10.2.2023

Jasná výhra v Přerově vyhoupla Duklu opět do průběžného čela extraligové tabulky

V rámci 25. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 zavítal do Přerova třetí tým aktuální tabulky z Liberce. Oba týmy se potkaly naposledy zhruba před měsícem, kdy v místní Městské sportovní hale zvítězila podještědská děvčata 3:1. Jejich vítězství se tehdy nerodilo ovšem vůbec jednoduše. I proto se čekalo, zda dokážou Zubřice na toto poslední vzájemné měření sil navázat. A minimálně druhý set, kdy sahaly po vítězství, mohl dnešní utkání ještě více zdramatizovat. To se nestalo, Liberec si zbytek utkání pohlídal a zvítězil tak dnes na Hané 3:0.

Volejbal Přerov – VK Dukla Liberec 0:3 (17:25, 26:28, 16:25)

Rozhodčí: Michaela Hladišová, Dominik Činátl, delegát Zdeněk Lička

Počet diváků: 247

Domácí: Zatloukalová, Lazárková, Dlouhá, Kovačič, Hůsková, McClellan, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Michálková, Horská, Oborná, Martincová

Hosté: Šulcová, Nečasová, Deisl, Frankevych, Blažková, Kvapilová, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Lyklema, Bartošová

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Už nám o nic moc nejde a místo toho, abychom si ty zápasy užívaly, tak máme hroznou paniku. A děláme pořád v tom zápase blbiny. Mrzí mě to hlavně kvůli fanouškům, kteří nám chodí fandit. Myslím si, že je tady jedna z nejlepších atmosfér v extralize. Hrály jsme dobrou koncovku v druhém setu, pozitivní je, že se tam dostaly i holky, které moc nehrály, třeba Aďa Martincová, která hrála třetí set.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „My jsme měli dobrý začátek, bohužel jsme trochu rozehráli soupeře na začátku toho zápasu, protože jsme vedli o tři, čtyři body, ale nevyřešili jsme pár věcí a tam nám utekl ten první set. V druhém setu to bylo takové podobné, ale tam jsme se dostali do laufu z 20:24 na 25:24, pak máme dva setboly a dvakrát zkazíme servis. To už je skoro za mě na sportovního psychologa a to už pak rozhodlo. Soupeř si věřil, chytl se a zkušeně si to dohrál, takže gratuluji Liberci k vítězství. Tak jak jsem po zápasech s Olomoucí a Šternberkem byl spokojený, protože jsme měli čtyři body, možná jich mohlo být třeba i o bodík navíc, tak teď jsem zklamaný, že z těch zápasů s Olympem a Libercem nemáme ani bod, protože bylo na to, abychom alespoň nějaký získali a to se nesplnilo.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Z naší strany to byl velmi vlažný výkon, kdy takto určitě hrát nechceme. Za chvíli nás čeká play-off, takže máme na čem pracovat. Nevím, kde byla chyba, asi jsme byly hlavami už na volném víkendu a musíme zlepšit všechny činnosti, protože tam bylo hrozně moc chyb.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Jeli jsme sem s obavami, protože víme, že Přerov je velice silný na servisu. Ale myslím, že jsme první set zvládli. Druhý se také vyvíjel, kdy právě ukázali domácí, že ten servis mají opravdu dobrý, tam jsme zvládli koncovku a třetí set už byl pro nás jednoduchý. Ve výsledku jsem rád, že jsme tento náročný týden zakončili výhrou 3:0 a že budeme mít dva dny odpočinek.“

Liberec nastoupil oproti minulému vzájemnému utkání hned ze začátku zápasu v plné sestavě, kdy tehdy trenérské duo Gálíkových šetřilo po zápase evropského poháru jejich nejzkušenější hráčku Kvapilovou. Úvod patřil Zubřicím, které skvěle tlačily servisem a ujaly se hned vedení 5:2. Dukla se ovšem kvalitní útokem vrátila do vyrovnání 7:7 a následně otočila skóre do stavu 8:10 v jejich prospěch, na což reagoval Radim Vlček oddechovým časem. Ten přerovským hráčkám ale nepomohl natolik, aby se dotáhly na vyrovnané skóre. Liberec vstupoval do koncovky za stavu 14:20. Přerov ovšem zbraně nesložil, dotáhl se na 17:21, což vyhodnotil Libor Gálík jako nejlepší čas pro timeout. Bojovnost se domácím hráčkám určitě nedala vytknout, ale přiblížit se napínavější koncovce první sady se jim nepodařilo, když prohrály 17:25.

Stejně jako do toho prvního setu i toho druhého vstoupily lépe Přerovačky, které se ujaly vedení 3:0, následně 5:3. Poté se hra vyrovnala, což značil stav 10:9, kdy jsme sledovali bojovné výměny na obou stranách. Až za stavu 11:12 se poprvé podařilo dostat hráčkám Dukly do vedení v druhém setu, načež si vzali přerovští trenéři oddechový čas. Zubřicím se povedlo poté skóre otočit do stavu 17:15, ale svými individuálními chybami dovolily Liberci přehoupnout na 18:19. Koncovka vypadala pro hostující hráčky Dukly pohodlně, když vedly 20:24. To by ovšem nebyly pravé přerovské bojovnice, kdyby to zabalily. Dotáhly na 24:24 a tradičně skvělí domácí fanoušci viděli napínavou koncovku, která nakonec i se štěstím dopadla lépe pro Liberec v poměru 26:28.

Nezdar v koncovce druhého dějství se na Přerovu negativně podepsal, když hned v úvodu třetí sady prohrával 1:6. Podobný scénář byl k vidění do stavu 3:11, kdy si vzala domácí lavička svůj druhý oddechový čas. Poté domácí trenéři poslali do hry i značnou část střídačky, která sbírala cenné zkušenosti. A určitě se neměly za co stydět, protože předváděly nebojácnou hru. Dukla si ovšem držela stále osmibodový náskok, který ukazoval stav 13:21, který se ještě do koncovky navýšil na skóre 14:24. První mečbol ještě Zubřice odvrátily, ale ten druhý využila třikrát po sobě útočící Frankevych, což znamenalo konec a výhru Liberce 3:0.

Autor: Ondřej Mareček, foto Jan Pořízek