10.11.2022

Prostějovské volejbalistky i po šlágru 9. kola zůstávají stále neporaženy

Parádní volejbal nabídl šlágr 9. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 v Prostějově, kde úřadující mistryně hostily libereckou Duklu. V utkání jak na houpačce opět Prostějov dokázal otočit nepříznivý vývoj utkání a nakonec v tie-breaku udržel dosavadní neporazitelnost. V Přerově zapomnělo ukrajinské Dnipro na dva předchozí nezdary a domácí Zubřice moc do hry nepustilo. Bojovnost volejbalistek Frýdku-Místku opět slavila úspěch, favorizované Královo Pole porazily Sokolky v tie-breaku. Pražskému Olympu se na domácí palubovce daří, to potvrdil výhrou nad Ostravou. Šternberk odehrál další vyrovnané utkání, vítězství se však nedočkal, v koncovkách setů byly šťastnější brněnské Šelmy.

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Už potřetí v této sezóně prostějovské volejbalistky dokázaly na vlastním hřišti Národního sportovního centra PV překlopit neblaze rozjetý duel v tiebreakové vítězství. Tentokrát se jim to podařilo v 9. kole UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 proti liberecké Dukle, tudíž i po zápasovém šlágru dál drží svou neporazitelnost. Aktuálně trvá sedm utkání probíhajícího ročníku!

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 3:2 (25:18, 22:25, 22:25, 25:14, 15:12)

Rozhodčí: Horký P., Novák M.

Počet diváků: 300

Domácí: Bajusz, Faltínová, K. Kvapilová, Silva, Smolková, Löff, libero Stavinohová. Střídala: Meidlová

Hosté: Frankevych, Nečasová, N. Kvapilová, Šulcová, Kohoutová, Lyklema, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Blažková, Deisl

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byl to velice těžký zápas. Nezačaly jsme moc dobře, ale během prvního setu jsme se uvolnily a dostaly Liberec pod sebe. Stejně se nám dařilo i ve druhé sadě, bohužel v jednom postavení jsme dostaly spoustu bodů za sebou, tím znejistily, a pustily Duklu zpátky do utkání, nechaly soupeřky včetně mladých střídajících holek rozehrát. Naštěstí jsme se od čtvrtého setu vzchopily a doma znovu zvítězily, potřetí 3:2.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Samozřejmě spokojenost, vyhrát takhle těžké utkání i za dva body je cenné. V porovnání se soupeřem jsme byli lepší v útoku a na bloku, naopak jsme měli problém se víc prosazovat podáním. Lucie Kolářová na liberu vykrývala přihrávkou tři čtvrtě hřiště, s čímž jsme se potýkali. Soupeřky otočily průběh setů z 1:0 na 1:2, ale nakonec se projevila naše silná zbraň v kvalitních útočnicích, což dnes byly zejména Klára Faltínová a Jéssica Silva. K tomu dobře blokovala Raquel Löff, týmově jsme to tedy zvládli.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Smolný závěr pro nás, ale zároveň myslím, že to byl pěkný zápas pro diváka. Byly jsme o dost slabší v útoku a nedokázaly si poradit se soupeřem výborně hrajícím na síti. Nedařilo se nám Prostějov ubránit na bloku ani v poli, což rozhodlo. Prostějov vyhrál zaslouženě, byl lepší. A my máme aspoň jeden bod.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Byl to krásný zápas, ve kterém fanoušci viděli spoustu hezkých dlouhých výměn. Celkově utkání probíhalo hodně nahoru a dolů jako na houpačce, často se střídalo, kdo měl v jednotlivých setech navrch. Škoda tiebreaku, kde jsme udělali několik jednoduchých chyb, výsledek mohl být pro nás veselejší. Přesto jsme dnes hráli odvážný a dobrý volejbal.“

Hanačky rychle vedly 3:1, ale pak je dostala kvalitním servisem pod tlak Nikola Kvapilová a nastal bleskový obrat na 4:8. Vzápětí však oplatila stejnou mincí výborně podávající Jéssica Silva, tudíž okamžitě následovala další výrazná otočka skóre (10:8). Tím se domácí tým dostal do laufu, kromě velmi účinného podání také skvěle útočil i bránil. Masivní trhák na 19:12 se pak sice trochu zasekl (19:15), nicméně zbytek vstupního dějství už byl naprosto jednoznačný – 25:18.

