21.1.2023

Jedinou porážku domácího týmu v 22. kole má na svědomí pražský Olymp

Sobotní čtyři zápasy 22. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 zakončily druhou třetinu dlouhodobé části. Nejvyrovnanější utkání viděli diváci ve Frýdku-Místku, odkud si nakonec výhru v tie-breaku odvezl pražský Olymp a oplatil tak Sokolkám porážku z prvního utkání. V dalších zápasech se z výhry radovaly domácí týmy. Volejbalistky Liberce podle očekávání přehrály Šternberk, Ostrava nezaváhala v utkání s Přerovem a Olomouc si už podruhé v sezóně vyšlápla na Prostějov.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – PVK OLYMP PRAHA

V utkání 22. kola UNIQA extraligy žen proti sobě nastoupily tabulkoví sousedé, týmy Frýdku-Místku a Olympu. Domácí Frýdek potřeboval bodovat, aby jim právě Olymp Praha neodskočil příliš bodově. Nakonec si oba týmy body podělily, ale vítězství si odváží do Prahy Olymp.

TJ Sokol Frýdek-Místek – PVK Olymp Praha 2:3 (25:23, 23:25, 22:25, 29:27, 12:15)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 100

Domácí: Strušková, Šmídová, Petrová, Mello, Shumeiko, Livingston, libero Teperová. Střídaly: Dvořáčková, Šrámková

Hosté: Kalhousová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, Šmídová Nicole, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Kopáčová, Poloučková, Gajdová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Vyrovnaný zápas do posledního bodu, rozhodovaly maličkosti v koncovkách setu. Vítězství by nám dneska slušelo po sérii proher. Musíme makat dále a odnést si ze zápasu jen to dobré, pořád je o co hrát.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Utkání plné krásných výměn, ale značně hloupých chyb. Myslím, že jsme byly horší na servise. Náš servis soupeři moc neškodil. Se štěstím, ale i bojovností jsme vyhrály čtvrtý set. I bod do tabulky se počítá a my víme, že volejbal hrát umíme.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Jsem ráda za dnešní výhru, sice to bylo 3:2. My jsme měly ve čtvrtém setu nabito, ale bohužel nás naše chyby dostaly až do tiebreaku. Ale jsem ráda, že jsme to tak zvládly a vyhrály a díky tomu jsme si ponechaly osmé místo nad Frýdkem. Věděly jsme, že to bude těžký zápas. Doma jsme s nimi hrály špatně a prohrály. Proto jsem ráda, že jsme to dneska zvládly a vyhrály.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Dramatické vyrovnané utkání, ve kterém se střídaly pěkné volejbalové rozehry i s řadou chyb. Škoda naší neuhrané koncovky čtvrtého setu, třikrát jsme smečovali na vítězství 3:1. Nicméně je to pro nás vítězství a to se počítá.“

První set začal lépe pro domácí tým, který se ujal vedení 7:1. Poté Olymp postupně stahoval náskok a dostal se na dostřel, 11:10. Na to Frýdek opět zareagoval a vedl 16:11. Hostující celek se ale opět na domácí Sokol dotáhl, 16:16. Vyrovnaná koncovka však patřila Frýdku-Místku, 25:23.

Druhý set byl mnohem vyrovnanější, k vidění byly pěkné dlouhé výměny a obětavý volejbal na obou stranách. A opět se šlo do vyrovnané koncovky, kterou lépe zvládl Olymp, který zvítězil 25:23.

Třetí set byl opět vyrovnaný a týmy si nedaly nic zadarmo. Vyhrát však dokázal pražský Olymp 25:22 a ujal se vedení v zápase 2:1.

Čtvrtý set byl opět bojovný, spousta dobrých obran v poli i tvrdých útoků. Do tříbodového náskoku se pak dostal tým z Prahy (12:15, 15:18), ale Frýdek zabojoval a dotáhl se na 18:18. Další napínavá koncovka patřila domácímu Frýdku-Místku, který vyhrál 29:27, a diváci se tak mohli těšit na tiebreak.

V tiebreaku se otáčely strany za stavu 8:7 pro domácí. Olymp však otočil a vedl 14:11, druhý mečboll proměnil, vyhrál 15:12 a celý zápas v pětisetové bitvě 3:2.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ OSTRAVA – VOLEJBAL PŘEROV

Hokejovou terminologií řečeno dneškem skončila druhá třetina základní části. Hned příští sobotu bude následovat třetí třetina, která bude rozlosována podle tzv. Bergerových tabulek. Každý tým čeká tedy ještě dalších deset zápasů, které rozhodnou o nasazení do play-off. Dnešní zápas byl velmi vyrovnaný a dramatický, a stejně jako v Přerově se z vítezství radoval tým Ostravy.

TJ Ostrava – Volejbal Přerov 3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

Rozhodčí: Kubinec Jan, Novák Miroslav

Počet diváků: 140

Domácí: Kašparová, Buvinič, Chládková, Skřivanová, Dabrowska, Hadáčková, libero Jančová. Střídaly: Jedličková, Výtisková, Bauerová

Domácí: Lazárková, Dlouhá, Kovačić, Hůsková, McClellan, Zatloukalová, libera Michálková, Horská. Střídala: Oborná

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem rozhodně ráda za tři body. Trochu škoda u prvních dvou setů, že šly zbytečně do koncovky asi i našimi chybami, ale myslím, že v třetím setu jsme ukázaly tu hru, kterou jsme chtěly předvádět, zatlačily jsme je servisem a dobře bránily, takhle musíme pokračovat.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Zbytečné dvě koncovky, z naší strany nedůraz. Soupeře jsme ale v činnostech přehráli, především na servisu. Zveme diváky na středeční zápas Českého poháru s Prostějovem od 17 hodin.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Je to u nás pořád dokola, první dva sety rozhodly koncovky, kdy nezvládáme maličkosti, a to nás potom sráží dolů. Je to pořád dokola a nevím moc co s tím…“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluju domácím, přijde mi to možná trochu kruté, že to skončilo 3:0, když jsme v prvním setu měli dva setboly, a i v druhém to bylo velmi vyrovnané. Dnes Ostrava byla v těch prvních dvou setech asi trochu šťastnější a v tom třetím už pak byla lepší. Já jsem rád, že jsme to nějak vůbec odehráli, tento týden nás trápily nemoci a pořádně jsme se potkali vlastně jenom jednou.“

První set byl dlouhou dobu velmi vyrovnaný a ani jeden tým nedokázal odskočit na více než dvoubodové vedení až do stavu 15:10, kdy se domácí Ostrava utrhla. Přerov ale nesložil zbraně a skóre dokázal dotáhnout na 16:15. Ostravanky pak sice opět odskočily (18:15), ale Zubřice se znovu zvedly. Nejenže dokázaly vyrovnat (19:19), ale následně také získaly vedení a dokonce měly výhodu dvou setbolů (22:24). Pak však na podání přišla kapitánka Sany Skřivanová a ta dokázala sérií čtyř bodů za přispění spoluhráček set otočit a získat pro domácí.

Druhý set se nesl v první polovině v podobném duchu a opět se jednalo o velmi vyrovnaný souboj, kdy první větší vedení získala Ostrava za stavu 13:10. Tříbodové vedení Ostravě vydrželo jen chvíli, když Přerov srovnal stav na 15:15. Domácí hráčky pak ale znovu zabraly a tříbodové vedení získaly zpět (19:16, 22:19) a set už pak dokázaly dovést do vítězného konce.

Do třetího setu vstoupil lépe Přerov, když až do stavu 7:9 neustále vedl. Po time outu domácího trenéra ale přišel velký obrat (11:9). Následující část zápasu patřila jasně domácímu celku, když náskok postupně navyšoval (14:9, 18:11). Poslední vzdor Přerova přišel za stavu 18:15, kdy po dlouhé dramatické výměně tento bod získala Ostrava a poté už zápas v poklidném tempu dovedla do vítězného konce. Hráčkou utkání byla vyhlášena Eliška Výtisková.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Po čtvrteční jasné výhře v CEV Cupu dnes čekal hráčky Dukly soupeř extraligový a tím byl TJ Sokol Šternerk. V utkání 22. kola byl jasným favoritem Liberec, který se nacházel na třetím místě tabulky, ale hráčky Šternberku mu nechtěly dát nic zadarmo.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:10, 25:13, 25:21)

Rozhodčí: Jan Poláček, Jiří Olt

Počet diváků: 255

Domácí: Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, Viktorie Dvořáková, Diana Frankevych, Michaela Nečasová, Victoria Deisl, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Karolína Javůrková, Hyke Lyklema

Hosté: Yana Piantkovska, Anna Přibylová, Calley Heilborn, Kaoane Loch, Nikola Látalová, Zuzana Látalová, libera Inna Denina, Amálie Vyjídáková Střídaly: Polina Kochetkova, Barbora Chaloupková, Eliška Kořínková, Lucie Truksová

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Zápas měl takový průběh, jaký jsme si přály. Trošku jsme zaváhaly v posledním setu, ale nakonec jsme to zvládly. Takže máme radost ze tří bodů a hlavně máme radost z posunu v tabulce.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Dnes jsme chtěli vyhrát, abychom se posunuli ještě o jedno místo, což by bylo lepší pro nástavbu. Holky k tomu přistoupily velmi zodpovědně. Krásný výkon první dva sety, ve třetím setu už bylo pár chyb, ale zvládli jsme to za 3:0, takže cíl splněn a spokojenost.“

Barbora Chalouková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Nám se dnes bohužel nedařilo nic moc, až na třetí set, ze kterého se můžeme aspoň trochu těšit. Nicméně, gratuluji soupeři k výhře.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnešní zápas se nám nepovedl. Holky do zápasu vstoupily vlažně a hlavně nesplnily pokyny z přípravy. Možná byly ustrašené. Dneska skutečně nejsem spokojen s naším výkonem, ale gratuluji soupeři k výhře.“

Na začátku prvního setu Lucie Šulcová svým podáním zaskočila soupeřky a velmi rychle to bylo 5:0 a tak si trenér Šternberka Jan Drešl vyžádal první oddechový čas. Hráčky Dukly i nadále pokračovaly v tlaku na soupeřky a stav byl 12:2 a následovalo střídání na straně hostů – Anna Přibylová byla střídána Lucií Truksovou. Za stavu 15:5 přišel druhý oddechový čas hostů. Za stavu 19:9 se na hřiště vrátila Anna Přibylová. Za stavu 21:9 dochází k dalšímu střídání – Kaoane Loch je střídána Eliškou Kořínkovou. Hráčky Dukly se ale nenechaly rozhodit a vítězí v tomto setu 25:10.

I druhý set začal v obdobném duchu jako první, za stavu 6:0 si oddechový čas vybírá trenér hostů. Za stavu 9:3 dochází ke střídání na straně hostů – Nikola Látalová je vystřídána Polinou Kochetkovou. Za stavu 15:8 proběhlo další střídání na straně hostů – Calley Heilborn je střídána Barborou Chaloupkovou. Za stavu 19:11 je tu další oddechový čas Jan Drešla. Za stavu 20:11 se na palubovku vrátila opět Nikola Látalová. Za stavu 22:13 je tu další střídání – Anna Přibylová je nahrazena Lucií Truksovou. Dukla vítězí i v tomto setu – 25:13.

Vstup do třetího setu se podařil lépe hráčkám Šternberku, ale hráčky Liberce se brzo vrátily ke své hře z předešlých setů a otočily stav na 4:3. Začala přetahovaná o každý bod – 7:7, 10:10. Za stavu 13:10 si oddechový čas vybral trenér hostů, došlo i ke střídání – Nikola Přibylová byla střídána Polinou Kochetkovou. Náskok se postupně navyšoval. Za stavu 17:11 si další oddechový čas vybírá trenér hostů. Za stavu 18:14 si svůj první oddechový čas vybírá i domácí trenér Libor Gálík. Za stavu 21:15 se na palubovku dostává i Karolína Javůrková místo Kateřiny Kohoutové. Na podání se vystřídala Michaela Nečasová s Hyke Lyklemou. I na straně hostů došlo ke střídání za stavu 22:16 - Yana Piantkovska byla střídána Barborou Chaloupkovou. Po několika nevynucených chybách a stavu 24:20 si vzal oddechový čas domácí trenér, aby uklidnil své hráčky. Hráčky Dukly nakonec vítězí 25:21 a tím i v celém zápasu bez ztráty setu.

Autor: Olga Roháčová

VK UP OLOMOUC – VK PROSTĚJOV

V posledním kole základní části volejbalové extraligy žen hostila Univerzita Palackého Olomouc tým Prostějova. Vysokoškolačky znovu ukázaly, že se jim na mistrovského soupeře v této sezoně daří a po předchozí pětisetové výhře v Prostějově tentokrát porazily úřadujícího šampiona doma po výborném a týmovém výkonu dokonce 3:0.

VK UP Olomouc – VK Prostějov 3:0 (25:16, 25:20, 25:23)

Rozhodčí: Peloušek J., Ištvanech M.

Počet diváků: 350

Domácí: Herdová, Kneiflová, Rajlić, Borovcová, Körmendyová, Galvão, Mostsitska, libero Slavíková. Střídaly: Šepeĺová,Weidenthalerová

Hosté: Bajusz, Meidlová, Kvapilová, Silva, Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Nikolova, Trnková, Beránková, Nováková

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Konečně jsme odehrály opravdu vydařený zápas. Holky podaly skvělý výkon, trenérům se povedla střídání na servisu a dobře zvolili taktiku. Teď v tom musíme pokračovat i do dalších utkání.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Spadl mi velký kámen ze srdce, protože už jsem přestával věřit, že v zápasech prodáme velké odhodlání, které jsem viděl na trénincích od toho prvního lednového. Co nám doposud moc nefungovalo, byla obrana a dnes jsme si výbornými bloky usnadnili hru v poli. Poděkování patří celému týmu, který skvěle šlapal. Teď je naším cílem pohárové čtvrtfinále a postup do finálové čtyřky.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Potýkáme se se zraněními, ale na to se nemůžeme vymlouvat. O vítězství se totiž bojuje jinak. Soupeř nás tlačil servisem a my jsme dělaly dětinské chyby v mezihře. Máme co zlepšovat a doufám, že to také i zlepšíme. Gratuluji domácím ke třem bodům.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Zasloužená výhra Olomouce, domácí hráli dobře v obraně i útoku. My jsme se nebyli schopni v útoku prosadit, a to rozhodlo.“

Domácí tým začal aktivně a zaslouženě se v úvodu prvního setu ujal vedení (4:1, 6:2). Hostující Prostějov se sice pokoušel bodově dotáhnout (12:9), ale stále tahal za kratší konec (15:9, 18:12). Rozhodující úder zasadila prostějovským nadějím na servisu střídající Weidenthalerová (18:14, 23:14) a univerzita sadu dovedla k hladkému vítězství - 25:16 a 1:0.

Začátek druhého dějství měl podobný průběh (4:1, 6:3), jenže celek Prostějova tentokrát dokázal zareagovat (6:7, 8:9). I dál byla k vidění vyrovnaná bitva, v níž sice většinou vedly vysokoškolačky, ale maximálně o tři body (12:9, 16:13, 20:18). Až v samotné koncovce se na podání postavila domácí Rajlić a pomohla Olomouci zajistit rozhodující náskok (20:19, 23:19). Tým VK UP vedl po výhře 25:20 už 2:0.

Loňský šampion se nevzdával a do třetího setu vtrhl se záměrem průběh otočit (0:2, 6:10). Domácí výběr však příkladně bojoval, začal ztrátu rychle stahovat (10:11) a brzy se sám ujal vedení (13:12). Přetahovaná ale pokračovala dál (14:14, 14:18) a v tu chvíli opět vyšlo Olomouci střídání na servisu - po šňůře Šepeĺové to bylo 19:18. Univerzita už koncovku doztrátovala a po těsné výhře 25:23 porazila Prostějov 3:0.