16.4.2023

Bojovnost Liberce a Prostějova ještě brněnské celky do finále nepustila

Semifinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 se dramatizuje. Volejbalistky Králova Pole a Šelem nevyužily postupový mečbol do finále, ani když v třetích semifinálových duelech vedly shodně 2:1 na sety. Bojovnost soupeřek z Prostějova, respektive Liberce slavila úspěch a přinesla nejen jejich vítězství 3:2, ale i prodloužení semifinálové série minimálně ještě o jedno utkání.

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠELMY BRNO

V neděli čekalo na domácí palubovce volejbalistky Dukly Liberec třetí semifinále, kde musely nad Šelmami Brno zvítězit, aby pro tuto dvojici semifinálová série neskončila. Málokdo čekal, že vítěz základní části bude se čtvrtým celkem prohrávat 0:2 na zápasy, a dokonce nezíská ani jeden set, přitom v Brně již Dukla ve třetím setu vedla 24:20, ale z dílčího úspěch se neradovala. Šelmy v průběhu sezóny citelně posílily o bývalé výborné reprezentantky ČR (Aneta Kocmanová-Havlíčková přišla z Edremit Bld. Altinoluk / TUR a Pavla Šmídová se vrátila do Brna z Frýdku-Místku). V nejdramatičtějším utkání této semifinálové série nakonec zvítězila Dukla v poměru 3:2. Šelmy ale byly velmi blízko vítězství. Za vedení 2:1 na sety vedly 21:19, ale Dukla předvedla velice kvalitní výkon a oddálila konec tohoto semifinále.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 3:2 (26:24, 22:25, 19:25, 29:27, 15:10)

stav série 1:2

Rozhodčí: Petr Dušek, Jiří Olt, čároví rozhodčí Jiří Čermák, Irena Beerová, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 348

Domácí: Viktoria Deisl, Diana Frankevych, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, libera Lucie Kolářová, Karolína Javůrková. Střídaly: Hyke Lyklema, Lucie Blažková, Petra Kojdová

Hosté: Anna Širůčková, Pavla Šmídová, Hanna Kyrychenko, Ivona Marková, Aneta Kocmanová-Havlíčková, Marie Kozubíková, libera Adéla Chevalierová, Radka Mokrá. Střídaly: Lenka Podhrázká, Adéla Benediktová, Anna Šotkovská

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Já si myslím že jsme dnes hrály úplně jiný volejbal než v prvním a druhém semifinále. Kdybychom hrály v takovémto nasazení, tak věřím, že by ta série vypadala úplně jinak. Děkuji našim fanouškům, že po těch otřesných předvedených výkonech nám zůstali věrni a že nám dnes připravili výbornou atmosféru. Byl to dnes parádní zápas a věřím, že si to i užili. Určitě chceme tu semifinálovou sérii z Brna vrátit ještě domů.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes tu byla výborná atmosféra. Byl to výborný výkon od obou družstev a Šelmy konečně něco i zkazily. Škoda druhého setu, který jsme měli dobře rozehraný. Ve čtvrtém jsme zabojovali a konečně jsme zvedli i těžké míče v poli a prostě ten tiebreak jsme nakonec urvali ve vítězství. Jsme velice šťastní a věříme, že tu sérii ještě prodloužíme o nějaký ten zápas.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Strašně mě mrzí koncovka čtvrtého setu. Nechci se nikdy vymlouvat na rozhodčí, ale upřímně udělali tam pár pěkných chyb, které nás dostaly dolů. Každopádně měly jsme si to uhrát samy, ale jinak dnešní výkon byl velmi dobrý. Myslím si, že jsme odevzdaly, co jsme momentálně mohly. Možná tam bylo dnes více nevynucených chyb. To může být i z té únavy. Musíme nyní zregenerovat a doma předvést lepší výkon.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Zatím do byl z té série nejhezčí zápas. Byli jsme kousíček od postupu a nyní se musíme vrátit a začít zase makat od začátku. Máme další utkání na domácí palubovce a toho budeme chtít využít.“

Do dnešního utkání vstupuje velice dobře Dukla, která si rychle získává velmi slušný bodový náskok zásluhou dobře postavené obraně na síti (7:3 – bloky Nikola Kvapilová a Lucie Šulcová). Šelmy jsou ale zkušené hráčky a po oddechovém čase se začínají Dukle rychle bodově přibližovat a za stavu 10:10 je vyrovnáno. Při podání Hanny Kyrychenko získává Brno dvoubodové vedení a začíná mít více ze hry (12:14 – eso). Dvoubodové vedení si hosté udržují až do podání Adély Benediktové, která právě na tuto činnost přišla z lavičky a čistým esem posílá Šelmy do vedení 18:21. Chyba Šelem na útoku dovoluje Dukle snížit na rozdíl jediného bodu (21:22 - Aneta Kocmanová-Havlíčková smeč do sítě). Závěr setu patřil domácím děvčatům, které v koncovce získávají útokem čtyři body a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety (26:24 – Lucie Šulcová hned z první smečuje odražený míč od Šelem).

I do druhého setu vstupují svěřenkyně manželů Gálíkových velice dobře a rychle získávají pětibodové vedení (5:1 – eso Viktoria Deisl, 7:2 Michaela Nečasová trestá špatný příjem Šelem). Dukla bezchybnou hrou si nechce připustit pochybení z prvního setu, kdy se Šelmy rychle bodově dotáhly, a hraje naprosto bezchybně. To se dá říci i o Šelmách, které navíc dokáží proměnit v plusové body chycené míče a za stavu 16:18 jsou ve vedení (16:13 – 16:18, na smeči středem se prosazuje Anna Širůčková). Dukle se podařilo za stavu 19:18 po bloku Petry Kojdové naposledy v tomto setu nahlédnou do vedení, ale v koncovce setu zaúřadovalo podání Šelem a bylo vyrovnáno (eso Lenka Podhrázká a proměněný první setbol esem Hanna Kyrychenko)

Až úvod třetího dějství byl velice vyrovnaný. K vidění byla řada pěkných výměn z obou stran. K prvnímu bodovému nástupu svým podáním zavelela Lucie Šulcová, která nejprve esem snížila na 9:10, ve stejné rotaci se na bloku prosazuje Diana Frankevych a Viktoria Deisl a domácí jsou ve vedení 12:10. Rozhodující pro zisk třetí sady bylo podání Marie Kozubíkové, která ze stavu 13:10 pro domácí třemi přímými body dostává Šelmy do vedení 13:18. Dukla nedokázala kvalitní podání Marie Kozubíkové dobře zpracovat a to nahrávalo blokům Šelem, kde se prosazuje hlavně Hanna Kyrychenko. Získaný náskok již Šelmy nepustily a po zkaženém podání Dukly se dostávají na jediný set od postupu do finále.

Ještě vyrovnanější se jevil čtvrtý set. Až do úplné nervy drásající koncovky, kde Šelmy byly pouhé dva bodíky od postupu se obě družstva střídala v nepatrném náskoku. Do tříbodového vedení se dostávají Śelmy po bloku Anny Širůčkové a zalívce Dukly z nouze do těsného autu. Naštěstí přímým bodem z podání kapitánka domácího celku Nikola Kvapilová vyrovnává (22:22) a dokonce po smeči Lucie Šulcové do diagonály tu máme první setbol domácích (24:23). První setbol odvrací Anna Širůčková, druhý setbol přidává Petra Kojdová šikovnou zalívkou. I další setbol patří Petře Kojdové, oba setboly Petry odvrací tvrdou smečí Hanna Kyrychenko. Čtvrtý a pátý setbol přidává Nikola Kvapilová, která je v dnešním utkání k nezastavení. Čtvrtý setbol odvrací Šelmy kvalitním útokem (Marie Kozubíková), ale u pátého přichází příjem podání na stranu Dukly, to trestá hned z první Kateřina Kohoutová a je vyrovnáno. O vítězi dnešního utkání se tak musí rozhodnout ve zkrácené hře.

V tiebreaku se Šelmám podařilo v úvodu odskočit o dva body již za stavu 1:3. Po chybě na útoku Dukly získávají za stavu 2:5 dokonce tříbodové vedení, které při podání Lucie Blažkové rychle ztrácejí (6:5 – eso). Nepatrné vedení si Dukla udržuje až do podání Viktorie Deisl z Rakouska. Přichází pět bodů v řadě a máme tu první mečbol utkání (14:9 – chyba na útoku Hanna Kyrychenko, dlouhý aut, smeč Petry Kojdové o blok Brna, další vytlučený blok Brna, tentokrát Nikolou Kvapilovou, následuje smeč Anny Šotkovské do anténky). První mečbol odvrací Hanna Kyrychenko dírou v bloku ze zóny dvě a jde na podání. Potom ale Hanna smečuje z pipe do autu a Dukla odvrací vyřazení v semifinálové sérii, protože vítězí 3:2.

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

Na třetí semifinálový souboj mezi Královým Polem a Prostějovem dorazilo více než 800 fanoušků, kteří od začátku zápasu bouřlivým povzbuzováním hnali brněnské volejbalistky k tomu, aby udělaly za sérií tu nejrychlejší možnou postupovou tečku. První set patřil jednoznačně domácím, v následujícím pak svěřenkyně Erika Nezhody zvládly koncovku lépe než Prostějov a od finále je v tu chvíli dělila jediná vítězná sada. Tým Miroslava Čada ale bojoval ze všech sil, zamíchal sestavou a zopakoval přesně to stejné, co se mu povedlo v druhém semifinále doma, vyrovnat stav setů na 2:2, a vynutit si tak rozhodující tie-break. Ani v něm se pak prostějovské volejbalistky nemýlily a uzmuly ho nejtěsnějším poměrem 13:15. Série se proto přesune ve středu zpátky na Hanou.

VK Královo Pole – VK Prostějov 2:3 (25:17, 25:20, 23:25, 19:25, 13:15)

stav série 2:1

Rozhodčí: Rychlík D., Spáčil L.

Počet diváků: 820

Domácí: Bukovská, Koulisiani, Nikolova S., Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová,Stojkovic, Rožnovjáková, Kamasová

Hosté: Bajusz, Silva, Trnková, Smolková J., Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Smolková M., Nikolova Y., Nováková

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Věděly jsme, že to nebude jednoduché a po dvou vyhraných setech už jsme si myslely, že jsme k finále velmi blízko. Prostějov to nevzdal, zbytek zápasu byl velkou tahanicí, ale my jsme se nad něj už nedokázaly dostat a vnitřně se s tím vypořádat.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Do utkání jsme vstoupili dobře, plnili jsme zadané úkoly a hráli jsme odvážně. Prostějovu výborně pomohla střídání, s nimiž jsme se nedokázali popasovat. Soňa Nováková odvedla výbornou práci na nahrávce a pravděpodobně to byla hlavně změna jejího stylu, která nás dovedla do situace, na kterou jsme nezareagovali.”

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Dnes šlo v druhé půlce zápasu hlavně o hlavy holek z Brna, které zaváhaly a trošku měly strach z toho, že to můžou dotáhnout do konce. Tím pádem nám umožnily se chytnout a zápas prodloužit až do tie-breaku. Ten je buď, anebo. A dnes se vydařil nám.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Statisticky dnes z utkání vychází lépe Brno, my jsme byli vyrovnaní pouze na bloku. Ale velký podíl na obratu dnes měla Soňa Nováková, kde se změnil styl hry a my jsme už pak byli o něco lepší. Domácí tým znervózněl, věděl, že už je blízko finále, a udělal hodně chyb.“

Začátek prvního setu patřil domácím hráčkám, které za stavu 5:1 donutily soupeřky k time outu. Další oddechový čas si vzal Miroslav Čada nedlouho poté (9:3), Královo Pole ale před bouřící halou připisovalo body dál. Po tvrdé smeči Simony Nikolovy a úspěšném bloku vedlo Brno 13:8. Prostějov nic nevzdal, sváděl s domácími velký souboj, a fanoušci tak sledovali dlouhé a napínavé výměny. V poli KáPéčka zářila Daniela Digrinová, která svými neskutečnými zákroky významně přispěla k vedení 16:12. Brněnské volejbalistky si svůj náskok už pak pohlídaly až do konce setu, v němž se propracovaly až k osmi setbolům. Sadu na vítězných 25:17 zakončila přesným útokem Simona Nikolova.

V úvodu dalšího dějství se sice dostal Prostějov do mírného vedení (3:5), Královo Pole ale víc odskočit soupeřkám nedovolilo. Srovnání na 11:11 zařídila Magdalena Bukovská, poté se dvakrát blýskla na síti Ela Koulisiani a byl z toho oddechový čas Prostějova (15:13). Bitva pokračovala, domácí celek však náskok držel, a tak se ho těsně před koncovkou snažil znovu zbrzdit hostující kouč (19:16). A to se mu povedlo, následující tři body bral Prostějov a time si vzal pro změnu Erik Nezhoda (19:19). Pak už to ale byla jen jízda domácích, Magdalena Bukovská byla dvakrát přesná v útoku (22:20), Ela Koulisiani se nemýlila na síti a zrodily se z toho hned čtyři setboly (24:20). Sadu tato dvojice hráček ukončila dvojblokem hned vzápětí (25:20) a Královo Pole vedlo 2:0 na sety.

Začátek sady s pořadovým číslem tři patřil po esu Ely Koulisiani domácím (3:0). Prostějov ale zbraně nesložil a se soupeřkami srovnal krok (7:7). Královo Pole však začalo znovu na hřišti dominovat, a tak si po třech dalších výměnách vzal Miroslav Čada oddechový čas (10:7). Brno svoje vedení drželo do stavu 13:10, hostující volejbalistky ale vyrovnaly na 13:13 a time out bralo Královo Pole. Souboj pokračoval, hala bouřila a do vedení se znovu dostaly domácí hráčky (17:14). Oddechový čas Prostějova je poté zbrzdil (19:18) a do koncovky vstupovaly oba týmy za srovnaného stavu 20:20. Závěr sady, na rozdíl od té předešlé, zvládl lépe hostující Prostějov se střídající Soňou Novákovou. Dva jeho setboly ještě Brno odvrátilo (21:24, 23:24), na třetí už ale bylo krátké (23:25).

Prostějov to nakoplo a do čtvrté sady vstoupil vedením 1:4. Královo Pole však rychle srovnalo (8:8) a fanoušci pak sledovali boj o každý míč (14:14). Za lepší konec poté začalo tahat hostující družstvo, které odskočilo Brnu na 17:20, a přinutilo tak Erika Nezhodu k time outu. Zbrdit soupeřky se mu však nepovedlo, a tak zastavil hru znovu za stavu 18:22. Následovalo eso Jéssicy dos Santon Silva a o setu bylo prakticky rozhodnuto (19:25).

V rozhodující zkrácené hře bylo vidět, že Prostějov hraje ve větší pohodě, a tak si za stavu 3:5 bralo Královo Pole oddechový čas. Hostující sestava náskok držela – a proto přišel další time out Brna (8:11). Domácím se pak sice tie-break podařilo ještě zdramatizovat (10:11), Prostějov však v závěru těžil hned ze tří mečbolů (11:14). Dva z nich zvládlo KáPéčku odvrátit, třetí však proměnila Soňa Nováková, výrazná střídající opora Prostějova, na vítězných 13:15. Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena Jéssica dos Santos Silva.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal