29.2.2024

Všechny „neznámé“ základní části ČEZ extraligy mužů musí vyřešit až poslední kolo

Mnoho otazníků mělo předposlední hrací kolo dlouhodobé části ČEZ volejbalové extraligy mužů 2023/24, ale odpovědí málo. Stále není jasno na druhém a třetím místě, když Dukla Liberec porazila za tři body kladenské Orly. Nevíme ani, kdo bude čtvrtý nebo pátý, protože Karlovarsko „padlo“ v UNYP aréně bez bodu a naopak Jihostroj si odvezl z Ústí nad Labem tři body. Dokonce ani neznáme posledního účastníka předkola play off, protože Benátky nad Jizerou nedokázaly bodovat ve Zlíně. Baráž „straší“ nejvíce právě dnes nebodující Ústí nad Labem. Důvod je jednoduchý. Ostrava zvítězila za dva body s Brnem a poslala Severočechy na poslední místo v tabulce. Reprízu finále Chance Českého poháru zvládla na své palubovce lépe Odolena Voda. V posledním kole se máme na co těšit.

VK OSTRAVA – VOLEJBAL BRNO

Vítězství ve více bojovném než pohledném utkání získala na svou stranu Ostrava. Oba týmy, i jednotliví hráči, se po celý zápas pohybovali ve výkonnostních vlnách. Chvilku byl nahoře jeden z týmů, aby se v dalším setu propadnul. Nakonec šťastnější byl domácí tým, který se nepoložil po prohraném čtvrtém setu a závěr toho posledního ho zastihnul na výkonnostním maximu.

VK Ostrava – Volejbal Brno 3:2 (24:26, 25:11, 25:21, 19:25, 15:11)

Rozhodčí: Martin Možnár, Lukáš Spáčil

Počet diváků: 222

Domácí: Jarosinski, Dvořák, Michalovič, Tsmokalo, Olsen, Pawlun, libero Motyčka. Střídali: Mazoch, Vancl

Hosté: Janečka, Thiessen, Novák, Bukáček, Dixon, Janků, libero Waclaw. Střídali: Kop, Marocchi, Havlíček, Jehlička

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Z naší strany dobře vybojovaný zápas, i když jsme v něm měli hluché pasáže, jak je u nás zvykem. Ale zvládli jsme to a jsem pyšný na náš tým, že jsme to nevzdali po čtvrtém setu, ani když jsme v tie breaku prohrávali o dva, tři body, otočili jsme to a zaslouženě zvítězili.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): Byl to těžký zápas, hodně jsme bojovali, v prvním setu jsme dělali spoustu chyb. Musíme se těšit z vítězství a z těch dvou bodů do tabulky. Zítra už jdeme zase na trénink, musíme se dobře připravit na Zlín a bojovat, aby extraliga v Ostravě zůstala i v příští sezoně.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Pro nás samozřejmě ztráta. Nevím, jak to vypadá v tabulce, pro Ostravu asi záchrana. Nerad to říkám, ale dnešním výkonem jsme jim to darovali. Podle mě to nebyl pěkný volejbal ani z jedné strany. Byli jsme ve všech činnostech neklidní, zbytečně jsme spěchali. Do toho předkola musíme jít úplně jinak.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Gratulace Ostravě k vítězství, z jejich strany to bylo hodně vybojované, byli jednoznačně lepší na servisu, a když jsme se v této činnosti zlepšili, tak jsme byli nepřesní na nahrávce. Ani jeden z nahrávačů nezaslouží pochvalu. Ostrava si to dnes ubojovala.“

V prvním setu jde, zejména po chybách Brna a po esu Michaloviče, do výraznějšího vedení Ostrava (5:2). Když Pawlun chybuje při pokusu o „první přes“ hosté snižují na 6:5. Michalovičův útok z doskoku a blok na Janků znamená navýšení vedení Ostravy na 9:5. Po sporném míči, který rozhodčí přiřkli Brnu, následuje úlet smeče Tsmokala daleko do autu (9:8). Po bodových útocích Tsmokala a Dvořáka zvyšují domácí na 11:8. Po esu Janků se přiblíží Brno na 11:10. O dalších bodech rozhodují zejména domácí. Občas zapíší bodový útok nebo blok, ale hlavně kupí chyby. Brno tak srovnává na 16:16 a po útoku Thiessena jde do vedení 19:22. Ostrava úspěšně útočí a srovnává na 24:24. Pak získá Thiessen mečbol bodovým útokem a ten využije esem Novák (24:26).

Do druhého setu vlétnou domácí jako polití živou vodou. Skládají jeden míč za druhým (6:1). Vedením nabírají další vítr do plachet. Na útoku řádí v prvním setu často chybující Tsmokalo, naopak brněnské útoky končí na rukách blokaře Olsena. A když se k nim přidají i ostatní, Brno se už nevzpamatuje. (10:3, 15:6, 24:9). Hosté ještě dvěma body sníží potupnou porážku v setu na 25:11.

Ve třetím setu se Brno vrací do zápasu. Po bodovém útoku Thiessena a chybě Tsmokala vede 1:3. Díky bodovým útokům Michaloviče a blokům Olsena domácí otáčejí stav na 9:7. Brno však hraje odvážněji. Útok Nováka a blok Marocchiho a stav se překlápí na stranu hostů (11:12). Následně oba týmy převážně ztrátují až do stavu 18:18. Po chybě Janků jde na podání Jarosinski a úspěšným útokem a dvěma esy posílá Ostravu do trháku (22:18). Jarosinski útokem získá další bod (24:20) a set ukončí útokem Michalovič (25:21).

Čtvrtý set začíná vyrovnaně, o body se však tentokrát starají brněnští hráči, chyby na podání prokládají esem a bodovými útoky (3:3). Na straně Ostravy úřadují Tsmokalo a blokaři, na straně Brna je to Kop, který dnes nastoupil v roli smečaře. Kop přidá dva body blokem a útokem a je srovnáno na 7:7. Až do stavu 15:15 se oba týmy přetahují o vedení. Eso Kopa nastartuje únik Brna. Thiessen úspěšně zalije a přidá blok (15:18). Ostrava svou zásluhou získá už jen dva body, a když je zablokovaný Tsmokalo Havlíčkem, set končí za stavu 19:25.

Zkrácený set začíná lépe pro domácí. Po útoku Dvořáka a chybě brněnského Bukáčka vede Ostrava 2:0. Když hosté získají útokem dva body a Tsmokalo netrefí míč ani hřiště, je srovnáno na 4:4. Další bod získá Brno díky špatnému postavení ostravských hráčů (4:5). Oba týmy následně úspěšně ztrátují, až když Jarosinski nepřehodí obouruč míč přes síť, odskakuje Brno na dva body (8:10). I když se zdá, že k výhře má blíž Brno, opak je pravdou. Ostrava už nevyrobí ani jedinou chybu. K bodovému útoku přidá dva bloky Olsen, který se tak v zápase dostane na devět bodových bloků. Po bodu si připíší také Dvořák a Michalovič. K tomu dvě chyby Janků a set končí zkaženým podáním Thiessena. Ostrava vítězí v pátém setu 15:11.

Autor: Zbyněk Matýsek, foto Jaroslav Obsadný

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ

Po Karlovarsku dnes přijel do Liberce další velmi silný soupeř, Kladno volejbal cz. V dohrávce 11. kola Kladno na domácí palubovce přehrálo Duklu až po pětisetové bitvě za 133 minut 3:2 (-26,17,21,-22,12). Dukla na domácí palubovce vždy bodovala. Jenom s Jihostrojem prohrála 2:3, jinak vždy zvítězila. I dnes chtěla navázat na vítěznou vlnu pěti utkání v řadě za tři body, ale nečekalo ji nic lehkého, Kladno je těžký soupeř a chtěl uhájit průběžné druhé místo v tabulce právě před Duklou, která zaostává o tři body. Navíc Dukla dnes postrádala zraněného nejvíce bodujícího hráče Germana Johansena. Toho výborně zastoupil Pāvels Jemeļjanovs, při jehož podání v prvním setu získala Dukla dostatečný náskok, který v závěru zvyšovala a nečekaně snadno zvítězila. Druhý set byl zrcadlem prvního, ale v opačném gardu, hostům se mimořádně dařilo na podání a snadno vyrovnali. Ve třetím dějství byla hra obou týmů až do stavu 19:18 naprosto vyrovnaná, potom ale na bloku a za koncovou čarou zaúřadoval Daniel David Urueña Yufra a domácí šli do vedení. I čtvrtý set byl naprosto vyrovnaný. Dukla zde rozhodla o vítězství až v druhé půli, kde využila několika chyb hostů a zaslouženě si připsala tři body za vítězství 3:1.

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 3:1 (25:17, 17:25, 25:20, 25:21)

Rozhodčí: Jan Krtička, Matěj Dmejchal, lajnoví rozhodčí Jiří Čermák, Irena Beerová, delegát Zdeněk Škoda

Počet diváků: 895

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, Pāvels Jemeļjanovs, Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, libera Silver Maar, Jan Pavlíček. Střídal: Radek Suda

Hosté: Niklas Seppӓnen, Adam Zajíček, Kristaps Platačs, Antony Gabriel Gonçalves, Beau Graham, José Neves, libera Ignacio Fernández, Matěj Šálek. Střídali: Imamura Takahiko, Lukáš Čeketa, Lukáš Kyjanica, Esteban Villarreal

Lukáš Trojanowicz (blokař VK Dukla Liberec): „Utkání hodnotím kladně, protože jsme utkání vyhráli za tři body. Bylo to pro nás důležité vítězství. Jednak před play off a navíc s těžkým soupeřem. Podařilo se nám Kladno porazit 3:1 a jsem za to šťasten.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Chtěl bych poděkovat hráčům, protože to byl skvělý výkon, až na ten druhý set, kde jsme přestali dobře přijímat a podávat, tím jsme Kladno vrátili do hry. Čeho si vážím, že máme zranění, vypadne nám „účko“, Lukáši Trojanowiczovi se zablokují záda a Nivaldo Nadhir Diáz Gómez hraje pod prášky. Dnes jsem viděl vůli po vítězství a charakter a z toho mám velkou radost, jak to kluci zvládli, to klobouk dolů.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Přijeli jsme na Duklu trochu s respektem. Ten první set, to jsme nebyli my. Vstoupili jsme do utkání vlažně, chvíli jsme se rozkoukávali, potom jsme začali hrát svoji hru a bylo to to Kladno, které mám rád. Potom jsme měli zase výpadek. Ne že bychom do dalšího setu nevstoupili dobře, ale udělali jsme tam o jednu, dvě chyby navíc. Potom nám nešel tolik servis, jako v druhém setu, a odešlo nám štěstí. Další set zase tak trochu podobný. Drželi jsme se, nešel nám servis. Ztrátovali jsme docela dobře, ale udělali jsme jednu chybu navíc, neudělali ztrátu napoprvé a Dukla nám postupně odskakovala, až z toho je zasloužené vítězství podle mě Dukly 3:1 a nám nezbývá nic jiného než to dnešní utkání hodit za hlavu, protože v sobotu je další zápas a nám nezbývá nic jiného než vyhrát 3:0.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): Přijeli jsme sem se šancí skončit druzí, Liberec dnes hrál velmi dobře, velmi dobře servíroval. Vrátili jsme se do hry v druhém setu dobrým servisem, se kterým jsme Liberec trochu potrápili, ale ve třetím a čtvrtém setu jsme udělali spoustu chyb, měli jsme hodně šancí zaskórovat, kterých jsme nevyužili, a Liberec toho využil. My teď musíme vyhrát další utkání, abychom si zajistili druhé místo v lize.“

Nepříjemné podání Lukáše Trojanowicze dělá hostům v úvodu velké problémy, Beau Graham smečuje do velkého autu a po esu jde Dukla do dvoubodového vedení (3:1). Kladno ale rychle přebírá vedení na svoji stranu. Smeč do autu a eso posílá do vedení Kladno (3:4 – eso Kristaps Platačs). Na postu „účka“ dnes v dresu Dukly nastoupil Pāvels Jemeļjanovs a hraje s velkou chutí. Při jeho servisu se Dukla vrací do vedení a po esu tu máme první time Kladna (7:4). Pāvels Jemeļjanovs je k neudržení, ze zadní zóny přidává další bod (9:4) a domácí již vedou o krásných pět bodů. S přímými body z podání se nám v liberecké sportovní hale roztrhl „pytel“. Antony Gabriel Gonçalves za koncovou čarou snižuje na 9:6. Nepatrnou teč sítě na bloku postřehl druhý rozhodčí Matěj Dmejchal a Dukla opět odskakuje na krásných 14:9. Při podání Adama Zajíčka, který se po dlouhé době vrátil do základní sestavy, se Kladno přibližuje na rozdíl tří bodů (15:12). Další eso si připisuje Pāvels Jemeļjanovs a domácí jsou v koncovce velmi blízko zisku sady (17:12). Šimon Bryknar si blokem počkal na Niklase Seppänena a Dukla již vede 19:13. Po time se na podání vyznamenal Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, který trefil přesně zadní lajnu a i když Jiří Čermák zvedl mylně praporek, tak hlavní rozhodčí posílá bod Dukle, protože i hráči Kladna s ním souhlasí (20:13). Koncovka setu je plně v režii s chutí hrající Dukly, která ho s velkým bodovým náskokem získává po přesné zalívce Lukase Demara.

Druhý set začíná lépe Kladno. Přesné smečované podání Adama Zajíčka znamená čisté eso a vedení 1:3. Po dalším esu Kladno zvyšuje své vedení (2:5 – eso Kristaps Platačs) a domácí se dostávají pod tlak. Nivaldo Nadhir Diáz Gómez si také připisuje přímý bod z podání čistým esem přesně do zóny I a Dukla snižuje vedení Kladna (4:5). Trojblokem se rychle vrací zpět Kladno do tříbodového vedení a domácí trenér Martin Demar zastavuje hru oddechovým časem (5:8). Podání Adama Zajíčka dělá Dukle velké problémy a po míči zadarmo Kladno signálem zvyšuje své vedení na 8:13. Kladnu se začíná velmi dařit na podání a domácí volejbalisté jsou pod velkým tlakem (9:16 – time Dukla, 10:19). Dukle v těchto fázích utkání nevychází vůbec nic, ani podání, která končí mimo hrací plochu. První setbol druhé sady si Kladno připisuje již za stavu 15:24 po zkaženém podání Dukly. První ostrou diagonálou z hlavního kůlu odvrací Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, druhý si Kladno kazí samo opravdu velkým autem z útoku ze zadní zóny (Kristaps Platačs), ale další zkažené podání nám set ukončuje a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Kladno i v následující sadě vše sází na podání a esem odskakuje o dva body (3:5 – eso Brazilec Antony Gabriel Gonçalves). Po smeči Kladna do sítě je ale rychle vyrovnáno (5:5 – chyba Kristaps Platačs). Další eso Kladna, tentokrát prasátkem zvyšuje nahrávač Portugalec José Neves (6:8). Kristaps Platačs další chybou na smeči vyrovnává (8:8) a drama pokračuje. Až vysokým trojblokem se Dukla dostává do nepatrného vedení. Daniel David Urueña Yufra zastavuje Niklase Seppänena (13:12). Bodové vedení si bezchybnou hrou Dukla udržuje až do dalšího úspěšného bloku Peruánce Daniela Davida Urueña Yufra, který zvyšuje vedení Dukly a Francouz Arnaud Josserand žádá oddechový čas (20:18). No a když Daniel David Urueña Yufra svým plachtivým podáním zaznamenává čisté eso a Lukas Demar blokem zastavuje univerzála hostí, vedení domácích je 23:19. No to je nevídané, další čisté eso v této rotaci již znamená setbol (24:19 – time Kladno). Niklas Seppänen o vršky bloku Dukly odvrací ztrátu setu, ale druhý setbol již proměňuje z vysoké výšky středem Lukáš Trojanowicz a domácí již vedou 2:1 na sety.

Čtvrtý set začínají velice dobře svěřenci Martina Demara. Při podání jeho syna Lukase se dostávají do vedení 3:0 po útoku Nivalda Nadhira Diáze Gómeze a bloku Lukáše Trojanowicze. Bohužel smeč domácího hráče končí za koncovou čarou a Kladno se přibližuje. Po doteku trojbloku Dukly sítě je vyrovnáno (5:5). Ale i hosté smečují do autu a dovolují Dukle odskočit o dva míče (8:6). José Neves esem vyrovnává a boj o každý míč při krásných výměnách pokračuje (8:8). Pāvels Jemeļjanovs z vedlejšího kůlu o konečky prstů zvyšuje vedení Dukly na 12:10, ale Kladno se nevzdává, v další rotaci je opět vyrovnáno (12:12 – smeč o blok Kristaps Platačs). Za stavu 13:14 tu máme nového vedoucího, na útoku se prosazuje Niklas Seppänen. Dukla si rychle vedení bere zpět odvážným útokem o bloky Kladna (16:14 - Pāvels Jemeļjanovs a Lukas Demar). Po time míří do sítě Kristaps Platačs (17:14) a mohlo být vedení i vyšší, ale podání hlavní rozhodčí posoudil jako aut, ale bohužel jestřábí oko v hale nemáme, tak na ukazateli se skóre nezvýšilo. Další chyba na útoku Kladna a Dukla již vede 20:16 (smeč po lajně do autu Niklas Seppänen). Další debata po teči bloku Dukly u rozhodčího, zda teče byly nebo ne, to už se nikdo nedozví, ale podání má Kladno. Přesto první mečbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Radek Suda ometá blok Kladna a celá hala vstává a dožaduje se ukončení dnešního krásného utkání (24:20). Ten ale nepřichází, protože Dukla kazí své podání. Vše na sebe bere Šimon Bryknar a nezištnou zalívkou ukončuje dnešní utkání. Dukla vítězí za 98 minut 3:1 a dotahuje bodově Kladno v tabulce.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VK LVI PRAHA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Čtyři dny po nečekaném vyřazení z Chance Českého poháru nastoupili Lvi k 24. kolu ČEZ volejbalové extraligy mužů. Táborská porážka na nich nebyla znát a v souboji loňských a předloňských mistrů přehráli Karlovarsko 3:0 na sety. Tím stvrdili své postavení v čele tabulky po základní části. MVP zápasu byl vyhlášený kapitán Pražanů Jakub Janouch. Cenu převzal z rukou patrona Davida Pulkrábka. „Skvělá atmosféra, krásný zápas. Moc jsem si vše užil a jsem rád, že domácí zvítězili,“ radoval se reprezentační judista.

VK Lvi Praha – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:13, 36:34, 25:23)

Rozhodčí: Grabovský, Kovář

Počet diváků: 520

Domácí: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Thiel, Kollátor

Hosté: Marelič, Carmody, Lamanec, Pastrňák, Kock, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Kasan, Dosal

Fynnian McCarthy (blokař VK Lvi Praha): „Sehráli jsme dobrý zápas. Každý, kdo nastoupil, pomohl. Po psychicky náročné porážce v Českém poháru jsme byli připraveni bojovat. Jsme moc šťastní a výhra 3:0 je pro nás skvělá. Věříme, že nám výsledek pomůže vrátit se na vítěznou vlnu.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Odehráli jsme velmi dobré utkání. Na začátku druhého setu jsme sice udělali pár chyb, ale dokázali jsme se vrátit do hry a ustát koncovku. První místo po základní části už nám nikdo nevezme a můžeme se v klidu připravit na play-off.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „První set byl z naší strany hrozný. Poté už jsme drželi krok a druhou sadu měli dotáhnout. Chyběly maličkosti, Lvi si to pohlídali a nedovolili nám ani set. Tak to teď bohužel je.“

Ondřej Hudeček (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Začátek se nám nepovedl, vůbec jsme se nedostali do herního rytmu. Jsem rád, že na to kluci pozitivně reagovali a od druhého setu měla naše hra náležité parametry. Příležitosti jsme měli dost, ale bohužel nám chyběla větší odvaha.“

Jednoznačný průběh měl první set mezi Lvy a Karlovarskem. Domácí lépe podávali i blokovali a bez větších problémů si došli pro výhru 25:13.

Po druhé sadě museli být hráči Karlovarska pěkně frustrovaní. Nejenže v jejím průběhu vedli až čtyřbodovým rozdílem (15:19), ale navíc v dramatické koncovce nevyužili devět setbolů! Ten, kdo při podání udržel nervy na uzdě, byl blokař Lvů McCarthy a domácí šli na druhou stranu sítě opět v lepší náladě – 36:34.

Ke cti Západočechů je nutné poznamenat, že to nezabalili a stále bojovali. Ani v koncovce třetího setu však neměli štěstí – 25:23.

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VSC FATRA ZLÍN – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

V dnešním utkáním předposledního kola ČEZ extraligy mužů hostili domácí hráči Fatry tým Benátek nad Jizerou. Pro oba týmy byl zisk bodů velmi důležitý. Pro Benátky by byl zisk bodů jistota účasti v play-off, pro domácí by ztráta bodů velmi zkomplikovala vyhnutí se baráži o udržení v soutěži. Nakonec se z vítězství radovali domácí borci po jasném vítězství 3:0.

VSC Fatra Zlín – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:17, 25:21, 28:26)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Tomáš Kavala

Počet diváků: 375

Domácí: Pražák, Truong, Kozak, Čechmánek, Římal, Toman, libera Viceník, Vodička. Střídali: Žák, Chromec

Hosté: Švandrlík, Sorra, Pokopec, Král, Křesťan, Šulista, libero Kotek. Střídali: Matras, Dergunov

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dneska byl velmi vypjatý zápas, pro nás bylo velmi důležité bodovat a jsme rádi za vítězství tři nula."

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín):„Dnes velice důležité body, za celý tým je vidět, že se nám naše desetidenní příprava vyplatila. Nejvíce co bylo v celém zápase vidět, byl náš celotýmový výkon, za což jsem strašně rád a samozřejmě i za diváky, kteří nám vytvořilo pravou domácí atmosféru."

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Dnes se mi to těžko hodnotí, v tom prvním setu jsme dostali šest nebo sedm es, pak už se hraje strašně těžce. Soupeř byl hodně na koni s výjimkou třetího setu, kdy jsme se zlepšili. Utkání jsme ale prohráli v prvních dvou setech. Nyní se musíme soustředit na sobotní utkání doma, abychom hráli o lepší příčky.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dneska prostě jednoznačný zápas pro Zlín, tři nula. My jsme nic nepředvedli, prostě jsme to neunesli v hlavách, přestože to byl pro oba dva týmy velmi důležitý zápas.“

Vzhledem k důležitosti utkání začaly oba týmy opatrně. Mírně navrch měli však domácí hráči, kteří neustále vedli o dva až tři body. Po dvou úspěšných útocích odskočili na 9:5 a přinutili hostujícího trenéra Dittricha k prvnímu oddechovému času. Hra se postupně vyrovnala až do stavu 18:16 a pak se začaly dít věci. Na podání se postavil hráč Fatry Pražák a třemi esy a dvěma přímými body dotáhl Fatru k osmi setbolům. Set ukončil Kozak útokem ze zóny IV.

Začátek druhého setu měly lepší Benátky, ujaly se vedení 1:3 a 4:6. Hráči Fatry se uklidnili a postupně převzali iniciativu. Postupně zvyšovali náskok až na 20:15 a kráčeli k zisku setu. I přes mírné zakolísání se dopracovali ke čtyřem setbolům, hned první proměnil Římal.

Třetí set byl nejvyrovnanější, hráči Benátek se snažili utkání zdramatizovat a výrazně zlepšili svůj herní projev. Set se rozhodoval až v samotném závěru. Dramatickou koncovku nakonec lépe zvládli hráči Fatry, když proměnili čtvrtý mečbol útokem Pražáka.

Autor: Ivan Dostál, foto Jan Salač

AERO ODOLENA VODA – BLACK VOLLEY BESKYDY

Ve 24. kole ČEZ volejbalové extraligy mužů se znovu po třech dnech utkalo domácí AERO s Black Volley Beskydy. Ve finále Chance Českého poháru byli úspěšnější Beskydští, domácí hráči byli ale odhodlaní porážku vrátit a upevnit si sedmé místo po základní části, kde ještě můžou skončit krom nich i volejbalisté Brna, a právě Black Volley Beskydy. Náboj utkání tedy byl jasný.

AERO Odolena Voda - Black Volley Beskydy 3:1 (18:25, 25:21, 25:22, 25:17)

Rozhodčí: Velinov E., Kvarda P., lajnoví Ibl J., Farář P.

Počet diváků: 233

Domácí: Chevalier, Osoria, Kern, Šulc, Carabali, Srb, libero Ježek. Střídali: Démar, Hladík, Svoboda, Jachnicki, Melichar

Hosté: Danylov, Mišek, Mečiar, Klimeš, Perry, Malík, libero Krejčíček. Střídali: Flegr, Sztolarik, Koloušek, Přibyl

Jacob Kern (univerzál AERO Odolena Voda): „Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas. Věděli jsme, že jsou dobrý tým, chtěli jsme se jim revanšovat za finále. Musím říct, že jsme hráli velmi dobře, velmi dobře jsme servírovali, velmi dobře útočili i blokovali, takže to byl dobrý zápas.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Začali jsme zápas hodně zle a nebyla to naše dobrá hra. S každým setem jsme byli více trpěliví a klidní, takže jsme rádi, že jsme zápas vyhráli. V sobotu nás čeká další zápas a brzy předkolo play-off, takže se na to musíme připravit a hrát lépe, než dnes.“

Antonín Klimeš (blokař Black Volley Beskydy): „Chci pogratulovat domácím, myslím si, že dneska byli lepší na servisu. Na nás asi byla ještě vidět lehká únava po poháru, ale dneska si to zasloužili a byli lepším týmem.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Gratulace domácím, vrátili nám porážku z finále Českého poháru. Doma jsou samozřejmě silnější, opírají se o silný servis. Dali jsme dneska příležitost i dalším klukům, ale myslím si, že se to lámalo ve třetím setu, kdy jsme byli tři body nahoře, ale Kern nás pak rozstřílel servisem takovým způsobem, že už domácí neslezli ze sedla a zaslouženě vyhráli. Gratulace a hodně štěstí v play-off.“

Nástup do utkání měli Beskydští mnohem lepší a v podstatě pokračovala nálada z finále poháru. AERO poté začalo hrát více středem, protože útoky po kůlech se nedařilo složit. Hosté hráli uvolněně a set vyhráli úplně bez problému 25:18.

I do druhého setu vstoupily lépe Beskydy a velmi rychle vedly o tři body. Jednou bodovou šňůrou se domácím podařilo stav vyrovnat a v polovině setu si vzalo vedení na svou stranu. Do koncovky šlo domácí AERO se čtyřbodovým vedením a právě tímto rozdílem AERO vyhrálo a na sety bylo srovnáno, 1:1.

Beskydský trenér protáčel sestavu a poslal do hry své nadějné mládí. AERO chybovalo v útočné fázi a hosté vedli o tři body. Ještě v polovině setu to bylo se stejným rozdílem, ale pak přišel na servis domácí Jacob Kern a skvělými servisy dokázal zaměstnat hostující přihrávače natolik, že z toho byla osmibodová šňůra. Jacob Kern v sérii zaznamenal tři nebo čtyři přímé body ze servisu. To bylo rozhodující, set AERO vyhrálo a vedlo tak již 2:1.

Celek Beskyd hrál i ve čtvrtém setu pořád s mladými hráči a AERO si vytvořilo pětibodový náskok. Náskok se zvyšoval i snižoval. Set plynul a AERO ho mělo pod kontrolou. AERO vyhrálo 3:1 a upevnilo si sedmé místo po konci základní části a nemůže už skončit na jiném místě.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Třízápasová bodová šňůra dávala domácímu Ústí nad Labem naději do závěru základní části extraligy. České Budějovice letos nemají úplně nejlepší sezonu, zejména na palubovkách soupeře, a toho chtěli Ústečtí využít k zisku dalších důležitých bodů do tabulky. Jihostroj však ukázal svou kvalitu a bodovat domácímu celku nedovolil.

SKV Ústí nad Labem – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (22:25, 25:21, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: René Činátl, Tomáš Buchar

Počet diváků: 276

Domácí: Ivan Pliasteskyi, Martin Fišer, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Tomáš Hýský, Ronald Martinez, libera Jiří Kořínek, Radek Martinák. Střídali: Matouš Lank, Tomáš Kopecký, Denis Hůlka, Marek Beer

Hosté: Oliver Sedláček, Eduardo Carísio, Ignacio Luengas, Aleksandar Okolić, Alejandro Gonzales, Kaloyan Balabanov, libero Michal Kovařík. Střídali: Stijn van Schie, Matěj Emmer, Josef Leština, Peter Ondrovič

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Co říct k zápasu. Budějovice hrály trpělivě na servisu a vyhrály zaslouženě. Kdybychom i my byly trpělivější, tak jsme možná ten bod uhráli. Budějovice ale ukázaly kvalitu a zaslouženě vyhrály 3:1.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): Co se týče hry, tak jsme byly vyrovnaným soupeřem. Samozřejmě, obrovský rozdíl byl dneska v servisu. Je tam vidět jak rozdíl v tabulce, tak v individuálních činnotech. Jinak já, byť to dneska byl pro nás celkem tragický den, tak proti týmu nemůžu říct nic, protože kluci bojovali, jak to jen šlo, abychom něco získali.”

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Těžký zápas proti Ústí. Domácí hrají dobře se silnými týmy a tak jsme museli být na pozoru. Důležité tři body a nyní se soustředím na poslední kolo.“

Petr Kohout (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): „Důležitá výhra 3:1 po nás, která se nerodila lehce. Potřebovali jsme zabrat po druhém setu, zvládli jsme to na servisu a zápas jsme dotáhli do konce.“

Hala na Klíši se příjemně zaplnila a s úderem šesté hodiny místní fanoušci SKV mohli sledovat první bod v zápase, který si připisuje nahrávač Ivan Pliasetskyi po úspěšném servisu. Je k vidění vyrovnaný volejbal. Do koncovky ale jdou v lepší pozici hosté z Budějovic a konec setu kontrolují.

Druhý set vypadá dost podobně. Do koncovky jde ale v lepší pozici domácí Ústí a nakonec srovnává stav utkání na 1:1. Otázkou je, zda se mu podaří udržet zlepšenou hru i v setu třetím.

Ne, do druhé třetiny setu již vstupuje Jihostroj v lepší formě. Domácí se snaží, ale na zlepšený výkon soupeře to nestačí. České Budějovice vedou 2:1 na sety.

Poslední set se nese v duchu toho předchozího. Již není o čem a sen domácích o bodech z tohoto zápasu se rozplývá.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová