11.4.2022

Semifinále play-off mužské UNIQA extraligy odstartovalo výhrami domácích týmů

V úvodních zápasech semifinálové série UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 využily celky Českých Budějovic a Karlovarska výhodu domácího prostředí. Jihostroj dovolil pražským Lvům uhrát jeden set, Západočeši po vyrovnaném začátku dovedli utkání s Odolenou Vodou do vítězného konce „bez ztráty kytičky“. Druhé semifinálové zápasy jsou na programu ve čtvrtek, tentokrát na palubovkách dnes poražených týmů.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK LVI PRAHA

První zápas semifinále mezi Českými Budějovicemi a Prahou nabídl podle očekávání vyrovnaný souboj. Jihostroj odskočil Lvům ve třetím setu a zápas ukončil vítězstvím ve čtvrté sadě. Lépe do série tak vstoupili Jihočeši.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 3:1 (25:18, 22:25, 25:22, 26:24)

stav série 1:0

Rozhodčí: Spáčil L., Rychlík D.

Počet diváků: 1350

Domácí: de Amo, Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Mach, M. Kriško

Hosté: Smith, Todua, Mihajlovič, T. Kriško, Nedejlkovič, Janouch, libero Moník. Střídali: van Dijk, Pliasetskyi, McCarthy, Vodička

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Hrozně těžký zápas po desetidenní pauze. Jsem moc rád za to, že jsme se s tím takhle popasovali a dokázali jsme doma zvítězit. Chtěl bych moc pochválit fanoušky, že jich přišlo hodně a moc nám pomohli. Doufáme, že nás přijedou podpořit i do Prahy a my navážeme na výkon z dneška.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Počítal jsem s tím, že série bude vyrovnaná. Myslím si, že to bude těžký souboj. Hodně nám pomohl Petr Michálek na přihrávce. Desetidenní pauza byla znát.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Gratuluju domácím k vítězství. Vyrovnaný byl pouze poslední set, i když to podle stavu nevypadalo, tak my jsme dva sety dotahovaly. Škoda, domácí byli o trochu trpělivější a my se budeme snažit vyrovnat doma.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Gratuluju domácím k první výhře v sérii. My jsme se o lepší výsledek připravili tím, že jsme udělali pár drobných chybiček, které Budějovice trestají. V první půlce zápasu jsme nebyli dostatečně kvalitní na servisu a musíme zvládnout lépe ubránit Schoutena. Tyhle věci nás stály lepší výsledek. Děkuju hráčům za bojovnost a připravíme se na odvetu v Praze.“

Semifinálová série mezi Jihostrojem České Budějovice a Lvy Praha slibovala vyrovnanou volejbalovou bitvu. Českobudějovičtí během základní části hřešili na pomalejší začátky zápasů, první semifinálový duel však odstartovali velmi dobře. Kanaďan Schouten, který se po zdravotních problémech vrátil do sestavy Jihostroje, drtil hosty svou prudkou smečí i servisem. Hostující hráči se ve Sportovní hale chvíli rozkoukávali a domácí si vytvořili slušný náskok a koncovku zvládli bez nervů – 25:18.

Jihostroj možná až překvapivě hladce zvítězil v prvním setu. Stejně lehce už to ale nefungovalo v druhé sadě. Lvi se rozehráli a Janouch zdařile kombinoval s Tomášem Kriškem i van Dijkem. Posledně jmenovaný nizozemský univerzál nachytal domácí i na servisu. Jihostroj v druhém setu dlouho ztrácel, ale s blížícím se koncem setu se dostával zpět do hry a koncovku ještě zdramatizoval. Ani několik bodů Schoutena ale českobudějovickým nepomohlo, Lvi vyhráli druhou sadu výsledkem 25:22.

Ve třetím setu šlo o hodně. Domácí po prohrané sadě opět přepnuli na vyšší obrátky a ve třetím setu byli od začátku ve vedení. De Amo často využíval Licka i Schoutena, kteří byli nebezpeční, body sbíral i blokař Sedláček. Postupem času Jihostroj odskočil – stejně jako v první sadě. V závěru třetího setu ještě za Lvy zdramatizoval koncovku Pliasetskyi, kterému se dařilo na servisu, ale Jihočeši nakonec zvítězili 25:22.

Ve čtvrtém dějství se museli snažit především Lvi, kteří si nemohli dovolit prohrát další set. Hra byla dlouho vyrovnaná. Jihostroj nadále cílil svým podáním na Tomáše Kriška, který měl těžkou práci. Nadále se dařilo hostujícímu van Dijkovi, který svými útoky z velké výšky dělal domácím problémy. Diváci viděli krásné volejbalové momenty na obou stranách. Ozdobou byli výborné výkony nahrávačů de Ama i Janoucha. Čtvrtý set byl vyrovnaný až do samotného konce. Jihostroj v závěru odvrátil setbol a díky parádnímu bloku Poláka vyhráli 26:24. Českobudějovičtí se tak ujali vedení v semifinálové sérii.

Autor: Matěj Mayer

VK ČEZ KARLOVARSKO – AERO ODOLENA VODA

V úvodním zápase semifinále play-off UNIQA extraligy Karlovarsko naplno využilo výhodu domácí palubovky a porazilo Odolenu Vodu 3:0. O výhru se velkou měrou zasloužil skvěle hrající domácí univerzál Patrik Indra.

VK ČEZ Karlovarsko – Aero Odolena Voda 3:0 (26:24, 25:15, 25:19)

Rozhodčí: Krtička, Buchar

Počet diváků: 750

Domácí: Vašina, Zajíček, Indra, Wiese, Patočka, Keemink, libero Pfeffer. Střídal: Ihnát

Hosté: Shchadilov, Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, libero Hadrava. Střídali: Saada, Chevalier, Chancy, Ribom, Jachnicki

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko):Ideální výsledek 3:0, i když to nebylo lehké. V prvním i ve druhém setu jsme měli slepé pasáže uprostřed setů, kde nás soupeř vždy dohnal a my jsme si to museli zase odpracovat, takže nesmíme povolit ani na chvilku. Pracujeme dál!“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Pro nás důležité vítězství, výborný vstup do série. Kluci hráli zodpovědně. V prvním setu nás Odolka zlobila na servisu, ale pak jsme to zase my servisem otočili na naši stranu. Je to zatím jen 1:0, čeká nás velmi těžké utkání na Odoleně Vodě, takže se připravíme a jdeme do toho!“

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „Dneska Karlovarsko zahrálo lépe než my rozhodně na servisu. Pro nás škoda prvního setu, měli jsme tam setbol. Famózní výkon Patrika Indry, který dneska táhl Karlovarsko k vítězství. Musíme se do dalšího zápasu polepšit.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „My jsme hráli dobře první set a půlku toho druhého setu. Potom předvedl ve druhém a třetím setu Patrik Indra sérii, Vary už si ten náskok více hlídaly a my jsme se snažili odpovědět, ale bylo to málo. Jestli chceme Vary porazit, musíme hrát líp. Zkusíme to ve čtvrtek.“

