18.12.2020

Olymp ukončil vítězné tažení liberecké Dukly na domácí palubovce

Dnešní dohrávky UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 patřily hostujícím týmům. Dosud vítězná liberecká palubovka neodolala nájezdu Olympu a i v druhém vzájemném střetnutí adeptů na přední umístění zvítězily Pražanky v tie-breaku. Volejbalistky Králova Pole vrátily Ostravě čtrnáct dní starou porážku a odváží si do Brna po bojovném výkonu, zejména ve zkrácené hře, dva body do tabulky. Po dlouhé době se vítězství dočkal i Prostějov, který uspěl ve Šternberku.

VK DUKLA LIBEREC - PVK OLYMP PRAHA

V dnešní dohrávce 4. kola přívítal Liberec na své palubovce Olymp Praha. Byl to souboj mezi třetím a čtvrtým celkem v tabulce. Souboj mezi Libercem a Olympem nabídl velice atraktivní utkání, kde nakonec byl štastnější pražský Olymp. V dramatickém utkání hraném na pět setů vyloupil Liberec a odváží si domů dva body.

VK Dukla Liberec - PVK Olymp Praha 2:3 (21:25, 25:21, 27:25, 19:25, 13:15)

Rozhodčí: Nedbálek A., Marschner R.

Domácí: Ovečková, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, Kohoutová, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Bajusz, Šotkovská

Hosté: Hodanová, Purchrtová, Kocmanová-Havlíčková, Komárková, Šimáňová, Smutná, libera Pešková, Plačková. Střídala: Neumannová

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): „Tak bylo to velmi vyrovnané utkání. Povedlo se nám vlastně ve druhém setu dotáhnout ztrátu asi šesti bodů, který jsme dokázaly vyhrát. Pak jsme byly na koni a dokázaly jsme vyhrát další set. Bohužel potom další set jsme vždycky ztrácely na Olymp asi tři body, které jsme dotáhly a zase vlastními chybami zkazily a tím jsme prohrály vlastně čtvrtý set a v pátém setu jsme nedokázaly ubránit Havlíčkovou. Bohužel byla to škoda, ale bylo to hezké utkání.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Dnes jsme aspoň zase bodovali, což je výborný a zítra nás čeká důležitý zápas.

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Myslím si, že dneska to bylo z obou stran pohledný volejbal. Oba týmy do toho asi daly všechno, co mohly a v zápase rozhodovaly vážně maličkosti v koncovkách. My jsme v koncovkách ve čtvrtém a pátém setu soupeře lépe ubránily a díky tomu dokázaly urvat ty dva body.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „My jsme hodně spokojeni, že jsme na horké liberecké půdě dokázali zvítězit. Je to cenné vítězství, tady hned tak každý nevyhraje. Dali jsme si, řekl bych, pěkný vánoční dárek, nicméně k průběhu utkání a k našemu výkonu bych nějáké výhrady měl jako vždycky. První set jsme vyhráli po boji a druhý set, kde jsme vedli, tuším 18:12 a zkazili jsme servis. Pak se mi zdálo, že už jsou holky myšlenkami ve vítězném setu, že to půjde samo jako po másle, to se nestalo. Liberec to srovnal, byl lepší, lépe servíroval a my se trápili, nedokázali jsme přihrát. Ale už v některých zápase se nám to podařilo, že i z nepříznivého stavu jsme to dokázali pomaličku otáčet, až se nám to podařilo i tady ve čtrtém i v tom pátém setu. Takže jsem spokojenej a kočkám tímto dějuji za vítězství.“

Začátek zápasu vyšel lépe Olympu, který začal trpělivou hrou a donutil Duklu k prvnímu oddechovému času (2:7).  Dukla se pomalu dostává do zápasu, při servisu Ovečkové se domácí hráčky přiblížily na 11:12. Olymp time out. Olymp Praha začal opět Dukle bodově ujíždět při podání Havlíčkové, Dukla má problémy na přihrávce a následně přejít do útoku, Dukla time out 13:16. Olymp postupně rozebral Duklu na příjmu a vzdálil se domácím na 16:22. Domácí hráčky při podání Kohoutové donutily Olymp k oddechovému času 19:22. Koncovku prvního setu vzala do svých rukou z Olympu Havlíčková, která útokem a následně blokem ukončila první set 21:25.

Začátek druhého setu opět ovládl Olymp zásluhou kapitánky Šimáňové, která nepustila domácí Duklu přes síť a následným útokem zajistila vedení 7:3, a Dukla byla nucena střídat. Domácí hráčkám se stále nedaří body z útoku, chyby na útoku opět donutily domácího trenéra k oddechovému času 9:14. Praha hraje v pohodě a Komárková přidává eso 12:18. Domácí Dukla při podání Kvapilové snižuje na 15:18. Time out pro Olymp. Kvapilová stále na servisu a skóre je vyrovnané 18:18. Dukla jde poprvé do vední na 20:19, time out Olymp. Domácí hráčky se dostaly do varu při podání Kohoutové, vedou 24:20. Druhý set ukončuje Trnková útokem 25:21.

Do třetího setu obě družstva vstoupila koncentrovaně a každé družstvo si drželo bod na ztrátu 11:11, až při podání Tnkové Dukla odskočila na 13:11 a Oplymp si bere první time out. Oba celky hrají velice obětavě v poli a jsou viděny dlouhé výměny, stav je stále příznivý pro Duklu 17:15. Po chybě na útoku si Dukla bere oddechový čas, 17:16. Třetí set se dostal do konce a za stavu 22:22 si bere time out Dukla. Olymp si bere také time out za stavu 26:25. Po time outu ukončuje set Kohoutová esem, 27:25.

Čtvrtý set nepřinesl nic dramatického do stavu 8:8. Olympu se podařilo odskočit při kvalitním podání kapitánky Šimáňové o tři body. Dukla time out, 8:11. Olymp přidává další bod esem, Dukla time out, 13:16. Při podání Smutné z Prahy je stav 14:18. Dukle se podařilo sníži na 18:19, Olymp se neprosadil na útoku a bere time out. Praha zahrála výborně v obraně v poli a dohrála si bodový balony, stav je rázem 18:23. Olymp ukončuje blokem set 19:25.

Pátý set je v režii Olympu. Dukla nepoložila hned několik míčů na zem útokem, Praha vše pochytala a dohrála. Time out pro Duklu, 0:4. Dukla zatím nemá recept na Olymp, který tlačí na servisu a dostává Duklu do vysokých míčů, 3:8.  Dukla stále prohrává o pět míčů a bere si již druhý time out, 5:10. Při podání Kohoutové Dukla snižuje po obraně útokem na 10:12, time out Praha. Kvapilová útokem stahuje náskok na 12:13, Olympu se podařilo udržet náskok a útokem ukončuje zápas 13:15.

Autor: Aleš Správka

TJ OSTRAVA - VK KRÁLOVO POLE

V dohrávaném utkání 15. kola UNIQA volejbalové extraligy žen se Ostrava po včerejším vítězném zápase s Frýdkem-Místkem představila doma hned následující den s KP Brno. Nálada byla výborná, ale nevydržela po celou dobu dlouhého a obrovsky bojovného utkání, kdy domácí celek v tie-breaku kapituloval.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 2:3 (25:18, 20:25, 25:21, 25:27, 12:15)

Rozhodčí: Peloušek J., Vachutka M.

Domácí: Hrdličková, Nečasová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Výtisková, Šmídlová

Hosté: Pavlíková, Judlová, Šunderlíková, Baird, Koulisiani, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Bukovská, Kuníková, Hobbs, Stráská

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes jsme si nepomohly servisem a stejně jako včera nás trápily dlouhé série chyb. Škoda koncovky ve čtvrtém setu, kterou jsme měly dobře rozehranou, ale střídající hráčka nás zatlačila servisem. Koncovka tiebreaku patřila Brnu, kdy nás vyčapalo a my jsme se nedokázaly prosadit. Byl to pěkný a bojovný zápas s více chybami na naší straně. Hezké Vánoce všem!“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme dělali laciné chyby v důležitých momentech. Soupeř byl lepší na podání a my naopak nedůrazní. Všem přeji krásné Vánoce a od ledna nanovo!“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole):„Oba týmy předváděly skvělý volejbal a my měly více štěstí. Konečně se nám povedlo tlačit servisem. A jsem ráda za vybojovaný tie-break.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Pro nás velmi cenné vítězství, v Ostravě se těžko vyhrává. Rozhodující byly dvě předlouhé výměny v pátém setu, které jsme od stavu 11:11 obě uhráli. Vracíme se do boje o 5. místo.“

Ve většině prvního setu si žádný z týmů nevypracoval větší než tříbodový náskok. To se změnilo za stavu 17:16, kdy nejdříve domácí hráčka dobře zaútočila, pak přišla na servis Kalusková a odešla při skóre 24:16.

V druhém setu byly od začátku lepší hostující volejbalistky a přes dva timeouty Zdeňka Pommera (3:8, 9:14) se Ostrava na méně než tři body nepřiblížila soupeři, byť koncovku za stavu 17:23 trochu zdramatizovala, ale po oddechovém čase Matúše Kalného (20:23) už Brno set dohrálo.

Třetí set byl vyrovnaný, kdy se družstva předháněla v tříbodových sériích (6:9, 9:9, 12:10, 12:13, 13:14, 16:14) a podobně bitva pokračovala až do konce setu, kdy za stavu 21:20 předvedla domácí obrana několik skvělých zákroků v poli a set urvala.

Nelítostný boj pokračoval i v setu čtvrtém s „oblíbenými“ tříbodovými sériemi (12:13, 15:13, 18:15, 18:15, 18:18, 21:18). Pak se hostům podařilo střídání, kdy podávající Hobbs dala dvě esa a další těžké servisy a rázem bylo 21:23, pak 22:24. Oba setboly Ostravanky odvrátily. Pak ještě jeden, ale čtvrtý už nikoliv. A šlo se do pátého setu.

Ten začala jako z partesu Ostrava 6:2, ale Brňanky se nevzdaly ani za stavu 10:7, kdy hlavně Šunderlíková na útoku výrazně „zlobila“ a za chvíli bylo 10:10 a 11:11. Za tohoto stavu byly odehrány dvě neskutečně dlouhé výměny, kdy se hráčky v poli překonávaly, ale oba body patřily hostům a to domácí definitivně poslalo do kolen a Brno mohlo slavit.

Autor: Miloš Matula

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK PROSTĚJOV

V bojovném a nervózním utkání se oba týmy střídaly ve vedení, nakonec Prostějov dokázal nedělat tolik chyb jako domácí hráčky a v rozhodujících fázích koncovek setů prokázal více klidu a soustředění na hru, což vedlo k jeho vítězství.

TJ Sokol Šternberk – VK Prostějov 1:3 (19:25, 18:25, 25:23, 20:25)

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Možnár Milan

Domácí: Kořínková, Wanczyk, Látalová N., Kneiflová, Šmídová, Herdová, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Látalová Z.

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Pluhařová, Kožoušková, Šípová, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková, Baláková

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): My jsme dnes v prvních dvou setech nehrály to, co jsme si trénovaly celý týden, dělaly jsme hodně nevynucených chyb a nehrály jsme to, co umíme. Ve třetím setu jsme se zdravě naštvaly a zakously jsme se do soupeřek. Ve čtvrtém setu jsme se dlouho držely, ale nezvládly jsme koncovku. Gratulace soupeřkám k vítezství.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Utkání bylo z naší strany velice nervózní, my jsme celý zápas dělali hodně chyb, Prostějov byl dnes lepší a zaslouženě vyhrál.“

Karolína Fričová (kapitánka VK Prostějov): „Dnes jsme si výhru zasloužily, dodržovaly jsme všechny taktické pokyny, dařilo se nám na servise. Soupeřky pak začaly méně chybovat na servise, dařilo se jim bránit naše útoky a začaly nás dotahovat. My jsme se z toho ve střední části čtvrtého setu dostaly a dotáhly jsme utkání do vítezství.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Gratuluji holkám za odvedený výkon. Myslím si, že jsme si dnes body zasloužili, hlavně po šňůře několika prohraných zápasů. O to víc mě těší, že dnes si vezeme tři body, které velmi potřebujeme dohnat. Dnes podaly holky velmi kolektivní výkon. Dařilo se Kopáčové na síti, ostatní se přidaly a zaslouženě jsme vyhráli.“

Začátek prvního setu byl vyrovnaný až do stavu 8:8. Pak se začalo více dařit volejbalistkám Prostějova a soustředěnou hrou dotáhly první set do vítězství v poměru 19:25.

V druhém setu se dařilo do stavu 13:12 více domácím hráčkám. Pak domácí začaly více chybovat, nedařilo se jim odvracet útoky dobře hrajících soupeřek a druhý set skončil výhrou Prostějova 18:25.

Ve třetím setu se karta otočila. Prostějov vedl až do stavu 16:16, pak se domácí hráčky více soustředily, převzaly vedení a dotáhly set do vítězného stavu 25:23.

Stejně jako v prvé sadě se ve čtvrtém setu až do stavu 11:11 dařilo více domácím hráčkám, které stále vedly. Pak po sérii chyb znervózněly, začalo se více dařit soupeřkám. Tento set nakonec byl posledním, protože prostějovské hráčky ho získaly v poměru 20:25 a tím i celé utkání 1:3.

Autor: Libor Svoboda