12.3.2022

Tajenka konečného pořadí po základní části mužské UNIQA extraligy vyřešena

Základní část UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 je minulostí a s ní i její poslední otazníky. Karlovarsko doma potvrdilo s Brnem roli favorita a vítězství v základní části UNIQA extraligy si již nenechalo vzít. I s velmi pozměněnou sestavou si České Budějovice poradily se Zlínem, ale ani to Jihočechům nepomohlo Karlovarsko „přeskočit“. Nejzajímavější měl být přímý souboj o třetí místo v Příbrami. Kladno po sympatickém výkonu v minulém kole proti Karlovarsku, ale v Příbrami „vybouchlo“ a Příbram celkem lehce bronzovou příčku uhájila. Kladenské Orly ještě v tabulce přeskočili pražští Lvi, kteří přehráli Beskydy. Dukla Liberec po těsném první setu nedala v dalším průběhu utkání šanci Odoleně Vodě a vybojovala si lepší výchozí pozici pro zápasy předkola s Brnem. Ostrava přijela na „generálku“ předkola do Ústí nad Labem a ta se ji vůbec nepovedla. Ústí až překvapivě lehce dominovalo a můžeme pouze spekulovat, zda to nebyl taktický záměr Ostravských.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ

V posledním kole základní části UNIQA extraligy se utkaly v důležitém boji o třetí místo v tabulce týmy domácí Příbrami a hostujícího Kladna. Očekával se vyrovnaný zápas, oba týmy letos předvádějí kvalitní volejbal a pro zisk třetího místa bylo potřeba vyhrát za jakéhokoliv výsledku, tedy získat minimálně dva body. Příbram dokázala předvést kvalitní výkon a ve třech setech soupeře porazit, tím si zajistila třetí místo v celkovém součtu základní části a do play off nastoupí proti Odoleně Vodě.

VK Euro Sitex Příbram – Kladno volejbal cz 3:0 (25:22, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Grabovský Zdeněk

Počet diváků: 813

Domácí: Böhm, Robinho, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libero Verasio. Střídal: Hulpach

Hosté: Kyjanica, van Solkema, Seppänen, Špulák, Hancock, Kraffer, libero Kunc. Střídali: Hýský, Fortuník, Čeketa

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes musím pochválit úplně všechny hráče. Připravovali jsme se na to hlavně psychicky, unesli jsme tu tíhu mnohem lépe než soupeř, a to bylo vidět. Herní kvalita byla na obou stranách podobná, ale z nás bylo cítit obrovské soustředění a určitě nám pomohli diváci. Myslím, že takovou atmosféru v České republice nemají jen tak někde, a to pomáhá hrozně moc. Pokud hrajeme náš standard a výše, tak nás diváci neuvěřitelně táhnou a je to super, takže jim také moc děkujeme.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Chtěl bych dnes poděkovat divákům, protože dnes tu opět vytvořili skvělou atmosféru, která nás táhla po celý zápas. Chtěl bych také pochválit všechny hráče, protože od prvních bodů ukazovali obrovskou soustředěnost na každý balon jak na útoku, tak při obraně v poli. Navíc to, co dokázali ve třetím setu, to ukázalo naši obrovskou vnitřní mentální sílu. Chtěl bych také pozvat fanoušky na důležité zápasy play off proti Odolce a bylo by skvělé, kdyby nás přijeli podpořit i ven na Odolku, je to pak znát a hraje se mnohem lépe.

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal lcz): „Dnes musím pogratulovat soupeři, protože byl lepší, odvážnější. Domácí na nás byli lépe připravení a v podstatě nás dnes převyšovali ve všech herních činnostech, takže my si teď budeme muset sednout, trochu to rozebrat, říct si co, jak a proč a poté se připravit na play off.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Příbram byla dnes na hřišti lepším týmem, a proto jsme dnes utrpěli třísetovou porážku. Teď se musíme připravit na zápasy play off proti Lvům Praha.“

Do prvního setu vstoupili lépe domácí hráči, podařilo se jim hned na začátku setu dvakrát zablokovat soupeře. Poté za stavu 4:2 nastal krátkodobý výpadek počítače s elektronickým zápisem, takže se malou chvíli nehrálo, ale už asi za dvě minutky byl zápas znovu v plném tempu. Příbram v tomto setu lépe útočila, což byl také hlavní klíč k jeho získání. Kladno se dostalo na úspěšnost 30%, zatímco Příbram byla na hezkých 57%, čímž si zajistili domácí vedení před koncovkou, kterou už pohodlně dohráli do konce.

