6.11.2021

Brněnské Šelmy ukončily neporazitelnost lídra ženské UNIQA extraligy

Sobotní zápasy 11. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 přinesly nejeden překvapivý výsledek. Brněnské Šelmy, navzdory stále okleštěné sestavě, si „vyšláply“ na Duklu Liberec a ukončily tak její letošní neporazitelnost. Napínavé utkání se odehrálo v Prostějově, kde se domácímu celku podařil proti mírně favorizované Ostravě obrat v utkání a nakonec slaví vítězství v tie-breaku. Překvapivě jednoznačný průběh mělo sokolské derby hrané ve Frýdku-Místku, odkud si tři body do tabulky odváží hostující Šternberk. Roli favorita tak potvrdily pouze olomoucké vysokoškolačky v utkání s Přerovem. 11. kolo uzavře pondělní televizní utkání Králova Pole s pražským Olympem.

VK ŠELMY BRNO – VK DUKLA LIBEREC

Brněnské Šelmy v dalším kole UNIQA extraligy hostily volejbalistky Liberce v netradiční hale na Vodové. Brněnské volejbalistky se potýkaly s marodkou a v hale na Vodové je čekal nelehký úkol, porazit vedoucí tým tabulky z Liberce.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 3:1 (29:27, 10:25, 25:23, 32:30)

Rozhodčí: Dušek, Hladišová

Počet diváků: 101

Domácí: Pluhařová, Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, Mokrá, libero Chevaliérová. Střídaly: Faltínová, Benediktová

Hosté: Kojdová, Kohoutová, Kvapilová, Nová, Nečasová, Ovečková, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Šulcová, Skrypak, Blažková

Anna Širůčková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Myslím si, že jsme dnes podaly nejlepší kolektivní výkon za tuhle sezónu. Potvrdily jsme si, že největším soupeřem jsme si samy sobě. Když hrajeme dobře, můžeme hrát opravdu s každým. Držíme se na vítězně vlně, kterou jsme odstartovaly vítězstvím proti Olympu. Jsem šťastná, že jsme to dneska zvládly. Kvůli takovým okamžikům tento sport děláme.“

Markéta Chlumská (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): „Jsem strašně šťastná za dnešní výhru, ještě k tomu za tři body. Nebyly jsme v lehké situaci, co se týče hráčského složení, o to více si cením této výhry a doufám, že nás nakopne k dalším dobrých výkonů.“

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Bohužel pro nás dnes první letošní prohra, ale soupeři musíme jen gratulovat. Nastoupil na nás důrazně, hlavně v útoku. My jsme se snažily dostat zpátky do zápasu, ale bohužel jsme dnes nepředvedly náš nejlepší výkon, a proto jsme prohrály.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácím, protože hrály jednoduše, účinně. My jsme do zápasu vstoupili nepochopitelně vlažně. V útoku jsme byli málo nebezpeční. Náš blok vypovídá o všem. Sice jsme jednadvacetkrát zablokovaly, ale také jsme na bloku udělali čtyřicet chyb.“

Volejbalistky Liberce se ujaly brzkého vedení 1:4. Šelmy na to dokázaly svižně zareagovat a náskok smazaly záhy (6:6). Brněnské hráčky se ujaly dvoubodového vedení po úspěšné obraně na síti a donutily trenéra Liberce k vybrání prvního oddechového času (13:11). Oba týmy předváděly dobrou hru v obraně v poli a na síti. Do koncovky první sady se vcházelo za vyrovnaného stavu 20:20. Přetahovaná o každý bod doplněná pěknými zákroky v poli pokračovala déle než normální set. Šťastnějším týmem na konci první sady byl tým Šelem, který odvahou na útoku strhl první set na svoji stranu (29:27).

Vypadalo to, že se start do druhé sady povede lépe Šelmám, které po vyhrané koncovce prvního setu vedly zprvu 2:0, ale poté se Petře Kojdové podařila dobrá série na podání, na kterou musela lavička Brněnských reagovat oddechovým časem (2:5). Domácí volejbalistky nedokázaly udržet dobrou úroveň na útoku z první sady a liberecké hráčky jim ve skóre odskočily na rozdíl šesti bodů (4:10). V této sadě hostující volejbalistky přehrály Šelmy v každé herní činnosti, hlavně na útoku. Liberecké volejbalistky srovnaly stav utkání na 1:1 na sety velkým rozdílem v druhém setu (10:25).

