13.2.2021

I po šlágru 10. kola udržely volejbalistky Olympu domácí neporazitelnost

V dohrávaném 10. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 byla největší pozornost upřena na zápas Olympu s Olomoucí. Pražanky oplatily soupeřkám porážku z úvodu letošní sezóny a vyhouply se v průběžné extraligové tabulce na druhou příčku. V dalších zápasech se prosadily favorizované týmy. Lídr soutěže z Liberce si hladce poradil s Přerovem, brněnské Šelmy zdolaly Prostějov, severomoravské derby na palubovce Sokola Frýdku-Místku vyznělo lépe pro ostravské volejbalistky. Nejvíce se na výhru nadřely hráčky Králova Pole, které musely odrážet nápor bojovně hrajícího Šternberku.

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

Tento zápas byl šlágrem 10. kola UNIQA volejbalové extraligy žen. Tři kola před ukončením základní části oba týmy bojují o druhé místo v tabulce a o výhodné nasazení do play-off. Olomouc má za sebou tři těžké zápasy v evropské Lize mistrů a trofej z Českého poháru. Naproti tomu domácí hráčky neuspěly v semifinále poháru proti Liberci, kde nešťastně prohrály 2:3 a v pátém setu 13:15. Byla to první porážka Olympu od 27. listopadu 2020. Zápas velmi dobré úrovně nakonec rozhodl Olymp ve svůj prospěch zlepšenou hrou od poloviny třetího setu a v celém čtvrtém.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 3:1 (27:25, 20:25, 25:21, 25:17)

Rozhodčí: Vachutka Milan, Trumpeš Daniel

Domácí: Šimáňová, Smutná, Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Neumannová, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Honzovičová

Hosté: Bjerregärd-Madsen, Valková, Nová, Stümpelová, Pipelič, Schlegel, libero Zilberman. Střídaly: Lazárková, Kneifová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Do zápasu jsme nenastoupily úplně dobře, nechaly jsme soupeře ujet o pět, šest bodů, a to se táhlo dost dlouho, potom jsme Olomouc dohnaly a urvaly jsme koncovku. Druhý a třetí set se vyvíjel obdobně, my jsme hodně vedly, ale nezvládly jsme konec, ve třetím jsme hodně prohrávaly, otočily jsme to a vyhrály set. Čtvrtý set již byl v naší režii, soupeřky trochu odpadly, my jsme je zatlačily servisem a blokem.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme velice spokojeni s vítězstvím, navíc za tři body. Tato výhra nás posouvá na druhé místo v tabulce. Myslím si, že jsme viděli jeden z nejhezčích zápasů domácí extraligové soutěže. Na zápas jsme se snažili co nejlépe připravit, protože olomoucké hráčky nám nabídly hned pět zápasů v posledních 14 dnech, takže jsme věděli téměř vše. V rozhodujících okamžicích se ukázalo, že jsme byli dobře připraveni “

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Měly jsme dobře rozehraný první i třetí set, ale nedůrazností jsme si ho neuhrály v koncovkách. Zvláště první set rozhodl o celém rázu zápasu. Musíme se vrátit k našemu týmovému pojetí hry a hrát jedna za druhou.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc):Těžko se mi to hodnotí. První set jsme dobře rozehráli, do poloviny setu jsme byli lepším týmem. Potom jsme přestali přihrávat. Druhý set jsme si vyhráli zaslouženě, třetí byl kopií prvního, když jsme vedli o sedm, osm bodů, ale sami jsme si to nedohráli nedůslednou hrou na přihrávce a v obraně, V posledním setu již byl samozřejmě Olymp na koni, my jsme byli psychicky dole a ani bojovností jsme to nezvládli.“

Olymp začal velmi rozpačitě – dvě nevynucené chyby, dvě poloesa – a za stavu 1:6 si musel domácí trenér Mitáč vzít oddechový čas. Olymp ale rychle snížil při servisu Purchartové na 5:7. Souboj tvrdých servisů pokračoval, ale Olymp se na rozdíl od Olomouce dopouštěl i dalších chyb a náskok soupeře hrozivě narůstal 9:16, 11:17. Potom ale zavelela ke zteči Aneta Havlíčková a Olympu se podařilo stáhnout na dva body a následně se dostal i do vedení 19:18. Za stavu 23:21 Olymp dvakrát útočil na setbol, ale toho se nedočkal a rychle měla setbol Olomouc. Ovšem úplnou koncovku měla v rukou domácí kapitánka Šimáňová a domácí hráčky první set urvaly poměrem 27:25.

