17.12.2022

Přímý souboj o třetí příčku se stal jednoznačnou záležitostí liberecké Dukly

Sobotní zápasy 16. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 byly posledními před krátkou vánoční pauzou. Až překvapivě rychlý průběh mělo utkání v Liberci, kde Dukla v souboji o průběžné třetí místo extraligové tabulky jasně přehrála celek Olomouce. Naopak vyrovnané utkání, které musel rozhodnout až tie-break, se odehrálo ve Šternberku. Stejně jako v prvním vzájemném duelu byly nakonec šťastnější hráčky pražského Olympu. Ukrajinské Dnipro potvrdilo roli favorita a bez ztráty setu přehrálo Sokolky z Frýdku-Místku.

VK DUKLA LIBEREC – VK UP OLOMOUC

Ve čtvrtek v nočním utkání dokázaly ženy Dukly přehrát v CEV Cupu velmi silný tým z Francie (Pays d´Aix Venelles Volley Ball) a již v sobotu je čekal další těžký soupeř. Do Liberce přijely hráčky z Olomouce, které byly v tabulce třetí, dva body před Duklou. Dukla v pátém kole v Olomouci zvítězila 3:1 (23,-23,16,15), v dnešním utkání měla výhodu domácího prostředí, a hlavně podporu vynikajícího početného obecenstva a fan clubu. První set nedala Dukla Olomouci žádný prostor a s velkým přehledem ho získala. I v druhém setu na hřišti až do stavu 22:12 vládla Dukla, ale Olomouc na jednom postavení koncovku setu ještě zdramatizovala (22:19), ale set nezachránila. Třetí set byl velmi vyrovnaný. Dukla vždy vedla o několik bodů, ale soupeř náskok snadno dotáhl, naštěstí pro domácí v závěru přišla řada nevynucených chyb na útoku Olomouce a Dukla zvítězila bez ztráty setu a Olomouc v tabulce vystřídala na třetím místě o jeden bod.

VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 3:0 (25:14, 25:21, 25:19)

Rozhodčí: Jan Poláček, Patrik Koutník

Počet diváků: 211

Domácí: Lucie Šulcová, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Victoria Deisl, libero Lucie Kolářová, Dita Gálíková. Střídaly: Viktorie Dvořáková, Karolína Bartošová, Diana Frankevych, Lucie Blažková, Hyke Lyklema

Hosté: Lucia Herdová, Viktoriia Mostsitska, Milana Rajlić, Adéla Borovcová, Katarina Körmendyová, Veronika Tinklová, libera Tereza Slavíková, Denisa Kulová. Střídaly: Ema Kneiflová, Ana Flavia da Galvão, Aneta Weidenthalerová

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Já se musím stále opakovat, tabulka je velmi vyrovnaná, takže jsme zase rády za vítězství za tři body. První set jsme měly jednoznačně v našich rukách, vycházelo nám všechno, dařilo se nám. Ve druhém setu jsme měly v jednom postavení velký výpadek, kde jsme nebyly schopné složit balón, takže na tom musíme ještě trochu zapracovat. Soupeř se potom velmi dobře rozehrál v poli, spíš my jsme je nechaly rozehrát. Potom jsme se na každý bod velmi natrápily, ale nakonec spokojenost.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Jak jsem čekal, ten pohár CEV nám vlil novou krev do žil. Bylo to i vidět. Od začátku jsme si věřili. Bohužel v tom druhém setu při tom obrovském náskoku jsme nedokázali skočit po jednoduchých balónech a nechali jsme Olomouc rozehrát. Naštěstí jsme zvládli koncovku, ale bylo to znát ve třetím setu. Třetí set už pro nás byl velmi těžký. Olomouc se chytila šance. Třetí set byl z naší strany ubojovaný, kde jsme si pomohli střídáním. Ale je škoda, že jsme to utkání nedohráli jasněji. Ale nakonec musím říct, že jsme utkání zvládli takticky a musím moc poděkovat holkám, že tento těžký týden zvládli velmi dobře.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnes to bylo celé nervózní, bez bojovnosti. Příjem si myslím, že jsme měly dobrý, ale nedařilo se nám míče složit. Liberec pomalu vše ubránil. Z naší strany to byl dnes špatný zápas.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): Ztratili jsme jednu hráčku v poháru CEV, která nám vždy dobře odpřijímala a odsmečovala a ta nám dnes citelně chyběla. Nicméně o tom to dnes ale nebylo. Dnes jsme se prostě vůbec nenastartovali. Říkali jsme si v šatně, že se o to utkání dnes porveme, ale bylo to úplně obráceně. Jenom jsme se na hřišti koukali po sobě – to byla první věc. Druhá – měli jsme hrozně naivní servis, kdy jsme ty balóny Liberci odevzdávali úplně zadarmo a nahrávačka mohla kombinovat. Třetí věc, do toho třetího setu se nám všechno zlepšilo, nicméně ten velký počet chyb v tomto utkání nám nepovolil uhrát lepší výsledek.“