Vypadalo to, že se domácí volejbalistky dokázaly oklepat ze studené sprchy z druhé sady a na úvod třetího setu srovnaly s libereckými hráčkami krok. Nicméně hostující Dukla měla na začátku více štěstí nad sítí a ujala se tříbodového vedení (3:6). Šelmy se poprvé ve třetím setu ujaly vedení při podání Adély Borovcové (13:11). Dosavadní průběh utkání se odvíjel od útoku, kterému týmu se dařilo více na útoku, ten vedl. Do koncovky třetí sady vstoupily domácí volejbalistky s dvoubodovým vedením 21:19. Stejným rozdílem si Šelmy připsaly i vítězství v závěru třetí sady po chybě na útoku Liberce (25:23).

Úvod do čtvrté sady se nijak nelišil od průběhu celého utkání. Příjem a obrana na síti i v poli obdobná u obou týmu, takže rozhodoval útok. Chvíli se dařilo Šelmám, chvíli libereckým volejbalistkám. První oddech si po zásahu nad sítí dnešní kapitánky domácích Anny Širůčkové bral hostující trenér za stavu 8:5. V tomto setu byli domácí volejbalistky od začátku lepší a donutily Libora Gálíka k vybrání druhého oddechového času (14:8). Po tomto oddechu se hráčkám Dukly povedlo dlouhou sérií vrátit do utkání a dotáhnout se ve skóre na domácí na rozdíl jednoho bodu (14:13). Jednobodové vedení a výhodu ztráty si Šelmy udržely i do koncovky čtvrtého setu (20:19). Libereckým volejbalistkám se podařilo dorovnat na 23:23, tudíž i tento set bude rozhodnut nejmenším možným rozdílem. Dramatický závěr setu i celého zápasu nakonec rozhodlo stylové eso domácí nahrávačky Radky Mokré a brněnské Šelmy si připisují nejdůležitější skalp sezóny a tři body do tabulky.

Autor: Pavel Koukal

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Dnešní sobotní večer došlo na další souboj sokolských týmů. Domácí celek, povzbuzen ziskem bodu z minulého utkání s Olomoucí, hostil šternberské sokolky, které chtěly prolomit šňůru prohraných zápasů. I postavení v tabulce naznačovalo, že se bude bojovat o každý balón. Zápas však vyzněl jasně pro hostující Šternberk.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 0:3 (19:25, 12:25, 23:25)

Rozhodčí: Kovář, Novák

Počet diváků: 200

Domácí: Navrátilová, Ulumbelashvili, Mitrega-Mamica, Šnellyová, Petrová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Radulović, Diatková,Tkáčová, Kavková

Hosté: Látalová Z., Körmendyová, Ramajová, Herdová, Kamidinová, Látalová N., libero Slavíková. Střídala: Kořínková

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Věděly jsme, že dnešní zápas nebude lehký. Náš výkon nebyl dnes hoden extraligy. Zlomily jsme se v prvním setu a nebyly schopny se chytit na žádné herní činnosti.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Z naší strany výkon pouze do stavu 17:15, pak ohromný výpadek smečařek a bohužel zbytek byl pouze trapný výkon.“

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnes se nám podařilo zatlačit soupeře servisem a díky tomu se nám lépe hrálo v obraně i útoku. V třetím setu to bylo trochu drama v koncovce, na tom musíme zapracovat, ale máme tři body.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Holky byly dnes koncentrované a v prvních dvou setech držely pokyny s tlakem na servise. Třetí set byla tahačka o každý míč, kde se nám podařilo v koncovce odskočit. Pochvala týmu a hlavně Elišce Kořínkové.“

V prvním setu byl vyrovnaný průběh do stavu 17:17, s vítěznou koncovkou pro hosty. Druhý set vyzněl jednoznačně pro Šternberk, kdy extrémně tlačil svým servisem a domácí sokolky si s tím nebyly schopny poradit. Třetí set měl opět vyrovnaný průběh do stavu 15:15, poté hostující volejbalistky odskočily na 19:23, 20:24. Domácímu Frýdku-Místku se sice podařilo snížit na 23:24, ale zápas ukončil zkaženým servisem.

Autor: Radivojevićová, foto Pavel Netolička

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Více než dvě a půl hodiny trvala bitva mezi prostějovskými a ostravskými volejbalistkami v 11. kole UNIQA extraligy žen ČR 2021/22. Nakonec ji po mnoha zajímavých peripetiích i nemalých zvratech na obě strany rozhodly skrze zkrácenou pátou sadu ve svůj prospěch bojovnice VK, které tím uštědřily kolektivu TJ teprve druhou porážku během aktuálního ročníku soutěže. Předlouhý zápas tak pro ně gradoval v logicky zasloužené euforii.

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:2 (35:33, 18:25, 22:25, 27:25, 15:12)

Rozhodčí: Horký P., Pítr V.

Počet diváků: 280

Domácí: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Beránková, Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Dvořáčková, Kožoušková

Hosté: Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, Zemanová, Kašparová, Štrbová, libero Jančová. Střídaly: Pospíšilová, Jasečková, Chládková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byla to velká bitva od začátku do konce. Poprvé v sezóně jsme vyhrály dlouhou koncovku přes třicet bodů, ale od druhého setu se soupeř zvedl, všechno přihrával za jedna a to pro nás bylo těžké. Ve třetí sadě jsme se trochu sebraly, přesto Ostrava zůstávala nad námi. Čtvrtý set a tiebreak? Tam jsme společně zabraly opravdu naplno, šly za vítězstvím. Asi jsme ho víc chtěly, pochválit je třeba úplně všechny holky.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Z naší strany šlo o nejkvalitnější utkání v této sezóně. Fanoušci viděli výborný volejbal se spoustou atraktivních výměn i s mnoha skvělými individuálními výkony. Celkově to byl nesmírně vyrovnaný zápas plný zvratů na obě strany. Proto jsem moc rád, že jsme dokázali otočit z 1:2 na sety a s mladými hráčkami v sestavě zvládnout i rozhodující koncovku tiebreaku. Rozhodla naše týmovost, máme velice cenné dva body. A celý mančaft zaslouží maximální pochvalu.“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Byly jsme jako ospalé, celou dobu se nemohly emocemi pořádně dostat do zápasu. Nebylo to z naší strany psychicky dobře zvládnuté, možná hrál roli i přechod z jedné značky míčů na jinou – hlavně na servisu, který nám často létal do autu. Gratulujeme domácím k vítězství, my se prostě musíme spokojit s jedním získaným bodem.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme dneska hráli strašně. Neubránili jsme jednu hráčku Prostějova a odvedli hodně nezodpovědný výkon. Víc k tomu nemám co říct.“

Bez nemocné Kopáčové držely Hanačky vyrovnaný průběh do stavu 6:6, pak agresivnější soupeřky odskočily na 6:9. Neměly problémy ani s přihrávkou, ani s překonáváním obrany a byly herně jistější. Domácí plejerky se však uprostřed zahajovací části dokázaly výrazně zlepšit. Výborně zapodávala Kvapilová, zafungovaly bloky, celý tým se chytil rovněž ofenzivně. A spustil razantní obrat (8:12 – 16:14). Vzápětí ale zabralo pro změnu hostující družstvo, jež pohotově potrestalo několik zaváhání vékáčka (18:20). Přesto rozhodovala až dramatická koncovka, v níž Prostějovanky dokázaly odvrátit čtyři setboly za sebou (20:24 – 24:24!), pak ještě další kvartet. Aby v maratónské přetahované svůj šestý proměnily – 35:33!

Pro výkon růžovobíle oděných hráček bylo klíčové držet příjem. Právě ten jim zkraje druhého dějství pod tlakem ostrého servisu odešel a Severomoravanky velkým náporem své kvality vystřihly značný trhák z 2:2 na 4:11. Táhly jej opory Štrbová + Kotlabová, které s podporou parťaček reagovaly i na progres Čadových svěřenkyň (10:13 – 10:16). Ty se o chvíli později přiblížily ještě trochu víc (14:17), nicméně k další otáčce jim chyběla stabilita. Měly výpadky s nevynucenými chybami (15:22) a soubor od hranic s Polskem měl celkově navrch – 18:25.

Ve třetím dílu se na palubovku Národního sportovního centra PV vrátila poněkud divočejší bodová houpačka. Na úvodní převahu Pommerových oveček (3:7) odpověděly ženy VK slibným pozvednutím svého levelu (7:7, 7:9 – 10:9), leč následně si vybraly špatnou pasáž a protivnice zásluhou účinného podání i zdárného přechodu z dobré defenzivy k úspěšnému zakončení předvedly stěžejní úder sedmi získanými výměnami v řadě na 10:16. Nabraný náskok si potom s trablemi pohlídaly, ačkoliv bojující hanácká parta dotahovala (12:16, 18:21, 20:22). Ovšem nedotáhla – 22:25.

