5.3.2022

Olymp nedal Královu Poli výhru zadarmo, na třetí příčku se vrátila opět Ostrava

Tři sobotní zápasy uzavřely předposlední kolo základní části UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22. I když k žádnému překvapení nedošlo a tabulkově lépe postavené týmy potvrdily nakonec role favoritů, zejména volejbalistky Králova Pole o své vítězství nad Olympem musely tvrdě zabojovat. Naopak brněnské Šelmy si lehce poradily se Sokolem Frýdek-Místek. Díky výhře nad Přerovem poskočila Ostrava opět na aktuálně třetí místo extraligové tabulky. V předehrávkách 26. kola porazila liberecká Dukla Šternberk a Prostějov si odvezl vítězství z palubovky Olomouce.

VK KRÁLOVO POLE – PVK OLYMP PRAHA

Královo Pole se doma v předposledním kole UNIQA extraligy střetlo s Olympem Praha a oba týmy tak měly možnost změřit své síly ještě před play off, v němž proti sobě nastoupí už za 14 dní. KP Brno se v zápase ujalo vedení 1:0 na sety, Olymp ale srovnal a utkání zdramatizoval. Ve třetí sadě pak hostující volejbalistky nedokázaly vytěžit ze slibného vedení 12:19 a Královo Pole si po zvratu v tomto setu nakonec dokráčelo až k výhře za tři body. Celý zápas se nesl v duchu podpory Ruskem sužované Ukrajiny, na kterou se podařilo vybrat celkem 7 100 korun. Svůj podíl na této sumě měly i královopolské hráčky, které Ukrajině věnovaly za každý uhraný bod 50 korun.

VK Královo Pole – PVK Olymp Praha 3:1 (25:16, 18:25, 25:23, 25:23)

Rozhodčí: Trumpeš D., Vachutka M.

Počet diváků: 150

Domácí: Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Pavlicová, Pavlíková, Hrušecká, libera Šmardová, Pelikánová. Střídaly: Jelínková, Veselá, Judlová, Kuníková

Hosté: Smutná, Brichtová, Brancuská, Patočková, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Šmídová, Poloučková, Kopáčová, Bartošová, Neumannová

Denisa Pavlíková (kapitánka VK Královo Pole): „V prvním setu jsme začaly dobře tlačit servisem a Olymp si nepřihrál, pak si ale hodně pomohl lavičkou a začal pro změnu on tlačit na podání. Bojovností se nám však zápas podařilo dotáhnout až do vítězného konce.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Průběh zápasu byl hodně ovlivněn kvalitou servisu obou týmů. Družstvo, které dobře servírovalo, mělo navrch a my jsme naštěstí takových chvil měli víc. V trošku netradiční sestavě jsme někdy hledali správný styl hry, ale zásluhou hlavně naší nahrávačky Gretel se nám to nakonec podařilo a přineslo nám to vítězství.”

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Hrály jsme dobře. Víme, že půjdeme na KP v play off, proto jsme chtěly soupeře zastrašit a ukázat, že víme, jak na něj. V prvním setu se nám to nepovedlo, druhý byl ale z naší strany skvělý, a i část toho dalšího. Bohužel za stavu 12:19 nás Brno zatlačilo servisem a koncovku jsme nezvládly. Ve čtvrté sadě nás Brno zatlačilo znovu, my jsme díky dobrému servisu Neumannové sice ještě srovnaly na 20:20, ale závěr opět patřil Královu Poli. Z naší strany to však byl dobrý výkon a určitě víme, jak se na soupeře připravit do play off.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nepředvedli jsme tu špatný výkon, naopak v některých částech jsme byli i lepším týmem. Na začátku jsme se zhroutili nekvalitní přihrávkou a snad tím, že jsme nasadili Mišku Brichtovou jako univerzální hráčku. Pak jsme nezvládli ve třetím setu udržet výrazné vedení a od toho se odvíjela i další sada. Přestože jsme v ní v závěru dokázali srovnat na 20:20 a rvali se o možné vítězství v tie-breaku, důležité situace jsme bohužel hráli bojácně a neodsmečovali jsme je. Navíc kůlové hráčky hrály akademicky do Hrušecké. Jsem zklamán, že jsme to nedotáhli do tie-breaku či výhry, protože nechybělo moc. Máme stále na čem pracovat, play off bude novou soutěží. Je vidět že brněnské hráčky dokážeme tu a tam dostat pod tlak a bude platit to co v celé sezóně, že nám to musí vydržet od začátku do konce, a hlavně všem i mně.“

V úvodním setu se při servisu Magdy Bukovské dostaly královopolské volejbalistky do vedení 8:2 a náskok se jim dařilo držet i ve střední pasáži (16:9). Do koncovky vstupovalo Brno s osmi body k dobru (20:12) a pohodlně si dokráčelo k vítězství 25:16.

Další dějství se vyvíjelo úplně jinak, dlouhá přetahovaná o body (11:11) se zlomila za stavu 14:14, kdy Olymp připsal tři body v řadě a domácí tým zastavil hru oddechovým časem (14:17). Před koncovkou sice naskočily do hry Simona Jelínková a Lucie Veselá, střídání ale Královu Poli nepomohlo. Olymp výhrou 18:25 vyrovnal na 1:1.

Třetí sada byla v úvodu znovu vyrovnaná (5:5), za lepší konec však poté začal tahat znovu Olymp (8:11) a KP Brno dostal pod tlak (8:12). Za stavu 9:15 si vzalo domácí družstvo time out, hostující hráčky však náskok držely dál (12:19). Při servisu střídající Hany Judlové se ale zdánlivě jasný set začal vyvíjet úplně jinak. Domácí stav nejprve zkorigovaly na 16:20 a hru zastavil pro změnu Olymp. Následovaly další dva brněnské body (18:20) a postupně i srovnání na 21:21, což znamenalo další time out hostů. Královo Pole se po něm i díky esu Gretell Moreno Borrero probojovalo až ke třem setbolům (24:21), a i když dva z nich ještě Olymp odvrátil, na srovnání už po tvrdé smeči Simony Jelínkové nestačil (25:23).

Bitva pokračovala i v sadě s pořadovým číslem čtyři (5:5, 11:11). Pak to však byl domácí tým, kdo začal mít na hřišti převahu (16:11). Stav 19:11 ale začal připomínat předešlý set a tentokrát to byl Olymp, kdo se soupeři dokázal nejenom přiblížit, ale i otočit skóre na 20:22 pro sebe. Královo Pole však zbraně nesložilo a set nakonec vybojovalo nejtěsnějším možným poměrem pro sebe (25:23). Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Denisa Pavlíková.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

TJ OSTRAVA – VOLEJBAL PŘEROV

Vrcholí základní část volejbalové UNIQA extraligy žen a blíží se vyřazovací boje. V rámci šestadvacátého kola UNIQA extraligy se doma naposledy před play off představily volejbalistky TJ Ostrava, na své palubovce přivítaly poslední celek extraligové tabulky Volejbal Přerov. Ostrava byla jasným favoritem utkání, hostující celek v dosavadní sezoně nezískal ani bod. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera usilovaly o tři důležité body v boji o třetí příčku a lepší výchozí postavení do vyřazovacích bojů.

TJ Ostrava – Volejbal Přerov 3:0 (25:17, 25:21, 25:10)

Rozhodčí: Horký P., Ištvanech M.

Počet diváků: 110

Domácí: Zemanová, Kašparová, Štrbová, Chládková, Kotlabová, Nečiporuka, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Bauerová, Pospíšilová, Jedličková, Fukalová

Hosté: Hůsková, Dlouhá, Baláková, Semerádová, McClellan, Zatloukalová M., libera Kulová, Šádková. Střídaly: Daňková, Köhlerová, Zatloukalová L.

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda, že jsme utkání vyhrály 3:0 a mohly jsme si něco vyzkoušet. Zatlačily jsme soupeře servisem, jak jsme chtěly, a i když jsme udělaly pár chyb, víme, na čem ještě zapracovat a co doladit do play-off. Jsem však ráda, že jsme to dnes zvládly.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Jsem rád, že se dnes přišlo podívat hodně diváků na domácí zápas a my jdeme pořád dále. Dnes jsme hráli docela důrazně, kromě jednoho setu, kdy soupeř uhrál jedenadvacet bodů, ale moc jsme nechybovali. Přesto výsledek nepřeceňuji. Všem holkám, které se dostaly do hřiště patří pochvala. Připravujeme se na play-off už v podstatě pátým týdnem, takže jedeme dále. Ještě nás čeká utkání v Praze a pak už play-off.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Je to škoda, myslím si, že jsme alespoň set mohly urvat. Myslím si, že rozhodl servis a příjem, protože Ostrava dobře servírovala a rozstřílela nás, my jsme pak nebyly schopné to otočit z vysokých nahrávek. My jsme naopak kazily sevis a to rozhodlo.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dva sety mohu považovat za alespoň nějak vyrovnané. Třetí set už byl soupeř nad námi, ale rozhodla kvalita krajních hráček. Myslím si, že jsme první dva sety relativně dobře bránili, ale jejich smečařky lépe ustály přihrávku a lépe útočily, dále body univerzálky, tam je statistika jasně daná. Gratuluji Ostravě, ať se jim daří v play-off.“

Do utkání lépe vstoupil domácí tým, který brzy vedl 5:1. Hostující tým ale nezaspal úvod utkání a začal stahovat náskok Ostravy (5:4). Poprvé bylo v utkání srovnáno za stavu 6:6, později za stavu 8:8. Ostrava pak třemi body v řadě donutila hostujícího trenéra vybrat první oddechový čas v utkání. Ostravské volejbalistky si vypracovaly náskok (15:9, 19:10). Do koncovky šly domácí volejbalistky s pohodlným náskokem devíti bodů (20:11). I přesto, že Přerov zapsal několik bodů, žádný obrat se nekonal, a tak si Ostrava dokráčela pro výhru v prvním setu poměrem 25:17.

Druhý set zahájil lépe znovu domácí tým, který i díky dvěma esům blokařky Chládkové vedl 4:0. Hostující Přerov se chytl a dotahoval (6:4, 7:5), domácí tým ale díky šesti bodům v řadě mu opět odskočil (13:5). Náskok si Ostrava hlídala a i přes chyby vedla 17:10, později 19:12. Do koncovky šly opět s náskokem domácí volejbalistky. Tentokrát byl náskok sedmibodový (20:13). Hostující tým díky úspěšným útokům a esu na podání snížil na 21:17. Domácí tým, který v setu hodně prostřídal, měl k dispozici hned šest setbolů. Přerov sice hned tři setboly odvrátil, nedokázal však ubránit domácí univerzálku Kotlabovou, která rozhodla o ukončení druhého setu poměrem 25:21 pro domácí.

Třetí set nabídl podobný úvod jako set druhý. Opět to byly domácí hráčky, které vedly i díky chybám při útoku hostů brzy 5:0. Po třech úspěšných útocích domácí kapitánky Štrbové a esu Nečiporuky vedly ostravské volejbalistky 10:1. Velký náskok držely domácí volejbalistky i nadále (14:6, 20:8). Také koncovka třetí sady byla v režii domácích hráček. Po výhře v dalším setu poměrem 25:10 si volejbalistky TJ Ostrava dokráčely pro vítězství 3:0 v utkání a zapsaly tak důležité body do extraligové tabulky.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Brněnské Šelmy potvrdily roli favoritek a z předposledního zápasu před play off s Frýdkem-Místkem si připisují tři body do tabulky.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:11, 25:18, 25:12)

Rozhodčí: Nedbálek, Marschner

Počet diváků: 276

Domácí: Nováková, Pluhařová, Podhrázká, Mikysková, Borovcová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Beránková, Mokrá, Kozubíková

Hosté: Hadáčková, Navrátilová, Petrová, Mitrega-Mamica, Diatková, Radulovic, libero Teperová. Střídaly: Ulumbelashivili, Šnellyová, Koloničná, Kavková

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Když legenda nemůže, paní vrchní pomůže. Bery opět bodem končí zápas. Jsem ráda za tři body a za hladké vítězství.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsme rádi za povinné vítězství.“

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Bohužel, dnes jsme vůbec nepodaly dobrý výkon. Soupeřky nás zatlačily dobrým servisem. My jsme se do hry téměř nedostaly a když už ano, tak byl před námi velký bodový rozdíl.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Šelmy nás výborně odblokovaly a my jsme nebyly schopné se dostat útočně přes jejich bloky. To, co jsme tam dostaly, ony vyčapaly v poli. Potom nás začaly tlačit servisem, takže jsme v podstatě neměly z čeho hrát.“

Do utkání vstoupily lépe domácí volejbalistky, i díky dobrému podání se ujaly brzkého vedení 7:3 a donutily lavičku soupeře k vybrání prvního oddechového času v zápase. Volejbalistky Frýdku-Místku nedokázaly zareagovat na bezchybný nástup brněnských Šelem. Za stavu 12:4 si vybraly svůj druhý oddechový čas. Adélu Borovcovou se hostujícím hráčkám povedlo otočit až za stavu 16:4. Celý první set byl v režii brněnských Šelem, které se lehce ujaly vedení v zápasu 1:0 na sety.

Hostující volejbalistky dokázaly svoji hru zlepšit, naopak Šelmy už nebyly ze začátku druhého setu úplně bezchybné a tak bylo skóre dlouho vyrovnané. Poprvé se povedlo odskočit na dva body domácím volejbalistkám (11:9), načež reagovala hostující lavička oddechovým časem. Ani zlepšená hra Frýdku-Místku nestačila na zkušenější tým Šelem, které sice nevyhrály už tak suverénně, ale celý set si výsledek kontrolovaly a i v druhém setu došly v klidu k vítězství.

Ve třetím setu se opakoval scénář z druhého dějství. Hostující Frýdek-Místek se místy držel, ale domácí volejbalistky si v průběhu setu postupnými krůčky náskok navyšovaly. V polovině setu Šelmy opět soupeřkám odskočily a ty už pak nedokázaly se zápasem nic udělat. Třetí set není moc volejbalově co komentovat. Brněnské Šelmy zaslouženě berou z dnešního zápasu tři body.

Autor: Pavel Koukal