V druhém setu se začalo mnohem vyrovnaněji na obou stranách. Hosté vedli během chvíle 5:3, ale sami si to trošku kazili vlastními chybami, především na servisu, kde hned v úvodu setu dva nebo tři servisy zkazili a udrželi tak Příbram v těsné blízkosti místo toho, aby se třeba pokusili o sérii a následné odskočení. Příbram se pak znovu rychle dostala do tempa a hlídala si tříbodový náskok. Hostům nepomohlo příliš ani dvojstřídání univerzál + nahrávač s výměnou postavení. Příbram znovu dotáhla set do vítězného konce, ale tentokrát již na útoku domácí neměli takovou převahu, spíše se jim dařilo lépe bránit v poli, nasbírali více bodových bloků a celkově neudělali tolik chyb.

Třetí set byl téměř celou dobu asi nejzajímavější. Kladno vyměnilo od začátku univerzála, na palubovce se objevil Lukáš Čeketa, který skvěle útočil z výšky a sbíral jeden bod za druhým. Kladno dokonce v jeden moment vedlo 14:12 a poté asi 16:13, i tak ale hosté nedokázali náskok udržet. Na dobře nahraný míč a jednoblok 2x nedokázali složit a Příbram se dokázala před koncovkou dotáhnout. Pomohly také bodové bloky Lukáše Trojanowicze, který dvakrát skvěle přečetl nahrávku soupeře, tzv. pipe a zablokoval útočícího hráče rovnou přímo pod nohy. Stav byl 19:20 z pohledu domácích, kteří následně získali bod a poté přišel na servis German Johansen, domácí univerzál, který předvedl neuvěřitelnou sérii kvalitních podání. První servis hosté ještě vzali, ale nedokázali získat bod a následoval time Kladna. Po timu German přidal neuvěřitelná dvě esa a po dalším timu dokázal znovu 2x tak excelentně zaservírovat, že si hosté nedokázali připravit pořádně útok a tím byl zápas rozhodnutý. Příbram zakončila základní část extraligy na třetím místě v tabulce a v play off tak narazí na šestou Odolenu Vodu.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Martin Jakoda

VK LVI PRAHA – BLACK VOLLEY BESKYDY

Ve znamení pomoci Ukrajině se nesl duel 22. kola UNIQA extraligy mezi pražskými Lvy a Black Volley Beskydy. Domácí věnovali celý výtěžek z dobrovolného vstupného a následné aukce dresů humanitární organizaci Člověk v tísni. Do dražby přispěla dárkem i patronka zápasu krasobruslařka Eliška Březinová. Pro Lvy byl ovšem důležitý i výsledek klání, tříbodovou výhru potřebovali k poposkočení na čtvrté místo tabulky. Svůj cíl s drobným zaváháním ve třetím setu splnili (3:1) a play-off zahájí doma s Kladnem.

VK Lvi Praha – Black Volley Beskydy 3:1 (25:17, 25:15, 23:25, 25:19)

Rozhodčí: Velinov, Činátl

Počet diváků: 295

Domácí: McCarthy,Janouch, Kriško, Todua, van Dijk, Čech, libero Ježek. Střídali: Pliasetskyi, Toman, Vodička, Nedeljković

Hosté: Motyčka, Kristian, Prokůpek, Koloušek, Mišek, McLain, libero Jelen. Střídali: Mečiar, Muroň

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Děkuji fanouškům, že přišli. Hlavně bubeníkům, kteří nás táhli. Tři sety byly jasně v naší režii. V tom, ve kterém jsme prohráli, jsme bohužel polevili ve všech činnostech. Tři body se ovšem počítají.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Utkání jsme zvládli za tři body, což je nejdůležitější. Ve třetím setu jsme prostřídali sestavu. Kluci nehráli špatně, ale zhoršil se příjem a moc jsme toho neubránili. Proto jsme se nedokázali v koncovce odtrhnout a Beskydy nás za to po zásluze potrestaly.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Jsme rádi, že jsme uhráli alespoň set. To se nám v sezoně příliš často nepodařilo. Na druhou stranu musím uznat, že nás Lvi přehráli ve všech činnostech.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „V prvních dvou setech mi z našeho výkonu bolely oči. Byli jsme zakřiknutí, báli jsme se, dostala nás i atmosféra. Jsem rád, že jsme se ve třetí sadě trochu zvedli, i když to bylo ovlivněno i tím, že Lvi zamíchali sestavou.“

V prvních dvou sadách bylo jasně patrné, kdo je favoritem utkání. Herně vyzrálejší Lvi si trpělivě budovali náskok, který v poklidu navyšovali. Beskydští mladíci sice hráli obětavě, výrazněji kousat však nedokázali – 25:17 a 25:15.

