14.10.2023

První brněnské derby v sezóně jednoznačně ovládly hostující Šelmy

Sobotní zápasy 3. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2023/24 byly téměř všechny v režii domácích týmů. Jediný, kdo „loupil" na soupeřově palubovce, byly v brněnském derby Šelmy.

VK KRÁLOVO POLE – VK ŠELMY BRNO

První brněnské derby letošní sezóny, na které dorazilo do Králova Pole více než 600 fanoušků, poznamenal náročný program domácích hráček, pro které byl kvůli kvalifikačnímu turnaji Champions League sobotní zápas už čtvrtým během uplynulých osmi dnů. Na Šelmy Brno tak unavené svěřenkyně Erika Nezhody nestačily ani v jednom setu, a tak si hostující tým připsal do tabulky plný počet bodů.

VK Královo Pole – VK Šelmy Brno 0:3 (19:25, 18:25, 16:25)

Rozhodčí: Kavala T., Kubinec J.

Počet diváků: 610

Domácí: Pelikánová, Jelínková, Gronichová, Kuníková, Pavlíková, Kormendyová, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Prchalová, Křižanovská, Stojanovic, Hrušecká

Hosté: Šmídová, Janečková, Benediktová, Bjerregard Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová.  Střídala: Píchalová

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Bohužel se na nás podepsala únava z předchozího týdne a v zápase jsme se trochu topily. Nevycházelo nám to, co se normálně daří, a utekly jsme i z taktiky. Je to velká škoda, věřím, že se ale rychle zase zvedneme.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Šelmám k bezchybnému výkonu. Dnes jsme hráli čtvrté utkání v osmi dnech. Holky chtěly bojovat, ale už to prostě nešlo.”

Pavla Šmídová (kapitánka VK Šelmy Brno): „Na Vodovku jsme jely s tím, že to nebude jednoduchý zápas, protože KP odehrálo dvě velmi kvalitní utkání v Lize mistryň. Vůbec jsme si nepřipouštěly, že by holky z KáPéčka mohly být unavené, ale určitě se to na nich podepsalo. Obrovský rozdíl byl dnes na servisu a přihrávce, my jsme odpřihrávaly asi všechny podávající hráčky, což byla alfa omega celého utkání.“

Jaromír Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Podali jsme dnes velmi koncentrovaný výkon, náš tým splnil všechny taktické pokyny. Domácí asi byly přetažené z Ligy mistrů a hrály možná s větším respektem, než by bylo žádoucí. Jsem ale moc rád, že jsme dnešní zápas měli celou dobu pod kontrolou.“

V první sadě se dostaly rychle do vedení Šelmy (3:7), při servisu Denisy Pavlíkové se jim ale KP Brno přiblížilo na dosah (9:10). Při podání hostující kapitánky Pavly Šmídové však její tým znovu Královu Poli odskočil (10:15) a v závěru sady se propracoval až osmi setbolům (16:24). Tři z nich ještě domácí volejbalistky odvrátily, na víc už ale nestačily (19:25).

Druhý set byl v úvodu tahanicí o každý míč a po esu Kataríny Kormendyové byl stav stále srovnaný (9:9). Ve střední pasáži však začaly za lepší konec tahat znovu hostující hráčky, a tak si vzal za stavu 14:18 Erik Nezhoda oddechový čas. Královo Pole bohužel i po něm recept na soupeřky hledalo marně a Šelmám díky tomu patřila také druhá sada (18:25).

Začátek třetího dějství byl vyrovnaný (4:4), Šelmy pak ale uzmuly tři body v řadě a Královo Pole zastavilo hru (4:7) time outem. Eso Simony Jelínkové ještě přiblížilo domácí tým k soupeřkám na rozdíl dvou bodů (8:10), poté však začal hostující tým na hřišti úřadovat znovu. Za stavu 9:15 si vzal Erik Nezhoda oddechový čas, Šelmám se ale dál dařilo v útoku i na bloku (9:17). Do koncovky vstupovaly svěřenkyně Jaromíra Vlka s náskokem devíti bodů (11:20) a o vítězi setu, ani zápasu už nebylo pochyb (16:25).

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Dukla Liberec jako loňský vítěz základní části a bronzový medailista v prvním utkání na domácí palubovce přivítal děvčata ze Šternberku. Sokol se ziskem pouhých osmi bodů loni umístil na posledním místě, ale pro letošní sezónu citelně posílil o hráčky z Polska. Přesto byly domácí hráčky pro tento duel horkým favoritem. V prvním utkání letošního ročníku přivezly svěřenkyně manželů Gálíkových tři body z Přerova a Šternberk nečekaně získal bod doma s Ostravou a v předehrávce 9. kola nestačil na velmi silný Prostějov. Sobotní utkání nakonec žádné překvapení nepřineslo, liberecké hráčky předvedly velmi kvalitní bezchybný volejbal po celé utkání a zaslouženě zvítězily bez ztráty setu 3:0.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:23, 25:15, 25:13)

Rozhodčí: Patrik Koutník, Alexander Nedbálek, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 237

Domácí: Diana Frankevych, Kateřina Kvapilová, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, Taira Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Viktorie Dvořáková. Střídaly: Anna Pragerová, Jana Fixová

Hosté: Anna Přibylová, Aleksandra Deptuch, Lucja Laskowska, Martyna Kłoda, Aneta Weidenthalerová, Dana Cohen, libero Amálie Vyjídáková.

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsem velmi ráda, že jsme vyhrály první domácí utkání za tři body a 3:0. Ze začátku to nebylo lehké. Měly jsme zde pár chyb na bloku, ale nakonec jsme ten set zvládly na útoku a na podání. Jinak jsem velmi spokojená. Víme, na čem ještě musíme zapracovat do dalších zápasů.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes to bylo krásné utkání, s krásným výsledkem pro nás. Myslím si, že Šternberk hrál v prvním setu velice dobře a my jsme museli předvést to nejlepší, co můžeme. Další dva sety jsme měli pod kontrolou. Bylo to naše první domácí utkání, proto zde bylo možná ze začátku trochu nervozity. Ale zvládli jsme to za 3:0, takže opět pochvala holkám a spokojenost s výsledkem.“

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Pro nás je vždy těžké, že začínáme každý set za stavu 0:4. Potom je to pro nás obtížné s tak dobrými týmy uhrát lepší výsledek. V prvním setu jsme bojovaly a držely s Libercem krok. Potom se už rozehrál a měly jsme to hodně těžké. Liberci gratulujeme k vítězství.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): První set začal soupeř opravdu velice dobře. Nám se podařilo Duklu v koncovce dotáhnout, ale špatnou volbou nahrávky se nám nepodařilo srovnat na 24:24 a ukončili jsme si ten set sami. Bohužel bylo to v době, kdy se nám útočně začalo dařit. Potom jsme se dostali do psychického tlaku a nemohli jsme se pořádně zvednout. Je to ale velká škoda, protože občas dokážeme zahrát opravdu krásný volejbal, ale dnes to nebylo ono.