Utkání nám začíná neuvěřitelně dlouhou výměnou, která končí v autu, a domácí jdou do vedení. Druhý bod hned z první získává Kateřina Kohoutová a třetí Lucie Šulcová esem a Dukla vede 3:0. Po změně podání stejná situace nastává na druhé straně, chyba na útoku, eso a je vyrovnáno (3:3 – eso Viktoriia Mostsitska). Při podání Petry Kojdové se Dukla rychle vrací do vedení, protože hosté kazí 2x na útoku a Lucie Šulcová chytrou roládou získává důležitý bod z velké nouze (9:5 – time Olomouc). Michaela Nečasová velmi dobře postaveným blokem a vzápětí přesně sehraným signálem středem zvyšuje vedení Dukly a máme tu druhý oddechový čas trenéra Olomouce Martina Hrocha (13:7). Po odpočinku se hra obou týmů vyrovnává. Družstva se pravidelně střídají na podání a koncovka se začíná přibližovat. Osmibodový náskok Dukla získává po smeči Lucie Herdové do velkého autu (20:12). Domácí hráčky hrají s velkou chutí, jako v hrály ve čtvrtek v CEV, přidávají další plusové body při podání Victorie Deisl a zisk prvního setu je na spadnutí (23:13). První setbol je dáreček od Olomouce, míč odehraný jednoruč spodem po smeči Nikoly Kvapilové končí mimo hrací plochu. Hned první setbol proměňuje Dukla po další chybě Olomouce. Milana Rajlić při útoku míří do anténky a domácí se nečekaně snadno ujímají vedení 1:0 na sety.

Po vyrovnanějším úvodu setu začíná Dukla bodově odskakovat při podání Kateřiny Kohoutové (7:3 – blok Michaela Nečasová, chyba na útoku Ana Flavia da Galvão a útok Lucie Šulcová). Po přímém bodu z podání již Olomouc žádá time (9:4 – eso Victoria Deisl). Po další krásné nahrávce za hlavu domácí nahrávačky Victorie Deisl se prosazuje Nikola Kvapilová a domácí již vedou 11:5. 14:6, tak takový stav je po nevynucené chybě Olomouce, Adéla Borovcová úplně zbytečně sahala na míč na straně Dukly. Hráčky Olomouce se snaží, ale Dukla hraje výborně v poli a hlavně na bloku, kde se většina míčů vrací zpět, až přijde smeč do autu a time Martina Hrocha (18:9 – Lucie Herdová aut). V závěru se na bloku prosazuje Kateřina Kohoutová a Dukla je velmi blízko zisku i druhého setu, ale raději nebudeme předbíhat. Volejbal se nehraje na čas, ale na body (22:12). Viktoriia Mostsitska trochu škodí svým podáním, Dukla nečekaně míří do autu a máme tu time i na druhé straně (22:15). Další nevynucená chyba na útoku již znamená střídání v celku domácích, na hřiště přichází Viktorie Dvořáková (22:17). Druhý oddechový čas Libora Gálíka přichází po esu (22:19). Až Nikola Kvapilová proráží blok Olomouce a konečně podání putuje na stranu domácích, ale desetibodový náskok je pryč (23:19).  Po zkaženém podání Olomouce se Dukla raduje z prvního setbolu druhé sady (24:20). Dotek libereckého bloku oddaluje konec setu, potom se ale opírá do míče Nikola Kvapilová ze zadní zóny a domácí jsou ve vedení 2:0 na sety.

Chyba Olomouce na příjmu a smeč do sítě nám zahajuje další set (3:0 – eso Lucie Šulcové, chyba na útoku Milana Rajlić). Ale jako v prvním setu se hráčky Olomouce rychle oklepaly a ujímají se vedení 3:4 po smečích Adély Borovcové. Michaela Nečasová esem a Lucie Blažková blokem vrací vedení na stranu domácích hráček (6:4). Ani toto vedení si však dlouho nepohlídaly. Opět Adéla Borovcová se 2x prosazuje na útoku a je srovnáno. Parádní podání Nikoly Kvapilové již nenechává v klidu trenéra hostí Martina Hrocha, který po esu a zakončení Lucie Blažkové z první žádá oddechový čas (10:7). Po time se nám u hlavního rozhodčího žlutí. Domácí tým je potrestán žlutou kartou za zdržování. Diana Frankevych svojí plachtou z podání přidává další bod a Dukla již vede čtyři body (12:8). Po smeči Milany Rajlić a špatném příjmu podání se Olomouc přibližuje na jediný bod (14:13 – time Dukla). Po time Milana Rajlić zablokovala útok Liberce a je vyrovnáno (14:14). Další oddechový čas si žádá Olomouc, po velmi vydařené tvrdé smeči Nikoly Kvapilové (18:16). Při podání Nikoly Kvapilové Olomouc míří do autu, vzápětí do bloku, do autu a zase do bloku a domácí jsou kousíček od zisku celého utkání (23:17 – 2x blok Diana Frankevych). Ale i Dukla chybuje na útoku a Olomouc začíná snižovat náskok (23:19). Po zalívce z nouze tu máme první mečbol (24:19). Nahrávačka Olomouce Ana Flavia da Galvão chtěla všechny překvapit zalívkou místo nahrávky, ale ta končí za hrací plochou a je konec utkání. Dukla vítězí 3:0 a zaslouženě získává plný počet bodů.

Autor: Zdeněk ŠOLC

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  PVK OLYMP PRAHA

Ve vyrovnaném bojovném utkání družstev z konce tabulky nakonec po pětisetové bitvě domácí hráčky získaly jeden bod a hráčky Olympu si odváží body dva. V týmu Sokola už chyběla smečařka Aneta Weidenthalerová, která nově obléká dres Olomouce.

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 2:3 (23:25, 25:21, 22:25, 27:25, 7:15)

Rozhodčí: Vachutka M.,  Trumpeš D.

Počet diváků: 85

Domácí: Přibylová, Chaloupková, Kořínková, Kochetkova, Látalová Z., Piantkovska, libero Denina. Střídala: Látalová N.

Hosté: Šmídová Nicole, Brichtová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Kalhousová, Kelnárová, Šmídová Natálie, Poloučková

Barbora Chaloupková, (kapitánka TJ Sokol Šternberk): V dnešním utkání jsme nastoupily s novou hráčkou Annou Přibylovou, absolvovaly jsme před utkáním jen tři tréninky, ale náš výkon byl bojovný, nedělaly jsme tolik nevynucených chyb jako v předešlých utkáních. Jsme rády, že jsme získaly aspoň bod.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnešní utkání bylo jak na houpačce. Tady v tomto pohledu jsme vyrovnaný tým. Musím holky pochválit za odehraný zápas, hlavně Zuzku Látalovou. Celý tým podal bojovný výkon pod novou kapitánkou. Škoda jenom toho tiebreaku, ale máme aspoň další bod do tabulky.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme zápas tady vyhrály, byl to velice těžký zápas. Bohužel to bylo z důvodu toho, že my jsme nehrály tak, jak bychom si představovaly, soupeř nás tlačil, Myslím si, že my jsme udělaly v dnešním zápase strašně moc nevynucených chyb, obzvlášť potom v koncovce druhého setu. Mohly jsme mít určitě na vítězství 3:0 nebo 3: 1, ale bohužel jsme to z nějakého důvodu nezvládly a je to tedy výhra jenom za dva body, která nás vlastně v té tabulce teď směrem k play-off může jó hodně mrzet.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Očekávali jsme, že to tady bude těžké utkání, protože družstvo Šternberka není zrovna z družstev, které by nám příliš sedělo. Už v prvním kole se hrálo hodně těžké utkání v Praze, které jsme vyhráli rovněž v poměru 3:2, nicméně ty poslední výsledky nás opravňovaly, abychom pomýšleli na tři body, které jsme mohli vcelku bez problémů získat. Po vyhraném první setu jsme v druhém setu vedli 19:16, ale prohráli jsme ho a ve čtvrtém setu jsme rovněž měli dostatečný náskok. Po výkonech našich mladých hráček jsme tu koncovku prohráli. O to víc teda mě samozřejmě těší, že jsme dokázali zmobilizovat síly a celkem bez problémů vyhráli pátý set, takže zaplať pánbůh za vítězství a za dva body, které vezeme do Prahy.

V prvním setu začaly lépe soupeřky z Prahy, vedly až do stavu 15:16. Pak se domácímu celku zlepšenou hrou na síti podařilo vyrovnat (17:17, 21:21), ale na konci setu štěstí stálo více na straně Olympu. Set skončil v jeho prospěch 23:25.

V druhém setu se střídaly v průběžném vedení oba týmy (8:10, 12:14, 15:15, 21:20). Koncovka setu se lépe podařila domácímu celku, největší zásluhu na tom měly Z. Látalová, Kochetkova, Kořínková. Šternberk ji pro sebe získal v poměru 25:21 a srovnal utkání na 1:1.

Třetí set byl herně podobný jako předchozí sety. Oba týmy se průběžně střídaly ve vedení (9:6, 13:12, 16:16, 19:18), koncovka sady ale patřila Olympu – 20:21, 22:25.

Čtvrtý set začal lépe pro Olymp, ale nakonec byl úspěšnější pro domácí hráčky - 6:9, 14:15, 19:20, 24:24, 27:25.

O konečném bodovém zisku se rozhodovalo v tiebreaku. Zde se už projevila větší zkušenost a sehranost policejního týmu, 7:15.

Autor: Libor Svoboda, foto Josef Látal

SC PROMETEY DNIPRO – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Ve sportovní hale Klimeška v Kutné Hoře se odehrál zápas 16. kola UNIQA extraligy žen 2022/2023 mezi týmy SC Prometey Dnipro a TJ Sokol Frýdek-Místek. Podle předpokladů v něm zvítězilo Dnipro 3:0.

SC Prometey Dnipro – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:19, 25:17, 25:15)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Olt Jiří

Počet diváků: 65

Domácí: Milenko Oleksandra, Grbac Mirta, Danchak Viktoriia, Savard Vicky, Dorsman Svitlana, Velykokon Daria,libero Niemtseva Krystyna. Střídaly: Karasova Anastasiia, Artyshuk Anna, Maievska Anastasiia, Khober Yevheniia, Huseinova Kateryna

Hosté: Sylva de Mello Thamiere, Dvořáčková Klára, Shumeiko Anna, Strušková Veronika, Šmídová Pavla, Petrová Markéta, libero Teperová Nikola. Střídaly: Smýkalová Vanessa, Krejčí Sabina, Zajícová Vendula, Šrámková Daniela

Mirta Grbac (blokařka SC Prometey Dnipro): „Začaly jsme dobře. Uprostřed zápasu nastala krize, ale zvládly jsme se vzpamatovat. Jsem hrdá na své spoluhráčky, že jsme tento zápas vyhrály.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „Začali jsme dobře, ale pak nastal lehký problém se soustředěností na hru. Jsem ovšem šťastný, že jsme vyhráli a teď se budeme připravovat na náš další zápas v Champions League.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Prometey hrál o level vyšší hru, tlačil na nás servisem a to byl hlavní důvod naší prohry. Víme, v čem se musíme zlepšit, abychom příště proti silným soupeřům hrály lépe.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Soupeř nás předčil na útoku. My jsme se nemohly prosadit proti jejich blokům, a když se k tomu přidala naše horší přihrávka, tak je jasné, že zvítězil soupeř.“

Celý zápas začal podáním hráčky s číslem 1 domácího týmu Milenko. Hned ze začátku se domácímu týmu dařil útok především z handy, ale body přidaly i dobré bloky. Naopak hostující tým i přes dobrou obranu nebyl schopný prorazit na útoku. První timeout si tak za stavu 10:4 vzal tým Frýdku-Místku. Netrvalo dlouho a následoval druhý time Sokola, 13:5. Dnipru se podařilo vybudovat velký bodový náskok, ale Frýdek se nevzdával a začal postupně dotahovat. První timeout si trenér Dnipra vzal za stavu 15:10. Situace se zcela obrátila a Dnipro mělo problém s příjmem podání Kláry Dvořáčkové. Po druhém oddechovém času už došlo ke zlepšení hry domácí týmu. Bodově se stále držel nad soupeřem, vrátila se mu hra, kterou předváděl na začátku zápasu. První set skončil za stavu 25:19 pro SC Prometey Dnipro.

Druhý set zahájila Silva de Mello z Frýdku-Místku a hned získala bod. Další body si ovšem už připisoval domácí tým a to hlavně úspěšnosti na bloku. Frýdek-Místek si dobrých bloků všiml a začal se jim vyhýbat, to zapříčinilo vyrovnaný začátek setu až do stavu 5:5. Poté Dnipro opět získalo náskok. V setu bylo hodně rychlých výměn, často zakončených útokem ze středu na obou stranách. Trenérka Frýdku využila oba timeouty rychle za sebou, za stavu 14:18 a 16:22. Oddechové časy jejímu týmu ale nepomohly a Dnipro stále mělo výraznou převahu na útoku a blocích. Poměrně rychle odehraný set skončil pokaženým útokem ze strany Frýdku-Místku. Výhra druhého setu tedy opět připadla týmu SC Prométey Dnipro, 25:17.

Třetí set byl odstartován přímým bodem z podání Oleksandry Milenko. Dnipro získalo náskok vydařeným servisem, bloky i převahou na útoku. Tým hostů se nevzdával a byla zde vidět stále velká bojovnost i přes velké množství pokažených balónů. Na straně Frýdku vystřídala Danielu Šrámkovou na podání Sabina Krejčí, získat bod se ovšem nepovedlo. První eso zápasu dala až hráčka SC Prometey Dnipro, Viktoriia Danchak. Na to tým hostů reagoval timeoutem za stavu 18:10. Z krátkých rozeher se staly dlouhé bojovné výměny, kdy se oba týmy velmi snažily uhrát každý bod. Mezi týmy byl v setu až desetibodový rozdíl, Frýdku-Místku se nepovedlo hru zvrátit. Třetí set skončil 25:15 a celý zápas tedy 3:0 pro Dnipro.

Autor: Klára Zelená, Alžběta Klimtová