16.11.2023

Příbramští Kocouři překvapili všechny a v UNYP aréně si vyšlápli na mistra

V předvečer 17. listopadu, kdy si připomínáme výročí sametové revoluce, měli volejbalisté na programu další, již 6. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2023/24. Největší výsledková bomba vybuchla v Praze. Příbram po nevýrazném začátku uchlácholené Pražany zaskočila a ze zápasu uděla dvouhodinové drama, na jehož konci si odvezla cenný skalp loňského mistra. K překvapení se schylovalo také v Ústí nad Labem, kde liberecká Dukla otočila zápas až zlepšeným servisem MVP zápasu Lukase Demara. Ostatní zápasy již dopadly podle papírových předpokladů, i když také Odolena Voda musela proti Brnu zápas otáčet a Brno mělo jenom kousek k zisku dokonce tří bodů. Kladno udrželo svoji letošní neporazitelnost v Benátkách nad Jizerou a Karlovarsko s Jihostrojem vezou plný počet bodů ze severu Moravy.

VK LVI PRAHA – VK TROX PŘÍBRAM

Obrovské překvapení se zrodilo v Unyp areně v 6. kolevolejbalové extraligy mužů. Úřadující čeští šampióni Lvi Praha tam nevyužili vedení 1:0 ani 2:1 na sety a za 146 minut podlehli nadšeně bojujícímu příbramskému Troxu 2:3. Také MVP zápasu byl vyhlášen z vítězného mužstva, stal se jím kapitán Středočechů Daniel Rosenbaum.

VK Lvi Praha – VK Trox Příbram 2:3 (25:15, 24:26, 25:21, 22:25, 13:15)

Rozhodčí: Dušek, Olt

Počet diváků: 252

Domácí: Madsen,McCarthy, Kollátor, Čech, Crer, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali: Schouten, Thiel, Vodička, Tibitanzl

Hosté: D. Rosenbaum, Ureš, Šábrt, Tevkun, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: A. Rosenbaum, Seidl

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „V první řadě chci poděkovat našim bubeníkům a všem ostatním fanouškům, kteří nás povzbuzovali, přestože jsme se devadesát procent utkání trápili. Gratuluji Příbrami, která se chytila své příležitosti. Po prvním setu, který jsme jasně ovládli, jsme nepochopitelně přestali hrát, začali se strachovat o výsledek a zklamali ve všech činnostech.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas jsme začali dobře, od druhého setu jsme snad zapomněli naši hru. Soupeř se chytil na podání, my je kazili a přetahovali se s Příbramí o každý míč. Ta byla o nakonec o něco šťastnější. Zásadní ovšem je, že jsme se do takové situace neměli vůbec dostat.“

Daniel Rosenbaum ml. (kapitán VK Trox Příbram): „Vstup do utkání byl pro nás těžký, nedokázali jsme se chytit na příjmu ani na podání. Možná nám i trochu chyběl trenér Vašina, který je nemocný a nemohl s námi přicestovat. Od druhého setu jsme začali více bojovat a probudili v sobě touhu po vítězství. Gratuluji celému týmu a teď je podstatné potvrdit výsledek v sobotu doma s Ústím.“

Daniel Rosenbaum st. (trenér VK Trox Příbram): „Úvod byl z naší strany hodně bázlivý, pak jsme začali hrát tak, jak jsme se domluvili. Nevím, jestli nám to umožnil soupeř nebo my podali tak dobrý výkon. Asi jsme ho podali, jinak bychom nevyhráli v Praze, která má vážně kvalitní tým.“

Jednoznačný průběh měl první set mezi Lvy a Kocoury. Favorité nechali hosty poprvé bodovat až za stavu 5:0 a svůj náskok nadále navyšovali. Recept byl jednoduchý, tlačili na podání. Dlouhé série předvedli McCarthy, Kollátor i Madsen – 25:15.

Od druhé sady už Kocouři pořádně kousali. Chvílemi vedli o bod, chvílemi o dva... Do koncovky se šlo za stavu 18:20. Podání se ujal kapitán Příbrami Daniel Rosenbaum, trefil eso a radoval se rovněž z úspěšných bloků svých spoluhráčů – 18:23. Lvi mají naštěstí dva vyrovnané univerzály – Davida Kollátora a Caseyho Schoutena, kteří se sešli v jeden okamžik na hrací ploše. První servíroval a druhý zakončoval (24:24). Setbol získali nakonec hosté kvůli dotyku sítě domácího trojbloku. Mazácky ho využil Lyzanets – 24:26.

Také ve třetím setu se hrál vyrovnaný volejbal. O tom nejlépe vypovídá fakt, že se šlo do koncovky za stavu 20:20. Důležitý náskok se zrodil při podání Pabla Crera, který si možnost jít na servis zajistil stylově úspěšným blokem. Stav byl 22:20 a domácím stačilo ztrátovat. Hostující Tevkun zkazil podání a Kollátor už se s tím nepáral – 25:21.

Ani prohraná koncovka Kocoury nezlomila. Jejich výkon nepostrádal nadšení, od úvodu setu vedli a náskok zhruba v polovině (7:12) byl už hodně nadějný. Kouč Barrial vyměnil nahrávače, zkoušel to s oddechovým časem, a oboje pomohlo. Stefan Thiel podával a Lvi se vrátili do zápasu – 15:17. Servis však ovládá i Daniel Rosenbaum, nahrávač z opačné strany sítě. Příbram slepila body a znovu odskočila (16:20). Za svou bojovnost si tiebreak zkrátka zasloužila – 22:25.

Zkrácená hra je, jak známo, o štěstí. To se přiklonilo k hostům, kteří si tak domů odvezli dva hodně nečekané body – 13:15.

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VK OSTRAVA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Nebylo to v této sezoně poprvé, kdy mladý celek Ostravy dobře rozehraný set proti favoritovi ztratil v jeho koncovce. V zápase s Karlovarskem měli domácí v prvním a třetím dějství zápasů dobrou a bojovnou hrou vybudovaný náskok až pěti bodů, ale ani jednu sadu nedotáhli do vítězného konce a prohráli ve třech setech.

VK Ostrava – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (23:25, 18:25, 22:25)

Rozhodčí: Spáčil Lukáš, Kubinec Jan

Počet diváků: 220

Domácí: Jarosinski, Dvořák, Pelikán, Tsmokalo, Olsen, Pawlun, libero Motyčka. Střídali: Vancl, Mazoch, Resl

Hosté: Marelič, Carmody, Pastrňák, Ihnát, Éder, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Baláž, Olivier

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Začali jsme hodně dobře, škoda, že jsme z toho nic nezískali. Vůbec netuším, jak jsme mohli prohrát první sadu. Byli jsme lepší než Vary, ale pak jsme najednou dostali sérii bodů a nedokázali set dohrát. Soupeři se ulevilo, začal lépe podávat a pro nás pak bylo těžší útočit. Ve třetím setu to byla zase bitva o každý míč. Ale zase, hrajeme dobře, zahrajeme pár míčů velmi dobře, ale pak uděláme šest chyb jako starší žáci.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Co k tomu říct, když v prvním setu vedeme 23:19 a nedotáhneme to do konce. Ve třetím to bylo 14:9 a opět jsme to nedohráli. Zase to byly zbytečné chyby. A takové týmy jako Karlovarsko, tyto chyby vždy potrestá.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jeli jsme si pro tři body a ty máme. Je to náš první vyhraný venkovní zápas. Bylo to sice po utrápeném výkonu, ale nakonec jsme to zvládli a není důležité pro nás jak, ale že jsme vyhráli.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Byl to těžký zápas, přijet sem a hrát proti bojovné domácí Ostravě. Domácí hráli s vysokým nasazením, ale my jsme nakonec dokázali hrát naši hru a kontrolovali jsme průběh celého zápasu.“

Lépe vstupuje do utkání domácí Ostrava a po přímém bodu z podání kapitána Dvořáka už vede 3:0.  Hosté přitlačí na podání a Ihnát srovnává z pozice pipe na 6:6. Ostrava kupí při podání brazilského blokaře Édera chyby a rázem prohrává 6:8. Po chytré dohrávce Carmodyho vede Karlovarsko 7:11. Na hosty platí Dvořákovo plachtící podání a následně Tsmokalo s Pelikánem otáčejí na 13:12. Po nevynucené chybě Pastrňáka vede Ostrava 15:13. Po výborném podání Tsmokala zvyšuje Jarosinski na 17:14. Vzápětí chybuje Ihnát a po dohrávce Tsmokala má Ostrava před koncovkou prvního setu náskok pěti bodů (19:14). Po výborné obraně Karlovarska na síti se domácí náskok smrskne na jeden bod (20:19). Ostrava chce však první set urvat pro sebe a Pelikán skvělými útoky upravuje na 23:19.  Pastrňák snižuje chytrým zakončením na 23:21. Carmody srovnává blokem na 23:23. Ostrava koncovku prvního setu nezvládne a po neúspěšném útoku Dvořáka středem prohrává 23:25.

S hosty hraje v úvodu druhého setu páska sítě a po podání Pastrňáka vedou Vary 2:4. Jarosinski vytlouká hostující bloky a srovnává na 5:5. Hosté přečtou úmysl domácího nahrávače Pawluna hrát na druhou přes a Marelič upravuje na 6:9. Po dotyku sítě ostravského bloku drží hosté náskok třech bodů (10:13). Ihnát zvyšuje čistým esem na 11:15. Po technické chybě Pawluna vede Karlovarsko před koncovkou druhého setu 14:20. Střídající Vancl snižuje přímým bodem z podání na 16:22. Po zkaženém podání Dvořáka mají hosté sedm setbolů (17:24). Druhý set ukončuje úspěšným útokem střídající Olivier (18:25).

Do třetího setu vstupuje Ostrava kvalitními servisy Dvořáka a Pelikána (4:1). Hosté mají problém na příjmu také při podání Olsena (7:3). Domácí podávají skvěle. Další přímý bod Pawluna znamená vedení 9:4. Olivier snižuje z dohrávky na 14:11. Po bloku Keeminka má Ostrava k dobru už jen bod náskoku (15:14). Po přešlapu Ihnáta z pozice pipe vedou domácí o tři body 17:14. Ihnát si počká blokem na útoky Pelikána (18:19). Carmody přímým bodem z podání posílá před koncovkou třetího setu hostující Karlovarsko po dlouhé době do vedení o dva body (19:21). Dvořák zablokuje Ihnáta a je srovnáno na 22:22. Po skvělém podání Ihnáta přihraje hostům Pastrňák dva mečboly (22:24). Po bloku Keeminka končí třetí set a tím i celé utkání (22:25).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V šestém kole letošního ročníku volejbalové extraligy mužů přivítaly Beskydy na domácí palubovce Jihostroj České Budějovice. S osvěženým sebevědomím po minulém kole chtěly Beskydy opět ukázat, že umí vychovat velmi šikovné mladé hráče. Favorit z jihu Čech se však nenechal zaskočit a odváží si domů plný počet bodů.

Black Volley Beskydy – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (16:25, 23:25, 27:29)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Jiří Peloušek

Počet diváků: 215

Domácí: Mišek, Koloušek, Guimaraes, Sztolarik, Benda, Danylov, libera Krejčíček, Míček. Střídali: Mečiar, Perry, Hilšer, Přibyl

Hosté: Ondrovič, Sobrinho, Balabanov, Sedláček, van Schie, Luengas, libero Michálek. Střídali: Rodriguez, Emmer

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): První set byl z naší strany takový nervózní, až trochu utlumen, a proto takový výsledek. Do druhého setu jsme to trošku prostřídali. Myslím, že volejbal to nebyl z obou stran úplně nejhezčí, byl hodně defenzivní a záviselo čistě na tom, kdo se více opře do servisu a kdo se toho nebál v koncovce. Myslím, že jsme si set zasloužili, ale gratuluji soupeřům a my jdeme dál do dalšího zápasu.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy):Zasloužené tři body pro Budějovice. Dneska byly většinu zápasu lepší na servisu, agresivnější v dohrávce vysokých míčů. My jsme dneska udělali víc nevynucených chyb, než bych si představoval. Na druhou stranu nemůžeme čekat, že v každém zápase s týmy z první čtyřky budeme získávat body. Od kluků to byl dneska výkon dle mého opět zajímavý, možná nám chybělo 5% našeho výkonu proti Kladnu. Pokud bychom to dokázali udržet stejně, tak si myslím, že bychom minimálně jeden set urvali a zápas by mohl být zase o něco zajímavější. Dobře jsme bránili, ale trošku hůř jsme přihrávali. Je vidět, že tady prostě nejsme doma. Jsme tu jako hosté, přijdeme do haly pouze na zápas, vidíme ji poprvé…, je to těžké. Nemůžeme si pomoct servisem a potom ve vyrovnaných koncovkách, kde si domácí obvykle pomůžou servisem, my vypadáme jako hostující tým.

Eduardo Carisio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to těžký zápas. Poslední zápas hrály Beskydy 2:3 s Kladnem, a tak jsme věděli, že to jednoduché nebude. Ale nakonec jsou z toho dobré tři body.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihosroj České Budějovice): „Nebyl to špatný zápas a jsme rádi, protože jsme vyhráli pro nás velmi důležitý zápas, obzvlášť tady. Jsem rád, že jsme vyhráli ve druhém a třetím setu dvě těžké koncovky. Gratuluji klukům a jdeme do dalšího zápasu.“

Vstup do zápasu se povedl lépe Jihostroji a postupně rozdíl ve skóre narůstal. Když hosté odskočili domácím až o pět bodů, bere si domácí trenér Provazník za stavu 8:13 oddechový čas. Ale ani jeho taktické rady domácímu týmu nepomohly a hosté dál postupně navyšovali vedení. Jihočeši se mohli opřít jak o svůj kvalitní servis, který dělal domácím přihrávačům značné problémy, tak o dobře zorganizovanou obranu v poli i na síti. Ani dvojstřídání nahrávače a univerzála domácích (do hry poprvé v zápase zasahují Perry a Hilšer) již nezměnilo nepříznivý vývoj setu a Budějovice v poklidu dohrávají set, ve kterém vítězí 25:16.

Do druhého setu nastoupili domácí se změnou v základní sestavě, Sztolarika nahradil na postu univerzála Perry a od začátku to vypadalo, že ze sebe shodili nervozitu, která je svazovala v prvním setu, což se projevilo jak předvedeném výkonu, tak i ve skóre. Dalším oživením byl příchod domácího smečaře Mečiara. Ve střední části se při Guimaraesově podání ujímají domácí poprvé vedení 15:14, ale Jihostroj nekompromisním útokem Sedláčka srovnává. Hosté na rozdíl od prvního setu výrazně více kazí podání, což hraje domácím do karet. Po dvou nevynucených chybách Beskyd sice Jihostroj odskakuje na 20:17, Danylov si však útokem středem bere podání zpět na svou stranu. To za něj jde odehrát mladíček Přibyl, který se úkolu zhostil na výbornou, domácí snižují na 19:20. Dramatickou koncovku ukončuje ulívkou hostujícím Luengas a Jihostroj vede 2:0.

Třetí set začali lépe domácí. Při Perryho podání vedou 9:7 a přichází oddechový čas hostí. Při Balabanově podání naopak bodově odskakují hosté a hru přerušuje domácí trenér. Do koncovky oba trenéři míchají sestavami. Drama a boj o každým míč až do konce setu. Jihostroj má mečbol, ale Benda útočí nekompromisně z hlavního kůlu, srovnáno 25:25. Perry skvělý servis, Beskydy setbol 26:25. Vzápětí Sztolarik zablokován, je srovnáno. Perry útočí a získává další setbol 27:26, který odvrací hostující van Schie útokem z handy. Luengas přímým bodem zařizuje druhý mečbol hostí, který proměňuje úspěšný budějovický blok. Jihostroj si z Beskyd odváží tři body za výhru 3:0.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal

AERO ODOLENA VODA – VOLEJBAL BRNO

V šestém kole volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO hráče Volejbalu Brno. Velmi vyrovnaný zápas musela rozhodnout až zkrácená sada číslo pět, ve které byli domácí trpělivějším týmem, zápas ukončil přímým bodem z podání Jacob Kern. AERO tak vyhrálo 3:2 a připsalo si už šestou výhru v řadě.

AERO Odolena Voda - Volejbal Brno 3:2 (25:23, 19:25, 20:25, 26:24, 15:11)

Rozhodčí: Marschner R., Dmejchal M., lajnoví Červený V., Ibl J.

Počet diváků: 287

Domácí: Carabali, Durski, Chevalier, Kerkvliet, Kern, Šulc, libera Rasinperä, Hadrava. Střídali: Svoboda, Hladík, Démar, Blumbergs

Hosté: Janků, Janečka, Thiessen, Ross, Marocchi, Dixon, libero Kop. Střídali: Novák, Bukáček, Vítámvás

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes to byl divoký zápas, nahoru dolů z obou stran. Musíme stabilizovat servis, díky tomu budeme hrát klidněji. Jinak dobrá výhra. Díky za skvělou atmosféru fanouškům.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Dneska to byl velmi vyrovnaný zápas a těší nás, že jsme ho dokázali otočit ze stavu 1:2 pro Brno. Jako vždy nám pomohli úžasní fanoušci, kteří vycítili v pravý moment, že potřebujeme pomoci a přidali, stejně jako kluci na hřišti. Dneska je vítězství opravdu cenné a pracujeme dál.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Za mě byl dnešní zápas hodně o servisu. Kdo to více solil, sice mohl udělat více chyb, ale kdo měl účinnější servis, tak vyhrál, a v tie-breaku to vycházelo domácích. Musím pochválit kluky, konečně jsme hráli agresivně, nebáli jsme se a nebyli jsme daleko od vítězství. Gratuluji domácím.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Z mé strany vyrovnané utkání po všech stránkách. Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že si odvezeme bod, tak bych ho bral všemi deseti, ale nakonec si myslím, že jsme měli na víc. Podle mého názoru rozhodl čtvrtý a pátý set lepší servis domácích, kde byli úspěšnější než my, ale nám se zase dařil servis v těch prvních třech setech, takže obrovsky vyrovnané utkání rozhodly maličkosti. Gratulace domácím k vítězství.“

Hned od úvodních výměn vletělo AERO na svého soupeře servisem a velmi rychle vedlo o čtyři body. I v polovině setu vedli domácí, ale skóre se na obou stranách přepisovalo v sériích. Domácí šli do koncovky s pětibodovým vedením, ale i Brno si pomohlo servisem a set zdramatizovalo. Nakonec set ukončilo eso domácího Šulce.

Bohužel pro domácí, nástup do druhého setu měli mnohem lepší hosté a AERO se trápilo na přihrávce a hrálo do dobře zorganizované obrany. Set byl jasně v režii Brna, které hrálo velmi dobře a trpělivě, srovnalo na 1:1.

Ve třetím setu se pokračovalo v zajetých kolejích ze setu druhého. Brno hrálo svou hru a AERU se nedařilo se na hosty dotáhnout. Malý okamžik v setu byl, ale Brňané si vzali vyšší vedení zpět. I třetí set Brno dle míčů ovládlo a ujalo se vedení 2:1.

Do čtvrtého setu vstoupili lépe domácí, pomohli si servisem a trochu odskočili. Celý set vedli domácí o tři až čtyři body, ale v konci se na domácí straně objevilo několik nevynucených chyb a koncovka byla kdo s koho. Nakonec se domácím podařilo uhrát bodový míč a bylo srovnáno na 2:2. Rozhodnout tak musela až zkrácená hra.

Do ní se vstoupilo vyrovnaně a oba týmy se ve vedení přetahovaly. Domácí pak zaznamenali šňůru bodů a strany se točily s tříbodovým vedením AERA. Brno se ale po změně stran velmi brzy přiblížilo na rozdíl jednoho bodu, pomohlo si znovu servisem. Stejně tak ale kontrovalo AERO a zápas ukončil přímým bodem z podání domácí univerzál Jacob Kern. AERO vyhrálo naprosto vyrovnaný zápas s Brnem 3:2 a zapsalo si velmi důležitou výhru do tabulky.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – KLADNO VOLEJBAL CZ

Kladno je posledním týmem, který ještě letos neprohrál, a naopak Benátky ještě nezvítězily, pouze 2x bodovaly za prohru 2:3. Proto diváky dnes čekal souboj obra s trpaslíkem. Stačí se jenom podívat na jednotlivé soupisky družstev. V celku Kladna pouze Adam Zajíček z Čechů pravidelně boduje, jinak hraje kavalérie osmi zkušených cizinců, včetně trenéra z Francie. Benátecký tým se opírá o českého reprezentačního nahrávače Jiřího Srba a velmi zkušeného domácího kapitána Filipa Křesťana. Kladno nastoupilo v nejsilnější sestavě s kapitánem Adamem Zajíčkem a první dva sety jasně vládlo na benátecké palubovce. Ve třetím setu Benátky vedly 16:10 a měly dokonce pět setbolů, ale ty nevyužily a v dramatické nekonečně dlouhé koncovce kapitulovaly i ve třetím setu a podlehly 0:3 na sety.

VK Benátky nad Jizerou – Kladno volejbal cz 0:3 (12:25,19:25,32:34)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Patrik Koutník, lajnoví rozhodčí Vladimír Horbowyj, Jitka Skřivánková, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 300

Domácí: Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, Martin Hudák, Jiří Srb, libero Michal Kotek. Střídaly: Ondřej Matras, Oleksandr Dergulov, Matěj Koranda

Hosté: Niklas Seppӓnen, Adam Zajíček, Kristaps Platačs, Antony Gabriel Gonçalves, Beau Graham, José Neves, libera Ignacio Fernández, Matěj Šálek. Střídal: Tomáš Hýský

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Dnes jsme měli hodně nevydařený začátek utkání, v podstatě nás soupeř vůbec k ničemu nepustil. Dnes jsme neměli prostě svůj den. Začátek sezóny nám nezačal vůbec dobře, měli jsme k tomu i některé důvody. Je zapotřebí, abychom se zlepšili ve všech činnostech, které nás trápí. Bohužel je to obraz toho, jak trénujeme a k tomu si musíme všichni něco povědět. Kladno bylo dnes lepší než my a jenom škoda prohrané koncovky třetího setu, utkání mohlo být ještě zajímavé. Ale za náš výkon jsme si dnes nezasloužili vyhrát ani set. Musíme začít pořádně „makat“. Nic nepůjde samo ani proti lehčím soupeřům, kteří nás teprve čekají.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes nás soupeř v prvních dvou setech úplně přehrál tak, že jsme neměli vůbec šanci. Třetí set, kdy jsme vedli asi o čtyři až šest bodů, tak jsme bohužel opět nebyli schopni to dotáhnout do vítězného konce. Toto nás trápí a to musíme změnit.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): Jsem spokojen s prvním a druhým setem. Ten třetí už jsme začali „bláznit“. Chtěli jsme to utkání až moc rychle ukončit a přišly nevynucené chyby a zbytečně jsme Benátky rozehráli. Zaplať pánbůh, že v koncovce jsme byli trpělivější a možná i trošku zkušenější. Zbytečně jsme už nejančili a čekali na vhodné příležitosti, které přišly. Vydrželi jsme ten nátlak Benátek a máme radost z vítězství 3:0 a budeme pokračovat dál v té naší jízdě. Benátkám přeji, aby se jim dařilo, protože nemají vůbec špatný tým, jenom si to musí mezi sebou všechno vyřešit.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Věděli jsme, že Benátky hodně trápily Liberec a byly blízko vítězství. Dále jsme věděli, že vzaly set a málem vzaly i druhý proti Praze. Jeli jsme sem s tím, že musíme být soustředěni a nesmíme podcenit žádný míč a naštěstí se nám to podařilo.“

Do prvního setu vstoupilo Kladno zásluhou kvalitního podání zodpovědně a již za stavu 1:5 tu máme první oddechový time domácích. Ani po odpočinku hosté nepolevují a po čistém esu (Antony Gabriel Gonçalves) odskakují o pět bodů (2:7). Kladno postupem času své vedení zvyšuje kvalitní obranou na síti (Adam Zajíček) a výsledkem je vedení hostů 7:16. Po dalším bodovém bloku Adama Zajíčka jsou hosté velmi blízko zisku setu (11:22). První setbol utkání získává Antony Gabriel Gonçalves a po chybě na nahrávce Benátek nám rychle první dějství končí a Kladno se ujímá vedení 0:1 na sety.

I druhý set začíná Kladno velmi dobře na podání. Dvě esa v řadě Adama Zajíčka posílají hosty do vedení 1:3. Ale i Benátky se umí do podání pěkně opřít a za stavu 6:7 jsou jediný bod za Kladnem (eso Filip Křesťan). Další kvalitní podání nám nyní předvádí Beau Graham a domácí se opět bodově propadají (6:10 – eso). Domácí již nehrají tak zakřiknutě jako v prvním setu a hlavně souhra středem slaví úspěch a za stavu 11:11 máme vyrovnáno (Martin Hudák a Vojtěch Patočka). Vyrovnaný stav Benátky neudržely dlouho. Na jednom postavení Kladno svým dobře postaveným blokem odskakuje o šest bodů (11:17). Domácí se snaží hosty bodově dotáhnout. Za zmínku stojí šťastné eso Daniela Šulisty, když trefil přebíhajícího hráče Kladna (18:21), ale po zkaženém podání Benátek má Kladno první setbol druhé sady jako dáreček zadarmo (19:24). Hned první setbol si pohlídalo a ujímá se vedení 0:2 na sety.

Až ve třetím setu jsme svědky vyrovnané partie. Hosté nezvykle dost kazí na útoku a naopak Benátky začínají předvádět svoji hru, kterou zaskočily Duklu i Lvy. Odměnou jim je dílčí vedení. Po bloku Martina Hudáka a chybě Kladna na útoku se dostávají poprvé v utkání do vedení (6:5 – chyba Niklas Seppänen). Další chyba na útoku, tentokrát smeč až do zdi, a domácí odskakují o dva body (11:9 – smeč Antony Gabriel Gonçalves). Šestibodové vedení získávají svěřenci Aleše Dittricha po bloku (Oleksandr Dergunov) a chybě nahrávače Kladna (16:10 - José Neves). Bohužel si Benátky pracně získaný náskok neudržely a po bloku (Antony Gabriel Gonçalves) a smeči (Kristaps Platačs) je vyrovnáno (19:19). Po smeči do těsného autu Kristapse Platačse Benátky v samotné koncovce odskakují o dva body, ale svoji chybu na útoku napravuje Kristaps Platačs velmi tvrdým podáním, které je pro domácí volejbalisty nechytatelné (22:22 eso). Přesto z prvního setbolu ve třetí sadě se radují domácí. Oleksandr Dergunov vytlouká trojblok Kladna a na ukazateli skóre svítí 24:23 pro domácí. Zkaženým podáním se Benátky o možnost získat sadu připravují. Ani další tři setboly se domácím nedaří proměnit. Po bloku Martina Hudáka (5 bodů blokem v utkání) získávají domácí poslední setbol utkání za stavu 30:29, ale ani tento nedokážou proměnit, a tak přišel trest. V nekonečně dlouhé koncovce Kristaps Platačs zastavuje benátecký útok blokem a hosté vítězí i ve třetí sadě v poměru 32:34 a nadále si udržují letošní neporazitelnost. Na konci utkání byli vyhlášeni nejlepší hráči utkání. Za Kladno cenu převzal Kristaps Platačs a za domácí Ondřej Matras, který si dnes připsal i svůj první letošní bod (r.n. 2006).

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK DUKLA LIBEREC

Tradiční souboj o severní Čechy před celým národem díky přenosu České televize proti sobě postavil libereckou Duklu, která se po uzdravených zraněních dobře rozehrává a domácí SKV, které si připsalo dvě výhry v posledních dvou zápasech.

SKV Ústí nad Labem – VK Dukla Liberec 2:3 (20:25, 25:22, 25:16, 17:25, 6:15)

Rozhodčí: Martin Možnár, Vlastimil Kovář

Počet diváků: 512

Domácí: Ivan Pliasetskyi, Martin Fišer, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Matouš Lank, Marek Beer, libera Jirka Kořínek, Radek Martinák. Střídali: Olson Levi Peterson, Denis Hůlka, Tomáš Hendrich, Matyáš Volf

Hosté: Radek Suda, Lukáš Trojanowicz, German Johansen, Nivaldo Nadhir Dias Gomez, Daniel Urueňa, Lukáš Ticháček, libero Silver Maar. Střídali: Lukas Demar, Štěpán Svoboda,  Pavels Jemeljanovs, Šimon Bryknar

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Dneska to bylo krásný. Mládneme s mladšíma spoluhráčema a jeden bod proti Dukle? To se určitě počítá! Díky spoluhráčům za skvělý zážitek a věřím, že i skvělí domácí fanoušci si zápas užili.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): I když se velká oříšková loupež nekonala, předvedená hra a výkon nás může velice těšit. Zítra si stoupneme zpět na nohy a jedeme loupit do Příbrami! Patří velké díky domácímu publiku a věřím, že se příště uvidíme minimálně ve stejném počtu.”

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „První set, i když jsme špatně podávali, tak jsme otočili. Pak nám odešel útok a bojovnost, bez které se dnes nedá hrát. A to by se nám nemělo stávat. Pak kluci ukázali charakter a dokázali zápas otočit. Za to jim děkuji.“

Hala na Klíši se obléká do svátečního. Na podlaze leží zelený taraflex a dorazily kamery České televize. Domácí fanoušci dorazili v hojném počtu a užívají si tuto sváteční atmosféru. V prvním setu hosté ukazují kvality a zkušenost a přes snahu domácích kontrolují průběh prvního setu. Zkušený nahrávač Ticháček dobře kombinuje a hosté vedou 1:0 na sety.

Druhý set vypadá ale úplně jinak. Domácí, hnáni skvělými fanoušky, se ujímají vedení a ukazují, že v nasazení a emocích soupeře dokažou předčit. Ivan Pliasetskyi se rozehrává se Suhanem, Ivo Hulpach zavírá hostující smečaře na hlavním kůle a po bodovém útoku Lanka je srovnáno na sety 1:1.

Třetí set se začíná vyrovnanou hrou. Hosté ale jakoby si mysleli, že vše půjde samo a domácí SKV agresivitou se dostává do laufu. Vést nad Duklou před kamerami České televize 20:11? To se cení. Domácí hrají bez zábran a připisují si bod za vedení 2:1 na sety. Během toho na lavičce hostí zvoní telefon. „Takhle ne chlapci!” - jasná zpráva od vedení Dukly?

Dukla ví, že je potřeba zabrat. Všem je ale jasné, že bude potřeba předvést kvalitní výkon. Domácí sice vzdorují, ale na zkušený mančaft Liberce jsou krátcí. Na hřiště se alespoň dostávají mladí odchovanci a svou extraligovou premiéru si připisuje například Maty Volf. Jde se do tie-breaku.

Dukla naplno ukazuje své kvality a tiebreak kontroluje. I přes prohru 2:3 domácí fanoušci aplaudují ve stoje a děkují domácím za předvedený výkon. K vidění byl dnes skvělý výkon před kamerami České televize. I samotní komentátoři oceňují kvalitu zápasu. Ve výsledku asi odcházejí spokojenější domácí.

Autor: Marek Beer, foto Jonáš Sobotka