19.4.2022

Finále UNIQA extraligy žen odstartovalo výhrou Prostějova, k bronzu má blíž Dukla

Úterní podvečer začalo finále UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22, ale i série zápasů o třetí místo. První vítězství ve finálové sérii si z palubovky brněnského Králova Pole odvezly volejbalistky Prostějova. Z výhry se radovala i liberecká Dukla, která doma přehrála Olomouc, a je tak krůček od zisku bronzových medailí.

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

Úvodní zápas finále play off nejvyšší volejbalové soutěže žen přivítala v úterý v podvečer velmi slušně zaplněná hala Vodova a týmy Králova Pole i Prostějova tak vstupovaly do zápasu mohutně povzbuzovány oběma tábory svých fanoušků. KP Brno se hned v úvodu utkání bohužel muselo vyrovnat s nečekaným výpadkem v sestavě – po nešťastném pádu totiž byla nucena palubovku opustit Simona Jelínková. Její spoluhráčky pak v celém zápase bojovaly v neskutečné atmosféře ze všech sil, první finálový bod ale uzmul po výhře 1:3 na sety Prostějov.

VK Královo Pole – VK Prostějov 1:3 (24:26, 22:25, 25:18, 17:25)

stav série 0:1

Rozhodčí: Kovář V. jun., Spáčil L.

Počet diváků: 910

Domácí: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Jelínková, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Pavlicová, Kuníková, Veselá, Kamasová

Hosté: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Šunderlíková, Faltínová, Loff Da Silva, libero Stavinohová.  Střídaly: Dvořáčková, Meidlová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Pro nás je to dnes zklamání, začaly jsme dobře všechny sety. Asi už se na nás podepsalo to, že jsme odehrály těžkou sérii s Olomoucí s třemi tie-breaky a trochu nám dochází síly, Prostějov měl o zápas méně, což se dnes ukázalo hodně. K tomu se bohužel přidalo na začátku zranění Simony, které nám v psychice taky nepomohlo. Do příštího zápasu ale musíme načerpat síly a jít do toho znovu naplno, musíme udělat méně chyb a líp podávat a já věřím, že na to máme, a že se o titul stále můžeme porvat.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Dnes rozhodla zkušenost soupeře, spousta našich děvčat hraje finále poprvé, což se bohužel projevilo v naší hře, kdy jsme nedokázali předvést úplně svůj výkon, na který jsme zvyklí. Co se týká zranění Simony Jelínkové, tým má na to, aby tuhle situaci dokázal vstřebat. Přejeme si, aby Simča byla v pořádku a mohla zasáhnout do dalších zápasů – pokud to tak nebude, nedá se nic dělat, musíme hrát a bojovat bez ní.”

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Zápas byl pravděpodobně ovlivněný začátkem, kdy se zranila Simona, v první setu jsme se z toho oklepávaly oba týmy. Obě družstva hrála trpělivě a čekala na chybu soupeře. V rozhodujících momentech byl dnes důležitý servis.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Byl to vyrovnaný zápas, nicméně v něm byl patrný jeden velký rozdíl, a to byl útok krajních hráček. To dnes rozhodlo.“

Vyrovnaný začátek prvního setu poznamenal pád Simony Jelínkové, kterou nakonec se zraněným kolenem musela rychlá záchranná služba převézt do nemocnice. Její spoluhráčky se i přes komplikaci v sestavě snažily držet se soupeřkami krok dál (12:12) a dostaly se i do tříbodového vedení (16:13). Prostějovský tým však skóre obrátil na svou stranu (18:20) a přinutil Královo Pole k oddechovému času. Po něm domácí hráčky vyrovnaly a set zamířil do napínavé koncovky. V ní mělo k dispozici první setbol KP Brno (24:23), Prostějov ho však odvrátil a v následujících dvou výměnách se už nemýlil (24:26).