Dukla vyrukovala na Šternberk kvalitní obranou na síti. Hráčky hostujícího celku se snaží za každou cenu tvrdě zakončit a výsledkem jsou dvě nevynucené chyby na útoku a krásný blok Lucie Herdové (4:0). Přesto se Sokolu daří po nevynucené chybě Dukly přiblížit na jediný bod (6:5). Lucia Herdová přesným zakončením zvyšuje vedení Dukly (8:5). Po chybě na nahrávce Dukly (přesah nahrávačky) a dobře sehraném signálu středem se Sokol dostává za stavu 9:10 do vedení (smeč Lucja Laskowska). Při podání Kateřiny Kvapilové hosté míří do těsného autu a Dukla se vrací do vedení (12:11). Další nevynucená chyba Sokola na útoku, tentokrát z pipe, rychlík domácí kapitánky Kláry Vyklické a tvrdé zakončení Diany Frankevych nenechává v klidu trenéra hostí Miroslava Jehláře, který žádá time (17:13). Po bloku Kateřiny Kvapilové přidává Dukla další plusový bod a s velkým náskokem spěchá do koncovky prvního dějství (19:14). V závěru setu se několikrát v poli Sokola vyznamenává Amálie Vyjídáková a výsledkem je time i na straně domácího celku (22:19). První setbol utkání přichází po další smeči Sokola do velkého autu (24:20). První setbol odvrací středem Dana Cohen a druhý z hlavního kůlu Aneta Weidenthalerová a máme tu druhý time Dukly (24:22). Na jediný bod snižuje o bloky Dukly Aneta Weidenthalerová. Až zalívka Aleksandry Deptuch z pipe po velmi dlouhé výměně končí v síti a domácí získávají první sadu v poměru 25:23.

Druhý set na podání začíná Diana Frankevych a Dukla opět bodově odskakuje (4:0 – 2x eso). Další kvalitní podání v provedení Kateřiny Kvapilové přináší třetí a čtvrté eso Dukly v tomto setu a první oddechový čas Sokola (8:2). Po návratu Sokola na hřiště se opět začíná hostům dařit v poli a na útoku Martyně Kłoda, výsledkem je snížení na rozdíl dvou bodů (8:6). Druhá polovině setu patří Dukle. Bezchybnou hrou a kvalitním podáním se dostává do vysokého bodového náskoku (18:11 – time Sokol), na který již hráčky Šternberku nenašly odpověď a za stavu 24:15 tu máme první setbol druhé sady (nahrávačka Anna Přibylová zalila na svoji stranu). Hned první setbol je využit čistým esem (eso Klára Vyklická).

I ve třetím dějství se Dukla ujímá vedení 4:0, tentokrát se na útoku vyznamenává Lucia Herdová. Při podání Lucie Herdové se středem velmi tvrdě prosazuje domácí kapitánka Klára Vyklická a oddechový čas Sokola na sebe nenechává dlouho čekat (9:2). Po time se hra začíná vyrovnávat. Obě družstva se pravidelně střídají na podání a k vidění jsou velmi pěkné výměny z obou stran. Až při podání druhé domácí nahrávačky Anny Pragerové Dukla navyšuje své vedení zásluhou chyb Sokola (16:9 – time Sokol). Fan klub Dukly vyburcoval všechny diváky a za velkého skandování domácí hráčky přidávají další dva body (18:10 – smeč Jana Fixová). Sokol utkání již pouze dohrává a mečbol na sebe nenechává dlouho čekat. Nikola Kvapilová většinou tvrdě útočí, ale tentokrát krásně zalila za blok a cela hala stojí, máme tu první letošní mečbol v liberecké sportovní hale (24:13). I poslední míč patří Nikole Kvapilové, která tentokrát tvrdě zakončuje a je konec utkání, domácí vítězí 3:0.

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – VOLEJBAL PŘEROV

Domácí volejbalistky po výhře na Olympu hostily v rámci 3. kola Přerov. Olomoucký tým od začátku zápasu diktoval tempo hry, agresivním servisem a útokem vyhrál jasně ve třech setech 3:0.

VK Šantovka Olomouc UP – Volejbal Přerov 3:0 (25:17, 25:17, 25:21)

Rozhodčí: Hladišová M., Ištvanech M.

Počet diváků: 250

Domácí: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Farská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídala: Šotkovská

Hosté: Kohoutová, Tinklová, Lazárková, McClellan, Kovačič, Vajdová, libero Kulová. Střídaly: Oujezdská, Hůsková, Zatloukalová

Adéla Farská (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP):„My jsme byly dnes agresivnější na servisu. Chtěly jsme s holkama podávat i za cenu občasných chyb riskantně. Přerov měl s naším servisem potíže a nám usnadňoval útok i obranu. A přestože ještě nejsme úplně sehrané, tak jsme některé míče dokázaly uhrát a poradily jsme si s tím dobře. Byly jsme dnes díky servisu lepší v poli i v útoku.

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Zápas nebyl nějak pohledný a byl o chybách na obou stranách. Nám se vždy podařilo v každém setu odskočit a držet náskok. Nicméně vidím u nás ještě spoustu práce a hodně hodin dřiny, abychom se zlepšili a sehráli se.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Nic jsme dnes nepředvedly, bez servisu a obrany se nedá hrát. Bylo to z naší strany mrtvé, nehrály jsme vůbec to, co umíme, co trénujeme. Nedokázaly jsme Olomouci vzdorovat, neporadily jsme si v obraně s Artyshukovou.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Domácí byli ve všem lepší, hráli jsme hrozně, naše hráčky by se měly zamyslet nad sebou, takto se extraliga nehraje. Já se stydím za náš dnešní výkon. Nebylo tam nic. Nepodávali jsme, neútočili, nečapali, nebránili, asi měly některé už víkend.“

Domácí tým šel do vedení 3:1, na podání byla Nowak, Přerov pak srovnal smečovaným servisem Lazárkové. Pak přišla na podání domácí smečařka, Ukrajinka Artyshuk, Olomouc vedla 6:3 a přišel první oddechový čas trenéra hostí Vlčka. Olomouc ale stále navyšovala vedení, po smeči kapitánky Farské a bloku přerovského útoku už vedla 13:7. Za stavu 16:9 si hostující trenér bral druhý time-out. Střídající Oujezdská z Přerova snížila třemi body z podání na 13:17 a hráčky k lavičce si volal také domácí kouč Drešl. Pomohlo to, kapitánka Farská získala čtyři body a Šantovka vedla o osm. Přerov pak střídáním nahrávaček a agresivním podáním Vajdové snížil na 17:23. Smeč Nowak přinesl první setbol a podání Shevkenek přinesl po vítězství 25:17 set domácímu celku.

V začátku druhého setu vedla pořád mírně Olomouc, po ulívce Fedchuk 7:4. Přerov se držel blízko, ale vysoká Artyshuk mu dělala potíže se svými útoky, a tak domácí tým stále vedl o dva či jeden bod. Postupně však Olomouc náskok navýšila na 17:13 a přímým bodem Shevkenek z podání už to bylo 20:14. Hostující hráčky naopak kazily podání a po smeči Artyshuk UP zopakovala výsledek prvního setu, vyhrála 25:17.

Ve třetím setu VK Šantovka Olomouc UP opět od začátku diktovala tempo hry a první body povolila Volejbalu Přerov za stavu 5:0. Olomouc v hanáckém derby nepouštěla soupeře do hry, po bloku Nečasové při servisu Farské vedla 10:4. Přerov měl potíže s příjmem i útokem Olomouce, při podání Kanaďanky Shevkenek už to bylo 14:8. McClellan pak dvěma bloky snížila a hostující Přerov se chytal šance. Domácí hráčky ale zabraly a vedly zase šestibodovým rozdílem 19:13. Přerov ještě snížil na 16:19, ale dva bloky Nečasové daly Olomouci klid.  Zápas zakončila smeč Artyshuk, domácí hráčky vyhrály 25:21 a celý duel 3:0.

Autor: Radek Heloňa

TJ OSTRAVA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

TJ Ostrava zahájila sezonu utkáním ve Šternberku, kde zvítězila 3:2 nad domácími hráčkami a zapsala tak první body do extraligové tabulky. V prvním domácím utkání letošního ročníku volejbalové extraligy přivítaly svěřenkyně trenéra Pommera v derby hráčky Sokola Frýdek-Místek. Svěřenkyně trenérky Dedkové také odehrály už jedno utkání. Poradily si v pětisetové bitvě s hráčkami KP Brno. Oba celky měly před utkáním shodně po dvou bodech a usilovaly o další. Ve třech setech nakonec zvítězil domácí tým.

