19.2.2022

Přímý souboj o třetí místo UNIQA extraligy pro Ostravu, ostatní zápasy bez překvapení

V sobotu bylo na programu kompletní 24. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22. Ve všech zápasech se nakonec z vítězství radovaly lépe postavené týmy. Ostrava v přímém souboji o průběžně třetí příčku přehrála až v tie-breaku oslabenou Olomouc, hráčky Králova Pole nedopustily překvapení v zápase s Prostějovem, dobrý vstup do utkání nestačil volejbalistkám Frýdku-Místku na pražský Olymp. Jednoznačnou záležitostí domácích týmů skončilo utkání brněnských Šelem se Šternberkem, stejně jako liberecké Dukly s Přerovem.

TJ OSTRAVA - VK UP OLOMOUC

Utkání čtyřiadvacátého kola UNIQA volejbalové extraligy žen nabídl přímý souboj o třetí příčku v extraligové tabulce. Domácí celek TJ Ostrava přivítal ve své hale hostující tým VK UP Olomouc. V obou letošních střetnutích byly spokojenější hráčky Ostravy. Oba celky měly za sebou vítěznou pětisetovou bitvu z posledního utkání, kdy domácí tým přehrál Šelmy z Brna a Olomouc přehrála Královo Pole. Utkání tak nabídlo souboj o důležité body. Play-off se blíží a oba celky do něj chtějí nastoupit z co nejlepší pozice. Olomoucký celek však přijel do Ostravy v nekompletní sestavě.

TJ Ostrava – VK UP Olomouc 3:2 (21:25, 25:10, 16:25, 25:23, 15:13)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 180

Domácí: Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Bauerová, Kašparová, Chládková

Hosté: Štimac, Gambová, Kneiflová, Babič, Slavíková, Herdová. Střídaly: Silva, Tinklová

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Po dnešním mediálním boomu ze strany Olomouce se obávám něco říci, aby se to nakonec nepřekroutilo a aby mě někdo nechytal za slovo. Každopádně jsem ráda, že jsme vyhrály a máme dva body.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní předzápasové vyjádření na webu VK UP Olomouc bez komentáře. V dnešním zápase oba týmy bojovaly. A bez komentáře.“

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Bez komentáře.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Bez komentáře.“

Do utkání lépe vstoupil domácí tým, který brzy vedl 6:1. Na to reagoval trenér hostů prvním oddechovým časem v utkání. Domácí celek si vypracoval až sedmibodový náskok (9:2), který se Olomouci podařilo snížit (10:7). Ostrava následně držela svůj náskok (12:8, 16:10). Do koncovky šly svěřenkyně trenéra Pommera za stavu 20:16. Hostující volejbalistky ale zapsaly hned šest bodů v řadě a rázem vedly 22:16. Ostravanky ještě snížily na 22:21, soupeř však dotáhl set do vítězného konce. Set ukončily úspěšné bloky hostů. Olomouc se tak ujala vedení 1:0 na sety.

Druhý set nabídl vyrovnaný úvod, srovnáno bylo za stavu 2:2 a 3:3. Ostrava poté utekla soupeři pěti body v řadě. Postupně si domácí tým vypracoval náskok (13:5 a 19:9). Do koncovky šly volejbalistky Ostravy s pohodlným náskokem jedenácti bodů (20:9). Žádné překvapení už se v tomto setu nekonalo a domácí tým si dokráčel pro první vítězný set. Ostrava tedy srovnala na 1:1, když zvládla druhý set jasně poměrem 25:10.

Třetí set nabídl vyrovnaný úvod do stavu 3:3. Olomoucké volejbalistky poté utekly domácím a vedly o tři body (7:4). Domácí hráčky se marně snažily dotáhnout vysokoškolačky, které si vypracovaly slušný náskok (14:7, 17:10). V koncovce měly svěřenkyně trenéra Hrocha celkem pohodlný náskok (20:14). Ostrava zapsala dva body, hosté v koncovce pět, a tak se Olomouc ujala znovu vedení v utkání 2:1 na sety.

