Reprezentace
20. 8. 2022
Ženy - Kvalifikace ME Tábor : CZE - ISL
Reprezentace
24. 8. 2022
Ženy - Kvalifikace ME : FIN - CZE
Reprezentace
27. 8. 2022
Ženy - Kvalifikace ME Tábor : CZE - MNE
Reprezentace
4. 9. 2022
Ženy - Kvalifikace ME : MNE - CZE
Reprezentace
7. 9. 2022
Ženy - Kvalifikace ME Tábor : CZE - FIN
Reprezentace
11. 9. 2022
Ženy - Kvalifikace ME : ISL - CZE
Reprezentace
24. 9. 2022
Ženy - MS (Nizozemsko) BRA - CZE
Reprezentace
26. 9. 2022
Ženy - MS (Nizozemsko) JPN - CZE
Reprezentace
28. 9. 2022
Ženy - MS (Nizozemsko) ARG - CZE
Reprezentace
30. 9. 2022
Ženy - MS (Nizozemsko) CHN - CZE
Reprezentace
1. 10. 2022
Ženy - MS (Nizozemsko) COL - CZE
8.1.2022

Předvánoční trápení Lvů pokračovalo i prvním zápase letošního roku

Tříkrálový víkend byl pokračováním UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22. Všichni určitě byli v očekávání, co nezvykle dlouhá vánoční pauza s jednotlivými družstvy udělá a jak se ukážou avizované posily. Šlágrem kola byla repríza loňského finále. V Českým Budějovicích svoji kvalitu ukázalo Karlovarsko a protáhlo svoji sérii vítězství na palubovkách soupeřů, Jihostroj poprvé doma „padnul“ a musel přenechat první příčku extraligové tabulky právě svému dnešnímu soupeři. Před vánoční pauzou se pražským Lvům úplně nedařilo, a tak přišlo posílení kádru. Ale jak se ukázalo v Brně, ani to zatím nestačí a „mizérie“ jednoho z adeptů na medaili pokračuje i v letošním roce. Naopak ve své spanilé jízdě pokračuje Příbram a veze dva body z Liberce, což po návratu liberecké nahraváčské jedničky je jistě překvapením. Volejbalisté Kladna a Ostravy si s přehledem poradily s posledními týmy tabulky, zlínskou Fatrou a Black Volley Beskydy.

VOLEJBAL BRNO – VK LVI PRAHA

Brněnští volejbalisté vstoupili do nového roku vítězně. Pětisetové drama nakonec volejbalisté Brna dokázali vyhrát a připisují si tak cenný skalp před domácím publikem. Pražský celek si domů odváží alespoň bod za dva vyhrané sety.

Volejbal Brno – VK Lvi Praha 3:2 (29:27, 16:25, 19:25, 25:21, 15:9)

Rozhodčí: Gall, Kovář

Počet diváků: 317

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Hrazdira, Klajmon, Drahoňovský, Zmrhal, Crins, Duc Luan, libera Kop, Lžičař. Střídali: Jakubec, Toman, Janečka, Fitz, Špelda, Kočvara

Hosté: Janouch, Kriško, Nedeljković, Mihajlovič, Čech, Todua, libera Moník, Ježek. Střídali: Vodička, van Dijk, Pliasetskyi

Popis utkání:

Do utkání vstoupili lépe domácí volejbalisté a ujali se brzkého tříbodového vedení. Pražáci na to ale dokázali rychle zareagovat a ve skóre se záhy na brněnské volejbalisty dotáhli. V polovině setu si Brňáci opět vzali tříbodové vedení zpět a donutili hostující lavičku k vybrání jejich prvního oddechového času v roce 2022 (14:11). Oddechového času využil i Ondřej Marek, když se jeho svěřencům v jednom postavení nedařilo otočit (18:16). Pražským volejbalistům se povedlo srovnat stav utkání do koncovky prvního setu (21:21). Zisk prvního setu si, až po pátém proměněném setbalu, na svoji stranu připsali domácí volejbalisté (28:26).

Druhý set byl dlouho vyrovnaný, až při podání hostujícího kapitána Jakuba Janoucha se Pražákům povedlo ve skóre odskočit na čtyři body. Na to zareagovala domácí lavička oddechovým časem (8:12). Jakubu Janouchovi se vyplácelo měnění rytmu plachtícího a rotovaného podání. Brněnští měli problémy na přihrávce a následně i na útoku (8:14). Brněnským volejbalistům se podařilo hostujícího kapitána sesadit z podání až za stavu 9:17. Domácí volejbalisté se z této série nedokázali vzpamatovat a Praha tak srovnala stav utkání na 1:1 na sety.

Hostující celek pokračoval ve své zlepšené hře z druhého setu a ve třetí sadě se ujal brzkého vedení 2:6. Celý zápas, jak už to tak ve volejbale bývá, se odvíjel od přihrávky a podání. Dokud měli brněnští volejbalisté přihráno, dokázali být Pražákům rovnými soupeři. Z horšího příjmu měli domácí problémy v útoku, na rozdíl od jejich soupeřů, kteří si poradili i z vyšší nahrávky a občas přidali i bod z podání. Právě po přímém bodu z podání nové pražské posily Tomáše Kriška si Ondřej Marek vzal oddechový čas (15:20). Tento náskok si pražští volejbalisté pohlídali a ujali se vedení v zápase 1:2 na sety.

Domácí volejbalisté se vrátili zpět k vítězné sestavě z prvního setu a prospělo jim to. Svoji zlepšenou hrou se dostali zpět nad své soupeře a od začátku se ujali tříbodového vedení. Brněnští se zlepšili v každé herní činnosti a také v projevu. Dostali své soupeře pod tlak a díky dobré obraně nad síti vedli už o šest bodů a hostující lavička byla bez oddechu (14:8). Podle skóre jednoduchý set pro Brno. Praha ale tento set nevypustila a nutila Brňáky hrát celou dobu naplno. Ke konci se na domácí i dotahovala. Brňáci si však svoji dobrou hru ve čtvrtém setu udrželi a prodloužili toto utkání do páté zkrácené sady.

Poslední zkrácený set si lépe rozehráli Lvi. Ujali se tříbodového vedení a donutili Ondřeje Marka k vybrání brzkého oddechového času (0:3). Domácí na to dokázali rychle zareagovat a záhy stav utkání úplně vyrovnali 2:2 na sety (3:3). Od této chvíle to byl velice vyrovnaný boj. Strany se otáčely za příznivějšího stavu pro domácí volejbalisty 8:7. Velká obětavost v poli a odvaha na útoku s troškou štěstí Brňákům vysloužily výhru ve velké euforii. Brno naprosto ovládlo druhou půli zkrácené sady a připsalo si tak první vítězství v letošním kalendářním roce.

Autor: Pavel Koukal

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

V Českých Budějovicích se odehrál šlágr 14. kola UNIQA extraligy, ve kterém domácí Jihostroj hostil úřadujícího mistra z Karlových Varů. Jihostroj poháněla maximální povolená kapacita 1000 diváků a vzhledem k domácímu prostředí byl mírným favoritem zápasu. Od počátku ale Českobudějovičtí tahali za kratší konec. Západočeši vyhráli na jihu Čech všechny tři sety a vystřídali Jihostroj na čele extraligové tabulky.

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (21:25, 22:25, 18:25)

Rozhodčí: Krtička J., Rychlík D.

Počet diváků: 1000

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Mach, Schouten, Licek, Polák, de Amo, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Kriško, Piskáček, Sedláček

Hosté: Vašina, Wilson, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Kočka

Ohlasy po utkání:

Petr Michálek (smečař VK Jihostroj České Budějovice): „Překvapilo nás, že Karlovarsko hrálo hodně středem. Řekl bych, že tím nás porazilo. Soupeř byl lepší i na servisu. Teď máme stejně bodů jako Vary, takže už nesmíme v dalších zápasech podcenit ani jeden set.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas nebyl podle mých představ. Vary nás přehrály servisem, tlačily nás k tomu, že jsme nemohli hrát středem. Tak jsme šli do plné obrany a bylo to vidět, protože jsme hlavně ze zóny čtyři měli špatnou procentuální úspěšnost. Tam byl hlavní rozdíl. Bohužel jsme celý zápas tahali za kratší konec.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Podali jsme super týmový výkon. I když nás v některých fázích zápasů občas tlačila bota v určitých herních činnostech, tak jsme si vždycky pomohli. Tohle mi připomínalo minulou sezonu, kdy jsme si jako tým dokázali vždycky pomoct a pracoval jeden pro druhého. Já jsem moc spokojený.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Byl to velký zápas a jsem rád, že jsme ho zvládli lépe. Soustředili jsme se na náš výkon a já jsem klukům říkal, že když budou hrát dobře, tak se výsledek dostaví. Jsem moc rád, že se to vyplnilo.“

Popis utkání:

Jihostroj ve šlágru kola přivítal úřadujícího mistra extraligy z Karlovarska. České Budějovice byly jakožto domácí tým mírným favoritem, ale od počátku se dařilo více Západočechům. Karlovarsko si vytvořilo náskok a domácím se nedařilo v útočné činnosti. Z týmu Jihostroje ohrožoval hosty pouze Schouten, který si připsal v prvním setu šest bodů. Jenže Karlovarsko hrálo kompaktněji a mělo lepší příjem. V koncovce si hosté pohlídali náskok a vyhráli 25:21.

V druhém setu se očekával tlak Jihočechů. Karlovarsko však opět vstoupilo do setu lépe a ujalo se vedení hned od prvních výměn. Západočeši útočili často a úspěšně středem hřiště. Nejčastějším zakončovatelem hostujících útoků byl Wiese, který dělal Jihočechům největší problémy, a navíc domácí hráče i dvakrát zablokoval. Karlovarsko sice v druhém setu postupně ztrácelo svůj náskok, ale nakonec si i tak pohlídalo vítězství v druhém setu – 25:22.

Českobudějovické hráče tlačila k obratu v zápase návštěva na hraně povolené kapacity 1000 diváků. Domácí tým však ani ve třetím setu nedokázal Karlovarsku vzdorovat. Univerzál Jihostroje Schouten se mohl přetrhnout, ale ani jeho dvě esa a celkově sedm bodů domácím nestačilo. Hosté byli lepší na přihrávce a stále zvládali lépe útoky středem hřiště. Ke konci setu si Karlovarsko udrželo vysoký náskok nad Jihostrojem a drama se nekonalo. Západočeši vyhráli třetí set 25:18 a mohli se radovat z celkového vítězství 3:0 na sety.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK OSTRAVA – BLACK VOLLEY BESKYDY

V dosavadním průběhu extraligy ostravský tým trápily koncovky, ve kterých často vyhořel a přišel o těžce vybojovaný náskok. Tentokrát se situace obrátila. Po úspěšných rozjezdech všech setů Beskydy nakonec vždy tahaly za kratší konec. Přitom právě v druhém a třetím setu to bylo pokaždé až v koncovce.

VK Ostrava – Black Volley Beskydy 3:0 (25:17, 25:20, 26:24)

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Kubinec Jan

Počet diváků: 385

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Polynski, Jambor, Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Mazoch, Vašíček

Hosté: Mišek, Motyčka, Kristian, Prokůpek, Koloušek, Muroň, libero: Jelen. Střídali: Perry, Provazník, Benda 

Ohlasy po utkání:

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Jsem strašně rád, že jsme výhrou zúročili naši práci z přelomu roku a gratuluji celému týmu. Bylo to vydřené vítězství.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „V tomto týdnu jsme měli cíl postoupit do Final Four poháru a vyhrát i extraligový zápas, abychom nadále bojovali o účast v play off. Jsem maximálně spokojený. I když jsme měli ve hře výkyvy, ke cti nám slouží to, že jsme žádný set neprohráli. Všichni hráči si odvedli na hřišti své a v koncovkách si věřili.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Dnes to byl pro nás hratelný soupeř. Věřili jsme si, že z derby získáme nějaké body. Soupeř tlačil servisem a my jsme v každém setu pokaždé dostali bodovou sérii, ze které jsme se nedostali.“  

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Podali jsme rozpačitý výkon. Bylo vidět, že jsme dlouho nehráli, jen těžko jsme se dostávali do zápasu, ale postupně jsme se zlepšovali. Bohužel nás srazila přihrávka plachtícího podání domácích. S tím jsme si nedokázali poradit. K vyhranému setu, případně zápasu nepostačilo, že náš výkon šel během zápasu nahoru. Za mě zklamání.“

Popis utkání:

Po úspěšných blocích Muroně vedou hosté v úvodu utkání při podání Prokůpka 3:5. Po výborném podání Kolouška zvyšuje Motyčka na 4:7. Jarosinski snižuje z útoku pipem na 6:7. Polský smečař vzápětí srovnává z dohrávky na 8:8. Domácí se rozehrávají a po šestibodové sérii Fořta na podání, kdy hosté kupí nevynucené chyby, jdou do vedení 12:8. Páska sítě pomůže hostům při podání Kristiana ke snížení na 14:12. Po bodovém bloku Fořta vede Ostrava 16:12. Domácí si hlídají čitelné útoky Beskyd a Dvořák zvyšuje na 18:13. Po nevynucené chybě Motyčky jdou domácí do koncovky prvního setu s pohodlným náskokem 20:15. Ostravský kapitán Jambor posílá svůj tým do vedení 22:15. Po skvělém bloku Kotase mají domácí osm setbolů (24:16). Po zkaženém podání Bendy vyhrává Ostrava první set jasně 25:17.

V úvodu druhého setu se blýskne bodovým blokem Fořt (2:0), Kristian čistým esem ihned srovnává. Zkušený ostravský smečař přidává i dva přímé body z podání (6:3). Po bloku Miška a dohrávce Motyčky srovnávají hosté na 6:6. Série výborně podávajícího Kolouška končí za stavu 6:8. Beskydy tlačí na podání i nahrávačem Miškem (8:11). Fořt snižuje po dlouhé rozehře na 11:12 a stav srovnává z dohrávaného míče Jarosinski. Po skvělém plachtícím podání Fořta vede Ostrava 16:14. Po špatném příjmu Sobczaka srovnává Koloušek na 19:19. Hostující kapitán Motyčka vzápětí přidává přímý bod z podání a do koncovky druhé sady mají hosté k dobru jeden bod. Ostravu nakopne plachtící podání Kotase. Beskydy si neví v útoku rady a posledních pět bodů druhé sady patří domácím (25:20).

Jako první odskakují v úvodu třetího setu hosté, když těží z výborného plachtícího podání Kristiana (2:6). Fořt vytluče hostující bloky (4:6). Po technické chybě Beskyd ztrácí Ostrava jen bod (7:8). Dvořák vystřihne čisté eso a za stavu 8:8 se začíná znovu. Po důrazném útoku Kolouška jdou hosté do vedení 10:12. Kotas srovnává přesným útokem středem na 13:13. Při podání Muroně domácím vypadne příjem a rázem musí dohánět tříbodové manko (15:18). Střídající Mazoch snižuje útokem po lajně na 17:18. Jenže Ostrava je napomenuta červenou kartou za zdržování hry při střídání a Beskydy mají bod zadarmo (17:19). Domácí to nezlomí a Kotas srovnává bodovým blokem na 19:19. Po nevynucené chybě Kolouška chybí Ostravě tři body k vítězství (22:21). Chybuje také univerzál Perry a Beskydy ztrácí již dva body (23:21). Perry vzápětí svou chybu napravuje zpoza koncové čáry (23:23). Po bloku Polynskeho využívají domácí druhý mečbol a vítězí 26:24.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

KLADNO VOLEJBAL CZ – VSC FATRA ZLÍN

Parádní vstup do roku 2022 zažili volejbalisté Kladna. V domácím prostředí splnili roli favorita na jedničku a ve 14. kole UNIQA extraligy bez větších problémů porazili poslední Zlín 3:0 na sety. I díky zaváhání pražských Lvů upevnili čtvrtou pozici a přiblížili se třetí Příbrami.

Kladno volejbal cz – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:15, 25:19, 25:21)

Rozhodčí: Velinov, Nedbálek

Počet diváků: 419

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Špulák, van Solkema, Seppänen, Kyjanica, Platačs, Kraffer, libero Kunc. Střídali: Hancock, Lohr, Vostárek

Hosté: Šulc, Čeketa, Varous, Adamec, Toman, Čechmánek, liberoViceník. Střídali: Kozák, Lamri, Žák, Gálík

Ohlasy po utkání:

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Po novém roce, po třech týdnech bez zápasů je to vždy nervózní, takže určitě dobře, že jsme do roku roku 2022 vstoupili úspěšně vítězstvím za tři body. Musíme v tom pokračovat. Teď máme další dlouhý výlet do Beskyd, tak se na něj musíme připravit a jedeme si tam pro tři body.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Měli jsme třítýdenní přestávku s perným trénováním, tak jsme se na zápas pečlivě připravovali, protože to byla neznámá. Jsem rád, že utkání dopadlo za tři body.“

Radim Šulc(kapitán VSC Fatra Zlín): „Zápas byl o jedné činnosti, kterou byl servis. Ještě jsem neviděl statistky, ale dostali jsme hromadu es. Ani naše obrana není na to, abychom poráželi takové soupeře. Kladnu gratuluji. Dobře servírovalo, zahrálo, co potřebovalo a zaslouženě vyhrálo.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Domácí byli výrazně lepší na servisu a my jsme jim vzdorovali jenom v určitých fázích. Rozhodl servis.“

Popis utkání:

Famózní vstup zažilo Kladno do utkání. Zlín se teprve rozmístil na palubovce a už prohrával o čtyři body, dvě esa mu zasadil van Solkema. Hosté se dokázali otřepat díky oddechovému času kouče Obdržálka a čtyřbodovou sérií dokázali srovnat. Orli však získali z následujících šesti výměn hned pět a znovu získaný náskok už si pohlídali a navyšovali. V dresu hostů sice zlobil favorita Čeketa, který se blýskl třemi esy, na opačné straně ale byly síly rozvrženy do vícero hráčů a hned kvarteto hráčů si pomohlo přímým bodem z podání. Úvodní sada pak skončila propastným rozdílem deseti bodů.

Prostřední dějství začalo vyrovnaně a první odstup od soupeře přišel na kladenské straně díky bloku Špuláka. Oba týmy hodně kazily podání a rozdíl tří bodů zajistil Orlům dalšími bloky Kyjanica. Následně se oba týmy „chytly“ a po dobré přihrávce a úspěšných smečích se střídaly ve ztrátování. Až Varous, jak jinak než blokem, přiblížil hosty na minimální odstup od favorita. V pravou chvíli jako správný kapitán zavelel domácí Kraffer a vytvořil svému týmu dostatečnou bodovou rezervu před Zlínem. Závěr sady patřil mladému blokaři Špulákovi, který nejprve zaúřadoval na síti a následně třemi esy v řadě ukončil celou sadu.

Hosté zlobili i ve třetí sadě a rychlé dvoubodové manko dokázali smazat díky Čeketovi s Tomanem. V domácím dresu ale držel formu kapitán Kraffer, který body táhl Kladno a zpoza koncové lajny mu servisy pomáhalo úderné duo Kyjanica se Špulákem. Na pohodlném pětibodovém polštáři se ale podíleli i cizinci – Fin Seppänen a Lotyš Platačs. Domácí univerzál v závěru zápasu přidal dvě esa. Když Kladno vedlo 22:14, směřovalo vše k rychlému finiši. Hosté se ale ještě vzchopili a Adamec s Čeketou si připsali po bodovém útoku, navíc Vostárek pak chyboval ještě na útoku. Z mikrospánku probudil Orly až z útoku středem blokař Lohr. Po bloku Kyjanici měli domácí čtyři mečboly. První poslal van Solkema do autu, Platačs diagonální smečí ale už napsal tečku za zápasem.

Autor: Ondřej Jícha

VK DUKLA LIBEREC – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V prvním letošním utkání na domácí palubovce nečekal Duklu lehký soupeř. Do Liberce dorazila štika letošního ročníku UNIQA extraligy Příbram, která je po třinácti kolech na krásném 3. místě, přitom loni skončila předposlední. Dukla pod novým trenérem Petrem Bromem ještě nedokázala zvítězit, protože se potýkala s vysokou marodkou svých klíčových hráčů. Do dnešního utkání se po zranění konečně vrátila většina hráčů Dukly. Dukla jako by se první dva sety hledala, toho soupeř využil a šel do dvousetového vedení. Třetí a čtvrtý set domácí vybojovali v dramatických koncovkách. V tiebreaku Dukla nezachytila úvod setu a celkem snadno podlehla.

VK Dukla Liberec – VK Euro Sitex Příbram 2:3 (22:25, 20:25, 25:23, 25:22, 7:15)

Rozhodčí: Tomáš Buchar, Petr Dušek, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 530

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Volodymyr Kovalchuk, Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, David Janků, Jakub Veselý, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Milutin Pavićević, Jan Pražák, Marcel Lux, Luboš Bartůněk, Diáz Goméz Nivaldo Nadhir

Hosté: Martin Böhm, George Hobern, German Johansen, Lucas Madaloz, Lukáš Trojanowicz, Dmytro Dolgopolov, libera Michele Verasio, Tadeáš Peterka. Střídali: Jakub Ureš, Ivo Hulpach

Ohlasy po utkání:

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Získali jsme první novoroční bod, což je pro nás trochu pozitivní. My jedeme na 120%, děláme, co se dá. Kvalita v družstvu je tento rok taková, jaká tady je a my musíme slabší týmy začít porážet, abychom se dostali do lepší pozice pro blížící se play off. Takže dnes vzít prohru pozitivně a jít bojovat dál.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Ze stavu 0:2 můžu říci, že jsme rádi za bod. Samozřejmě jsme dnes chtěli víc, alespoň dva. Utkání jsme postupně otáčeli, ale musím uznat, že Příbram na přihrávce hrála výborně a potom neměla problémy s útokem. My jsme se snažili o kvalitní a riskantní servis a to nám i občas vycházelo. Zkrátka nás soupeř odpřihrával. Útočně na tom byla Příbram podstatně lépe než my.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Myslím si, že Liberec hrál dobře, že se zvedá. Už to bylo vidět i na předchozích zápasech, kdy hrál se silnými soupeři. My jsme první dva sety hráli celkem bez chyb a tlačili jsme dobrým servisem. Tím jsme soupeře přehráli v důležitých momentech. Potom soupeř přidal a nám odešlo podání. No a tiebreak nám vlastně zařídil German Johansen, který přišel z lavičky po dvou setech, které seděl a klobouk dolů, musel být studený, přesto dal pár výborných servisů a všechno složil, prostě hrál výborně a vítězství nám zařídil vlastně on.

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): Na to, že to bylo utkání po Novém roce, tak to byl volejbal velmi dobré úrovně. My jsme dnes hráli fakt dobře, Liberec hrál také velice dobře. Hlavně to Dukla nevzdala za stavu 0:2 a stále hráči bojovali a šli si pro vítězství. Nám potom v pátém setu výborně zahrálo „účko“. German Johansen prostě rozhodl sérií pěti šesti body a tím i rozhodl pátý set. Celkově výborný volejbal. Možná jsme mohli mít tři body, ale jsme rádi za dva.“  

Popis utkání:

Utkání nám začíná ve velmi pěkném tempu. Více ze hry mají hosté, kteří po chybě domácích na útoku, po úspěšném jednobloku a smeči o blok odskakují o čtyři body za stavu 3:7 (blok Dmytro Dolgopolov, smeč Martin Böhm, time Dukla).  Po smeči Příbrami do autu Dukla snižuje na rozdíl dvou bodů (7:9 – aut Martin Böhm). Ale po jednobloku George Hoberna si hosté berou čtyřbodové vedení zpět (7:11). Při podání Lukase Demara se na bloku vyznamenává Libor Leikep a snižuje na 9:11. Ale i hostům se blokem bodovat daří a rozdíl je opět čtyři body (9:13 – blok Lucas Madaloz). Jakub Veselý blokem zastavuje Lukáše Trojanowicze a Dukla je na dostřel (12:14). A další paráda Jakuba Veselého, tentokrát signálem středem snižuje na rozdíl jediného bodu a hosté si žádají oddechový čas (14:15). Po time Příbram zvyšuje blokem své vedení (14:17 - George Hobern, 17:21 - German Johansen) a domácí trenér žádá oddechový čas. Ani odpočinek nezastavuje s chutí hrající Příbram a za stavu 21:24 se raduje z prvního setbolu (zkažené podání Dukly). První setbol si kazí Příbram sama zkaženým podáním, ale následně vytlouká blok Dukly na hlavním kůlu (smeč Martin Böhm) a ujímá se vedení na sety, 0:1.

Kvalitním blokem se Příbram v úvodu druhého setu dostává do dvoubodového vedení (1:3 - German Johansen a Lukáš Trojanowicz). Dukla technickým úderem vyrovnává stav druhého setu za stavu 5:5 (David Janků) a po smeči Martina Böhma do autu se domácí hráči dostávají do vedení (7:6). Po přísně odpískaném nečistém hraní se hosté vrací zpět do dvoubodového vedení a Dukla žádá oddechový čas (10:12). A máme tu další sporný míč. David Janků vytlouká blok, míč se otírá o anténku a rozhodčí určuje míč na stranu Příbrami. Po konzultaci se spodním a lajnovým rozhodčím putuje bod nakonec na stranu Dukly. Po smeči Příbrami do autu máme vyrovnáno (14:14 - German Johansen). Další chytrá zalívka, tentokrát z pipe, Davida Janků už znamená vedení Dukly 16:15 – time Příbram. Při podání Martina Böhma Dukla útočí do autu a Příbram se vrací do nepatrného vedení (17:18). Další smeč do autu už znamená dvoubodové vedení hostujícího celku a další time pro Duklu (19:21). V koncovce setu hraje Příbram naprosto bezchybně a za stavu 20:24 po esu tu máme první setbol druhé sady. Další eso (Lucas Madaloz) již znamená konec sady a hosté již vedou 2:0 na sety.

Na začátku třetího dějství hosté odskakují o dva body již za stavu 1:3, ale Lukas Demar z pipe vyrovnává, a když Lucas Madaloz míří až do rohu liberecké sportovní haly, domácí jsou ve vedení (4:3). Další chyba na útoku a smeč Jakuba Veselého už nenechává v klidu trenéra Příbrami (6:3 – time). Po odpočinku se na jedny ruce neprosazuje German Johansen a domácí vedou o čtyři body (7:3 – blok Jakub Janků). Tří až čtyřbodové vedení si domácí volejbalisté udržují až do technického přestupku blokujícího hráče hostů, který sáhl do nahrávky Lubošovi Bartůňkovi a Příbram si žádá odpočinek (17:12). Po time Dukla útočí diagonálně do velkého autu, v další hře zadarmo odevzdá míč na stranu soupeře a ten trestá (17:15 – smeč Ivo Hulpach, time Dukla). Nedostatečně dlouhou zalívku si pohlídal Martin Böhm blokem a Dukla v krátkém sledu žádá další time (19:18). Hra obou týmů se nám začíná vyrovnávat a koncovka třetí sady se pomalu blíží. Po bloku Příbrami (Lucas Madaloz) je dokonce za stavu 22:22 vyrovnáno a máme zaděláno na dramatickou koncovku. První setbol v této sadě má Dukla (24:23). David Janků šikovně umísťuje míč do pole soupeře, Filip Křesťan podává na maximální riziko a máme tu eso a snížení 1:2 na sety.

Ve vyrovnaném začátku setu vidíme první žlutou kartu v utkání. Jakub Veselý se příliš radoval a Příbrami se to nelíbilo, následně rozhodčímu. Přesto domácí hráči jdou do vedení po esu Luboše Bartůňka a bloku Libora Leikepa (8:6). Další plusový bod patří opět Liborovi Leikepovi, který trestá špatný příjem hostů a Martin Demar žádá oddechový čas (10:7). Po smeči Liberce do sítě se Příbram zadarmo přibližuje na jediný bod (12:11). Lukas Demar z velké nouze vrací tříbodové vedení Dukle (15:12), a když Jakub Veselý svým plachtivým podání získává bod, hned je v hledišti veseleji (16:12). Po přesahu příbramského nahrávače (Dmytro Dolgopolov) na stranu Liberce již vede Dukla 20:15 a je kousek od zisku čtvrté sady. Blokem Příbram snižuje na rozdíl tří míčů a trenér Dukly si vybírá svůj oddechový čas (21:18 – blok Jakub Ureš). Po time končí útok Dukly v síti a náskok se opět snižuje (21:19). Další aut a ze slibného vedení je jediný bod (21:20 – time Dukla). Dukla se nemůže prosadit přes obranu Příbrami, ani přes jedny ruce a je vyrovnáno (21:21 – blok Dmytro Dolgopolov). Naštěstí pro domácí zkažené podání a parádní smeč Lukase Demara vrací domácí do hry. Po bloku (Lukas Demar) tu máme dokonce setbol pro Duklu za stavu 24:21. Zkažené podání oddaluje konec setu, ale technická smeč Lukase Demara z nouzové nahrávky ukončuje čtvrtý set a čeká nás tiebreak.

Na úvod tiebreaku se nám žlutí na straně Příbrami, hosté byli v síti a vůbec se jim to nelíbí. Přesto se rychle ujímají vedení 1:4 a trenér Dukly Petr Brom zastavuje hru oddechovým časem. Po time přidává další bod esem German Johansen (1:5) a máme tu další žlutou kartu na straně Dukly za údajně špatnou žádost o střídání. Už to tak vypadá, že je po pěkném volejbale. Velmi lacino se Příbram dostává do šestibodového vedení (1:7) a konec utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Za stavu 2:8 tu máme střídání stran a 2:10 další odpočinek Dukly. Po snížení stavu i hosté žádají odpočinek (4:10 – útok Filip Křesťan a Diáz Goméz).  Náskok z úvodu zkrácené sady je ale tak vysoký, že za stavu 7:14 se Příbram raduje z prvního mečbolu (zkažené podání). Hned první mečbol je proměněn, German Johansen vytlouká blok Dukly a je konec utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour

Elite 16 - Hamburk (GER) Perušič / Schweiner – Boermans / Immers (NED) 1:2 (18:21, 21:18, 15:17)   Futures - Budapešt (HUN) Pospíšilová /...

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

Ukrajinská nahrávačka Angelina Dubianska zakončila své angažmá v liberecké Dukle bronzovou medailí a stěhuje se do týmu brněnských Šelem.

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

Na své první evropské angažmá míří do Příbrami z Belmont Abgey College americký univerzál Adrew Kohut.

 
FIVB Beach Pro Tour

Elite – Hamburk (GER) Perušič / Schweiner – Nõlvak / Tiisaar (EST) 2:1 (25:27, 21:16, 15:13), Perušič / Schweiner – Carambula / Rossi (ITA) 2:1...

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

V druhé polovině uplynulé sezóny UNIQA extraligy působil nahrávač Volodymyr Kovalchuk v liberecké Dukle, v té nové bude Ukrajinec nahrávačskou...

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Hamburk (GER) - kvalifikace

ženy: Piersma / Van Driel M. – Hermannová / Štochlová 2:0 (22:20, 21:13), Kunst / Körtzinger (GER) - Hermannová / Štochlová 0:2 (16:21,...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018