Ve třetí sadě už to neplatilo. Beskydy dokonce donutily trenéra Lvů Pomra vybrat si první dva oddechové časy. Leč marně, v koncovce zvítězilo nadšení nad bohorovností domácích – 23:25.

Čtvrtá sada byla opět plně v režii Lvů – 25:19.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley vyhlašovala tentokrát česká olympionička Eliška Březinová. Stal se jím univerzál domácích Kay van Dijk.

Autor: David Nejedlý

VK ČEZ KARLOVARSKO – VOLEJBAL BRNO

V posledním, 22. kole nedopustilo Karlovarsko na domácí palubovce proti Brnu žádné překvapení a stalo se tak vítězem základní části UNIQA extraligy.

VK ČEZ Karlovarsko – Volejbal Brno 3:0 (25:20, 25:22, 25:18)

Rozhodčí: Dmejchal, Kubinec

Počet diváků: 638

Domácí: Kočka, Ihnát, Zajíček, Indra, Wiese, Wilson, libero Pfeffer. Střídali: Patočka, Fišer, Římal

Hosté: Bukáček, Toman, Drahoňovský, Janečka, Mariano, Jirásek, libero Lžičař. Střídali: Truong, Zmrhal, Jakubec, Fitz

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko):Dnešní zápas bych pojmenoval zápas náhradních sestav, kde my jsme se s tím poprali trochu líp. Relativně stabilní výkon až na půlku druhého setu, kde jsme se trošku hledali. Výkon dobrý a pohlídané tři body. První místo po základní části, spokojenost.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace hráčům, pro nás výborný výsledek. Do sestavy se dostali všichni. V play-off budeme muset předvést trošičku víc, abychom se dostali tam, kam chceme.“

Marek Zmrhal (kapitán Volejbal Brno): „Zápas byl jednoznačný. My jsme dnes použili hodně mladých kluků, abychom pošetřili síly na předkolo.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme dnes dali šanci mladým hráčům a myslím, že hráli celkem solidně. V některých pasážích jsme dokázali být vyrovnaným soupeřem, ale zkušenost Karlovarsko rozhodla a zaslouženě vyhráli za tři body.“

Brno naskočilo do zápasu odvážně a bez respektu. Trenér Ondřej Marek dal šanci mladým hráčům a to se mu zatím vyplácí. Začátek prvního setu je ve znamení tahanice o každý bod. Hosté dělají více chyb a Karlovarsko jde do mírného vedení 15:13. Sérii na podání předvádí Martin Kočka, který si připisuje dvě esa a posílá svůj tým do vedení 20:14. Z neobvyklé pozice za hlavou připisuje Ihnát 21. bod a Indra svým jednoblokem zastavuje Mariana a zajišťuje Karlovarsku vedení 23:17. Hostující blokař Janečka ještě odporuje a dává eso, ale na konci další výměny je Indra, 24:19. Právě Indra dalším útokem ukončuje první set 25:20.

Domácí na začátku druhého setu vedli díky razantnějšímu útoku a podání 6:4, ale na podání přichází Jirásek, který srovnává na 6:6. Po chybě domácích na útoku jde Brno do vedení 8:7, ale následně kazí servis a je opět srovnáno 8:8. Indra je zablokován Janečkou a Brno je opět ve vedení 10:8. Jiří Novák posílá do hry Daniela Římala místo Patrika Indry. Hosté předvádí kvalitní obranu v poli i na síti a zablokován je i nový muž na hřišti Daniel Římal. Domácí po nepřesné hře prohrávají 10:13. Méně zkušený tým Brna předvádí nevynucené chyby a trpělivější Karlovarsko srovnává na 15:15. Kočka vystavil blok brazilskému univerzálu Marianovi, 16:15 pro domácí. Hostujícím hráčům funguje útok středem a srovnávají na 18:18. Po Bukáčkovi si eso připisuje také Toman a Brno jde do vedení 20:18. Od hostujícího týmu však přichází další nevynucená chyba a Zajíček si připisuje dva bodové bloky, 21:20 z pohledu domácích. Další skvělou sérii na podání má Kočka, Ihnát skládá a Vary vedou 22:20. Na hřišti se objevuje také Marek Zmrhal, který útokem a servisem srovnává na 22:22. Následně svůj servis však posílá do sítě. Římal nepouští Jiráska na stranu Karlovarska, Brno ještě předvádí skvělou hru v poli, ale Wiese skládá a domácí berou i druhý set 25:22.