Odolena Voda přijela do Karlových Varů solit podání a agresivně útočit. I domácí tým se prezentuje výborným útokem a za stavu 9:6 pro domácí si trenér hostů bere první oddechový čas. Zatím neomylný je karlovarský univerzál Patrik Indra a zajišťuje jedenáctý bod. Na podání přichází kapitán hostů Matyáš Démar a esem snižuje náskok Karlovarsko na 12:10, následuje další eso a trenér domácích Jiří Novák si bere první oddechový čas (12:11). Po oddechovém čase posílá Démar svůj třetí servis do autu (13:11).  Svým razantním servisem odstřeluje Wieseho hostující Svoboda a vyrovnává na 13:13. Za Wieseho přichází na servis Ihnát, ale Odolena Voda si s jeho servisem poradila a vede 15:14. Hosté dělají nevynucené chyby a je vyrovnáno na 16:16. Hladík vytlouká karlovarské bloky, Zajíček je ubráněn v poli a následuje jeho nevynucená chyba, Odolena Voda vede 18:16. Na podání pokračuje Shchadilov a Vašina skládá na prázdnou bránu, 17:18. Do hry se vrací Wiese a Vašina míří na podání. Po chybě taženém míči Démara je srovnáno 18:18, ale Vašina posílá svůj servis do sítě. Polský smečař Wiese posílá na palubovku Odoleny Vody hřebík, 19:19. Démar svoji nahrávkou vyzval univerzála Hladíka a ten připisuje dvacátý bod. Stejně se na straně domácích prezentuje Keemink a Indra, 20:20. Keemink ulívá na druhou přes, 21:21. Vary ubránily v poli a Vašina zařizuje vedení 23:22 a trenér Kop si bere druhý oddechový čas. Po oddechovém čase vytlouká domácí blok Hladík, srovnává na 23:23 a jde na servis. Špatně rozehraný míč na straně Karlovarska trestá Horák, 23:24. Trenér Jiří Novák si bere druhý oddechový čas. Indra srovnává na 24:24. Wiese ubránil Hladíka, ale toho domácí nevyužívají, Indra použil hlavu a posílá domácí do vedení 25:24. Vytlučením hostujícího bloku opět domácí univerzál ukončuje první set 26:24.

Druhý set se Karlovarsko od začátku setu dostává do vedení 4:1. Domácímu týmu funguje obrana jak v poli, tak na síti - nejprve Pfeffer vychytal v poli hostujícího univerzála Hladíka a následně jej Zajíček zastavil na síti (6:2). První oddechový čas v druhém setu si bere hostující trenér. Středem sítě se prosazuje Carmody a Horák zastavuje Zajíčka (6:4). Odolena Voda srovnává stav na 7:7. Po zablokování Wieseho vede Odolena Voda 11:10 a Jiří Novák si bere první oddechový čas. Démar pokračuje na podání a Karlovarsko nemá přihráno, dopouští se nevynucené chyby a hosté vedou 12:10. Skvělou sérii na podání předvádí domácí univerzál a Karlovarsko obrací stav druhého setu na 15:12. Hostující trenér Kop si bere druhý oddechový čas. Po oddechovém čase Indra připisuje esem 16. bod. Na straně hostujícího celku dochází ke střídání nahrávačů, do hry přichází Chancy. Ani tahle změna Karlovarsko nezastavuje a vede 17:12, Indra pokračuje na podání a přidává další eso 19:12. Svoboda se prosazuje a dává třináctý bod, ale následně posílá svůj servis do autu. Přehlídku es v podání Karlovarska doplňuje Wiese (22:13). Středem sítě se z velké výšky prosazuje Carmody, ale ten také následně kazí servis (23:14). Blok Karlovarska a ulívka na druhou přes Keeminka znamená výhru domácích i v druhém setu, 25:15.

Třetí set odstartoval podáním Vašina. Na podání přichází domácí univerzál, který zvrátil stav druhého setu a opět Odoleně Vodě nic neulehčuje, posílá na jejich půlku hřiště tvrdé podání a Vary vedou 5:3. Karlovarsko si ve třetím setu drží náskok a po útoku Wieseho vede 14:10. Wiese pokračuje na podání a Karlovarsko ukazuje trpělivější hru a zvyšuje svůj náskok na 16:11. Trenér hostů si bere oddechový čas. Na síti ubránil Svobodu Keemink a připisuje 17. bod. Středem sítě se opět z velké výšky prosazuje Carmody. Keemink oplací stejnou mincí a Zajíček zatlouká na palubovku Odoleny Vody hřebík (18:12). Ze zóny šest se prosazuje Svoboda a je střídán Jachnickým na podání. Karlovarsko se taktéž dopouští nevynucených chyb a Jachnicki pokračuje na podání (19:16). Ribom se prosazuje středem sítě (20:17), za hlavou však vylétl Indra a dává 21. bod. Smeč do autu vyhazuje Carmody, poté Vašina skvěle zasáhl v poli a Indra skládá. Carmody posílá míč opět do autu a zápas ukončuje servisem do sítě Hladík (25:19). Karlovarsko vítězí v prvním semifinálovém utkání 3:0.

Autor: Markéta Minaříková