22.10.2022

Premiéra Dnipra v naší nejvyšší ženské soutěži skončila vítězstvím nad Olomoucí

Další kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 skončilo bez většího překvapení. Hosté z ukrajinského Dnipra si připsali první vítězství, a to nad olomouckými vysokoškolačkami. Olymp nenechal v Přerově ani set a zaslouženě si odváží tři body. Zbylé body braly domácí týmy. Liberec si poradil s Ostravou a Šelmy s Frýdkem-Místkem. 4. kolo se dohrává v pondělí, kdy před televizními kamerami uvidíme reprízu loňského finále mezi KP Brno a Prostějovem.

SC PROMETEY DNIPRO – VK UP OLOMOUC

V zápase 4. kola UNIQA extraligy žen proti sobě v kutnohorské sportovní hale Klimeška nastoupily hráčky domácího týmu SC Prometey Dnipro a hostujícího VK UP Olomouc. Bez větších problémů se k vítězství 3:0 probojovaly hráčky SC Prometey Dnipro.

SC Prometey Dnipro (UKR) - VK UP Olomouc 3:0 (25:20, 25:12, 25:19)

Rozhodčí: Poláček Jan, Horký Petr

Počet diváků: 93

Domácí: Milenko, Dorsman, Stepanenko, Savard, Danchak, Velykokon, libero Niemtseva. Střídala: Karasova

Hosté: Šepeĺová, Mostsitska, Rajlič, Herdová, Körmendyová, Galvão, libera Slavíková, Kulová. Střídaly: Borovcová, Tinklová, Kneiflová

Trenér SC Prometey Dnipro: „Měli jsme na přípravu velmi krátkou dobu, protože nám přijela klíčová hráčka na poslední chvíli. Z tohoto důvodu jsme měli menší problém s komunikací, a jelikož hrajeme s jiným typem míčů, tak byl lehký problém i s tím. Jestliže chceme uspět v Lize mistryň, tak musíme porážet i takto silné soupeře, protože Olomouc je přesně takový typ soupeře.“

Hráčka domácích: „Myslím, že jsme měly pomalejší začátek, ale poté jsme se rozjely na servisu a na bloku, kde si myslím, že tyto aspekty hry rozhodly zápas. Olomouc jsme zvládly odtáhnout od sítě, což způsobilo, že se jim hůře kombinovalo a my mohly excelovat na bloku.“

Trenér VK UP Olomouc: „Porážka 3:0 se těžce hodnotí. V prvním setu jsme se nechali dohnat pouze vlastními chybami. Ve druhém setu se nám hra sypala pod rukama, ale ve třetím setu jsme se znovu vzchopili a začali bojovat. Je pro nás rozhodně dobré, že jsme si zahráli proti výbornému soupeři evropské třídy a těším se na další extraligové zápasy.“

Hráčka hostů: „Nevěděly jsme, jak silný náš dnešní soupeř bude, ale jednoznačně měly převahu v obraně. Nebyly jsme se schopny prosadit útokem ať už z kůlu, tak ze středu. Pro příště alespoň víme, jak s tímto soupeřem hrát.“

Do tohoto utkání vstoupily oba týmy s velkým nasazením a bez zbytečných chyb. Od začátku byla vidět velká bojovnost ukrajinského týmu v obraně. Olomoucký tým však vedl až do série podání Vicky Savard, která skóre otočila. Set byl vyrovnaný až do koncovky, kde se na podání prosadila ukrajinská blokařka Danchak s číslem 19.

V druhém setu se výrazněji projevila převaha ukrajinského týmu v obraně i na podání, a jak sama hráčka Olomouce řekla, nebyly schopny úspěšného útoku, a tak se i přes počáteční vyrovnané skóre 5:5 až do stavu 15:5 hostující hráčky neprosadily. Tento set byl nejkratší a z pohledu Olomouce i nejslabší.

