13.4.2023

Brno jede, Prostějovu ani Liberci druhé semifinálové duely vítězství nepřinesly

Druhé výhry brněnských celků v semifinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 navýšily jejich šance na postup do finále. Mnohem více se na vítězství nadřely volejbalistky Králova Pole. Ty sice v Prostějově vedly už 2:0 na sety, ale nechybělo mnoho, aby oslabené prostějovské bojovnice utkání otočily ve svůj prospěch. Tiebreak ale nakonec zvládly lépe Brňanky. Šelmy proti Liberci v prvních dvou setech doslova excelovaly. Hostující Dukla se dostala do hry až ve třetím setu, avšak nedokázala proměnit několik setbolů a utkání ještě zdramatizovat.

VK PROSTĚJOV – VK KRÁLOVO POLE

Takřka dvě a půl hodiny trvala neskutečná bitva druhého utkání semifinálové série UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 v Národním sportovním centru PV. Nemocné či zraněné prostějovské volejbalistky vstaly z postelí a šly skoro z fleku bojovat s rozjetým Královým Polem, kterému nakonec srdnatě vzdorovaly dlouhých pět sad. Ač prohrávaly už 0:2, dokázaly poměr setů srovnat a přiblížily se k zápasovému triumfu, za takových okolností vskutku hrdinnému až senzačnímu. Tiebreak si ale soupeřky pohlídaly, v rozhodujících chvílích byly přece jen lepší a vedou již 2:0 na duely.

VK Prostějov – VK Královo Pole 2:3 (21:25, 24:26, 26:24, 25:23, 10:15)

stav série 0:2

Rozhodčí: Kovář V., Spáčil L.

Počet diváků: 500

Domácí: Bajusz, J. Smolková, Trnková, Silva, Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Y. Nikolova, Nováková, M. Smolková

Hosté: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, S. Nikolova, Kuníková, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová, Kamasová, Stojkovic, Rožnovjáková

Ohlasy po tkání:

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Rvaly jsme se, co to šlo. Poslední dobou jsme skoro všechny měly zdravotní problémy, některé z nás po nemoci trénovaly jeden den a hned šly do zápasu. S ohledem na tohle jsme ze sebe vyndaly všechno. Rozhodl až tiebreak, kde nám asi trochu došly síly. Udělaly jsme několik hrubých chyb, které nás stály vítězství.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Nakonec jsme samozřejmě po nejtěsnější porážce zklamaní. Sice jsme prohrávali už 0:2 na sety, ale pořád s Královým Polem drželi krok. Celý zápas byl strašně vyrovnaný, rozhodovaly závěry jednotlivých sad. Vzhledem ke zdravotnímu i tréninkovému stavu, v jakém náš tým dnešní utkání absolvoval, do něj holky daly absolutní maximum. Tím větší škoda, že to nevyšlo na vítězství, po vyrovnání na 2:2 jsme k němu měli blízko. Přesto hráčky zaslouží ohromnou pochvalu za svůj přístup i výkon.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Pro nás to byl suverénně nejtěžší zápas téhle sezóny. Musím smeknout před Prostějovem, jemuž při prvním utkání v Brně chyběla nemocná půlka sestavy, a dneska přesto hrál výborně. Pořádně nás zatlačil, vyrovnal ztrátu dvou setů. Celý náš tým chci ale pochválit za to, že zůstal trpělivý a všichni společně jsme nakonec vybojovali vítězství.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Vyhráli jsme strašně těžké a dlouhé utkání. Už předem jsme se připravovali na to, že tady dnes budeme dlouho. Po ztrátě vedení 2:0 se vyplatilo věřit až do konce, protože tiebreak jsme zvládli výborně i díky našemu kondičákovi Mariánovi, který holky celou sezónu skvěle připravoval. Možná právě na tento maratónský zápas.“

Všechny domácí hráčky z marodky byly v rámci možností uschopněny. V kompletním složení, leč po velkých zdravotních problémech nezačalo vékáčko nijak zle. Úvodní ztrátu 0:2 brzy zlikvidovalo (3:5 - 5:5) a vzápětí šlo poprvé do vedení 8:7. Až poté na něj přišla slabší chvíle, pod zvýšeným tlakem soupeřek častěji chybovalo, čehož Jihomoravanky využily k obratu na 8:11, později 10:14. Svůj náskok pak držely, byť trochu menší (13:15, 16:18) a zahajovací část definitivně rozsekl další únik jistějších Brňanek na 16:22, ačkoliv Čadovy svěřenkyně slibně dotahovaly (17:23 - 21:23), ovšem nedotáhly - 21:25.

Zdálo se, že uklidněné brněnské družstvo má průběh pevně pod kontrolou, neboť zkraje druhé periody udeřilo šestibodovou šňůrou z 2:1 na 2:7. Hanačky však trápení hned hodily za hlavu a při skvělém podání Jéssicy Silva stejně dlouhou sérií bleskově odpověděly (8:7). Tím se herně chytily natolik, že maximálně vydařenou pasáží získaly slibný náskok 15:10, který se ale vzápětí téměř rozplynul zejména horší přihrávkou (16:15). Přesto prostějovské bojovnice hájily s vypětím veškerých sil a s jedinou výjimkou (21:21) těsné vedení, až si vypracovaly dva setboly (24:22). Jenže KáPéčko v daný moment vytasilo perfektní obranu, aby čtyřmi výměnami za sebou urvalo koncovku - 24:26.