Druhý set začal excelentně na servisu Lucka Smutná a Olymp rychle vedl 5:0. Oba týmy bojovaly na plný plyn, tvrdé útoky střídala skvělá hra v poli s minimem chyb. Olomouc trpělivou hrou stahovala náskok Olympu a za stavu 20:19 šla poprvé do vedení v setu. V koncovce druhého setu byla Olomouc bezchybná a od stavu 20:20 uhrála pět bodů v řadě a vyrovnala stav na 1:1 na sety.

Do třetího setu lépe vstoupila Olomouc, 4:0. Domácí tým bojoval, ale soupeř byl proti – většinu útoků „vyčapával“ v poli a na straně Olympu se začaly kupit chyby. Olomouc chvilkové zaváhání nekompromisně využila a šla do vedení 14:7. Ve většině delších výměn měly hráčky z Hané navrch, a i proto vedly 17:12. Ovšem slabší chvilka přišla i na Olomouc a rázem bylo srovnáno na 19:19. Olymp poprvé šel do vedení za stavu 20:19. Rozhodujícím momentem byla dlouhá výměna, po které šel Olymp do vedení 23:20. Koncovka třetího setu téměř stejná jako v setu předchozím, jen s tím rozdílem, že si oba týmy vyměnily role.

Skvělý volejbal (bohužel bez divácké kulisy) pokračoval i v setu čtvrtém. Domácí Olymp i díky několika blokům vedl 9:6. Olymp držel vysokou výkonnost a později vedl i 12:7 a 17:11. Na olomoucké hráčky možná dolehl i náročný herní program posledních dnů a tak skvěle hrající Olymp si vítězství nenechal ujít.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK ŠELMY BRNO – VK PROSTĚJOV

Šelmy Brno a Prostějov proti sobě v září začínaly v extralize, tehdy se z výhry radovaly brněnské hráčky v pěti setech. Také v dohrávce 10. kola UNIQA extraligy žen jsou brány jako favoritky – navíc v případě výhry by si pojistily čtvrté místo, Prostějov je letos až sedmý. Na hřištích soupeře letos Hanačky bodovaly jen jednou, v Brně vyhrát se jim podařilo jen jednou z poslední tří sezón.

VK Šelmy Brno – VK Prostějov 3:0 (25:22, 25:20, 25:12)

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Možnár Martin

Domácí: Širůčková, Šmídová, Faltínová, Marková, Horká, Sklenářová, libero Chlumská. Střídala: Podhrázká

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Jurčíková, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Kožoušková, Pluhařová, Šípová, Weidenthalerová, Baláková

Markéta Chlumská (libero VK Šelmy Brno): Jsme rády, že jsme to zvládly ve třech setech, obzvlášť když ty první dva sety Prostějov hodně vzdoroval. Ta třetí sada už byla jednoznačná. Dnešní výhrou jsme si navíc definitivně pojistily čtvrté místo.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Tři body a výhra ve třech setech, takže za mě spokojenost. Na začátku soupeř bojoval, dobře bránil, my jsme ale udrželi svou úroveň a ze třetího setu už jsme udělali jednoznačnou záležitost.“

Martina Michalíková (smečařka VK Prostějov): „Myslím si, že první dva sety z naší strany byly dobré, když to srovnám s předchozími zápasy, tak kvalita z naší strany nebyla špatná, akorát jsme udělaly tři čtyři chyby, které nám pak v koncovce chyběly. Třetí set už asi nemá cenu komentovat, tam těch chyb bylo příliš, takhle se hrát pak nedá.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Tak my jsme s favoritem dokázali držet krok jen v prvním setu, ještě v tom druhém jsme trochu pozlobili. Poté jsme odešli hlavně na útoku, v pohodě hrající Šelmy si pak uhrály, co potřebovaly.“

Po dlouhé době domácí utkání pro brněnské Šelmy začalo na výbornou. Nahrávačka Šmídová si postupně rozehrávala brněnské opory a domácí celek šel do vedení. Prostějov ale bojoval, dařilo se mu bránění v poli a po bloku Fričové nejen, že vedení soupeře stáhl, ale dokonce šel do jednobodového vedení. Následně se ale i brněnské svěřenkyně Ondřeje Bouly začaly prosazovat v obraně na síti a do koncovky šly s vedením 20:18. Koncovka patřila Horké s Markovou, které ji dohrály do úspěšného konce - 25:22.

Lepší vstup do druhé sady měl prostějovský tým vedený Lubomírem Petrášem, dvoubodové vedení mu však dlouho nevydrželo. Za domácí se na síti prosazovala blokařka Širůčková, naopak po třech chybách na útoku Fričové přišel nejen oddechový čas Prostějova, ale také její střídání za Pluhařovou. Nejen Klára Faltínová úspěšně skládala útoky od své nahrávačky – právě v této herní činnosti bylo Brno výrazně lepší (38 % vs 24 %). Vedení Šelem 20:14 dokázaly ještě lehce zkomplikovat prostějovské hráčky po dobrém podání Pluhařové, po útoku Horké ale byl bod pro domácí již jistý – 25:20.

