25.2.2023

Brněnské derby se proměnilo v blokařský koncert hráček Králova Pole

V rámci sobotního 28. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 došlo opět na brněnské derby. Stejně jako v předešlých vzájemných zápasech v této sezóně se z vítězství radovaly hráčky Králova Pole, Šelmám se na ně recept opět najít nepodařilo. Utkání v Olomouci sice nezačalo pro frýdeckomístecké Sokolky špatně, pak se však proměnilo v exhibici domácích vysokoškolaček. Do extraligového dění se po zápasové odmlce vrátil Liberec výhrou v Ostravě a volejbalistky Prostějova splnily roli favoritek proti Šternberku.

VK KRÁLOVO POLE – VK ŠELMY BRNO

Čtvrté vzájemné měření sil této sezóny mezi hráčkami Králova Pole a Šelem Brno přilákalo do haly na Vodově téměř 600 fanoušků. Po prvních dvou sadách, které bez problémů vyhrály domácí volejbalistky, to vypadalo, že další brněnské derby žádnou velkou bitvou nebude, ve třetím dějství se ale Šelmy zvedly a utkání zdramatizovaly. Víc než jeden set jim však KáPéčko uhrát nedovolilo, v zápase se navíc blýsklo skvělou obranou na síti s připsanými 19 bodovými bloky a po zasloužené výhře 3:1 na sety dál drží volejbalovou vládu nad Brnem.

VK Královo Pole – Šelmy Brno 3:1 (25:18, 25:15, 19:25, 25:17)

Rozhodčí: Poláček J., Hladišová M.

Počet diváků: 590

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Rožnovjáková, Veselá, Kamasová

Hosté: Širůčková, Šmídová, Kyrychenko, Marková, Kozubíková, Šotkovská, libero Chevalierová. Střídaly: Beránková, Benediktová, Dubianska

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Po prvních dvou setech to mohlo vypadat na velmi jednoduchý zápas, ale určitě to tak nebylo. Potýkaly jsme se během něj s různými věcmi, na začátku nám skvěle fungovala obrana a protiútok, pak Šelmy pozměnily sestavu a my s tím trochu bojovaly. Ale dokázaly jsme se dostat znovu nahoru a zápas jsme zvládly.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Dnes jsme v určité fázi zápasu opravdu dobře bránili a pro Šelmy to bylo hodně nepříjemné. Ve třetím setu se z toho ale soupeřky dobře dostaly, velmi dobře bojovaly, výměny se prodlužovaly a na nás to vytvářelo tlak. V tu chvíli jsme byli netrpěliví a začali jsme zbytečně chybovat. Pro nás je důležité, že jsme pak dokázali zlepšit náš výkon a utkání vyhrát za tři body.”

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas jsme dnes začaly hrát až od třetího setu, první dva vypadaly, jako kdybychom tu vůbec nebyly. KáPéčko na nás dobře nastoupilo a mělo výbornou obranu na síti, s čímž jsme se nedokázaly vypořádat. Od třetí sady jsme to zvedly ve všech činnostech a čtvrtý set už byl jen o našich chybách, což by se nám nemělo stávat. Je škoda, že jsme to nedotáhly aspoň do tie-breaku.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Dnešní zápas hodnotím negativně, protože nejsme vůbec schopní hrát, když na nás soupeř zatlačí, děláme chyby, jsme nervózní a nejvíc se to projevuje v útoku, kde nehledáme řešení. Královu Poli jsme z toho dnes dva sety udělali trénink na blok a až pak jsme se se změnou sestavy zvedli.“

Do první sady vstoupily před početnými fanoušky oba týmy velmi namotivovaně a tahaly se v úvodu o každý bod (6:6). Do vedení 9:6 se pak sice dostalo Královo Pole, Šelmy ale otočily na 11:12. Domácí KáPéčko pak dvěma přesnými bloky skóre zvrátilo znovu pro sebe (13:12) a pak už do vedení hostující hráčky do konce setu nepustilo. Po esu Magdaleny Bukovské (16:13) si Šelmy vzaly time out, Královo Pole tím ale nezastavily. V závěru se na podání nemýlila ani Simona Nikolova (22:15) a se svými spoluhráčkami si i díky svým sedmi bodům pohodlně dokráčela k výhře 25:18.

