11.3.2023

Tie-breakové drama dalo Benátkám ještě šanci na čtvrfinále, kam už proklouzlo Brno

V sobotu byly na programu druhé zápasy předkola play-off. Benátky nad Jizerou na domácí palubovce potvrdily, že ve své hale jsou rapidně nebezpečnější než na palubovkách soupeřů. Přestože Zlín dotáhl zápas do pátého setu, tak se mu nepovedlo Benátky nad Jizerou položit na kolena a o postupujícím bude muset rozhodnout třetí zápas ve Zlíně. Brno v Příbrami potvrdilo letošní dominanci s Kocoury, kterým za celou sezónu ve vzájemných zápasech povolilo pouze jeden set, a je ve čtvrtfinále letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23.

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VSC FATRA ZLÍN

Domácí Benátky jako poslední tým postoupily do předkola play off po zisku jediného bodu s Beskydy. Pro Benátky již tato účast je velkým úspěchem a před samotnou soutěží byl cíl jasný, vyhnout se baráži a udržet extraligovou účast i pro další sezónu. Cíl byl splněn a nyní je na řadě boj o samotné play off. První utkání Benátkám ve Zlíně vůbec nevyšlo a hladce podlehly, ale doma již v základní části svého soupeře přehrály ve třech setech, proto byl dnešní duel velmi otevřený. První set ukořistily Benátky, když si v úvodu získaly až pětibodový náskok (8:3). Zlín snižoval, ale v závěru Benátky zabojovaly. Druhý set byl velice vyrovnaný, ale zbytečné chyby na útoku domácích dovolily hostům v koncovce poodskočit a zvítězit. Ve stejném duchu se odehrály následující dějství a rozhodnutí muselo přijít až ve zkrácené hře. Zde Benátky hrály velice dobře a s vysokým náskokem se dostaly k prvnímu mečbolu (14:10). Zlín ale ukázal obrovskou vůli po vítězství a chybělo málo a série nám skončila. Až na velmi tvrdou smeč Filipa Křesťana Zlín obranu nenašel a rozhodnout o postupujícím do čtvrtfinále play off se musí až ve třetím utkání před TV kamerami ve Zlíně v úterý 14. března.

VK Benátky nad Jizerou - VSC Fatra Zlín 3:2 (25:20, 23:25, 25:19, 17:25, 15:13)

stav série 1:1

Rozhodčí: Jan Krtička, Emil Velinov, čároví Alen Jusič, Jitka Skřivánková, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 385

Domácí: Martin Hudák, Kamil Durski, Patrik Pokopec, Conal Tain McAinsh, Filip Křesťan, Matěj Koranda, libero Michal Kotek. Střídali: Matouš Kratochvíl, Martin Fikar, Oleksandr Dergunov

Hosté: Jan Pražák, Duc Luan Truong, Lukáš Čeketa, Michal Čechmánek, Daniel Římal, Adam Kozák, libera Adam Viceník, Michael Vodička. Střídali: Ladislav Toman, Jiří Adamec

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): „Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli. Bylo to velice těžké po tom prohraném prvním zápase, ale doma diametrálně hrajeme jinak. Samozřejmě, že dnes to bylo trošičku o servisu. Těšíme se na rozhodující zápas a tam se ukáže kdo s koho.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Dnes jsme si vytyčili jediný cíl – vyhrát. Jestli to je v tiebreaku nebo tři nula, to je v celku jedno.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Podle mě to bylo skvělé utkání pro diváky. Rozhodovaly určitě maličkosti, i když byly ty sety odehrány s velkým bodovým rozdílem. Taky bych řekl, že ten servis zde hrál dnes velkou roli. Benátky byly trochu důraznější v domácím prostředí.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Domácí nás zatlačili na servisu a my jsme se tomu nedokázali ubránit. Dnes jsme měli problémy se ztrátou. Škoda té poslední koncovky, ale už bylo velice pozdě, když jsme to začali stahovat. My jsme to věděli, že všechny družstva zde mají problémy s příjmem podání. Hold se ještě uvidíme ve Zlíně – no.“

Do utkání velice dobře vstupují hostující Fatra, při podání Duc Luan Truonga odskakuje Benátkám o dva body (1:3, eso). To ale bylo od hostů na chvilku vše. Nepříjemné technické podání Patrika Pokopce dovoluje domácím získat vedení 8:3 (2x eso). Zlín rychle náskok Benátek snižuje kvalitní obranou na síti (9:7 – blok Daniel Římal). Po přesné smeči Lukáše Čekety se velmi slušný bodový náskok Benátek vypařil na jediný bod (10:9). Přesto se domácí volejbalisté rychle vrací zpět do pětibodového vedení po bloku Martina Hudáka (18:13). Toto vedení si Benátky pohlídaly a po bloku Filipa Křesťana tu máme první setbol utkání. Set ukončuje další přímý bod z podání Patrika Pokopce, kterému se dnes v této činnosti daří.

Druhý set byl vcelku vyrovnaný. Benátky měly malinko více navrch a udržovaly si nepatrný náskok (8:5, 8:8, 10:8, 13:11). V polovině setu přebírá vedení Zlín, který využívá nevynucené chyby Benátek (13:14 – útok do bloku Honzy Pražáka, 15:18 – aut). Benátky se v koncovce dostávají do vedení po dvou bodových blocích (19:18 – blok Conal Tain McAinsh). Ještě za stavu 22:22 je vyrovnáno, ale dva body Michala Čechmánka znamenají setbol pro Zlín (22:24 – blok a útok). Dvě zkažená podání nám sadu rychle ukončují a je vyrovnáno.

Třetí set začaly velice dobře Benátky, které při podání Conal Tain McAinsh odskakují na 8:3, jako v prvním setu (eso, blok Filip Křesťan). Zlín se celý set snaží náskok Benátek snížit, ale Benátky hrají bez chyb a Zlín k sobě nepouštějí. Po esu Patrika Pokopce a nevynucené chybě Daniela Římala na útoku přichází první setbol třetího setu (24:18). První setbol odvrací přesně sehraným signálem středem Michal Čechmánek. Druhý setbol si již Benátky pohlídaly. Dvakrát sehrály signál středem, první hosté zvedají v poli, ale druhý již končí na palubovce a domácí se ujímají vedení 2:1 na sety (Conal Tain McAinsh středem).

Hosté ze Zlína již neměli co ztratit a začínají hrát naplno na podání a daří se jim i na útoku, výsledkem je snadný zisk sady. V polovině setu po nevynucené chybě Benátek (nahrávač hrál na straně Zlína 10:13) se začal Zlín bodově vzdalovat. Na útoku se daří Danielovi Římalovi a v obraně na síti Michalovi Čechmánkovi a hosté vedou o pět bodů (10:15). V koncovce bodový náskok hostů narůstá a za stavu 17:24 se radují z prvního setbolu (Michal Čechmánek signálem středem zalil). Hned první setbol proměňuje Duc Luan Truong přímým bodem z podání a je vyrovnáno 2:2 na sety.

Dvě chyby Zlína v tiebreaku posílají Benátky do vedení 2:0 (zkažené podání Jan Pražák a smeč do zámezí Adam Kozák). Při podání Patrika Pokopce již Benátky vedou 5:1 (Duc Luan Truong chyba na nahrávce, sáhl nad sítí na stranu Benátek) a s hosty to začíná vypadat zle, proto žádají oddechový čas. Po oddechovém čase se hra vyrovnává. Dokonce Zlín manko snižuje na rozdíl dvou bodů (8:6 – pěkná mezihra Zlína a na smeči Daniel Římal a Jan Pražák). Po zkaženém podání přichází neuvěřitelná minela Zlína na útoku, míč zadarmo posílá Jan Pražák bez bloku do autu a daruje Benátkám čtyřbodové vedení (10:6). Na 12:7 zvyšuje blokem Conal Tain McAinsh a koncovka utkání je na spadnutí. První mečbol si připisuje smečí Filip Křesťan po velmi dlouhé mezihře již za stavu 14:10. Daniel Římal o pásku pokládá míč do debla po neuvěřitelné obranné hře snad všech hráčů Zlína a oddaluje konec utkání. Druhý mečbol odvrací přímým bodem z podání Michal Čechmánek a další bodovým blokem Daniel Římal. Až čtvrtý, poslední si Benátky pohlídaly. Filip Křesťan se zachoval jako správný kapitán a velmi tvrdě utkání ukončuje.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VOLEJBAL BRNO

V druhém zápase předkola letošního play off potřebovala domácí Příbram nutně vyhrát nad hostujícím Brnem, které svůj první domácí zápas zvládlo jednoznačně 3:0 na sety. V případě další výhry na palubovce Kocourů by hosté postoupili do čtvrtfinále play-off a pro Příbram by to znamenalo konec sezóny. Cílem Příbrami tak bylo v dnešním zápase zvítězit a pokusit se následně vyhrát i třetí, rozhodující zápas na půdě hostů. Příbram si ale ani na domácí palubovce s týmem Brna neporadila a letošní sezóna tak pro ni skončila, z postupu do čtvrtfinále play off se raduje Volejbal Brno.

VK Euro Sitex Příbram – Volejbal Brno 0:3 (19:25, 22:25, 22:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Rychlík D., Dušek P.

Počet diváků: 715

Domácí: Trojanowicz, Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, libero F. Ureš. Střídal: Pereira

Hosté: Janků, Janečka, Zmrhal, Hrazdira, Crins, Kovalchuk, libero Kop. Střídal: Toman

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Zápas se nám dnes moc nepovedl, možná v tom hrála roli dílčí únava. Nesedí nám tento soupeř, hraje na nás takticky dobře, v průběhu sezóny jsme s ním dvakrát hladce prohráli, a to vyústilo v ten průběh zápasu a výsledek.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Dnes jsme se snažili, ale bohužel to nestačilo. Samozřejmě dalo by se říci, že pro kluky je deváté místo po tom špatném začátku sezóny částečný úspěch, ale chtěli jsme více a bohužel to dnes nestačilo.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Možná to podle výsledku až tak nevypadá, ale celý zápas byl pro nás velmi nervózní, protože to byly v podstatě tři vyrovnané sety, kdy jsme prakticky až v koncovce dokázali zahrát tři, čtyři body v řadě a vyhráli jsme celkem rozdílem. Oproti tomu zápasu v Brně to byl ale úplně jiný zápas a jsme rádi, že to pro nás dopadlo výhrou 3:0 a postupem.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Čekali jsme bouřlivé prostředí v Příbrami, což se potvrdilo. Zápas pro nás nebyl jednoduchý, ale jsem moc rád, že jsme ho zvládli vítězně ve třech setech a myslím, že si zasloužíme postup.“

Utkání začalo velmi vyrovnaně, oba týmy dobře věděly, o co se hraje. Hosté tlačili servisem, ale domácí Příbram si skvěle poradila při složitých herních situacích, proto byl stav dlouho velmi vyrovnaný až do stavu 15:15, kdy přišel na servis hostující smečař Michal Hrazdira, který zničil domácí výbornou sérií tvrdých servisů. Od té chvíle to bylo čisté představení hostů, kteří měli hru plně pod kontrolou a dovolili domácím do konce setu pouze vyčerpat oba oddechové časy a pouhé čtyři body.

Na začátku druhého setu to vypadalo, že si Brno vybuduje náskok hned na začátku setu. Technická chyba a příliš mnoho zkažených servisů hostů však dávalo domácím šanci držet stav vyrovnaný, protože když náhodou měli domácí šanci odskočit, tak ji nevyužili. K vidění ale bylo několik hezkých výměn, oba týmy si občas pomohly vítězným blokem. Za stavu 15:14 pro domácí došlo opět k menší herní krizi, kterou ale tentokrát vyřešil jeden oddechový čas a domácí drželi krok s Brnem tentokrát až do finále. Pak se možná sami nechali lehce strhnout vyhrocenou situací, při sporném verdiktu rozhodčích. Brno samotný závěr koncovky bez problémů zvládlo, možná i proto, že domácí příliš riskovali na servisu a kazili.

Vstup do třetího setu nevyšel domácím vůbec a celkem rychle prohrávali 1:6. Na domácích hráčích bylo vidět rozčarování a bezmoc, na druhé straně hosté si průběh utkání užívali, předváděli kvalitnější herní projev a větší sehranost. Poté ale občas až příliš kombinovali, mysleli si, že to celé uzalívají a stav byl rázem 7:10, což už nevypadalo tak děsivě, nicméně ke srovnání stavu to bylo málo. Domácí nevyužívali všech bodových situací naplno a Brno se dokázalo v kritickou chvíli plně zkoncentrovat a zapnout. Nakonec se však Příbrami srovnat podařilo a po skvělém servisu domácího nahrávače Pereiry, který se dostal na palubovku až v průběhu třetího setu, šla dokonce do vedení 19:18. Koncovka slibovala za stavu 20:20 vyrovnanou podívanou, oba týmy vyčerpaly oba oddechové časy. Domácí Kocouři ale ani ve třetím setu nedokázali uhrát koncovku a vlastními chybami se připravili o možnost se zápasem ještě něco vymyslet. Brno zvládlo utkání vyhrát ve třech setech, postupuje tak do čtvrtfinále play-off, pro Příbram letošní extraligová sezóna skončila devátým místem.

Tímto zápasem se rozloučil se svou bohatou extraligovou kariérou kapitán Příbrami Martin Böhm, který působil v české extralize dlouhých 18 let, z toho značnou část právě v Příbrami.

Autor: Štěpán Chvosta