrana Zlína na síti byla velice úspěšná, o čemž svědčí 11 bodových bloků.

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín 0:3 (21:25, 22:25, 19:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Možnár M.

Počet diváků: 250

Domácí: Fořt, Polynski, Mazoch, Jarosinski, Muroň, Vašíček, libera Vancl, Ptáček. Střídali: Blazej, Dvořák, Bauman

Hosté: Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozak, Pražák, libero Viceník. Střídali: Toman, Adamec

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Zlín hrál to, co jsme předpokládali, ale bohužel se nám nepodařilo je ubránit. Když jsme se ubránili, tak jsme výměnu často nedohráli. První dva sety byly relativně vyrovnané, v koncovkách je zvládl lépe soupeř. Třetí set už byl z naší strany bez energie.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Zlín byl jednoznačně lepší. Drželi se své hry, naopak my jsme v zápase nezrealizovali to, co jsme si před utkáním stanovili. Mrzí mě, že jsme věděli, co budou hrát, byli v tom úspěšní, ale my jsme na to nebyli schopni reagovat.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Pro nás to byl klíčový zápas a jsem rád, že jsme ho zvládli koncentrovaně a zaslouženě vyhráli.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Myslím si, že to bylo naše zasloužené vítězství. Šli jsme mu více naproti a byli jsme lepším celkem. Pomohli jsme si servisem a dobře jsme ztrátovali. Až na pár situací, kdy nás Ostrava zatlačila dvěma až třemi esy, jsme zápas odehráli velmi dobře.“

Hostující Zlín získává při podání Truonga první dva body v utkání. Římal vytlouká domácí bloky a Zlín vede 4:7. Zlínská obrana na síti si počíhá na Jarosinského (6:10). Za stavu 6:11 si ostravský trenér Vlkolinský bere první oddechový čas. Mazoch snižuje přímým bodem z podání na 9:13. Po další úspěšné obraně na síti vede Fatra již 10:16. Ostrava v prvním setu nestačí na svého soupeře ve všech herních činnostech (11:18). Herní pohodu Zlína dokumentuje čisté eso Čekety (14:22). Stejnou mincí oplácí na druhé straně střídající Blažej a přímo z podání připíše dva body (17:22). Stejně tak dobře se dvakrát do servisu trefí také Jarosinski (20:23). Zlín si zasloužené vítězství v první sadě nenechá ujít a po útoku Pražáka vítězí 21:25.

V úvodu druhého setu vede Ostrava po chybných útocích Čekety 4:1. Mazoch zvyšuje z dohrávaného míče na 6:3. Římal srovnává bodovým blokem na 6:6. Po kvalitním podání Pražáka Zlín poprvé v druhém setu vede (9:10). Oba celky se tahají o každý bod do stavu 21:21, kdy při podání Čekety boduje dvakrát po sobě obětavě hrající Zlín (21:23). Nedůrazný Jarosinski přihraje hostům dva setboly (22:24). Druhý set končí po nevynucené chybě Muroně (22:25).

V úvodu třetího setu se více daří domácím, po úspěšném trojbloku vedou 6:4. Po nevynucené chybě Mazocha je ihned srovnáno na 6:6. Po nepřesnostech Ostravy na příjmu jde Zlín chytrým úderem Římala do vedení 7:9. Hosté se nevyhnou technickým chybám a domácí i díky dobré obraně na síti srovnávají na 10:10. Je to ve třetím setu bodová houpačka. Čechmánek ukazuje své zkušenosti (10:12), po útoku Jarosinského daleko za koncovou čáru ztrácí domácí tři body (11:14). Zlín nasazuje k rozhodujícímu trháku. Hosté hrají ve velké pohodě. Truong si dovolí z pozice nahrávače vytlouct domácí bloky (13:17). Po nevynucené chybě Fořta směřuje zápas k rychlému konci (15:20). Kozak trestá nedůrazný útok Dvořáka (16:22). Ostrava dohraje zápas v hluboké herní depresi a po zkaženém podání Blažeje prohrává třetí set 19:25.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

AERO ODOLENA VODA – VK DUKLA LIBEREC

Ve 20. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO druhý tým tabulky, Duklu Liberec. Ve velmi vyrovnaném utkání nakonec Dukla byla lepším týmem v důležitých momentech, a proto si odvezla všechny tři body.