Druhé dějství bylo v úvodu zcela v režii Králova Pole, které po bloku Ely Koulisiani vedlo už 7:1. Za stavu 14:6 zastavil Ondřej Boula hru a po oddechovém času se domácím se svým týmem přece jen přiblížil na 15:11 a time bral pro změnu Erik Nezhoda. Jeho svěřenkyně pak už měly hru znovu pod kontrolou, své soupeřky zastavovaly na síti jedním blokem za druhým a do koncovky vstupovaly za stavu 20:14. V závěru setu měly po v pořadí už desátém bodovém bloku této sady domácí k dobru hned devět setbolů (24:15) a vzápětí proměnily hned první z nich.

Třetí sada měla na začátku vyrovnaný průběh (5:5), poté však Šelmy při podání Pavly Šmídové odskočily na 6:9 a KP Brno si vzalo oddechový čas. Domácím se srovnat krok nedařilo a po esu Adély Benediktové byly na koni stále hostující Šelmy (12:16). Dva přímé body z podání pak přidala ještě Pavla Šmídová (13:19) a Erik Nezhoda se tlak soupeřek pokusil zastavit oddechovým časem. Jeho družstvo pak za mohutné podpory publika zpřesnilo hru, Kateřina Kuníkové se blýskla také dvěma esy, Magda Bukovská přidala přesnou smeč a soupeřkám se se svým družstvem přiblížila na rozdíl dvou bodů (18:20). Šelmy to na kolena nesrazilo, právě naopak. Závěr setu si už pohlídaly a po výhře 19:25 snížily na 2:1 na sety.

V následující sadě KP Brno po vlastních chybách v útoku poslalo soupeřky do vedení 3:6. Po ulívce Pavly Šmídové Šelmy náskok držely (4:8), domácí sestava jim ale začala brzy šlapat na paty (9:10) a fanoušci pak sledovali napínavé souboje s neskutečnými zákroky na obou stranách (12:13). Při podání Ely Koulisiani se Královo Pole i díky jejímu esu dostalo do vedení 15:13 a Šelmy začaly stále více chybovat. Zuzana Kamasová se pak nemýlila na servisu (19:15) a Ondřej Boula zastavil hru time outem. Po něm už Královo Pole soupeřky prakticky k ničemu nepustilo a výhrou 25:17 ovládlo brněnské derby v této sezóně i počtvrté. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Ela Koulisiani.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Odčinit dvě pohárové a jednu ligovou porážku v řadě chtěly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v domácím utkání 28. extraligového kola proti Frýdku-Místku. Vysokoškolačky sice v koncovce ztratily dobře rozehraný první set, v dalších třech ale na palubovce dominovaly a potřetí v sezoně porazily Sokol poměrem 3:1.

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:27, 25:10, 25:6, 25:17)

Rozhodčí: Slezák J., Peloušek J.

Počet diváků: 200

Domácí: Šepeľová, Mostsitska, Borovcová, Herdová, Kneiflová, Tinklová, libero Slavíková. Střídaly: Đapić, Weidenthalerová

Hosté: Krejčí, Shumeiko, Livingston, Strušková, Dvořáčková, Petrová, libero Teperová. Střídaly: Šrámková, Zajícová, Smýkalová, Michalčíková

