3.10.2020

Čest domácích týmů zachraňovaly pouze brněnské Šelmy

V UNIQA volejbalové extralize žen 2020/21 byly v sobotu odehrány čtyři zápasy 4. kola. Zasloužené vítězství si z Prostějova odvezly volejbalistky Králova Pole, stejně jako družstvo Ostravy ze Šternberku, pro který byl dnešní zápas první v letošní sezóně. Roli favoritů potvrdily týmy Olomouce a VK Brno.

VK PROSTĚJOV – VK KRÁLOVO POLE

Důležité utkání dvou papírově srovnatelných celků přineslo prostějovským volejbalistkám smutek. Na vlastním hřišti proti Královu Poli totiž sahaly většinu duelu 4. kola UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 za kratší konec výkonnostního provazu a výsledkový úspěch tak po právu náležel brněnskému souboru.

VK Prostějov – VK Královo Pole 1:3 (16:25, 22:25, 25:12, 18:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Peloušek J.

Počet diváků: 150

Domácí: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Pluhařová, Jurčíková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Šípová, Baláková, Weidenthalerová

Hosté: Pavlíková, Judlová, Šunderlíková, Bukovská, Koulisiani, Dolotova, libero Digrinová. Střídaly:  Baird, Hobbs, Kuníková, Mokrá

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Největší rozdíl mezi oběma týmy byl dnes na servisu. Mladé soupeřky to solily, nebály se a kromě třetího setu nás neustále dostávaly pod tlak, což bylo pro výsledek rozhodující, porážka doma nás hodně mrzí.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Brno bylo jasně lepší skoro ve všech herních činnostech. My jsme se hrozně trápili na útoku, nedařilo se nám prosazovat přes vysoké bloky hostí. Navíc jsme měli velké problémy v obraně, výborně za KP zahrály zejména Karin Šunderlíková s Elvitou Dolotovou. Soupeřovo vítězství bylo naprosto zasloužené.“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): „Trochu jsme se lekly zlepšeného servisu soupeřek ve třetím setu, ale jinak jsme podaly fakt skvělý výkon a máme velkou radost z tříbodového vítězství. Do Prostějova jsme jely s tím, že tady vyhrajeme, a opravdu se nám to povedlo.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Zápas jsme velice dobře začali a výborně podávali hlavně v prvním setu. Klíčový byl ten druhý, kde se to koncovkou zlomilo v náš prospěch. Po hodně špatné třetí sadě jsme se pak znovu vrátili k předchozímu kvalitnímu výkonu a myslím, že zaslouženě zvítězili. S předvedenou hrou i výsledkem jsem moc spokojený.“

Hned zkraje střetnutí inkasoval domácí tým čtyři body za sebou (1:4) a kouč Petráš si musel rychle brát oddechový čas. Nepomohl, Hanačky působily zakřiknutě, chybovaly. Naopak nabuzené soupeřky vyvíjely velký tlak účinným servisem a herně dominovaly po všech stránkách, tím pádem utekly až na 3:12, později dokonce 5:16. Teprve pak se průběh trochu vyrovnal (9:17), ovšem zbytek vstupního setu mělo kápéčko přesto pod kontrolou – 16:25.

Prostějovské plejerky se však aspoň částečně chytily natolik, že začátek druhé části byl naprosto rovnocenný. Leč za stavu 7:6 přišel krátký výpadek, jenž Jihomoravanky s pomocí nekompromisních útoků Šunderlíkové + dobrých bloků využily k obratu na 8:11. Podobné se opakovalo o chvíli později (11:12 – 11:15) a s vékáčkem to znovu nevypadalo vůbec valně. V ten moment pomohla kvalitním podáním Pluhařová, zabraly všechny její parťačky v čele s Fričovou. A pětibodová šňůra na 16:15 dala růžově oděnému družstvu naději. Netrvala dlouho, neboť závěr zvládl zdatněji hostující kolektiv – 22:25.

Teprve po zasloužené ztrátě dvou sad se ženy VK uvolnily, aby od startu třetího dějství konečně předváděly extraligový volejbal na úrovni. Extrémně přidaly hlavně na servisu, od něj se odpíchly k pozvednutí veškerých ostatních činností a rázem to byly ony, kdo na palubovce suverénně kraloval. Protivnice totiž naopak polevily, pod zvýšeným náporem náhle působily bezradně (5:1, 11:5). Zejména devět získaných výměn v řadě při podání Šípové na 20:6 mělo pro dílčí výsledek drtivý dopad, jednociferný debakl zažehnalo KP až ve finiši – 25:12.

Nicméně Brňanky se stihly vzpamatovat z hlubokého útlumu a od zahájení čtvrtého dílu zase nabraly poztrácenou jistotu. Špičkové balóny vytáhly především během úniku ze 4:4 na 7:13, v téhle pasáži domácí mančaft odpadl. Nešlo o výpadek trvalý, viz následné přiblížení na 10:14. Ale v celkovém součtu ukázaly Kalného svěřenkyně o poznání lepší aktuální formu i komplexnější um, tudíž si odvezly přesvědčivé vítězství – 18:25 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

VOLEJBAL PŘEROV - VK UP OLOMOUC

Velmi vyrovnané utkání sehrály přerovské ženy v hanáckém derby s favorizovanou Olomoucí. Ovšem v koncovkách prvního a třetího setu jim chyběl větší klid. Jen v druhém dějství si Přerovanky „vybraly“ slabší chvilku, když od stavu 10:13 získaly jen čtyři body. Zajímavostí duelu bylo, že se domácímu kouči Vlčkovi nelíbil v prvních dvou sadách vždy 15. míč na kontě hostů. Nakonec si za protesty vysloužil žlutou kartu až v úvodu třetího setu, po změně verdiktu rozhodčích.

Volejbal Přerov - VK UP Olomouc 0:3 (22:25, 14:25, 23:25)

Rozhodčí: Možnár M., Trumpeš D.

Počet diváků: 75

Domácí: Kotlabová, Dlouhá, Diatková, Polášková, Boudová, Zatloukalová, libero A.Kulová. Střídaly: Plešingrová, Köhlerová, Semerádová

Hosté: Gogič, Nová, Kofie, Pilepič, Schlegel, Madsen, libero D. Kulová D. Střídaly:  Valková, Stümpelová

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): Škoda těch koncovek, kdy soupeř byl odvážnější a my jsme nakupily mnohem více chyb. Hlavně na podání. Zápas jsme rozehrály skvěle, ale ty nešťastné koncovky. Když jsme šly do vyhrocenějších situací, my jsme chybovaly a soupeř to více ustál.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Od nás to byl pěkný zápas. Lidi na nás můžou být pyšní, protože jsme bojovali. Hráli jsme pěkný volejbal. Bohužel dva sety 22:25 a 23:25, možná máme strach. Na druhé straně soupeř má kvalitu, i když nehrál v nejsilnější sestavě. Měla to být jasná záležitost, a to určitě nebyla. I trenér Olomouce uznal, že jsme je potrápili. To je důkaz, že se neflákáme, trénujeme, byť v omezeném počtu. Věříme tomu, že při té poctivé práci brzy vyhrajeme.“

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Nebylo to moc hezké utkání. Nakonec jsme to ve dvou koncovkách uhrály a už se díváme dopředu k dalšímu zápasu.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Dnes to byl z naší strany docela špatný výkon. Utrápené vítězství, neplnili jsme taktické pokyny, které jsme si řekli před zápasem. Vždycky nám spíše pomohl soupeř. Do dalších zápasů se z toho musíme poučit a jít do toho dle domluvených taktických pokynů.“

V prvním setu se drželo velmi vyrovnané skóre takřka v celém průběhu. Soupeřky z favorizované Olomouce jen jednou odskočily na rozdíl tří bodů (12:15), ale domácí volejbalistky nesložily zbraně. Postupnými krůčky se dotahovaly a v koncovce se dostaly i do vedení 22:21. Jenže v samém závěru neměly nabito „ostrými“. Vysokoškolačky naopak neudělaly žádnou chybu a po smeči Poláškové do těsného autu vyhrály 25:22.

Osud druhého setu se rozhodl prakticky hned na začátku. Přerovanky se trápily na příjmu, když hned tři ze šesti bodů byly dílem právě této špatné činnosti. Pestrá hra hostů slavila úspěch. Olomouc zakončovala z obou kůlů, pipu a přímý bod si připsala i nahrávačka, která zakončila z druhého míče. Domácí kouč se snažil střídáním změnit výsledek, ale moc to nepomohlo. Povedený blok hostů ukončil tuto periodu velmi záhy.

Napínavou podívanou přineslo i třetí dějství. V úvodu za stavu 2:0 rozhodčí nejprve připsali bod domácím a po změně verdiktu dostal vehementně protestující trenér Vlček žlutou kartu. Rozhodujícím momentem byla patrně pětibodová šňůra Olomouce ze stavu 11:8 na 11:13. To dvakrát zaútočila z „handy“ Pilepič a následně Přerovanky třikrát zakončovaly do autu. Avšak i nadále bojovaly a neúnavným fanouškům stále dávaly naději. V těsném závěru soupeřky udělaly jedinou chybu, když na první mečbol podaly do autu. Vzápětí to zopakovala domácí kapitánka Kotlabová a byl konec.  Přesto však domácí tým potěšil výkonem své věrné příznivce.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

TJ SOKOL ŠTERNBERK - TJ OSTRAVA

Po třech extraligových kolech strávených v karanténě vstoupily volejbalistky Sokola Šternberk do nového ročníku nejvyšší soutěže v jeho čtvrtém kole domácím zápasem proti Ostravě. Z první výhry v sezoně se radovaly volejbalistky TJ Ostrava.

TJ Sokol Šternberk – TJ Ostrava 0:3 (17:25, 18:25, 16:25)

Rozhodčí: Slezák J., Ištvanech M.

Počet diváků: 120

Domácí: Šmídová, Oborná, Bakowska, Wanczyk, Látalová, Kneifová, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Kořínková

Hosté: Hrdličková, Zemanová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Žolnerčíková, Jedličková, Nečasová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Myslím si, že první dva sety jsme nehrály špatný volejbal, bohužel jsme v jednom postavení nedokázaly přijmout balon a dobře si přihrát. Ostravské volejbalistky měly dnes dobrý servis, my jsme měly trošku problém s přihrávkou a nedokázaly jsme ubránit Žarnovickou.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Ostrava je velice kvalitní soupeř, a to nám dnes ukázala jak kombinačně tak útočně. Určitě nás dnes předčila v razanci na útoku i blokařsky a zaslouženě vyhrála. Já musím dnes v našem týmu pochválit mladou Nikolu Látalovou, která ve svých šestnácti letech dnešní zápas dobře zvládla.“

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „Dnešní utkání se nám dařilo především na útoku, hrály jsme soustředěně a jsme rády, že jsme potvrdily roli favoritek, a zvítězily za tři body.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): Šternberk je letos velmi ambiciózní tým, ještě víc než v předchozích letech, má nové zahraniční nákupy. Proto jsem dnes rád za takovýto výsledek, dnes to bylo pro nás jednoznačné až na nějaké menší zádrhele ve třetím setu. Jinak jsme měli utkání pod kontrolou a byli jsme lepším týmem. Holkám děkuju za předvedený výkon a děkuju i fanouškům, že přijeli, protože nevím, kdy se zase s našimi fanoušky uvidíme.

Po vyrovnaném úvodu prvního setu se až do stavu 15:15 hrálo velmi vyrovnané utkání. Následně se dostaly hostující volejbalistky Ostravy do trháku na 15:19 a první set dotáhly do vítězství 17:25.

Také začátek druhé sady patřil hostům (3:5), ale domácí volejbalistky se snažily s nimi držet krok (6:7, 7:8). Následně se začalo dařit Ostravě útočná fáze a především aktivní Žarnovická byla u zvýšení na 17:12 a tento náskok se do konce setu zvětšoval na konečných 25:18 pro Ostravu.

Na začátku třetího setu se dařilo Sokolu Šternberk až do stavu 9:8 držet taktovku utkání. Následně opět přišla série vydařených útoků Ostravy a Šternberanky začaly ztrácet. Stav utkání se otočil ve prospěch Ostravy (10:11, 18:12) a konec třetí sady a i tím celého utkání patřil již dobře hrajícím ženám Ostravy. Třetí set skončil 16:25 a tím celé utkání v poměru 0:3.

Autor: Libor Svoboda

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

První říjnovou sobotu byl na programu teprve druhý zápas v letošním ročníku UNIQA extraligy pro frýdeckomístecké Sokolky, které vinou uvalené karantény nestihly úvod sezóny. Sezóna pro ně tak začala až toto úterý, kdy podlehly na půdě Liberce 0:3. Ve středu je pak čekalo 2. kolo Českého poháru – ani tam neuspěly, proti Šternberku získaly aspoň set. Naopak domácí Šelmy v pondělí uspěly v Ostravě, jejich hra se začíná zvedat a v tomto utkání tak byly jasnými favoritkami.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:17, 20:25, 25:10, 25:21)

Rozhodčí: Kořenek Jaromír, Poláček Jan

Počet diváků: 57

Domácí: Šloufová, Janečková, Podhrázká, Horká, Mikysková, Marková, libero Sklenářová. Střídaly: Faltínová, Benediktová

Hosté: Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Koloničná, Mitrega-Mamica, libero Teperová. Střídaly: Petrová, Borovcová, Tkáčová

Ivona Marková (blokařka VK Šelmy Brno): Byl to velmi náročný zápas. Začaly jsme dobře, na to jak jsme měly obměněnou sestavu, až na pár úseků ve hře, kdy nám to vůbec nešlo. Pak jsme se ale chytly, dobře jsme to zvládly, bylo to hlavně o podání. “

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsme rádi za tři body. Nebyl to úplně ten nejlepší výkon, který jsem tu v Brně zažil, ale tři body jsou dobré.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Určitě jsme odehrály lepší utkání než v Liberci, už to byl náš třetí zápas a pomalu se do toho dostáváme. Postupně se nám vrací hráčky z karantény, na příští zápas už bychom měly být kompletní. Šelmy nás asi trochu podcenily, nehrály to, co chtěly. My jsme bojovaly a myslím, že to nebylo špatné utkání z naší strany.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Gratuluji domácím k výhře, my jsme rádi, že jsme uhráli set. Myslím, že se naše hra zlepšuje, přestože některé hráčky jsem po měsíci viděl poprvé, nás ta karanténa chytla hned třikrát v řadě. Nebyl to nejhorší výkon, škoda toho čtvrtého setu, kde jsme to prohráli na podání.“

Hráčky z Frýdku-Místku do zápasu nevstoupily vůbec špatně a pro domácí a favorizované Šelmy byly vyrovnaným soupeřem. Dařilo se jim na servisu, následná obrana na síti ale nebyla úplně kompaktní, brněnské volejbalistky se často prosazovaly skrz blok. Za stavu 18:13 přišla na podání domácí Adéla Benediktová, která výrazně pomohla k zisku prvního setu. Hostující volejbalistky si za stavu 23:13 sice připsaly eso a ještě zdramatizovaly první sadu. Tu nakonec ukončila nová posila Šelem Klára Faltínová za stavu 25:17.

Lepší vstup do druhé sady zažily hráčky frýdeckomísteckého celku. Dlouho se držely ve vedení. Domácím pomohla srovnat a zároveň se i dostat do vedení Soňa Mikysková, která předvedla dobrou sérii na podání, na kterou následně na síti navázala i Klára Faltínová. Hostující hráčky se ale stále nevzdávaly a za stavu 17:18 donutily domácího trenéra k oddechovému času. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, prosazovala se hostující Šnellyová, naopak domácí hráčky vyhazovaly své útoky do zámezí. Hosté nadále předváděly odvážnou hru a srovnaly stav zápasu na 1:1.

Třetí sadu si již domácí hráčky pohlídaly – na hřiště se vrátila Simona Janečková, která se ihned dostala do zápasového tempa. Šelmy se zlepšily především na útoku, přestaly chybovat a zlepšily i podání. To se odrazilo na soupeřově příjmu, který byl velmi špatný (13 %), stejně jako útok (20 %) frýdeckomísteckého týmu. Po razantním útoku Heleny Horké ze zóny šest domácí hráčky berou třetí set – 25:10.

Čtvrté dějství mělo obdobný průběh. Šelmí smečka si na úvod setu vytvořila pohodlný náskok, který byla schopna kontrolovat až do konce utkání. Na útoku se sice o trochu více dařilo hostujícímu týmu, rozhodla ale lepší produktivita na podání. Nejvíce bodů v utkání zaznamenala domácí Soňa Mikysková (17 bodů, 53 % úspěšnost na útoku), z hostujícího celku byla nejúspěšnější bývalá hráčka brněnského Fénixu Veronika Šnellyová (13 bodů, 36 % na útoku).

Autor: Matouš Müller, foto Viktor Šulc