15.10.2022

První letošní vítězství volejbalistů Ústí nad Labem přišlo na palubovce Ostravy

V rámci 6. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 došlo k souboji volejbalistů Ostravy a Ústí nad Labem o první letošní vítězství. Ačkoli domácí Ostrava měla ve čtvrtém setu výhru na dosah, ne příliš pohledné utkání dotáhli nakonec do vítězného konce Severočeši. Utkání v Českých Budějovicích zahájili lépe hosté z Benátek nad Jizerou, v dalších setech si už ale Jihostroj koncovky setů pohlídal a nakonec zvítězil 3:1. Stejným výsledkem skončilo i poslední sobotní utkání v Odoleně Vodě, kde Beskydy získaly první set, ale pak už otěže utkání převzalo pevně do svých rukou domácí Aero.

VK OSTRAVA – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Diváci v ostravské hale sice viděli dlouhý vyrovnaný bojovný zápas, ale moc kvalitního volejbalu neviděli. Oba týmy se předháněly ve spoustě chyb, stav se často přeléval z jedné strany na druhou. Když Ostrava neproměnila dva mečboly, Ústí si v druhé polovině závěrečném setu pohodlně dokráčelo k prvnímu extraligovému vítězství v letošní sezoně.

VK Ostrava – SKV Ústí nad Labem 2:3 (25:17, 23:25, 25:22, 25:27, 11:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Možnár M.

Počet diváků: 225

Domácí: Polynski, Blažej, Mazoch, Muroň, Dvořák, Fořt, libero Vancl. Střídali: Jarosinski, Vašíček

Hosté: Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Fišer, Kopecký, Beer

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Je to škoda, měli jsme dva mečboly, jeden na ruce, tam se to rozhodlo. To jsme měli zahrát líp. V zápase nevydržíme stabilně v nějakém tempu. Jsou to takový vlny, chvilku dobrý, chvilku špatný. S tím se špatně vyhrává.

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Tento zápas bude dlouho bolet. Máme zápas v moci, dodržujeme domluvené věci a pak to najednou zrušíme a začneme si hrát něco jiného. A když máme rozhodující míč v ruce, vše uděláme špatně.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Nervózní volejbal na obou stranách, vypadalo to spíše jako juniorský volejbal, ale jsme rádi za dva body a hurá na další zápas.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Byl to souboj velkých chyb, protože na obou stranách byla vidět obrovská nervozita. Šlo tady o hodně, o první vítězství. Nakonec jsme byli šťastnější, ale je tak kupa věcí, co vylepšovat. Máme neuvěřitelnou radost, že odsud vezeme body.“

Ostrava kazí obě podání na začátku setu. Po esu Sobirova jde Ústí do vedení 4:2. Ostrava úspěšně útočí a následná chyba Sobirova znamená snížení na 4:5. Při podání Muroně domácí úspěšně brání a vzápětí i úspěšně útočí (6:5). Po povedených blocích a útoku do autu Ostrava zvyšuje na 8:5. Za tohoto stavu následují další úspěšné bloky a za stavu 9:5 si trenér Vašina vybírá už druhý oddechový čas. Následně úspěšně blokují hosté a další útok vede ke srovnání na 10:10. Na nahrávku přichází Vašíček a domácí znovu získávají body v útoku (14:11). Při podání Fořta přidává Ostrava další body (16:11). Ostrava je v laufu a tlačí na 20:12 a není k udržení 21:12. Bezpečný náskok si už domácí udrží do konce setu, 25:17.

První bod druhého setu získávají domácí, pak však následuje série chyb a Ústí vede 6:2. Ostrava střídá, přichází Blažej a Jarosinski a hlavně díky chybám hostů snižuje na 7:9. Úspěšné útoky vedou ke srovnání 9:9. Nahrávače střídá také Ústí. Po vyrovnané fázi se poprvé do dvoubodového vedení dostává Ústí po chybném útoku domácích. Chybují také dvakrát hosté (17:16). A zase chyby domácích a stav se přelije na 17:20. Ostrava se nevzdává a srovnává na 20:20. Zase přetahovaná, až útok Muroně do autu dává hostům setbol, 22:24. Jeden setbol Ostrava odvrací, při následné útoku Ústí se už neubrání, 23:25.

Třetí set začíná na obou stranách hodně bojovně, žádnému ze soupeřů se však nedaří odskočit od soupeře (7:7). Poprvé odskakuje Ústí na 8:11. Ostrava kazí několik servisů v řadě a nemůže se dostat do hry. Po třech chybách hostů v útoku však domácí srovnávají na 13:13. Po chybě hostů v postavení a další chybě v útoku jde Ostrava do vedení 15:13. A domácí se rozjíždí v útoku (17:13). Brzdí je však vlastní chyby (18:19). Dva úspěšné bloky posílají domácí do vedení 23:21. Set zakončuje dalším podařeným blokem Polynski.

Ve čtvrtém setu jde do tříbodového vedení poprvé Ústí po chybách domácích hráčů (5:8). Ve střední části setu je hra vyrovnaná, přesto hlavně díky lepšímu servisu hosté zvyšují vedení na 11:16. Ostrava zlepší obranu v poli a snižuje na 16:17. Přímý bod podáním na libera hostů dává Muroň (20:20). Oba týmy zažívají lepší chvíle a stále drží nerozhodný stav (23:23). První setbol a tím mečbol má Ostrava. O druhý mečbol přijdou domácí přešlapem Polynského na podání. Setbol pro Ústí vybojuje Fišer bodovým útokem. A Fišer také set zakončí, tentokrát bodovým blokem, 25:27.

Dva úspěšné bloky Ostravy na začátku rozhodujícího setu a je to 2:0. Útok Ústí do anténky (3:0) a hosté berou už druhý oddechový čas. Laciné chyby domácích a úspěšné útoky hostů a je srovnáno (3:3). Chyba na příjmu a útok Dvořáka do bloku znamená dvoubodové vedení Ústí (3:5). Ostrava se nevzdává a z pipe srovnává na 6:6. Nevynucená chyba Ostravy, útok do autu a při změně stran je stav 6:8. Další útok domácích do autu a tím tříbodové vedení Ústí do koncovky (6:9). Ostrava chybuje i nadále (7:11). Následně se ještě pokouší o zvrat ve vývoji skóre, Ústí si však svůj náskok už pohlídá, 11:15.

Autor: Zbyněk Matýsek

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Utkání nováčka nejvyšší soutěže na palubovce Jihostroje bylo vyrovnanější, než se čekalo. Benátky nad Jizerou vyhrály první set, avšak České Budějovice hnané úžasnými fanoušky následně zvládly tři po sobě jdoucí koncovky. Jihostroj zápas otočil a slaví důležité vítězství 3:1.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Benátky nad Jizerou 3:1 (22:25, 25:21, 25:22, 25:22)

Rozhodčí: Dmejchal M., Kvarda P.

Počet diváků: 1004

Domácí: van Schie, Michálek, Ondrovič, Piskáček, Licek, Polák, libero Kryštof. Střídali: Kriško, Stoilovič, Emmer

Hosté: McAinsh, Durski, Pokopec, Hudák, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Švandrlík, Dergulov, Kratochvíl

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Rozhodl náš servis, který jsme měli v klíčových okamžicích zápasu lepší než soupeř. Musím říct, že jsme dnes tři body opravdu urvali, a takové vítězství se cení.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Pomohl nám příchod Martina Kryštofa, který zvládl výborně přihrávku a vnesl do naší hry klid, který od začátku sezony našemu mužstvu chybí.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Z naší strany slušné utkání, dokázali jsme držet krok. Bohužel prohráváme sety v koncovkách v činnostech, které nám nejdou. Jsou to hlavně čapnuté míče, které nedokážeme dohrát. Proti takhle kvalitnímu mančaftu je to pak těžké. Musíme se zlepšit a pokračovat stejně proti slabším soupeřům.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Myslím si, že jsme byli vyrovnaným soupeřem. Bohužel nás chyby, které jsme udělali v koncovkách na příjmu, stály vítězství.“

Do prvního setu vstoupily lépe hostující Benátky nad Jizerou, které překvapily domácí svým agresivním nástupem. Dařilo se zejména Korandovi, který byl proti svému mateřskému klubu velmi namotivovaný. Celý první set byl vyrovnaný – Jihostroj držel nad vodou zejména Licek. Univerzál van Schie byl opět brzy střídán a na jeho místo přišel Kriško. Benátky nad Jizerou zvláště díky Korandovi zvládly koncovku lépe a vyhrály první set 25:22.

Pro Jihostroj to byla vůbec první zkušenost s prohraným setem v domácím prostředí. V druhé sadě už musel ze všech sil zabrat a dorovnat stav. To se dařilo. Nahrávač Piskáček začal více využívat středové hráče a Ondrovič s Polákem zapsali v druhé sadě po čtyřech bodech. Benátkám nepomohl ani produktivní Křesťan, který rovněž za Jihostroj v minulosti nastupoval. Domácí vítězstvím v druhém setu vyrovnali utkání.

Ve třetím setu byla hra stále vyrovnaná. Benátky jakožto nováček domácí soutěže dokázaly držet s Jihostrojem krok. Domácí měli však mírně navrch díky skvěle hrajícím přijímajícím hráčům Kryštofovi a Stoilovičovi, nebezpečný v útoku byl Michálek. Jihostroj vyhrál třetí set 25:22 a nakročil lépe k vítězství v zápase.