AERO Odolena Voda – VK Dukla Liberec 1:3 (22:25, 21:25, 26:24, 21:25)

Rozhodčí: Kvarda P., Hladišová M., lajnoví Kinderman M., Skřivánková J.

Počet diváků: 513

Domácí: Svoboda, Carmody, Hladík, Chevalier, Ferraro, Chancy, libera Ježek, Hadrava. Střídali: Cukur, Šulc, Toman

Hosté: Krajčovič, Ticháček, Lux, Nikačevič, Gavenda, Dias Gomez, libero Maar. Střídali: Staněk, Pavlíček, Demar, Bryknar, Veselý

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Gratuluji soupeři ke třem bodům, ale myslím si, že dneska byl Liberec na to, že bychom jim sebrali nějaké body. Zvlášť na servisu dělali mnoho chyb, ale dobře útočili. Z těžkých pozic jsme dělali body, což bylo důležité. Škoda, že v mezihře uděláme jednoduché chyby nebo si necháme dát eso. Takové chyby nás pak možná stojí body. Děkujeme divákům, byli znovu úžasní.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Mrzí nás, že jsme domácí zápas prohráli. Už poněkolikáté jsme nepředvedli špatný výkon proti týmu z první pětky, ale stačí dva, tři balony, které mohou tyto výsledky a stavy v setech změnit, stejně tak i dnešní zápas.“

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Já jsem rád za tři body, bylo to tu těžké. Moc nám to nešlo dneska na servisu, myslím si, že i na příjmu. Vodolka si pomohla střídáním ve třetím setu a trošku nám to zkomplikovala. Mančaft potřebuje pochválit za bojovnost, a to je asi tak všechno. Udělali jsme dneska spoustu chyb, ale o tom se nebudeme bavit.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Dobrý zápas. Podle mě hrála Vodolka dobře, hrála mnohem líp než proti Varům nebo proti Praze, alespoň to je můj pocit, a o to jsem šťastnější, že jsme vyhráli 3:1. Škoda třetího setu, tam jsme vedli my a Vodolka ho vyhrála, naopak ve čtvrtém setu vedli domácí a my jsme ho vyhráli. Takže blahopřeji klukům, byl to dobrý zápas.“

První set začal velmi vyrovnaně, oba týmy hrály dobře na ztrátu. V polovině setu se domácí poprvé dostali do vedení, ale dlouho netrvalo a Dukla si vedení vzala zpět. Před koncovkou setu se hosté ještě více odpoutali, když hráli skvěle v útočné fázi po obraně. Dukla nakonec vyhrála první set.

Do druhého setu vstoupila lépe Dukla, která si vytvořila tříbodové vedení, a i když hosté o toto vedení přišli, velmi rychle si ho vzali zpět. Trpělivou hrou si náskok drželi a se čtyřbodovým vedením i set zakončili. Dukla vedla již 2:0.

Třetí set měl velmi podobný průběh až do poloviny setu, jako set předešlý. AERO se však dokázalo v koncovce setu dotáhnout a dokonce si jako první vybojovalo setbol. První nevyužilo, ale druhý již ano. Jan Svoboda zahrál svůj útok chytře podél sítě a AERO tak snížilo ze svého pohledu na 1:2 na sety.

Čtvrtý set, ten naopak začalo lépe domácí AERO, které hrálo skvěle na ztrátu a využilo pár bodových situací. V polovině setu se rozdíl vyšplhal dokonce na čtyři body, ale Dukla zkušeně držela krok a čekala na domácí chybu nebo obranu. Tak se také stalo. Velmi pomohl střídající Veselý, který servíroval a i bránil v poli. Dukla skládala bodové situace a vybojovala si rozhodující náskok. Vše zakončil přímým bodem z podání Dias Gomez.

Děkujeme všem divákům za skvělou podporu!

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

VK LVI PRAHA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Od 21. listopadu trvala vítězná extraligová série pražských Lvů. Zásluhou kladenských Orlů se zastavila na čísle sedm. Středočeši v Unyp areně překvapili a především díky skvělému servisu přehráli favorita 3:2. MVP zápasu dle aplikace SmartVolley vyhlašovala volejbalová legenda Pavel Řeřábek. Patron klání dekoroval Petra Špuláka. „Jsem rád, že jsme dokázali, že můžeme porazit i tak silný tým, jaký mají Lvi,“ usmíval se kladenský blokař.

VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz 2:3 (15:25, 28:26, 21:25, 25:22, 10:15)

Rozhodčí: Krtička, Velimov

Počet diváků: 621

Domácí: Vodička, McCarthy, Schouten, Kriško, Tibitanzl, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali:Čech, Pliasetskyi, Kollátor, Krča, Todua, Gabriel

Hosté: Seppӓnen, Špulák, O. Fortuník, Grozer, Kyjanica, Platačs, libero Kunc. Střídali: Hýský, van Solkema, Andersen

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Série výher skončila, musíme na to zareagovat ještě tvrdší prací. Hrajeme stále nahoru a dolů. Dneska bohužel převážila negativa. První set je pro mě neodpustitelný. Je nutné hrát docela jinak. Pozitiva taky najdu, povedla se nám nějaká střídání a hlavně nastoupil Gabi. Naše brazilská posila jasně ukázala, že bude platná.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Dva měsíce jsme vyhrávali. Je normální, že to nejde vydržet donekonečna. Mrzí mě výkon v prvním setu, ve kterém jsme hráli bez nasazení. Kladno velmi dobře podávalo. Proti tak kvalitnímu servisu se musí dobře ztrátovat a to nám šlo jen ve čtvrté sadě.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Chválím spoluhráče za bojovnost. Viděli jsme krásné utkání plné skvělých výměn. Diváci si ho museli užít. Trochu nás mrzí, že jsme nezvládli koncovku druhého setu a nepřipsali jsme si tři body. Na druhou stranu musím uznat, že jsme odsud mohli odjíždět i s prázdnou.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Hráli jsme po velké herní pauze, jelikož jsme v prvním lednovém kole měli volno. Nevěděli jsme, co od zápasu čekat. Jsem příjemně překvapený, jaký jsme přes velké zdravotní problémy, podali výkon. Tým prokázal charakter, za což jsem moc rád.“

Skutečný šok zažili v prvním setu fanoušci ve slušně zaplněné Unyp areně. Hostující Kladno od první výměny vedlo, nejvíce třináctibodovým rozdílem. Lvi míchali sestavou a v závěru stav mírně korigovali – 15:25.

Skalní si částečně oddechli v úvodu druhého dějství, ve kterém se role nakrátko otočily. Domácí bojovali a dostali se do šestibodového náskoku – 15:9. Ten se ztenčil při servisech Kyjanici – 16:14 a docela zmizel při podáních střídajícího nahrávače Kladna – 17:19. A přišel další obrat. Dva bloky McCartyho znamenaly vedení Lvů 23:22. Pak se do servisů znovu opřel Kyjanica. Závěrečné dvě výměny ovšem patřily smeči Kollátora a bloku Toduy – 28:26.

Kladenští Orli se smolnou koncovkou druhé sady nenechali deprimovat. Ve třetím setu nepustili Pražany ani jednou do vedení. I Lvi by ovšem našli pozitivum. Do hry přišla brazilská posila Gabriel Soares Pessoa a úspěšně zakončila hned čtyři útoky – 21:25.

Vyrovnaný průběh měl dlouho čtvrtý set, za stavu 12:12 Lvi chytili slinu. Série Kollátorových servisů a galapředstavení domácích blokařů pomohly favoritu k náskoku 16:12. A šlo se do tiebreaku – 25:22.

V něm se při servisu Kyjanici dostali Středočeši do vedení – 3:6. Blokaři Tibitanzl a McCarthy dali Pražanům naději (5:6) a eso Platačse ji utnulo – 10:15.

Autor: David Nejedlý, foto David Kratochvíl