15.1.2021

Do čela UNIQA extraligy žen se po jasné výhře v Olomouci vyhoupla Dukla Liberec

V souboji o vedení v UNIQA volejbalové extralize žen 2020/21 se na olomoucké palubovce potkaly domácí vyšokoškolačky s libereckou Duklou. Překvapivě se do Liberce vrací Dukla bez ztráty setu a s celkem přesvědčivým vítězstvím. V ostatních zápasech 7. kola favorizované týmy potvrdily papírové předpoklady a žádné překvapení se nekonalo.

VK UP OLOMOUC - VK DUKLA LIBEREC

Souboj dvou bodově vyrovnaných týmů z čela tabulky nabídlo utkání 7. kola UNIQA extraligy volejbalistek mezi Univerzitou Palackého Olomouc a Duklou Liberec. Domácí vysokoškolačky držely před zápasem první příčku jen díky lepšímu poměru míčů, Liberci však až příliš snadno přenechaly čelo tabulky i všechny body po prohře 0:3.

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 0:3 (17:25, 20:25, 23:25)

Rozhodčí: Spáčil L., Grabovský Z.

Domácí: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, Madsen, libero Zilberman. Střídala: Kulová

Hosté: Kohoutová, Bajusz, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, libero Dostálová. Střídaly: Ovečková, Šotkovská

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Liberec nám ukázal, jak se bojuje o první místo. My jsme trochu zabojovaly až ve třetím setu, ve kterém jsme však ztratily koncovku vlastní nedůsledností. Musíme se vrátit k poctivé práci v tréninku a zapracovat na těch věcech, které dnes byly markantní.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Byl to náš už druhý špatně odehraný zápas v řadě. Po Novém roce se nám vůbec nedaří a vypadá to, že v týmu není pohoda. Je to vidět také v tréninku, což je základ. Budeme tedy muset něco změnit. Liberec hrál velmi dobře útočně, my jsme se vraceli do utkání až ve třetím setu, ale o jeho osudu rozhodly naše dvě hrubky v koncovce.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec):„Jsem strašně šťastná za výhru 3:0. První set rozhodly chyby soupeře, vůbec se jim nedařil servis. Ve druhé sadě jsme byly pořád nad nimi a třetí set jsme uhrály hlavně díky bojovnosti, když jsme ztrácely už pět bodů. Chválím všechny holky.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Je vidět, že jsme na správné cestě. Hrálo se o první místo, my jsme se na zápas připravovali a připsali jsme si hezký výsledek. Hráli jsme velmi dobře takticky a dařilo se nám hlavně na útoku. Zítra už nás ale čeká další těžký duel s Ostravou, teď už se soustředíme na něj.“

Jako první zahrozily hostující hráčky z Liberce, které se po úvodním oťukávání ujaly vedení 7:4. Domácím volejbalistkám varování nestačilo a náskok soupeře rychle narůstal (5:11, 8:16). Hanačky se snažily vrátit zpět do hry (13:18), ale jejich pokus utnula další pětibodová série protivníka (13:23). Úvodní dějství skončilo výhrou Dukly 25:17.

Druhá sada byla vyrovnanější, přesto však stále v režii Severočešek (3:5, 7:11). Univerzita po většinu času dotahovala (13:17, 15:17), vyrovnat už ale nedokázala a po výsledku 20:25 prohrávala 0:2.

Teprve ve třetím dějství dokázaly Olomoučanky eliminovat velké množství chyb a přepnout na vyšší rychlostní stupeň. Výsledkem bylo jejich vedení 6:3, které však Dukla brzy smazala (7:7). Liberec se pak dokonce ujal vedení (12:13), ovšem domácí tým otočil na 15:13 a po sérii servisů Stümpelové (16:15, 21:15) mířil za prodloužením utkání. Nebyl to ale olomoucký den. Náskok se postupně smrskával (21:19, 22:21) a závěr Dukla opanovala ziskem čtyř výměn v řadě (23:21:23:25). Po výsledku 0:3 má extraligová tabulka nového lídra.

Autor: Adam Fritscher, foto Jan Pořízek

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KRÁLOVO POLE

Domácí Frýdek-Místek přivítal hosty z Králova Pole Brno. Sokolky byly po minulé výhře nad Prostějovem při chuti, avšak Brňanky naplnily roli favorita a zvítězily.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Královo Pole 0:3 (19:25, 14:25, 17:25)

Rozhodčí: Trumpeš, Peloušek

Domácí: Mitrega, Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Staňková, Borovcová, libero Koloničná. Střídaly: Petrová, Tkáčová, Grygarová

Hosté: Bukovská, Judlová, Šunderlíková, Pavlíková, Koulisiani, Grabovská,libero Digrinová. Střídaly: Weissová, Kuníková

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Gratuluji Brnu, protože nás dnes jasně přehrálo. Výborně bránilo v poli i na síti. My jsme dnes hůř přihrávaly a nebyly jsme si schopné balony připravit.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Brno suprově servírovalo a výborně hrálo v obraně, na síti i v poli. Gratulujeme, zaslouženě vyhrálo.“

Denisa Pavlíková (kapitánka VK Královo Pole): „Tlačily jsme soupeře na podání a dobře jsme bránily na síti. Bojovným výkonem jsme to dotáhly do vítězného konce.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Dnes jsme dobře bránili jak na síti, tak v poli a k tomu jsme zatlačili soupeře dobrým servisem.“

V prvním setu mělo utkání vyrovnaný průběh do stavu 9:9, poté hostující volejbalistky odskočily do stavu 14:9 a náskok si udržely až do konce setu. I druhý set měl podobný průběh, od stavu 9:9 sokolky uhrály pouze devět bodů. I třetí set byl vyrovnaný pouze do stavu 11:11 a poté opět hostující Brňanky perfektní hrou v obraně set a celý zápas s přehledem vyhrály.

Autor: Jiří Zaoral

TJ OSTRAVA - VK PROSTĚJOV

V dohrávaném 7. kole UNIQA volejbalové extraligy žen se v Ostravě představil Prostějov. Domácí tým vstoupil do nového roku výhrou nad vedoucí Olomoucí, naopak Prostějov prohrál ve Frýdku-Místku, který byl v té době poslední. Prostějov se sice papírově silnějšího soupeře nezalekl, ale domácí Ostrava i tak dokázala zvítězit.

TJ Ostrava – VK Prostějov 3:0 (25:23, 25:23, 25:12)

Rozhodčí: Možnár M., Slezák J.

Domácí: Nečasová, Pospíšilová, Hrdličková, Kalusková, Žarnovická, Štrbová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Výtisková, Šmídlová, Jedličková

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Blumentritová, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Baláková

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „V prvních dvou setech nám moc nefungoval servis, ale pomohly jsme si v ostatních herních činnostech. Ve třetím setu už byl naopak servis výborný a díky velkému náskoku jsme mohly do hry zapojit všechny hráčky.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Vlastním nedůrazem dvě napínavé koncovky, kdy kardiaci přepínali krabičky. Třetí set už byl pod kontrolou. Méně nevynucených chyb do dalších zápasů.“

Karolína Fričová (kapitánka VK Prostějov):„První dva sety vyrovnaná partie. Bohužel se nám nepodařilo uhrát koncovky, dělaly jsme zbytečné chyby a neubránily míče, které jsme ubránit mohly. Ve třetím setu se nám nedařilo od začátku a navíc jsme i přestaly bojovat. “

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „První dva sety jsme se drželi, ustáli jsme podání soupeře, neměli jsme problémy na přihrávce a tím pádem ani v útoku, ale nevyvarovali jsme se zbytečných chyb v koncovce. Ve třetím setu ž jsme nedokázali reagovat na výrazně zlepšené podání. Domácí tým byl lepší v dohrávkách po obraně a zaslouženě zvítězil.“

První set začaly domácí volejbalistky laxně (0:4), ale záhy se probudily a srovnaly na 5:5. Od té doby byla hra vyrovnaná až do stavu 17:16. Domácí hráčky poté odskočily na 19:16 a 21:18, ale hostující Prostějov se nevzdal a vyrovnal na 21:21. Dobrou obranou na síti získala Ostrava dvoubodový náskok a ten udržela do konce setu.

Druhý set byl velmi podobný setu prvnímu, kdy ani jeden tým až do stavu 14:17 neměl víc než dvoubodový náskok. Promluva trenéra Pommera při time-outu pomohla. Za chvíli bylo srovnáno na 18:18 a za stejného stavu jako v prvním setu (21:21) si Ostravanky opět pomohly bloky a i tuto koncovku těsně uhrály.

Třetí set byl jednoznačnou záležitostí domácích, kdy 5-6 bodové šňůry při servisu Pospíšilové, Žarnovické a Nečasové dovolily „Pompemu“ za stavu 20:8 zapojit do hry všechna ostravská mláďata (Výtisková, Jedličková, Šmídlová, Bauerová) s věkovým průměrem 15,5 roku.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Dohrávka sedmého kola UNIQA extraligy nabídla v Brně souboj pátého s posledním týmem tabulky. Do jihomoravské metropole zavítal Šternberk, který z osmi vzájemných duelů sice dokázal Šelmy dvakrát porazit, v Brně ale ještě nebodoval. Naposledy ve třech setech prohrál v Liberci, to Brno naopak před týdnem doma porazilo předposlední Přerov 3:1 na sety.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:12, 25:15, 25:17)

Rozhodčí: Pecháček Luboš, Kavala Tomáš

Domácí: Šmídová, Faltínová, Marková, Janečková, Sklenářová, Širůčková, libero Chlumská.

Hosté: Látalová, Kneiflová, Šmídová, Herdová, Kořínková, Wanczyk, libero Slavíková. Střídaly: Vyjídáková, Jarošová

Pavla Šmídová (nahrávačka VK Šelmy Brno): Důležité tři body do tabulky pro nás, základní část se blíží ke konci. Jsme rády za třísetovou výhru. Pro mě je to druhé utkání s holkama, takže zatím se ještě sehráváme, ale je to na dobré cestě. “

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsem moc spokojený, vydrželi jsme celé tři sety hrát stabilně a bez zbytečných chyb, dobře jsme bránili. V zápase tam nebyl žádný propad, takže za mě výborné.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Z naší strany první dva sety jsme se držely do nějakých deseti bodů, pak ale soupeř zatlačil svým servisem, a my jsme především v druhé sadě udělaly spoustu chyb na servisu a Šelmy si to pohlídaly. Třetí set už byl v režii domácích, tímto jim gratuluji.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Šelmy byly určitě favoritkami dnešního utkání, což také ukázaly. My jsme se snažili, chvílemi to byl pěkný volejbal. Šternberk je letos trochu vykleštěný, v této sezóně ztratil už pět zkušených hráček, tak to nemáme moc jednoduché, děláme zbytečně chyby. Věřím ale, že ještě něco letos ukážeme.“

Favorizované Šelmy vstoupily do utkání lépe – do vedení se dostaly po dvou blocích v řadě. Šternberk ale srovnal a do stavu 7:7 byl domácím vyrovnaným soupeřem. Následně se na útoku i na podání opřela do míče Klára Faltínová, hostující hráčky chybovaly a domácí hráčky šly do vedení. Svěřenkyně Ondřeje Bouly se prosazovaly ve všech herních činnostech a byly jednoznačně lepší. Po chybě na podání střídající Jarošové Brno získalo první sadu 25:12.

V téměř totožném scénáři se odvíjelo i druhé dějství. Šternberk držel s domácími krok do stavu 11:10, následně se rozpodávala domácí Ivona Marková a pomohla vytvořit pro Šelmy pohodlný náskok. Právě za koncovou čárou se set rozhodoval, celkově páté eso týmu v druhé sadě přidala Klára Faltínová a ukončila druhou sadu 25:15.

Třetí set už jednoznačně patřil domácím. Od začátku sady skládaly nahrávky Pavly Šmídové, jak Klára Faltínová, tak Simona Janečková. Velmi mladý tým Šternberka měl sice kratší sérii v prostředku setu, kdy se jim více dařilo, Šelmy si ale došly pro výhru 3:0. Nejvíce bodů zaznamenala Klára Faltínová (16, 38 % na útoku, 4 bloky a 2 esa), na straně hostujících hráček pak Lucia Herdová (8, 30 % na útoku a 2 bloky).

Autor: Matouš Müller

PVK OLYMP PRAHA – VOLEJBAL PŘEROV

PVK Olymp Praha dosud na domácí palubovce neprohrál, má pět výher, ale z toho třikrát se rozhodovalo v pátém setu. Přerov je ve skupině čtyř týmů, mezi nimiž je v tabulce rozdíl jediného bodu, a které bojují o sedmé místo. Jakýkoliv bodový zisk by byl pro Přerov velkým úspěchem. Naproti tomu Olymp musí mít ambici na zisk tří bodů.

PVK Olymp Praha – Volejbal Přerov 3:0 (25:15, 25:12, 25:17)

Rozhodčí: Marschner Roman, Poláček Jan

Domácí: Komárková,Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Brichtová, libero Pešková. Střídala: Jaňourová

Hosté: Zatloukalová L., Polášková, Pavlová, Diatková, Šádková, Benediktová, libero Kulová. Střídaly: Semerádová, Plešingrová, Boudová, Dlouhá

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dneska jsme odvedly dobrý výkon, soupeře jsme od začátku tlačily. Jsem ráda za takovou hladkou výhru a taky za to, že se do hry dostaly naše i mladší hráčky, které určitě předvedly dobrý výkon a ukázaly, že místo v našem týmu jim patří a jsou schopny zaskočit i v těžších situacích“

Michaela Brichtová (smečařka Olympu Praha): „Myslím si, že jsme dobře útočily a soupeř dělal hodně chyb, což nám hodně pomohlo,“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Musím souhlasit s naší kapitánkou, že zápas byl snadný a měl pro nás i rychlý průběh před zítřejším cestováním do Prostějova. Lépe jsme útočili, servírovali a bránili. Naše mladé hráčky nám promarodili období před Vánocemi, tak snad nám to teď vrátí, protože potřebujeme mít kádr širší, blíží se konec soutěže a budeme potřebovat dvoustřídání a duo Janourová/Brichtová budeme potřebovat.“

Lucie Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Z naší strany to nebyl výkon, který umíme hrát. Udělaly jsme několik hloupých chyb, a tak se nám to celé sesypalo. Během zápasu bylo vidět, že soupeř je zkušenější a lepší.“

Michaela Dlouhá (blokařka Volejbal Přerov): „Myslím si, že náš výkon mohl být o něco lepší, ale soupeř byl o dost lepší, než na co jsme zvyklé. Domnívám se, že jsme si uhrály to, co umíme.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Já gratuluji Olympu k vítězství, momentálně je Olymp na jiném levelu. Můžeme vzpomínat, kdy jsme tady vyhráli před dvěma lety. Teď tyto kvality nemáme. Dokážeme ukázat pouze v krátkých pasážích, některé výměny byly pěkné, kdyby tady byli diváci, tak by viděli atraktivní výměny. Ale když se dostaneme trošku pod nějaký tlak, tak začneme kupit chybu za chybou. Toto nás provází celou sezónu. Za sebe tvrdím, že jsme neodvedli to, co umíme. Mrzí, mě že jsme neukázali takový sport jako na Šelmách. Pracujeme tvrdě, ukázali jsme dobrý sport v krátkých pasážích, a to je málo na takového soupeře. Musím pochválit Míšu Brichtovou, začala zápas trošku nervózně, ale zápas skončila ve výborné formě.“

Olymp nastoupil v základní sestavě s debutantkou v extralize Michaelou Brichtovou. Zápas byl vyrovnaný do stavu 4:4, poté se domácímu Olympu podařilo odskočit na 7:4. Přerov přece jenom více chyboval, ale Olymp svůj náskok příliš nenavyšoval, protože se také nevyvaroval nevynucených chyb (např. na servisu). Ovšem od stavu 16:13 domácí hráčky přidaly v nasazení a set dohrály s desetibodovým rozdílem 25:15.

V úvodu druhého setu vedl Přerov 5:2, hrál odvážněji než v prvním setu. Olympu se podařilo dostat do vedení 8:7. Potom již náskok Olympu narůstal s rovnoměrnou pravidelností a díky všem herním činnostem - blokem, útokem a servisem.

Poslední set hrál Přerov riskantněji a chvílemi se jim i dařilo. Olymp si kontroloval svůj náskok, přišlo ale i chvilkové polevení v koncentraci a rázem bylo vyrovnáno 12:12. Poté Olymp uhrál pět bodů v řadě a o soudu setu a celého utkání bylo rozhodnuto.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...