Rovněž zkraje druhé části se na palubovku vrátily větší výkyvy průběžného stavu na obě strany (3:3, 6:3, 6:6, 8:6, 8:8). Hrál se přitom divácky atraktivní volejbal s dlouhými výměnami a působivými údery i zákroky, občas nechyběly ani nevynucené chyby. O něco víc jich dělalo hostující družstvo, kromě toho moravská parta potvrzovala vynikající formu z předchozích střetnutí. Její odskočení na 14:9 se zdálo být klíčové, ovšem Dukla v ten moment hodně zabojovala. Nadmíru dobře servírovala střídající Viktorie Dvořáková, vékáčko znejistělo na přihrávce a náhle se dostaly nahoru oživené soupeřky (15:10 – 15:16, 16:18). Zásadní význam měla jejich pronikavě zvednutá defenziva, zatímco úroveň prostějovské hry šla pod náporem dolů – 22:25.

Nové rozložení sil zůstalo zachováno též v úvodu třetí periody. Čadovy svěřenkyně se trápily, vyráběly hrubky a hned nabraly manko 1:5. Leč jako mávnutím kouzelného proutku se tenhle propad záhy stal minulostí (2:6 – 6:6). Ne nadlouho, neboť Severočešky okamžitě kontrovaly další bodovou sérií na 6:10. Načež pro změnu zabral mančaft kapitánky Simony Bajusz (11:11). Prostě divočina nahoru dolů. Přetahovaná pokračovala až do koncovky, kterou liberecký celek rozhodl třemi výměnami za sebou z 21:21 na 21:24. Za minutu bylo potvrzeno – 22:25.

Ženy zpod Ještědu předváděly své komplexní volejbalové kvality, udržovaly mírnou převahu. Stačilo však jedno postavení nedlouho po startu čtvrtého dějství, aby se Prostějovanky opět chytily (2:2 – 6:2). Náhle patřila palubovka suverénně jim, bezradně naopak působily Gálíkovy ovečky. Herní produkce VK znovu snesla ta nejpřísnější měřítka, což vyústilo v důležitý únik až na 12:4. Markantní náskok sice protivnice částečně dotáhly (16:11), ale víc jim zkoncentrovaný kolektiv bodově tažený Klárou Faltínovou a Jéssicou Silva nedovolil. A naprosto dominoval – 25:14.

Šlo se tedy do tiebraku, v němž měly aktivnější nástup úřadující mistryně republiky (3:1, 6:2). Jenže rozhodnutí zdaleka neznamenalo ani skóre 8:4, protože soubor v čele s produktivní Lucií Šulcovou se obdivuhodně vzpamatoval urychleným srovnáním (8:8). Drama gradovalo a definitivně jej rozsekl ve prospěch domácích jejich finální atak z 9:9 na výsledných 15:12 – 3:2!

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Oba celky disponují mladým hráčským kádrem, což se projevuje místy nevyrovnanými výkony v zápasech. Vzhledem k tomu, že Olymp s výjimkou prvního zápasu s Prostějovem byl doma úspěšný a Ostrava měla zatím ze zápasů venku dvě porážky, tak mírným favoritem zápasu byl domácí PVK Olymp Praha. Předzápasové teorie se potvrdily, Olymp zvítězil po dobrém a hlavně útočném výkonu 3:0 na sety a připsal si další tři body do tabulky.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:0 (25:21, 25:19, 25:17)

Rozhodčí: Velimov, Koutník

Počet diváků: 100

Domácí: Virtová, Gajdová, Kopáčová, Kalhousová, Šimáňová, Poloučková, libero Pešková. Střídala: Brancuská

Hosté: Hadáčková, Kašparová, Buvinić, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Chládková, Vytisková, Dabrowska, Jasečková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):Dnešní zápas se nám velmi povedl. S Ostravou bývají zápasy většinou velice vyhecované, protože se vždy snaží urvat každý balon. Dnes mi ale přišly poněkud odevzdané. My jsme je dobře zatlačily, dobře jsme bránily a jsem ráda, že jsme získaly tři body, jelikož nás čeká velice náročný týden a jsem ráda, že nám první krok vyšel.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Já jsem s dnešní výhrou nesmírně spokojený. To, že jsme vyhráli 3:0, a bylo to relativně snadné, byl pochopitelně nejdůležitější počinek dnešního dne. Trenérsky samozřejmě nějaké chyby objevíme, máme co zdokonalovat a na čem dál pracovat. Vypadá to, že v domácím prostředí ale budeme silným soupeřem, a tak musíme najít zdroj možností, abychom dokázali soupeře zatlačit i na venkovních hřištích. Jak jsem řekl na začátku, jsem velice spokojen, protože je to výhra za tři body a ještě zaslouženě po dobrém výkonu.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Do tohoto zápasu jsme šly s úplně jiným očekáváním. Tak, jak jsme dnes hrály, se do zápasu, který chceme vyhrát, ale nechodí. Soupeřky nás v podstatě celý zápas, až na pár světlých momentů, přehrávaly.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava):„Dneska jsme zápas domácímu celku hodně ulehčili, protože jsme špatně servírovali a nebyli jsme vůbec důrazní. V prvním setu rozhodly dvě nebo tři malé chyby, zejména náš nedůraz na síti. Musíme naši hru změnit, lépe se vypořádat s herními situacemi a všechny hráčky musí více bojovat.“

Před zápasem hráčky a diváci uctili památku a vzdali hold Zdeňkovi Pommerovi staršímu, který v úterý náhle zemřel ve věku nedožitých 77 let a v hale Olympu Praha působil jako trenér 15 let.

Začátek zápasu byl vyrovnaný, zpočátku převládaly nevynucené chyby na obou stranách. Olympu se podařilo odskočit poprvé na stav 8:5. Ostrava hlavně hrou v poli a zvýšenou bojovností se po čase dostala i do vedení 13:12. Potom ale Olymp začal úřadovat na bloku, v útoku se dařilo Kopáčové. Ostrava nic nevzdala, bojovala a stáhla na rozdíl jednoho bodu, 20:19. Koncovka setu byla ale jednoznačně v režii domácího týmu.

Zisk setu domácí hráčky uklidnil a Olymp se rychle dostal do vedení 5:2. Působil jistě na útoku a Ostravu trápil i servisem. Olymp ovšem následně prohospodařil slibný náskok 12:7, Ostrava stáhla na rozdíl jednoho bodu a vyrovnaná bitva pokračovala i nadále. Olymp si ale držel mírný náskok a Ostrava se snažila dotahovat. Ovšem síla útočnic Olympu (Kalhousová, Kopáčová) se prosazovala a domácí hráčky si držely až pětibodový odstup od Ostravy. Dramatická koncovka setu se nekonala, Olymp vyhrál o sedm bodů.

Olymp stejně jako v druhém setu rychle vedl 5:2, důrazně tlačil servisem a nutil ostravské hráčky k chybám. Bodový rozdíl rychle narůstal až na stav 10:3. Jak se stalo již několikrát v minulosti, Olymp polevil a Ostrava se dotáhla na rozdíl jednoho bodu. Jestliže se dalo říci, že úroveň hry se v druhém setu zlepšila, tak ve třetím naopak přičiněním obou týmů zhoršila. Olymp si přesto udržoval dostatečný náskok a zápas dohrál v poklidu a připsal si tři body do tabulky. Ostravské hráčky vyrobily přece jen více nevynucených chyb a na Olymp Praha nestačily.

Autoři: Jiří Trochta, Jakub Zeman, foto Juro

VOLEJBAL PŘEROV – SC PROMETEY DNIPRO

Jednoznačná bitva vyzněla jasně pro hostující hráčky, které nedaly oslabeným Přerovačkám jedinou šanci a bez větších problémů si došly pro pohledné vítězství.

Volejbal Přerov – SC Prometey Dnipro 0:3 (21:25, 9:25, 13:25)

Rozhodčí: Roman Marchner, Daniel Trumpeš

Počet diváků: 200

Domácí: Joanna Atanasova, Michaela Dlouhá, Michaela Zatloukalová, Karina Lazárková, Aneta Köhlerová, Isabel Kovacic, libero Adriana Kulová. Střídaly: Aneta Hůsková, Kristýna Horská, Tereza Baláková, Michálková Jůlie

Hosté: Khober Yevheniia, Grbac Mirta, Stepanenko Margarita, Savard Vicki, Dorsman Svitlana, Daria Velykokon, libero Niemtseva Krystyna. Střídaly: Milenko Oleksandra, Karasova Anastasiia, Jonjev Marija

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Jako bychom si dnes myslely, že soupeřky jsou nějaké nadpřirozené bytosti. Náš výkon byl ustrašený a tak si z nás Dnipro udělalo trochu trhací kalendář. Chyběla nám zraněná blokařka Alicia McClellan, ačkoliv myslím, že obě Anety to dnes za ní na bloku solidně zvládly. A taky nám dělal problémy servis. Místo, abychom pomocí servisu na Dnipro zatlačily, často jsme při podání ztrácely. Musíme to brát jako zkušenost do dalších zápasů.