Průběh třetího dějství byl nejjednoznačnější. Prostějov se snažil na svůj útočný nezdar reagovat střídáním, ani ta ale nepomohla. Náskok Šelem narůstal raketovým tempem, koncovku pak již úspěšně dopodávala Helena Horká – 25:12. Nejvíce bodů v utkání (konkrétně 13) měly hned tři hráčky – domácí Helena Horká (31 % na útoku, 2 esa) a Klára Faltínová (45 % na útoku) a hostující Gabriela Kopáčová (37 % na útoku, 2 esa).

Autor: Matouš Müller

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ OSTRAVA

V severomoravském derby potřeboval domácí tým nutně zvítězit za tři body, aby živil naděje na play-off. O utkání rozhodl první set, kdy Frýdek ztratil velký bodový náskok. K zisku bodů nepomohla ani Veronika Strušková, která naskočila po mateřské dovolené.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Ostrava 0:3 (23:25, 15:25, 12:25)

Rozhodčí:  Horký, Peloušek

Domácí: Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Staňková, Strušková, Uhrová, libera Teperová, Koloničná. Střídaly: Grygarová, Petrová

Hosté: Pospíšilová, Hrdličková, Kalusková, Žárnovická, Štrbová, Nečasová, libero Chevalierová. Střídaly: Zemanová, Vytisková

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „V prvním setu jsme se opět zalekly toho, že můžeme vyhrát nad silnějším soupeřem. Každá jsme udělaly chybu a soupeř se dostal do hry. Pochvalu dnes zaslouží pouze Míša Hadáčková, která jediná bojovala.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set až na koncovku velmi dobrý, tak jako už po několikáté. V koncovce jsme udělali čtyři chyby, zatímco soupeř bodoval. V dalším průběhu z dobré obrany v poli nás soupeř přehrával. V našem týmu pochvala Míše Hadáčkové, gratulace soupeři.“

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „V prvním setu jsme se potýkaly se špatným začátkem, ale naštěstí jsme se dokázaly vrátit do hry. Další dva sety jsme vycházely z dobrého servisu a obrany.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava):„Dnes až na začátek prvního setu jsme byli lepší ve všech činnostech a zaslouženě vyhráli. Dnešní výkon věnuji Zdeňkovi Míkovi, byl to super chlap a férový hráč.“

V prvním setu začal lépe domácí tým. Dokázal si vytvořit náskok 12:7, 19:13, ale díky dobrému servisu Heleny Hrdličkové hostující celek vyrovnal na 19:19 a koncovku dotáhl k vítězství v setu. Druhý set měl vyrovnaný průběh do stavu 13:12 pro Ostravu, poté přišla série osmi bodů při podání Pospíšilové a Ostrava s přehledem vyhrála. Ve třetím setu byla Ostrava lepší ve všech herních činnostech a zápas dotáhla po zásluze do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

VK DUKLA LIBEREC - VOLEJBAL PŘEROV

V dohrávce 10. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 Dukla po zisku stříbrných medailích v poháru udržela formu a převálcovala Přerov hladce ve třech set 3:0.

VK Dukla Liberec – Volejbal Přerov 3:0 (25:11, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Kořenek J., Hladišová M.

Domácí: Trnková, Ovečková, Šulcová, Kohoutová, Kvapilová, Emelina, libero Kolářová.Střídaly: Bartošová, Šotkovská

Hosté: Dlouhá, Zatloukalová, Kotlabová, Pavlová, Diatková, Polášková, libero Šádková. Střídaly: Boudová,Semerádová

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): Do zápasu jsme vstoupily s tím, že chceme získat tři body a neztratit ani set, což se nám povedlo. Chtěla bych pochálit všechny holky, které se dostaly do hry a nemají normálně moc příležitostí. Takže jsem spokojená, že jsme to zvládly a děkuji.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Dnes povinné vítězství. Dnes si zahrály holky, co nejsou tak vytížené a myslím si, že kromě bloku jsme dnes hráli slušný volejbal.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Z naší strany to bylo zbytečně odevzdaný, především první set, ten byl z naší strany odchozený. Do druhého setu jsme si řekly, že to prostě hecneme a zkusily jsme zariskovat servis a docela to vycházelo, ale v tom třetím setu jsme si opět nepřihrály a soupeřky nás trápily podáním a nemohly jsme zaútočit.“

Jan Moravčík (trenér Volejbal Přerov): „V prvé řadě gratuluji soupeři k výhře. Myslím, že jsme mu to dnes velice usnadňovali, protože jsme hořeli na individuálních činnostech, především na přihrávce jsme utíkali z dohodnutých pozic. Když už jsme dnes něco ubránili, tak jsme si to nedokázali nahrát a z toho pramenilo hodně našich chyb. Ještě jednou gratuluji soupeři.“

Začátek zápasu vyšel na výbornou Dukle, která se ujala při podání Ovečkové vedení 5:0. Time out pro Přerov. Domácí Dukla chytá v obraně v poli každý útok Přerova a následně bez problémů dohrává bodový balon a za stavu 13:4 přichází další time out pro Přerov. Dukla střídá a dává příležitost dalším hráčkám z kádru, Přerov i nadále má problémy složit balon útokem. Dukla vyhrává první set lehce 25:11.

