20.1.2024

Královo Pole odvrátilo mečbol a po velkém obratu si došlo pro skalp Dukly

Největší překvapení sobotních zápasů 18. kola volejbalové extraligy žen se zrodilo v Brně, kde hráčky Králova Pole otočily nepříznivý průběh utkání s Libercem a z 0:2 na sety nakonec vydřely výhru v tie-breaku. K snadné výhře dokráčela olomoucká Šantovka proti Frýdku-Místku a pražský Olymp potvrdil, že v domácím prostředí na brněnské Šelmy umí. Jediným domácím týmem, který na body nedosáhl, byl tak Přerov v utkání s Ostravou.

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC

Zápas mezi KP a Libercem měl v sobotu v brněnské hale Vodova hodně dramatický náboj. První dva sety totiž patřily hráčkám ze severu Čech, které měly ve třetím dějství ve svých rukou dokonce i mečbol. Svěřenkyně Erika Nezhody ho ale dokázaly odvrátit a sadu nakonec vybojovaly pro sebe. KáPéčko pak bralo i další set a tak o vítězi musel rozhodnout až tie-break. V něm drama pokračovalo. Brněnské hráčky totiž promarnily vedení 14:9 a Liberec pustily k dalšímu mečbolu za stavu 14:15 – ani ten však hostující hráčky neproměnily. V zápase už si pak nepřipsaly žádný další bod a tak vítězná radost nakonec zavládla v týmu KP, který zápas zvládl otočit a připsal si díky tomu do tabulky dva body.

VK Královo Pole – VK Dukla Liberec 3:2 (22:25, 21:25, 26:24, 25:23, 17:15)

Rozhodčí: Vachutka M., Hladišová M.

Počet diváků: 349

Domácí: Kuníková, Chlupová, Matějková, Pavlíková, Jelínková, Kormendyová, Pelikánová, libera Prchalová, Šmardová. Střídaly: Jelínková, Křižanovská

Hosté: Šulcová, Silva de Mello, N. Kvapilová, Frankevych, Vyklická, Robins-Hardy, libero Kolářová.  Střídaly: Dvořáková, Fixová, K. Kvapilová, Pragerová

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsem ráda za otočený zápas a dva body proti tak silnému soupeři. Předvedly jsme skvělý, bojovný výkon a hlavně týmový. Chtěla bych pochválit Terku Křižanovskou, protože většina zápasu šla za ní a odnahrávala to skvěle.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Jsme rádi za vítězství proti tak dobrému soupeři. Určitě tomu napomohlo to, že Liberec hrál ve čtvrtek těžké utkání a od stavu 2:0 se trenér Gálík rozhodl svoje družstvo pošetřit. Na druhou stranu nám chyběla Hrušecká a myslím si, že kdybychom ji v tomto utkání měli, mohli jsme hrát o výhru za tři body. Děkuji mladým hráčkám, dnes dostaly obrovský prostor Chlupová s Křižanovskou a udělaly maximum pro to, abychom utkání zvládli a vyhráli. Děkuji ale za kolektivní výkon celému týmu.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Blahopřeji Brnu ke skvělému výkonu. Zápas jsme prokaučovaly taktikou a střídáním a úplně jsme nevyužily náš potenciál. Bylo to těžké utkání v jiné hale a máme pár zranění, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Za výsledek si můžeme samy svou nedůsledností a špatnou strategií.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácím, kteří zápas otočili na svou stranu. My jsme odešli bohužel fyzicky. Čtvrtek zanechal na našich hráčkách asi velké stopy a my už jsme neměli moc možností na střídání.“

První set byl dlouhou tahanicí o body (7:7, 13:13), pak se ale na servis postavila Nikola Kvapilová a odskočila se svými spoluhráčkami na 13:17. KP se ještě Liberci přiblížilo na 19:21, v závěru setu ale svými několika chybami dopomohlo soupeřkám k výhře 22:25.

V druhém setu se Liberec ujal vedení 1:4, KP však srovnalo krok (6:6). Severočešky ale začaly mít na hřišti znovu převahu a Královu Poli odskočily na 9:15. Erik Nezhoda se hostující snažil zbrzdit postupně dvěma time outy a za stavu 12:18 se mu to podařilo – po útoku Denisy Pavlíkové byl stav 16:18 a oddechový čas si bral pro změnu liberecký kouč. Královo Pole nakonec bodový rozdíl smazalo (19:19), za stavu 21:21 ale začal úřadovat na hřišti Liberec, Brno naopak chybovalo, a set tak patřil znovu hostujícím (21:25).

Třetí set byl na začátku zcela v režii Brna, které při servisu Simony Jelínkové, po třech jejích esech v řadě, uteklo na 8:2. KP však slibný náskok neudrželo a po dvou bodových blocích Silvy de Mello Liberec vedl 15:16. Do koncovky vstupovaly oba týmy za vyrovnaného stavu (20:20) a dál se tahaly o každý míč (23:23). Po útoku Jany Fixové pak měl sice Liberec k dispozici mečbol (23:24), na hřišti se vzápětí ale dvakrát na smeči blýskla Simona Jelínková a eso přidala Tereza Chlupová, a set tak patřil domácím (26:24).

Liberec si chtěl chuť spravit v následující sadě, do které vlétl vedením 2:7. Slibný náskok držel ještě za stavu 11:16. Královo Pole však poté při servisu Denisy Pavlíkové s Libercem srovnalo krok (16:16) a sada zamířila do další napínavé koncovky (20:20). V ní se ke dvěma setbolům propracoval domácí celek (24:22), který druhý z nich, díky chybě Liberce v útoku, proměnil ve výhru 25:23.

Zápas tak musela rozhodnout zkrácená hra, ve které si za stavu 9:9 připsalo na svoje konto domácí KáPéčko pět bodů v řadě (14:9). Liberec však udržel chladnou hlavu a drama pokračovalo, protože stav obrátil na 14:15 pro sebe. Nabídnutou šanci však nevyužil – na 15:15 vyrovnala přesným útokem Nela Matějková a vzápětí v útoku chybovala liberecká Klára Vyklická (16:15). Brno už si pak výměnu pohlídalo a velkou bitvu vyhrálo poměrem 17:15.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Ryšavý

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Extraliga volejbalu žen svedla v posledním kole druhé třetiny základní části proti sobě VK Šantovka Olomouc UP a TJ Sokol Frýdek-Místek. V prvním letošním utkání vyhrála Olomouc ve Frýdku-Místku 3:2, v dnešní odvetě vyhrála jasně 3:0.

VK Šantovka Olomouc UP – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:15, 25:22, 25:20)

Rozhodčí: Olt J., Lenert A.

Počet diváků: 200

Domácí: Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, Shevkenek, Fedchuk, libero Chaloupková. Střídala: Šotkovská

Hosté: Strušková, Dvořáčková, Murillo, Fukalová, Doshkova, Agbolossou, libero Kulová. Střídaly: Petrová, Böhmová

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Já mám strašnou radost, že jsme dnes vyhrály za tři body a ještě v podstatě lehce 3:0. Dokázaly jsme zlepšit naši sérii výher a jsem ráda, že se nám povedl poslední zápas základní části. Až na nějaké výkyvy nám to fungovalo a věřím, že nám to půjde takto i v nadstavbě. Rozhodl dnes náš kvalitní servis, soupeř nemohl hrát nějaké kvalitní kombinace, hlídaly jsme si je poté na blocích.

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „První set jsme dodržovali stanovenou taktiku a byli jsme ve všech herních činnostech nad soupeřem. Ve druhém setu jsme polevili v koncentraci, v obraně, museli jsme soupeře dotahovat, ale podařilo se nám to, holky začaly plnit to, co měly. Ve třetím setu to bylo podobné, ale opět jsme to zvládli v koncovce udržet. Jsem rádi, že jsme vyhráli 3:0 a opět musím rád pochválit za velmi dobrý výkon Wiktorii Nowak.“

Veronika Strušková (kapitánka Sokol Frýdek-Místek): „Zápas se mi těžko hodnotí. Dokážeme se velkou část setů držet v utkání, ale pak přijde nějaký zlom, kdy přestaneme hrát svoji hru, soupeře pustíme do náskoku a už se do toho nedokážeme dostat. Těžko říct, čím to je, musíme se zvednout.“

Alexandra Dedková (trenér Sokol Frýdek-Místek): „Velmi těžce se to hodnotí. Zápas nám vůbec nevyšel, vůbec jsme nepřevedly to, co trénujeme. Je to už několikátý zápas, kdy nejsme schopni předvést kvalitu. Dnešní zápas byl odchozený, nedůrazný, nemůžu na tom najít žádné pozitivum.“

V úvodu duelu se oba celky přetahovaly o vedení, první brejk (12:9) se povedl hráčkám Olomouce, když díky servisům Artyshuk a Farské braly body přímo z podání a ke ztrátám si pomáhaly úspěšnými bloky. Domácí tým pokračoval v nastoleném tempu, po smeči Adély Farské vedl už 18:12. Domácí vyhrály první set jasně 25:15.

V druhém setu odstartoval lépe Sokol (3:6), na podání se dařilo Joyce  Agbolossou a při podání kapitánky Struškové to bylo 4:9, a domácí si vzali oddechový čas. Šantovce se následně podařilo zpřesněnou hrou, opřenou opět o kvalitní blok, snížit na 10:12. Radit se šly pro změnu hostující hráčky a zase odskočily na čtyři body. Hanačky však zabojovaly a před finále setu srovnaly na 19:19. Opět zafungovaly výborné bloky Olomouce a svůj výborný servis předvedla Maryna Fedchuk. A její ukrajinská spoluhráčka Anna Artyshuk už zvyšlovala esem na 23:21. Setbol vybojovala Adéla Farská a sama šla podávat. Setbol proměnila vytlučením frýdecko-místeckých bloků Fedchuk a Olomouc vyhrála set 25:22.

Třetí část utkání začátkem zkopírovala začátek druhé, Frýdek se opět dostal díky podání Agbolossou do vedení 5:1. Šantovka vystřídala a právě při podání nové hráčky na hřišti Anny Šotkovské snížila na 4:6. Olomouc zatlačila servisem, Nowak s Nečasovou vládly síti a bylo z toho vedení 11:8. Domácí hráčky si držely tříbodové vedení i před koncovkou tohoto setu, 17:14. Vítězství už si Olomouc nenechala vzít, když třetí set vyhrála 25:20 a celkově duel přesvědčivě 3:0.

Autor: Radek Heloň, foto Petr Jehlář

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠELMY BRNO

Nedlouho po pohárovém utkání nastoupily proti sobě stejné týmy i v extraligovém klání. Šelmy chtěly udržet druhé místo v tabulce, naopak domácí Olymp chtěl navázat na pohárové vítězství a přiblížit se medailovému umístění. Brněnskému celku se podařilo získat pouze úvodní set, a tak se z výhry 3:1 radovaly domácí hráčky.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 3:1 (18:25, 25:23, 25:20, 25:23)

Rozhodčí:  Trumpeš D., Novák M., delegát Večeřa J.

Domácí: Hodanová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, N. Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Vlčková

Hosté: P. Šmídová, dos Santos Silva, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Marková, Formánková, Mokrá

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): Věděli jsme, že Šelmy přijedou a budou nám chtít oplatit tu porážku, kterou tady utrpěly poslední pohárový zápas. Čekaly jsme, že to bude teda těžší zápas, což se ukázalo, že to tak bude. Šly do všeho naplno. My jsme začaly, řekla bych, velice dobře - s velkým náskokem, o který jsme teda brzo přišly. A pak už to byl boj o každý bod v každém tom setu. Jsem hrozně ráda za to, že jsme zase začaly bojovat, dřít v poli, na útoku a ve všech těch činnostech, protože to se nám vyplácí. I když to nefungovalo úplně od začátku a nechaly jsme tam nějaké balóny popadat, tak prima, že jsme se k tomu vrátily a i proti takto zkušenému týmem jsme to otočily. Jsem ráda, že ten náš tým dokáže vyhrát vyrovnanou koncovku.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Musím konstatovat, že mě slova Jara nesmírně těší. Mě to přišlo, že hostující hráčky jsou ve hře v poli, mezihře a přípravě útoku lepší než my, ale možná na to mám přísné měřítko – ale to budu mít i nadále. Souhlasím s tím, že šlo o napínavý zápas, na který byla obě družstva velmi dobře připravená, i vzhledem k nedávnému vzájemnému utkání. My jsme do zápasu vstoupili velmi dobře, nicméně jsme prohospodařili vedení v prvním setu díky velkému množství chyb na útoku po předchozí obraně. Prohrávali jsme bodové míče díky kvalitní obraně Šelem na síti. Nicméně jsme se zklidnili, postupně jsme to utkání otáčeli k vítěznému konci. Jsme spokojený, protože vyhrát na Šelmami samozřejmě těší.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno):Myslím, že jsme převedly lepší výkon než minule. Měly jsme novou hráčku, která nám pomohla víc v útoku, takže to určitě bylo lepší. Ale pořád jsme nepřevedla ten náš volejbal, může to být tady tím prostředím, že jsme si prostě jistější doma, ale prostě někdy se prohraje. Ale nemyslím si, že dneska to bylo „odevzdaný“, jak ten první zápas, kdy to bylo víceméně jasně 3:0. Mrzí nás koncovka čtvrtého setu, protože tam si myslím, že to by bylo docela zlomový. My jsme si věřily, takže to nás asi nejvíc mrzí, ale jinak prostě neříkám, že jsme úplně zvládly reparát, ale bylo to lepší než naposledy.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno):Zápas byl od začátku napínavý, vyrovnaný ve skvělé atmosféře obě družstva předváděla perfektní výměny. My jsme nebyli tak důrazní v útoku jako domácí tým, hlavně často jsme dostávali body z bloku, bez možnosti vykrytí. Díky tomu jsme chodili do taktických ulívek, což domácím nedělalo žádné problémy, protože hráli výborně v obraně. Myslím si ale, že zápas to byl velmi atraktivní a bojovný. My ještě musíme zapracovat do týmu Jessicu a věříme, že to bude do budoucna ještě lepší.

Zápas začal zostra, kdy domácí na svou stranu připisují hned dvě esa zásluhou Evy Hodanové. Drobné vedení Olympu 6:3 záhy srovnávají hosté díky kvalitnímu servisu. Po nepovedené herní pasáži sahá trenér domácích za stavu 12:15 k prvním oddechovému času. Šelmy jsou rozjeté a bodují nadále hlavně díky kvalitnímu útoku, na což reaguje trenér Mitáč druhým time-outem za stavu 13:18. Domácím se ještě podařilo závěr sady zdramatizovat na 17:20, nicméně po krátkodobém výpadku se brněnské hráčky vracejí k agresivní hře a závěr setu patří opět jim.

V úvodu druhé sady se oba týmy tahají o každý bod a skóre naskakuje rovnoměrně na obě strany. Až v polovině setu domácí odskakují na rozdíl tří bodů – 15:12, což nenechalo klidným trenéra hostů, který zápas zpomaluje oddechovým časem. Do koncovky Olymp drží nadějné vedení, o který ale téměř přichází, a průběh setu musí zastavit domácí trenér za stavu 24:23. Závěrečnou rozehru druhého dějství si na svou stranu připisuje Olymp, díky tomu je stav setů vyrovnaný 1:1.

Domácí jdou na začátku setu do dvoubodového vedení, které ale nemá dlouhého trvání, Šelmy srovnávají na 7:7. Oba týmy pokračují v kvalitní podívané, skóre se přelévá z jedné strany na druhou. Olympu se daří odskočit před koncovkou na 20:16, kdy trenér Vlk reaguje oddechovým časem. Tento náskok drží domácí až do konce, kdy zkaženým servisem brněnské hráčky darují vedení Olympu 2:1.

Čtvrtý set začíná lépe pro hráčky z pražských Vršovic, které mají až čtyřbodový náskok – 10:6. Krátké zaváhání a Šelmy vyrovnávají na 11:11. Od této doby je to boj, soupeři si nedarují sebemenší náskok a jde se do rozuzlení v setu a stavu 23:23. Poslední dvě rozehry patří domácím, které získávají tuto sadu výsledkem 25:23 a celkově vítězství 3:1 na sety.

Autor: Michal Grivalský

VOLEJBAL PŘEROV – TJ OSTRAVA

V 18. kole extraligy žen zavítal na palubovku Přerova tým TJ Ostrava. Před obvyklou výbornou diváckou kulisou představil Přerov nové posily. Ostrava i tak zvítězila 3:1.

Volejbal Přerov – TJ Ostrava 1:3 (20:25, 23:25, 25:14, 16:25)

Rozhodčí: Ostranský Tomáš, Kubinec Jan

Domácí: McClellan, Zatloukalová, Hůsková, Kohoutová, Biassou, Oborná, libero Kulová. Střídaly: Lazárková, Paige, Oujezdská, Polášková, Tinklová

Hosté: Mikelová, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libera Slavíková, Tobiášová. Střídaly: Jakuškina, Bauerová, Látalová, Jedličková

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Pozitivní bylo, že se zapojily nové posily, které přinesly svěží vítr. Cením si toho, že jsme to nezabalily po druhém setu. Cením si i toho, že nás přišlo podpořit hodně lidí, kteří nám fandí. Na druhou stranu nevím, co víc chceme, abychom sbíraly body, které potřebujeme.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dneska jsem zklamaný, že nemáme aspoň bod. Nezvládli jsme koncovku druhého setu. Ostrava to nezabalila a koncovku uhrála a ta byla klíčová v celém zápase. Ale nebyl to špatný sport.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem rozhodně ráda za tři body. V Přerově se nehraje úplně snadno, mají tady výbornou atmosféru. Tři sety jsme dodržovaly, co jsme chtěly, tlačily jsme na servise, ubránily jsme. Třetí set jsme polevily, ale ve čtvrtém setu jsme opět přitlačily na servise a to si myslím, že byl hlavní rozdíl.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme výborně vletěli do zápasu a pak jsme nepochopitelně přestali hrát. Povedla se nám uhrát koncovka druhého setu. Pak jsme zcela nedůrazně vletěli do třetího setu. Měli jsme si ten zápas dohrát. Ve čtvrtém setu jsme začali mačkat od začátku. Tři body z venku jsou super.“

Začátek utkání zahájila Ostrava velkým tlakem a ujala se vedení. Za stavu 2:4 letěl servis hostující hráčky těsně kolem postranní čáry a tento míč vyvolal velké emoce na obou stranách. Nakonec rozhodčí přiznali míč Přerovu a ten se dotáhl a vyrovnaný stav vydržel až do stavu 9:9. Poté šla na podání kapitánka Skřivanová a nepříjemný servisem pomohla Ostravě k pětibodovém vedení, který Ostrava navyšovala až do stavu 24:16. Přerovu se sice povedlo odvrátit čtyři setboly, ale set uhrát nedokázal a prohrál 20:25.

Druhý set zahájil Přerov výborně a ujal se hned ze začátku vedení i o pět míčů. Bohužel pro Přerov v prostřední pasáží druhého setu Ostrava hru zlepšila a díky výbornému útoku stav vyrovnala. Do koncovky šly přerovské hráčky s mírným náskokem, ale ani vedení 23:20 nezaručilo vítězství. Ostrava uhrála pět bodů v řadě a zvítězila 25:23.

Až do poloviny třetího setu nebyl vidět výrazný rozdíl ani v předvedené hře ani ve skóre. Ale od stavu 13:13 přerovské hráčky dovolily soupeři uhrát pouze jediný míč a zvítězily 25:14.

Ve čtvrtém setu si ostravské hráčky rychle vybudovaly výrazný náskok. Za stavu 12:19 sice Přerov uhrál čtyři body v řadě, ale Ostrava si náskok uhlídala a ve čtvrtém setu zvítězila 25:16 a v celém utkání 3:1 na sety.

Autor: Jan Licek, foto J. Pořízek