Úvod čtvrté sady byl znovu vyrovnaný (4:4, 7:7 a 9:9). Od tohoto stavu dokázala čtyřmi body strhnout vedení na stranu Ostravy univerzálka Kotlabová. Olomoucký celek reagoval oddechovým časem, po němž se mu podařilo dotáhnout na rozdíl jediného bodu (15:14). Následovala přetahovaná o každý míč a přesto, že Ostrava vedla o tři body (19:16), dvěma body Olomouc dotáhla na 19:18. Ani stav 22:18 ještě neznamenal poklidný konec setu, Olomouc opět snížila (22:21). Čerstvě vystřídavší Chládková pak Ostravě zapsala další bod, následný útok Ostravy byl ale nepřesný. Když Kotlabová úspěšně zaútočila, Ostrava vedla 24:22. Olomouc ještě odmítla konec setu a snížila, Ostrava ale díky Zemanové ukončila set a zvítězila v něm 25:23. Bylo tak srovnáno na 2:2 a o vítězi utkání musel rozhodnout tie-break.

Do posledního setu lépe vstoupily domácí volejbalistky, které vedly 5:1. Strany se v utkání naposledy střídaly za stavu 8:3 pro domácí tým. Hostům se podařilo snížit na 10:8, později na 12:10. Dva body náskoku už domácí volejbalistky udržely a v tie-breaku zvítězily 15:13. Celkově tak domácí celek TJ Ostrava zvítězil 3:2 na sety a udržel si postavení v extraligové tabulce.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Šelmy Brno potvrdily roli favoritek proti Šternberku a třemi body utvrdily svoji šestou pozici v tabulce.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:14, 25:21, 25:9)

Rozhodčí: Peloušek, Trumpeš

Počet diváků: 53

Domácí: Nováková, Pluhařová, Benediktová, Mikysková, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Beránková

Hosté: Ramajová, Lazárková, Kamidinová, Látalová N., Látalová Z., Körmendyová, libero Vyjídáková. Střídaly: Abendroth, Kořínková

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Dnes jsme měly štěstí, že šla Bery kolem a mrzí mě, že jsme měly domluvený pipe na zakončení a Sojka s Aničkou nám to pokazily. Každopádně jsem ráda za tři body.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsme rádi za tři povinné body. V prvním setu nám chvíli trvalo, než jsme začaly hrát, pak už to bylo v klidu. Třetí set s velký náskokem. Jediný, kde jsme polevily, byl druhý set, ale i tam se projevila naše zkušenost a dohrály jsme si to.“

Katarina Körmendyová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Začaly jsme dobře první set. Bohužel od poloviny prvního setu jsme začaly dělat spoustu vlastních nevynucených chyb, hlavně jsme udělaly moc chyb na servisu. To nás stálo určitě první set. Druhý set jsme je už doháněly. Pomohly jsme si podáním a ubránily jsme více míčů. Třetí set byl už o tom, že jsme nedokázaly přihrát ani složit a soupeř nás odbránil. Třetí set byl pro nás problém.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnes jsme přijeli asi jako průměrově nejmladší družstvo extraligy proti průměrově nejstaršímu družstvu extraligy. Ta kvalita byla samozřejmě vidět. Osobně nejsem příliš spokojený s naší hrou, protože jsme dělali spoustu nevynucených chyb, zkažených podání a útoků do autu a asi jsme měli zbytečný respekt ze soupeřek, což mě mrzí, ale nedá se nic dělat a jdeme dál.“

Vstup od obou týmů do zápasu byl opatrný. Po tříbodové sérii domácích volejbalistek si lavička Šternberku vybrala první oddechový čas zápasu (7:6). Šelmy přitlačily na podání a hostující hráčky začaly mít problémy na podání a následně na útoku. Během chvíle jim Brňačky odskočily ve skóre o devět bodů. Na to se snažil reagovat šternberský trenér druhým oddechovým časem za stavu 17:8. Volejbalistky Šternberka vytvořily velké množství chyb na útoku a první set prohrály velkým rozdílem, 25:14.

Šternberk dokázal zlepšit svou hru hlavně na útoku a v druhém setu se ujal vedení 7:9. Zanedlouho opět přišly chyby na útoku hostujících hráček a o své vedení rychle přišly (13:10). Když už to se šternberskými volejbalistkami vypadalo bledě, tak dokázaly svůj výkon zlepšit a srovnat stav druhé sady do koncovky (20:19). Domácí volejbalistky ale zabraly, když bylo potřeba a set si bez komplikací strhly na svoji stranu.

Hned z úvodu třetího setu se domácí Šelmy ujaly vysokého vedení 8:3. Domácí volejbalistky celé utkání hrály na zkušenosti a celou dobu si hlídaly výsledek utkání. Volejbalistky Šternberku měly v utkání světlé momenty, avšak tento mladý celek ještě potřebuje zkušenosti, aby mohl konkurovat celkům z první poloviny tabulky.

Autor: Pavel Koukal

VK DUKLA LIBEREC – VOLEJBAL PŘEROV

Po nádherných zápasech v Champions League a Final Four Českého poháru dnes čekal volejbalistky Liberce poslední celek UNIQA extraligy Volejbal Přerov. Dukla pro dnešní utkání byla favoritem, to i v tréninkovém tempu potvrdila. Volejbal Přerov pod Ještědem nedokázal získat ani set a na svoji premiérovou výhru stále čeká.

VK Dukla Liberec – Volejbal Přerov 3:0 (25:15, 25:14, 25:15)

Rozhodčí: Alexander Nedbálek, Alen Jusič, delegát utkání Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 295

Domácí: Lucie Nová, Karolína Bartošová, Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová, Lucie Blažková, Anhelina Dubianská, libero Lucie Kolářová. Střídala: Veronika Dostálová

Hosté: Klára Šrámková, Michaela Dlouhá, Tereza Baláková, Aneta Hůsková, Alicia Gail McClellan, Lucie Zatloukalová, libero Adriana Kulová. Střídaly: Barbora Šádková, Aneta Köhlerová

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnes 3:0 – rychlý zápas. Jsem ráda, že jsme to zbytečně neprodlužovaly a samy sobě nekomplikovaly. První s posledním, takto si myslím, že by to skóre mělo vypadat a jsme rady za výhru za tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulace holkám, utkání zvládly bez větších problémů, protože po těch těžkých soupeřích, které jsme v poslední době měli, tak tyto utkání bývají velmi těžké. Mimo malinko slabšího začátku jsme měli dnešní utkání pod kontrolou. Holky zápas odehrály velmi zodpovědně, a hlavně i velmi dobře.“

Micheala Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Liberec nepodcenil to, že hrál s posledním týmem tabulky a zaslouženě zvítězil 3:0 po dobrém výkonu.“

Jan Moravčík (trenér VK Volejbal Přerov): „Potvrdilo se první s posledním. My jsme navíc okleštěni – je nás velmi málo, navíc dvě hráčky mají covid. Naše mladé holky se s tím dnes rvaly, některé pasáže utkání byly slušné, jinde se nám to nepovedlo, ty byly slabší. To pramení z toho našeho nízkého věkového průměru. Nám nezbývá nic jiného než na sobě pracovat a pracovat a postupně z tohoto našeho mladého mančaftu tvořit do budoucna.“

I když je Přerov na posledním místě tabulky se ziskem pouhých čtyř setů, dnešní utkání začíná velice dobře. Dvakrát se na útoku vyznamenává Tereza Baláková a hosté vedou 0:2 z pohledu domácího celku. Až při podání nejproduktivnější hráčky Dukly Nikoly Kvapilové se domácí dostávají rychle do vedení (5:3 - eso, blok Lucie Blažková a aut Přerova Aneta Hůsková). Za stavu 8:4 zastavuje trenér hostujícího celku Jan Moravčík hru oddechovým časem, to se na útoku prosazuje Lucie Nová. Po odpočinku hráčky Přerova míří do autu a vedení domácího celku narůstá (9:4 – aut Tereza Baláková). Po další přesné smeči Nikoly Kvapilové si hosté berou druhý oddechový čas a první set se nám rychle blíží do koncovky (17:10). Po time se na bloku vyznamenává Alicia Gail McClellan a snižuje na 17:12. Ale to je ze strany Přerova vše. Již za stavu 24:15 tu máme první setbol. Po pěkné mezihře zakončuje Nikola Kvapilová z vedlejšího kůlu svůj útok a jsme jediný bod od konce setu. Hned první setbol domácí hráčky proměňují signálem středem a Dukla je ve vedení 1:0 na sety (smeč Lucie Blažková).

Při podání Karolíny Bartošové se v úvodu dostává Dukla do dvoubodového vedení (3:1 – eso). Další lavina bodů pro domácí celek přichází při podání Lucie Šulcové. Jsou to ale většinou technické prohřešky soupeřek nebo chyby na útoku (10:3). Po esu Michaely Dlouhé Přerov snižuje náskok Dukly na pět bodů (13:8), ale v závěru setu se na útoku 2x vyznamenává Lucie Nová a navyšuje vedení domácího celku (19:11). Po úspěšném jednobloku Lucie Šulcové tu máme první setbol druhé sady, který hned velmi tvrdým útokem z hlavního kůlu stejná hráčka proměňuje a domácí volejbalistky již vedou 2:0 na sety.

Tak jako v druhém setu, tak i ve třetím začíná Karolína Bartošová velice dobře na podání (4:0 – 2x eso a na útoku Nikola Kvapilová). To se nelíbí trenéru Přerova a máme tu první oddechový čas v této sadě. Na jediný bod se Přerov přibližuje po přímém bodu z podání (4:3 – Aneta Hůsková). Přerov má velké problém s příjmem podání Dukly, další přímý bod zaznamenává Lucie Šulcová a domácí odskakují na 8:5. Po další chybě (Tereza Baláková) na útoku a esu Lucie Blažkové Přerov žádá druhý time (11:6). Ani po odpočinku se obraz hry nemění. Za stavu 13:6 tu máme další eso utkání. Přerov neví, co na Duklu hrát. Hbitá Lucie Kolářová za jedna zpracovává zalívky soupeřek a Nikola Kvapilová s Lucii Novou získává smečí další důležité body (17:7). Dukla s velkým bodovým náskokem spěchá k zisku utkání. Hned z první po špatném příjmu podání získává mečbol (24:14). První hosté odvrací (smeč Alicia Gail McClellan), ale další útok Přerova zastavuje dvojblokem Anhelina Dubianska s Lucií Blažkovou a je konec utkání. Domácí vítězí bez ztráty setu a s náskokem vedou naši nejvyšší soutěž.

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

KP Brno vyzvalo v sobotu v podvečer v hale na Vodově na souboj Prostějov, aktuálně pátý tým extraligy. Po výhře ve čtvrtečním derby byly domácí volejbalistky očividně při chuti a v první sadě soupeřky smetly rozdílem 12 bodů. Prostějov sice utkání nevzdal a v dalších setech už byl Brnu rovnocennějším soupeřem, bohužel mu to ale na zisk ani jedné sady nestačilo. Královo Pole si tak třemi vítěznými body upevnilo druhé místo v tabulce, Prostějov naopak odjel domů s prázdnou.

VK Královo Pole – VK Prostějov 3:0 (25:13, 27:25, 25:21)

Rozhodčí: Poláček J., Hladišová M.

Počet diváků: 300

Domácí: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Sweet, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Jelínková, Veselá, Pavlicová

Hosté: Bajusz, Faltínová, Kvapilová, Šunderlíková, Fričová, Loff Da Silva, libero Stavinohová. Střídaly: Smolková Dvořáčková

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Oproti posledním zápasům jsme strašně zlepšily servis, což nám dnes velmi pomohlo. Byly jsme celou dobu nad soupeřem a ten naopak dělal dost chyb. Utkání jsme si ale zvládly pohlídat, i když s malými výkyvy.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Po dnešním vítězství jsem samozřejmě s výkonem spokojený, v některých momentech jsme sice neudrželi koncentraci, to ale týmu asi nelze vyčítat. Naše kvalita je vysoká, takže jsme i tyto situace dokázali ustát. Každopádně když se na hřišti sejde tolik výborných českých i slovenských hráček, je to vždy parádní volejbalová podívaná a zápas má takový náboj jako dnes.”

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Brno bylo hodně dobře připravené a tlačilo nás servisem, bylo dnes lepší ve všech činnostech a nám asi chyběla i větší bojovnost. Škoda koncovky druhého setu.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Domácí hráčky měly lepší servis, my jsme na začátku dostali hodně es a celkově i v útoku byly lepší. Po našem špatném začátku jsme se dokázali vrátit do hry, bojovali jsme, ale přece jenom na současnou formu Králova Pole to nestačí.“

První set byl zcela v režii domácího Brna, při servisu Ely Koulisiani se Královo Pole ujalo vedení 10:3 a soupeřky se jen stěží dostávaly do potřebného rytmu. Rozjeté domácí družstvo připisovalo body dál (17:7) a set vyhrálo s velkým přehledem za 21 minut poměrem 25:13.

I druhé dějství psalo v úvodu úplně stejný scénář, vedení KP Brna 9:3 znamenalo time out hostů. Po něm se ale Prostějovu podařilo skóre zkorigovat na 11:7 a hru zastavil pro změnu Richard Wiesner. Hostující hráčky se poté domácím přiblížily na rozdíl dvou bodů (12:10) a trpělivou hrou nakonec po smeči bývalé hráčky KP Brna Karin Šunderlíkové srovnaly na 16:16. Následující čtyři výměny však znovu patřily Brnu (20:16), které se propracovalo až ke třem setbolům (24:21). Prostějov však koncovku ještě zdramatizoval, když postupně odvrátil hned čtyři setboly domácích. Královo Pole ale po esu Magdy Bukovské nakonec set urvalo pro sebe (27:25).

Bitva pokračovala i v další sadě (8:8). Za stavu 12:9 dostal po protestech proti výroku sudích Miroslav Čada červenou kartu, po ní další dva body připsalo Brno a Prostějov si vzal time out (14:9). Oddechový čas tlak Králova Pole zastavit pomohl a skóre bylo znovu téměř srovnané (14:13). Prostějov se pak sice dál snažil šlapat soupeřkám na paty (17:15, 22:21), na zvrat už ale byl krátký. KP Brno vyhrálo set 25:21 a po výhře 3:0 si připsalo do tabulky plný počet bodů. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Jazz Sweet.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – PVK OLYMP PRHA

V sobotní podvečer přivítal domácí Sokol hosty z hlavního města, Olymp Praha. Utkání to bylo vyrovnané, domácí nedaly soupeřkám nic zadarmo. Nicméně, všechny body putují do Prahy.

TJ Sokol Frýdek-Místek - PVK Olymp Praha 1:3 (25:23, 22:25, 21:25, 16:25)

Rozhodčí: Slezák, Kavala

Počet diváků: 100

Domácí: Hadáčková, Navrátilová, Petrová, Mitrega-Mamica, Diatková, Radulović, libero Teperová. Střídaly: Kavková, Tkáčová, Šnellyová

Hosté: Virtová, Brancuská, Kopáčová, Kalhousová, Šimáňová, Smutná, libero Pešková. Střídala: Šmídová

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dneska jsme nehrály vůbec špatný volejbal, ale bohužel bez bodu. Největší problém jsme měly s jejich středem, složily snad úplně všechno. Každopádně v tomhle dobrém výkonu musíme pokračovat, čeká nás boj o play-off.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnes pochvala za pěkný volejbal. Soupeř nás přehrál středem (hráčka č. 5 Brancuská) a vyzdvihla bych výkon libera z Olympu. U nás dobře útočila Sonja Radulović, ale dnes to bylo kolektivní.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Do zápasu jsme vstoupily dobře, ale bohužel jsme nezvládly koncovku. Další dva sety byly vyrovnané, nicméně třetí set byl v naší režii.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Jsme spokojeni s vítězstvím. Nepodařila se nám koncovka prvního setu, kterou jsme prohráli z vedení 18:15. Postupně jsme se přes kvalitní výkon středových hráček (Brancuská, Šimáňová) dostali do hry a rozehráli se k velmi dobrému výkonu.“

Do utkání lépe vstoupily hráčky Olympu, když neustále udržovaly mírný náskok. První vyrovnaný stav nastal až v druhé polovině setu při podání Radulović. Za stavu 18:18 průběh setu vzaly do svých rukou domácí hráčky, otočily dosavadní vývoj a radovaly se z vítězství úvodní sady ve vyrovnané koncovce 25:23.

I druhá sada ze začátku patřila hostům. Stav 1:5 ovšem domácí nenechal rozhodit a rázem bylo srovnáno na 5:5. Poté Olymp zase zabral a měl mírně navrch až do stavu 12:12. Dobrou hrou se Frýdek-Místek dostal nad soupeře, nicméně stav 20:20 naznačoval další vyrovnanou koncovku. Závěr si však pohlídal Olymp a stav utkání srovnal na 1:1.

Ve třetím dějství se k výbornému výkonu rozehrála blokařka Brancuská, která dělala velký problém domácí obraně, a pomohla získat svému týmu tento set.

Čtvrtý set měl nejjednoznačnější průběh. Za stavu 5:6 přišla na servis Brancuská, která s podporou svých spoluhráček odskakuje ve skóre na 5:10. Tento získaný náskok Olymp navyšoval a v klidu si dokráčel pro vítězství jak v tomto setu, tak v celém utkání.

Autor: Radivojevićová, foto Pavel Netolička