Tím se kolektiv VK dostal na hranu porážky. Receptem na její odvrácení se na startu třetího dílu stalo celkové zvýšení agresivity ve všech činnostech, čímž se obhájkyně titulu vrátily do střetnutí (2:0, 6:2). Jenže za stavu 8:4 nastal výpadek, kdy se nepovedlo zkrotit plachtící servis největší tahounky KP Simony Nikolove (8:9). Další vývoj byl následně rovnocenný, ačkoliv mírně vepředu zůstávaly Nezhodovy ovečky (13:15), než Simona Bajusz a spol. překlopily z 15:17 na 20:19. Znovu tak rozhodoval dramatický finiš, v němž hanácká parta odvrátila mečbol (23:24) a využila první setbol - 26:24.

Domácí mančaft však srazilo dolů kvantum nevynucených hrubek na úsvitu čtvrtého dějství během pár minut (1:5). Načež to stejné potkalo protivnice a bylo skoro srovnáno 4:5. Fanoušky zaplněné bouřící hlediště sledovalo strhující podívanou s převažujícími krásnými prvky. Prostějovanky v euforii (bez ohledu na fyzický deficit) uprchly masivním tlakem ze 6:7 na 13:9, potom KáPéčko kontrovalo vlastní ofenzivou (14:13) a zase naopak (18:14), zanedlouho ještě jednou (20:19). Obrovská řežba gradovala a do tiebreaku ji poslal infarktový finiš, kdy úřadující mistryně nejprve fantasticky tlačily (24:20), vzápětí proměnily teprve čtvrtý setbol - 25:23.

V rozhodující zkrácené hře získaly Brňanky výhodu minibrejkem z 3:2 na 3:5, načež držely tenhle odstup, která ještě uprostřed soudné sady razantně zvýšily erupcí své obnovené volejbalové kvality (5:6 - 5:10). Šlo o klíčový úsek, na který předtím chybující hostitelky už nedokázaly pádněji reagovat kromě heroické korekce ze 6:12 na 9:12. Přerušilo ji zkažené podání a úplný závěr si děvčata v černých dresech bezpečně pohlídala - 10:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend

VK ŠELMY BRNO – VK DUKLA LIBEREC

Pro brněnské Šelmy byl druhý semifinálový zápas možností potvrdit pondělní výhru v Liberci i na domácí palubovce a vybojovat si postupový mečbol. Naopak hráčky liberecké Dukly měly jasný cíl – výhrou v Brně srovnat semifinálovou sérii.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 3:0 (25:14, 25:11, 27:25)

stav série 2:0

Rozhodčí: Grabovský Z., Peloušek J.

Počet diváků: 449

Domácí: Šmídová, Kyrychenko, Marková, Havlíčková, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová.

Hosté: Blažková, Kvapilová, Kojdová, Kohoutová, Deisl, Frankevych, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Lyklema, Nečasová, Šulcová, Bartošová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Dnes jsme předvedly oproti pondělnímu zápasu ještě lepší výkon na servisu, čímž jsme si značně pomohly. Jsem moc ráda za otočenou koncovku třetího setu, kdy jsme ukázaly zkušenosti a domácí převahu. Moc děkujeme všem fanouškům za podporu!“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):V prvních dvou setech jsme hráli opravdu na vysoké úrovni, v některých pasážích to bylo na úrovni, kterou jsem tu ještě nezažil. Musím smeknout před týmem ve třetím setu, že dokázal otočit takovou koncovku a nakonec vyhrát. Moc jsem si zápas užil i díky skvělé atmosféře.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Myslela jsem si, že po domácím zápase to nemůže být horší, první dva sety mě ale přesvědčily o opaku. Začaly jsme hrát volejbal až ve třetím setu, kdy jsme si ale nechaly nesmyslně uniknout koncovku. V neděli to bude těžké, ale nevzdáváme se. Série pokračuje, doma budeme chtít vyhrát.“

Vůbec první semifinálový bod v ženské extralize, který fanoušci na Kouničce viděli, patřil sice Liberci, následně se ale rozjela brněnská mašina. Po bloku Anny Širůčkové za stavu 5:2 si bral hostující trenér Libor Gálík svůj první oddechový čas. Stejně jako ten druhý za stavu 10:3 mu ale nepomohl. Brněnským volejbalistkám vycházelo naprosto všechno, útočně byly nad osmdesáti procenty. Skvělou sérii na podání předvedla domácí Marie Kozubíková. Závěrem přeci jen přišlo pár chyb, i tak ale Šelmy vyhrály jasně 25:14.

Solidně zaplněná Kounička hnala domácí i v druhém dějství. Za stavu 3:2 se postavila za základní čáru domácí bomberka Hanna Kyrychenko a set de facto rozhodla. Z podání jí dostala až chyba domácích na útoku, a to až za stavu 15:2. Během této série zvládla čtyři esa a dva útoky ze zóny šest. Zbývající část setu se dohrávala víceméně jen z povinnosti, po úspěšném útoku Anety Havlíčkové vedly Šelmy 2:0 na sety.

I ve třetím setu to byl servis, co především zdobilo domácí celek - do stavu 7:5 přidal další tři esa. Liberecká Dukla se ale zvedla, přidala esa i bloky a set byl vyrovnaný. Po dvou blocích v koncovce setu už bylo téměř jisté, že Dukla uhraje v semifinálové sérii první set, pro Šelmy ale ani stav 20:24 nebyl konečný. Servis podržela kapitánka Ivona Marková, závěrečný mečbol proměnila skvělá Hanna Kyrychenko a Šelmy si tak připsaly nejen další třísetové vítězství, ale především druhý semifinálový bod.

Autor: Matouš Müller