Druhé dějství se ze začátku vyvíjelo příznivě pro Královo Pole (6:2), obrat ale nastal při podání Kateřiny Kvapilové, která otočila stav na 6:10 a dostala domácí družstvo pod tlak. Prostějov tak před koncovkou těžil ze sedmibodového vedení (13:19), což ale královopolské volejbalistky nezlomilo, svým soupeřkám se totiž v závěru setu ještě dokázaly přiblížit na rozdíl jediného bodu (21:22). Na víc však už tým Richarda Wiesner nestačil a Prostějov se po výhře 22:25 ujal vedení 0:2 na sety.

Třetí sadu odstartovalo lépe Královo Pole (6:1) a tentokrát to byly prostějovské volejbalistky, které se dlouho nedokázaly dostat do rytmu (12:6). Fanoušci pak sledovali výměny plné obětavých zákroků na obou stranách, KP Brno ale náskok drželo i při vstupu do koncovky setu (20:15) a v závěru už soupeřkám nedalo šanci na zvrat (25:18).

Následující sada byla v úvodu bitvou o každý míč (6:6), Prostějov pak ale připsal tři body v řadě (6:9) a Královo Pole si vzalo oddechový čas. Po něm se hostující celek blýskl na servisu i na bloku a stav 7:12 znamenal další time out Brna. Prostějovským volejbalistkám se i přes velký odpor domácích dařilo vedení držet (15:20) a v setu nakonec i zvítězit poměrem 17:25.

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – VK UP OLOMOUC

Poslední kapitola ženské UNIQA extraligy právě začala. V Liberci se střetly o třetí místo VK Dukla Liberec a VK UP Olomouc. Před začátkem letošního ročníku by každý tipoval právě tyto celky, že budou bojovat o metu nejvyšší, ale ve vyrovnaných semifinálových sériích těsně podlehly hráčky obou celků svým soupeřkám a čeká je finále útěchy o bronzové medaile. Do play off Dukla nastupovala z první příčky a Olomouc ze třetí. Celkem se dnešní soupeřky letos střetly 3x v extralize a 1x v semifinále Českého poháru žen. V poháru Dukla zvítězila 3:1 (17,-19,21,18) za 104 minut a postoupila do finále. V extralize 2x zvítězila Dukla a jednou Olomouc při stejném poměru míčů 206:206. Proto byl mírným favoritem domácí celek, který bude chtít využít i podpory výborného publika. Vstup do utkání ze strany Liberce byl ospalý, Olomouc již vedla o šest bodů (3:9), ale po zkaženém podání se hra domácích volejbalistek rapidně zlepšila a Olomouc do konce setu získala pouhých deset bodů. Druhý set měla velmi dobře rozehrán Dukla a až do stavu 18:14 jasně dominovala, v koncovce se ale Olomouc začala prosazovat na útoku a bloku a vyrovnala 1:1 na sety. Následný set patřil Dukle, která si svojí bojovností získala až desetibodový náskok, který zúročila v zisk třetího setu. Čtvrtý set se velmi podobal třetímu a Dukla zaslouženě zvítězilav prvním utkání o třetí místo.

VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 3:1 (25:19, 22:25, 25:18, 25:17)

stav série 1:0

Rozhodčí: René Činátl, Dušan Rychlík, lajnoví Jiří Čermák, Adam Lenert, delegát utkání: Antonín Pejpal

Počet diváků: 292

Domácí: Olga Skrypak, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Nikola Kvapilová, Lucie Nová, Lucie Blažková, libero Veronika Dostálová. Střídaly: Lucie Kolářová, Michaela Nečasová, Lucie Šulcová

Hosté: Jéssica dos Santos Silva, Viktoriia Mostsitska, Elena Babić, Zuzana Šepeľová, Aleoscar Iriante Blanco, Lara Štimac, libera Tereza Slavíková, Denisa Kulová. Střídaly: Lucia Herdová, Veronika Tinklová, Ema Kneiflová

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): Říkáme stále, že hrajeme o medaile, tak jsme to dnes i ukázaly. Využily jsme domácího prostředí, zatlačily jsme Olomouc ve všech setech, v tom druhém setu nás zase oni trochu dotáhly, ale my jsme se nevzdaly. Potom jsme ukázaly naši herní převahu. Nyní rychle nabrat všechny síly a dokončit vše v pátek. Ještě bych chtěla poděkovat všem divákům, kteří nás přišli povzbudit.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Vedeme 1:0, série ještě nekončí. My potřebujeme ještě jedno vítězství. Dnešní utkání si myslím, že jsme zvládli. Hlavně v hlavách jsme si to pořádně srovnali, po té velmi vyrovnané semifinálové sérii a konečném zklamání. Myslím si, že takovou hrou můžeme získat i ten druhý bod.“

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): Myslím si, že na nás dnes byla trochu vidět únava z té semifinálové série. Měly jsme problém složit balon, to si myslím, že hlavně rozhodlo v dnešním zápase.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji Liberci k vítězství. Dnes jsme nenašli recept jak na jejich útok, byli jsme prostě slabí ve všech herních činnostech. Je to jenom na nás, abychom se do odvety zvedli, zvedli hlavu a u nás doma se pokusili vrátit tu sérii do třetího rozhodujícího zápasu.“

Olomouc se hned v úvodu ujímá dvoubodového vedení po ukázkovém bloku Aleoscar Iriante Blanco (0:2). Přímým bodem z podání vyrovnává stav v prvním setu Kateřina Kohoutová (3:3), ale další eso, tentokrát na straně Olomouce vrací vedení na stranou hostujícího celku. Zuzana Šepeľová svým podáním dělá Dukle velké potíže a za stavu 3:8 si žádá domácí trenér Libor Gálík svůj první time. Ani po odpočinku se hra nemění a na ukazateli skóre již svítí 3:9. Až příchozí Lucie Šulcová svojí razancí z hlavního kůlu snižuje nepříznivý vývoj (5:9). Další snížení přichází po útoku Petry Kojdové (8:11) a domácí se pomalu vrací do hry. Po chytré smeči Petry Kojdové z hlavního kůlu a důrazu na útoku Nikoly Kvapilové se Dukla přibližuje na jediný bod a i Olomouc zastavuje hru oddechovým časem (11:12). Po návratu hráček na hrací plochu přidává esem Olga Skrypak další bod a je vyrovnáno (12:12). Poprvé do vedení se domácí hráčky dostávají po zalívce Olomouce do autu, a když Lucie Šulcová vytlouká špatně postavený blok, domácí již vedou 16:14. Lucie Šulcová je na útoku k neudržení a trenér Martin Hroch rychle žádá druhý oddechový čas (17:14). Dukla nadále zvyšuje své vedení, tentokrát blokem zastavila Lucie Blažková útok Olomouce, a když v další rozehře hosté míří do autu, domácí vedou 20:15. Získaný náskok si Dukla udržuje až do prvního setbolu. A ten přichází po dalším esu Olgy Skrypak (24:18). První setbol utkání odvrací z vedlejšího kůlu Elena Babić, druhý již proměňuje Nikola Kvapilová netradičně z hlavního kůlu a domácí získávají první set.

Do druhé sady vstupuje lépe Dukla, která po úspěšném bloku Kateřiny Kohoutové odskakuje o dva body (4:2). Další parádní blok nám předvedla i Lucie Blažková a Dukla již vede o tři míče (6:3). Při podání Jéssica dos Santos Silva hosté velmi rychle vyrovnávají (8:8 – eso a parazalívka Viktoriia Mostsitska). Proti vyrovnanému stavu je Petra Kojdová, která z pipe prostřeluje blok Olomouce a posílá Duklu do vedení 11:9. Dvoubodové vedení si domácí celek udržuje až do podání Olgy Skrypak, další eso, s pořadovým číslem 4, donutilo Olomouc k oddechovému času (17:14). Po time trestá nepřesnost Olomouce Petra Kojdová, která lehce poletující míč od hostující nahrávačky uklízí do zóny pět (18:14). Blokem Olomouc snižuje a i Dukla zastavuje hru oddechovým časem (18:16 – blok Aleoscar Iriante Blanco). V dlouhé mezihře je domácí blok v síti a Olomouc je vzdálen na jediný bod (19:18). V souboji nad sítí se prosazuje Lara Štimac a je vyrovnáno (20:20 – time Dukla). Dva body Jéssica dos Santos Silva a útok Aleoscar Iriante Blanco posílá Olomouc do tříbodového vedení v samotné koncovce (20:23). První setbol druhé sady přichází po smeči Jéssica dos Santos Silva (21:24), ale zkažené podání Olomouce oddaluje konec setu. Druhý proměňuje Jéssica dos Santos Silva chytrým úderem po lajně a je vyrovnáno.

Při podání Olgy Skrypak Olomouc míří do autu, v další hře se blokem prosazuje Kateřina Kohoutová a máme tu první time třetí sady (4:1). Po návratu dvakrát blokem zastavuje Nikola Kvapilová Lucii Herdovou a domácí již vedou 6:1. Až Elena Babić snižuje velice tvrdou smečí (6:3). Pětibodové vedení si Dukla bere zpět útokem z pipe (9:4 - Petra Kojdová). Bohužel pro domácí další útok již končí v autu a máme rychle sníženo (9:6). Na 12:7 zvyšuje blokem Lucie Blažková. Čistým esem Lucie Blažková posílá do nejvyššího vedení domácí celek ve třetí sadě a Martin Hroch žádá time (14:8). Dukla v těchto fázích utkání hraje velmi obětavě a bezchybně a zaslouženě vede 16:9 (Nikola Kvapilová na útoku). Kateřina Kohoutová blokem a následně hned z první útočí a zvyšuje na 19:10. Olomouc z přemíry snahy na útoku dost kazí a koncovka setu se rychle blíží (21:11). Ani za tohoto stavu se hosté nevzdávají, dva bloky a chyba na nahrávce a Dukla žádá oddechový čas (21:15 – bloky Viktoriia Mostsitska, Lara Štimac). Po odpočinku se Dukla rychle oklepala a při podání Lucie Šulcové rychle získává první setbol (24:15 – na smeči Petra Kojdová). První setbol odvrací z hlavního kůlu Zuzana Šepeľová, druhý si kazí Dukla sama útokem do autu, až třetí proměňuje středem Lucie Blažková a domácí ženy jsou ve vedení 2:1 na sety.

Pomalinku nám začíná čtvrté dějství. Při podání Petry Kojdové se domácím daří odskočit o dva body (3:1 – eso). Lucie Šulcová smečí vedle bloku zvyšuje vedení domácího celku, a když se v další mezihře blokem prosazuje Lucie Blažková, Olomouc zastavuje hru oddechovým časem (7:3). I po time slaví blok Lucie Blažkové, tentokrát zastavuje nahrávačku Olomouce. Po smeči Lucie Šulcové již domácí vedou 9:3 a navazují na výkon z předešlého setu. Lucie Blažková přidává další plusový bod smečí a máme tu druhý time Olomouce (11:4). Po smečiElen Babić do bloku Kateřiny Kohoutové Dukla již vede 13:5. Přímým bodem z podání Petra Kojdová upravuje na 16:7 a jsme opět blízko desetibodového vedení, jako v minulém setu. Chyba na útoku Dukly nám desetibodové vedení kazí (17:10). Olomouc se nevzdává a pomalu začíná své soupeřky bodově dotahovat (20:15 – blok Viktoriia Mostsitska, time Dukla). Naštěstí vedení domácích hráček je dostatečné k zisku čtvrté sady a prvního utkání o třetí místo. První mečbol tu máme po dalším esu Olgy Skrypak (24:16). Zuzana Šepeľová první mečbol odvrací, druhý ale Nikola Kvapilová velmi tvrdou smečí proměňuje a Dukla se ujímá vedení 1:0 v boji o třetí místo.

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)