25.4.2023

Do finálové bitvy o Brno i o extraligový bronz vstoupily lépe domácí celky

Čtyři nejlepší týmy letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 se pustily do bojů o medaile. Brněnské finále lépe rozehrály Šelmy, ale jejich výpadek v koncovce druhého setu dostal domácí celek Králova Pole do tempa, ujal se vedení 2:1, a i když Šelmy dokázaly utkání ještě zdramatizovat a vynutily si tie-break, KáPéčko si nakonec vítězství pohlídalo. I v souboji o třetí místo začal pod Ještědem lépe hostující tým z Prostějova, nicméně hra domácí Dukly měla stoupající tendenci a i díky své kapitánce Nikole Kvapilové nakonec dotáhla utkání do vítězného konce.

VK KRÁLOVO POLE – VK ŠELMY BRNO

Jestliže týmy Králova Pole a Šelem před úvodním finálovým zápasem lákaly fanoušky na bitvu o Brno, pak se rozhodně nemýlily. První utkání finálové série bylo totiž napínavým dramatem od začátku až do konce a o jeho vítězi musel rozhodnout až tie-break. Hala, do níž zavítalo více než 1400 fanoušků, při něm bouřila, a tak se zápas dohrával v neskutečné atmosféře. Zkrácenou hru měly, k velké radosti domácích diváků i ambasadorů Králova Pole – dráhového cyklisty Tomáše Bábka a florbalistek Židenic, od začátku pod kontrolou královopolské volejbalistky. Tie-break nakonec KP Brno ovládlo poměrem 15:10 a po strhující bitvě si připsalo na svoje konto první finálový bod.

VK Královo Pole – VK Šelmy Brno 3:2 (21:25, 26:24, 25:13, 18:25, 15:10)

stav série 1:0

Rozhodčí: Kovář V. j., Grabovský Z.

Počet diváků: 1410

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová, Stojkovic, Rožnovjáková, Kamasová

Hosté: Širůčková, Šmídová, Kyrychenko, Marková, Kocmanová-Havlíčková, Kozubíková, libero Chevalierová.  Střídaly: Podhrázká, Dubianska, Beránková, Šotkovská, Benediktová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Bylo to dnes hodně těžké, hlavně po začátku zápasu, ve kterém jsme udělaly spoustu zbytečných chyb. Ve druhém setu jsme utekly hrobníkovi z lopaty. A pak už se nám dařilo, ale dnešní výhra rozhodně nebyla zadarmo.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Dnes to byl neskutečný boj z obou stran, začátek zápasu sice nevyšel podle našich představ, ale i při čtyřech setbolech soupeře na konci druhého setu jsme věřili, že jsme schopní vývoj otočit. Pro nás je to vynikající vstup do finálové série, na Kouničcce si ale v pátek musíme víc pohlídat úvod. Děkujeme moc fanouškům za neuvěřitelnou atmosféru a také našim ambasadorům, kteří nás dnes přišli podpořit – dráhovému cyklistovi Tomáši Bábkovi a florbalistkám Židenic.”

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Očekávaly jsme velkou bitvu, nikdo z nás nečekal, že by to pro někoho mohlo být 3:0. Byl to dnes krásný volejbal a hodně nás mrzí druhý set, ve kterém jsme měly několik setbolů. To určitě ovlivnilo zbytek zápasu, protože KáPéčko by se ze stavu 2:0 zvedalo určitě hůř.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Do konce druhého setu jsme dnes měli navrch, pak jsme ale ztratili klid a chtěli vše hodně urychlit. Z toho vznikla spousta chyb a vývoj utkání se zlomil. Ve čtvrtém setu jsme se ještě vrátili do zápasu, tie-break ale začalo lépe KáPéčko, drželo se nad námi a bylo schopné skládat těžké balóny. My už vyrovnat nedokázali.“

Do zápasu, který začal v neskutečně bouřlivé atmosféře, vlétly lépe Šelmy (0:4, 2:8), domácí volejbalistky se ale na ně začaly dotahovat (12:15) a nakonec s nimi po bloku Ely Koulisiani srovnaly krok (17:17).  Závěr setu se nesl v duchu neskutečně dlouhých a napínavých výměn, lépe se ale vydařil hostujícím Šelmám, které soupeřkám utekly na rozdíl tří bodů (18:21) a týmu Králova Pole se je už dohnat nepovedlo (21:25).

Lepší vstup do druhého dějství měly znovu Šelmy (1:4). Hanna Kyrychenko svým tvrdým servisem jistila vedení (5:9) a Erik Nezhoda si vzal time out. KP Brno se však soupeřkám po dvou přesných smečích přiblížilo na dosah (13:14) a pokračovala bitva jako hrom. Těsně před koncovkou se znovu do vedení dostaly Šelmy (16:19) a Královo Pole si vzalo další oddechový čas. I po něm ještě do stavu 20:24 úřadovaly na hřišti svěřenkyně Ondřeje Bouly, jenže pak se na podání postavila Tereza Hrušecká a rázem bylo všechno jinak. Královo Pole nejprve odvrátilo čtyři setboly a pak k velkému nadšení bouřící haly přidala Tereza Hrušecká dvě esa (26:24) a bylo srovnáno na 1:1.

KáPéčko to nesktutečně nakoplo, a tak Šelmy brzy čelily jejich obrovskému náskoku 12:4. Tým Šelem se do hry marně vracel zpět, a i když se je snažil povzbuzovat i početný tábor jeho fanoušků, při vstupu do koncovky vedlo Královo Pole o 11 bodů (20:9). Sadu ukončily hostující vlastním servisem do sítě (25:13).

Do čtvrté sady ale vstoupily lépe Šelmy a Erik Nezhoda si bral za stavu 3:6 time out. Po esu Marie Kozubíkové, úspěšném bloku a přesném útoku ale Šelmy svůj náskok navýšily až na 3:10, a tak Královo Pole zastavilo hru podruhé. Hostující tým pak kvůli problému s kolenem musela opustit Aneta Kocmanová-Havlíčková, ani tak se ale domácím hráčkám Šelmy v tomto setu zkrotit nedařilo (14:21) a prohrály ho poměrem 18:25.

Zkrácená hra začala servisem Gretell Moreno (4:0), i díky dvěma esům Pavly Šmídové ale Šelmy náskok rychle smazaly (4:4). Zbytek ti- breaku už ale kontrolovalo Královo Pole (10:7) a v závěru strhující bitvy proměnilo hned první ze čtyř mečbolů (15:10). Po výhře 3:2 na sety se tak KP Brno ujímá ve finálové sérii vedení 1:0 na zápasy.

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Loňské mistryně ČR z Prostějova a Dukla Liberec coby vítězky základní části UNIQA extraligy žen nastoupily k prvnímu utkání „pouze“ o bronzové medaile. Ambice obou týmů byly daleko vyšší, ale družstva z Brna byla nad jejich síly. Do Prostějova se dokonce vrátila i velká posila Veronika Trnková, která s Duklou získala titul a dva roky hrála pod vysokou sítí v Itálii (Acqua & Sapone Roma Volley Club a Wash4Gren Pinerolo). Přesto to na KP Brno nestačilo a Prostějov podlehl 1:3 na zápasy. Stejným poměrem prohrála Dukla s Šelmami Brno, které o titul nikdy nehrály, ale během soutěže citelně posílily a jsou kandidátem na titul. Dukla s Prostějovem se v základní části střetla 3x a vždy to byly velice vyrovnané bitvy. Dvakrát doma zvítězila Dukla 3:1 a 3:2 a jednou doma Prostějov 3:2. Boj o medaile bude určitě velice vyrovnaný a bude záležet, kolik hráčkám po vyčerpávající sezóně zbylo sil. Dukla v úvodu utkání na chvilku nahlédla do vedení, ale potom se do vedení dostal Prostějov a zásluhou kvalitní obrany na síti set ukořistil. Dukla v druhém setu získala až pětibodové vedení zásluhou své kapitánky Nikoly Kvapilové, které v závěru Dukla navýšila a zaslouženě vyrovnala. Ve třetím setu si Dukla postupně vypracovala až devítibodové vedení (19:10), které v samotném závěru svou nepřesností málem ztratila, ale nakonec se jí set podařilo získat. Nejkrásnější a nejdramatičtější čtvrtý set zásluhou velké bojovnosti získala Dukla a tím i první vítězství o bronz.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:1 (20:25, 25:18, 25:23, 25:22)

Rozhodčí: Petr Dušek, Jiří Olt, čároví Olga Machado, Dominik Činátl, delegát Jaroslav Švejda

Počet diváků: 305

Domácí: Viktoria Deisl, Diana Frankevych, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, libera Lucie Kolářová, Karolína Javůrková. Střídaly: Hyke Lyklema, Lucie Blažková, Lucie Šulcová, Karolína Bartošová, Viktorie Dvořáková

Hosté: Simona Bajusz, Joséfina Smolková, Veronika Trnková, Jéssica dos Santos Silva, Pavla Meidlová, Raquel Löff da Silva, libera Adéla Stavinohová, Andrea Píchalová. Střídaly: Soňa Nováková, Kateřina Kvapilová, Yoana Nikolova, Michaela Smolková

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Dnes to nebyl až tak moc perfektní výkon, máme ve hře ještě moc zbytečných chyb. Dokážeme se dostat do vedení o několik bodů a potom to zbytečně ztrácíme a dramatizujeme. Jinak se těšíme z domácího vítězství a věříme, že to v Prostějově zvládneme. I kdybychom se ještě chtěly podělit o naši hru s výbornými fanoušky, přesto se už domů vracet nechceme.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Bylo super, že jsme to dnešní utkání otočili. Konečně máme doma první vítězství a musíme to potvrdit v této sérii o třetí místo v Prostějově.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do dnešního utkání jsme vstoupily dobře. Bohužel nám to ale nevydrželo. Ve druhém setu jsme chvilku vedly, ale potom jsme udělaly hodně nevynucených chyb. Nepodařilo se nám dostat z jednoho postavení a hladce jsme ho prohrály. Další set se nám vůbec nevydařil. Až v koncovce, když Liberec trochu povolil, tak jsme jeho náskok stáhly. Další set byl ohromný boj. Bohužel Liberec byl „rozčapanej“ a bohužel jsme ho prohrály. Nyní se musíme připravit na utkání doma.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Myslím si, že jsme dnes začali velice dobře, ale postupně přicházela kvalita Liberce. Viděl bych zde rozdíl na přihrávce a v útoku. Dnes jsme měli velký problém ubránit Nikolu Kvapilovou a to rozhodlo.“

Dvě úspěšná zakončení domácí kapitánky Nikoly Kvapilové z vedlejšího kůlu a z pipe posílají Duklu do vedení 6:3. Prostějov se nevzdává a 2x dobře postaveným dvojblokem rychle vyrovnává (blok Veronika Trnková a Jéssica dos Santos Silva). Joséfina Smolková v další rozehře vytlouká po lajně dvojblok Dukly, a když další smeč domácí hráčky končí mimo hrací plochu, máme tu první oddechový čas Dukly (8:10). Dvoubodové vedení si Prostějov udržuje až do první nevynucené chyby na útoku Jéssicy dos Santos Silvy, která z pipe míří do autu (12:12). Po vyrovnání brzy přichází druhý oddechový čas domácího trenéra Libora Gálíka, může za to precizní blok 193 cm vysoké Raquel Löff da Silvy a další útok Dukly do autu (12:15). Nikola Kvapilová se prosazuje na útoku tvrdou smečí po lajně a snižuje na rozdíl jediného bodu (14:15). Tříbodové vedení hostům vrací zalívka z velké nouze Joséfinou Smolkovou (14:17). Na jediný bod se Dukla přibližuje po další smeči do autu Jéssicou dos Santos Silva (17:18). V koncovce Prostějov své vedení blokem zvyšuje na rozdíl čtyř bodů a zisk setu má na dosah (18:22 - Veronika Trnková). Další aut Dukly již znamená první setbol utkání (19:24). Nikola Kvapilová svojí razancí rozráží blok Prostějova a oddaluje konec prvního dějství. Druhý setbol si hráčky z Moravy pohlídaly a po smeči Jéssicy dos Santos Silvy se radují ze zisku první sady.

Do druhého setu vlétl Prostějov velmi dravě. Při podání své kapitánky Simony Bajusz kvalitním blokem odskakuje o tři body (0:3). Dukla přímým bodem z podání snižuje (2:3 - Hyke Lyklema), ale další ukázkové bloky startují vysoký náskok hostů (2:7). Při podání Lucie Šulcové začíná konečně Dukla předvádět svoji hru a za stavu 5:7 žádá i trenér Prostějova Miroslav Čada odpočinek (jednoblokem a na útoku Nikola Kvapilová). Michaela Smolková smečuje z velké nouze do sítě a v další hře na útoku opět dominuje Nikola Kvapilová a máme vyrovnáno (9:9). Po nejkrásnější a snad i nejdelší výměně se konečně domácí děvčata dostávají do vedení, protože na konci výměny se opět prosazuje Nikola Kvapilová. Po smeči Michaely Smolkové do autu Prostějov rychle žádá svůj druhý oddechový čas (11:9). Další smeč Prostějova končí na anténce a Prostějov hromadně střídá (12:9). Ani střídání nepomáhá, Petra Kojdová z hlavního kůlu přidává další bod (13:9). Až nově příchozí Yoana Nikolova konečně dostala z podání Nikolu Kvapilovou. Po bloku Lucie Šulcové již Dukla vede rozdílem pěti bodů (15:10) a diváci v hale dávají najevo svoji radost hlasitým povzbuzováním. Joséfina Smolková si připisuje dvě esa v řadě a snižuje manko hostí (17:15). Ale i na straně Dukly zaznamenáváme eso, tentokrát Lucie Šulcová míč posadila na pásku a soupeřky na míč nedosáhly (19:15). Vzápětí přichází další prasátko, tentokrát střídající Karolína Bartošová si připisuje eso. Příští rozehra Prostějova končí v autu, další na bloku Petry Kojdové a setbol je na spadnutí (23:16). Zkažené podání Prostějova daruje Dukle první setbol, ale i Dukla v této činnosti chybuje. Druhý setbol proměňuje dlouhou diagonální smečí Petra Kojdová a je vyrovnáno 1:1 na sety.

V úvodu třetího setu chytře umístěnou smečí dostává Lucie Šulcová Duklu do dvoubodového vedení (3:1), ale po chybě domácí hráčky na útoku je brzy vyrovnáno (4:4). Při podání Nikoly Kvapilové i hosté chybují na útoku a první oddechový čas Miroslava Čady na sebe nenechává dlouho čekat (7:4). Naťuknutým blokem si Petra Kojdová při nouzové nahrávce pomáhá a domácí přidávají další bod (8:4). Na 9:4 blokem zvyšuje Kateřina Kohoutová. Michaela Nečasová trestá hned z první špatný příjem podání (14:8 – time hosté). Po time příděl bodů na domácí straně nadále přibývá (16:8 – Lucie Šulcová smeč a útok středem do autu Raquel Löff da Silva). Při podání Jéssicy dos Santos Silvy se podařilo Prostějovu snížit propastný bodový rozdíl (19:14 – eso, smeč Dukly do těsného autu). Druhý time domácího celku si žádá Libor Gálík po dobře postaveném bloku Raquel Löff da Silvy (21:17). Ani tato porada nezastavuje přibližující se Prostějov. Soňa Nováková svým podáním dělá Dukle velké potíže a po smeči Dukly do autu je opět sníženo (21:19). Až Lucie Šulcová dostává Soňu Novákovou z podání, když se prosazuje z hlavního kůlu. Naštěstí pro domácí ve vyrovnané koncovce jsou hráčky Prostějova v síti a máme tu první setbol třetí sady. První setbol odvrací smečí o blok Joséfina Smolková, druhý setbol již blokem proměňuje Michaela Nečasová a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

Po smeči Pavly Meidlové do sítě získává Dukla dvoubodové vedení za stavu 4:2, které svojí nepřesností v poli zbytečně ztrácí (4:4). Nikola Kvapilová si dnes připisuje již svůj 25. bod tvrdým zakončením z pipe a domácí se vrací do dvoubodového vedení (7:5). Domácí nahrávačka Hyke Lyklema své kapitánce věří a ta přidává další bod. Trenér hostí raději svolává své hráčky k oddechovému času (9:6). Po zalívce Jéssicy dos Santos Silvy, Prostějov snižuje vedení Dukly na 10:9, a když špatný příjem trestá hned z první Pavla Meidlová, je vyrovnáno (11:11). Naštěstí pro domácí, stejná hráčka smečuje do zámezí a daruje Dukle dvoubodové vedení (13:11). Další parádní a nekonečně dlouhou výměnu mohli sledovat diváci při vyrovnání, kdy na konci se blokem prosazuje Raquel Löff da Silva (14:14). Na podání odchází Jéssica dos Santos Silva a Prostějov si připisuje čtvrté eso v utkání a jde do vedení (14:15 – time Dukla). Další parádní nekonečnou výměnu zakončuje smečí o blok Petra Kojdová a Dukla je zpět ve vedení. Co v těchto fázích předvádí v poli domácí libero Lucie Kolářová, to je neuvěřitelné, v hledišti to vždy jen zašumí „jóóó“, a když Petra Kojdová se opět prosazuje na síti, domácí vedou o dva body a Prostějov žádá time (17:15). Vedení domácích má ale jepičí život, neuvěřitelná plachta na podání Michaely Smolkové znamená eso a je vyrovnáno (17:17). S velkým štěstím do těsného autu vytlouká blok Lucie Šulcová a vrací domácím vedení o dva míče (20:18). Nádherné výměny o každý bod se musí každému líbit. Bohužel již ne další chyba na útoku z hlavního kůlu, která vyrovnává na 20:20. Dokonce po úspěšném bloku Joséfiny Smolkové je Prostějov ve vedení 20:21. Nepatrné teče na bloku neunikly dnes pozorným rozhodčím a Dukla opět vede. Na podání odchází Hyke Lyklema, která zaznamenává přímý bod z podání (23:21). Nikola Kvapilová z hlavního kůlu vytlouká blok a Dukla má mečbol (24:22). Nikola Kvapilová svým jubilejním 30. bodem zakončuje utkání, když přesně zalívá mezi hráčky Prostějova.