Čtvrtá sada byla napínavá. Místo nahrávače Piskáčka se chvíli dostal na palubovku ještě mladší Emmer a domácí se drželi v mírném vedení. Výborně podával Stoilovič, který dal během tohoto setu dvě esa a hrozil i na síti. Hosté bojovali až do konce, ale Jihostroj za podpory zaplněné Sportovní haly nakonec slavil vítězství v koncovce setu.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

AERO ODOLENA VODA – BLACK VOLLEY BESKYDY

V šestém kole UNIQA volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO asi nevzdálenější možný celek – Black Volley Beskydy. Ve vyrovnaném utkání nakonec rozhodl třetí set, ve kterém zápas na svou stranu překlopili domácí a nakonec vyhráli 3:1.

AERO Odolena Voda - Black Volley Beskydy 3:1 (20:25, 25:18, 25:21, 25:16)

Rozhodčí: Velinov E., Dušek P., lajnoví Skřivánková J., Zich J.

Počet diváků: 397

Domácí: Horák, Chancy, Svoboda, Ferraro, Hladík, Šulc, libera Hadrava, Ježek. Střídali: Chevalier, Carmody, Toman

Hosté: Provazník, Benda, Goncalves, Perry, Motyčka, Olmedo, libero Jelen. Střídali: Komorowski, Mišek, Koloušek, Danylov

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska to byl těžký a nervózní zápas z naší strany. Přišlo mi, že jsme byli zbytečně takoví jakoby moc vybzikaní. Třetí set se nám podařilo otočit a vyhrát, což byl základ do posledního čtvrtého setu. Ten jsme měli si myslím od začátku pod naší kontrolou a vyhráli tak celý zápas.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Chtěli jsme zkusit varianty s hráči, kteří tolik nehráli a dát jim šanci. Liga sice teprve začala, ale únava se kumuluje, máme málo pauzy mezi zápasy. Po dobrém začátku jsme zbytečně znervózněli a prohráli set. Pak jsme se vrátili do naší hry a vyhráli tři následující sety. Do půlky setů to bylo vyrovnané, ale pak jsme vždy odskočili. Každá výhra se počítá a jsou to pro nás velmi důležité tři body. Ve středu už nás čeká velmi těžký zápas v Liberci.“

Jakub Motyčka(kapitán Black Volley Beskydy): „S prvním setem jsme mohli být hodně spokojení, když jsme urvali koncovku na svoji stranu, jenže bohužel jsme pak začali kupit individuální chyby a čtvrtý set už asi bez komentáře. Gratuluji soupeři ke třem bodům.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Gratuluji domácím, vyhráli zaslouženě. Když jsme měli v určitých částech zápasu šanci, tak se zatím ukazuje naše taktická, možná i mentální nevyzrálost, jednoduché balony vyřešíme až hanebně a místo toho, abychom udrželi náskok, tak necháme Aero dostat zpátky do hry. Pak už byli lepší.“

Do prvního setu vlétli lépe domácí hráči, kteří velmi rychle vedli 4:0, když dohrávali bodové míče. Hostující trenér si vzal oddechový čas, který na hráče hostů zapůsobil, a ti začali pomalu stahovat. Šli do vedení ještě před polovinou setu, ale AERO si znovu vzalo vedení zpět. Vývoj skóre se posunoval v sériích na obou stranách, hosté v konci setu předvedli hned šestibodovou, když prohrávali 20:19, ale dokázali set zvrátit na svou stranu a vyhrát 25:20.

Do druhého setu znovu lépe vstoupilo domácí AERO, vybojovalo si tříbodový náskok, který skvěle drželo díky ztrátám na první pokus. V polovině setu se náskok domácích vyšplhal až na sedm bodů a AERO drželo hosty daleko od sebe. Před koncovkou hosté trochu stáhli náskok, ale již to nemohlo stačit, stav setů se srovnal na 1:1.

Třetí set byl ze strany AERA od úvodu velmi nervózní a troufnu si říct, že následně rozhodl o celkovém vítězi. AERO strašně moc chybovalo při svém servisu, naopak hosté hráli trpělivě a také vedli po velkou většinu setu. Až před koncovkou se AERO dostalo do vedení, které si v sérii vybojovalo hned tříbodové. Beskydy obrat nezachytily a AERO tak vedlo 2:1 na sety.

Vstup do čtvrtého setu byl ve znamení pokračování ze setu předešlého a domácí si vybojovali hned vedení o čtyři body, v polovině setu se náskok domácích vyšplhal až na devět bodů. Domácí hráli trpělivě a nedávali hostům moc šancí ke korekci. AERO tak vyhrálo celkem jasně čtvrtý set a celkově dokázalo vyhrát 3:1. Připsalo si tak další tři veledůležité body do tabulky.

Autor: Tomáš Havlát, foto AERO Odolena Voda