2.10.2021

K velkému překvapení se schylovalo na palubovce Králova Pole

Čtyři zápasy nabídlo sobotní 3. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22. Volejbalistky Králova Pole potrápily libereckou Duklu, nad favoritem utkání vedly 2:1 na sety, avšak v závěru se ukázaly větší zkušenosti týmu z Liberce. V moravskoslezském derby, hraném ve Frýdku-Místku, se z vítězství radovaly volejbalistky Ostravy. Brněnské Šelmy si z Přerova odvezly první sezónní výhru, naopak Olymp poprvé letos po prohře v Prostějově nebodoval.

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC

V sobotu v podvečer nastoupila v hale na Vodově proti královopolským volejbalistkám Dukla Liberec, která v letošním ročníku extraligy zatím neztratila ani jeden set. Svěřenkyně Libora Gálíka se v zápase ujaly vedení 1:0, KP Brno ale vyhrálo následující dvě sady a utkání zdramatizovalo. Liberec však Královu Poli tři body nechat nechtěl, zápas posunul do rozhodujícího tie-breaku, a v Brně se nakonec i radoval z konečného vítězství 3:2 na sety.

VK Královo Pole – VK Dukla Liberec 2:3 (21:25, 25:21, 25:21, 14:25, 9:15)

Rozhodčí: Peloušek J., Marschner R.

Počet diváků: 300

Domácí: Hrušecká, Pelikánová, Bukovská, Judlová, Sweet, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Pavlicová, Koulisiani, Moreno Borrero, Veselá, Jelínková

Hosté: Ovečková, Šulcová, Kohoutová, Kvapilová, Nová, Nečasová, libera Kolářová, Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Bartošová, Blažková, Kojdová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Od nás to byl dnes bojovný, týmový výkon, ve kterém nechyběly emoce. Konečně jsme byly agresivní a tlačily jsme soupeře, bohužel jsme to nevydržely do konce. Je to pro nás dobrý bod do tabulky, a hlavně si myslím, že by nám tento zápas mohl dodat sebevědomí do dalších bojů.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Dnes to byl z obou stran velice kvalitně odehraný zápas, Liberec může mít skutečně ambice i v Lize mistrů, protože předvedl velmi koncentrovaný výkon. O to víc nás těší, že jsme ho od druhého setu dokázali dostat pod tlak. Bohužel jsme pak nevydrželi, kdybychom dokázali dohrát čtvrtý set, brali bychom všechny body. Přesto děvčatům patří veliká pochvala za předvedený výkon. Konečně jsme odehráli utkání alespoň z velké části tak, jak jsme si představovali.“

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnes musím pochválit soupeře, protože nás tlačil ve všech setech. Holky dobře přihrávaly, proto jsme měly těžkou obranu. Náš tým se ale za stavu 1:2 nevzdal, dal do toho všechno, zabojoval, ukázal emoce a tím jsme si vysloužily vítězství.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za výhru, protože se nám tu dnes nehrálo lehce a Brno předvedlo výborný výkon. Na začátku jsme hráli bez chyb a agresivně, po prvním vyhraném setu jsme tomu však podlehli a těžko se dostávali do zápasu. Výborně jsme však zvládli čtvrtý set a tie-break si pohlídali. Za mě spokojenost, ale bylo to velmi těžké.“

Úvodní sada byla ve znamení dlouhé přetahované o body (5:5, 10:10). Za Královo Pole nastoupila v průběhu setu poprvé nová nahrávačka z Kuby Gretell Elena Moreno Borrero a se svými spoluhráčkami s Libercem držela krok až do stavu 17:17. Hostujícím se pak podařilo odskočit na 18:22 a domácí celek bral time out. KP Brno se vzápětí sice i díky esu Magdy Bukovské přiblížilo soupeřkám na dosah (21:22), Liberec si ale konec setu pohlídal a zvítězil v něm 21:25.

V druhém dějství se domácí hráčky hned na začátku ujaly vedení 5:2, Liberec však srovnal na 5:5. Oba týmy se pak praly o každý míč (10:10), byly to však opět volejbalistky KP Brna, kdo i díky zlepšenému servisu znovu odskočil (16:13). Po bloku Terezy Hrušecké to bylo 20:15, Liberec ještě skóre zkorigoval (23:21), při prvním setbolu KP Brna (24:21) ale zaútočil do sítě a bylo srovnáno na 1:1.