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Mrzí mě, že jsme nehráli tak, jako jsme hráli koncovku prvního setu. V ostatních fázích zápasu jako bychom až příliš soupeřkám podlehli a neměli se čeho chytnout. Servis nám vůbec nešel a ztráceli jsme hodně v postaveních, byť holky se s tím praly statečně. Každopádně nahradit Aliciu McClellan bylo těžké. Každopádně, soupeř byl mimořádně kvalitní a zkušený. Naplno nám ukázal rozdíl mezi námi a jimi coby plně profesionálním týmem. Pokud jsme byli jednou z jejich generálkou na Ligu mistrů, tak jsme to trochu odnesli. Ale život jde dál a soustředíme se na další zápas, který nás čeká v sobotu.

Vicky Savard (kapitánka SC Prometey Dnipro): Po dvou předchozích prohrách jsme se na tento zápas hodně soustředily a připravovaly. Hledaly jsme s trenéry řešení, co zlepšit a změnit, abychom uspěly. Snažily jsme se být o dost agresivnější ve hře a precizní na servisu. Tím myslím, že jsme přerovský tým dostávaly často z postavení, díky čemuž se k nám vracely snadné míče. Byly jsme velmi dobré na útoku a i přes pár slabších momentů jsme si dokázaly udržet pozornost a konzistentnost po celé utkání. Za to i za výhru jsem velmi šťastná.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro):Dnes jsme ukázali velkou zkušenost a hlavně skvělé nasazení a bojovnost. Jsem velmi rád, že jsme se dokázali po dvou prohrách zvednout, předvést kvalitní výkon a vyhrát. Jako maximalista jsem ovšem v naší hře viděl stále nějaké rezervy a prostor pro zlepšení. Budeme na tom tvrdě pracovat. Velmi děkuji Českému volejbalovému svazu za to, že si nás vzal pod křídla a že můžeme hrát volejbal.“

Přerov vstoupil do prvního setu zaskočeně, čehož využily hostující hráčky dokonale a vybudovaný náskok ze začátku setu pohodlně udržely i přes zlepšenou hru domácích v závěru setu. Ten nakonec skončil v poměru 21:25.

Zdálo se, že v druhém setu se bude jednat o mnohem vyrovnanější bitvu, bohužel opak byl pravdou a kompaktní ukrajinský tým zabral a Přerov deklasoval 9:25. Z tohoto průběhu hry se domácí hráčky již nedokázaly otřepat, a i třetí set tak byl i přes několik dobrých momentů jasnou záležitostí a skončil poměrem 13:25.

Je potřeba uznat velkou sílu hostujících hráček, které přijely do Přerova napravit předešlé dva prohrané zápasy. Už od samého začátku bylo jasně vidět, že si jdou velice sebevědomě za svým cílem. Přerovu se nedá upřít bojovnost a zarputilost, která ovšem na dobře hrající soupeře dnes nestačila.

Autoři: Jan Leitkep, Václav Havlík, foto J. Pořízek

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KRÁLOVO POLE

Na palubovce Sokola Frýdek-Místek se odehrál souboj třetího a osmého týmu extraligové tabulky. Papírovým favoritem, dle postavení v tabulce, bylo tým Králova Pole. Frýdku se podařilo na přípravném turnaji v Bratislavě Brno sice porazit, to však nastoupilo bez svých opor, které se připravovali na MS. A jak to dopadlo dnes?

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Královo Pole 3:2 (18:25, 25:22, 25:18, 13:25, 15:13)

Rozhodčí: Slezák J., Ostranský T.

Domácí: Dvořáčková, Petrová, Mello, Tkáčová, Livingston, Strušková, libero Teperová. Střídaly: Shumeiko, Šmídová,Smýkalová, Šrámková, Krejčí

Hosté: Prchalová, Hrušecká, Moreno, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Kuníková, Stojković, Kamasová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Servis a příjem byl dneska alfa a omega celého zápasu. Ve čtvrtém setu došlo klasicky k polevení našeho výkonu a myslely jsme si, že to půjde samo. Málem nás to stálo zápas. V dalších zápasech musíme mít koncentraci po celý zápas, ať bodujeme za tři body. Ovšem jsem moc ráda za vítězství, každý bod se počítá.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Z počátku nervózní zápas, kdy soupeř byl lepší na servise a tím měl usnadněnou obranu. Následně jsme zpřesnily přihrávku a dostaly soupeře pod tlak. Na čtvrtém setu bylo pozitivní, že u nás nastoupily mladé hráčky z lavičky a získaly první ligové zkušenosti. Pátý set jsme nezačaly vůbec dobře, ale bojovností a týmovým pojetím hry jsme obrátily vývoj a vyhrály utkání.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „V důležitých fázích zápasu nás zradila přihrávka. Frýdek zatlačil na servisu a my se nedokázaly prosadit. Naší velkou slabinou dnes byla obrana.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Utkání se nehodnotí lehce. Přestože jsme Frýdek-Místek ve všech statistikách předčili, soupeř nás dokázal svou houževnatostí přetlačit. V zásadních momentech jsme se nevyrovnali s podáním soupeře a ani obranou v poli. V rozhodující chvílí si soupeř vítězství vybojoval.“

V prvním setu do stavu 15:15 se bojovalo o každý míč. Poté hostující Královo Pole zlepšilo hru na síti a set s přehledem vyhrálo.

Druhý set měl vyrovnaný průběh, bojovalo se o každý míč. Za stavu 21:21 odskočily domácí volejbalistky a uhrály koncovku ve svůj prospěch.

Ve třetím setu byly Sokolky lepším týmem. Vedly 8:5, 11:7 a 23:14. Brňanky stáhly na 23:18, ale poslední míče opět byly v režii domácích.

Ve čtvrtém setu jako by Frýdku došel dech a na hřišti jednoznačně dominovala sestava Králova Pole. Domácí tým v tomto setu prostřídal celou sestavu, ale nic nepomohlo.

Do tiebreaku lépe vstoupilo Brno, dostalo se do vedení 5:2 a 9:6. Domácí hráčky Frýdku-Místku nic nevzdaly a vyrovnaly na 9:9. Vedly 11:9, ovšem Brno dokázalo opět srovnat na 12:12. Následně ovšem poslední tři rozehry pro domácí tým odpodávala blokařka Mello a domácí tak slaví vítězství 3:2.

Autor: Adam Černý, foto Pavel Netolička

TJ SOKOL ŠTERNBERK –  VK ŠELMY BRNO

Volejbalistky Sokola Šternberk nastoupily v 9. kole UNIQA extraligy doma proti celku brněnských Šelem.

TJ Sokol Šternberk – VK Šelmy Brno 0:3 (23:25, 22:25, 25:27)

Rozhodčí:  Olt, Kubinec

Počet diváků: 110

Domácí: Ramajová, Látalová N., Kořínková, Kochetkova, Weidenthalerová, Piantkovska, libero Chaloupková. Střídaly: Látalová Z., Vyjídáková

Hosté: Benediktová, Dubianska, Kyrychenko, Marková, Širůčková, Pluhařová, libero Chevalierová. Střídaly: Mokrá, Podhrázká, Kozubíková

Aneta Weidenthalerová, (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím si, že zápas jsme nezačaly dobře, ale pak jsme se do toho dostaly, začaly jsme bojovat, dokonce jsme byly každý set ve vedení, ale bohužel jsme nikdy nedokázaly dotáhnout do úplného konce. Zase bojovný výkon, ale pořád nám chybí to štěstí na konci.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Tak opět zápas jako naše předchozí, kdy důstojně hrajeme se soupeřem, ale když se dostaneme malinko nad něj, tak prostě nemáme tu sílu dotáhnout to do vítězného konce. Budeme na tom muset asi zapracovat víc a hold děvčata jsou mladá a potřebují taky získat zkušenosti. Doufám, že to brzy prolomíme.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Tenhle zápas byl o prsa. Myslím si, že v koncovce jsme ukázaly, že dokážeme hrát, že chceme vyhrávat a že hrajeme jako tým bojovně a doufám, že takové infarktovky už dál nebudou, protože už mám svůj věk.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Víme, že tady to bývá těžké, že Šternberk je agresivní, dobře brání, dobře podávají, což se vyplnilo. My jsme ukázali zkušenost v těch dvou koncovkách, kde jsme to prostě zlomili a k tomu i štěstí, protože dohrát takové dvě koncovky, to se moc často nestává. Soupeř se trošku dostal, možná pocítil, že by mohl a tam se zlomil. Jinak ten výkon od nás byl dneska takový nemastný neslaný. Nevím, jestli to bylo ze strachu, neřekl bych strach, ale prostě tlak na tom, že tady máme vyhrát a asi to podle toho trošku vypadalo.“

Dnes se ve Šternberku odehrál velmi vyrovnaný zápas s hostujícími Šelmami Brno. V úvodu prvního a druhého setu začal tým Šternberka s nasazením a převahou, ale zhruba v půlce setu se hra začala obracet. Týmu Šelem se podařilo útočit po slabším servisu domácího týmu a vyhrát tak první set 23:25 a druhý set 22:25. Ve třetím setu vedl domácí tým až do koncovky, kde hostující tým ukázal své kvality a bod za bodem stáhnul vedení a ze stavu 24:20 otočil na 25:27 a tím k celkové výhře 0:3.

Autor: Filip Koryčanský