9.5.2022

První výhra domácích ve finále přinesla Karlovarsku obhajobu mistrovského titulu

Jedna z nejdramatičtějších a určitě nejvyrovnanějších finálových sériích UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 skončila v Karlových Varech. Za vyrovnaného stavu 2:2 musel rozhodnout poslední pátý zápas. Vzhledem k tomu, že v této sérii nikdy nevyhrál domácí tým, bylo otázkou, zda tento fenomén letošního finále bude pokračovat nebo Karlovarsko domácí prokletí zlomí. Stejně jako první finálový zápas, i rozhodující pátý dospěl do tie-breaku, který po dramatické zápletce rozhodl „prasátkem“ domácí univerzál Patrik Indra. Mistrem ČR pro sezónu 2021/2022 se stává VK ČEZ Karlovarsko.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 3:2 (25:14, 19:25, 25:17, 20:25, 16:14)

konečný stav série 3:2

Rozhodčí: Rychlík, Grabovský

Počet diváků: 1521

Domácí: Vašina, Zajíček, Indra, Ihnát, Wilson, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Wiese, Kočka, Římal, Fišer

Hosté: Smith, Todua, van Dijk, Kriško, Nedeljković, Janouch, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, McCarthy, Mihajlović, Vodička, Toman

Stejně jako je vyrovnaná celá série začíná vyrovnaně i první set. Karlovarsko jde do dvoubodového vedení po chybě van Dijka na útoku a blocích Zajíčka (8:5) a hostující trenér si bere první oddechový čas. Po oddechovém čase pokračuje na servise domácí nahrávač Keemink, dává eso, a další bloky Karlovarska navyšují náskok na 10:5. Lvi si ale pomáhají servisem a obranou na síti a daří se jim stahovat bodové manko (13:12). Když Ihnát přidává další eso a Kriško chybuje na útoku, je stav 16:12. Trenér Pomr si bere druhý oddechový čas. Domácí jdou do koncovky prvního setu ve vedení 22:13, zejména díky Vašinovým útokům a sérii Wilsona na podání. Následně si Zajíček počkal na Nedeljkoviće  a Indra vymyslel ulívku z velmi těžké situace (24:13). Karlovarsko po chybě Nedeljkoviće na podání vítězí v prvním setu 25:14.

Druhý set se Lvům daří být vždy o jeden bod lepší, to se láme za stavu 7:7, kdy Indra otečoval pražské bloky a van Dijk zaútočil do zámezí (9:7). Oba týmy předvádějí skvělé zákroky v poli. Na servis přichází van Dijk a Lvi se dostávají do vedení. Trenér Jiří Novák si bere oddechový čas. Van Dijk po oddechovém čase kazí svůj servis, ale kazí i Ihnát a Lvi vedou 13:11. Smith otřel míč o karlovarské bloky (13:15), ale po útoku i bloku Wilsona a Ihnáta je stav druhého setu vyrovnaný na 16:16. Trenér Pražanů si bere oddechový čas. Indra po oddechovém čase kazí servis (16:17), Lvi výborně brání v poli i na síti a jdou v koncovce do vedení 22:18. Pliasetskyi přidává eso a Kriško ubránil Římala a Lvi mají první setbol (18:24). Konec druhého setu ještě odmítá Wiese, ale Kriško jej následně ukončuje (19:25) a srovnává na sety 1:1.

Karlovarsko ve třetím setu vede po sérii Indry na podání 12:9. Nizozemský nahrávač Keemink dává eso (16:11), na straně Lvů se daří ztrátovat australskému smečaři Smithovi, ale následně je zastaven trojblokem Vašina, Zajíček a Indra (17:12). Wiese vybral ránu od van Dijka a Keemink posílá nahrávku Indrovi, který připisuje devatenáctý bod. Karlovarsko jde do koncovky ve vedení 22:14 a na servis přichází Indra, ale ze středu sítě se vyvěsil neomylný Nedeljković (22:15). Stejnou mincí oplácí Keemink s Wilsonem a Wiese zařizuje setbol esem (24:15). Kriško a van Dijk svými útoky ještě odmítají konec třetího setu (24:17). Poté Kriško posílá své podání do sítě a tím i Karlovarsko do vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set byl vyrovnaný do stavu 6:6, ale Wilson vyhazuje do autu a následně je zablokován Toduou, trenér Jiří Novák si bere oddechový čas. Oba týmy dokazují, že si umí poradit z těžké situace. Ve čtvrtém setu se tohle daří lépe pražským Lvům, kteří vedou 14:10, po esu van Dijka už 16:11. Za stavu 17:12 pro Lvy přichází na servis Pliasetskyi, ale Wiese skládá (13:17). Kočka vyzval k útoku Zajíčka, který sestřelil Moníka (15:19). Vašina posílá na palubovku Lvů těžký servis, ale Janouch dokázal Kriškovi poslat nahrávku, a ten nezaváhal (16:21). Praha jde do koncovky čtvrtého setu ve vedení 22:18. Wiese sice skládá (19:22), ale Karlovarsku se nedaří na podání, z čehož hostující tým těží a vyhrává 25:20. Napínavou finálovou sérii rozhodne pátý set.

Karlovarsko odstartovalo pátý set vedením 3:0, ale Praha se zvládla oklepat. Středem sítě skvěle útočí Wilson (6:3), trpělivost na útoku Lukáše Vašiny se vyplácí a Karlovarsko vede 8:4 a dostává se na stranu palubovky, kde zvítězilo dva sety. Zajíček fotbalově zasáhl nohou a Keemink posílá nahrávku opět Vašinovi, který získává další bod (9:4). Trojblok Vašina, Zajíček, Keemink ubrání Kriška (10:4), až když van Dijk je úspěšný za hlavou, ukončuje Wilsonovu sérii na podání. Kriško hodil míč do kapsy Zajíčka (10:6) a Jiří Novák si bere oddechový čas. Po něm je Indra zablokovaný dvojicí Nedeljković, Kriško, ale ihned svoje zaváhání napravuje (11:7). První chyba Kriška na útoku v pátém setu posouvá Karlovarsko do pětibodového vedení (12:7). Z velké výšky pak útočí Nedeljković středem sítě (12:8). Karlovarsko v této fázi setu špatně přihrává, Indra sice dobře naklepl pražský blok, ale i podruhé jsou na něj soupeři připraveni (12:9). Další účinný servis posílá na stranu Karlovarska van Dijk (12:10), Vašina se pokouší otečovat pražské bloky, ale nepovedlo se (12:11). Následně je úspěšný a zařizuje 13. bod. Kriško vytlouká domácí bloky, Wiese je zablokovaný Janouchem a Nedeljkovićem a Pražané srovnávají s Karlovarskem krok (13:13). Po dlouhé výměně Wiese vytlouká pražské bloky (14:13) a na servis přichází Matin Kočka, ale Praha je úspěšná středem a odvrací první mečbol domácích (14:14). Další karlovarský mečbol získává Wiese (15:14), na podání jde Indra. Jeho šťastné „prasátko“ ukončuje dramatické utkání a Karlovarsko obhajuje mistrovský titul UNIQA extraligy mužů!

Autor: Markéta Minaříková

Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)