12.12.2022

Televizní dohrávku 15. kola rozhodla až napínavá koncovka zkrácené hry

V dohrávce 15. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 přivítaly před televizními kamerami domácí Beskydy svého velkého rivala VK Ostrava. Tyto tradiční souboje přitáhnou vždy velké množství fanoušků, protože se jedná téměř o „sousedské“ utkání. A tentokrát je to sousedství nejen zeměpisné, ale i tabulkové. Ostravané měli navíc Beskydům co vracet, když byli ve svém letošním prvním domácí zápase poraženi 3:1. Nicméně beskydská tvrz i tentokrát odolala.

Black Volley Beskydy – VK Ostrava 3:2 (18:25, 25:14, 25:23, 22:25, 21:19)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Martin Možnár

Počet diváků: 195

Domácí: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, Olmedo, libero Jelen. Střídali: Komorowski, Mišek

Hosté: Bauman, Vašíček, Mazoch, Muroň, Dvořák, Jarosinski, libero Vancl. Střídali: Blažej, Fořt, Tříska

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Další domácí výhra je samozřejmě pozitivní věc, ale opravdu mě netěší, že to byl zase tiebreak, protože si myslím, že jsme byli lepší než soupeř, až na ten první set, kdy jsme byli hodně zabrždění. Takže mě fakt mrzí, že to byl zase tiebreak, že nám ten jeden bodík zase unikl a vzešly z toho pouze dva body do tabulky, což je škoda, protože nám ostatní týmy pak bodově odskakují a my se moc neposouváme. Každopádně výhra je důležitá.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Byť Ostrava nastoupila bez svého druhého blokaře, takže nám vlastně zjednodušila obranu a hru, na kterou jsme se připravovali. Od začátku jsme věděli, že budou útočit po kůlech, bez střeďáků, a přesto jsme se s tím nedokázali vyrovnat. Dnes jsme byli nedůslední, nedokázali jsme podržet servis, přitom znovu opakuju, ta hra byla jednoduchá a my jsme se trápili.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Vyrovnané utkání, z naší strany myslím docela dobrý výkon, ale škoda, chyběl kousíček. Jeden bod je fajn, ale kdyby jich bylo víc, tak je to určitě lepší.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Gratuluji domácím k výhře. Ani nevím co říct, mám smíšené pocity. Myslím, že v některých momentech jsme měli zápas ve své moci, ale sami si to ztrácíme chybami buď systémovými, nebo zbytečnými. Myslím, že větší odvaha na servisu byla na straně domácích, ale celkově…. je to prostě škoda.“

Na začátku zápasu byla na obou týmech patrná nervozita, se kterou se o něco lépe a dřív vypořádala Ostrava, která se jako první ujala breakového vedení. Domácí sice v druhé části setu tlačili svého soupeře, ale nedokázali se vyvarovat množství nevynucených chyb, zejména na podání. Po úspěšném ostravském bloku, kterým byl zastaven Kolouškův útok, vedou hosté již 20:16 a jdou za svým cílem. Ostrava byla v prvním setu lepší v obraně i v útoku a zaslouženě vítězí 25:18.

V druhém setu se naopak vedení ujímají po zlepšené hře domácí, kteří zaznamenávají své první body zápasu také v obraně. Po prvním oddechovém čase Ostravy v tomto zápase je domácím trojblokem zastaven útočící Mazoch. Ostravský trenér reaguje střídáním Vašíčka za Blažeje a vzápětí jsou opět domácí úspěšní na útoku. Druhý ostravský timeout za stavu 7:13, po kterém Dvořák útočí do autu a je vystřídán Fořtem. Náskok si Beskydy již s přehledem drží až do konce setu. Je srovnáno na 1:1.

Dobře rozjetý domácí tým začal důležitý třetí set lépe. Breakové vedení však po úspěšném Baumanově bloku ztrácí a skóre se přelévá po bodu až do příchodu domácího Kolouška na podání. Ten jím hosty značně potrápil a donutil hostující lavičku k přerušení hry, po kterém však Beskydy i nadále svému soupeři odskakují ve skóre a přichází druhý oddechový čas Ostravy. Vzápětí však rozjeté Beskydy zvyšují po skvělém Jelenově zákroku v poli a nekompromisním Motyčkově útoku. Ostrava střídá opět nahrávače, což se ukázalo jako dobrý tah, protože snižuje na 22:23 a hru přerušuje naopak domácí trenér Provazník. Drama ukončuje beskydský blokař Olmedo skvělou obranou a domácí vedou 2:1.

Beskydy vstoupily do čtvrtého setu excelentním Kolouškovým útokem. Vzápětí přichází úspěšná blokařská série Ostravy a vedení 3:1. Poté oba týmy důsledně ztrátují. Až při Vašíčkově podání odskakuje Ostrava o dva body a domácí přerušují hru. V další rozehře vytlouká Dvořák domácí blok a Beskydy mají v koncovce co dohánět. Koloušek kazí podání, Mazoch ho následuje a drama pokračuje. Přichází již tradiční dvojstřídání domácích, ke kterému se domácí trenér Provazník rád a často v koncovkách setů uchyluje. Ostrava však zvládá koncovku lépe a zápas se bude rozhodovat v tiebreaku.

Pátý set je vždy tak trochu sázka do loterie a v té dnešní byl vítězem domácí tým. Strany se měnily za stavu 8:6 pro Beskydy. Přichází oddechový čas Ostravy, který však nerozhodil domácího Olmeda na podání a následuje hned druhý ostravský timeout za stavu 6:10. Ostrava při Mazochově podání srovnává na 12:12 a jak už začíná být v Beskydech dobrým zvykem, set končí dramatickou koncovkou až vysoko 21:19 a celkovým vítězstvím domácího týmu.

Autor: Alice Zemanová, foto Pavel Netolička