22.12.2022

Při televizním utkání ve Zlíně došlo k překvapení 17. kola UNIQA extraligy mužů

V posledním předvánočním kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 nedovolil domácí Zlín Jihostroji si odvézt ani bod. Beskydům již třetí tiebreak na domácí palubovce za sebou nevyšel a dva body si na sever Čech odvezli volejbalisté Ústí nad Labem. Dukla a kladenští Orli si s přehledem poradily s celky z nižších pater tabulky. Ostrava v Liberci a ani Příbram na Kladně nekladla favoritům větší odpor. Volejbalisté Benátek nad Jizerou sice vzdorovali Odoleně Vodě, nakonec si však plný počet bodů do extraligové tabulky připsala „Odolka“.

VSC FATRA ZLÍN - VK  JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V dnešním utkání 17. kola UNIQA extraligy mužů přivítali hráči Fatry Zlín jednoho z favoritů letošního ročníku, družstvo VK Jihostroj České Budějovice. V minulém kole se oběma týmům příliš nedařilo. Družstvo Českých Budějovic podlehlo v domácím prostředí po velkém boji pražským Lvům 2:3 a domácí Fatra překvapivě lehce nechala všechny body v Příbrami. Z tohoto pohledu byl dnes hostující Jihostroj jasným favoritem. Předpověď se ale nepotvrdila a domácí borci po výborném výkonu zaslouženě obrali favorita o všechny body.

Fatra Zlín - VK Jihostroj České Budějovice 3:1 (26:24, 21:25, 25:19, 25:22)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 512

Domácí: Pražák, Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozak, libero Viceník. Střídali: Toman, Adamec

Hosté: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Leština, Šulista, Toth, Piskáček

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Dnes si zaslouží pochvalu všichni naši hráči. Za bojovný výkon jsme si vítězství zasloužili, výrazně nám pomohl servis a hra v poli."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes jsme podali velmi dobrý výkon, dá se říct, že jsme Budějovice k ničemu nepustili. Zaslouženě bereme všechny body."

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „První set jsme nevyužili hodně příležitostí k úspěchu, ty jsme nevyužili a stálo nás to hodně psychických sil. V dalším průběhu Zlín hrál dobrý volejbal a zaslouženě zvítězil."

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Dnes jsme nepodali dobrý výkon, mírnou omluvou pro některé hráče, kteří nejsou v optimální formě, je viróza, která nás masivně postihla. Přesto to s projevem na hřišti nesouvisí. Budeme muset v kabině proprat špinavé prádlo."

Hráči Fatry se favorita nezalekli a do stavu 17:17 nepustili soupeře do žádného náskoku, naopak to byli oni, kteří utekli na 19:17 a donutili hostující lavičku k prvnímu oddechovému času a za stavu 22:18 čerpala českobudějovická lavička již druhý. Hosté si uvědomili problém a zabrali, snížili postupně na 23:21, vyrovnali na 23:23 a domácí přišli o oba oddechové časy.  Dramatickou koncovku však hráči Fatry zvládli, když Pražákem proměnili druhý setbol a ukončili set 26:24.

Druhý set začali hosté výrazně lépe. Od stavu 2:5 si udržovali neustále náskok tří bodů a za stavu 6:10 si vzal trenér Obdržálek první oddechový čas. Fatra snížila na 12:14 a lavička Jihočechů si vzala také první oddech. I nadále byl průběh setu vyrovnaný. Jihostroj, který odskočil na 18:20, se snaží Fatra zastavit druhým timem. V koncovce si hosté však vybojovali čtyři setboly a hned ten druhý proměnil útokem Licek.

Ve třetím setu hráči Fatry příkladně bojovali a celý set byli lepším týmem. Neustále si udržovali dvou až tříbodový náskok a do koncovky šli s nadějným náskokem 22:18. Díky Čeketovi a jeho dvěma přímým bodům ze servisu Fatra ukončila set 25:19 a zaslouženě vedla 2:1 na sety.

Čtvrtý set začali hráči Jihostroje lépe a ujali se vedení, 3:6. Fatra trpělivou hrou postupně snižovala náskok a když otočila stav na 8:7, sáhl trenér Zach k prvnímu oddechovému času. Bojovnost borců Fatry slavila úspěch a za stavu 13:9 vyčerpala lavička hostů oba oddechy. Když Jihostroj snížil na jednobodový rozdíl (14:13), i domácí berou oddechový čas. Na straně Českých Budějovic se na palubovce objevují hned tři junioři a domácí jsou před koncovkou ve vedení 23:19. Následně si Fatra vybojovala tři mečboly a druhý proměnil nechytatelným útokem Kozak.

Autor: Ivan Dostál

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Vánoční tečka byla pro Kladno a jeho publikum sladká. Po suverénním výkonu hráči Milana Fortuníka uzavřeli rok 2022 tříbodovou výhrou, mohou v poklidu strávit vánoční svátky a připravovat se na další důležité lednové zápasy. Příbramští Kocouři nenašli recept, jak ubránit excelentně útočící Orly. Za zmínku stojí i 9 bloků a 9 es domácích.

Kladno volejbal cz – VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:17, 25:17, 25:17)

Rozhodčí: Kvarda, Dušek

Počet diváků: 420

Domácí: Špulák,van Solkema, Grozer, Kyjanica, Platačs, Seppӓnen, libero Kraffer. Střídali: Hýský, O. Fortuník

Hosté: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídal: F. Ureš

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Takový zápas jsme si před Vánocemi přáli. Abychom si zahráli taky jeden zápas bez dramatických koncovek a stresů, jestli budeme hrát tiebreak nebo vyrovnané koncovky. Takže jsem rád, že jsme zápas zvládli v klidu a měl jsem z toho pocit, že po dlouhé době jsme si ten zápas užili, bylo to uvolněné a fajn.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Na závěr podzimní části jsme zahráli zápas bez větších výkyvů a myslím, že tentokrát zaslouženě tři body zůstávají u nás.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Soupeř nás dnes přehrál zejména servisem. Předvedl kvalitní výkon a my bohužel ne, takže zaslouženě vyhrál 3:0.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Věděli jsme, že je Kladno doma silné na servisu, a to se potvrdilo. My, když jsme si nepřihráli, tak jsme neměli hráče k tomu, abychom se prosadili proti obraně Kladna.“

Kladno začalo excelentně. Nečekalo na chyby Příbrami a svými osmi body se dostalo do vedení 8:4. Trenér Kocourů Petr Brom chtěl zpomalit tempo time-outem, ale velká útočná potence kladenských krajních hráčů hostům nedala šanci na zvrat. První set tak po hladkém průběhu získali Orli poměrem 25:17.

Začátek druhého setu byl o poznání vyrovnanější, ale víceméně vinou chyb domácích. Od stavu 7:7 se začala opět projevovat jejich převaha a při podání van Solkemy soupeři utekli o osm bodů. Až za stavu 17:9 Kocoury vysvobodil útokem Šábrt. Euro Sitex marně hledal, na čem by se chytil a do zápasu výrazněji promluvil, ale rozjeté Kladno v druhém setu již nedokázal ohrozit. Domácí se ujali slibného vedení 2:0.

Na začátku třetí sady se útočně blýskl příbramský Hulpach, ale zůstal v ofenzivě osamocen. Smršti trojice Kyjanica, Platačs, Grozer nemohl čelit. Kladno vedlo ve střední části setu 13:8 a i když soupeř bodoval, ihned dokázalo ztrátovat. Třetí set Kladenští vyhráli jako ty předchozí 25:17. Orli si tak nadělili pod stromeček v posledním zápase roku tři důležité body.

Autor: Michaela Doležalová

VK DUKLA LIBEREC - VK OSTRAVA

Poslední letošní utkání dnes odehrali volejbalisté liberecké Dukly na domácí palubovce se soupeřem z opačného konce tabulky, VK Ostravou. Ve čtvrtém kole Dukla v Ostravě zvítězila 3:1 (23,-23,23,18) za 110 minut. I dle bodů to bylo velice vyrovnané utkání, ale to byl úvod soutěže a Dukla se teprve sehrávala. Nyní hraje velice dobře a 7x v řadě získala plný počet bodů, a proto byla pro dnešní utkání jasným favoritem.

VK Dukla Liberec - VK Ostrava 3:0 (25:20, 25:21, 25:16)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Jan Krtička, čároví Jiří Čermák, Petr Pavlovič

Počet diváků: 265

Domácí: Lubomír Staněk, Lukáš Ticháček, Marcel Lux, Kruno Nikačevič, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, libero Jan Pavlíček. Střídali: Tomáš Hendrich, Lukas Demar, Pāvels Jemeļjanovs, Martin Hilšer

Hosté: Vojtěch Vašíček, Lubomír Mazoch, Ondřej Muroň, Jakub Dvořák, Filip Jarosinski, Vojtěch Bauman, libero Matouš Vancl. Střídal: Šimon Tříska

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za vítězství 3:0, protože to byl poslední zápas v tomto roce. Někteří kluci už odjíždějí na Vánoce, mají sbalená auta, takže ty zápasy jsou vždycky hrozně těžké. Takže jsem rád, že to takto dopadlo a teď už jenom všem přeju hezké Vánoce.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body. Kluci byli soustředění. Tři body máme doma. Nemám k tomu co říct. Chtěl bych jenom poděkovat hráčům a pochválit, snad takto budeme pokračovat i v novém roce.“

Vojtěch Vašíček (kapitán VK Ostrava): „První dva sety jsme s Duklou drželi krok, ale ve třetím setu nás Dukla zatlačila servisem. Dobře blokovali a my jsme s nimi nedokázali držet krok.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Gratulujeme domácím k zasloužené výhře. Družstvo jsem pochválil za první dva sety, za bojovnost a věci, které jsme chtěli, ale ne vždy dodrželi. Je to trochu frustrující stále prohrávat, ale snažíme se držet. Musíme dále pokračovat.“

Na začátku prvního setu si oba týmy udržovaly minimální odstup, což trvalo až do stavu 11:11.  V druhé části setu se díky zlepšenému servisu hráči Dukly dostali do mírného vedení. Když byl náskok už tříbodový, trenér Ostravy si vyžádal první odechový čas – stav 15:12. Ani to však hráče Dukly nezastavilo a tak za stavu 17:12 si trenér Ostravy vyžádal druhý oddechový čas. Za stavu 19:16 si oddechový čas vybírá i liberecký trenér Martin Demar, aby své hráče uklidnil. Hráči Dukly zpřesnili svou hru a díky nevynucené chybě na straně Ostravy byl stav 23:17.  I když se v koncovce setu hráči Ostravy snažili výsledek zvrátit, hráči Dukly si dokráčeli k výhře v prvním setu – 25:20.

Druhý set začal prakticky stejně jako set předešlý. Oba týmy se střídaly v získávání bodů a to až do stavu 5:5, kdy si dvoubodový náskok vytvořili hráči Ostravy a pokračovali v navyšování. Když už byl   stav 6:10, první oddechový čas si vyžádal trenér Dukly. Hráči Ostravy si ale svůj náskok nechtěli nechat vzít a stav byl 8:13. Za tohoto stavu došlo ke střídání na straně Dukly – Marcel Lux byl střídán Lukasem Demarem. Hráčům Dukly střídání prospělo a za stavu 13:14 si oddechový čas vyžádal ostravský trenér Richard Vlkolinksý. Vinou nevynucených chyb na straně Liberce se Ostravští opět dostali do tříbodového vedení – 13:16. Za tohoto stavu na palubovku přichází Pāvels Jemeļjanovs místo Filipa Gavendy a za stavu 17:19 dochází ke střídání na straně Ostravy – přichází Šimon Tříska místo Vojtěcha Vašíčka. Když na ukazateli skóre svítilo 17:20 o další oddechový čas žádá liberecký trenér. Na palubovku se za stavu 18:20 vrací Vojtěch Vašíček a liberecký Filip Gavenda za stavu 19:21. Když je stav 20:21, přichází oddechový čas Ostravy. Blokem Nivalda Diáze Gómeze se stav srovnává na 21:21 a ostravským útokem do autu se Dukla dostává do mírného vedení (22:21), které si už nenechala vzít a vyhrává i tento set – 25:21.

Ve třetíím setu si Ostrava udržovala mírný náskok až do stavu 5:6, kdy domácí tým následně otočil na 8:6 díky zpřesněné hře. Zkaženým podáním a následným ostravským esem se stav opět srovnal, 8:8. Díky bloku Nikačeviče se už Dukla dostala do vedení 12:9 a po následném dalším bloku Lukáše Ticháčka si oddechový čas vyžádal ostravský trenér, 13:9. A následovalo eso Lubomíra Staňka. Další oddechový část ostravského trenéra přichází za stavu 16:10. Přesto si Dukla pomalu kráčela k vítězství i v tomto setu, 19:12. Za stavu 21:13 se na palubovku dostal liberecký Tomáš Hendrich místo Nivalda Diáz Goméze a v samém závěru setu svou příležitost dostal ještě i druhý nahrávač Martin Hilšer. Dukla vyhráa i tento set (25:16) a zároveň celý zápas.

Autor: Olga Roháčová

BLACK VOLLEY BESKYDY – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V předvánoční atmosféře se na severu Moravy utkaly týmy, které od sebe v tabulce dělí pouhé dva body, a proto dárek v podobě vítězného zápasu vyhlížely s nadějemi oba. Beskydy, jejichž poslední domácí zápasy byly doslova nervy drásající bitvy, chtěly pokračovat ve své domácí vítězné šňůře. Tiebreakovou „tradici“ sice Beskydy dodržely, ale tentokrát si vítězství odvážejí do Ústí nad Labem hosté.

Black Volley Beskydy – SKV Ústí nad Labem 2:3 (25:13, 20:25, 25:23, 22:25, 12:15)

Rozhodčí: Martin Možnár, Tomáš Kavala

Počet diváků: 145

Domácí: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, Olmedo, libero Jelen.Střídali: Komorowski, Mišek, Fabikovič, Krejčíček, Malík

Hosté: Srb, Lank, Baláž, Sobirov, Suda, Bere, libero Kořínek. Střídali: Vodvárka, Kopecký, Fišer

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „V prvé řadě obrovské zklamání, protože jsme si dneska hodně věřili doma proti Ústí, které jsme u nich porazili, ale řekl bych, že je to pořád dokolečka. My jsme schopni zabrat jeden set, soupeře zatlačit na všech herních činnostech a ten druhý jako by byl na hřišti jiný tým a najednou to nejde. Takže asi nezbývá než pogratulovat soupeři, že si na Vánoce odvážejí dva body.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Zasloužené vítězství Ústí nad Labem. Udělali prostě míň chyb a v některých chvílích se míň báli. Z naší strany chvílema dobrý výkon, ale jakmile jsme pod tlakem, tak kupíme jednu chybu za druhou a nevíme, jak se z toho dostat. Teď přijdou svátky, tak snad si srovnáme a vyčistíme hlavu a potom začneme zase od začátku.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Z obou dvou stran hrozně nervózní utkání, jsme rádi za dva body.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Podle očekávání nervózní utkání z obou stran, podle očekávání to byl boj, prostě taková válka mezi dvěma družstvy. Jsme upřímně rádi za dva body.“

Domácí vstoupili do zápasu s velkou chutí a bojovností, což se projevilo i na skóre, které postupně narůstalo v jejich prospěch. Ústí si vybírá oba své oddechové časy hned v úvodu setu. Navíc se hostům nedařilo na podání. Naopak domácí zaznamenali hned několik es, zejména Koloušek a Provazník měli pěkné série. Jejich úsilí navíc podpořil i zbytek týmu téměř bezchybným výkonem a bylo z toho poměrně jednoznačné vítězství 25:13.

Druhý set začali hosté díky o něco koncentrovanějšímu výkonu lépe a ujali se vedení 6:3. Skvělou ulívkou nahrávače Srba zvyšují na rozdíl pěti bodů. Přichází první oddechový čas domácích v tomto zápase. Po něm úspěšný Lankův útok, Suda přidává eso a je z toho vedení hostů 9:3. Tuto šňůru zastavil až útok Perryho, který vytlouká hostující blok. Beskydy mají co dotahovat, čehož si je vědom domácí kapitán Motyčka a snižuje esem. Beskydský trenér Provazník sahá ke svému oblíbenému dvojstřídání nahrávače a univerzála, a domácí začínají snižovat náskok. Avšak přes veškeré úsilí Beskyd hosté vyrovnávají na 1:1.

Zápas se vyvíjí jako na houpačce. Do třetího setu vlétli s větší vervou opět domácí. Hostující trenér Vašina je nucen hru kouskovat oddechovými časy. Ty však Ústí pomohly, protože rozdíl ve skóre se začal zmenšovat, až na jeden jediný bod. Ve střední části setu žádný z týmů nedokázal bodově výrazněji svému soupeři odskočit. Ústí střídá, za Lanka přichází Fišer, ale na podání je domácí benjamínek Krejčíček, který se nenechá vyvést z konceptu. V dramatické koncovce byli nakonec šťastnější tentokrát domácí a vedou 2:1.

Veledůležitý čtvrtý set pro změnu rozehráli o něco lépe zase hosté, kteří si vypracovali čtyřbodový náskok. Na to reaguje domácí lavička oddechovým časem a opět svým oblíbeným dvojstřídáním. Do hry se vrací Perry s Provazníkem. Beskydy únik hostí zastavují, ale jen dočasně. S velkou chutí útočí zejména ústecký Sobirov. Pak přichází opět Krejčíčkova chvíle na podání, který střídá na podání Olmeda a stav je 16:18. Při Guimaraesově podání je srovnáno 21:21. Ale Ústí projevilo v závěru setu více odvahy a vítězí.

Pátý set se v Beskydech již pomalu stává tradicí. Tentokrát ho domácí nezačali nejlépe a jejich první oddechový čas přichází ze nepříznivého stavu 3:6. Po něm kazí ústecký Suda podání a naopak domácí Motyčka se do něj řádně opřel, srovnáno na 6:6 a přichází oddechový čas hostí. Osmý bod před střídáním stran zajišťuje Ústí tvrdým útokem Sobirov. Domácí však tentokrát nezopakovali vítěznou koncovku z minulých zápasů a Ústí po o něco odvážnějším výkonu vítězí 3:2.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – AERO ODOLENA VODA

Před dnešním domácím utkáním věděli volejbalisté Benátek moc dobře, že to budou mít velmi těžké. Do NIBE Arény přiletělo AERO Odolena Voda, které v čtvrtém kole Benátky přehrálo 3:1. Byl to vůbec první zápas, kdy nováček v utkání nezískal ani bod. AERO loni prohrálo těsně o bronzové medaile 1:2 s Jihostrojem ČB a i letos se drží v silné šestce, kde se bude bojovat o kovy nejcennější. V Benátkách je cíl také určen, záchrana nejvyšší soutěže a získat co nejvíce bodů pro klidný závěr základní části soutěže, který se nám rychle blíží. To se ale dnes domácím nepodařilo. Po velmi dobrém úvodu utkání a zisku setu převzalo iniciativu AERO a z Benátek si odvezlo plný počet bodů za vítězství 1:3 na sety

VK Benátky nad Jizerou - AERO Odolena Voda 1:3 (25:19, 12:25, 18:25, 25:27)

Rozhodčí: Emil Velinov, Alexander Nedbálek, čároví Alen Jusič, Dominik Činátl, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 300

Domácí: Martin Hudák, Kamil Durski, Matěj Koranda, Conal Tain McAinsh, Filip Křesťan, Patrik Pokopec, libero Michal Kotek. Střídali: Pavel Švandrlík, Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov

Hosté: Jan Svoboda, Thomas Carmody, Martin Hladík, Marek Šulc, Pavel Horák, Gabriel Chancy, libera Michael Hadrava, Matyáš Ježek. Střídali: Martin Chevalier, Onur Cukur, Neil Ferraro

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): Začali jsme skvěle první set. Druhý set prostě klasika. Spadli jsme do to jako každý zápas a takto nemůžeme přece hrát. Je to pořád o tom samém. Nedáme do hry nic navíc. Bojovali jsme poslední set, bohužel potom to je o jedné – dvou chybách. Ta naše mezihra je prostě hrozná. Když vezmu nakloněnou rovinu, kdy hlavní rozhodčí pískne něco na jedné straně, mělo by totéž fungovat i na straně druhé. Nyní se soustředíme mezi svátky na další zápas.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Utkání bylo jako na houpačce. Začali jsme velice dobře, což jsem si myslel, že nás povzbudí do dalšího setu. Bohužel další set jsme neudrželi koncentraci na hru a dostali jsme se pod tlak AERA. Ve chvíli, kdy jsme se zase dostali nahoru, už to pro nás bylo ale velice těžké. Rozhodla vyrovnaná koncovka čtvrtého setu pro hosty.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): My jsme hrozně rádi za získané tři body. Byly to velmi vybojované body. K bodům pomohlo i střídání. Také musím pochválit úžasné diváky, kteří s námi přijeli a vytvořili nám téměř domácí atmosféru. Pro nás super tři body do celkové tabulky a nyní chvilku odpočinek a třicátého jdeme na Karlovarsko.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda):„Těžko se vyhrává v Benátkách. Očekávali jsme, že soupeř bude dobře hrát, jak bylo vidět v prvním setu. Byli jsme málo agresivní v každých činnostech a potom jsme se zlepšili. Koncovka utkání byla nervózní. Byl to pro nás velmi těžko vybojovaný set. Dnes pracoval celý tým na to naše vítězství a těšíme se ze tří bodů.“

Po vyrovnaném začátku za stavu 5:5 přichází na podání Martin Hudák. Jeho plachta dělá hostům velké problémy a za stavu 9:5 hosté žádají oddechový čas. Až vytlučenou smečí se hosté přiblížili Benátkám na rozdíl tří bodů, 15:12. Benátky ale zodpovědnou hrou získávají další dva body a trenér hostí si rychle žádá druhý time (17:12). Eso Jana Svobody upravuje stav na ukazateli 17:14 a máme zde oddechový čas i na straně Benátek. Další podání ale končí v síti a další body se kupí na straně domácích hráčů zásluhou kvalitního podání, bloku i útoku (20:15). Za stavu 24:18 přichází na podání Patrik Pokopec, hostům se daří odvrátit první setbol středem, ale nečistě zahraný míč, který přilétá ze strany Benátek zadarmo ukončuje první sadu.

Druhý set začínají lépe hosté, kdy za stavu 1:6 při podání Martina Hladíka si domácí trenér Aleš Dittrich rychle žádá první oddechový čas. Hosté i nadále navyšují trpělivou hrou své bodové konto (3:10), Benátkám se nedaří zablokovat útočící hráče a pokulhává i hra v poli (4:12). Zkažené podání a stav na ukazateli svítí 5:13, hned vzápětí přibudou dva přímé body z podání (5:15 – esa Jan Svoboda). Silný kotel hostujícího družstva žene hráče Aera neustále vpřed (9:17). Benátky se snaží snížit bodový rozdíl, dochází na střídání z lavičky, ale ani tak se nedaří zastavit rozjeté hosty (11:21). Martin Hladík smečí do ostré diagonály získal první setbol již za stavu 12:24. Setbol vzápětí promění smečí Thomas Camody a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Ve třetí sadě si v úvodu za stavu 3:6 žádá trenér Benátek první oddechový čas. Hosté útočí do autu a Benátky získávají další bod, 5:7. Pavel Horák si připisuje přímý bod z podání (5:11). Trenér domácích Aleš Dittrich se snaží zastavit rozjeté hosty a žádá si druhý time. Poté přibývají body i na straně Benátek a za stavu 8:11 si bere svůj oddechový čas i trenér hostí Marcian Kryś. Na rozdíl dvou bodů se Benátky přiblížily za stavu 12:14 po chytrém umístění míče do středu pole (Filip Křesťan). Tento stav nenechá klidným trenéra Aera a i ten si bere svůj druhý oddechový čas. Další přímý bod na straně hostí Martina Chevaliera znamená odskok hostujícího týmu o čtyři body (14:18). Tento rozdíl svítí na ukazateli i za stavu 17:21, kdy Jan Svoboda čistým esem zvyšuje náskok na 17:22. Benátky se snaží snížit náskok hostí, bohužel útok Patrika Pokopce do autu znamená ukončení třetí sady.

Úvod čtvrté sady je vyrovnaný do stavu 9:9, kdy se přelévá jednobodové vedení z jedné strany na druhou. Jsme svědky krásných výměn, které se musí líbit divákům v zaplněné benátecké hale. První dvoubodové vedení získávají Benátky při podání Korandy a následném útoku do autu z pipe hráče Aera Jana Svobody. Následuje time hostí (11:9). I nadále vidíme skvělý volejbal plný úspěšných akcí na obou stranách, ale i chyb na útoku AERA (13:11). Přesto si hosté brzy berou vedení zpět kvalitním blokem (15:16 – blok Thomas Camody, time Benátky). Po time ale přichází přímý bod z podání (Jan Svoboda) a nyní je to Aero, kdo získává dvoubodové vedení (15:17). Benátky se nevzdávají, tvrdou smečí (Patrik Pokopec) a následnou chybou na straně Aera je stav opět vyrovnán (18:18). Je tu čas na další oddechový čas pro hráče Aera. Pomalu se blížíme ke konci této sady, 21:22 – time domácí. Tak, jak byl vyrovnaný celý průběh čtvrtého setu, je vyrovnaná i koncovka. Opět se vedení přelévá ze strany na stranu. První setbol čtvrté sady získává tým domácích (24:23 – blok Martin Hudák). Přesto set nakonec získává Aero Odolena Voda, když Benátky neúspěšně útočí do bloku a míč padá do pole Benátek (25:27).

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)