19.9.2022

Volejbalisté Karlovarska obhájili ve Svitavách loňský triumf v Superpoháru

Po roce se opět potkal vítěz posledního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů a úřadující vítěz Českého poháru v zápas Superpoháru mužů 2022. VK ČEZ Karlovarsko byl v prvním ostrém zápase sezóny soupeřem VK Jihostroj České Budějovice. Hlavně absence jihočeského libera Kryštofa stavěla před zápasem do role favorita obhájce trofeje ze západu Čech. Od zápasu se očekával vyrovnaný boj, ale ukázalo se, že absence libera Kryštofa a sehranost s novým nahrávačem Giraudem byla velkým handicapem pro Jihostroj. Karlovarsko zápas jednoznačně ovládlo a zaslouženě zisk Superpoháru obhájilo.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:17, 25:20, 25:21)

Rozhodčí: Rychlík, Grabovský

Počet diváků:

Karlovarsko: Ihnát, Weir, Keemink, Juhkami, Zajíček, Sasak, libero Pfeffer. Střídali: Lamanec, Kasan, Wiese

České Budějovice: van Schie, Stoilovič, Sedláček, Giraudo, Licek, Polák, libero Kovařík. Střídali: Piskáček, Kriško, Michálek

Daniel Pffefer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Zápas to určitě jednoduchý nebyl. Chtěli jsme na Jihostroj na začátku „vlítnout“ a to se povedlo, ve druhém setu se nám povedla střední část, ale ve třetím jsme zaspali a vytáhl nás z toho Marty Juhkami, asi rozdílový hráč.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Vůbec jsem nečekal, že to bude na tři sety, ale teď to je už asi jedno. Byli jsme trpělivější a udělali méně nevynucených chyb než Jihostroj. Rozdílový hráč byl asi Estonec Juhkami, který ukázal, že je zkušený, komplexní hráč a uhrával těžké chycené míče. Na závěr pomohl na servisu.“

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Moc našich nevynucených chyb a horší sehranost, to asi rozhodlo. Karlovarsku jsme to moc usnadnili, musíme se hodně zlepšit a zpřesnit hru.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Útočili jsme o hodně hůř než Karlovarsko a to rozhodlo. Musíme hru zpřesnit a vyvarovat se nevynucených chyb. Je začátek sezóny a chyběla i sehranost s nahrávačem. Karlovarsku gratuluji.“

První zahajuje utkání servisem Jihostroj. První dva útoky na českých palubovkách dává univerzál Jihostroje Schie do autu, v obraně na síti kralují Karlovarští. Českobudějovický trenér Dvořák sahá k prvnímu timeoutu (5:2), po něm ale přicházejí další dva bloky obhájce trofeje z Karlových Varů (7:2). Za stavu 9:3 dochází k prvnímu střídání na straně Jihostroje. Do hry jde nahrávač Piskáček a univerzál Kriško. Karlovarsko je však stále jasně lepší a to jak v obraně, tak na útoku a trenér Jihočechů si za stavu 12:5 bere druhý timeout. Dva bloky Jihostroje nutí na druhé straně trenéra Karlovarska také k timeoutu (12:8). To se ukázalo jako dobrý tah, Karlovarsko odskakuje opět na rozdíl šesti bodů (14:8). Pomalu se blíží koncovka a Jihostroj ztrácí na úřadujícího mistra devět bodů (20:11). Obrana nad sítí zatím Karlovarsku funguje na jedničku a vypadá to, že o prvním setu je rozhodnuto (22:11). Licek na servisu už pouze koriguje konečný stav. První set zvládlo Karlovarsko na začátek sezóny s bravurou mistra - 25:17.

Začátek druhého setu je vyrovnaný (4:4), ani jednomu týmu se nedaří na útoku a převládají obrany. Série zkažených servisů na obou stranách posunuje vyrovnaný stav na 8:8. Na obou stranách vidíme spoustu nevynucených chyb. Karlovarsko na útoku táhne posila z Estonska, bezchybný Juhkami a Západočeši jdou do tříbodového vedení (17:14). Další karlovarský blok nutí trenéra Dvořáka k oddechovému času. Do hry vstupuje legenda Jihostroje Petr Michálek, ale ani to nestačí a do koncovky jde Karlovarsko s pohodlným náskokem 20:16. Karlovarsko je jednoznačně lepší na ztrátu a udržuje si vypracovaný náskok (23:18). Jihostroj snižuje na tříbodový rozdíl a Jirka Novák zastavuje zápas timeoutem (23:20). Střídající Lamanec jednoblokem „sundal“ Michálka a ukončuje druhý set (25:20). Karlovarsko zatím jednoznačně dominuje ve všech herních činnostech.

Od začátku třetího setu se Karlovarsko ujímá malého vedení, hlavně z důvodu několika nedorozumění na straně Jihostroje. Za stavu 9:6 si trenér Dvořák bere první oddechový čas ve třetím setu. Čas na zvrat se Jihočechům rychle krátí. Licek měl na ruce vyrovnání, ale jeho smeč mimo hřiště udržuje Karlovarsko v minibreaku (12:10). To se podařilo až van Schiemu a Jihostroj je „zpátky v setu“. Po pipe Licka a smeči Stoiloviče jde poprvé Jihostroj ve vedení (15:17). Karlovarští jako by mysleli, že je „hotovo“ a polevili v koncentraci, a hlavně v razanci. Jihostroj tlačí dál a jde do koncovky s tříbodovým náskokem (16:19). Do zápasu poprvé vstupuje, dobře známý z minulých sezon v dresu Karlovarska, Lukasz Wiese a s ním nahrávač Kasan a univerzál Lamanec. Trenér Novák vzal toto střídání „od podlahy“, zamotal sestavou, až se v tom nevyznali ani rozhodčí. A vyplatilo se, zdržení jednoznačně i za cenu žluté karty pomohlo Karlovarsku a je vyrovnáno 19:19. A tento majstrštyk trenéra Karlovarska potvrzuje Juhkami třemi esy. Najednou je vše jinak, Juhkami tlačí na servisu a Zajíček na bloku (23:19). Mečbol dává nekompromisní smečí Karlovarsku Wiesse (24:20). Zápas ukončuje zkaženým servisem Sedláček a Superpohár opět po roce putuje na západ Čech. Hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen estonský smečař Martti Juhkami, letošní nová posila Karlovarska.

Autor: Jiří Carba