Domácím patřil i začátek setu s pořadovým číslem tři (7:4), po přímém bodu z podání Denisy Pavlikové a úspěšných blocích vedlo KP Brno 12:7 a pětibodové vedení drželo i dál (17:12). Liberec se pak začal na soupeřky přece jenom dotahovat a za stavu 18:16 bral Richard Wiesner time out. Po něm jeho svěřenkyně připsaly tři body (21:16) a hru zastavil pro změnu Libor Gálík. Královopolské hráčky si už poté vedení vzít nenechaly a v setu zvítězily poměrem 25:21.

Čtvrtou sadu hned od úvodu kontrolovaly hostující hráčky (2:5) a KP Brnu postupně odskočily až na 9:15. Liberecký tlak nezastavil ani oddechový čas domácích a do koncovky vstupovaly hostující volejbalistky s náskokem osmi bodů 12:20. Set dohrál Liberec s velikým přehledem (14:25), a vynutil si tak rozhodující tie-break.

Zkrácenou hru odstartovalo znovu lépe družstvo Libora Gálíka (1:4) a donutilo domácí k time outu. I po něm to byl Liberec, kdo držel vedení na své straně (6:10) a v tie-breaku si pak už dokráčel k výhře 9:15 a celkovému vítězství v zápase 2:3 na sety.

Autor: Barbora Mertová

VOLEJBAL PŘEROV - VK ŠELMY BRNO

V druhém domácím utkání nového extraligového ročníku začaly Přerovanky velmi dobře a se Šelmami se přetahovaly o vedení. Bohužel za stavu 16:16 přišla na servis Pluhařová a obrátila vývoj setu. Od druhé sady postupně domácí hráčky vyklízely scénu. Špetka naděje pro ně svitla v úvodu třetího dějství, kdy vedly 6:2, ale to byla jen labutí píseň. Do konce utkání pak uhrály jen sedm bodů.

Volejbal Přerov - VK Šelmy Brno 0:3 (19:25, 17:25, 13:27)

Rozhodčí: Vachutka M., Spáčil L.

Počet diváků: 90

Domácí: M. Zatloukalová, Garden, McClellan, Hutchinson, Baláková, Dlouhá, libera Kulová,Šádková. Střídaly: Köhlerová, L. Zatloukalová, Semerádová

Hosté: Mokrá, Borovcová, Podhrázká, Pluhařová, Komárková, Širůčková, liberoChevalierová.

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Já teď ani nevím, co se to s námi stalo. Po půlce setu jsme jako by přestaly hrát. Potřebujeme zlepšit všechny činnosti, od příjmu, přes blok i zakončování útočných akcí. Musíme se teď připravit na Šternberk a předvést mnohem lepší výkon.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „V první řadě gratuluji soupeři k vítězství. Na naší straně ani není moc, co hodnotit, protože my jsme hráli jen do poloviny prvního setu. Potom už to nebyl volejbal. Nepředvedli jsme ani zdaleka výkony z Liberce nebo proti Olomouci.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno):Jsme rády za tři body. Byly jsme lepší ve všech činnostech a zaslouženě jsme vyhrály.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Odvážíme tři body, a to nás těší, protože se nám tu ne vždy moc daří. Trápili jsme domácí lepším servisem a naše hra byla po všech stránkách nad domácími.

Vyrovnaný průběh prvního setu byl až do stavu 16:15. Potom domácí kouč provedl dvojstřídání, kdy z hřiště odešla kapitánka Míša Zatloukalová a Hutchinson, na místo nich přišly Köhlerová a Lucie Zatloukalová. Po srovnání začala na podání úřadovat brněnská Pluhařová a sérií osmi bodů sadu rozhodla.

Výsledek druhého setu se začal překlápět směrem k Šelmám při servisu Borovcové – 8:14. Přerovanky se hodně trápily s příjmem, a tím pochopitelně i zakončováním akcí, a už se do konce druhého dějství „nechytly“. Šelmy proměnily druhý setbol.

Změna na postu nahrávačky, kdy od začátku setu nastoupila mladší ze sester Zatloukalových, Lucie, přinesla slibný začátek a vedení 6:2. Brňanky však začaly postupně z náskoku ukrajovat a radikální obrat zaznamenala Komárková, která zvýšila na 15:8. Přerovanky už pak spíše přehrávaly míče přes síť a odvahu k tvrdšímu zakončení nenašly ani z vysokých míčů. Usnadnily soupeřkám cestu ke třem bodům.

Autor: Stanislav Šmidák

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ OSTRAVA

V moravskoslezském derby chtěl Frýdek po dlouhé sérii vzájemných utkání s Ostravou vyhrát. První set nenasvědčoval větší bitvě. Sokolky však zabojovaly, druhý set vyhrály, třetí dovedly do koncovky, kterou ovšem prohrály a na vytoužené body to nestačilo.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Ostrava 1:3 (9:25, 25:21, 22:25, 17:25)

Rozhodčí: Nedbálek, Poláček

Počet diváků: 200

Domácí: Návratilová, Ulumbelashvili, Mitrega-Mamica, Diatková, Petrová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Šnellyová, Radulovič, Kavková

Hosté: Zemanová, Kašparová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, libero Jančová. Střídaly: Chládková, Bauerová, Jasečková, Pospíšilová

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): V prvním setu na nás Ostrava vlétla a my dostaly pěknou ledovou sprchu. V druhém setu jsme se zvedly, začaly přihrávat a set dotáhly do vítězného konce. Bohužel v koncovce třetího setu jsme udělaly hloupé chyby, které Ostrava potrestala. Gratuluji soupeři.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Od druhého setu pěkný volejbal, bojovnost na obou stranách. Bohužel v koncovce třetího setu se rozehrála ostravská smečařka Štrbová, která pro nás byla nechytatelná.“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Po první setu jsme dost polevily a myslely si, že se to uhraje samo. Vzpamatovaly jsme se až po prohře v druhém setu. Jsem ráda, že si odvážíme tři body.“

Filip Hanák (trenér TJ Ostrava): „Po jednoznačném vítězství v prvním setu přišlo polevení. Vyrovnaný úvod druhého setu, kde jsme v koncovce nestačili na rozjeté domácí, což se naštěstí ve třetím setu otočilo. Ve čtvrtém setu jsme si udržovali náskok až do konce. Děkujeme ostravským fandům i domácím za atmosféru, která k derby patří.“

První set vyzněl jednoznačně pro hostující Ostravu, kdy zatlačila domácí servisem.  V druhém setu domácí volejbalistky zlepšily hru na sítí i příjem a v průběhu setu si udržovaly mírný náskok.

I ve třetím setu začal lépe domácí tým. Vedli9:5, 17:13, ale Ostrava dokázala dotáhnout a zvítězit. Ve čtvrtém setu měla Ostrava více ze hry a dotáhla celý zápas k vítězství za tři body.

Autor: Radivojevićová

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Další důkaz o vyrovnanosti UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 podalo utkání 3. kola soutěže mezi prostějovskými a pražskými volejbalistkami. Jen samotný zahajovací set trval tři čtvrtě hodiny! A ačkoliv jej doslova urval Olymp, v dalším průběhu zápasu již převzal otěže výběr VK, který otočením nepříznivého vývoje ubojoval nadmíru potřebnou tříbodovou výhru.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:1 (33:35, 25:19, 25:20, 25:15)

Rozhodčí: Kubinec J., Trumpeš D.

Počet diváků: 250

Domácí: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Beránková, Michalíková, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Kožoušková, Dvořáčková, Kopáčová

Hosté: Neumannová, Bartošová, Brichtová, Virtová, Šimáňová, Poloučková, libero Pešková. Střídaly: Patočková, Kalhousová, Lukešová, Cihlářová

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Zápas jsme začaly opět nervózně, hlavně kvůli tomu, vlastním chybám a zkaženým servisům jsme prohrály dramatickou koncovku z mnoha neproměněných setbolů. Pak jsme ale přestaly tolik chybovat, zklidnily se a předváděly týmový volejbal. Proto se nám nakonec podařilo zvítězit 3:1. Jsme za to strašně rády a moc děkujeme fanouškům za podporu.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V prvním setu jsme hodně chybovali při obraně v poli a nebyli dostatečně razantní na servisu. Až po ztracené dlouhé koncovce jsme postupně získávali větší herní jistotu, měli lepší přihrávku než soupeř, přehrávali ho útokem i na blocích. Moc důležitá byla třetí sada, jejíž koncovku udělala Raquel Löff podáním. Skvěle zahrála Kája Fričová, všechny holky společně bojovaly. A závěr utkání už probíhal v naší režii.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dobře jsme zvládly koncovku velice vyrovnaného úvodního setu. V druhém nám soupeř utekl, ale do třetího jsme nastoupily znovu kvalitně. Bohužel jsme v klíčovém závěru udělaly řadu chyb a ve čtvrté sadě se už nedokázaly zmátořit, Prostějov nás tam přejel. Škoda, že se nepovedlo dovést utkání aspoň do tiebreaku, nebyly jsme od toho daleko.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Bylo to dramatické utkání se šťastným koncem dlouhého prvního setu pro nás. Tam jsme to ještě zvládli vybojovat podobně, jako v úvodních dvou střetnutích sezóny. Zlom nastal během třetí sady, kdy jsme neudrželi slibné vedení a od stavu 18:19 udělali velké množství chyb. Tím jsme domácí vrátili do zápasu, potom už jsme ve čtvrtém setu tahali za kratší konec provazu. Gratulujeme Prostějovu k zaslouženému vítězství.“

Hostující družstvo si preciznější hrou s méně chybami rychle vypracovalo mírný náskok, který ještě před polovinou úvodní sady zvýšilo na 7:11. V tu chvíli si vzal domácí kouč oddechový čas, hned po něm účinně zapodávala Fričová a Hanačky čtyřbodovou šňůrou vyrovnaly (11:11). Následně se rozhořel vyrovnaný boj o každý míč, v němž zvyšovaný tlak zlepšujícího se vékáčka vedl k malému brejku (13:14 – 17:15). Nicméně soupeřky manko hned smazaly (17:17) a přetahovaná pokračovala. Rozhodla ji až nesmírně dlouhá i notně dramatická koncovka, v ní osm nevyužitých setbolů Prostějova a čtvrtý proměněný PVK – 33:35.

Nepříjemně ztracený finiš nezanechal na Bajusz a spol. žádné negativní stopy. Právě naopak, do druhé části vstoupily s tím větší motivací. A rovněž kvalitou, začátek do stavu 12:7 patřil jednoznačně jim zásluhou komplexně dobrého výkonu ve všech činnostech. Pak Pražanky ve dvou vlnách dotáhly potrestáním nevynucených hrubek protivnic, když se opíraly o skvělou obranu v poli (12:10, 17:12 – 17:15). Leč děvčata VK tažená údernou Fričovou včas reagovala opětovným pozvednutím vlastního volejbalového levelu, na což Olymp od stavu 19:17 již nedokázal odpovědět – 25:19.

Jenže start třetího dějství vypadal zase úplně jinak, tentokrát šly do náporu holky z české metropole (1:4). Čadovy svěřenkyně poté sice záhy srovnaly na 6:6, ale i posléze se potýkaly s nepřesnostmi a málo průrazným útokem opakovaně končícím na defenzivě sokyň (8:8 – 8:12). Až postupně se z útlumu vymanily, vrátily bitvu na rovnocennou úroveň. A povedenou sérií čtyř bodů za sebou dokonce otočily skóre ze 14:17 na 18:17. Tím nabraly novou dávku pohody, kterou s pomocí plachtících servisů Löff i drtivých zakončení Fričové přetavily v dominantní závěr – 25:20.

Herně nahoře vydržely moravské lvice také zkraje čtvrtého dílu (5:1). A byť vzdorující konkurentky zdaleka nic nevzdávaly, prostějovská převaha o několik minut později opět vzrostla (8:6 – 12:6). Převážně mladé Mitáčovy ovečky naposledy zazlobily korekcí na 12:8, aby od tohoto momentu patřil zbytek střetnutí s jedinou výjimkou (21:11 – 21:14) rozjetým a jasně lepším dámám z Hané – 25:15 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...