20.11.2021

Domácí neporazitelnost zachraňovaly ostravské volejbalistky až v tie-breaku

Kompletní 14. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 nakonec žádné velké překvapení nepřineslo. Nejblíže k němu byl Šternberk, který podlehl v Ostravě až ve zkrácené hře. V ostatních zápasech domácí družstva neuspěla. Olymp byl sice důstojným soupeřem Olomouce, avšak koncovky patřily zkušenějšímu týmu soupeřek. Frýdek-Místek podle předpokladu nekladl velký odpor vedoucímu Liberci, stejně jako Přerov celku Králova Pole. V souboji dvou sousedů v tabulce, brněnských Šelem a Prostějova, se více dařilo prostějovskému týmu.

TJ OSTRAVA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Ostrava přivítala ve 14. kole UNIQA volejbalové extraligy žen družstvo Šternberku. Domácí tým ve středu vydřel vítězství 3:2 nad Panathinaikos Atény v Challenge cupu, hostující sokolky ve čtvrtek zdolaly v extralize poslední Přerov. Ostravanky doma v letošní sezóně ještě neprohrály, ale mladý tým ze Šternberka výrazně „kousal“ už v domácím zápase a nyní to zopakoval, takže o vítězi rozhodl až tie-break.

TJ Ostrava – TJ Sokol Šternberk 3:2 (22:25, 25:22, 25:23, 21:25, 15:10)

Rozhodčí:  Marschner R., Nedbálek A.

Počet diváků: 100

Domácí: Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Bauerová, Jasečková, Chládková

Hosté: Látalová Z., Körmendyová, Ramajová, Herdová, Kamidinová, Látalová N., libero Slavíková. Střídala: Kořínková

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Soupeř nás tlačil servisem a my naopak málo. Chtěly jsme si vyzkoušet některé věci, na které jsme dříve neměly prostor. Škoda ztraceného bodu, ale soustředíme se na další zápasy.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní zápas byl válka podání. A Šternberk nás zatlačil více. My jsme byli nedůrazní v dohrávání bodových balónů a zbytečně jsme soupeře nechali rozehrát. Tie-break jsme měli pod kontrolou i díky servisu Jedličkové a útoku střídaček. Děkuji divákům, že skvěle fandili po celou dobu. Už se těšíme do Atén.“

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):„Škoda třetího setu, možná by zápas vypadal jinak. Chvílemi to bylo „divadlo“. Myslím, že soupeř byl více koncentrovaný v koncovkách a to nás stálo nějaký bod navíc.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk):„Předváděli jsme bojovný volejbal, škoda koncovky třetího setu, ale chválím hráčky, že jsme uloupili jeden bod.“

Do prvního setu vstoupily lépe domácí hráčky (10:7), ale záhy si musel trenér Ostravy vybrat oba time outy (11:13, 15:16). Rady bohužel nezabraly a při servisu Nikoly Látalové utekl Šternberk až na 16:21. A byť Ostravanky v závěru skóre korigovaly, set získal zaslouženě tým hostů.

Druhý set by ve znamení vícebodových sérií (4:8, 11:8 – servis Zemanová, 15:12, 15:16) a nastala přetahovaná o každý bod až do stavu 22:22, kdy i zásluhou podání Kotlabové urvala domácí Ostrava druhý set.

Nepodařená koncovka druhého setu hosty nezlomila a Šternberk opět tlačil výrazně servisem (3:6, 8:10). Na malou chvíli se dostaly do vedení Ostravanky (11:10), ale oddechový čas trenéra Drešla pomohl a při servisu Ramajové získaly sokolky čtyřbodový náskok (11:15). Rozdíl ve skóre se domácím dařilo stahovat jen nepatrně (15:17, 17:20, 21:23). Podobně jako v druhém setu, tentokrát při servisu Zemanové, domácí tým soupeřky udolal.

Bojovně naladěný Šternberk ani tato prohraná koncovka nezlomila a ve čtvrtém setu byl po větší část ve výrazném vedení (7:12, 9:15, 11:17). Za tohoto stavu přišla na servis Jedličková a i díky dvěma esům byl za chvíli stav 16:17. Hostující Šternberk se však otřepal a opět získal výraznější vedení (17:22) a to už s přehledem udržel.

V tie-breaku výrazně Ostravě pomohl servis jedličkové, kdy od stavu 2:2 odešla z čáry podání až za stavu 7:2. Ani oddechové časy trenéra hostů nepomohly. Domácí hráčky nakonec získaly až sedmibodové vedení (12:5, 13:8) a byť Šternberk ještě dokázal korigovat na 13:10, vítězství zůstalo v Ostravě.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK DUKLA LIBEREC

Sobotní podvečer hostil frýdecký sokol lídra extraligy, Liberec. Domácí volejbalistky chtěly soupeře minimálně potrápit, protože v posledním vzájemném střetnutí získaly jednu sadu.

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Dukla Liberec 0:3 (18:25, 18:25, 15:25)

Rozhodčí: Poláček, Hladišová

Domácí: Navrátilová, Ulumbelashvili, Hadáčková, Šnellyová, Petrová, Mitrenga-Mamica, libero Teperová. Střídaly: Tkáčová, Diatková, Koloničná

Hosté: Skrypak, Kojdová, Blažková, Kvapilová, Nová, Nečasová, libero Kolářová. Střídaly: Bartošová, Ovečková, Šotkovská, Šulcová

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „I když jasná výhra pro soupeře, z naší strany kvalitnější výkon než v předchozích utkáních. V tomto výkonu musíme pokračovat dál i do dalších zápasů.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Zápas vyšel jednoznačně pro soupeře, ale přesto svůj tým pochválím. Bylo mnoho volejbalově pěkných výměn, ze kterých bohužel těžil soupeř. My musíme takto pokračovat dále.“

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Celý zápas jsme zvládly, jak jsme chtěly – bez zbytečných komplikací. Teď už vyhlížíme zápas v Rusku, na který se těšíme.“

Libor Gálík (trenér VK Duka Liberec): „Dnes jsme výsledek 3:0 zvládli i kvalitním volejbalovým výkonem. Takže pochvala holkám.“

V prvním setu začal lépe soupeř, ale sokolky hru vyrovnaly a předváděly bojovný výkon, podpořený dobrým servisem. V druhém dějství byla hra vyrovnaná do stavu 17:19, následně Liberec sérií bodových balonu set získal na svou stranu. Třetí sada byla v režii hostujícího týmu, který si z Frýdku-Místku odváží zaslouženě tři body.

Autor: Natalie Radivojevićová, fotograf Pavel Netolička

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

Domácí Olymp Praha momentálně prožívá nepříliš úspěšné období. Má za sebou čtyři porážky v řadě a navíc i středeční domácí prohru z evropského poháru CEV se švýcarským TS Volley Dudingen 0:3 na sety. Olomoucké hráčky také asi nepočítaly s pěti porážkami z dosud třinácti odehraných letošních zápasů. Ve vyrovnaném utkání nakonec si tři body nakonec odvezly olomoucké hráčky. Více méně byly neustále ve vedení, i když Olymp v závěrech setů dotahoval, tak poslední balony patřily jim i díky tomu, že se vyvarovaly nevynuceným chybám.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (22:25, 24:26, 24:26)

Rozhodčí: Vachutka, Horký

Domácí: Cihlářová, Lukešová, Bartošová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Neumannová, Šmídová N., Poloučková, Gajdová

Hosté: Šepeľová, Mostsitska, Babić, Dos Santos Silva, Blanco Iriarte, Štimac, libero Gambová. Střídaly: Kneiflová, Tinklová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dneska po delší době, i když jsme prohrály, tak jsme hrály bojovně, bohužel jsme si soupeře nechaly ujet na tři – čtyři body. Potom se těžký soupeř jako Olomouc těžko dohání. Do koncovek jsme se přiblížily, ale vždy jsme tam udělaly nějakou chybu, která nás stála set. Myslím si, že tou bojovností jsme si nějaký set zasloužily, ale bohužel jsme to nedokázaly v důležitých chvílích zvládnout.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Špatně se mi to hodnotí, protože jsme prohráli šestý zápas v řadě. Do zápasu jsme vstoupili se sklopenými hlavami ze špatných posledních výsledků. Rychle jsme stáhli náskok soupeře ze stavu 2:8 na 10:10. Musím svůj kolektiv pochválit, protože příkladně bojoval od stavu 2:8 až do konce. Všechny sety byly vyrovnané, Škoda, že v těch důležitých okamžicích jsme o poznání hůře servírovali a kazili jsme servisy v koncovkách. Nicméně kvalitní a razantní servis byl cestou za úspěchem. Pokud jsme posílali pomalu létající míče, tak nás olomoucké hráčky okamžitě tvrdě ztrestaly. Ve třetím setu jsme stav stáhli až na 24:24, ale drobná nedohoda hráček na obraně nás stála body. Chyby k mladým hráčkám patří, protože na hřišti jsme měli čtyři hráčky do 19 let. Pokud je ale chyb moc a jsou v nevhodný okamžik, vede to k porážce. Přestože jsme prohráli, tak to hodnotím jako dobrý výkon v porážce.“

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Všechny sety jsme začaly dobře, udělaly jsme si v průběhu mírný náskok, ale v koncovkách vlastní nedůrazností a díky nevynuceným chybám jsme pustily Olymp do hry, ale naštěstí jsme ty koncovky uhrály.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Olymp hraje bojovně od začátku sezóny, mladé holky vedené zkušenými hráčkami hrají bojovný volejbal, nepustí balon na zem. O Olympu je známé, že se soustřeďuje na obranu. My jsme chtěli udělat nějaký další krok, myslím, že jsme ho udělali v Bosně, nicméně vždy když hrajeme slušné pasáže, tak bohužel následuje výpadek 3-4minutový výpadek, kdy necháme soupeře dotáhnout, což bylo i v dnešním zápase. Vyhráli jsme 3:0, jsem rád za tři body, ale gratuluji soupeři k bojovnému výkonu.“

Domácí Olymp Praha vstoupil do zápasu bez důrazu a s trochu bezzubým útokem, Olomouc dělala bez problémů ztráty a svým servisem nutila domácí tým k nevynuceným chybám, stav byl rychle 8:2 pro hosty. Olympu se podařilo dostat do hry blokem Bartošové a hlavně následnou aktivitou na útoku Lukešové. Bylo srovnáno na 10:10, ale díky velmi dobrému servisu Olomouce se opakovala situace z úvodu utkání a stav 18:12 pro hostující Olomouc. I když se Olymp trochu probudil na útoku, olomoucké hráčky si držely dostatečný náskok a po třetím setbolu si připsala na své konto zisk úvodního setu.

V úvodu druhého setu Olomouc vedla 5:2, poté se Olymp přece jen zvedl – začalo se dařit na útoku, zlepšil servis a rázem bylo i vyrovnáno. Olymp se dokonce dostal i do vedení 10:9. Za stavu 14:14 se podařilo odskočit Olomouci na 16:14, hostující tým vedl potom i 18:15 a 23:20 hlavně výborným útokům brazilských hráček Santos Silva a Blanco Iriarte. Za stavu 22:24 dala eso, střídající na servis Natálie Šmídová, Olymp i vyrovnal na 24:24, ale nevynucené chyby v absolutní koncovce znamenaly prohru 24:26.

Ve třetím setu měla Olomouc navrch od začátku, na jejich hráčkách byla vidět psychická pohoda po vyhraných dvou setech, kdežto domácí Olymp střídal hezké volejbalové momenty a naprosto zbytečnými chybami a podle toho vypadal i stav: 4:8, 6:12 a 10: 18. V druhé části setu se Olympu již nedařilo, soupeř je drtil blokem, servisem i útokem. Olymp udělal malou sérii při servisu Šmídové, za stavu 20:23 se dostal do vedení 24:23 a k setbolu, ale to bylo ze strany Olympu vše. Poslední tři výměny byly v režii Olomouce, která si dokráčelo pro tři body. Pro Olymp to byla bohužel další prohra bez zisku setu.

Autor: Jiří Trochta, foto Juraj Gánovský

VOLEJBAL PŘEROV – VK KRÁLOVO POLE

Brianna Gardner a Adriana Kulová citelně chyběly domácím Zubřicím proti skvěle hrajícím Brňankám. Přerovské hráčky byly po celou dobu utkání pod velkým tlakem zapříčiněným výborným servisem hostů. I přes velkou snahu se domácím nepodařilo vybojovat ani set, a tak po zásluze Zubřice prohrály 3:0 na sety.

Volejbal Přerov – VK Královo Pole 3:0 (14:25, 16:25, 10:25)

Rozhodčí: Slezák J., Kavala T.

Počet diváků: 95

Domácí: Michaela Dlouhá, Michaela Zatloukalová, Klára Šrámková, Alicia McClellan, Aneta Köhlerová, Tereza Baláková, libero Barbora Šádková. Střídaly: Šárka Semerádová, Tereza Daňková, Lucie Zatloukalová, Latoya Hutchinson

Hosté: Tereza Hrušecká, Borrero Moreno, Magdalena Bukovská, Ela Koulisiani, Jzanasia Sweet, Denisa Pavlíková, libera Daniela Digrinová, Lucie Šmardová. Střídaly: Simona Jelínková, Hana Judlová, Zuzana Kamasová, Kateřina Kuniková, Romana Pavlicová, Lucie Veselá

Barbora Šádková (libero Volejbal Přerov): Největší problém nám dělal kvalitní servis soupeřek, který nás donutil chybovat na příjmu. Tím jsme se dostávaly často pod tlak a nedokázaly založit kvalitní útok, ze kterého bychom bodovaly. Musíme se na další utkání pořádně připravit a potrénovat, abychom soupeře dokázaly více potrápit. Věříme, že se nám povede lépe než dnes.

Jan Moravčík (asistent trenéra Volejbal Přerov): Chtěl bych hostujícímu týmu pogratulovat, dneska předvedl mimořádně kvalitní výkon. Je vidět, že Brňanky jsou aktuálně výkonnostně úplně někde jinde než my. My se trápíme, šňůra proher je strašně dlouhá, ale stále se nám nedaří z ní vymotat, byť zkoušíme, co se dá. Dnes nám samozřejmě scházelo naše první libero, Adriana Kulová. Za chybějící smečařku Briannu Gardner pak musela zaskočit 15letá Klára Šrámková, což samozřejmě také není ideální. Je ale potřeba říct, ze Klára zvládla svou roli v rámci možností velmi dobře, všechna čest.

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Soupeře jsme přehrály naší dobrou obranou a dohrávkou v obraně. Jsem ráda, že si zahrály i hráčky z lavičky, které nedostávají tolik příležitostí. Odvedly skvělou práci, jsem moc ráda za dnešní týmový výkon.

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „V Přerově se nikdy nehraje úplně jednoduše. Přerovský tým, i když má takové postavení v tabulce, jaké má, tak skutečně není špatný. Předvedl to i u nás v Brně, kde nám sebral set. I v dnešním zápase – v jeho střední fázi – nás poměrně hodně trápil. Je ale pravda, že mezi oběma týmy je velký výkonnostní rozdíl na útoku, a to dnes rozhodlo. Přeji domácím, ať v některém z dalších utkání zhodnotí svou bojovnost a získají nějaké body.

Absence dvou hráček základní sestavy přerovských volejbalistek byl jedním z faktorů, který ovlivnil vývoj celého utkání. Oslabený domácí tým od začátku prvního setu bojoval s příjmem, jenž jim znesnadnily skvěle podávající hráčky Králova Pole. I přes taktické pokyny udělené při time-outech domácích se nepodařilo nabuzené a bez chyb hrající volejbalistky Brna zastavit. Postupně narůstající náskok hostů se zastavil na skóre 14:25.

Do druhého setu nastoupily domácí Zubřice s větším odhodláním a přiostřeným servisem, díky kterému se dostaly několikrát do vedení. Zlepšily i příjem, což vyústilo ve větší počet úspěšných útoků. Přetahování o vedení v druhém setu nakonec utnula sedmibodová šňůra úspěšně podávající Eleny Moreno, která od stavu 15:15 prakticky rozhodla druhou sadu (16:25).

Třetí set byl ve znamení enormní snahy domácích hráček s výsledkem něco udělat, avšak kvalita byla na straně hostujících Brňanek. Velmi pohotové bloky a přesné útoky hostujícího týmu se staly rozdílovým faktorem celého utkání. Po setech 14:25, 16:25 a 10:25 tak Královo Pole mohlo slavit jednoznačnou výhru 3:0 na sety.

Autoři: Petr Šajna, Václav Havlík, foto J. Pořízek

VK ŠELMY BRNO – VK PROSTĚJOV

Další domácí utkání brněnských Šelem nabídlo souboj o páté místo letošní UNIQA extraligy žen. Oba týmy měly před pohárovými zápasy a proto se hrálo netradičně s balony značky Mikasa.

VK Šelmy Brno – VK Prostějov 1:3 (23:25, 22:25, 25:20, 20:25)

Rozhodčí: Ištvanech, Peloušek

Počet diváků: 248

Domácí: Nováková, Pluhařová, Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, Podhrázká, libero Chevalierová. Střídaly: Faltínová, Benediktová

Hosté: Bajusz, Fricová, Kvapilová, Beránková, Smolková, Loff da Silva,libero Stavinohová. Střídala: Kožousková

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): Nevím, jestli se po dobře odehraném utkání ve Švýcarsku projevila únava, ale přišlo mi to dnes z naší strany takové unavené. Přesto si myslím, že jsme dnes mohly vyhrát, bohužel jsme se v předešlých zápasech mohly opřít o podání, které se nám dnes nedařilo, a hodně jsme kazily. Tím jsme nechaly soupeře rozehrát a pak už jsme je v posledním setu nedokázaly zastavit. Gratuluji soupeři.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes zvítězil tým, který byl lepší v obraně, byl organizovanější a trošku mám pocit i víc motivovaný na tento zápas. Z naší strany mě mrzí strašná mizérie na podání, kdy jsme i z lehkých podání dokázali hodně chybovat, a to nám ubližovalo.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov) „Pro nás to bylo důležité utkání, které se nám podařilo dovést do vítězného konce, za což jsem šťastná. Byl to docela boj a myslím si, že jsme vyhrály díky tomu, že jsme udělaly méně chyb a měly jsme razantnější smečařky.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Dnes to bylo vyrovnané utkání, co se týče úspěšnosti útoku a přihrávky. Myslím si ale, že soupeřky udělaly hodně chyb na podání, čímž nám hodně pomohly. Pro nás byl důležitý týmový výkon, který nestál na jedné hráčce.“

Vstup od obou týmů do zápasu byl od začátku soustředěný. Obě družstva si navzájem braly podání. Poprvé se výraznějšího vedení ujaly volejbalistky z Prostějova a donutily domácího trenéra k vybrání prvního oddechového času (7:10). Celý set se odvíjel od útoku. Domácím Šelmám se v prostřední části setu přestalo dařit v souhře a Ondřej Boula si musel vybrat i druhý oddechový čas (13:19). Už to vypadalo, že si hostující hráčky pohlídají pohodlný náskok, který si během setu vytvořily, ale Anna Komárková svým výborným podáním dokázala srovnat koncovku první sady (22:23). Vítězný bod si nakonec v dramatické poslední výměně připsaly na svoji stranu hráčky Prostějova a ujaly se tak vedení v zápase 0:1 na sety.

Začátek druhého setu byla obdoba toho prvního. Oba týmy si opět navzájem braly podání až do stavu 8:5, kdy po přímém bodu z podání Anny Širůčkové reagoval Miroslav Čada oddechovým časem. Prostějovu se podařilo záhy srovnat stav utkání. Potom byl celý průběh setu opět přetahovaná o každý bod. Před koncem druhé sady však domácí volejbalistky nakupily více chyb po sobě na útoku a darovaly tak Prostějovu pohodlný náskok do závěru druhého setu (17:22). Domácím volejbalistkám se opět podařilo dotáhnout na Prostějov, ale na konci druhé sady se znovu radovaly hráčky Prostějova (22:25).

Scénář z předešlých dvou setů se znovu opakoval. Z výkonu domácích hráček bylo vidět, že se nechtějí smířit s rychlým koncem utkání. Tentokrát tým, který se první ujal vedení, byly Šelmy (12:9). V půlce setu se Prostějovu, díky dobré obraně nad sítí, opět povedlo srovnat stav třetího setu (14:14). Poprvé domácí volejbalistky nastupovaly do závěru setu ve výhodnější pozici. Po výborných útocích Adély Borovcové vstupovaly Šelmy s náskokem čtyř bodů (20:16). Tento náskok si dokázaly domácí volejbalistky pohlídat a zdramatizovaly, tak dosavadní průběh utkání.

Jak už bylo v tomto zápase zvykem, tak se začalo opět vyrovnaně do stavu 5:5. Díky lepší hře nad sítí se ujaly vedení hostující hráčky a donutily lavičku Šelem k vybrání oddechového času za stavu 6:10. Volejbalistky Prostějova cítily, že se domácím volejbalistkám nedaří a přitlačily na ně na podání (7:15). Na tento nástup prostějovských volejbalistek nebyly Šelmy schopné reagovat. Hostující volejbalistky si tak na svoji stranu připsaly čtvrtý set i tři body za výhru 1:3 a upevnily, tak svoji pátou pozici v tabulce.

Autor: Pavel Koukal