9.12.2023

Hanácké derby v Prostějově mělo až nečekaně vyrovnaný průběh

V sobotních zápasech 13. kola extraligy žen hned dva týmy z úplného čela extraligové tabulky musely o své další vítězství zabojovat ve zkrácené hře. Lídr z Prostějova nakonec odolal náporu olomoucké Šantovky a Šelmy se štěstím otočily ve svůj prospěch utkání s Ostravou. Volejbalistky Liberce lehce přehrály Sokol Frýdek-Místek a Královo Pole si možná trochu nečekaně připsalo vítězství nad Olympem bez ztráty setu. V předehrávce tohoto kola zvítězil Přerov nad Šternberkem 3:1.

VK PROSTĚJOV – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

Další důkaz rostoucí vyrovnanosti extraligy žen ČR 2023/24 poskytlo hanácké derby v rámci 13. kola soutěže mezi prostějovskými a olomouckými volejbalistkami. Průběžně první VK totiž přemohl osmé UP (místy však perfektně hrající) až po pěti dramatických sadách, kdy se vývoj duelu pořád přeléval ze strany na stranu.

VK Prostějov – VK Šantovka Olomouc UP 3:2 (17:25, 25:18, 25:17, 17:25, 15:12)

Rozhodčí: Činátl D., Vachutka M.

Počet diváků: 350

Domácí: J. Smolková, Trnková, Šunderlíková, Meidlová, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídaly: Cholet, M. Smolková

Hosté: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídaly: Šotkovská, Pluhařová, Kořínková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Bylo to těžké utkání. Nevstoupily jsme do něj vůbec dobře, dělaly taktické chyby a to se nám vymstilo ztrátou prvního setu na sedmnáct bodů. V dalších dvou sadách jsme naopak plnily, co máme a díky tomu je vyhrály. Od čtvrtého setu začala hrát výborně hostující Anna Artyshuk na účku, my jsme nebyly schopné na ni reagovat, ubránit ji. V tiebreaku jsme ale sebraly všechny zbývající síly, a i když nám to úplně nešlo, dotáhly jsme nakonec utkání do vítězného konce, protože jsme tak moc chtěly.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Viděl jsem čtvrteční zápas Olomouce proti Liberci, kde hrála velmi kvalitně. Proto jsem věděl, že to dnes nebude vůbec jednoduché. Navíc nám vypadla nemocná Klára Faltínová a Pepča Smolková se vrátila po čtyřech dnech soustředění s nároďákem. Soupeř přitom předvedl velice dobrý výkon, hodně odvážný nejen na servisu. Pokud jsme se my trápili na přihrávce, měli jsme v určitých pasážích velké problémy. V prvním i čtvrtém setu se navíc hostům dařilo v útoku, zatímco my jsme touto činností dominovali ve druhém a třetím. Nakonec rozhodoval tiebreak a já jsem i za těsné vítězství rád.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Já si myslím, že dneska to byl z naší strany bojovný výkon. Výborně jsme najely do prvního setu a pak také do čtvrtého, tam se ukázalo, že můžeme soupeřit i se silnějšími týmy. Naopak druhý ani třetí set nám nevyšly, Prostějov jsme neodtáhly od sítě servisem a on pak mohl lépe hrát své útočné kombinace. V tiebreaku se body přelévaly z jedné strany na druhou, v závěru nám trochu chyběla agresivita v útoku. Obranu jsme měly dobrou, ale nedokázaly složit rozhodující míče. Možná jsme se trochu zalekly možného vítězství nad favoritem. I bod je však dobrý.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Jeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit a že Prostějov chceme určitě potrápit. To se nám podařilo výborně, za což bych chtěl celý tým pochválit. Odvážíme si cenný bod do tabulky, byť mohly být klidně i dva, škoda ztracené koncovky v tiebreaku. Byla tam při našem vedení v závěru jedna zbytečná chyba v útoku, které soupeř využil, ale to se stane. Celkově šlo o zápas hodně nahoru dolů s oboustrannými výkonnostními výkyvy, s čímž se my potýkáme od začátku téhle sezóny. Dnešek ale ukázal, že snad jdeme herně nahoru.“

Začátek byl vyrovnaný, pak udělal domácí tým tři nevynucené chyby za sebou a rázem prohrával o čtyři body (3:3 - 3:7). Úpéčko ostře podávalo, úplně rozložilo prostějovskou přihrávku, dařilo se mu všechno a neustálým náporem uteklo až na 4:12. Favoritky naopak spadly do hlubokého ponoru, aby se z nejhoršího vyhrabaly snížením na 8:13. Přesto zanedlouho ztrácely zase víc (9:16), načež tahle přetahovaná nahoru dolů pokračovala (13:16 - 13:19). Každopádně hostující Olomoučanky byly odvážnější i jistější a zaslouženě jasným způsobem ovládly zahajovací část - 17:25.

Lídr tabulky doplácel na spoustu nepřesností včetně řady hrubek, vůbec mu to nešlo. Teprve zkraje druhého dějství nastala razantní změna, neboť dámy v růžovém pronikavě zlepšily svůj výkon (1:1 - 6:1). Pod značným tlakem se najednou ocitla předtím kralující Šantovka, masivní převaha se přesunula na opačnou stranu sítě. Následnou vyrovnanější pasáž pak vystřídal nový nápor Karin Šunderlíkové a spol. z 15:9 na 19:10, nicméně protivnice nijak nerezignovaly (21:17). Přesto bylo za několik minut setově srovnáno - 25:18.

Za daného průběhu byl hodně důležitý úvod třetího dílu. Chvíli vypadal rovnocenně (3:3), vzápětí trpělivé Matušovovy svěřenkyně zabraly a rychle odskočily z 3:3 na 10:4. V téhle fázi dominovaly veškerými činnostmi, hlavně se mohly opřít o mnohem kvalitnější obranu. Z níž okamžitě přecházely do úspěšných protiútoků. Leč nešlo o status quo, protože vékáčko zle vypadlo z rytmu a rivalky toho pohotově využily (12:10). Táhla je produktivní univerzálka Anna Artyshuk, zatímco Prostějov opětovně kupil zbytečné minely. Po velké korekci na 14:13 se šance obou kolektivů přiblížily, ovšem blesková reakce VK (23:13) měla drtivý rozměr devítibodové série při servisu Raquel Löff - 25:17.

V nástupu do čtvrté periody se probily nahoru bojovné plejerky Olomouce v čele s nadále skvělou Artyshuk (3:3 - 3:9). Byla to v podstatě kopie prvního setu - družstvu UP znova vyšel obří nápor, jemuž zaskočený mančaft kapitánky Simony Bajusz nedokázal čelit. Postupně nabral pronikavé manko 7:17, z nějž již logicky neměl prostor se vyhrabat - 17:25.

Rozhodoval tedy tiebreak. V lepším (mo)mentálním rozpoložení do něj šly Drešlovy ovečky, avšak start umněji zvládl vedoucí celek soutěže (2:0). Aby hned vzápětí bíle oděná ekipa otočila na 2:3. Drama plné zvratů, hezkých momentů i chyb vrcholilo dalším zhoupnutím skóre (8:6 - 9:11) v režii ohromného vzepětí Šantovky. Úplný finiš od stavu 10:12 ale přece jen patřil papírově silnější partě, při zlomové šňůře pěti bodů v řadě pomohlo parádní podání Šunderlíkové i pevné bloky - 15:12 a 3:2.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

VK KRÁLOVO POLE – PVK OLYMP PRAHA

V třináctém kole extraligy přivítaly volejbalistky Králova Pole na své palubovce Olymp, kterému měly z úvodu sezóny co oplácet – v Praze totiž prohrály v říjnu 3:0 na sety. Nad aktuálně čtvrtým týmem tabulky mělo KP Brno po celý zápas převahu, a tak to byly tentokrát svěřenkyně Stanislava Mitáče, kdo nedokázal v utkání uhrát ani jeden set. Královopolské hráčky si tak po suverénní výhře 3:0 připsaly na svoje konto zaslouženě tři body.

VK Královo Pole – PVK Olymp Praha 3:0 (25:20, 25:20, 25:16)

Rozhodčí: Hladišová M., Novák M.

Počet diváků: 290

Domácí: Jelínková, Kormendyová, Kuníková, Pavlíková, Hrušecká, Pelikánová, libero Šmardová. Střídaly: Matějková, Chlupová

Hosté: Hodanová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Kalhousová, Brichtová, Vlčková, Žáková

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Máme dnes velikou radost – předvedly jsme všechno, co jsme měly, poctivě jsme plnily taktiku a neskutečně bojovaly. Vypomohly jsme si i na servisu a všechny jsme spolupracovaly, což bylo v dnešním utkání klíčové.“

Jan Moravčík (trenér VK Královo Pole): „Předvedli jsme hodně dobrý výkon, holky hrály jako jeden tým a dřely ze všech sil. Je vidět, že už jsme se zbavili velké zápasové vytíženosti, kdy jenom nehrajeme a můžeme odtrénovat, jak je potřeba. Dnešní výhra patří i Eriku Nezhodovi, který nemohl být na lavičce, ale práce s holkama jde za ním.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Gratuluji Brnu k vítězství, které si dnes zasloužilo. My jsme ve všech setech tahaly za kratší konec, nedokázaly jsme soupeřky zatlačit servisem a dostat se nad ně.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Z naší strany dnes není téměř co hodnotit, byli jsme horším týmem než domácí KP, kterému blahopřejeme k výhře. Chtěli jsme dobře servírovat a dostat brněnské hráčky do nepohody, což se v žádném případě nepovedlo. KP se postupně rozehrálo k velmi dobrému výkonu především v poli a v mezihře, a nakonec i v útoku.“

Domácí volejbalistky se v prvním setu ujaly vedení 8:4, kdy po esu Denisy Pavlíkové bral Olymp time out. Hostující se pak sice KáPéčku přiblížily na 12:10, při servisu Kateřiny Kuníkové ale Brno odskočilo na 18:11 a koncovku setu už si pohlídalo (25:20).

Začátek druhé sady patřil Olympu, který po vydařeném útoku Pavlíny Šimáňové vedl 3:5. Královo Pole ale okamžitě zareagovalo a otočilo na 10:6. Svěřenkyně Stanislava Mitáče se poté začaly na Brno dotahovat (13:12) a po smeči Zuzany Žákové srovnaly na 15:15 – z jejich strany to ale byla v setu konečná. Jeho závěr už byl plně v režii domácích a přesným útokem ho ukončila Tereza Hrušecká (25:20).

Třetí dějství bylo vyrovnanou partií do stavu 7:7. Při podání Kateřiny Pelikánové se pak její tým vzdálil Olympu na 16:10 a postupně mířil za výhrou v celém zápasu. V koncovce se v útoku nemýlily Tereza Hrušecká a Simona Jelínková a svým soupeřkám v setu nakonec přenechaly jen šestnáct bodů. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Lucie Šmardová.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL FRÝDEK- MÍSTEK

Liberecké hráčky chtěly určitě navázat na vítězství z posledního kola nad týmem VK Šantovka Olomouc UP, který ve čtvrteční předehrávce 16. kola přehrály na jejich palubovce 3:1. Oproti tomu hráčkám TJ Sokol Frýdek-Místek se v letošní lize vůbec nedaří a naposledy vyhrály v tie-breaku 15. listopadu nad týmem ze Šternberka. Liberec nechtěl podcenit své soupeřky a chtěl ukázat svým fanouškům krásný volejbal plný zajímavých momentů. Liberecké hráčky to nakonec dokázaly, přičemž nedovolily svým protihráčkám uhrát více než čtrnáct bodů v každém setu.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:14, 25:14, 25:13)

Rozhodčí: Jiří Peloušek, Tomáš Ostranský

Počet diváků: 191

Domácí: Taira Robins-Hardy, Lucie Šulcová, Thamiere Silva de Mello, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Jana Fixová, Viktorie Dvořáková, Diana Frankevych, Karolína Javůrková

Hosté: Markéta Petrová, Sabina Krejčí, Ralina Doshkova, Joyce Abgolossou, Veronika Strušková, Klára Dvořáčková, libero Daniela Šrámková. Střídaly: BeataBöhmová, Klára Michalčíková

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda zavítězství 3:0 a za tři body, a že si zahrál celý tým. Ve výsledku jasný zápas a můžeme jít dál.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Hodně jsme si pomohli servisem, což byl základ a pak jsme všechno ubránili a dohráli, takže velká spokojenost.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Soupeř byl lepší ve všech herních činnostech a zaslouženě dnes vyhrál.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Měly jsme obrovský problém na přihrávce, především v prvních dvou setech. Pak jsme trochu strategii změnily, nicméně i když jsme se dostaly k nějakému i kvalitnímu zakončení, tak nás Liberec vychytal v poli, takže jsme v podstatě neměly jak bodovat.“

Začátek prvního setu patřil libereckým hráčkám, které si velice rychle vybudovaly dostatečný bodový odstup a nepovolovaly svým soupeřkám uhrávat body. Za stavu 8:2 si oddechový čas vybrala trenérka hostů Alexandra Dedková. Ani domluva trenérky nepomohla ke zlepšení stavu. Naopak liberecké hráčky ještě více přitvrdily a za stavu 17:9 přinutily trenérku hostů k vybrání druhého oddechového času. Ani dvojstřídání na straně hostů nepřineslo žádnou změnu. Liberecký trenér dal v koncovce setu příležitost i druhé nahrávačce Anně Prágerové a univerzálce Janě Fixové, ale po několika ztracených bodech si za stavu 19:13 vybral oddechový čas, což liberecké hráčky uklidnilo a esem Kláry Vyklické si dokráčely k vítězství v prvním setu.

Druhý set začal velmi podobně jako set první. Za stavu 6:1 si první oddechový čas vybrala opět trenérka hostů. Liberecké hráčky se ale nenechaly rozhodit a dál přidávaly jeden úspěšný bod za druhým. Stav 13:3 a druhý oddechový čas pro hosty. Nebylo to však nic platné a i tento set liberecké hráčky vyhrály s přehledem, i když na zisk posledních dvou bodů si fanoušci museli nějakou chvíli počkat.

I třetí set začal v režii Dukly a stav 5:0 si vyžádal oddechový čas hostů, a když už to bylo hrozivých 11:2, přišel i druhý oddechový čas. Za stavu 16:3 se na palubovku opět podívaly další hráčky z liberecké lavičky. I v tomto setu liberecká Dukla nepřipustila žádné překvapení a dokráčela k vítězství a ukončila tím i celé dnešní utkání.

Autor: Olga Roháčová, foto Adriana Micáková

VK ŠELMY BRNO – TJ OSTRAVA

Volejbalový dvojzápas na Kouničce pokračoval v duchu jižní proti severní Moravě, po mužích přijely do Brna i ostravské ženy. V říjnu oslabené Šelmy vyhrály v Ostravě 3:1 na sety, Ostrava ale vyhrávatt v Brně umí, což vloni předvedla. Hostující hráčky jsou na vítězné vlně, na Šelmy ztrácely šest bodů a před utkáním jim patřilo páté místo.

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 3:2 (25:18, 20:25, 23:25, 25:23, 15:10)

Rozhodčí: Trumpeš, Ištvanech

Počet diváků: 140

Domácí: Šmídová, Formánková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Janečková, Píchalová, Mokrá

Hosté: Jasečková, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libero Slavíková. Střídaly: Jedličková, Bauerová, Fukalová, Jakuškina, Mikelová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Jeden z těch těžších zápasů, které jsme letos odehrály. Musím pochválit opravdu všechny holky, jak jsme se kously, ale i trenéra, že nás nahecoval a skvěle vystřídal, pomohla nám také nová posila Carol. Byly tam těžké pasáže, kdy jsme byly dole, možná dnes trochu se štěstím jsme to otočily.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Od začátku to bylo těžké utkání, měli jsme problém prosadit se na útoku, ze začátku se nám nedařilo ani moc na příjmu. I díky změnám v sestavě v průběhu zápasu jsme to dnes zvládli, nakopli jsme se bojovností, což dnes slavilo úspěch.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „V prvním setu jsme vůbec nebyly rozjeté tak, jak jsme chtěly, další dva se nám dařilo na podání. Škoda čtvrtého setu, kde jsme měly náskok, ale v koncovce jsme nebyly důrazné, což se projevilo i v koncovce pátého setu, kde jsme zbytečně chybovaly. To nás dnes stálo dva body, které si myslím, že jsme si měly v tiebreaku uhrát.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Rozhodnul čtvrtý set, kde soupeř skvěle podával, a v určité fázi jsme neudělali dva tři body, nesložili jsme. Byl to dnes bojovný volejbal na obou stranách, v tiebreaku jsme ale tahali za kratší konec.“

Šelmy vlétly naprosto skvěle do utkání, po esu domácí kapitánky vedly 6:1. I Ostrava za to ale umí vzít, kvalitní podáním domácím zaškodila Petra Kojdová, ale i Nela Jasečková – při jejím podání svěřenkyně Zdeňka Pommera otočily z 13:8 na 13:14. Šelmy ale otočily těžké postavení, do zadní zóny přišla posílit přihrávku Andrea Píchalová, která byť libero, do zápasů nastupuje v klasickém dresu. Po chybě na útoku ostravské Jasečkové Šelmy vyhrály 25:18.

Začátek druhého setu patřil jednoznačně hostujícímu týmu, blokařka Michaela Hadáčková si připsala hned dva body. Za stavu 8:13 již domácí trenér Jaroslav Vlk neměl jediný oddechový čas a Ostrava si šla pro srovnání. Malá naděje ještě svitla při podání Antonie Kelnárové, která si připsala dvě esa – 14:17. Po chybě domácí univerzálky Yasmine Madsen na útoku vyhrála Ostrava 20:25.

Třetí sada začala velmi vyrovnaně, Šelmy po esu čerstvé posily Carolin Formánkové, která dnes nastoupila v základní sestavě, vedly 12:9. Domácí dobře útočily a byly lepším týmem a po bloku Ivony Markové si šly pro třetí set – 20:16. Ostrava svým tradičním bojovným pojetím dokázala srovnat na 23:23 a po dvou blocích v řadě vyhrála třetí set 23:25.

Celkem osm bodových bloků bylo k vidění ve čtvrtém setu, který byl jako na houpačce. Domácí Šelmy především v úvodu dost chybovaly, i ostravské hráčky si ale vybraly slabší chvilky a za stavu 21:18 už zápas směřoval do tiebreaku. Na ten se ale Šelmy ještě pěkně nadřely, za stavu 24:21 si ještě připsala dva body Michaela Hadáčková, po tvrdé smeči Caroline Formánkové ale byl stav 2:2.

Na podání začaly skvěle Šelmy v tiebreaku, po esu Formánkové vedly 6:1. Ostrava ale razantním útokem srovnala na 7:7, v koncovce si domácí hráčky opět pomohly podáním a po chybě hostů vyhrály 15:10. Hned čtyři hráčky si připsaly 17 bodů: za domácí Antonie Kelnárová a Anna Širůčková, za hosty pak Nela Jasečková a Petra Kojdová.

Autor: Matouš Müller