26.11.2022

Příbramští Kocouři vystrčili drápky, Jihostroj musel o vítězství zabojovat v tie-breaku

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2022/23 měla v sobotu na programu zápasy 13. kola. Jako vyměnění nastoupili příbramští Kocouři proti Českým Budějovicím. S favorizovaným Jihostrojem od samého začátku drželi krok a utkání dovedli až do zkrácené hry, kterou však nakonec nejtěsnějším rozdílem brali Jihočeši. I další favorit musel o vítězství těžce bojovat. Lvi sice vlítli na Brno jak uragán, ale zlepšený výkon brněnského celku přinesl v další fázi utkání zcela vyrovnaný průběh, a jen díky nezvládnuté koncovce Brňanů ve čtvrtém setu nedošlo na tie-break. Až nečekaně hladký průběh mělo utkání v Liberci, odkud s prázdnou odjelo Kladno. Důležité tři body do tabulky si připsali volejbalisté Ústí nad Labem po výhře nad Zlínem, stejně jako Beskydy, které porazily Benátky nad Jizerou. Roli velkého favorita v utkání s Ostravou potvrdilo Karlovarsko.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Ve třináctém kole UNIQA extraligy mužů se utkaly týmy Příbrami a Českých Budějovic. Předzápasovým favoritem byli jednoznačně hosté, kteří se po nevydařeném začátku sezóny a výměně na trenérském postu rychle oklepali a bojují znovu o vítězství s nejlepšími týmy extraligy. Naopak Příbram se po jedenácti zápasech krčila na předposledním místě tabulky s pouhými sedmi body a čekal jí nelehký úkol – o nějaké ty bodíky dnes zabojovat. Nakonec byl k vidění divácky velmi atraktivní zápas a Budějovice si po výhře v tie-breaku odvezly pouze dva body.

VK Euro Sitex Příbram – VK České Budějovice 2:3 (21:25, 25:23, 26:28, 26:24, 13:15)

Rozhodčí: Velinov Emil, Rychlík Dušan

Počet diváků:724

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídali: Araujo, Ureš F.

Hosté: Polák, Piskáček, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, libero Kryštof. Střídal: Giraudo

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Už minulý týden v Ostravě vypadal náš výkon celkem dobře, myslím si, že jsme na to navázali. Soupeř to zřejmě nečekal, trošku je to zaskočilo. Zápas byl vyrovnaný, tahalo se to, bylo to bojovné z naší strany, občas nám vypadnul servis nebo útok, ale když budeme předvádět takový výkon jako dnes, tak tu druhou polovinu sezóny tady doma určitě vyhrajeme více zápasů.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Samozřejmě jsme dnes chtěli vyhrát i v tom tie-breaku jsme bojovali. Mrzelo nás, že jsme zkazili ten třetí set, kdy jsme vedli asi 22:18 a nedohráli jsme to do konce, ale nezvolnili jsme, dostali jsme se až do tie-breaku. Musím dnes kluky pochválit za to, že bojovali za každého stavu a myslím, že to byl i divácky velice atraktivní zápas. “

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Bylo to velice vyrovnané utkání, do zápasu jsme nevstoupili dnes optimálně a nějakou dobu nám trvalo se z toho dostat. Pomohl nám střídající nahrávač Giraudo, který to trochu zvednul. Jsme rádi za dva body po vítězství 3:2, nicméně musím uznat, Příbram dnes hrála velice dobře. “

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Celý zápas začal z naší strany vlažně, což klukům vyčítám, ale je to jediná věc, kterou jim dnes vyčítám. Průběh dnešního zápasu beru spíše na sebe, protože jsem udělal dvě změny v sestavě, které ne že by byly úplně špatné, ale fungovaly hůře než obvykle, pak jsme se do toho zápasu těžko dostávali zpět. Příbram bych řekl, hrála jeden z jejich lepších zápasů, my jsme naopak hráli jeden z těch horších zápasů, což ale bylo zapříčiněno zřejmě mým nesprávným odhadem naší připravenosti na tento zápas. Také mám již samozřejmě v hlavě zápas evropského poháru, který budeme hrát ve středu ve Švýcarsku, a i pod tímto dojmem jsem nebyl k tomuto zápasu dostatečně pokorný. Uvidíme, snad nám to bude poučením do dalších zápasů, nicméně ty změny byly vynucené i tím, že do hry potřebujeme dostat jiné hráče než základní šestku. Máme hodně náročný program, a i proto si myslím, že to nebyla sice špatná volba, ale byla to chyba.“

