Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
14.4.2024

V úvodu baráže byla rozehranost Dobřichovic velkou výhodou

Volejbal se vrátil na extraligovou palubovku Ústí nad Labem po dlouhém měsíci. Fanoušky na severu Čech ale nečekala zábava v podobě play-off, ale záchranářské práce v baráži. Soupeřem domácích volejbalistů byly Dobřichovice, které ve vypjatém finále první ligy porazily Hradec Králové.

V prvním utkání baráže o ČEZ volejbalovou extraligu mužů 2024/25 Ústí nad Labem marně hledalo recept na rozehranějšího soupeře z Dobřichovic.

SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Dominik Činátl

Počet diváků: 417

Domácí: Ivan Pliasetskyi, Martin Fišer, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Matouš Lank, Jiří Capek, libero Jiří Kořínek. Střídali: Tomáš Hýský, Marek Beer, Tomáš Hendrich, Matyáš Volf, Šimon Lank, Denis Hůlka

Hosté: Martin Böhm, Martin Hudák, Ondřej Lopata, Michal Záveský, Vladimír Mikulenka, Jonáš Celerýn, libero Martin Pondělíček. Střídali: Stanislav Vachoušek, Jakub Kubíček

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Totálně posr... zápas z naší strany. Gratuluju Dobřichovicím k prvnímu vítězství. Doufám, že se zítra zvedneme.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Jarda Čermák měl pravdu, že výhoda bude v rozehranosti. Náš dnešní výkon beru jako velkou ostudu a selhání. Omluva a zároveň díky patří domácímu publiku.”

Martin Böhm (kapitán TJ Sokol Dobřichovice): „První set se nám povedl začátek, ale pak jsme začali dělat zbytečné chyby. Možná jsme si ho zbytečně prohospodařili. Druhý set jsme hráli 25:5. To jsem asi nikdy nehrál, takže zajímavý. Pak to bylo bojovný a vyrovnaný, rozhodoval servis a odvaha v důležitých balonech.“

Jaroslav Čermák (trenér TJ Sokol Dobřichovice): „Myslím si, že rozhodně nám pomohlo, že jsme byli rozehraný a SKV přes měsíc jenom trénovalo. Určitě hrálo i roli to, že oni musí, my můžeme. Uvidíme..., myslím, že to bude dlouhá série.“

Hodně zmiňované téma o rozehranosti před sérií se zdá být do začátku utkání klíčové. Dobřichovice vstupují do zápasu lépe a vedou hned o několik bodů. Ústí se dostává do tempa pomaleji. Hra se ale vyrovnává a kvalita převažuje v koncovce na straně domácího SKV.

Do dalšího setu ale opět vstupuje na straně domácích úplně jiný tým než v koncovce setu prvního. Hostující blokař Hudák na servisu předvádí nekonečnou sérii a Dobřichovice srovnávají na 1:1 na sety po setu 25:5.

Třetí set a čtvrtý set mají podobný průběh, Sokol hraje trpělivě, dobře v poli a čeká na chyby domácích. Výsledkem jsou tak dva vyhrané sety, které rozhodují o výhře v prvním zápase. Dobřichovice se tak ujímá vedení 1:0 na zápasy. Dokáže se Ústí zmátořit a prokázat svou kvalitu?

Volejbalový reparát pro volejbalové Ústí a potvrzení dobré formy hostujících Dobřichovic - o to se hrálo v druhém zápase baráže o volejbalovou extraligu.

SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (23:25, 25:16, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Petr Dušek, Jiří Olt

Počet diváků: 397

Domácí: Matouš Lank, Marek Beer, Ivo Hulpach, Tomáš Hýský, Navreet Singh Suhan, Ivan Pliasetskyi, libero Jiří Kořínek. Střídali: Denis Hůlka, Martin Fišer, Tomáš Hednrich

Hosté: Martin Böhm, Martin Hudák, Ondřej Lopata, Stanislav Vachoušek, Vladimír Mikulenka, Jonáš Celerýn, libero Martin Pondělíček.  Střídali: Jiří Kučka, Michal Záveský, Jakub Kubíček

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Potvrdilo se, že Dobřichovice mají výborné pole a my jsme bezzubí na útoku, proto vyhrály 3:1. Kdybychom alespoň zlepšili útok z highballů, tak jak jsme zvyklí, tak Dobřichovice nemají šanci. Bohužel to tak není…“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Myslím, že nás dnes zlomil hlavně první set, kdy jsme hráli tak, jak bychom měli začít. Akorát jsme nesebrali dva tři body za sebou, kde to rozhodlo a Dobřichovice nás nenápadně přeskočily a vyhrály vyrovnanou koncovku. Následně po vyhraném setu to sice pro nás vypadalo nadějně, ale opět nejsme schopný drobné vedení ustát. Naopak Dobřichovice otáčí a dovedou zápas do vítězného konce.”

Martin Böhm (kapitán TJ Sokol Dobřichovice): „Dneska Ústí podalo daleko lepší výkon než v prvním zápase. Z naší strany to bylo hodně o bojovnosti a o dobré obraně. Na to jsme to uhráli. Je to hodně vyrovnané. Za stavu 2:0 série pokračuje.“

Jaroslav Čermák (trenér TJ Sokol Dobřichovice): Dnes opět rozhodla velká zkušenost Dobřichovic a srdíčko. Přijde mi, že v Ústí už mají borci podepsáno na další sezonu v dalších klubech a nebojují. Dále si myslím, že rozhodl servis. Uvidíme, co se bude dít v Dobřichovicích, ale myslím si, že sérii ukončíme.“

Domácí Ústí nastupuje k reparátu lépe a do utkání vstupuje pravou nohou. Následně ale dochází ke srovnání hry a SKV se nedůsledností připravuje o lepší výchozí pozici v prvním setu. Následuje napínavá přetahovaná. K vidění je kvalitní extraligový volejbal a jenom to dokazuje fakt, že Dobřichovice si o extraligu říkají právem. Před koncovkou domácí odskakují, ale série vlastních chyb posílá zápas zpět do vyrovnané koncovky. Koncovku rozhoduje technická vyspělost Vachouška.

Druhý set začíná opět vyrovnanou hrou. Nezávislý fanoušek opravdu může vidět kvalitní utkání. Pak ale přichází dlouhá bodová série domácích a o vývoji setu je rozhodnuto. Celý set ukončuje nekompromisně Ivo Hulpach. Je Ústí resuscitováno?

Hosté z Dobřichovic ukazují svojí mentální sílu a dokáží prohrané sety hodit rychle za hlavu. Naopak Ústí se nedaří navazovat na dobré výkony chvil minulých a zpočátku setu tahá za kratší konec. Hra se srovnává, ale v polovině třetího setu domácí opět hromadí chyby. Slabou chvilku si vybírá i Sokol, ale naštěstí pro něho jich nekupí tolik a má i dostatečný bodový náskok, set vyhrává a ujímá se vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set je opět vyrovnaný, ale na straně domácího týmu je znát nervozita. Navíc Dobřichovice dobrou obranou v poli odolávají mocným útokům Ústeckých a trpělivou a zkušenou hrou kráčí k druhému vítězství v sérii. A tak se i děje.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...