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Po sérii nevydařených zápasů jsme dnes odehrály nervózní první set s velkou spoustou chyb. Pak jsme se naštěstí srovnaly a téměř jsme v dalším průběhu nechybovaly. Snad v tom budeme pokračovat i dál.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Po čtvrtečním špatném výkonu v Prostějově jsme sice dnes měli v úvodním setu převahu, ale v jeho průběhu jsme polevili nejprve na přihrávce, pak na servisu a následně i v útoku a Frýdek-Místek zaslouženě vyhrál. Potom holky začaly hrát agresivněji a koncentrovaněji, dostali jsme soupeře pod sebe a tam jsme jej udrželi až do konce zápasu.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tak jsme se nadechly a hned zase vydechly… V prvním setu jsme dokázaly stáhnout náskok Olomouce a sadu jsme vyhrály. Ale ve druhé jsme se opět vrátily k našim chybám. Nedokázaly jsme přihrát a složit lehké balony. Takto nemůžeme hrát. Olomouci gratuluji k zaslouženému vítězství.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Domácí nás rozstříleli servisem a já jim jen můžu pogratulovat k vítězství.“

Domácí tým vstoupil do zápasu zostra a po servisech Borovcové vedl rychle o pět bodů (1:2, 7:2). Univerzita si náskok udržovala i v dalším průběhu sady (13:7), ten se ale postupně začal smrskávat (14:13), až zmizel docela (19:16, 19:20). V dramatické koncovce se sice Olomoučanky dvakrát dostaly k setbolu (24:23, 25:24), jenže poslední tři výměny patřily Frýdku-Místku, který tak po výsledku 25:27 vedl 1:0.

Nepovedený závěr úvodního dějství ovšem domácí celek pořádně nastartoval (3:0) a série servisů střídající Đapić znamenala vedení Hanaček o osm bodů (11:3). Tentokrát už hostující hráčky odpovědět nedokázaly. Náskok VK UP narůstal a nakonec z toho byla drtivá výhra 25:10 a vyrovnání na 1:1.

To ovšem ještě nebyl nejvyšší rozdíl v tomto utkání. Ten se totiž zrodil ve třetí sadě, v níž domácí Olomouc rychle vedla (8:3), aby pak rozjela opravdovou demolici protivníka při servisech Tinklové (8:4, 16:4) a Weidenthalerové (16:5, 24:5). Po málokdy vídaném výsledku 25:6 Univerzita Palackého otočila průběh duelu na 2:1.

Ve čtvrtém setu už sice vysokoškolačky nastolené vysoké tempo neudržely, přesto šly hned od začátku do vedení (7:4), které i přes občasné výpadky (7:6) udržely a nadále bezpečně mířily k dovršení obratu (11:6, 18:11). To se jim nakonec díky výhře 25:17 podařilo a po výsledku 3:1 zůstaly i přes úvodní výpadek tři body podle očekávání v Olomouci.

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Spolehlivé splnění role favorita si mohly prostějovské volejbalistky odfajfkovat po sobotním duelu 28. kola UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 se Šternberkem. Proti soupeři z úplného dna průběžné tabulky sice nepředvedly nic extra optimálního, ale i tak dosáhly spolehlivého triumfu bez jediné ztracené sady. A ten je udržel v čele soutěže.

VK Prostějov – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:18, 25:19, 25:13)

Rozhodčí: Olt J., Koutník P.

Počet diváků: 250

Domácí: J. Smolková, Kvapilová, Trnková, Nikolova, Löff, Bajusz, libero Stavinohová. Střídala: M. Smolková

Hosté: Přibylová, Denina, Kořínková, N. Látalová, Z. Látalová, Piantkovska, libero Chaloupková. Střídala: Heilborn

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Je důležité, že jsme to zvládly 3:0. Soupeř moc nekladl odpor, ale my jsme udělaly hodně zbytečných chyb při free ballech, což musíme zlepšit. Zahrály si další holky, to je pozitivní. A přes občasné horší momenty jsme nepřipustily žádné setové zaváhání, takže celkově spokojenost.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Dnes úplná spokojenost s naším výkonem není, ale první proti poslednímu - to tak někdy bývá. Místy jsme v utkání nebyli plně koncentrovaní a počínali si trochu lehkomyslně, nicméně i tak se bez větších problémů podařilo dosáhnout jasného vítězství za tři body. Navzdory našemu jen průměrnému výkonu bez dramatičtějších koncovek, což jsme chtěli.“

