4.5.2023

Přesvědčivé vítězství Šelem poslalo finále do rozhodujícího pátého utkání

Čtvrtý finálový zápas UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 mezi Královým Polem a Šelmami změnil nepsané pravidlo, že se každý duel závěrečné série play off rozhoduje až v tie breaku. Dramatický náboj měl tentokrát v bitvě o Brno jen první set, v němž hráčky Králova Pole nevyužily setbol. Šelmy doma vyhrály úvodní sadu nejtěsnějším rozdílem 26:24 a ve zbytku zápasu už své soupeřky k ničemu nepustily. Stav finálové série je tak srovnaný na 2:2 a o tom, kdo získá mistrovský titul, se rozhodne v neděli 7. května 2023 v hale na Vodově.

VK Královo Pole – VK Šelmy Brno 3:0 (26:24, 25:19, 25:16)

stav série 2:2

Rozhodčí: Rychlík, Krtička

Počet diváků: 1000

Domácí: Šmídová, Kyrychenko, Marková, Šotkovská, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Podhrázká, Benediktová, Dubianska

Hosté: Kamasová, Koulisiani, Moreno Borrero, Bukovská, Hrušecká, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Kuníková, Pelikánová, Rožnovjáková

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Dnes to bylo docela jednoznačný, pomohly jsme si servisem a musím pochválit holky na příjmu i v poli, kde to byl nadstandard. Zvládly jsme to skvěle.”

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes to byla přestřelka na servisu, my jsme to ustáli a zatlačili jsme, což se nepovedlo soupeři. To už pak dalo ráz celému zápasu.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Hrozně nás mrzí, že jsme dnes nic nepředvedly. Začaly jsme sice v prvním setu dobře, ve střední fázi jsme si to ale pokazily. I když jsme tuto sadu nedotáhly, mohly jsme určitě ukázat lepší výkon. Měly jsme problém s útokem, měly jsme roztrhanou obranu a tím pádem se soupeřkám hrálo lehce.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Po prvním setu, který jsme nedohráli, jsme vyklidili pole. Šelmy hrály s koncentrovanou přihrávkou a v podstatě bylo jedno, jakou variantu zvolí na útoku, protože byly všude úspěšné.“

Domácí Šelmy zahájily utkání lépe (7:4), Simona Nikolova však nejprve přesnou smečí a poté dvěma esy srovnala na 7:7. Po úspěšném bloku Králova Pole (9:10) si Ondřej Boula vzal time out, Zuzana Kamasová ale vzápětí dala přímý bod z podání, Magdalena Bukovská se nemýlila v útoku a Šelmy znovu nevyzrály ani na královopolské bloky, a tak za stavu 10:14 zastavily hru podruhé. Dva následující body však patřily jim a oddechový čas si vybral pro změnu Erik Nezhoda (12:14). Za stavu 14:17 začala Královo Pole tlačit servisem Marie Kozubíková a skóre se svými spoluhráčkami otočila na 18:17. Set tak zamířil do napínavé koncovky (19:19). K prvnímu setbolu se po přetahované o každý míč propracoval Královo Pole (23:24), Šelmy ho ale odvrátily a svou nabídnutou šanci na zisk sady za stavu 25:24 nepromarnily (26:24).

Domácí celek to nastartovalo, v druhém setu se ujal rychle vedení 8:4 a donutil hostujícího trenéra k time outu. I po něm hrály Šelmy v mnohem větší pohodě a po útoku Ivony Markové vedly 11:6. Vedení si hlídaly i dál (16:11) a za stavu 18:13 si Erik Nezhoda vzal další oddechový čas. Po něm dala Pavla Šmídová přímý bod z podání (19:13), její spoluhráčky byly dál přesné v útoku (22:16) a výhru v setu už si pohlídaly (25:19).

Šelmám se lépe vydařil vstup i do sady s pořadovým číslem tři (5:2), po esu Simony Nikolovy byly ale hostující krok od srovnání (5:4). Domácí však znovu odskočily (9:6) a Královo Pole hledalo recept na jejich hru dál marně a na rozdíl od soupeřek se nedokázalo prosadit v útoku. Za stavu 13:9 si vzal Erik Nezhoda time out, i po něm však Šelmy byly na smeči přesné (15:10) a po ulívce Pavly Šmídové vedly 16:11. Dva body si pak připsala Hana Kyrychenko, vzápětí přidala eso (19:13) a Královo Pole bralo další oddechový čas. Rozjetý domácí tým však už nezastavilo nic, a tak svěřenkyně Ondřeje Bouly výhrou 25:16 srovnaly stav finálové série na 2:2.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal, Pavel Netolička