4.3.2023

Olymp si vyšlápl na úřadujícího mistra a posunul do čela tabulky Liberec

Třicáté kolo naší nejvyšší soutěže UIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 potvrdilo momentální formu pražského Olympu, který si na domácí palubovce „vyšlápl“ na úřadujícího mistra z Prostějova. Olomoucké vysokoškolačky si odvezly předpokládanou výhru ze Šternberku, liberecká Dukla se podruhé na domácí palubovce už Frýdkem-Místkem zaskočit nenechala a nezaváhaly ani volejbalistky Králova Pole s Ostravou, která se po finále Chance Českém poháru hledá.

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Olymp chtěl pokračovat v úspěšné sérii zápasů (Olomouc, Šelmy, Ostrava) i na domácí palubovce. Jediným týmem, který Pražanky v této sezóně ještě neporazily, byl jeho dnešní soupeř -  VK Prostějov. VK Prostějov ve čtvrtek prohrál v pětisetové bitvě s Duklou Liberec. Dalo se tedy očekávat velice zajímavé utkání.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:1 (25:21, 25:21, 25:27, 25:18)

Rozhodčí: Slezák Jan, Koutník Patrik

Počet diváků:150

Domácí: Šmídová Nicole, Kalhousová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libera Pešková, Dostálová. Střídaly: Gajdová, Kelnárová, Poloučková, Brichtová

Hosté: Bajusz, dos Santos Silva, Kvapilová, Trnková, Nikolova, Löff Da Silva, libero Stavinohová. Střídaly: Meidlová, Nováková, M. Smolková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Pro nás skvělé tři body do tabulky. Řekly jsme si, že v těch posledních kolech nasbíráme co nejvíce bodů, abychom se ještě posunuly v tabulce, což se nám dnes povedlo. Do soupeře jsme nastoupily výborným servisem, dobře jsme je ubránily a splnily jsme všechno, co jsme si řekly. Nakonec nám nevyšla jen koncovka třetího setu, ale ve čtvrtém setu jsme to zvládly dohrát. Tam už bylo vše plně v naší režii.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Jsem spokojený, že jsme dokázali zvítězit. V poslední době se naše výkony zlepšují a vyhráváme i na polích soupeře. Chtěl bych poděkovat a poblahopřát našim hráčkám a hlavně kůlovým hráčkám Kalhousové a Virtové, které byly lepší než Nikolova a Silva. Nasazení a chuť po vítězství byla na naší straně jasně viditelná a patrná.

Veronika Trnková (univerzálka VK Prostějov): „Řekla bych, že jsme do zápasu nevstoupily tak koncentrovaně, jak jsme potřebovaly a to pokračovalo celý zápas. Dělaly jsme hodně chyb taktických, v obraně i nevynucené chyby v útoku. Olymp nás dobře bránil, využíval našich chyb a následně lépe ztrátoval. Pro nás z toho musí vyplynout nějaké ponaučení pro příště a musíme se poprat se zdravotní situací v našem týmu, která nás bohužel dost zasáhla.

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov):„V dnešním utkání byl Olymp lepší a vítězství si zasloužil. Oproti jiným zápasům, které jsme s nimi hráli, se zlepšil v útoku a to zejména Brancuská a Kalhousová. Díky tomu jsme měli velké problémy s obranou. Olymp i velice dobře bránil v poli. Na blocích jsme sice byli trošku lepší my, ale celkově v obraně v poli dominoval Olymp. Verča Dostálová tam ubránila téměř každý míč. Nás to potom znejistilo a neměli jsme se jak prosadit. Za nás dobře útočila Löff, ale to na vítězství nestačí.“

Už první rozehry zápasu ukázaly, že to bude velice zajímavé a vyrovnané utkání. Prostějovu se nepodařilo výrazněji bodově odskočit, naopak v půlce prvního setu se Olymp dostal do vedení o pět bodů. Bylo to díky dnes slušně bodující Kalhousové a kapitánce Šimáňové. Na straně Prostějova bodovaly zejména Trnková a Löff. Olymp se překonával v obraně na síti i v poli, díky čemuž donutil soupeře k chybám na útoku. První set skončil koncovkou 25:21 pro PVK Olymp.

Přes vítěznou koncovku prvního setu nedokázal Olymp zachytit nástup prostějovského týmu až do stavu 1:6 z pohledu Olympu. Poctivou a trpělivou hrou se Olymp dotáhl na skóre 11:11, kdy se začala prosazovat Veronika Virtová. Díky zlepšené distribuci nahrávek (Nicole Šmídová) se podařilo dostat do hry „mladé pušky“ Žákovou a Brancuskou. Průběhu druhého setu pomohly i střídající Brichtová s Poloučkovou svým kvalitním servisem. I druhý set dotáhl do vítězného konce Olymp (opět stav 25:21).

Začátek třetího setu byl velice podobný setu druhému, nicméně ke srovnání došlo až za stavu 13:13. V koncovce setu si Olymp vyrobil mírný náskok a vypadalo to dokonce na výhru 3:0. Vlastními chybami se ale Olymp nakonec připravil o tento set v poměru 25:27.

Čtvrtý set byl od samého začátku v režii hráček PVK Olymp Praha, vedly 6:1, 14:6 a set ukončily s luxusním náskokem 25:18.

Z domácího týmu čišela nesmírná touha po vítězství, která byla podpořena fanoušky domácích, kteří v hale vytvořily nesmírnou atmosféru. Po dlouhé době byl Olymp v zápasu lepší v útočných akcích.

Autoři: Jakub Zeman, Tereza Půčková, foto Juro

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Jednoznačným cílem libereckých žen bylo navázat na výhru z posledního kola proti Prostějovu, kdy ve čtvrtek zvítězily v poměru 3:2, přičemž využily „zkrat“ prostějovských hráček a otočily stav pátého setu ze 4:11 na 15:11. A určitě také chtěly vrátit Frýdku-Místku porážku, kterou jim tento tým uštědřil na podzim na domácí palubovce. Liberecké hráčky si svoji vítěznou sérii nenechaly narušit, nedaly hostům šanci a zaslouženě zvítězily 3:0.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:13, 25:19, 25:19)

Rozhodčí: Jiří Olt, Jan Poláček

Počet diváků: 213

Domácí: Frankevych Diana, Blažková Lucie, Kvapilová Nikola, Kojdová Petra, Kohoutová Kateřina, Deisl Victoria, libero Kolářová Lucie. Střídaly: Lyklema Hyke, Dvořáková Viktorie, Šulcová Lucie

Hosté: Mello de Silva Thamiere, Shumeiko Anna, Livingston Natalie, Strušková Veronika, Dvořáčková Klára, Petrová Markéta, libero Teperová Nikola. Střídala: Zajícová Vendula

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Jednoznačné a potřebné tři body, protože se chceme ještě porvat o první místo v tabulce. Musíme čekat, zda Prostějov udělá nějakou chybu. Jsem ráda, že jsme to zvládly celkem jednoduše a šetříme síly na zítřejší důležitý zápas.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Jsme rádi, že jsme to zvládli za 3:0. První dva sety byly v pohodě, třetí, jak je u nás zvykem, trošku polevení a Frýdek se do toho dostával, ale jinak velká spokojenost, protože zítra nás čeká veledůležité utkání. Doufám, že jsme pošetřili co nejvíc sil.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Soupeř nás zatlačil servisem a my jsme pak nedokázaly složit balón. Potom jsme také byly horší na servisu. Nedávaly jsme takový kvalitní servis, jaký bychom měly. Liberec dneska zaslouženě vyhrál.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Soupeř byl lepší ve všech herních činnostech. Gratuluji k vítězství.“

První set nezačal pro liberecké hráčky dobře, ale velice brzo stav setu srovnaly a začala přetahovaná o každý bod. Za stavu 9:5 si oddechový čas vzala trenérka hostů Alexandra Dedková. Za stavu 15:10 došlo k posílení obrany, Viktorii Deisl vystřídala Viktorie Dvořáková. Za stavu 17:10 si svůj druhý oddechový čas vybrala trenérka hostů. Za stavu 18:11 došlo k dalšímu střídání, Nikolu Kvapilovou vystřídala Hyke Lyklema. Za stavu 19:12 se na hřiště dostala i Lucie Šulcová, která vystřídala Petru Kojdovou. Liberecké hráčky si svůj náskok nenechaly vzít a s přehledem zvítězily – 25:13.

Od samého začátku druhého setu se oba týmy přetahovaly o vedení v setu. Liberecké hráčky ale následně začaly navyšovat bodový stav a tak za stejného stavu jako v prvním setu (9:5) si svůj oddechový čas vybrala trenérka hostů. Hostům se nedařilo bodově přiblížit a tak si trenérka Frýdku za stavu 15:9 vybrala další oddechový čas. Za stavu 16:10 došlo k dvojstřídání, Nikolu Kvapilovou a Viktorii Deisl vystřídaly Viktorie Dvořáková a Hyke Lyklema. Za stavu 18:12 se do hry dostala opět Lucie Šulcová, která vystřídala Petru Kojdovou. Po esu ze strany Frýdku-Místku a stavu 20:16 si svůj oddechový čas vybral i trenér Dukly Libor Gálík. Liberecké hráčky využily druhý setbol a vyhrály i tento set – 25:19.

Ve třetím setu si oba týmy udržovaly minimální náskok a přetahovaly se o vedení. Za stavu 13:14 si svůj oddechový čas vybral domácí trenér. Set i nadále pokračoval jako doposud. Za stavu 18:18 došlo k dvojstřídání, Viktorie Dvořáková a Hyke Lyklema byly vystřídány Nikolou Kvapilovou a Viktorií Deisl. Ani dva oddechové časy hráčkám Frýdku-Místku nepomohly a tak i tento set vyhrála domácí Dukla – 25:19.

Autor: Olga Roháčová

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  VK UP OLOMOUC

V hanáckém derby projevily olomoucké vysokoškolačky větší vyzrálost a sehranost a odváží si ze Šternberka tři body. Domácí hráčky jim vzdorovaly jen bojovností a nasazením.

TJ Sokol Šternberk – VK UP Olomouc 0:3 (17:25, 13:25, 15:25)

Rozhodčí: Trumpeš, Lenert

Počet diváků: 99

Domácí: Přibylová, Denina, Loch, Látalová N., Látalová Z., Piantkovska, libero Chaloupková. Střídaly: Heilborn, Kořínková

Hosté: Herdová, Mostsitska,  Rajlić, Borovcová, Kneiflová, Galvao, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Šepeľová

Barbora Chaloupková (kapitánka TJ Sokol Šternberk):My jsme dnes nedokázaly bohužel vzdorovat v žádném aspektů utkání a zaslouženě bere soupeř tři body, takže gratuluji k vítězství.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): „Hráčky Olomouce předvedly ve všech částech dnešního utkání větší sehranost, dařilo se jim více na servise i v útoku, měně chybovaly a zaslouženě vyhrály.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP OLomouc): Dneska jsme si zápas pohlídaly od začátku do konce ve všech činnostech, byly jsme lepší a navázaly jsme na zápas s Frýdkem-Místkem. Čekají nás tři zápasy před play-off. Takže jsme rády, že se Šternberkem jsme utkání takto zvládly.

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Dnes jsme nechtěli ponechat nic náhodě. Po utkání s Frýdkem-Místkem jsme měli tento týden trošku těžší. Nicméně holky se s únavou dneska velice dobře vypořádaly, šlapaly od začátku, trošku jsme vyměnili sestavu, všechny hráčky na hřišti prostě odvedly to, co měly. Myslím si, že do těch tří následujících zápasů, které nás ještě čekají, jdeme s odhodláním získat další body.

V prvním setu získaly hráčky Olomouce od začátku náskok při podání Mostsitské 0:4 a získaný náskok ještě pomalu dál zvětšovaly na 5:12. Při podání Přibylové se domácím podařilo snížit až na 12:14, ale pak se opět vysokoškolačky domácím vzdálily a set získaly 17:25.

V druhé sadě pokračoval obraz hry z prvního setu, olomoucké hráčky od začátku vedly a díky lepšímu podání (Mostsitska) i útoku (Borovcová, Herdová) si udržovaly náskok (2:6, 7:11), který v druhé části setu navyšovaly (9:18). Set skončil v poměru 13:25.

Ve třetí sadě se začátek více podařil domácímu týmu, vedl až do stavu 11:11. Pak při útocích Borovcové a Herdové získaly vedení na svou stranu olomoucké hráčky (13:17, 14:18) a závěr sady již patřil jen vysokoškolačkám – 15:25.

Autor: Libor Svoboda, foto Josef Látal

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

Brněnská hala Vodova byla v sobotu v podvečer svědkem zápasu Králova Pole s Ostravou, tedy týmů, které se před 14 dny střetly ve finále Chance Českého poháru žen. Svěřenkyně Erika Nezhody do utkání vstupovaly jako favoritky a svou roli v něm potvrdily. Nad Ostravou zvítězily bez problémů 3:0 na sety, tedy stejným poměrem jako v boji o pohárovou trofej.

VK Královo Pole – TJ Ostrava 3:0 (25:15, 25:21, 25:14)

Rozhodčí: Peloušek J., Horký P.

Počet diváků: 230

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Stojkovic, Rožnovjaková, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Jelínková, Veselá, Kamasová, Nikolova, Koulisiani

Hosté: Dabrowska, Fukalová, Skřivanová, Bauerová, Hadáčková, Výtisková, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Chládková, Jasečková

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes jsme měly trochu klidnější a urovnanější obranu, byly jsme dobře takticky připravené. Fungovala nám i hra na bloku a celkově jsme si v průběhu celého utkání držely od soupeřek bodový odstup. Nedávné finále s Ostravou byla dobrá příprava na tento zápas, protože jsme holky znaly, pamatovaly si je, takže tohle nám určitě pomohlo.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Znovu se nám mimořádně dařilo v obraně, měli jsme kvalitní souhru mezi podáním a první obranou. Tradičně kvalitní výkon předvedla Magda Bukovská, ale obecně mě potěšil výkon celého týmu. V příštích zápasech chceme natáhnout naši vítěznou sérii a důkladně se připravit na play-off.”

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „V úvodu zápasu jsme se nedokázaly vypořádat s tlakem, který na nás brněnské holky vyvinuly, špatně jsme přihrávaly i ztrátovaly. V druhém setu jsme se konečně chytly servisem, to se projevilo i na naší hře. Jen byla škoda, že jsme toho nevyužily v koncovce. V závěru utkání mi přišlo, že jsme sklopily hlavy a srovnaly se s tím, že to bude 3:0, což je velká škoda.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „S Brnem jsme se drželi jenom druhý set, soupeřky velmi dobře bránily a my jsme nehráli dobře na útoku. Chtěli jsme protivníka zatlačit servisem, to se nám nepodařilo a přísnější měřítko hry snese bohužel jenom druhá sada.“

Repríza finále Českého poháru z poloviny února začala lépe pro domácí hráčky, které dokázaly úspěšně bránit a ve dvou případech dokonce úspěšně zablokovat ostravské smečařky (4:0). Královopolanky v nastavené trendu pokračovaly i v následujících rozehrách a po chytré ulívce Bukovské měly už pětibodový náskok (8:3). Stejná hráčka o několik okamžiků později vymazala útok hostující kapitánky Skřivanové úspěšným blokem, což donutilo kouče Slezanek Zdeňka Pommera k tomu, aby si za stavu 12:7 vybral první oddechový čas zápasu. Ani time-out ale jeho svěřenkyním nepomohl, Královo Pole pokračovalo v přesvědčivém výkonu (19:10). Na dominanci domácího celku nic nezměnila dělová smeč Dabrowské, ani občasné chyby brněnské obrany. Jihomoravanky ovládly první sadu 25:15.

Ani po přestávce to s Ostravankami nevypadalo nejlépe, úvodní rozehry patřily především domácím, jenže hráčky v červeném se chytly na bloku a dokázaly snížit na rozdíl jediného bodu (4:5). A když Hrušecká směčovala o několik okamžiků pouze do pásky, na světelné tabuli svítil vyrovnaný stav (8:8). Přetahovaná o každý bod dospěla až k okamžiku, kdy se hostující tým dostal poprvé v průběhu druhého setu do vedení po esu Dabrowské (11:12). Brněnské volejbalistky na to zareagovaly šňůrou několika bodů v řadě, což donutilo Zdeňka Pommera k využití oddechového času (15:13). Hostující hráčky ale předvedly zlepšený výkon ve srovnání s úvodní sadou a po úspěšném útoku Fukalové to bylo zase jenom o bod (18:17). V dramatické koncovce druhého setu, kdy se oba týmy přetahovaly o každý bod, byly nakonec šťastnější Brňanky.

Ani napotřetí nedokázaly volejbalistky v červených dresech zastavit úvodní nápor svého soupeře, Královo Pole po několika vteřinách vedlo 5:0. Hostující hráčky sice dokázaly alespoň částečně odvrátit hrozivý stav dvěma povedenými útoky Jasečkové, jenže pak znovu převzal kontrolu nad utkáním brněnský tým (9:3). A když se přesvědčivým blokem prosadila Koulisiani, byl rozdíl ve skóre už osmibodový (12:4). Po nepřesné smeči Skřivanové (17:9) si ostravský trenér vyžádal oddechový čas, ale ani to jeho celek nenastartovalo. Brňanky se prezentovaly vynikající obranou, s níž si hostující smečařky nevěděly rady, důkazem byl důrazný blok Rožnovjakové v koncovce závěrečné sady (22:12). Královo Pole zvítězilo bez ztráty setu a upevnilo si třetí místo v tabulce. Nejlepší hráčkou utkání se stala nahrávačka Gretell Moreno Borrero.

Autor: Tomáš Chramosta