20.11.2021

V sobotních zápasech UNIQA extraligy mužů vyšly domácí týmy bodově naprázdno

V rámci 9. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 se v sobotu odehrála tři utkání, všechna skončila vítězstvím hostujících týmů. Po dlouhé době se z výhry radovali volejbalisté Ústí nad Labem, kteří přehráli zlínskou Fatru. Karlovarsko, po velké bitvě v prvním setu, opanovalo zbytek utkání v Ostravě. Ani pomalejší rozjezd nezastavil příbramské Kocoury uspět na palubovce Beskyd.

VSC FATRA ZLÍN - SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V dnešním utkání 9. kola UNIQA extraligy mužů přivítal domácí tým Fatra Zlín devátý tým současné tabulky SKV Ústí nad Labem. V případě vítězství domácích hráčů se mohli bodově přiblížit soupeřům z dolní poloviny tabulky. I když se jim nedá vytknout bojovnost, na zkušenější tým hostů nestačili a podlehli hladce 0:3.

VSC Fatra Zlín - SKV Ústí nad Labem 0:3 (21:25, 20:25, 21:25)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, René Činátl

Počet diváků:  257

Domácí: Čechmánek, Lamri, Čeketa, Varous, Pavlovský, Toman, libero Viceník. Střídali: Šulc, Kozak, Adamec

Hosté: Vemič, Tibitanzl, van Solkema, Suda, Beer, Srb, liberoKořínek. Střídal: Kobolka

Radim Šulc (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes jsme byli slabší především v obraně a v samotných možnostech protiútoku.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes to byl zbytečně nervózní výkon z naší strany a pro nás stav 19:19 je velké trauma. Nejsme schopni uhrát jedinou koncovku, protože neproměníme protiútokem bod."

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Dnes jsme soupeře jasně předčili v obraně v poli a jsme rádi za tři body."

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Jsme hodně rádi za vítězství za tři body, které nás motivuje do dalších kol."

První set byl v průběhu vyrovnaný, oba týmy si držely svůj servis až do blížící se koncovky kolem stavu 17. Pak opět domácí upadli, jako již je u nich zvykem, do letargie a hostující tým z Ústí nad Labem pohodlně uhrál koncovku, 21:25.

Druhý set začali domácí hráči odhodlaně a již za stavu 4:2 si vzal trenér Vašina první oddechový čas. V dalším průběhu setu se oba týmy střídaly v těsném vedení. Za stavu 12:10 hosté čtyřmi body v řadě obrátili stav na 12:14, což vyprovokovalo trenéra Obdržálka k prvnímu oddechu. V polovině setu domácí ztráceli (14:18) a Přema Obdržálek reagoval výměnou hráčů na postu smečaře, Kozak nahradil Tomana. Hráči Ústí si nadále udržovali pohodlný náskok čtyř bodů a domácí trenér sáhl po klasickém dvojstřídání - Šulc nahradil Pavlovského a Adamec Lamriho. Přesto si hosté vybojovali čtyři setboly a hned první proměnil Tibitanzl esem z podání, 20:25.

Do třetího setu udělali domácí tři změny v sestavě. Na nahrávce nastoupil Šulc, na postu univerzála Adamec a na smeči Kozak. Chvíli to vypadalo na obrat (4:2), pak hosté zabrali a za stavu 7:9 musel trenér Obdržálek vývoj zastavit prvním oddechovým časem. Totéž musel učinit i trenér Vašina za stavu 11:12. Od této chvíle již dominovali hosté a domácí se je snažili zastavit druhým oddechem za stavu 14:19. Koncovka setu byla opět hostů, kteří si vybojovali opět čtyři mečboly, 20:24. První domácí odvrátili zkaženým podáním van Solkemy, druhý již ne po útoku Beera.

Autor: Ivan Dostál

VK OSTRAVA – VK ČEZ KARLOVARSKO

V první setu Ostrava výrazně přehrála favorizované Karlovarsko na útoku a dlouho držela několikabodové vedení.  Řada nevynucených chyb v závěru ji však připravila o blížící se vítězství v setu. V dalším průběhu zápasu se už z této nešťastné koncovky nevzpamatovala. Pak už výborně podávalo Karlovarsko a nezadržitelně kráčelo k celkovému vítězství.

VK Ostrava – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (24:26, 18:25, 16:25)

Rozhodčí: Možnár Martin, Kubinec Jan

Počet diváků: 175

Domácí: Fořt, Kotas, Dvořák, Mazoch, Polynski, Jambor, libero Sobczak. Střídali: Vašíček, Jarosinski, Vancl, Bauman, Závodský R.

Hosté: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Kočka, Fišer

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Věřili jsme si. Neunesli jsme však, že v průběhu prvního setu jsme byli hodně blízko k vítězství, ale nakonec ho prohráli. Tento první set vlastně rozhodl zápas, Karlovarsko se oklepalo a pak už hrálo svůj volejbal.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Hráli jsme s velmi těžkým soupeřem, přesto všechno námi předvedená hra v prvním setu slavila úspěch, i když jsme ho nakonec ztratili. Totálně jsme pak zaostali v přímých bodech z podání, byť jsme se na ně připravovali. V dalších dvou setech jsme navíc špatně zvládali dohrávané míče. V tom byli hosté lepší a plně ukázali svou kvalitu.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „První set byl hodně nervózní. Byla to klasická Ostrava doma, dobře podávala. Nakonec jsme set ustáli a v koncovce ho uhráli. Pak jsme se více zklidnili a byli jsme jistější ve všech detailech hry, které nám vyhrály zápas.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Jsem hrozně rád za tři body. I na klucích byla dnes vidět větší chuť do zápasu než v minulých utkáních. V Ostravě se totiž nevyhrává jednoduše. První set dal zápasu ráz, protože domácí hráli velmi dobře. Ustáli jsme však jejich servis a postupem času jsme přebírali iniciativu.“

Po vyrovnaném úvodu jde do vedení 6:4 při výborném podání Mazocha domácí Ostrava. Po skvělé obraně v poli Mazocha boduje šikovně na síti Jambor (8:5). Vzápětí propálí karlovarský blok Dvořák (9:5). Pozorný Kotas navyšuje vedení domácích na pět bodů (11:6). Po nevynucené chybě a neúspěšném útoku Mazocha snižuje Karlovarsko na 14:12. Po další chybě tentokrát Dvořáka ztrácí hosté již jen bod (16:15). Ostravě hraje výborně smečař Mazoch a před koncovkou prvního setu posílá svůj tým do vedení 20:17. Po útoku Dvořáka do anténky na síti je rozdíl mezi oběma celky zase jednobodový (20:19). Vyrovnáno je po výborném podání Zajíčka (22:22). První setbol mají hosté po čistém esu střídajícího Kočky (23:24). Setbol i pro domácí na rukou Kotas, ale je zablokován (24:25). Set končí po nevynucené chybě Fořta (24:26).

V úvodu druhého setu vystřihne přímý bod z podání hostující Vašina (0:2). Po nevynucené chybě Mazocha při útoku z pozice pipe vede Karlovarsko 1:4. Blokem Mazocha snižují domácí v dlouhé rozehře na 3:5. Ostravský univerzál Dvořák přibližuje svůj tým na rozdíl bodu (5:6). Po čistém esu Indry odskakuje Karlovarsko na tříbodový rozdíl (9:12). Nevynucená chyba Wieseho vrací Ostravu zase na dohled (11:12). Když si Zajíček počká na útok Fořta a boduje z dohrávky také Vašina, má Karlovarsko dostatečný náskok čtyř bodů (11:15). Domácím nepomůže ani oddechový čas, na nahrávce střídá Vašíček Jambora. Série skvěle podávajícího Wieseho končí až za stavu 11:18. Hostující Karlovarsko směřuje k vedení 0:2 na sety. Favorit zápasu tlačí na podání. Zajíček zvyšuje přímým bodem na 12:20. Střídající Jarosinski snižuje kvalitním podáním na 14:20. Druhý set nakonec ovládne Karlovarsko po nečisté nahrávce Vašíčka v poměru 18:25.

V úvodu třetího setu boduje přímo z podání Dvořák a Ostrava vede 5:3. Po nevynucené chybě Indry ztrácí Karlovarsko tři body (7:4). Skvěle si vede za koncovou čarou domácí Mazoch (8:4). Patočka bodovým blokem a Vašina skvělým podáním snižují na 9:8. Série Vašiny na podání nakonec vede nejen ke srovnání stavu, ale Karlovarsko otáčí průběh třetího setu (9:10). Nekompromisní Wiese zajistí hostům dvoubodový náskok (10:12). Karlovarsko má kvalitnější podání. Patočka zvyšuje na 10:13. Co hráč loňského mistra, to kvalitní servis. Po dalším příspěvku Indry ztrácí Ostrava čtyři body (11:15). Vašina propálí domácí bloky a za stavu 13:18 spěje utkání k rychlému konci. Po chytrém útoku Indry jde Karlovarsko do koncovky posledního dějství zápasu za stavu 14:20. Po dohrávce Wieseho mají hosté osm mečbolů (16:24). Utkání ukončuje nevynucená chyba Dvořáka (16:25).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V 9. kole volejbalové UNIQA extraligy proti sobě nastoupily týmy z opačných pólů tabulky a oběma by body velmi pomohly. Domácím k udržení šance na play-off, hostům, kteří se z nich nakonec radovali, k posunu na průběžnou třetí příčku.

Black Volley Beskydy – VK Euro Sitex Příbram 1:3 (25:21, 16:25, 22:25, 13:25)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 235

Domácí: Provazník, Mečiar, McLain, Prokůpek, Motyčka, Muroň, libero Jelen. Střídali: Benda, Mišek, Koloušek, Kristian

Hosté: Böhm, Trojanowicz, Johansen, Madaloz, Hobern, Dolgopolov, libero Verasio.

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Dneska to byl krásný bojovný výkon v prvních dvou setech. Bohužel zápas rozhodl servis, kterým nás soupeř jednoznačně přehrál. Nám se moc nedařilo, hodně jsme pak ve třetím a čtvrtém setu kazili, proto skončil zápas 3:1 pro soupeře.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Když se hrálo, tak to nebyl špatný volejbal, ale bohužel jsme propadli na přihrávce a Příbram vždycky udělala sérii na servise, kdy nás buď odtlačila, nebo dala eso a tam byl dneska asi největší rozdíl.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Začali jsme vlažně a soupeř nás první set přehrával. Nepředváděli jsme moc dobrý výkon, ale postupně jsme se dostali do hry, stabilizovali jsme příjem a pak už jsme soupeře celkem přehrávali.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Beskydy první set ne že by nás zaskočily, ale hrály fakt výborně, neudělaly žádnou chybu, naopak my jsme chybovali, a když jsme se přiblížili a mohli jsme uhrát bodovku, tak jsme ji neuhráli a hlavně jsme nepodávali a neblokovali. V druhém setu jsme už byli agresivnější jak na podání, tak i na bloku, začali jsme lépe jak podávat, tak blokovat a tam se to přehouplo na naši stranu.“

První bod utkání, narozeninový, zařídil symbolicky po špatném příjmu Příbrami kvalitním útokem domácí oslavenec Marek Mečiar. Až do stavu 8:10 bylo utkání vyrovnané. Po sérii výborných servisů domácího nahrávače Provazníka a parádních obranných zákroků v poli v podání libera Jelena odskočily Beskydy Příbrami na rozdíl čtyř bodů, na což zareagoval hostující trenér Demar oddechovým časem. K otočení vývoje setu to však nestačilo. Domácí hráli bojovně, odvážně a s velkou chutí a zaslouženě první set vyhráli.

Vstup do druhého setu se povedl lépe hostům. Nahrávač Dolgopolov, který v loňské sezóně působil právě v Beskydech, se při distribuci svých nahrávek mohl spolehnout na všechny své útočníky na všech postech. Domácí trenér Salon zareagoval na nepříznivý vývoj dvojstřídáním nahrávače a univerzála. Nicméně ani tento krok nezastavil rozjetou Příbram, která tím srovnala na 1:1, když set ukončil esem univerzál Johansen.

Po velmi emotivním začátku se při podání Mečiara ujali vedení domácí a vybojovaný dvoubodový náskok si drželi až do stavu 11:9, kdy začala bitva. Hosté sice pokazili hodně podání, ale vždy si ztrátu úspěšně „odútočili“. Dvěma po sobě jdoucími úspěšnými bloky donutila Příbram domácího trenéra Salona k oddechovému času, posléze i ke druhému. V závěru setu pak podržel hosty svým kvalitním servisem opět univerzál Johansen.

Čtvrtý set se od začátku nesl opět v duchu výtečných Johansenových podání, kterými Příbram zatlačila domácí celek do defenzivy. Horší příjem domácích jim pak neumožnil kvalitně zaútočit, Příbram si tím pádem vypracovala dostatečný náskok a v poklidu dohrála zápas k vítěznému konci.

Autor: Alice Zemanová, foto Pavel Netolička