22.10.2022

Volejbalisté Ostravy utekli z mečbolu a nakonec slaví první letošní vítězství

V 8. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 zvítězily ve většině zápasů favorizované týmy. Jihostroj si po zaváhání v prvním setu poradil s Beskydami, Odolena Voda bez problémů „přejela“ Ústí nad Labem, Lvi nedali šanci nováčkovi z Benátek nad Jizerou, Kladno s přehledem vládlo ve Zlíně a Liberec se nenechal zaskočit Příbramí. Největší drama se odehrálo v Ostravě, kdy domácí „utekli“ Brnu z mečbolu, aby si nakonec připsali první letošní vítězství.

VK OSTRAVA – VOLEJBAL BRNO

Ostrava povstala z popela, nejen tím, že otočila zápas k vítězství ze stavu 0:2. Její herní projev se oproti dosavadním zápasům i proti dnešnímu prvnímu setu totálně proměnil. Ostravský volejbalový tým přestal míče ošetřovat a s velkou agresivitou, důrazem i bojovností se pustil do soupeře. Diváci tak od druhého setu mohli vidět kvalitní extraligový volejbal s napínavými koncovkami, když Brno neproměnilo ve čtvrtém setu dokonce šest mečbolů.

VK Ostrava – Volejbal Brno 3:2 (17:25, 24:26, 25:22, 34:32, 15:13)

Rozhodčí: Velinov E., Kovář V.

Počet diváků: 150

Domácí: Jarosinski, Muroň, Dvořák, Fořt, Polynski, Blazej, libera Vancl, Ptáček. Střídali: Vašíček, Mazoch, Pelikán, Tříska

Hosté: Janků, Bukáček, Caio, Drahoňovský, Crins, Kovalchuk, libera Kop, Gerža. Střídali: Hrazdira, Janečka, Toman

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Začátek byl od nás ještě takový ustrašený, pak se to odbrzdilo a bylo to znát. Výhru, kterou jsme potřebovali jako sůl, jsme si dnes vydřeli.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Konečně výhra, máme velkou radost. Teď se bude lépe pracovat. Hráči měli od začátku pokyn, že musí do soupeře bušit. Rozhodlo, že jsme byli bojovnější.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Pro nás jednoznačně zklamání, přijeli jsme si pro tři body, vezeme jenom jeden. Takhle to nepůjde dál, musíme něco změnit.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Ostrava zaslouženě zvítězila, u nás je to pořád to samé. Chybí nám odvaha a statečnost a v tom jsme byli horší než Ostrava.“

Do prvního náskoku dvou bodů jde po esu univerzála Ciao hostující Brno. Při servisu Drahoňovského Ostrava vypadne v úvodu utkání z role a rázem ztrácí šest bodů (2:8). Oba celky kazí hodně podání a mezihry je minimálně (4:10). Důrazný Dvořák snižuje na 7:12. Ciao ukončuje dlouhou rozehru a stanovuje skóre na 7:14. Za stavu 8:14 střídá Dvořáka na postu univerzála Mazoch. Po bloku Polynského prohrává Ostrava 9:16. Po nevynucené chybě Mazocha vede Brno před koncovkou prvního setu 12:19. Důrazný Fořt a dobře podávající Jarosinski snižují na 15:19. Brno si ale koncovku pohlídá. Dobře hraje univerzál Ciao a po zkaženém podání Mazocha končí první sada za konečného stavu 17:25.

Po vyrovnaném úvodu druhého setu se zraní ostravský první nahrávač Blažej a utkání pro něho končí. Když Jarosinski zablokuje Janků, vedou domácí 8:5. Po bodovém bloku Polynského drží náskok třech bodů (10:7). Brno je v útoku nepřesné (13:9). Po nevynucené chybě Dvořáka vede Ostrava už jen 14:12, ale Brno k vyrovnání nepustí. Po dobrém podání Vašíčka vedou domácí 18:14. Když dohraje těžký míč k bodu univerzál Dvořák, vede Ostrava v koncovce druhého setu 22:19. To ji ale stačit na výhru nebude. Při kvalitním plachtícím podání Kovalchuka se Brno dostane do hry a za stavu 23:23 je to kdo s koho. Po špatném příjmu prohrává Ostrava i druhý set, tentokrát 24:26.

Při podání Polynského skvěle vstupují domácí do třetího setu (5:2). Výborně brání v poli i na síti (7:3). Brno se však dobrým servisem vrací do hry (8:6). Tato pasáž zápasu patří univerzálu Dvořákovi. Výborně brání na síti a útočí (13:9). Za stavu 15:11 zvedne hosty univerzál Ciao. Janků snižuje dokonce na 18:17. Na ostravské straně výborně podává Jarosinski (20:17). Muroň upravuje úspěšným útokem středem na 22:19. Brno se dotáhne na 22:21. Závěr setu patří domácímu kapitánovi Fořtovi a po bodu Muroně vyhrává Ostrava třetí set 25:22.

Výborně vstupuje také do čtvrtého setu, Fořt vytlouká hostující bloky (5:3). Kvalitní plachtící podání domácího kapitána na hosty platí (9:5). Neméně dobře si počíná za koncovou čarou hostující nahrávač Kovalchuk a za stavu 9:10 pro příjmy střídá Ostrava libero. Vašíček přímým bodem z podání s pomocí pásky sítě posílá domácí tým do vedení 12:11. I když Ostrava posléze vede 14:12, při podání střídajícího Tomana rázem ztrácí vedení (16:18). Dobrý zápas hraje Jarosinski a po dalším zvratu vedou domácí 21:19. Po dobrém podání Muroně Ostravě nestačí ani vedení 24:20. Brno při podání střídajícího Bukáčka srovná na 24:24. V nervy drásající koncovce má domácí tým celkem sedm setbolů, Brno zase šest mečbolů. Zkrácenou hru si Ostrava vynutí nakonec po výhře 34:32.

Brno vstupuje lépe do tiebreaku a při servisu Hrazdiry vede, 2:5. Ostrava ihned srovnává na 5:5 a začíná velká bitva o každý bod. Strany se střídají za stavu 8:7. Za stavu 13:13 je to znovu „kdo s koho“. Po obětavé práci v poli má Ostrava první mečbol a po bloku Polynského se může radovat z první výhry v sezoně (15:13).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK DUKLA LIBEREC - VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Třetí utkání v tomto týdnu čekalo domácí Duklu. V pondělí hrála v Brně, ve středu doma s AEREM a dnes přijela pod Ještěd Příbram. Dukla dokázala v řadě pětkrát zvítězit za tři body a v posledních třech zápasech neztratila ani jediný set, a proto byla pro dnešní duel favoritem. Příbram po pěti prohrách dokázala konečně letos poprvé ve čtvrtek zvítězit, když přehrála Beskydy 3:2 na jejich palubovce. Dukla v prvním setu potvrdila roli favorita a hostům povoluje pouhých 14 bodů. Druhý set začala velice dobře Příbram (2:6), ale po vyrovnání (12:12 – 18:12) se opět úplně sesypala. Třetí set si Dukla i v úplně pozměněné sestavě pohlídala a počtvrté v řadě vítězí 3:0 a pošesté naplno boduje.

VK Dukla Liberec - VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:14, 25:20, 25:20)

Rozhodčí: René Činátl, Matěj Dmejchal, čároví Jiří Čermák, Irena Beerová, delegát utkání Zdeněk Škoda

Počet diváků: 402

Domácí: Kruno Nikačević, Lukáš Ticháček, Marcel Lux, Jakub Veselý, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, libera Silver Maar, Jan Pavlíček. Střídali: Lubomír Staněk, Šimon Bryknar, Lukas Demar, Šimon Krajčovič, Pavels Jemeljanovs, Tomáš Hendrich

Hosté: Daniel Rosenbaum, Martin Böhm, Martin Šábrt, Ivo Hulpach, Ygor Duarte, Lukáš Trojanowicz, libero Tadeáš Peterka. Střídali: Filip Ureš, Antönio Pereira

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Nádhera, zase 3:0, rychlé bezbolestné vítězství. Dnes k utkání nemám moc co říci. Určitě jsme spokojeni s výsledkem. Dnešní utkání jsme si takto představovali. Mě nezbývá než opět poděkovat klukům za výborný výkon. Protočili jsme se na palubovce celý mančaft a takto by to mělo nějak vypadat.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Byl to týden snů, během šesti dnů tři zápasy. Kdyby mě někdo na začátku týdne řekl, že to bude na sety 9:0 a devět bodů, tak bych mu nevěřil. Sice kluci mají kvalitu, svědomitě trénují, ale že to takto zvládneme, to jsem opravdu nečekal a mám z toho velkou radost. Také mám radost z mladých kluků, kteří dostali příležitost a zahráli velice dobře. Jsem spokojen a jenom doufám, že neusneme na vavřínech. Nyní nás čekají tři těžší zápasy a doufám, že je zvládneme.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes nás soupeř v pohodě přehrál. My jsme nic moc nepředvedli a trošku se na nás projevila i únava ze čtvrtečního zápasu s Beskydy a v kombinaci s tím, že je nás hodně málo, tak to bylo i dost znát.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Věděli jsme, že Dukla je doma velmi silný mančaft. My jsme to dnes prostě neodútočili, zejména krajní hráči. Zde jsme se vůbec neprosazovali, protože nás Dukla velmi dobře bránila a já jí gratuluji ke třem bodům. Samozřejmě jsme se snažili, ale dnes to na domácí nestačilo.“

Dukle se vstup do utkání vydařil. Při podání Lukáše Ticháčka se dvakrát na útoku vyznamenává Marcel Lux (2:0), nejprve tvrdou smečí po diagonále a následně chytrou roládou do útočné zóny. Za stavu 6:2 už tu máme první oddechový čas Příbrami (chyby na útoku Příbrami a kvalitní blok Filip Gavenda a Jakub Veselý). Po time Dukla přidává ještě jeden bod, potom na podání přichází Martin Šábrt (odchovanec Dukly) a z příjemného pětibodového náskoku Dukle zbyl pouhý bod (7:6). Vyrovnání na sebe nenechává dlouho čekat, Ivo Hulpach z velké výšky (358 cm dosah) vytlouká dvojblok Dukly a na ukazateli skóre svítí 9:9. Až přímý bod z podání v provedení Marcela Luxe posílá Duklu do dvoubodového vedení (14:12). Při plachtivém podání Jakuba Veselého se Dukla nadechuje k zřejmě rozhodujícímu bodovému náskoku. Může za to Filip Gavenda, který velkým přesahem při bloku 2x zastavuje útok Příbrami a máme tu oddechový čas hostů (18:13). Další parádní bloky domácích hráčů a dokonce eso (prasátko) a na nahrávku domácí trenér pouští mladého Šimona Bryknara (21:13 – bloky Filip Gavenda a Kruno Nikačević). Další neprodyšná zeď na síti zastavuje útok (Nivaldo Diáz Gómez) a Dukla je jediný bod od setbolu. Ten přichází po smeči hostů do autu (24:14). Set ukončuje tvrdé nechytatelné podání Filipa Gavendy a domácí jsou ve vedení 1:0.

Druhý set nám začíná v opačném gardu, jak na postavení družstev v hale, tak na bodech. Zaznamenáváme čisté eso kapitána hostí Martina Böhma a Příbram vede 0:2. Příbram navyšuje své vedení blokem (Ygor Duarte) a domácí trenér Martin Demar žádá oddechový čas (2:6). Neuvěřitelnou výměnu, kde se zapojili snad všichni hráči a míč několikrát přeletěl přes sít, zakončuje chytrou zalívkou domácí nahrávač Šimon Bryknar, který zůstal v druhé dějství na palubovce (4:6). Po úspěšném bloku Marcela Luxe hosté vedou o pouhý bod (6:7). Další neuvěřitelná výměna byla k vidění před vyrovnáním. Až signál středem tvrdě zakončuje Jakub Veselý a je vyrovnáno (8:8). Po dalším kvalitním bloku už se Dukla pomalu vrací do vedení (10:9 – blok Marcel Lux). Filip Gavenda svým dalším povedeným podáním přidává plusový bod Dukle a Petr Brom na lavičce hostů žádá time (14:12). Po odpočinku blokem Kruno Nikačević přidává další bodík, Nivaldo Diáz Gómez vytlouká dvojblok Příbrami, Ygor Duarte smečuje do sítě, Kruno Nikačević další bod blokem a manko hostů narůstá (18:12 – time hosté). Příjemný náskok si Dukla pohlídala a koncovka setu na sebe nenechává dlouho čekat. Po zkaženém podání Ivo Hulpacha přichází první setbol Dukly v druhé sadě. Hned první setbol je proměněn, Marcel Lux se z pipe nemýlí a Dukla již vede 2:0.

Do třetího setu nastupuje úplně nová sestava Dukly, pouze Nivaldo Diáz Gómez zůstal. Dokonce i na postu libera zaznamenáváme Honzu Pavlíčka. Obraz hry se zatím nemění. Pavels Jemeljanovs tvrdou smečí posílá domácí do vedení 3:1. Matheus Winck blokem vyrovnává hru za stavu 4:4. Lukas Demar ostrou diagonálou vrací vedení na stranu domácích (6:4). Na čtyřbodové vedení zvyšuje blokem a tvrdou smečí z velké nouze Nivaldo Diáz Gómez (12:8 – time Příbram). Lukas Demar využívá ke skórování další delší výměnu, když prostřeluje blok hostů (16:11). Příbram se asi už smířila, že na Dukle na body nedosáhne. Nivaldo Diáz Gómez si na útoku dělá co chce a body na straně domácího celku přibývají (19:13 – time Příbram). V koncovce nám ze základní sestavy končí i Nivaldo Diáz Gómez, kterého nahradil na podání Tomáš Hendrich. Hosté se nevzdávají a snižují na rozdíl dvou bodů (22:20 – eso Ygor Ygor Duarte). Přesto koncovku si Dukla pohlídala, teda, útok hostí končí v autu – mečbol a neshoda hráčů Příbrami v poli a je konec utkání, Domácí vítězí 3:0. Největší radost z výkonu svých svěřenců má trenér Martin Demar.

VSC FATRA ZLÍN - KLADNO VOLEJBAL CZ

Hráči Fatry Zlín nenavázali na předchozí vítězství v minulých dvou kolech, a i když se jim nedá upřít bojovnost, na velmi dobře připraveného soupeře neměli. Tým Kladno volejbal.cz předvedl velmi kvalitní volejbal a potvrdil, že patří ke špičkovým týmům letošního ročníku a zaslouženě si odváží ze Zlína všechny body.

VSC Fatra Zlín - Kladno volejbal cz 0:3 (17:25, 20:25, 15:25)

Rozhodčí: Tomáš Kavala, Lukáš Spáčil

Počet diváků: 347

Domácí: PražákTruong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozak, libera Vodička, Toman. Střídali: Adamec, Šulc, Pavlovský

Hosté: van Solkema, Zvicer, Kyjanica, Platačs, Kraffer, Špulák, libero Kunc.

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Kladno nás jednoznačně přehrálo na podání a tím jsme měli velmi těžké útočit proti dobře postavenému bloku."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Hosté byli lepší ve všech herních činnostech a zaslouženě zvítězili. Blahopřeji."

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem na kluky velmi pyšný, že jsme se po dlouhé cestě se dokázali rozcvičit a předvedli výborný výkon."

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Na přípravu jsme měli málo času, přesto jsme se chtěli zodpovědně připravit, protože ve Zlíně to bývá těžké, takže jsem rád, že se to podařilo."

Utkání začalo oboustranně opatrně. Oba týmy bez větších problémů ztrátovaly až do stavu 9:9. Následně se hostujícímu týmu podařilo odskočit na 9:12 a domácí trenér si vzal první oddechový čas.  Hosté se uklidnili a v této fázi utkání hráli bezchybný volejbal. Domácí nenacházeli recept na jejich dobrou obranu a nadále ztráceli. Za stavu 12:18 následoval druhý oddechový čas Zlína, po kterém se ještě domácí trenér pokusil soustavný tlak Kladna narušit střídáním. Postupně se na hřišti objevili Adamec, Šulc a Pavlovský. Hosté však kralovali a hned první setbol pro měnil Platačs.

Druhý set byl ze začátku vyrovnaný. Hosté měli mírně navrch, ale pouze o jeden nebo dva   body. Za stavu 16:19 již domácí trenér šáhl po prvním oddechovém čase. Hra se opět vyrovnala, přesto šli hosté do koncovky s náskokem 19:23. Vypracovali si čtyři setboly a hned první proměnili chybou na útoku domácího Kozaka.

Ve třetím setu udržovali hráči Kladna svoji hru na velmi dobré úrovni a po chybách domácích hráčů na útoku utekli na stav 5:9. Domácí museli reagovat oddechovým časem. Trenér Obdržálek se pokusil o zlepšení výkonu svých svěřenců klasickým dvojstřídáním - Adamec nahradil Truonga a Šulc nahradil Římala, dále na postu smečaře vyměnil Pavlovský Kozaka. Hosté však vládli a za stavu 6:14 vyčerpal domácí trenér oba oddechové časy. Do koncovky šli hosté s luxusním náskokem 11:20. Utkání ukončil hostující Kraffer přímým bodem z podání.

Autor: Ivan Dostál

AERO ODOLENA VODA – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V osmém kole UNIQA volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO tým z Ústí nad Labem. Od začátku až do konce mělo AERO zápas pod kontrolou, škoda konce zápasu, kdy trochu polevilo v koncentraci.

AERO Odolena Voda - SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:15, 25:20, 25:23)

Rozhodčí: Grabovský Z., Možnár M., lajnoví Provazník Š., Machado O.

Počet diváků: 413

Domácí: Ferraro, Chancy, Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, libero Ježek.

Hosté: Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Kopecký, Fišer, Beer

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Jsem dneska rád za tři body, a že to jednou bylo doma konečně 3:0. Dneska jsem cítil, až na koncovku třetího setu, kdy jsme si to trošku zkomplikovali a možná se už viděli v šatně, což se nám stávat nemůže, že jsme byli koncentrovaní po celý zápas. I když tam byly chyby, tak jsme dneska Ústí přehráli. Je pravda, že nám to Ústí v některých pasážích setů usnadnilo. Chtěl bych ještě moc poděkovat našim fanouškům za podporu, jsou úžasní.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Myslím si, že to bylo zasloužené vítězství. Celý zápas jsme měli pod kontrolou, koncovka třetího setu byla trošku nervózní, protože jsme ztratili koncentraci. Myslím, že jsme všichni rádi za vítězství a těší mě, že kluci dodrželi všechny věci, co jsme si řekli před zápasem. Od pondělí se můžeme v klidu připravovat na těžký zápas v Brně.“

Jiří Kořínek(kapitán SKV Ústí nad Labem): „Domácí si zaslouženě došli pro tři body. Z naší strany neskutečně ustrašený výkon, myslím si, že tak tři čtvrtiny týmu mělo posraný trenky.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Domácí hráli v podstatě bez chyb, my jsme neměli problém ani ne tak s příjmem, ale nebyli jsme schopní otáčet balony na ztrátu. Bylo tam i docela dost chycených míčů, ale nebyli jsme z toho schopni vyprodukovat ten bod. Ale jak jsem řekl, domácí hráli dobře.“

Do utkání lépe vstoupilo domácí AERO, které si díky bodovým situacím dokázalo vybojovat čtyřbodové vedení. Ústí chybovalo, ale vše začínalo od jejich přihrávky a následné přípravy útoku. AERO hrálo trpělivě až do konce a vedlo 1:0.

Druhý set byl už od začátku vyrovnaný, i když v mírném vedení byli domácí. Ti si dokázali vždy vybojovat vedení o tři body, ale hosté se vždy drželi na dostřel. V druhé polovině setu se domácím podařilo odskočit na větší rozdíl a set pak úspěšně znovu získat na svou stranu.

Do třetího setu se znovu lépe vstoupili domácí hráči a vytvořili si tříbodový Ten se jim po většinu setu dařilo v poklidu udržovat, a navíc si díky skvělé obraně dokázali vytvářet bodové situace. V konci setu ale domácí vypadli z role a koncentrace. Ústí stahovalo, ale také kazilo servis. Domácí si vybojovali dva mečboly, první byl ještě odvrácen, následně zkažený servis hostů už znamenal domácí tříbodové vítězství, navíc bez ztrát setu. Děkujeme všem fanouškům AERA za skvělou podporu!

Autor: Tomáš Havlát, foto Aero Odolena Voda

VK LVI PRAHA – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Vcelku jednoznačný průběh měl duel 8. kola UNIQA extraligy mezi pražskými Lvy a Benátkami. Favorizovaní domácí jej ovládli za 74 minut 3:0. Patronem utkání byl tentokrát zástupce generálního partnera Lvů Nano Energies. Tomáš Mužík vyhlásil MVP zápasu dle aplikace SmartVolley nahrávače vítězů Jakuba Janoucha. „Děkuji spoluhráčům. Bez nich bych cenu nikdy nezískal,“ uvedl kapitán Pražanů.

VK Lvi Praha – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:23, 25:10, 25:19)

Rozhodčí: Petr Dušek, Alexander Nedbálek

Počet diváků: 311

Domácí: McCarthy,Janouch, Smith, Todua, Schouten, Kriško, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, Kollátor

Hosté: McAinsh, Durski, Pokopec, Hudák, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Kratochvíl, Švandrlík, Dergunov, Matras

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „V první řadě chci poděkovat divákům za jejich povzbuzování. Chválím také všechny kluky za odvedený výkon. Benátky mají nenápadný, ale houževnatý tým. Neměli jsme to vůbec jednoduché. Oproti předešlým zápasům jsme výrazně zlepšili servis, což bylo klíčové.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Podali jsme nejlepší výkon v sezoně. Udrželi jsme koncentraci a hráli dobře od začátku až do konce. Děkuji hráčům za parádní představení.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Lvi zaslouženě vyhráli. Nám nešlo nic – od servisu až po ztrátu. Samozřejmě se musíme soustředit na zápasy s kvalitativně vyrovnanějšími protivníky. Slibuji fanouškům, že už příště proti Zlínu podáme docela jiný výkon.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Co říct? Nejhorší výkon v sezoně. Působili jsme ustrašeně a tím pádem jsme Lvům nemohli konkurovat. Mrzí mě především to, že jsme nenašli odvahu na servisu.“

Na tabuli svítilo skóre 6:6 a za čáru určenou pro podání směřoval univerzál domácích Casey Schouten. Následující čtyři výměny patřily Lvům (10:6) a zdálo se, že jim cestu za ziskem prvního setu nic nezkomplikuje. Hráči Benátek ovšem nesložili zbraně a dotáhli se na jediný bod – 22:21, 23:22. Poté už se projevila zkušenost favorita – 25:23.

Druhá sada byla naprosto jednoznačná (25:10), ale ta třetí opět bavila. Hosté sice ztráceli, ale dlouho jen dva až tři bodíky. Skvělé série podání Kanaďanů McCarthyho a Schoutena jejich odpor definitivně zlomily – 25:19.

Autor: David Nejedlý, foto David Kratochvíl

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – BLACK VOLLEY BESKYDY

Poprvé po velkých změnách v klubu se Jihostroj představil v domácím prostředí. Začátek utkání byl z jeho strany nervózní a Beskydy vyhrály první set. Od druhého setu ale České Budějovice začaly zápas otáčet, k čemuž vydatně přispěl univerzál van Schie, který poprvé naplno ukázal své schopnosti. Jihostroj tak udržel domácí neporazitelnost a nový trenér Zach si připsal první výhru.

VK Jihostroj České Budějovice – Black Volley Beskydy 3:1 (24:26, 25:16, 25:17, 25:21)

Rozhodčí: Rychlík D., Buchar T.

Počet diváků: 864

Domácí: Polák, Giraudo, Michálek, Ondrovič, Kriško, Licek, libero Kryštof. Střídali: van Schie, Stoilovič, Leština

Hosté: Mišek, Benda, Goncales Guimaraes, Komorowski, Koloušek, Olmedo, libero Struška. Střídali: Perry, Provazník, Malík

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Vítězství bylo velice upracované a ubojované. Celkový výkon nebyl optimální – stále platí, že je na čem pracovat. Nicméně výhry v domácím prostředí si vážíme. Byly momenty, kdy jsme měly série obrovského počtu zkažených servisů. Máme v plánu se krok za krokem pomaličku škrabat tabulkou nahoru.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím si, že hráči doma cítili větší zodpovědnost za výkon a byla na nich znát nervozita. Jsem ale rád, že se do toho kluci dostali. Myslím si, že už bylo vidět trochu lepší propojení s univerzálem. Stijn se chytil a zápas pro nás otočil. Zkažených servisů jsme měli hodně, ale to pramení z nervozity v domácí hale. Musíme postupně vybudovat sebedůvěru.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): Výsledek nás trochu mrzí. Myslím si, že od začátku jsme byli celkem vyrovnaným soupeřem. Samozřejmě to bylo dané i tím, že Jihostroji chvíli trvalo, než se rozehrál, a to zejména na servisu. Z naší strany bylo mnoho individuálních chyb a bohužel se nám zápas po prvním vítězném setu nepodařilo dotáhnout do konce.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Myslím si, že domácí po návratu svého prvního nahrávače jdou výkonnostně nahoru. Dnes se to potvrdilo. Rozhodl lepší servis v domácím prostředí. My jsme se nedokázali vyrovnat s jejich tlakem na servisu, ale ve chvíli, kdy jsme my zatlačili na domácí, tak jsme se byli schopní i úspěšně bránit. I tak vyhrál Jihostroj zaslouženě.“

Poprvé po velkých změnách v klubu se Jihostroj představil v domácím prostředí. Začátek zápasu byl však ze strany svěřenců Vojtěcha Zacha poznamenaný nervozitou. Hráči chybovali na servisu a trvalo jim než se dostali do zápasu. S nadšením hrající Beskydy si mezitím vybudovaly náskok a úspěšně blokovaly. Domácím se obrana nedařila a nakonec prohráli v koncovce 24:26.

České Budějovice musely v druhém setu zabrat, k čemuž výrazně pomohl univerzál van Schie. Nizozemec se vůbec poprvé od začátku sezony naplno ukázal před domácím publikem a předváděl výkon, který se od něj očekává. Michálka v druhém setu vystřídal Stoilovič a také on znamenal zkvalitnění hry domácích. Beskydy sice dlouho držely krok, ale ke konci už Jihostroj odskočil a vyhrál jasně 25:16.

Ve třetí sadě už byli domácí rozehraní a solili do servisu. Vynikajícím výkonem pomohli blokaři Ondrovič a Polák, který si oba připsali po dvou blocích a čtyřech bodech jen v tomto setu. Nahrávač Giraudo si byl čím dál tím jistější a pro Beskydy bylo těžší se bránit. Stále však hosté hráli velmi sympaticky a dělali Jihostroji problémy. Domácí vyhráli set 25:17.

Čtvrtý set byl velmi podobný. Beskydy se držely v zápase a v určitých pasážích Jihostroj i přehrávaly. Domácí však hnali dopředu fantastičtí fanoušci, kterých byla ve Sportovní hale opět téměř tisícovka. Svou dominanci na útoku prokázal van Schie, který se udržel na úspěšnosti útoku přes 70 procent. Utkání ukončila červená karta pro hosty za špatné střídání. Jihostroj zvítězil 25:21 a celé utkání 3:1 na sety.

Autor: Matěj Mayer