Do druhého setu nechal stejnou sestavu domácí trenér, tak jak dohrála první set. Dukla udělala několik chyb na útoku a Přerov se ujímá vedení 1:4. Při podání Bartošové však Dukla srovnává na 4:4. Přerov opět dělá chyby na útoku, vedení Dukly 10:7 zastavuje oddechový čas Přerova. Dukla hraje trpělivě a čeká na chybu Přerova, 15:9. Pak si však Dukla vybírá také sérii chyb a domácí trenér si bere oddechový čas, 17:15. Po něm se Dukla vrací do svého tempa a navyšuje na 21:16, hru zastavuje time out Přerova. Při podání Ovečkové Dukla tlačí Přerov do vysokých balonů a v pohodě dohrává druhý set, 25:17.

Začátek třetího setu si Dukla pohlídala a hned od začátku tlačila servisem, po esu Šulcové si Přerov bere oddechový čas, 4:1. Přerov přestal chybovat a přidal body v obraně na síti především blokem a dobrým podáním a oddechový čas si vybírá Dukla, 9:8. Šulcová přidává další bod esem a Dukla rázem zvyšuje na 14:11. Další body ze servisu přidává Šotkovská (17:13) a přichází oddechový čas Přerova. Domácí opět hrají výborně v obraně v poli a následně dohrávají bodové míče. Ovečková přidává body na servisu a Šulcová ukončuje blokem zápas, 25:16.

Autor: Aleš Správka

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK KRÁLOVO POLE

Velmi vyrovnané bojovné utkání v prvních třech setech, kdy se rozhodovalo až na koncích setů. V poslední sadě se už domácím hráčkám nedařilo soupeřkám vzdorovat, začaly chybovat a utkání nedokázaly zvrátit ve svůj prospěch.

TJ Sokol Šternberk – VK Královo Pole 1:3 (26:24, 24:26, 28:30, 15:25)

Rozhodčí: Slezák Jan, Ištvanech Marián

Domácí: Herdová, Kořínková, Wanczyk, Látalová N., Kamidinová, Abendroth, libero Slavíková. Střídaly: Látalová Z, Jarošová

Hosté: Dolotova, Baird, Judlová, Šunderlíková, Pavlíková, Koulisiani, libero Digrinová. Střídaly: Stráská, Bukovská, Kuníková, Hobbs

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnes jsme velice dobře utkání začaly, dobře jsme bránily a dařilo se nám hrát naši hru. Pak se nám přestávalo dařit a v koncovce dalších dvou setů měly soupeřky více štěstí než my. Škoda.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnes jsme předvedli velice slušný výkon, mrzí mne dvě chybná rozhodnutí rozhodčího v koncovkách setů. Určitě nesouhlasím s jeho rozhodnutím, podle mne to ovlivnilo celý zápas. Z hráček chci dnes pochválit Kristýnu Jarošovou za dobrý výkon.“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo): „Dneska hrály soupeřky velice dobře, tlačily nás na servise. Vlastně nám trvalo tři sety, než jsme se do toho dostaly. Jsem ráda, že v tom čtvrtém setu už jsme hrály tak, jak umíme a vyhrály jsme za tři body.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Zápas byl ovlivněný velkým množstvím chyb u obou týmů. Škoda, že jsme nevyhráli první set, pak bychom se asi dříve chytili. Soupeřky hrály velice bojovně, utkání se rozhodovalo až v koncovkách setů.“

V prvních třech velmi vyrovnaných setech se rozhodovalo o výsledku vždy až v jejich koncovkách. V prvním setu byly úspěšné domácí volejbalistky, v dalších dvou setech se štěstí přiklonilo na stranu soupeřek z Brna (26:24, 24:26, 28:30). Zápas ovlivnila podle trenéra domácích hráček dvě sporná rozhodnutí v koncovkách druhého a třetího setu.

Ve čtvrtém setu se volejbalistkám Králova Pole podařilo získat hned na začátku několikabodový náskok, který si udržovaly až do vítězného stavu 25:15, a tím i získaly celé utkání ve svůj prospěch.

Autor: Libor Svoboda

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)