Barbora Chaloupková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Prostějov nás přehrál ve všech činnostech, hlavně tedy na síti útokem i blokem. Taky víc tlačil servisem, čemuž jsme dva sety dokázaly částečně vzdorovat. Pak už ne, chyběla nám bojovnost. Mnohem lepší domácí tým tak vyhrál jasně a zaslouženě.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Po předchozím vítězství nad Ostravou jsme do zápasu nastoupili nepochopitelně ustrašení, svázaní a se zbytečným respektem, což se projevovalo během celého utkání, kdy byl lepší Prostějov pořád vepředu. Dva sety vypadaly z naší strany ještě trochu slušně, ale ve třetím už měl mnohem kvalitněji útočící soupeř navrch rozdílem třídy. Gratulujeme.“

Na aktuální marodku přibyla k Jéssice Silva i Klára Faltínová, přesto favoritky odstartovaly dominantním způsobem (4:0, 8:2). Potom však dvakrát zaváhaly na přihrávce a protivnice se dostaly do hry snížením na 8:5. Následně se hostujícímu družstvu dařilo držet částečně vyrovnaný průběh (10:7, 14:10, 17:13), neboť i domácí plejerky občas zbytečně chybovaly. Do větších problémů se ale nedostaly, také díky smečovaným servisům Yoany Nikolove na 21:13 měly závěr vstupní periody pod kontrolou - 25:18.

Zkraje druhé části Sokolky poprvé vedly (1:3), leč ne dlouho. Prostějovský tým při účinném podání Kateřiny Kvapilové hned otočil na 5:3, dělovými útoky řádila opět na univerzálu nastoupivší blokařka Veronika Trnková. Když navíc od stavu 8:6 kvalitně servírovala Raquel Löff a celý mančaft dobře bránil, náskok vékáčka rychle narostl (13:6), aby sérií jeho nevynucených zaváhání zase bleskově splaskl (13:10, 14:12). Poslední celek tabulky sympaticky bojoval, na ještě větší zdramatizování vývoje ovšem neměl - 25:19.

Papírově silnějšímu kolektivu po pravdě stačil i průměrný výkon k udržování stabilně mírné převahy. Na začátku třetího dějství nicméně trvalo, než ji znovu spustil. Až od nerozhodného skóre 7:7 Čadovy svěřenkyně zpřesnily hru, zvýšily otáčky a utekly na 13:8. Tím de facto rozhodly a zbytek střetnutí svou celkově zlepšenou volejbalovou produkcí suverénně dojely ke zdárnému vyústění - 25:13 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Radek Váňa

TJ OSTRAVA - VK DUKLA LIBEREC

Utkání osmadvacátého kola UNIQA extraligy žen ve volejbale nabídlo souboj mezi domácí Ostravou a hostujícím Libercem. Ostrava zatím v této sezoně nenašla recept, jak porazit hráčky Dukly. Ty v předešlých dvou střetnutích vždy zvítězily (3:1 a 3:0). Liberecké volejbalistky byly favority utkání, patří jim aktuálně druhá pozice v extraligové tabulce, zatímco Ostravě pozice osmá. Klíč k výhře nakonec nenašly domácí hráčky ani dnes a Liberec zvítězil 3:0 na sety.

TJ Ostrava – VK Dukla Liberec 0:3 (16:25, 19:25, 24:26)

Rozhodčí: Trumpeš D., Možnár M.

Počet diváků: 150

Domácí: Dabrowska, Hadáčková, Skřivanová, Bauerová, Jedličková, Výtisková, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Jasečková, Buvinič

Hosté: Kohoutová, Deisl, Šulcová, Blažková, Kvapilová, Kojdová, libero Kolářová. Střídaly: Lyklema, Bartošová, Dvořáková

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Je škoda, že jsme první dva sety nehrály stejně jako v tom třetím, kdy jsme soupeře zatlačily servisem a přestaly jsme dělat zbytečné chyby. Obrovská škoda je ta koncovka, kdy jsme našimi nevynucenými chybami soupeře poslali domů za výsledku 3:0, je to škoda.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dva sety jsme hráli se zbytečným respektem a naopak mi v týmu dnes chyběla energie, kterou jsme převedli až ve třetím setu. Alfa omega bude prostě servis proti silnějším a výše postaveným soupeřům v tabulce a ten především doma musíme zkvalitnit, abychom soupeře zatlačili. Zbývají čtyři kola a my se hned musíme nachystat na další zápas a budeme agresivnější.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnes jsme očekávaly těžký zápas. Měly jsme delší zápasovou odmlku, takže jsme se potřebovaly vrátit do tempa a bylo to tedy těžké, nicméně jsme dnes hrály výborně v obraně na síti, tam jsme Ostravu přehrály a to rozhodlo. Čekaly jsme, že soupeř bude solit servis, což sice dělal, ale ne vždy jim to vycházelo, takže tři body vezeme domů.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „My jsme teď delší dobu nehráli, takže jsme se trošku obávali, ale věděli jsme, že se Ostravě nepovedlo čtvrteční utkání, ale přeci jen byla rozehranější. První dva sety jsme stoprocentně plnili vše, co jsme měli a vypadalo to jednoduše, ale samozřejmě, jak to tak bývá v ženském volejbale, zdálo se, že to půjde až do konce úplně samo. Nicméně nešlo, Ostrava se zvedla a hrála výborně, hlavně na servisu, čímž nám zkomplikovala malinko koncovku, kterou jsme nakonec zvládli, takže naprostá spokojenost.“

Do utkání lépe vstoupil hostující tým, který brzy vedl 4:1. Domácím hráčkám se ale podařilo srovnat na 4:4, poté si Dukla vzala vedení zpět díky dvěma přesným útokům a dvěma blokům, 8:4. Svěřenkyně trenéra Gálíka nadále držely náskok, když vedly 10:5 a později 14:8. Liberecké volejbalistky i v dalším průběhu setu udržovaly slušný náskok a do koncovky šly s pohodlným náskokem osmi bodů (20:12). Ostravě se sice podařilo zkorigovat výsledek, nicméně Liberec i přesto zvítězil 25:16.

Úvod druhého setu se velmi podobal tomu prvnímu. Liberec vedl brzy 4:1, Ostrava se snažila soupeře dotahovat. Dabrowska snižovala úspěšným útokem na 5:6, Šulcová ale poslala Liberec do dvoubodového vedení 7:5. Za vedení 8:6 Liberec dalšími třemi body odskočil Ostravě na 11:6 a nadále držel svůj náskok (14:9, 18:10). Do koncovky měla Dukla náskok osmi bodů (20:12). Ostrava znovu stahovala náskok soupeře a dotáhla skóre až na 19:24. Set však zakončila kapitánka hostů Kvapilová úspěšným úderem a poslala tak svůj tým do vedení 2:0 na sety.

Třetí set byl úplně jiný než předchozí dva. Od začátku se oba týmy rvaly o každý bod a žádný z týmů si nevypracoval výraznější náskok. Liberec vedl 2:1, poté bylo srovnáno. Ostrava vedla 5:4, srovnal naopak Liberec. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, když vedla Ostrava 7:6, poté Liberec 8:7 a zase Ostrava 11:10. Tříbodový náskok si Ostrava vypracovala, když vedla 13:10, Dukla ale náskok smazala. I v dalším průběhu setu žádný z týmů výrazněji neodskočil než na rozdíl jediného bodu. První dvoubodový rozdíl ve skóre zaznamenal Liberec za stavu 21:19, Ostrava ale srovnala. I vedení Ostravy 23:21 bylo brzy smazáno. Po chybě Kojdové na útoku měla Ostrava k dispozici setbol, Dukla jej ale odvrátila a po chybě domácích získala mečbol. Hned první proměnila Lucie Šulcová, která ukončila utkání, když Liberec vyhrál i třetí set poměrem 26:24 a v utkání zvítězil 3:0 na sety. Hráčkou utkání byla vyhlášena blokařka Liberce Lucie Blažková.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman