4.4.2022

Volejbalisté Aera napodruhé proměnili postupový mečbol a zahrají si semifinále

Třetím semifinalistou letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 je Odolena Voda, která na domácí palubovce vybojovala potřebné třetí vítězství ve čtvrtfinálové sérii s Příbramí. Už teď je jasné, že v semifinále Aero vyzve Karlovarsko. České Budějovice si na svého soupeře budou muset ještě počkat. Lvi totiž zvítězili na Kladně a srovnali stav série. O posledním semifinalistovi tak rozhodne až páté utkání v Praze.

AERO ODOLENA VODA – VK LVI PRAHA

Ve čtvrtém čtvrtfinále play-off byla domácím týmem znovu Odolena Voda a i přes zdravotní potíže se podařilo AERU vyladit formu a nad VK Euro Sitex Příbram zvítězilo 3:1 díky skvělému kolektivnímu výkonu a podpoře skvělých fanoušků. Stejným poměrem vyhrálo celu sérii.

AERO Odolena Voda - VK Euro Sitex Příbram 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:20)

konečný stav série 3:1

Rozhodčí: Krtička J., Velinov E., lajnoví Jusič A., Koumarová O.

Počet diváků: 848

Domácí: Svoboda, Horák, Hladík, Shchadilov, Carmody, Démar, libero Hadrava. Střídali: Chevalier, Chancy

Hosté: Böhm, Trojanowicz, Johansen, Madaloz, Gomes, Rosenbaum, libero Verasio. Střídali: Dolgopolov, Ureš J., Šábrt, Hulpach

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Obrovská gratulace celému týmu, tuto sérii jsme vyhráli kolektivním výkonem a duchem. Byla tu neskutečná chuť a vůle. Děkujeme moc divákům za podporu a jedeme dál. Jsem rád, že už nebudu hrát proti rodinným příslušníkům letos.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Těžce vybojovaný postup proti velice kvalitnímu soupeři a možná rozhodla i kvalita hráčů, kteří nenastupovali v základní sestavě. Obrovská podpora domácího publika nás hnala za postupem, i když se to ve třetím setu nevyvíjelo moc dobře. Gratulace celému týmu a teď nás čeká obrovsky těžký soupeř v semifinále, na kterého se samozřejmě těšíme.“

Martin Böhm(kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dneska jsme si ten zápas prohráli ve třetím setu, kde když už jsme se vrátili do zápasu a vedli 15:10, vymýšleli jsme kraviny, neotočili jsme snad čtyřikrát za sebou a soupeř už to pak dobojoval a gratuluju mu.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Blahopřeji Odoleně Vodě, doufám, že budou mít medaili. Myslím si, že jsme si tuto sérii prohráli prvním zápasem doma, to si myslím, že se nemělo stát. Dneska ve třetím setu vedeme 15:10 a držíme otěže zápasu a nezvládneme to. Ale ještě jednou, blahopřeji a ať to cinkne. Chci ještě poděkovat mým hráčům za bojovnost.“

V úvodu utkání se domácím velmi dařilo na servisu, který dělal velké problémy hostujícím přihrávačům, a následné útoky hráli hosté do plné obrany. Domácí navyšovali náskok, ale v konci setu se přeci jen hosté zvedli, stáhli náskok, a to bylo znamení, že následující set bude vypadat úplně jinak.

A také, že ano. Sice se na začátku setu ztrátovalo na obou stranách, ale Příbramští hráli úplně jiný a hlavně odvážnější volejbal, domácí se těžko prosazovali z horších pozic. I přesto AERO vedlo o čtyři body v polovině setu, ale hosté díky dlouhé sérii na podání stav otočili a vytvořili si komfortní situaci pro koncovku setu. A to hned při třech setbolech. První domácí odvrátili svým útokem, při druhém domácí zablokovali útok Böhma. I v další rozehře měli domácí míč na své polovině a úspěšné útočil domácí Hladík, leč jako zadní hráč přešlápl útočnou čáru a bod tak putoval na stranu hostující Příbrami, která tak srovnala na 1:1.

Obraz hry se příliš oproti setu druhému nezměnil a Příbram tvrdě pálila servisy do domácích přihrávačů, kteří měli problémy, a příprava útoku se tím velmi ztížila. Jak již hosté zmínili při hodnocení zápasu sami, vedli 15:10, ale domácí se dokázali z potíží dostat, když velmi rychle nachytali hosty v jednom postavení a obraz hry se úplně otočil. AERO hrálo kvalitně a hosté pomáhali svými útoky do zámezí. AERO proměnilo svůj setbol a vedlo 2:1.

Poslední čtvrtý set byl z pohledu domácího týmu velmi dobře rozehraný, když i mnohdy se štěstím dokázal vybojovat náskok až sedmi bodů. Příbramští se nevzdávali, ale na méně než čtyři body se nedotáhli. AERO hnáno domácími fanoušky hrálo na pokraji možností a vybojovalo si hned pět mečbolů k ukončení zápasu i celé série. První hosté odvrátili, ale druhý již proměnil domácí univerzál Hladík a AERO tak vyhrálo nejen čtvrtý zápas 3:1, ale stejným poměrem také celou čtvrtfinálovou sérii.

Děkujeme všem fanouškům za skvělou podporu v domácí hale, ale také ve venkovních utkáních v Příbrami.

Autor: Tomáš Havlát, foto Václav Kohelka

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK LVI PRAHA

Čtvrtfinálová série mezi volejbalisty Kladna a Prahy bude mít maximální možný počet zápasů. Orli oproti třetímu utkání slevili postupně ze servisu a hra Lvů šla naopak nahoru od okamžiku, kdy se na hřišti objevil Mihajlović místo van Dijka. Od druhého setu byli hosté lepší a po zásluze vyhráli 3:1. O posledním semifinalistovi rozhodne až čtvrteční duel.

Kladno volejbal cz  – VK Lvi Praha 1:3 (25:18, 22:25, 20:25, 22:25)

stav série 2:2

Rozhodčí: Činátl, Buchar

Počet diváků: 1011

Domácí: Kraffer, Kyjanica, van Solkema, Seppänen, Špulák, Čeketa, libero Kunc. Střídali: Fortuník, Hancock, Hýský

Hosté: Nedeljković, Janouch, Čech, Todua, van Dijk, Kriško, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, McCarthy, Mihajlović, Smith, Vodička

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Prohraný zápas. Asi se nedá hodnotit jinak, než že to je zklamání. Na druhou stranu jsme si dokázali, že v Praze umíme hrát dobře a přejet je. Musíme se na to připravit. Série je 2:2. Praha musí, my můžeme zase jenom překvapit. Ta role nám svědčí a věřím, že to tam ukážeme.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Oproti předchozímu utkání jsme nezatlačili tolik servisem a měli jsme sami problémy na přihrávce. Do hry výrazně promluvila střídání soupeře, takže se musí rozhodnout v pátém zápase.“

Jakub Janouch(kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství, bojovný zápas. Myslím si, že měl všechny aspekty. Trochu mě mrzí, že domácí neakceptují naší výhru, protože když vyhrají oni, tak pochválím soupeře, že hrál dobře. Druhá věc, že po nás diváci hází předměty, což mi přijde ve volejbale úplně směšné a nezvládnou tohle psychicky, což mě mrzí.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): Velká radost, skvělá série, volejbal. Chtěl bych všechny pozvat do UNYP areny. Věřím, že bude vyprodáno a bude to oslava volejbalu a do semifinále postoupí ten lepší.“

Kladenští zkraje zápasů navázali na výkon z předešlého utkání. Za stavu 7:8 přišlo už nečekané rozuzlení úvodní sady při podání Kyjanici úctyhodnou osmibodovou sérii. Domácí si získaný luxusní náskok následně udržovali až do konce setu, pět útoků složil Čeketa.

Trenér Pomr ale sáhl na začátku druhého dějství ke střídání a van Dijka nahradil Mihajlovićem, což se posléze ukázalo jako parádní tah. Od toho okamžiku se hra Lvů zvedla. V úvodu byla hra vyrovnaná a oba celky se střídaly ve ztrátování, nicméně prakticky ve stejné chvíli jako v první sadě Orli zaveleli k rozhodujícímu útoku Lvi a měl v tom prsty právě Mihajlovic, který vytvořil hostům klíčový náskok. Slovinský univerzál poté řádil na hřišti a oproti předchozím utkáním se zlepšil na příjmu i Smith. Hosté nakonec brali celou sadu rozdílem tří bodů.

Nejvyrovnanější dějství ze všech nabídla třetí sada. Při Seppänenově podání odskočili jako první domácí, avšak hosté dokázali rychle srovnat krok. V polovině dějství jim vedení zařídili Kriško s Toduou. Kladenští se ještě do pozice, kdy měli navrch, dostali esem Čekety. Kriško a Smith se ale postarali o odskočení Lvů před koncovkou. Nedeljković s Toduou následně postavili dvakrát zeď nad sítí a Pražané definitivně otočili utkání na svou stranu.

Ve čtvrté sadě už totiž Orlům odešel totálně servis a prakticky ztratili všechny zbraně, jak ještě zkomplikovat Lvům cestu za ziskem druhého bodu v sérii. Hosté od poloviny setu kontrolovali zbytek utkání, naopak Kladenští začali kazit jeden servis za druhým a bylo jasné, že poslední čtvrtfinálové série se rozhodne až v pátém utkání v Praze, které se hraje ve čtvrtek.

Autor: Ondřej Jícha, foto Roman Mareš