Třetí set pokračuje podobně jako ty předchozí, začátek setu je vyrovnaný. Na podání přichází Martin Kočka a opět pokračuje ve svém účinném servisu, 11:7 pro domácí. Přehlídku es doplňuje i smečař Jakub Ihnát (14:8). Patnáctý bod přidává exbrněnský univerzál Daniel Římal. Po sérii zkažených podání přichází na servis Jakubec, a i díky němu hosté snižují na rozdíl dvou bodů (14:16), ale i ten svůj servis nakonec kazí. Přichází další série na podáním, tentokrát od Martina Fišera, a Karlovarsko otáčí na 22:15 ve svůj prospěch. Hosté v koncovce více chybují a Karlovy Vary si tento set dohrály bez větších komplikací a stávají se vítězi základní části UNIQA extraligy. Karlovy Vary ještě čekal pozápasová program s fanoušky a dražba dresů na pomoc Ukrajině.

Autor: Markéta Minaříková

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK OSTRAVA

Poslední kolo základní části svedlo volejbalisty Ústí nad Labem dohromady s Ostravou, se kterou jim je i předurčené předkolo playoff. Oba týmy se tak mohly nanečisto poměřit před nejdůležitějšími zápasy sezony.

SKV Ústí nad Labem – VK Ostrava 3:0 (25:16, 25:11, 25:14)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Petr Dušek

Počet diváků: 675

Domácí: Miloš Vemič, Martin Tibitanzl, Rik van Solkema, Radek Suda, Radek Baláž, Jiří Srb, libera Jiří Kořínek, Jan Šidlo. Střídali: Jan Kasan, Ivo Kobolka, Matouš Lank

Hosté: Filip Jarosinski, Václav Kotas, Jakub Dvořák, Matouš Vancl, Mariusz Polynski, Tomáš Jambor, libero Damian Sobczak. Střídali: Aleš a Radim Závodští, Vojtěch Vašíček, Lubomír Mazoch

Jiří Kořínek (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „V zápase jsme jasně dominovali a tři body jsou zaslouženě na naší straně.

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Rozloučili jsme se se základní částí soutěže vítězstvím. Paráda. Ve středu spolu hrajeme další zápas, který bude určitě mnohem náročnější. Hráli jsme dobře, vycházelo nám všechno, na co jsme sáhli. Je pravdou, že soupeř nám to tentokráte po předchozích vyrovnaných utkáních hodně usnadnil. Těšíme se na předkolo playoff.“

Damian Sobczak (kapitán VK Ostrava): „Dneska jsme se vůbec nedostali do zápasu a ve středu to bude muset vypadat úplně jinak.“

Richard Vikolinský (trenér VK Ostrava): „Gratulujem domácím k opravdu velmi dobrému výkonu. Ve všech stránkách nás předčili a zaslouženě vyhráli. Nijak dál bych to nechtěl komentovat i proto, že se střetneme v boji o playoff. Ale musíme to hlavně jinak nastavit v hlavě.“

Celé utkání se odehrává v modrožluté kulise a není to jenom tím, že to jsou barvy domácích, ale také, že celé utkání má charitativní podtext. Vstupné je dobrovolné, vybírá se na pomoc Ukrajině a k dispozici jsou i trička s motivem ukrajinského státního znaku. Domácí ultras také vybalují nápadité choreo a zápas se odehrává v elektrizující atmosféře.

První set začal relativně vyrovnanou hrou, ale postupně se domácí vzdalovali hostům z Ostravy a celý set nakonec jednoznačně ovládají. Koncovka se nekoná, ale to fanouškům nevadí a za neúnavného povzbuzování vyhrávají domácí 25:16.

Druhý set navazuje tam, kde končí set první. Domácí v zápase dominují a nedávají Ostravě prostor k jakékoliv seberealizaci. Na konci setu je skóre 25:11 a netřeba cokoliv, jakkoliv dále rozvádět.

Třetí set začíná chybami domácích, což si vyžádá timeout. Následuje ale obrat a opět jednoznačný průběh celého setu. Domácí tak naznačili, jak to zamýšlí s nadcházejícím předkolem playoff. Všichni ale vědí, že to bude úplně jiná soutěž.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VSC FATRA ZLÍN

V posledním zápase základní části dal Jihostroj šanci mladým hráčům, kteří během sezony nedostávali tolik prostoru. Své první extraligové utkání odehrál i čerstvě šestnáctiletý Tomáš Brichta, který se stal nejmladším hráčem v historii klubu. I s omlazenou sestavou zvládly České Budějovice zápas proti poslednímu týmu tabulky bez ztráty setu a do play-off půjdou z druhého místa.

VK Jihostroj České Budějovice – VSC Fatra Zlín 3:0 (27:25, 25:22, 25:19)

Rozhodčí: Možnár M., Spáčil L.

Počet diváků: 890

Domácí: Polák, Šulista, Licek, Piskáček, Brichta, Sedláček, libera Juračka, Kryštof. Střídali: de Amo, Michálek, Mach, Koranda

Hosté: Kozák, Šulc, Čechmánek, Lamri, Toman, Adamec, libera Vodička, Viceník. Střídali: Gálík, Pavlovský, Bednařík

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Výborné tři body v posledním zápase základní části. Jsem moc rád, že si mohli zahrát mladí kluci, jelikož měli někteří hráči zdravotní problémy. Mladíci si šanci určitě zasloužili a jsem rád, že to zvládli.“

Tomáš Skolka (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „My jsme zápas od začátku chtěli pojmout tak, že dáme šanci mladým, kteří si nezahrají celou sezonu. Jsem rád, že se přišlo podívat tolik lidí a že mladí kluci atmosféru zvládli.“

Radim Šulc (kapitán VSC Fatra Zlín): „Myslím si, že první set ovlivnil celý zápas. Nedokázali jsme vyhrát koncovku, i když jsme měli dobře nakročeno. Sesypali jsme se a neuhráli jsme ani jasné balony. Byl to zápas i o hlavách, které měli lepší domácí. Gratuluju jim.“

Přemysl Obržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „První set jsme si pokazili sami. Byli jsme slabí hlavně na nahrávce a Budějovice zaslouženě vyhrály.“

Jihostroj šel do zápasu v roli jasného favorita a uzpůsobil tomu i svou sestavu. Proti Zlínu dal šanci méně využívaným hráčům a mladým talentům ze své líhně. Zajímavým jménem v českobudějovické startovní sestavě byl zejména Tomáš Brichta – čerstvě šestnáctiletý univerzál se totiž stal vůbec nejmladším hráče, který kdy nastoupil za Jihostroj! V prvním setu se i vzhledem k těmto okolnostem hrálo vyrovnaně. Zlínští v závěru setu dokonce vedli a vypadalo to, že si na jihu Čech po dlouhé době připíší vítězství v setu. To se ale nakonec nestalo. Jihostroj koncovku zvládl lépe a zvítězil 27:25.

Druhý set byl opět vyrovnaný. Českobudějovičtí pokračovali se zapojením mladých hráčů – mimo jiné se na hřiště dostali Šulista, Koranda nebo Juračka. Zlín stále zvládal vzdorovat a držel s Jihostrojem krok. Fanoušci, kterých do Sportovní haly na poslední zápas základní části dorazil slušný počet, viděli atraktivní volejbal. Na hřišti byli k vidění pěkné výměny a také zlínští mladíci ukázali svůj potenciál. Závěr setu byl opět vyrovnaný, ale Jihostroj i díky pomoci talentovaného Brichty zvládl koncovku lépe, když zvítězil 25:22.

Ve třetím dějství už se obraz hry změnil. Zlínským, kteří přijeli na jih Čech s devíti hráči, už chyběly síly i motivace. Českobudějovičtí hnáni hlasitými fanoušky vypustili na palubovku další hráče, kteří dostali vůbec poprvé větší prostor na hřišti v extraligovém zápase. S blížícím se koncem setu bylo jasné, že i třetí setu vyhrají domácí. Podepsal se pod to opět univerzál Brichta a bod ze smeče si připsal třeba i nahrávač Piskáček. Jihostroj potěšil své fanoušky tříbodovou výhrou v posledním zápase základní části a do play-off půjde z druhého místa.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK DUKLA LIBEREC – AERO ODOLENA VODA

Kompletní poslední kolo základní části UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 dnes rozhodlo o konečném složení dvojic pro play off. Družstva pro předkolo play off už byly dány. Nečekaně se ho zúčastní i domácí Dukla Liberec, která byla před tímto kolem na devátém místě. Její dnešní soupeř AERO Odolena Voda již měl šesté místo pojištěno. Ústí nad Labem se v předkole střetne s Ostravou a Dukla s Brnem. Přesto pro Duklu bylo dnešní utkání velmi důležité. V případě, že Brno podlehne s Karlovarskem a Dukla bude s AEREM bodovat, získá Liberec pro předkolo, které se hraje na dvě vítězná utkání, výhodu domácího prostředí. Dukla Aero v posledním domácím utkání přehrála 3:1 a přes zlatý set postoupila do semifinále ČP, proto byla mírným favoritem. Aeru zase nahrávalo, že mohlo hrát naprosto uvolněně, protože o své šesté místo již nemohlo přijít. Dukla dnes postrádala podstatnou část obecenstva, protože v sousední hale probíhalo předkolo play off v hokeji, kde Bílý tygři bojovali s Kometou. Do utkání vstoupila výborně obě družstva, kdo získá první set se muselo rozhodovat až dramatické koncovce, Dukla první setbol odvrátila svůj hned proměnila a ujala se vedení. Druhý set začala velmi dobře Dukla, která si získala velmi slušný náskok a zaslouženě se ujala vedení 2:0 na sety. Ve třetím setu domácí hráči jasně dominovali a AERU povolili pouhých devět bodů. Brno prohrálo v Karlových Varech a tak předkolo play off bude Dukla začínat na domácí palubovce.

VK Dukla Liberec - AERO Odolena Voda 3:0 (26:24, 25:19, 25:9)

Rozhodčí: Jan Krtička, Petr Kvarda, čárový Jitka Skřivánková, Petr Louka, delegát utkání Břetislav Popadinec

Počet diváků: 275

Domácí: Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, Marcel Lux, Jakub Veselý, Volodymyr Kovalchuk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídal: Lubomír Staněk

Hosté: Jan Svoboda, Pavel Horák, Martin Hladík, Leonid Shchadilov, Thomas Carmody, Gabriel Chancy, libera Michael Hadrava, Shalev Saada. Střídali: Martin Chevalier, Matyáš Démar, Anton Ribom

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Velká spokojenost s naším předvedeným výkonem. Z nervózního prvního setu, který jsme získali až v koncovce, se nakonec vyvinulo utkání, které jsme vyhráli 3:0. Každý letošní zápas s Odolkou má jiný podtext. Hráli jsme spolu o semifinále v Českém poháru. To byl podle mě určitě lepší zápas na podívanou. Odolka do utkání byla daleko víc zapálená než dnes, tím že Odolce již o nic nešlo a hráči to měli určitě v hlavách. Přesto my jsme dnes potvrdili zlepšující se formu, která se nám snad vyplatí v předkole play off proti Brnu.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Samozřejmě jsme dnes chtěli zvítězit a začínat předkolo play off na domácí palubovce. Myslím si, že kapku rozhodl první set, který se nám podařilo dotáhnout do vítězného konce. Potom už jsme byli lepším mančaftem.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „První set byl velice vyrovnaný, jenom škoda, že jsme ho nezískali. Potom jsme možná povolili trochu v hlavách. Nebyli jsme tolik aktivní. Nevím. co se přesně stalo, že jsme utkání nedohráli trochu důstojněji. Nyní se musíme hlavně soustředit na play off, to je pro nás důležitější.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „První dva sety byly vyrovnané. Ve třetím setu Liberec nechyboval na podání a víceméně mu vše vycházelo. My jsme se z toho tlaku potom vůbec nedostali a pro nás jenom dobře, že jsme v takovýmto setu dostali na papulu ještě před play off. Ten tlak z toho servisu určitě v play off bude a pro nás to byla dobrá škola. Jsme hlavně v přípravě a dnes jsme nebyli v optimální formě a Liberec dnes hrál výborně a zaslouženě vyhrál.“

V úvodu utkání jsme svědky naprosto vyrovnaného a pohledného volejbalu. Obě družstva hrají naprosto bezchybně a pravidelně se střídají na podání. Až při podání Pavla Horáka se daří Aeru získat tříbodové vedení a máme tu první oddechový čas utkání (7:10 – Leonid Shchadilov sestřelil libero domácích, blok Thomas Carmody a chyba na útoku Dukly). Dukle se daří snížit náskok Aera až za stavu 12:13 (Lukas Demar vytloukl blok Aera), a když Jan Svoboda smečuje do velkého autu, je vyrovnáno (14:14). Další nevynucená chyba Aera, tentokrát blok v síti, Dukla je ve vedení a Martin Kop zastavuje hru oddechovým časem (18:17). Nepatrný náskok si domácí volejbalisté udržují až do samotné koncovky setu, ale velmi přísné rozhodnutí hlavního rozhodčího po delší diskuzi posílá do vedení AERO (21:22 – útočící hráč hrál přes). Nedůsledný útok hostujícího celku trestá chytrou zalívkou Filip Křesťan a domácí jsou jediný bod od setbolu (23:22 – time AERO). Přesto po úspěšném bloku se z dnešního prvního setbolu raduje soupeř (23:24 – blok Leonid Shchadilov, time Dukla). Setbol odvrací z hlavního kůlu Marcel Lux, který ometá míč o blok AERA. A máme tu setbol na straně domácího celku. Další dva úspěšné zákroky Marcela Luxe rychle ukončují první dějství, nejprve se přidal do trojbloku a zastavil útok Aera a v následné rozehře ostře diagonálou ukončil set pro domácí družstvo.

Po malinké pauze, způsobené kuriozitou dne (čárový rozhodčí obdržel úder míčem od rozcvičujících se hráčů, poškodil si brýle a budeme muset pokračovat bez čárových rozhodčích), konečně začíná druhý set. A začíná velice dobře pro domácí. Dva přesné útoky Filipa Křesťana a dva bloky (Jakub Veselý a Marcel Lux) posílají Duklu do vedení 4:0 a AERO žádá time. Další plusový bod přidává Volodymyr Kovalchuk nádhernou zalívkou (6:1) a domácí vedou o pět bodů. AERO snižuje na rozdíl dvou bodů po chybě na útoku Dukly (8:6) a nebezpečně se začíná přibližovat. Přesto po další parádě na smeči Filipa Křesťana (otřel míč o blok) se domácí vrací do slušnějšího bodového náskoku (10:6). Po nečistém odbití nově příchozího druhého nahrávače Aera Matyáše Démara se pětibodové vedení rychle vrací Dukle (12:7). Druhý time Martina Kopa na sebe nenechává dlouho čekat. Ten přichází hned po esu Libora Leikepa (14:8). Matyáš Démar si nečisté hraní vynahradil parádním jednoblokem, kterým nastartoval snižování nepříznivého stavu a i Dukla si žádá time (16:13). Po time tu máme další úspěšný blok AERA a domácí již vedou o pouhé dva body (16:14). Filip Křesťan přímým bodem z podání v samotné koncovce zvyšuje na 22:18, a když hráč Aera Martin Hladík míří do autu, domácí jsou velmi blízko zisku i druhé sady (23:18). Neuvěřitelně tvrdý hřebík do debla zatlouká Jakub Veselý a máme tu první setbol druhé sady (24:19). Hned první setbol proměňuje Lukas Demar po velmi dlouhé výměně a domácí se ujímají vedení 2:0 na sety.

I úvod třetí sady patří Dukle, na smeči se prosazuje Filip Křesťan a Lukas Demar a domácí začínají bodově ujíždět (7:3 – time AERO). Po time Marcel Lux zpomaluje své podání a přesnou roládou přidává dvě esa a domácí již vedou o šest bodů (9:3). Dnes pomalé podání dělá AERU velké problémy. Plachta Jakuba Veselého přidává další eso v utkání, míč zadarmo v bod proměňuje Lukas Demar, a když Volodymyr Kovalchuk zablokuje útok AERA, máme tu další time AERA (13:4). V koncovce utkání se nám začínají kupit chyby hostů na útoku, na příjmu podání i v obraně na síti a body přibývají jen na straně Dukly. Po dvou esech v řadě Lukase Demara se domácí publikum raduje z prvního mečbolu (24:8). První mečbol odvrací Jan Svoboda z hlavního kůlu, ale druhý paraulívkou proměňuje Marcel Lux a Dukla vítězí 3:0 a v tabulce se posouvá na osmé místo.