Ve třetím setu se Olomouci opět vrátila bojovnost, ale na velmi silné podání i obranu ze strany Ukrajinek nebyla schopna reagovat. Ukrajinská hra činila Hanačkám velký problém, a tak se ani v tomto setu k výhře Olomouc neprobojovala.

Autorky: Klára Zelená, Barbora Svobodová

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

V prvním svém domácím utkání letošní extraligové sezóny hostily Šelmy celek Sokola Frýdek-Místek. Brňanky výhodu domácí palubovky využily k zisku prvního vítězství.

VK Šelmy Brno - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:17, 26:24, 25:22)

Rozhodčí: J. Peloušek, M. Hladišová

Počet diváků: 130

Domácí: Podhrázká, Dubianska, Kyrychenko, Marková, Širůčková, Pluhařová libro Chevalierová.

Hosté: Strušková, Dvořáčková, Petrová, Silva de Mello, Tkáčová, Livingston, libero Teperová. Střídaly: Šmídová, Shumeiko

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsme rády za první tři body i za výsledek 3:0 po dvou vyrovnaných koncovkách.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsem rád za první body v sezóně. V domácím prostředí jsme to ustáli. V koncovkách se projevily naše zkušenosti.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set byl z naší strany nervóznější. Od druhého setu jsme již začaly plnit to, co jsme měly, ale vždy v koncových balónech byl soupeř důraznější jak v útoku, tak na servisu.“

Alexandra Dedková(trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První set byl z naší strany v začátku sezóny nervózní, další dva sety již byly dost vyrovnané. Chyběl nám jeden útočník, který by to možná více rozhodl.“

Brno vstoupilo do utkání dobře při podání Lenky Podhrázké vedením 4:0. Následně však Frýdek-Místek výbornou obranou srovnává na stav 4:4. Od té doby ovšem Brno postupně navyšuje svůj náskok a zakončuje první set v poměru 25:17.

Další dva sety ovšem přináší vyrovnané utkání. V průběhu druhého setu oživuje hru soupeře střídající nahrávačka Šmídová a rázem se hra stává bojem o každý míč, ve kterém je v koncovce šťastnější domácí tým, 26:24.

Třetí set má podobný průběh jako ten předchozí a rozhoduje se opět až v koncovce setu, kde je Brno důraznější jak v útoku, tak na servisu a vyhrává utkání v poměru 3:0 na sety.

V útoku se nejvíce dařilo domácím hráčkám Kyrychenko a Širůčkové.

Autor: Markéta Chlumská

VOLEJBAL PŘEROV – PVK OLYMP PRAHA

Na pohled atraktivní a vyrovnané utkání plné skvělých obranných zákroků vyznělo lépe pro hostující Olymp. Bojovně naladěné Přerovačky dokázal přemoci bez ztráty setu.

Volejbal Přerov – PVK Olymp Praha 0:3 (22:25, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Jan Slezák, Daniel Trumpeš

Počet diváků: 350

Domácí: Alicia McClellan, Michaela Zatloukalová, Karina Lazárková, Michaela Dlouhá, Isabel Kovačić, Joanna Atanasová, libero Adriana Kulová. Střídaly: Aneta Hůsková, Aneta Köhlerová, Tereza Baláková

Hosté: Karolína Gajdová, Monika Brancuská, Veronika Virtová, Pavlína Šimáňová, Nicole Šmídová, Lucie Kalhousová, libero Veronika Pešková. Střídaly: Antonie Kelnárová, Gabriela Kopáčová

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Mrzí mě, že jsme prohrály, navíc 0:3, protože jsme opravdu bojovaly, bohužel jsme si však nepomohly servisem. Ale nesmíme se tím nechat srazit. Půjdeme do dalšího zápasu se vztyčenou hlavou a budeme se rvát, i když to bude těžké, protože nemáme ze startu lehký los. Dnes jsme nastoupily jako jeden tým, hecovaly jsme se, a hlavně si pomáhaly, z toho mám velmi dobrý pocit.

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Bylo to poměrně vyrovnané utkání, konečný výsledek v poměru 0:3 mi přijde krutý. Celkově to totiž nebylo o moc – o tři, a dvakrát o pět bodů. Nechci spekulovat, jestli soupeři pomohlo, že už má jeden zápas za sebou, zatímco pro nás to byla premiéra. Myslím, že jsme byli občas trochu netrpěliví, jako bychom až moc chtěli… Ale spokojený nejsem hlavně se servisem. Tak špatně jsme nepodávali snad za celou přípravu, která trvala měsíc a půl. Každopádně byl to pestrý volejbal a oba týmy hrály skvěle v poli, Olymp ale přeci jen o něco lépe.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme si po včerejšku spravily reputaci a vyhrály jsme. Věděly jsme, že to tady s Přerovem bude těžký zápas, protože letos mají kvalitní hráčky. Určitě dokáží ještě hodně soupeřů potrápit. Oba týmy bych pochválila za obranu, protože kolik toho dnes odbránily, to bylo až neskutečné.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem rád, že jsme tady dokázali zvítězit. Obzvlášť po včerejším utkání, které jsme prohráli 3:0. Souhlasím s místním hlasatelem, že se hra musela líbit, ale na druhou stranu říkám, že pro nás to nic příjemného nebylo, protože to dnes byla hra obran – oba týmy velice dobře polařily a čekaly na chybu útočících hráček soupeře. Nakonec jsme byli přeci jen o něco lepší a vyhráli jsme. “

Do prvního setu vstoupil lépe Přerov, který se dostal do vedení 2:0. Potom se však dokázal Olymp chytit na přerovské nedůslednosti a odskočil až na 10:14 z pohledu domácích. Přerov ovšem zabral a dorovnal na 15:15. Zdálo se, že se nadechuje k velkému obratu. Olymp však domácí usadil pěti body v řadě. Přerov sice ještě dokázal stav korigovat a závěr setu Olympu znepříjemnil. Na více než výsledných 22:25 to však nestačilo.

Druhý set začal Přerov špatně a Olymp si vybudoval až osmibodový náskok. V průběhů však domácí zabraly a dotáhly se na kontakt tří bodů, jejich snaha gradovala za stavu 19:22. Po nevynucené chybě již však otěže pustily a set nakonec prohrály v poměru 20:25.

Třetí set byl velkou přetahovanou. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Přerov sice jako první dokázal odskočit, ovšem Olymp jeho náskok dotáhnul. Ze 14:17 otočil až na konečných 20:25. Po včerejší domácí prohře s Prostějovem si tak pražský tým spravil chuť, když v Přerově zvítězil 3:0.

Autor: Václav Havlík

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

Po včerejší nečekané porážce s KáPéčkem dnes nastoupily volejbalistky Dukly Liberec proti dalšímu silnému soupeři. Pod Ještědem se představila TJ Ostrava. Ostrava měla včera volno a bylo to její první utkání v novém ročníku. Ostrava do utkání vlétla a vedla 0:6 z pohledu domácího celku, přesto set patřil domácím. Druhý si již hostující volejbalistky pohlídaly a celkem snadno ho získaly. Největší drama se odehrávalo o třetí sadu, tu nakonec ukořistily domácí hráčky. Čtvrtý set rozhodla Dukla v koncovce kvalitním blokem a zvítězila 3:1 na sety.

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava 3:1 (25:23, 20:25, 25:23, 25:19)

Rozhodčí: Roman Marschner, Milan Vachutka, delegát utkání Antonín Pejpal

Počet diváků: 370

Domácí: Lyklema Hyke, Frankevyh Diana, Kohoutová, Kateřina, Kvapilová Nikola, Kojdová Petra, Nečasová Michaela, libero Kolářová Lucie. Střídaly: Šotkovská Anna, Bartošová Karolína, Šulcová Lucie

Hosté: Buvinić Margarita, Hadáčková Michaela, Skřivanová Sandra, Jasečková Nela, Jedličková Elen, Kašparová Petra, libera Jančová Skarleta, Tobiášová Nela. Střídaly: Dabrowska Marta, Vytisková Eliška, Bauerová Aneta, Chládková Adéla

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Hlavně jsem ráda, že jsme dnes získaly tři body. Naše hra pořád není taková, jako bychom chtěly, ale je začátek sezóny, tak pevně věřím, že to bude jenom a jenom gradovat.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „První dvě utkání ve dvou dnech nás nezastihly v optimální formě. Po tom našem dnešním výkonu můžeme být rádi za tři body.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jenom škoda, na to jak jsme měly na začátku rozehrány sety. Bohužel jsme okolo poloviny setu polevily a nedokázaly jsme úplně podle představ skládat míče, jak jsme chtěly. Ale musím uznat, že na začátek sezóny to nebyl úplně špatný vstup proti Liberci. Zjistily jsme, že můžeme hrát dobře i proti silnějším soupeřkám, za což jsme rády, ale pořád je na čem pracovat.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Na tu dlouhou vzdálenost jsme dnes začali velice dobře. Bohužel jsme to slibné vedení nedotáhli v prvním setu do vítězného konce. Tím jsme trochu zklidnili domácí hráčky. Nicméně si myslím, že v dalších setech to byl boj. My jsme si řekli dvě – tři dílčí věci, ve kterých chceme být lepší než soupeř. Povedly se nám dvě ze třech, takže pořád máme na čem pracovat. Holky bojovaly, vůbec nic jim dnes nemohu vytknout. Systémově a takticky musíme hrát některé věci jinak.“

Ajajaj, to není dobrý začátek Dukly, zkažené podání, útok do autu, přímý bod z podání, útok do bloku, čisté eso (Michaela Hadáčková) a máme tu první time (0:5). Po time se na útoku prosazuje Sandra Skřivanová a Dukla prohrává o šest bodů (0:6). Až zkažené podání dovoluje domácím podávat. Zatím to vypadá jako včera v tiebreaku. Domácím vůbec nic nevychází a na ukazateli skóre již svítí 1:9. Až Petra Kojdová získává první bod složeným míčem do pole soupeřek (2:9). Ještě za stavu 7:14 vedla Ostrava o sedm bodů. Až při podání Hyke Lyklema se daří Dukle manko snížit (10:14) a to se nelíbí trenéru Ostravy Zdeňkovi Pommerovi, který si žádá oddechový čas (2x blok Kateřina Kohoutová, útok Anna Šotkovská). Po odpočinku Nikola Kvapilová přidává další bod (11:14), ale další parádní servis Ostravy znamená zvýšení náskoku a time Dukly (11:16, eso Michaela Hadáčková). Anna Šotkovská esem snižuje náskok Ostravy (13:16) a po esu Kateřiny Kohoutové tu máme druhý time Ostravy (15:17). Jediný bod schází Dukle po tvrdé smeči Petry Kojdové (16:17). Ostrava začíná mít potíže na příjmu podání a je vyrovnáno (19:19 - eso Lucie Šulcová). Hosté střídají, ale dvě čistá esa dovolují Dukle rychle získat dvoubodové vedení (21:19). Ale i hostům dnes jde podání, míč dopadl přesně do růžku zóny 1 a je opět vyrovnáno (21:21 – eso Petra Kašparová). Po doteku bloku Ostravy sítě je Dukla jediný bod od setbolu (23:21). Ostravě se daří v delší rozehře vyrovnat, ale na přesnou smeč Nikoly Kvapilové obranu nenacházejí a máme tu první setbol utkání. Ten jednoblokem proměňuje Kateřina Kohoutová a domácí po kolapsu v úvodu setu se ujímají vedení 1:0 na sety.

Druhý set začíná čistým esem Elen Jedličková. Po bloku Ostrava již vede 0:2. Dvou až tříbodové vedení si Ostrava udržuje až do nevynucené chyby domácích na útoku. Smeč za anténkou neunikla druhému rozhodčímu a hosté vedou o čtyři body (8:12 -time Dukla). Po time ukázala svůj přehled nahrávačka Petra Kašparová, když obouruč vrchem našla prázdné místečko mezi libereckými hráčkami (8:13). Domácí zřejmě tento míč rozhodil a Ostrava přidává rychle další body a je tu time Dukly (8:16). Až po poradě se domácí hráčky zase začínají pomalu Ostravě dotahovat (14:18). V závěru setu se Ostrava prosazuje na bloku a zejména v poli předvádí neuvěřitelné zákroky, kdy dokáže vrátit na polovinu Dukly i míče až z rohu haly. Po zkaženém podání Dukly se Ostrava raduje z prvního setbolu (18:24). Anna Šotkovská tvrdou smečí po lajně odvrací první setbol, druhý Petra Kojdová z hlavního kůlu, třetí už proměňuje ze zadní zóny číslo 1 kapitánka Ostravy Sandra Skřivanová a je vyrovnáno.

Třetí sada nám začíná zase jako první, Ostrava tlačí na podání a ujímá se rychle vedení 2:5 (time Dukla, eso Sandra Skřivanová). Po smeči do autu kapitánky Ostravy se Dukla přibližuje na jeden bod. Vzápětí se na útoku prosazuje Anna Šotkovská a Nikola Kvapilová a domácí jsou ve vedení (8:7 – time Ostrava). Po time si Michaela Nečasová připisuje hned dvě čistá esa a publikum v liberecké sportovní hale ožilo (10:7). Nikola Kvapilová svoji smeč uklízí do kapsičky ostravského bloku a Zdeněk Pommer využívá svůj oddechový čas (13:9). Po návratu na hřiště se daří Ostravě snížit náskok domácího celku na dva body (13:11) a po bloku na jeden (14:13). Vyrovnání přichází po smeči liberecké hráčky do sítě a drama o třetí dějství pokračuje (16:16). Nečisté hraní Ostravy daruje domácím dvoubodové vedení v samotné koncovce setu (20:18) a když Michaela Nečasová si připíše další dva přímé body z podání, Ostrava střídá a Dukla vede 22:18. Ale i Ostrava přímo z podání boduje a máme sníženo a time domácích (22:20 – eso Patra Kašparová). Po time vidíme krásnou a dlouhou mezihru, kterou ukončuje Ostrava a již ztrácí jediný bod. Po bloku Elen Jedličkové je srovnáno (22:22). Po esu Hyke Lyklema má Dukla setbol, ale druhé podání již Hyke kazí. Set ukončuje nově příchozí Diana Frankevych smečí po lajně a Dukla vede 2:1 na sety.

Na začátku následující sady Ostrava dvakrát kazí na útoku a Nikola Kvapilová přidává eso a domácí vedou 3:0. K dalšímu zvýšení náskoku dochází při podání Michaely Nečasové (8:3). Ani tento náskok Ostravu nezaskočil. Elen Jedličková si připisuje eso a hosté jsou pouhé dva body za Duklou (8:6). Za stavu 9:9 je vyrovnáno. Domácí hráčky jako by spaly. I míč zadarmo bagrem padá mezi hráčky. Přesto po esu domácí kapitánky se vedení vrací na stranu Liberce (13:11 – time Ostrava). Po time Nikola Kvapilová přidává další eso a pár diváků při volejbalovém maratonu v liberecké hale se zase probudilo (14:11, před ženami hráli muži s Příbramí). Získané vedení rozehřálo i domácí hráčky, které začínají mít více ze hry (18:14 – Lucie Šulcová z pipe). Dva bloky v řadě získávají pro Duklu rychle mečbol číslo jedna (24:18 – bloky Michaela Nečasová a Petra Kojdová). První mečbol odvrací Margarita Buvinič, ale další útok Ostravy končí na bloku Michaely Nečasové a Dukla vítězí 3:1 na utkání.

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)