TJ Ostrava – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:13, 25:17, 25:20)

Rozhodčí: Slezák J., Ostranský T.

Domácí: Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Jedličková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková. Střídaly: Kašparová, Mikelová

Hosté: Strušková, Dvořáčková, Petrová, Krejčí, Doshkova, Agbolossou, libero Kulová. Střídaly: Böhmová, Michalčíková

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Chtěla bych nás dnes pochválit za super vstup do setů, kdy jsme soupeře zatlačily a zaslouženě vyhrály. Zároveň moc děkuji fanouškům, kteří vytvořili na hale skvělou atmosféru hodnou derby.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme byli daleko lepší ve všech činnostech a soupeře jsme v utkání prostě moc k ničemu nepustili, ale zůstáváme na zemi a jedeme dále. Dnes jsme byli daleko lepší na útoku, měli jsme okolo padesáti procent a dobře jsme bránili. Holky hrály zodpovědně a s dobrým přístupem. Chtěl bych říci fanouškům, že chceme jejich podporu, chceme, aby chodili do hlediště ještě ve větším počtu. Holky je super výkonem prostě zvou do haly, teď hrajeme sérii utkání doma a fanoušci jsou prostě výborní a nám to pomůže.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnes nás soupeř zatlačil servisem, měl skvělou obranu jak v poli, tak na síti. My jsme je nedokázaly ubránit, nemáme snad žádný blok, nevím teď přesně. Neplnily jsme taktické pokyny, co jsme si řekly, a nevycházelo nám to. Do dalších utkání si musíme sednout a jít dále. Zatím je to začátek ligy, takže pořád se sehráváme, máme nové hráčky, které s námi trénovaly asi jen tři tréninky, takže tam chybí souhra. Doufám, že to bude lepší, dnes jsme se moc nepředvedly.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „My jsme do utkání vstupovaly velmi nesehraní, protože jsme na začátku týdne v podstatě měly osm hráček na tréninku, takže bylo to vidět, že přišly nové hráčky a některé hráčky jsme pouštěly na juniorskou extraligu, takže ten tým byl dnes velmi nesehraný, což bylo vidět.“

Do utkání lépe vstoupil hostující celek, který vedl brzy 3:1, avšak Ostrava rychle srovnala na 3:3. Díky esům Petry Kojdové a výborné souhře útočících hráček domácí volejbalistky brzy soupeři odskočily na 9:3. Po chybě Jasečkové na útoku hostující tým snížil, Ostrava pak přidala další dva body a vedla 11:4. Šestibodové vedení hájila Ostrava za stavu 12:6, Frýdek-Místek ale dvěma chybami daroval Ostravě další body. Od stavu 14:7 začaly hostující hráčky snižovat manko ve skóre (14:10), Ostrava ale zabrala v útoku a do koncovky šla ve vedení 20:11. V koncovce první sady se Frýdku-Místku podařilo jen korigovat skóre na 25:13.

Druhý set nabídl vyrovnaný úvod do stavu 3:3. Dva úspěšné bloky a útok Jasečkové znamenal vedení domácích 6:3. Poté přišla na řadu série úspěšných útoků na obou stranách, nejprve Strušková snižovala na 6:4 z pohledu Ostravy, domácí celek ale odskočil na 8:4, později svítilo na ukazateli skóre 9:7 pro Ostravu. I v dalším průběhu setu si Ostrava držela náskok před soupeřem, když vedla 11:8, 13:10 a 16:12. Náskok domácích hráček před koncovkou narostl na pět bodů (20:15). Po několika úspěšných útocích byl stav 23:17 pro domácí, dvě chyby hráček Sokola znamenaly konec setu. Ostrava v něm zvítězila 25:17.

Úvod třetího setu provázely chyby na podání na obou stranách. Za stavu 4:4 bylo vyrovnáno, poté si vedení vzal Frýdek-Místek (5:4), Ostrava ho ale stáhla na svou stranu (7:5, 8:6). Za stavu 10:6 pro domácí už byl náskok čtyřbodový. Sokolky ale zbraně nesložily a dokázaly snížit náskok Ostravy na rozdíl jediného bodu, když snížily na 13:12, později na 16:15. Srovnáno bylo za stavu 19:19 a 20:20. Koncovka třetího setu však jednoznačně patřila domácí Ostravě, která už soupeři nepovolila bodovat. Ostrava tak zvítězila 25:20 a celkově svého soupeře přehrála 3:0 na sety. Hráčkou utkání byla vyhlášena domácí smečařka Petra Kojdová.

Autor: Radek Karnufek, foto Roman Krejčí

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Ve 3. kole extraligy žen ČR 2023/24 na sebe v hale Národního sportovního centra Prostějov narazili dva papíroví spolufavorité soutěže. Pořádající VK měl náročný duel proti pražskému Olympu dvě sady ve své moci, načež se utkání změnilo v divočejší záležitost plnou nadměrně velikých zvratů, jež prostějovský ansámbl ve finiši rozkolísané přetahované ustál k dosažení cenné čtyřsetové výhry.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:1 (25:19, 26:24, 22:25, 25:19)

Rozhodčí: Olt J., Peloušek J.

Domácí: J. Smolková, Trnková, Šunderlíková, Meidlová, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídaly: M. Smolková, Abendroth, Dvořáková

Hosté: Kalhousová, Žáková, Brancuská, Hodanová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Vlčková, Gajdová, Brichtová

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „První dva sety jsme soupeře tlačily na servisu, dobře bránily a dodržovaly všechno, co jsme si řekly na poradě před utkáním. Třetí set jsme naopak začaly velice špatně, prohrávaly tuším o deset bodů. Potom jsme chytily druhý dech a hrály spolu krásně, bohužel koncovka nám nevyšla. Olymp se tím dostal zpátky do zápasu, čtvrtý set pak byla dlouho tahanice. Až v závěru jsme znovu přitlačily podáním, hrály víc svůj volejbal a dokázaly zvítězit 3:1, za což jsme po takovém průběhu určitě rády.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Očekávali jsme velký boj, protože Olymp dokázal v týdnu dvakrát přesvědčivě vyhrát zápasy Challenge Cupu v Nizozemsku. Podívali jsme se na ta utkání a na soupeře se dobře připravili, některé věci se nám povedlo účinně přenést do hry. Hlavně jsme ve všech třech vítězných setech extrémně bodovali útokem, skórovali jím dvacetkrát v první, jednadvacetkrát ve druhé a devatenáctkrát ve čtvrté sadě. Na druhou stranu jsme někdy útoky zbytečně kazili. Největší komplikace však byly, že když jsme se dostali do problémů na přihrávce, tak jsme pak volili špatná řešení a hráli jalově. Proto vznikla tak velká ztráta ve třetím setu, kterou jsme sice smazali, ovšem závěr nezvládli. Nakonec ale přišlo zlepšení a s výsledkem můžeme být i přes nedostatky spokojeni.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Doufaly jsme, že dnes navážeme na dvě vítězství z evropského poháru, kde se nám oba zápasy vydařily. Nezačaly jsme však dobře, soupeř nás tlačil ve všech činnostech a byl lepší. Škoda těsně ztracené koncovky druhého setu, ale ve třetím jsme navázaly skvělým výkonem, měly velký náskok, přesto se o něj v závěru bály. Většinu čtvrté sady pak vedl Prostějov, my jsme pořád jen dotahovaly a v tom se nám hraje hůř. Spíš potřebujeme se našimi činnostmi i agresivní útočnou hrou dostat nahoru, mít navrch.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Nezbývá nám než poblahopřát domácím k zaslouženému vítězství. Bylo to dlouhé utkání, řekl bych v některých chvílích i dramatické, zejména v koncovkách druhého a třetího setu. Tam jsme se vrátili do zápasu, výrazně vedli, pak to zdramatizovali a přece jen úspěšně dohráli. Čtvrtá sada už ale patřila soupeři. Celkově jsme byli lepší na servisu a měli i víc vítězných bloků, ale ve volejbalu rozhoduje útok, který byl dominantní na straně Prostějova rozdílem sedmnácti procent úspěšnosti. Tahle převaha dala klíčový ráz většině střetnutí, díky tomu domácí tým vyhrál, k čemuž mu ještě jednou gratuluji.“

Hned v úvodu hostující bloky třikrát zastavily smečující Pavlu Meidlovou (1:0 - 2:4), ale ta vzápětí dobře servírovala a okamžitě tak přišel čtyřbodový obrat ve prospěch domácího družstva na 6:4. Hanačky lépe podávaly, bránily i zakončovaly, proto brzy přidaly další trhák (8:7 - 12:7). Herně se dařilo všem členkám vedoucího týmu a díky tomu udržoval bezpečný náskok, než se pražský výběr výrazně zvedl při účinném servisu Pavlíny Šimáňové. Nicméně dotažení pěti výměnami za sebou z 19:12 na 19:17 znamenalo pouze zdramatizování, nic víc. Koncovka totiž měla jednoznačný průběh v režii drtivé ofenzivy Karin Šunderlíkové - 25:19.

Začátek druhé části kopíroval svým vývojem tu první. Vékáčko znovu rychle ztrácelo 1:3, aby stejně bleskově otočilo na 6:4. Následně ale PVK srovnal (8:6 - 8:8) a potom nějakou dobu hořel rovnocenný boj dlouhých výměn. Moravská parta, výtečně tažená Šunderlíkovou, ale zase odskočila na 13:10 a 15:11, ovšem o rozhodující moment nešlo, protože soupeřky pro změnu hned skóre zkorigovaly (15:14). Vzdorující Olymp stále dotíral na těsný kontakt a když zlikvidoval tříbodové manko (19:16 - 20:20), šlo se do dramatického závěru. V něm měly mírné favoritky za stavu 24:22 dva setboly v řadě, jež protivnice odvrátily, leč vzápětí už třetí možnost byla využita - 26:24.

Prostějovský kolektiv tak směřoval k vítězství, zkraje třetího dějství tuhle tendenci ještě podpořil (3:0). Jenže Pražanky se nenechaly deprimovat a záhy kontrovaly svým vlastním náporem. Na straně VK náhle vzrostla míra chybovosti, zatímco celek z metropole se chytil perfektním úsekem při velice dobrém servisu Moniky Brancuské, bodová šňůra na 4:12 vnesla do střetnutí opravdu pronikavý zvrat. Mitáčovy svěřenkyně pak sice třikrát inkasovaly (7:12), avšak herní krize Matušovova souboru pod jejich tlakem dosáhla takových rozměrů, že hostující celek dominoval, 7:18. O obří výhodu je ale připravila neskutečná reakce domácích lvic, které během dvou postavení masivním vzepětím vyrovnaly na 20:20. Úplný finiš nicméně nezvládly - 22:25.

Divoká houpačka v režii obou družin vnesla do bitvy pořádnou porci adrenalinu i emocí. Tím spíš, že v nástupu do čtvrté periody se dostavila další prudká zhoupnutí (0:2, 4:2, 4:4, 7:4, 8:11, 12:11, 12:13, 14:13). Sokové pořád střídali různě (ne)úspěšné momenty tam či onam, o stabilitě se nedalo vůbec mluvit. Špíl tím dostal poněkud bláznivý nádech a šlo jen o to, kdo se s danou situací zdárněji popere. Dokázala to hanácká ekipa, proto svým posledním zkvalitněním nakonec zaknihovala tříbodový triumf - 25:19 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend