3.11.2022

Cenný skalp Olympu, Dnipro na jeho palubovce neuhrálo ani set

Série překvapení pokračovala i v 7. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23. Účastník CEV Champions League Prometey Dnipro neveze z Prahy ani set a Olymp si připsal cenný skalp. Frýdek-Místek potvrdil svoji formu z poslední doby a po Liberci to „odnesla“ Ostrava, nečekala se ani hladká výhra Olomouce nad brněnským KáPéčkem. Souboj o první vítězství v sezóně mezi Přerovem a Šternberkem se stal kořistí domácích Zubřic, Prostějov si i po utkání s brněnskými Šelmami udržel letošní neporazitelnost.

PVK OLYMP PRAHA – SC PROMETEY DNIPRO

Český volejbalový svaz v rámci pomoci Ukrajině zapojil tým Prometey Dnipro do české extraligy ročníku 2022/2023. Dnipro je ukrajinský mistr a kromě české soutěže bude hrát ještě letošní Champion League. Ukrajinské hráčky dosud v extralize odehrály dva zápasy a proti Olomouci a Frýdku-Místku neztratily ani set. PVK Olymp Praha měl na svém kontě také dvě vítezství, ale odehrál již čtyři utkání a v dnešním zápase nebyl favoritem. Domácí tým se však svého soupeře nezalekl a po nadšeném a sportovně kvalitním výkonu zvítězil zaslouženě 3:0 na sety.

PVK Olymp Praha – SC Prometey Dnipro 3:0 (25:23, 25:16, 26:24)

Rozhodčí: Koutník, Marschner

Počet diváků: 150

Domácí: Poloučková, Šmídová Natalie, Gajdová, Kopáčová, Virtová, Šimáňová, libera Pešková, Dostálová. Střídaly: Kelnárová, Brancuská

Hosté: Khober, Dorsman, Stepanenko, Savard, Danchak, Velykokon, libera Niemtseva, Karasova. Střídaly: Jonjev, Grbac

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Dneska se nám to výborně povedlo. Hlavně proto, že jsme do toho zápasu šly s tím, že nemáme co ztratit, protože Ukrajinky byly favoritky zápasu. Potom, co porazily Olomouc a Frýdek-Místek jsme počítaly s tím, že nás porazí, a tak jsme hrály uvolněně, dobře servírovaly a bránily. Vyzvedla bych Gábinu Kopáčovou, která dneska složila, co mohla. Byla to jedna báseň a doufám, že takhle budeme pokračovat i v dalších zápasech.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Chtěl bych pochválit celý náš tým za výsledek 3:0. To, co říkala Pavlína je pravda. Šli jsme do utkání s tím, že nemáme co ztratit, ale můžeme se z téhle hry poučit, že jsme schopní hrát i takový volejbal, a že můžeme porazit každého soupeře. Kopáčová dneska předvedla asi nejlepší výkon, ale chtěl bych pochválit všechny hráčky, protože obrana v poli fungovala a celkem i všechny ostatní herní činnosti.“

Vicky Savard (smečařka SC Prometey Dnipro): „Jsme velice zklamané, přijely jsme připravené na zápas, chtěly jsme být agresivnější na podání, ale nebyly jsme konzistentní, a protože jsme se na bloku nepřizpůsobovaly hře Olympu, bylo to složité. Je to pro nás ale cenná zkušenost, ze které se poučíme. Zapracujeme na spoustě věcí a snad na ně najdeme řešení a příště vyhrajeme.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „Zápas skončil 3:0. Olymp hrál se skvělou energií a já bych jim rád pogratuloval. Doufali jsme, že zápas dopadne jinak. V prvním a ve třetím setu jsme zabojovali, ale měli jsme dnes trochu omezené možnosti. Máme v týmu několik zranění, a tak jsme museli hodně obměňovat rotace. Musíme rozvíjet i jiné hráčky, ale je pravda, že dnes nejsem spokojený a nikdy jsem je neviděl v takovém stavu jako v dnešním zápase.“

Zápas začal třemi body na útoku v podání kanadské smečařky Savard, hájící barvy Dnipra. Olymp šel do vedení za stavu 6:5, přičemž hostující hráčky vyrobily pět nevynucených chyb. Olymp se chytil na útoku a trápil soupeře i svým servisem a podařilo se mu odskočit na stav 10:6. Ukrajinky sice srovnaly na 13:13, domácí tým kontroval a šel do vedení 19:16. Po chvíli bylo opět vyrovnáno a bylo jasné, že se bude rozhodovat v koncovce. Prometey Dnipro vždy vedlo o jeden bod, Olymp si v těžkých chvílích pomohl blokem kapitánky Šimáňové. Potom pokračoval na vítězné vlně a ziskem posledních tří bodů získal úvodní set. Byl to první ztracený set Ukrajinek v české UNIQA extralize.

Olymp pokračoval v bojovném a na útoku odvážném výkonu i v druhém setu. Dnipro nebylo schopno využít výškovou převahu a zkušenosti, sráželo je velké množství nevynucených chyb. Olymp byl stále v mírném náskoku, který ale postupem času narůstal až na skóre 18:12. Domácí hráčky překypovaly bojovností, dařilo se na útoku a hlavně se vyvarovaly nevynucených chyb. Naproti tomu ukrajinský mistr se překonával ve zbytečných chybách a chvílemi působil dosti odevzdaně s nezájmem o výsledek. Druhá polovina setu byla jasně v režii domácího Olympu.

Do třetího setu Ukrajinky vstoupily přece jen soustředěněji, pomáhaly si servisem a tvrdě útočily. Dnipro vedlo 6:2, domácí tým příliš nezaostával a diváci viděli oboustranný velice pohledný volejbal. Vyhecovaný Olymp se dostal k vyrovnání 15:15. Přetahovaná o každý bod pokračovala do stavu 19:19. Olymp se při servisu Kelnárové dostal do vedení 22:19, Dnipro oplatilo stejnou mincí a vyrovnalo. K mečbolu dokráčel nakonec Olymp i díky skvěle útočící Kopáčové, druhý mečbol symbolicky proměnila mladá Antonie Kelnárová.

Domácí tým poprvé letos předvedl svůj potenciál, jeho výkon se určitě líbil divákům, skvělá hra v poli v podání Peškové, místy bezchybný útok v podání Šimáňové a Kopáčové a celkově odvážná hra mladých hráček – to vše vedlo k překvapivé, ale zasloužené výhře 3:0 na sety.

Autoři: Jiří Trochta, Jakub Zeman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ OSTRAVA

Dnes se odehrálo regionální derby mezi TJ Ostrava a TJ Sokol Frýdek-Místek. Oba týmy v předešlém kole získaly cenná vítězství, a tak se čekal souboj kdo s koho. V minulé sezóně byla vždy úspěšnější Ostrava a Frýdek chtěl tuto bilanci změnit.

TJ Sokol Frýdek-Místek – TJ Ostrava 3:1 (25:17, 25:17, 23:25, 25:21)

Rozhodčí: Peloušek J., Ištvánech M.

Domácí: Mello, Shumeiko, Livingston, Strušková, Šmídová, Petrová, libero Teperová. Střídaly: Šrámková, Dvořáčková

Hosté: Jedličková, Kašparová, Buvinić, Hadáčková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Výtisková, Jasečková, Dabrowska, Chládková

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): První dva sety jsme soupeře zatlačily servisem, ve třetím setu přišlo polevení a koncovku zvládl lépe soupeř. Čtvrtý set jsme opět hrály koncentrovaně a dotáhly jsme zápas do vítězného konce a tři body jsou doma.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): První dva sety jsme soupeře tlačily servisem a nutili ho k útočným chybám. Ve třetím setu začala Ostrava riskovat servis a nám chvíli trvalo, než jsme se s tím vypořádaly. Ve vyrovnané koncovce byl šťastnější soupeř. Čtvrtý set probíhal v podobném duchu, nicméně v koncovce jsme byly opět důraznější a zaslouženě jsme vyhrály.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Z naší strany kromě třetího setu to bylo odevzdané utkání. Bez servisu a bojovnosti se nedá hrát.“

Zdeněk Pommer(trenér TJ Ostrava): Dnes nás soupeř zatlačil kvalitním servisem. Rozdíl v přístupu. Domácí hrály bojovněji v poli.“

V první setu byl stav vyrovnaný do stavu 9:9, poté začaly domácí volejbalistky lépe útočit a udržovaly si náskok (17:12, 20:13) a set s přehledem vyhrály.

V druhém setu jednoznačně dominoval celek Sokola, když vedl 10:1, 16:6, 20:12, a set bez problému opět dotáhl do vítězného konce.

Třetí set měl nejvyrovnanější průběh. Frýdek-Místek v koncovce vedl 23:21, ale ostravský celek dokázal koncovku otočit a vyhrát tak set 23:25.

Ve čtvrtém setu byl opět vyrovnaný průběh. Domácí tým vedl 17:14, ale Ostrava otočila na 17:18. Avšak Sokolky to nezlomilo a set dokázaly vyhrát v poměru 25:21 a tím i celý zápas.

Autor: Adam Černý

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

V rámci 7. kola UNIQA extraligy žen se proti sobě postavily týmu ze spodu tabulky. Nicméně je třeba zmínit, že hostující Šternberk odehrál zatím pouze dvě utkání a domácí Přerov, který po loňské neúspěšné sezóně, kdy nezískal ani bod, v posledních dvou utkáních potrápil favority, když sahal po vítězstvích za tři body jak v Prostějově, tak doma s brněnským Královým Pole, nakonec však smolně prohrál vždy v tie-breaku. I tak pro něj byly dva body z těchto dvou utkání velice cenné a dnes na to chtěl navázat proti Šternberku. To se mu povedlo náramně a před bouřlivou domácí kulisou zvítězil 3:1 na sety, když dramatizaci výsledku dopustil jen ve třetím setu, který ztratil 20:25. Po téměř dvou letech tak zakusil vítězství v extraligovém zápase, které pro něj bude do startu nové sezóny zcela jistě velkým nábojem.

Volejbal Přerov – TJ Sokol Šternberk 3:1 (25:21, 25:23, 20:25, 25:20)

Rozhodčí: Tomáš Ostranský, Jan Kubinec

Delegát: Jaromír Antušák

Počet diváků: 420

Domácí: Atanasova, McClellan, Zatloukalová, Lazárková, Dlouhá, Kovačić, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Hůsková, Horská, Baláková

Hosté: Ramajová, Látalová N., Kořínková, Kochetkova, Weidenthalerová, Látalová Z., libero Chaloupková. Střídala: Vyjídáková

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Doufám, že přerovská kletba je prolomena. Přesto doufám, že nás to neuspokojí a budeme i nadále vyhrávat. Škoda toho třetího setu, že jsme ho prohrály, protože jsme asi zase zpanikařily, že bychom to mohly dotáhnout do vítězství 3:0 na sety. Důležité je, že máme tři body, které budou určitě do sezóny velice cenné.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Musím být pozitivní, protože jsme to zvládli a máme to vítězství, které si ty holky a přerovský volejbal zasloužil. Takže super, bereme to, ale zase s pokorou, protože to byl boj. Dneska si dám možná pivo a zítra se jdeme připravovat, večer sedneme s Honzou Moravčíkem na video a jdeme na Šelmy. Takže je to super, ale rozhodně nechceme usnout na vavřínech a chceme se prát i v sobotu o další body.“

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím si, že jsme do toho utkání vstoupily úplně jinak než na Olympu a s Prostějovem. Dneska to bylo v podstatě bez bojovnosti, byly jsme zaleklé, protože jsme chtěly vyhrát nebo alespoň urvat nějaký bod, a to se nám bohužel nepovedlo, takže gratuluji Přerovu k vítězství.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Myslím, že jsme předváděli dobrý volejbal. Bylo spoustu krásných výměn a obran na obou dvou stranách. My ještě trochu improvizujeme, než dorazí blokařky. A ty, co je zaskakují, se snaží maximálně. Je vidět, že nemají tolik zkušeností, tak i přesto musím celý tým pochválit za odvedený výkon a gratuluji Přerovu k vítězství.“

Přerov, vědom si skvělých výkonů v posledních dvou utkáních, kdy sahal po vítězství nad favorizovaným Prostějovem i brněnským KP, chtěl stoupající formu potvrdit i v dnešním utkání proti Šternberku. Bojovná první sada se lámala až v koncovce, kterou si domácí hráčky pohlídaly a zvítězily tak v první sadě 25:21, kdy jim skvěle fungovala jak mezihra, tak rovnoměrně distribuované nahrávky od Michaely Zatloukalové, která tím dostala do hry všechny útočné síly Přerova.

Druhý set do značné míry kopíroval ten první. Bojovný výkon na obou stranách ústil v přelívání těsného skóre bod po bodu. Dramatickou koncovku nakonec ovládly Zubřice, díky které zvítězily v druhé sadě v poměru 25:23 a měly tak skvěle vykročeno k tomu, aby téměř po dvou letech slavily extraligové vítězství, které si naposledy připsaly 12. prosince 2020 právě doma proti Šternberku.

Ve třetí sadě na přerovské hráčky možná dolehla lehká nervozita, vědomy si toho, že by mohly zvítězit 3:0. Šternberk totiž prohrával již 8:14, přičemž se dokázal z tohoto nepříznivého výsledku probrat, což naopak mohlo dostat do kolen, do té doby skvěle hrající, svěřenkyně Radima Vlčka. Hostující Sokol dotáhl obrat ve třetí sadě do zdárného konce a zvítězil v něm 20:25.

Domácí volejbalistky se ovšem, ve srovnání třeba s minulou sezónou, ze ztraceného setu nesesypaly a úžasní fanoušci je hnali k vítězství ve čtvrté sadě a tím i k ukončení celého utkání. Přerov, až na úvod, v něm tahal po celou dobu za delší konec, a i když se Šternberk nevzdával a kousal až do samotného závěru, tak zvrátit touhu domácích ukončit předlouhou šnůru bez vítězství, se mu již nepodařilo.

Autor: Ondřej Mareček, foto J. Pořízek

VK UP OLOMOUC - VK KRÁLOVO POLE

V 7. extraligovém kole hostily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc vicemistrovské Královo Pole. Vysokoškolačky daly zapomenout na nepřesvědčivé výsledky z úvodu letošní sezony a finalistu uplynulé sezony smetly 3:0.

VK UP Olomouc - VK Královo Pole 3:0 (25:21, 25:23, 25:15)

Rozhodčí: Olt J., Kovář V.

Počet diváků: 250

Domácí: Galvão, Šepeĺová, Mostsitska, Rajlić, Herdová, Körmendyová, libero Slavíková.

Hosté: Prchalová, Hrušecká, Pelikánová, Bukovská, Stojković, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Borrero, Rožnovjaková, Kuníková

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnes jsme se oproti předchozím zápasům zlepšily na útoku a skládaly jsme v situacích jedna na jednu. Bylo z toho konečně vítězství a doufáme, že je zopakujeme i v dalším domácím utkání tuto sobotu.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Dnešní vítězství bylo až nečekaně hladké. Čekali jsme spíše víc vyrovnanou bitvu, protože stříbrný tým soupeře se až tolik nezměnil. My máme za sebou těžký úvod nové sezony, kdy se v nevydařených výsledcích tým až možná příliš hrabal. Dnes jsme ale omezili počet chyb, naopak nechali v závěrech setů víc chybovat soupeře a po dobrém výkonu z toho byla zasloužená výhra.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Gratuluji Olomouci za výborný výkon. Stále dáváme prostor všem hráčkám, abychom byly připraveny do dlouhé a náročné sezony střídat. Domácí si dnes v každém setu udělaly náskok, který už jsme nedokázaly dotáhnout a v závěru jsme naopak odešly na všech činnostech.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Olomouci k výhře, takový zápas určitě v její situaci potřebovala. U nás se projevila únava z dvaceti setů a pěti utkání odehraných venku. Věřím, že to teď hodíme za hlavu a připravíme se na první domácí utkání se Šternberkem.“

Úvodní míče zápasu sice patřily hostům (1:3), ale potom už převzaly otěže prvního setu domácí volejbalistky (6:4, 10:6). Brňanky se sice nevzdávaly (12:7, 12:11), na vyrovnaný stav se už ale nedostaly a po výsledku 25:21 vedla univerzita 1:0.

Přestože se očekával vyrovnaný boj, tak druhé dějství bylo od počátku jednoznačnou záležitostí olomouckého celku (8:2, 17:9). Teprve před koncovkou začalo Královo Pole zlobit a dostalo se až na dostřel (20:16, 21:19). Vysokoškolačky nicméně koncovku zvládly a zvítězily 25:23.

Vývoj třetího setu už byl zcela v režii Hanaček. Ty postupně navyšovaly své vedení (4:1, 12:4, 16:5) a bez ohledu na tři promarněné mečboly v závěru vyhrály přesvědčivě 25:15 a celkově 3:0.

VK PROSTĚJOV – VK ŠELMY BRNO

I duel 7. kola UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 byl pro prostějovské volejbalistky dost těžkou bitvou. Proti Šelmám totiž opět musely otáčet nepříznivý průběh poté, co brněnský výběr opanoval úvodní set. Avšak ve zbytku střetnutí už předvedl celkově kompaktnější hru mančaft VK a výsledkovým obratem se radoval z tříbodového vítězství.

VK Prostějov – Šelmy Brno 3:1 (18:25, 25:21, 25:21, 25:20)

Rozhodčí: Novák M., Trumpeš D.

Domácí: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Silva, Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Meidlová, Nováková

Hosté: Dubianska, Kyrychenko, Marková, Širůčková, Pluhařová, Podhrázká, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Mokrá, Kozubíková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Klasicky jsme začaly nervózně a prohrály první set, neuměly si poradit v útoku, i nahrávky byly nepřesné. Celkově jsme ale zápas ustály na přihrávce. A do dalších setů nešly tolik nervózní, což se projevilo. Soupeře jsme pak už měly pod kontrolou až k důležitému vítězství za tři body. Chtěla bych pochválit Pavlu Meidlovou, která výborně střídala a dohrála koncovku.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Pomalu jsme se rozjížděli. Soupeř hodně riskoval podání, my jsme se špatně prosazovali v útoku. Od druhého setu byl ale náš výkon jiný, mnohem lepší. Přestali jsme tolik chybovat, kvalitním zakončením pomohly obě Brazilky Jéssica Silva s Raquel Löff, výborně zahrály také nahrávačka Simona Bajusz a libero Adéla Stavinohová. Když bych porovnal obě družstva, měli jsme o něco navrch útočně, navíc hosté zkazili výrazně víc podání než my.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Na to, jak jsme hrály ze začátku dobře, jsme to pak samy pokazily zbytečnými chybami při lehkých balónech. První set byl z naší strany výborný na servisu, i celkově šlo o dobrý a bojovný zápas. Ale nemáme z něho nakonec ani bod, protože jsme doplatily na ty zkažené jednoduché míče, což je škoda. Pozitivní bylo, že do utkání dobře naskočily holky z lavičky.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Je to škoda. Měli jsme na to, abychom tady uhráli nějaký bod. Ale když šlo do tuhého, tak soupeřkám hodně pomohly dvě Brazilky útokem, zatímco my jsme v takových chvílích neměli nikoho, kdo by míče složil a dával tím týmu potřebnou energii. Vyšel nám jen první set, od druhého jsme se po domácích sériích bodů dostávali opakovaně dolů a pod tlakem s tím těžko něco dělali. Naopak domácí hráčky se postupně uvolnily.“

Dvěma dlouhými sériemi odstartovalo utkání. Nejprve tlačila servisem Simona Bajusz a domácí tým utekl na 5:0, vzápětí vytáhla smečované podání Hanna Kyrychenko a Šelmy rázem dotáhly na 5:4. Navíc pokračovaly v náporu, Hanačky chybovaly hlavně na přihrávce, tím pádem ztrácely (6:8). Následně se dění na palubovce vyrovnalo (9:9), ovšem jen krátce. Od stavu 12:12 přišla na vékáčko krize, nedařilo se mu pokládat balóny útokem přes výbornou obranu soupeřek, jež naopak neměly se zakončením ani s příjmem zdaleka takové problémy. Jejich šest bodů za sebou na 12:18 rozhodlo zahajovací dějství, které zanedlouho skončilo – 18:25.

Také do druhé části vstoupily lépe Prostějovanky, leč o slibný náskok zase hned přišly (5:2 – 5:5). Tentokrát ale svůj propad okamžitě překonaly a znovu spustily ofenzivu. Zkvalitnily totiž veškeré činnosti počínaje podáním, hrubky se přesunuly na opačnou stranu sítě, poměr sil se najednou zcela obrátil. Obří trhák na 15:7 dal družstvu v růžovomodrých dresech značnou výhodu, jíž spolehlivým výkonem nepohrdl, ačkoliv protivnice v závěru částečně zkorigovaly – 25:21.

Za Šelmy nejvíc řádily úderná univerzálka Anna Širůčková a ukrajinská posila na smeči Kyrychenko. Jakmile je ženy VK eliminovaly a tlačily servisem, získávaly nemalou převahu (4:1, 10:3). Útočnou činnost táhla především brazilská smečařka Jéssica Silva, podporovaly ji krajanka Raquel Löff s českou reprezentantkou Klárou Faltínovou, velice dobře hrály též další členky sestavy. A skvělá kolektivní práce vyústila v úplně jasnou první polovinu třetího dílu. Od stavu 14:5 však Čadovy svěřenkyně polevily, zatímco jihomoravský soubor výrazně přidal, načež se většina bodového rozdílu rozplynula (16:12). Přesto zbytek sady obhájkyně mistrovského titulu zvládly, neboť se z útlumu včas otřepaly – 25:21.

Načatou cestu za triumfem zkomplikoval Simoně Bajusz a spol. výpadek zkraje čtvrté periody, kterým šlo pro změnu nahoru Brno (2:0 – 2:4). Jeho narostlou pohodu ale ohraničilo skóre 6:9, kdy domácí parta vystřihla důležitý obrat na 10:9. Posadil ji zpátky do sedla, zvlášť vzhledem k dalšímu úniku po třech exkluzivních smečích Löff (16:13). Hostující děvčata sice bojovala (16:15), ovšem koncovka se nesla v přesvědčivé režii úřadujících šampiónek republiky – 25:20 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Radek Váňa