Přesto se lvice okolo nahrávačky Bajusz a nejčastěji skórující Fričové na smeči postupně zvedaly. Což potvrdily povedeným vstupem do čtvrtého pokračování, dění na hřišti po dlouhé době dostaly pod svou kontrolu zejména zásluhou přitvrzení na servisu, lepší obranou i razantnějším útokem (0:2 – 6:3, 10:10 – 13:10, 18:13). Děvčata v černobílých dresech trochu znejistěla jak na přihrávce, tak v mezihře, jenže pak se totéž stalo domácím (20:20). A zdálo se, že infarktový závěr těsně urvou hosté (23:24). Prostějovské holky však odmítly mečbol, načež heroickým nasazením poslaly strhující mač do tiebreaku – 27:25.

Také v něm to byla divácky atraktivní jízda nahoru dolů (1:0, 1:3, 6:4, 7:7, 9:7, 9:9), kterou definitivně zlomil pro sebe za vytouženým triumfem mocně šturmující mančaft vékáčka. Naprosto rovnocenný boj uzmul až v úplném finiši od stavu 10:10 příkladně týmovým výkonem – 15:12 a 3:2!

Autor: Marek Sonnevend, foto Jáchym Tuček

VK UP OLOMOUC - VOLEJBAL PŘEROV

Poslední tým tabulky Přerov hostily v 11. extraligovém kole volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Vysokoškolačky sice výkonem neoslnily, povinné vítězství si ale po výsledku 3:0 přece jen připsaly.

VK UP Olomouc – Volejbal Přerov 3:0 (25:22, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: Možnár M., Michálková D.

Počet diváků: 150

Domácí: Kneiflová, Štimac, Šepeľová, Blanco, Babić, Silva, libero D. Kulová. Střídaly: Tinklová, Mostsitska, Gambová

Hosté: M. Zatloukalová, Gardner, Dlouhá, Hutchinson, Semerádová, McClellan, libero A. Kulová. Střídaly: Köhlerová, Hůsková, Šádková, L. Zatloukalová, Baláková

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Po našem ne úplně optimálním výkonu jsme naštěstí uhrály koncovku prvního setu. Pak už jsme si zápas pohlídaly a jsme rády za vítězství 3:0.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Jsem rád za tři body, ale náš výkon mě moc nepotěšil. Chci od hráček nástup do každého setu od prvního bodu, ale my jsme začínali hrát až zhruba od stavu 16:16. Přitom lepší výkon by nám všem ušetřil síly do dalších duelů. Takto zbytečně plýtváme energií.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Je škoda, že vždy, když se láme chleba, tak máme strach vyhrát. Neumíme se držet se soupeřem, to rozhoduje.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Je to už z naší strany obehraná písnička. Ve druhém setu vedeme 17:13, ve třetím 18:15, ale je to pořád stejné. V koncovce pak uhrajeme jediný bod, do té doby hrajeme vyrovnaný zápas. Nicméně soupeři gratuluji k zaslouženému vítězství.“

V úvodním setu tlačily favorizované Olomoučanky několikrát ve snaze ovládnout hru ve svůj prospěch (8:7, 12:7), houževnatý soupeř však vždy zareagoval. Až na pět bodů na servisu Brazilky Silvy (18:17, 23:17) se hostům odpovídalo hůře. Přesto Přerov ještě koncovku zkomplikoval (24:22), nicméně vysokoškolačky finále zvládly - 25:22 a 1:0.

V druhém dějství se vedení přelévalo ze strany na stranu (5:2, 14:17). Až v závěru univerzita zatlačila a od stavu 18:18 díky sedmi uhraným výměnám v řadě a výsledku 25:18 vedla 2:0.

Divoký průběh pokračoval i ve třetí části duelu - po servisech domácí Kneiflové to bylo 4:0 a naopak hostující Gardnerové 4:6. Rozhodovalo se až v závěru, při dalším podání Gardnerové to bylo ze stavu 15:14 rázem 15:18, poté ale kontrovala domácí Štimac (21:18) a olomoucký tým už zápas dohrál - 25:20 a 3:0.