První set začal až možná nečekaně vyrovnaně na obou stranách, Příbram předváděla takový lepší standard bez chyb, Budějovice naopak možná za svým nejlepším výkonem lehce zaostávaly. Vývoj z pohledu skóre byl téměř po celou dobu prvního setu až do koncovky pozitivnější pro domácí Příbram, která držela mírný náskok jednoho, dvou bodů. Domácí si občas pomohli dobrým servisem, občas dobrým zákrokem v poli. V koncovce však Příbram postihl herní výpadek a Jihostroj otočil a ukončil z 20:21 pěti body v řadě na 25:21.

V druhém setu se očekával nástup Jihostroje, který ale nepřišel, a i v tomto setu měla z pohledu skóre lepší vyhlídky Příbram. Rozdíl ve skóre se často měnil, ztenčoval se zpravidla, když Příbram nějakou tou chybičkou povolila hostům se přiblížit a prohluboval se, když naopak Budějovice nedokázaly 3x po sobě složit, ale víceméně byl po celou setu přibližně dvoubodový. V koncovce to opět vypadalo, že domácí poleví, ale tentokrát se projevily chyby i na straně hostů a Příbram dokázala za obrovské radosti domácího publika srovnat na 1:1.

Ani ve třetím setu to nevypadalo, že bude Jihostroj dominovat a domácí hráči Příbrami bojovali ze všech sil. Hosté jim nutno říci výrazně pomáhali velmi abnormálním počtem nevynucených chyb, chvílema to vypadalo, že to ani není možné, ale zásadní statistikou celého setu nakonec nebyl počet chyb na straně hostů, ale počet vyhraných míčů, resp. počet získaných vlastních bodů na obou stranách, kterých Jihostroj z 28 celkových získal 23, zatímco domácí z 26 celkových pouze 13 získali vlastním přičiněním, což mluví samo za sebe. I přesto jsme viděli extrémně vyrovnanou koncovku, ve které Jihostroj nakonec nepovolil svými chybami získat set, i když to nebylo daleko.

Ve čtvrtém setu pokračovala vyrovnaná hra. Na obou stranách byly vidět hezké výměny a celkově byl tento set velice vyrovnaný. Hosté tlačili servisem, domácí si pro změnu zase pomohli čtyřmi bodovými bloky a drželi s Jihostrojem stále krok. K vidění byla opět velmi vyrovnaná koncovka, ve které Jihostroj pohřbil své šance na plný bodový zisk a Příbram tak srovnala na 2:2.

Tie-break byl první set, kdy se ujal vedení hostující Jihostroj. Nadějný náskok tří bodů, který hosté nabyli hned na začátku setu, již uhlídali, byť s problémy. Před koncem totiž hosté náskok promarnily opět kvůli několika nepřesnostem a Příbram srovnala na 12:12. Poté však i s trochou smůly domácí 2x nevyužili bodovou možnost na útoku a dvěma chybami dali hostům pohodlí vítězně dohrát. I tak jsme ale dnes viděli pěkný, vyrovnaný zápas.

Autor: Štěpán Chvosta

VOLEJBAL BRNO – VK LVI PRAHA

Po více než třech týdnech se mohli brněnští fanoušci opět těšit na své hráče na domácí palubovce. Poslední zápas Volejbalu Brno na Kouničce byl začátkem listopadu, kdy svěřenci Ondřeje Marka stejně jako ve všech předchozích domácích utkání prohráli ve třech setech. Pro pražské Lvy to tak byla velká šance v Brně uspět. Naposledy se to týmu z hlavního města povedlo v roce 2014.

Volejbal Brno – VK Lvi Praha 1:3 (11:25, 25:22, 26:28, 24:26)

Rozhodčí: Grabovský Z., Marschner R.

Počet diváků: 238

Domácí: Hrazdira, Bukáček, Da Silva, Zmrhal, Crins, Kovalchuk, libera Kop, Roubal. Střídali: Toman, Janků, Kočvara, Drahoňovský

Hosté: Kriško, McCarthy, Schouten, Smith, Todua, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali: Vodička, Tibitanzl, Pliasetskyi, Kollátor

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Až na první set to byl z naší strany dobrý výkon, prohráli jsme to ve dvou koncovkách, kde jsme to navíc ještě měli na rukou. Za mě ale náš letošní nejlepší výkon před opět skvělými fanoušky.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Po špatném výkonu v první sadě jsme se dokázali vrátit do zápasu a odehráli s Prahou tři vyrovnané sety. Bohužel jsme nezvládli koncovku čtvrtého setu – nesplnili jsme taktické pokyny, a to nás stálo minimálně bod.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Začali jsme výborně, až jsem byl překvapený, jak nám to od servisu hezky šlo. Následující tři sety byly o dva tři body, poslední set pak byla neskutečná otočka. Hodnotíme to jednoznačně pozitivně, všichni dnes přiložili ruku k dílu.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Brno opravdu bojovalo, mělo dobrý servis. V některých částech hry se nám na příjmu vůbec nedařilo. V posledním setu jsme měli velké štěstí, střídající Kollátor nám velmi pomohl.“

Loňský finalista z hlavního města vstoupil do zápasu jednoznačně lépe, domácí trenér Ondřej Marek již stavu 3:9 neměl oddechový čas. Domácí se neměli na čem chytit, nefungovalo jim prakticky nic. Naopak Lvi koncentrovaným výkonem a dobrou obranou na síti vyhráli jasně první set – 11:25.

Druhá sada začala vyrovnaněji, i díky dvěma bodovým blokům Brno lehce vedlo (5:4). Následoval boj o každý míč, domácím se rozehrál navrátilec po zranění smečař Marek Zmrhal. Praha si po delší době vybojovala vedení (16:18), i to ale brněnští hráči dokázali otočit. V koncovce se pak domácím dařilo za koncovou čarou, eso si připsal nahrávač Volodymyr Kovalchuk i smečař Michal Hrazdira, který svým razantním podáním vyhrál Brnu první domácí set v této sezóně.

Stejně jako v první setu i ve třetím začali lépe hosté. Za stavu 3:9 přišlo dvojstřídání na domácí straně, trenér Ondřej Marek poslal do hry Kočvaru a Tomana. Právě i díky němu se domácí zvedli a pomalu dotahovali. V koncovce se jim to podařilo a opět tu byl stav 23:23. Po esu dalšího navrátilce po zranění univerzála Kuby Kočvary měli domácí dokonce setbol na 2:1, po jeho dlouhé smeči do zámezí ale naopak získali třetí sadu hosté.

Také ve čtvrtém setu začali lépe svěřenci Juana Barriala, pětibodové manko ale po esu Matyáše Tomana dokázali domácí dohnat (9:8). Domácí díky dobrému podání a následné úspěšné obraně na síti dokonce dostali do vedení (15:12). I Praha tak vystřídala univerzála, do hry se dostal Kollátor. Brno si stále drželo odstup a už se zdálo jisté, že Kounička uvidí tiebreak (24:22). Lvi se ale nevzdali a i tento nepříznivý stav dokázali otočit a historicky poprvé vyhráli v Brně.

Autor: Matouš Müller

VK DUKLA LIBEREC - KLADNO VOLEJBAL CZ

Po mezinárodním a také extraligovém utkání žen (Dukla - SC Prometey 1:3) pokračovala volejbalová sobota pro libereckého diváka velmi atraktivním extraligovým utkáním. Na Duklu přijelo Kladno, které poslední roky hraje velice kvalitní volejbal a je na průběžném čtvrtém místě. Přesto domácí hráči byli pro dnešní utkání mírným favoritem, po fiasku v loňské sezóně v letošním ročníku ztratili šest bodů a jsou na druhém místě pouhé tři body za vedoucím Karlovarskem. Dukla velice zodpovědně zvládla první sadu a s přehledem se ujala vedení. V druhém setu byli hosté velice blízko k vyrovnání, ale obrovský bodový náskok prohospodařili a v dramatické koncovce podlehli. Třetí set si již domácí Dukla pohlídala a naprosto zaslouženě zvítězila bez ztráty jediného setu.

VK Dukla Liberec - Kladno volejbal cz 3:0 (25:18, 27:25, 25:21)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, René Činátl, čároví Alen Jusič, Olga Machado, delegát Martin Hudík

Počet diváků: 420

Domácí: Jakub Veselý, Lukáš Ticháček, Marcel Lux, Kruno Nikačević, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, libero Silver Maar. Střídali: Lukas Demar, Lubomír Staněk, Jan Pavlíček

Hosté: Gijs van Solkema, Tim Grozer, Lukáš Kyjanica, Kristaps Platačs, Jiří Kraffer, Petr Špulák, libero Niklas Seppänen. Střídali: Tomáš Hýský, Ondřej Fortuník, Simon Ellegaard Andersen

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Výsledek 3:0, za to jsme hrozně rádi. Sice tomu vývoj druhého setu moc nenapovídal, tam nám Kladno bodově odskočilo, ale koncovka parádní. Zde to byl ten klíč k tomu dnešnímu vítězství. Třetí set jsme byli stále bodově nahoře. Znovu gratulace celému mančaftu. Konečně někdo z první čtyřky, koho jsme porazili, takže super.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Hrozně důležité bylo dnes začít ten první set dobře a to se nám podařilo. Velmi dobře jsme soupeře tlačili na servisu a výborně jsme ztrátovali a bránili, spoustu míčů jsme si nadrazili. O vývoji utkání hlavně rozhodl druhý set. Tým, který vede 6:0, nebo v koncovce 21:16, toto by už nemělo Kladno prohrát. My jsme se do setu vrátili dobrým servisem a kvalitní obranou, a hlavně jsme věřili tomu, že ten set můžeme vyhrát. To prostě rozhodlo. Velká gratulace klukům za předvedenou hru. Dnes to byla radost se na ně dívat.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Měli jsme velmi špatný vstup do dnešního zápasu. Velmi dobře jsme vstoupili do druhého setu. Druhý set jsme si myslím měli vyhrát a ten výsledek a vývoj utkání mohl být úplně jiný. Naší nedůsledností jsme druhý set v koncovce nezvládli. Ve třetím setu jsme se drželi, ale potom si opět necháme soupeře ujet. Co k tomu utkání ještě říci. Dukla dnes hrála velice dobře. Solila servis, byla důsledná na útoku a vycházelo jí to. Ve druhém setu to na sebe vzal Nivaldo Diáz Gómez a nedal nám šáhnout na míč. V každém případě dobrý výkon domácích a k vítězství jim gratuluji.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My jsme nedotáhli druhý set do úspěchu a to si myslím bylo pro vývoj dnešního utkání rozhodující. Domácí hráči hráli výborně po celý zápas a mají zaslouženě tři body.“

Po ženách se nám začínají na palubovce liberecké haly představovat muži Dukly a Kladna. Divácká kulisa je výraznější, zvlášť když domácí jdou do vedení (4:2). Po doteku sítě útočícího hráče a následné smeče do anténky již Dukla vede o pět bodů a máme tu první oddechový čas (7:2). Až dobře postaveným dvojblokem se Kladnu daří náskok Dukly snížit při podání Petra Špuláka (9:7). Po bloku už jen jediný bod chybí Kladnu (11:10 – blok Lukáš Kyjanica). Naštěstí pro domácí Petr Špulák středem míří do autu a následuje ho i Jiří Kraffer a domácí jsou zpět v příjemném vedení (15:11). Přímý bod z podání kapitána Kladna Jiřího Kraffera opět hosty přibližuje na příjemné dva body (16.14). Jakub Veselý blokem přidává bod Dukle (18:14) a pomalu se nám blíží koncovka setu. Gijs van Solkema esem přinutil domácího trenéra Martina Demara k oddechovému času (19:17). Do koncovky na síť posílá Milan Fortuník zkušeného Tomáše Hýského, ale ani on se neprosazuje přes blok Dukly (22:18 – blok Kruno Nikačević, time Kladno). Naproti tomu Nivaldo Diáz Gómez je 100% a konec setu je na spadnutí (setbol - 24:18). Set ukončuje hřebíkem do debla Kruno Nikačević po krásné souhře s Lukášem Ticháčkem. Nesmíme zapomínat, že úspěšné koncovce přispělo i dělové podání Lukase Demara.

Úvod druhé sady patří jednoznačně Kladnu. Podání Petra Špuláka se nedaří domácím borcům kvalitně zpracovat a body přibývají pouze na jedné straně, proto si domácí trenér žádá oddechový čas (0:4 – kvalitní útok Lukáš Kyjanica). Po návrat hráčů na hřiště Kladno přidává další body a domácí né a né se prosadit (0:6 – eso a blok Lukáš Kyjanica). Až Filip Gavenda získává první bod pro domácí v druhé sadě, když vytlouká kladenský trojblok. Tim Grozer smečuje diagonálně do velkého autu a snižuje své vedení (3:7). Potom ale Tim Grozer přichází na podání a máme tu další eso hostí (3:9). Lukas Demar se 2x prosazuje dírou v dvojbloku Kladna, snižuje na rozdíl tří bodů a domácí se začínají pomalu vracet do hry (7:10 – time Kladno). Po odpočinku přešlapuje třímetrovou lajnu při útoku zadní hráč Kladna a hostům zbývají poslední dva body náskoku (8:10 – přešlap Tim Grozer). Filip Gavenda sice trošku podskočil míč při útoku, přesto jeho zalívka slavila úspěch a Dukla je jediný bod za Kladnem (12:13). Holanďan Gijs van Solkema dvěma esy v řadě donutil domácího trenéra k time (12:16 – první eso prasátko a druhé plachta padá na zadní lajnu). V koncovce Jiří Kraffer zvyšuje vedení Kladna a už to tak vypadá, že budeme mít brzy vyrovnáno (16:21). Proti je ale kapitán Dukly Lukáš Ticháček, rolovaným servisem zaznamenává eso a snižuje na rozdíl tří bodů (19:22). Po smeči do prostředka sítě i Kladno žádá oddechový čas (21:23 – chyba na útoku Kristaps Platačs). Nivaldo Diáz Gómez velmi ostrou diagonálou snižuje na rozdíl jediného bodu, a když Dukla vystaví perfektní dvojblok dalšímu útoku Kladna, je vyrovnáno (23:23). Jenom škoda zkaženého podání, ten znamená setbol pro hosty. První setbol odvrací Nivaldo Diáz Gómez z velké výšky hlavním kůlem a je opět vyrovnáno. První setbol pro Duklu v tomto setu zaznamenává Nivaldo Diáz Gómez opět ostrou diagonálou. Lukáš Kyjanica signálem středem odvrací konec setu. I další setbol patří libereckému Kubánci. Lukáš Ticháček je velmi chytrý nahrávač a přesně ví, komu v těžkých chvílích a hlavně jak nahrát. Tento signál již hosté neodvrátili, protože jejich útok po velmi špatné nahrávce končí na anténě a Dukla se ujímá vedení 2:0 na sety.

Ve třetím sadě jdou do vedení hosté, při podání Tima Grozera se na útoku prosazuje Kristaps Platačs, vzápětí přilétá na stranu Liberce eso a hosté vedou 2:5. Dukla se ale rychle dostává do vedení. Při podání Lukase Demara jsme svědky dvou es v řadě a dalšího kvalitního útoku Nivalda Diáz Gómeze (6:5). Řada zkažených podání z obou stran nám pomalu posouvá třetí sadu do druhé poloviny. Až při podání Filipa Gavendy se Dukla dostává do dvoubodového vedení, to se na útoku z obrovské výšky opět prosazuje svým šestnáctým bodem Nivaldo Diáz Gómez (16:14 – time Kladno). Po doteku kladenského bloku sítě přichází domácím na konto další plusový bod a v krátkém sledu tu máme další time Kladna (20:17). Po smeči Petra Špuláka do autu je koncovka utkání na spadnutí (23:19). Kdo jiný než Nivaldo Diáz Gómez dnes získává mečbol. Z velké výšky se prosazuje přes trojblok a Dukla vede 24:20. Zkažené podání dovoluje hostům získat podání. Utkání ukončuje Nivaldo Diáz Gómez netradičně levou rukou svým 19 bodem v utkání a domácí vítězí 3:0 na sety.

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VSC FATRA ZLÍN

Ústecké SKV a Fatru dělil v extraligové tabulce pouze jeden bod. Z lepší pozice se zatím radují zlínští borci. Jak se dařilo hostům pod vedením Přemysla Obdržálka? Domácí SKV pod vedením Luboše Vašiny se po začátku sezony stabilizovalo a předvádí vyrovnané výkony a jistě také pomýšlí na body, zvláště v domácím prostředí, které nejednou fanoušci modrožlutých vytváří i v halách soupeřů.

SVK Ústí nad Labem – VSC Fatra Zlín 3:1 (22:25, 25:21, 25:21, 25:17)

Rozhodčí: Alexander Nedbálek, Matěj Dmejchal

Počet diváků: 595

Domácí: Lank, Baláž, Fišer, Suda, Bere, Srb, libero Kořínek. Střídali: Kopecký, Sobirov, Šidlo

Hosté: Pražák, Truong, Kozák, Gálík, Římal, Toman, libero Vodička. Střídali:  Adamec, Čeketa

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Z naší strany poměrně nervózní výkon, ale jsme rádi za tři body. První set bych úplně vymazal z volejbalových análů, ale potom jsme to dobře drželi na servisu a Zlín pak už neměl moc co nabídnout, protože jsme ubránili Římala.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Jsme samozřejmě rádi za tři body, tenhle zápas byl hodně důležitý. Bylo to těžký především mentálně, ale Zlín jsme přehráli především na servisu a tam byl ten nejdůležitější moment zápasu. Ale především to byl urputný boj o tři body!“

Duc Luan Troung (kapitán VSC Fatra Zlín): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, ale i díky naší marodce jsme nakonec nepodali dvakrát dobrý výkon.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Domácí byli lepší na podání, udělali méně nevynucených chyb, ale dneska jsme hráli i proti rozhodčím. To, co předváděli, bylo hrozné. Myslím, že nás poškodili v důležitých momentech.“

Ústecké SKV zkouší variantu sestavy bez Sobirova, který začátek zápasu odpočívá na lavičce. Místo něj se na hřišti objevuje na postu Univerzála Fišer. Ústí se ale zrovna dvakrát nedaří a Zlín využívá nevyrovnané hry domácích a vede již 19:11. SKV se ale oklepává, střídající nahrávač Kopecký oživuje hru a postupně se domácí dostávají na rozdíl pouhých dvou bodů. Zlínští si ale koncovku hlídají, ztrátují důležité balony a Římal bodovým útokem posílá hosty do vedení 1:0 na sety.

Celek Ústí od začátku druhéh setu navazuje na zlepšený výkon a k vidění je sice neučesaný, ale vyrovnaný volejbal. Do stavu 9:9 drží Zlínští krok. Poté nastupuje ústecká mašina a vytváří si náskok šesti bodů. Zlínští stahují na rozdíl tří bodů, ale na víc nemají. Domácí si hlídají náskok a srovnávají na sety 1:1.

Na začátku třetího setu se domácím volejbalistům nedaří a prohrávají rychle 0:3. Následuje time-out a po chvíli i střídání. Trenér Vašina posílá do zápasu nového univerzála Sobirova. Nutno říct, že do té doby ale Fišer na nezvyklé pozici rozhodně předváděl bojovný výkon a několik pěkných balonů si na své konto připsal. Nyní se ale může věnovat protahování. Oproti tomu se chce vytáhnout na soupeře právě zmiňovaný Sobirov, který hned několikrát provětrá obranu hostí. Zlínští hráči ale hrají koncentrovaně a v této fázi zápasu předvádějí dobrý volejbal. Do hřiště se dostává i Šidlo, který si připisuje excelentní příjem. Trenér Vašina mu nechce kazit statistiku a vzápětí vrací do hry Sudu. Domácí srovnávají krok a po dvou úspěšných blocích Srba vstupují do koncovky v lepší výchozí pozici. Set ukončuje Baláž esem, což se sice Zlínu nelíbí, ale není mu to nic platné.

Čtvrtý set začíná opět vyrovnanou hrou, postupně ale domácí nabírají důležitý bodový náskok. Navíc v koncovce předvádí na servisu dva body Kopecký a ústecká hala se připravuje na oslavné chorály. Po mečbolovém bloku Bereho je rozhodnuto! Domácí vítězí za tři body a přeskakují dnešního soupeře v tabulce.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Třináctka aneb třinácté kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů bylo tentokrát smolnější pro hostující Benátky. Utkání, které nemělo ani jasného favorita, přineslo dramatickou podívanou a plný bodový zisk pro domácí Beskydy.

Black Volley Beskydy – VK Benátky nad Jizerou 3:1 (25:22,18:25,25:22,42:40)

Rozhodčí: Tomáš Kavala, Martin Možnár

Počet diváků: 230

Domácí: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, Olmedo, libero Jelen. Střídali: Malík, Mišek, Komorowski

Hosté: McAinsh, Durski, Pokopec, Hudák, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Dergunov, Kratochvíl

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Konečně, konečně, konečně se nám podařilo vyhrát na domácí palubovce za tři body, ale musím říct, že koncovka čtvrtého setu…., štěstí bylo zkrátka na naší straně. Popravdě ani nevím, co ten zápas rozhodlo. Bylo spoustu chyb na obou stranách, ale naštěstí se to přiklonilo na naši stranu a je to doma.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Z obou stran nervózní zápas s velkým množstvím chyb. Připomínalo mi to ženský volejbal, kdy v některých fázích šest bodů za sebou nebyl problém. Ve chvíli, kdy jsme vedli, tak jsme hráli docela dobře, ale sériemi nevynucených chyb jsme sami sebe dostávali pod tlak. V některých momentech nám svými chybami pomohl soupeř, ale za tu nezdolnou vůli po vítezství jsme si konečně tři domácí body zasloužili.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou):  „Absolutně nezvládnutý zápas. A byl to pro nás důležitý zápas. Z obou stran nervózní, víceméně jsme si to prohráli ve třetím setu, když vedeme a dostaneme v koncovce tři esa, což prostě nejde a tady ta koncovka byla o jednom o dvou míčích, což se prostě stává. Pro nás se ten zápas rozhodnul daleko jinde, v celém týdnu a myslím, že bychom se měli zamyslet nad určitými věcmi.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dneska to byl zřejmě náš nejhorší výkon a bohužel se k tomu přidal výkon rozhodčích, který ovlivnil celý zápas. Bylo to pískáno tendenčně. Já to vidím úplně jasně, ať si to každý pustí na videu. Je to prostě špatně odpískáno, a jestli tohle bude bez postihu, tak tomu nerozumím.“

Od začátku byl k vidění bojovný volejbal s mnoha krásnými zákroky v poli. Zejména domácí se blýskli hned v úvodu. Při Olmedově podání odskakují Beskydy po dvou úspěšných útocích středem o tři body na 11:7 a Benátky si berou první oddechový čas, po kterém navyšuje vedení Perry, když vytlouká blok Pokopce. Rozjeté domácí hráče zastavila až bodová šňůra hostí při podání kapitána týmu Křesťana, kdy se Benátky dotáhly na 16:16. Do koncovky vystřídal domácí trenér Malíka za Motyčku, ale hosté jsou úspěšní na bloku a stahují na 20:22. Vzápětí přichází nekompromisní útok domácího Perryho a stav 23:20. I hosté střídají, za Hudáka přichází Kratochvíl, který však kazí servis a nabízí tak Beskydům setbol, který domácí využívají a vedou 1:0.

Na začátku druhého setu měli o něco více ze hry domácí hráči. Benátky však tentokrát nedopustily větší náskok svého soupeře a naopak si postupně vypracovaly mírný náskok samy. Za stavu 15:17 si bere domácí trenér Provazník oddechový čas, po kterém je domácí Perry zablokován. Přichází dvojstřídání domácích nahrávač-univerzál. Hostující Durski zvyšuje esem na 20:15 a domácí si berou druhý oddechový čas. Koncovku setu již Beskydy nedokázaly zdramatizovat a Benátky srovnávají na 1:1.

Důležitý třetí set začali naopak lépe hosté a záhy vedou 7:3, Beskydy mají co dohánět. Benátky v těchto fázích zápasu zpřesňují hru, zejména v útoku. Beskydům se naopak nedaří zaznamenat větší bodový zisk, ale při Miškově podání alespoň snižují na 17:19, na což reaguje trenér hostí přerušením hry, po kterém Křesťan úspěšně útočí. Beskydy se však v závěru setu vzedmuly ke skvělému výkonu a předvedly excelentní koncovku, ve které se blýskl zejména Guimaraes třemi esy a Perry závěrečným nekompromisním útokem.

Ve čtvrtém setu se opakuje vývoj z předchozího setu. Lepší začátek hostí přerušuje až Koloušek úspěšným útokem, nicméně Beskydy musí i nadále dotahovat breakový náskok Benátek. Po úspěšném Hudákově bloku a zvýšení náskoku na 18:15 si bere domácí lavička oddechový čas, po kterém Beskydy snižují náskok Benátek na 17:18. Benátky však znovu zásluhou bloku i útoku Křesťana odskakují ve skóre. Poté, co hosté nevyužili tři nabídnuté setboly, se strhává skvělá volejbalová bitva, kterou ukončuje míč z rukou hráče Benátek směřující do stropu za stavu 42:40. Beskydy tak vítězí 3:1 a připisují si do tabulky tři body.

Autor: Alice Zemanová, foto Pavel Netolička

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK OSTRAVA

V utkání 13. kola UNIQA extraligy nastoupilo zatím neporažené Karlovarsko proti poslední Ostravě. V případě vítězství si domácí tým mohl udržet neporazitelnost po první polovině základní části, po jasné výhře 3:0 se tak i stalo.

VK ČEZ Karlovarsko - VK Ostrava 3:0 (25:14, 25:17, 25:15)

Rozhodčí: P. Dušek, T. Buchar

Počet diváků: 590

Domácí: Ihnát, Zajíček, Sasak, Juhkami, Weir, Kasan, libero Pfeffer. Střídali: Pastrňák, Lamanec

Hosté: Jarosinski, Muroň, Vašíček, Mazoch, Polynski, Dvořák, libera Fořt, Ptáček. Střídali: Blazej, Vancl

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Hodnocení je moc pozitivní. Jsem strašně rád za Kasiho, že zahrál takto skvělý zápas. Od něj se odvíjel celý výkon družstva a obrovský rozdíl ve skóre, takže velká gratulace.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Velké poděkováni patří klukům do šatny. K utkání přistoupili profesionálním způsobem a hráli i za ty, kteří dnes museli zůstat v postelích.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): Vary byly ve všem jednoznačně lepší a my jsme neměli co nabídnout. Trošku mě zklamalo, že jsme víc nebojovali, i když ta kvalita byla jednoznačně na druhé straně. Myslím, že z naší strany mohla být větší rvavost po balónech a občas jsme mohli trošku víc zariskovat.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): Gratuluji domácím k vítězství. Myslím, že pro ně to byl spíš trénink než zápas. My jsme v hlubokém útlumu a hodně se trápíme, mícháme sestavou, děláme změny, ale pořád je to špatné. Musíme najít nějaký recept, jak začít hrát lépe.“

Domácí Karlovarsko vstupuje do utkání s nahrávačem Kasanem. Tato změna nemá na hru domácího týmu žádný vliv a hned od začátku hostům odskakuje ve skóre. V prvním setu je to hlavně Kewin Sasak, kdo tvrdí muziku na útoku, 25:14.

I v druhém setu domácí nepolevují ve svém bezchybném výkonu a Ostrava nenachází žádnou odpověď. Za stavu 21:11 trenér Novák pouští na hřiště i další hráče. Postupně se do hry zapojil univerzál Lamanec a smečař Pastrňák, 25:17.

Od začátku třetího setu zůstává v sestavě domácího týmu Lamanec a ani ten svými útoky nedá hostům žádnou šanci. Utkání tak Karlovarsko zakončuje v exhibičním duchu a uzavírá utkání skórem 25:15.

MVP utkání se stáli za hosty Filip Jarosinski a za domácí dobře hrající Jan Kasan. Cenu dnes předávali zástupci firmy Mattoni.

Autor: VK ČEZ Karlovarsko