5.11.2022

První domácí utkání KáPéčko zvládlo poprvé v letošní sezóně za tři body

V 8. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 se více dařilo domácím týmům. Volejbalistky Králova Pole své letošní prvním domácí utkání proti stále oslabenému Šternberku proměnily v zisk tří bodů, olomoucké vysokoškolačky ukončily vítěznou sérii Sokola Frýdek-Místek. Dukla Liberec dala zapomenout na poslední domácí zaváhání a vcelku snadno přehrála překvapení minulého kola, pražský Olymp. Jediným týmem, který „oloupil“ na soupeřově palubovce, byly brněnské Šelmy, které vůbec nedaly šanci Přerovu k zisku dalších bodů do tabulky. 8. kolo uzavře nedělní utkání ukrajinského Dnipra s Prostějovem.

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Královopolské volejbalistky se v sobotu v podvečer poprvé v letošní sezóně představily doma a k radosti více než čtyř stovek fanoušků porazily své soupeřky ze Šternberka bez ztráty setu. Hostující tým šlapal domácím na paty pouze v prvních dvou sadách, pak už byl zápas zcela v režii svěřenkyň Erika Nezhody, které si na svoje konto zaslouženě připsaly tři vítězné body.

VK Královo Pole – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:22, 25:23, 25:16)

Rozhodčí: Peloušek J., Novák M.

Počet diváků: 425

Domácí: Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, Kuníková, libero Digrinová. Střídaly: Stojkovic, Prchalová

Hosté: Ramajová, Látalová N., Kořínková, Kochetkova, Weidenthalerová, Látalová Z., libero Chaloupková.  Střídaly: Vyjídáková, Truksová

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes jsem si to moc užila, vyhrály jsme 3:0 a máme všichni obrovskou radost. První dva sety byly z naší strany trošku nervózní, byl to přece jenom první domácí zápas sezóny. Moc děkuji našim úžasným fanouškům, kteří nám pomohli, a bylo jich opravdu hodně. Dnes jsme jim ukázali, jak by naše hra mohla vypadat.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Je to pro nás důležitá výhra, v přípravě jsme se na tohle utkání soustředili možná víc než na Olomouc. Děkuji hlavně skvělému publiku, které nás hnalo vpřed, a budu moc rád, když dorazí v tak hojném počtu i příště. Těší mě, že jsme společně celý tým zvládli dvě těžké koncovky.”

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Do zápasu jsme vstoupily hodně bojovně a chtěly jsme urvat bod nebo vyhrát, což se nám bohužel nepodařilo. Jsme pořád v oslabené sestavě, takže bojujeme, co můžeme. Dnes nám v koncovkách prvních dvou setů chyběla i trocha štěstí.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Do utkání jsme šli s tím, že bychom tu chtěli uhrát nějaký bod, udělali jsme si i dobrou přípravu, což bylo v prvních dvou setech i vidět. Na holky jsem ale malinko naštvaný, protože nedodržely některé pokyny. Nejvíc mě mrzí koncovka druhého setu, která by možná zasloužila výhru pro nás. Soupeř měl ale štěstí a pak už bylo utkání zcela v jeho režii.“

Do zápasu lépe vstoupily domácí volejbalistky (4:1), Šternberk se ale rychle dotáhl (6:6). Oba týmy se přetahovaly o každý bod (13:13), pak to ale byl hostující tým, který si vytvořil tříbodový náskok (13:16). KP Brno ho při podání Ely Koulisiani smazalo (18:17) a poté, co přidala eso Simona Nikolova, vedl domácí celek 21:18. Šternberk ještě sice srovnal na 21:21, na víc už ale v setu nestačil (25:22).

V druhém dějství se hostující Šternberk dostal do vedení 5:8 a Královo Pole se sice po dvou úspěšných blocích soupeřkám přiblížilo (7:8), ty ale srovnání dlouho nepřipustily (10:13, 15:17). Vyrovnat se Královu Poli podařilo až po smeči Magdaleny Bukovské (17:17), Šternberk však poté znovu odskočil (19:21) a přinutil KP Brno k oddechovému času. Od stavu 20:23 už ale družstvo Erika Nezhody soupeřky k ničemu nepustilo, přímý bod z podání dala Andjela Stojkovic a na servisu už zůstala, i díky úspěšným blokům a útoku svých spoluhráček, až do konce setu (25:23).

Domácí to povzbudilo a do další sady vlétly v mnohem větší herní pohodě než soupeřky (8:4), které si za stavu 12:5 braly už druhý time out. KP Brno náskok dál navyšovalo (16:8), a i když se Šternberku vzápětí podařila čtyřbodová šňůra (16:12), na srovnání byl krátký. Do koncovky vstupovalo domácí KáPéčko s pohodlným náskokem (20:13) a jasně si pak už dokráčelo k výhře 25:16 a k prvním třem vítězným bodům v letošní sezóně.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

Ženy Dukly Liberec měly v minulém kole volno a před týdnem nečekaně klopýtly doma s Frýdkem-Místkem 2:3, i když v rozhodující sadě vedly 14:8 po esu Diany Frankevych. To Olymp Praha si nečekaně ve čtvrtek vyšlápl na Dnipro. Ukrajinky proplouvaly naší soutěží bez ztráty jediného setu, své soupeřky doslova rozstřílely a najednou v Praze nezískaly ani jediný set. Proto byl Olymp pro dnešní utkání mírným favoritem. Dukla, poučená z posledního nezdaru, dnes zahrála naprosto zodpovědně a zaslouženě zvítězila rozdílem třídy nad Olympem 3:0.

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:0 (25:16, 25:15, 25:17)

Rozhodčí: Roman Marschner, Alen Jusič, delegát utkání Kamil Renčín

Počet diváků: 298

Domácí: Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, Hyke Lyklema, Diana Frankevych, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, libero Lucie Kolářová. Střídala: Karolína Javůrková

Hosté: Karla Poloučková, Veronika Virtová, Monika Brancuská, Gabriela Kopáčová, Lucie Kalhousová, Pavlína Šimáňová, libera Veronika Dostálová, Veronika Pešková. Střídaly: Antonie Kelnárová, Michaela Brichtová, Nicole Šmídová, Natalie Šmídová, Karolína Gajdová

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Dnes jsme si napravily volejbalovou chuť po tom posledním zápase doma s Frýdkem-Místkem. Jsme rády za tři body do tabulky a myslím si, že nám dnešní zápas vyšel. Zlepšily jsme obranu na síti a servis. Ještě musíme dělat méně chyb, ale jednoznačně jsme rády.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Konečně doma přesvědčivé vítězství. Celé utkání jsme si určovali naší hrou tempo, to jsme si dali za cíl. Nyní v tomto výkonu musíme dál pokračovat.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní utkání se proti čtvrtečnímu vůbec nepodařilo. Liberec na nás nastoupil s tím, že solil servis a velmi mu to i vycházelo. My jsme se s tím nedokázaly vypořádat. Když už se nám podařilo odbránit, tak jsme dnes neskládaly na smeči. Liberec nás i skvěle odbránil a my jsme jim to nedokázaly oplatit stejnou mincí.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Dnes bych to zhodnotil slovy klasika, kterého jsme tu měli s sebou - Zdeňka Gresla, jako jednoho z posledních žijících mistrů světa. Když jsme spolu táhli tu káru na Olympu, tak vždy říkal, že po posvícení bude krize a ono se to dnes přesně stalo. Nám se nesmírně dobře povedl ten čtvrteční zápas s Ukrajinkami a dnes jsme prostě nezvládli vůbec nic. Jedinou obhajobou může být, že se postupně na hřišti objevily čtyři juniorky, pro něž soupeř Dukly je nesmírně těžkým soupeřem. Byli jsme pod obrovským tlakem na příjmu podání po kvalitním podání Liberce a potom jsme se nedokázali prosadit na útoku, protože průměrná hodnota útočících hráček je okolo 20%.“

Před samotným zahájením utkání obdržela hráčka Olympu Veronika Dostálová od Dukly ocenění za výbornou reprezentaci Dukly v minulých třech ročnících. Utkání lépe začíná Dukla, která si rychle získává dvoubodové vedení. Bohužel pro domácí vzápětí přichází dvakrát chyba na útoku, nejprve míč tečuje anténku a vzápětí končí v těsném autu a je vyrovnáno (2:2). Neuvěřitelné prudké plachtivé podání se podařilo domácí nahrávačce Hyke Lyklema a přímý bod z podání posílá Duklu zpět do vedení (6:4). V další rozehře se tvrdě do míče opírá Diana Frankevych a domácí přidávají další bod (7:4). Při podání Diany Frankevych se přísun bodů na straně Dukly snaží zastavit trenér Olympu Stanislav Mitáč svým prvním oddechovým časem v utkání (10:5). Po chvilce tu máme oddechový čas i na straně domácího celku. Domácí hráčky těžko přijímají nepříjemné podání kapitánky Olympu Pavlíny Šimáňové a nedůrazný útok hosté trestají a jsou za Duklou velmi rychle pouhé dva body (11:9). Gabriela Kopáčová je na útoku důrazná a tvrdým úderem po lajně snižuje na jediný bod (13:12). Až při podání Diany Frankevych se na bloku prosazuje Lucie Šulcová a když útočící hráčka Olympu při smeči mine míč rukou, máme tu time hostí (18:14). Po smeči o anténku (Antonie Kelnárová), esu Diany Frankevych a tvrdém zakončení (Nikol Kvapilová) Dukla již vede 22:14 a velkým náskokem míří k zisku první sady. První setbol po kvalitním zákroku v poli Lucie Kolářové získává Nikola Kvapilová a jde na podání. Čistým esem ukončuje první sadu a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety.

I v druhém dějství se Dukla dostává rychle do dvoubodového vedení, tentokrát po chybě na útoku Gabriely Kopáčové (3:1). Při podání Nikoly Kvapilové se nedaří Olympu bodově zakončit a toho využívá Dukla k zisku tří bodů v řadě (8:3 – time Olymp). Ani po oddechovém čase se obraz hry nemění. Dukla přidává další dva body a odskakuje o krásných sedm bodů (10:3 – Kateřina Kohoutová středem a eso). Po esu přichází druhý odpočinek Olympu (12:4 – eso Lucie Šulcová). Po time Olymp nedokázal přijmout plachtivé podání Lucie Šulcové (eso), v další hře míří Olymp do bloku Kateřiny Kohoutové, a když se na útoku prosadí domácí kapitánka Nikola Kvapilová, Dukla je ve vedení 15:4. Luxusní náskok jedenácti bodů by již domácí hráčky neměly ztratit a v klidu si pojistit klidnou koncovku setu. Navíc, když Olympu nejde v těchto fázích utkání vůbec podání (3x zkažené podání v řadě). První setbol druhé sady získává Dukla zadarmo, nahrávačka hostí chce zalít na druhou přes, ale v cestě ji stála síť (24:15). Hned první setbol je proměněn blokem. Nikola Kvapilová zablokovala Antonii Kelnárovou a domácí jsou jediný set od vítězství.

Až ve třetím setu hráčky Olympu v úvodu dvakrát nahlédly do vedení, ale po bloku Michaely Nečasové a esu Hyke Lyklema je Dukla zpět ve vedení a Olymp zastavuje hru oddechovým časem (6:3). Po odpočinku Nikola Kvapilová zvyšuje vedené domácího celku na 7:3. Při podání Michaely Nečasové náskok Dukly rychle narůstá a máme tu opět oddechový čas Olympu (14:6 – na smeči Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová a Nikola Kvapilová). Po time další bod smečí o blok přidává Lucie Šulcová a Dukla již vede 15:6. Kateřina Kohoutová dobře postaveným jednoblokem zvyšuje na rozdíl deseti bodů (17:7) a s Olympem to už vypadá velice beznadějně. Na dnešní utkání se do liberecké sportovní haly přišlo podívat velké množství diváků a děvčata Dukly se jim prezentovala perfektním výkonem. V závěru utkání na podání přichází i mladičká Karolína Javůrková (2003). V závěru setu Dukla hazarduje se svým náskokem – kazí na útoku a trenér Libor Gálík raději žádá time (aut – 22:15). Přesto po smeči Olympu do autu za stavu 24:16 přichází první mečbol utkání. Gabriela Kopáčová tvrdou smečí vymetla růžek hřiště a odvrátila první mečbol. Až druhý blokem proměňuje Nikola Kvapilová a domácí hráčky vítězí bez ztráty jediného bodu.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠELMY BRNO

V rámci 8. kola UNIQA extraligy žen zavítal do Přerova tým brněnský Šelem. Přerov, který v úvodu sezóny prožívá vzestupnou formu, když v posledním utkání dokázal na domácí půdě přehrát tým Šternberku a zlomit tak prokletí extraligového vítězství téměř po dvou letech, čekal určitě lepší utkání než to, které dnes v Městské sportovní hale předvedl. Zápas mohlo do značné míry ovlivnit zranění přerovské blokařky McClellan, která je pro Zubřice klíčovým prvkem jak na útoku, tak v obraně. Přesto je třeba dodat, že Šelmy dnes zvítězily v Přerově naprosto zaslouženě. Po celou dobu, až na krátké pasáže, kdy domácí hráčky kousaly a dostaly se i do čtyřbodových rozdílů, které ovšem nedokázaly efektivněji zužitkovat, držely Brňanky utkání ve svých rukou a zaslouženě zvítězily.

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 0:3 (17:25, 21:25, 14:25)

Rozhodčí: Marián Ištvanech, Jiří Olt, delegát Jiří Dziacký

Počet diváků: 210

Domácí: Atanasova, McClellan, Zatloukalová, Lazárková, Dlouhá, Kovačić, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Hůsková, Michálková, Horská

Hosté: Benediktová, Širůčková, Pluhařová, Marková, Dubianska, Kyrychenko, libero Chevalierová. Střídala: Kozubíková

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): Dneska jsme to posr…, nedokázaly jsme vůbec zapnout, byly jsme úplně, jak kdybychom měly vybité baterky, a vůbec jsme nebyly hlavama v zápase. Vždycky jsme hrály jen kousek setu a nevydržely jsme být koncentrované až do konce a neplnily jsme pokyny, které nám byly dané od trenérů.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dneska gratuluji soupeři, byli lepší. My jsme působili unaveně, byli jsme nedisciplinovaní, neměli jsme trpělivost, kterou jsme chtěli proti Šelmám mít a asi ten zápas i v hlavách možná dost, protože to máme nastavené tak, že to chceme trhat středem, jelikož se zranila Ali a hrála v podstatě tak na 30%, a to prostě na mančaft kvalit Šelem nestačí, protože jsme prostě nebyli pak na obraně na síti a chyběly nám body na útoku středem. Dneska zklamání, hold se nedá nic dělat, musíme se chystat dál a doufat, že se dá Ali brzy do kupy, protože všichni víme, že máme zatím pouze dvě středovky.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas jsme očekávaly, že bude takový vyrovnanější. Myslím si, že Přerov odvedl dobrou práci, ale my jsme na ně nastoupily soustředěně, a to jak od servisu, tak na útoku. V tom druhém setu jsme měly lehkou pauzičku, ale jsem ráda, že jsme to nakonec zvládly a dotáhly na 0:3.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Spokojenost určitě. Byli jsme schopní v podstatě celý zápas, kromě části druhého setu, soupeře tlačit, dobře jsme ubránili a vyřešili jsme i bodové balóny, takže spokojenost.“

Hráčky Přerova nevstoupily do utkání vůbec dobře, od samého začátku se nemohly chytit na útoku, což soupeřky z Brna nekompromisně trestaly. Zubřice se chytly až v samotném závěru, kdy dokázaly předvést kvalitní obranu na síti, což pro ně bohužel stačilo jen na snížení skóre a finální podobu prvního setu 17:25 ve prospěch Šelem.

Do druhého setu vstoupily lépe domácí volejbalistky, které si vypracovaly zajímavý čtyřbodový náskok, který ovšem Šelmy rychle otočily. Poté se houpačka přelila zase na stranu Přerovaček, které se chytly na útoku a dostaly se do vedení 14:13. Skóre se rychle otáčelo z jedné strany na druhou, Brno si vzalo vedení zpět a propracovalo se do nadějného stavu 18:23. V závěru se Přerov ještě dokázal dotáhnout dobrým servisem Hůskové na 20:23, ale to bylo ze strany Zubřic vše, Brno si závěr pohlídalo a zvítězilo 21:25.

Ve třetí sadě se dokázaly domácí hráčky držet pouze do půlky setu, kdy převzaly iniciativu Brňanky a hlavně drtivou převahou na útoku, kde se naopak přerovským volejbalistkám nedařilo, si dokráčely k vítězství ve třetím setu 14:25 a tím i k zaslouženému zisku tří bodů do extraligové tabulky po vítězství 0:3.

Autor: Ondřej Mareček, foto J. Pořízek

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Druhý domácí zápas ve třech dnech odehrály volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc ve své hale v rámci 8. extraligového kola proti Frýdku-Místku. Po čtvrteční přesvědčivé výhře nad týmem Králova Pole vysokoškolačky tentokrát bojovaly o extraligové body déle, po velké obrátce ve třetím setu a vítězství 3:1 nakonec mají opět všechny tři.

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:23, 21:25, 25:23, 25:21)

Rozhodčí: Trumpeš D., Ostranský T.

Počet diváků: 200

Domácí: Šepeĺová, Mostsitska, Rajlić, Herdová, Körmendyová, Galvão, libero Slavíková. Střídaly: Borovcová, Tinklová

Hosté: Petrová, Mello, Shumeiko, Livingston, Strušková, Šmídová, libero Teperová. Střídaly: Dvořáčková, Tkáčová, Smýkalová

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnes jsme hrály ve stejném modu jako ve čtvrtek proti Brnu a výsledek se dostavil. Byly jsme agresivní na každém balonu, to byl základ naší výhry.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji svému týmu za šestibodový zisk v jednom týdnu. Po těžké sérii porážek nám to zlepšilo náladu i tabulkové postavení. Dnes to byla zásluha celého družstva, holky dokázaly otočit stav z nepříznivého skóre poté, co celý druhý set byl z naší strany plný nevynucených chyb. Od koncovky třetí sady to byl ale úplně jiný tým.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tři sety byly z naší strany velmi dobré, až pak nám soupeřky utekly a už jsme to nedorovnaly.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Tři sety se hrál naprosto vyrovnaný volejbal. Dobře jsme přihrávaly a těžily z toho i v útoku. Soupeř na tom byl ale podobně. Ve čtvrtém setu jsme ale už kvalitu na příjmu neudržely a ztratily tím i útočnou sílu.“

V úvodním setu bylo znát, že oba týmy potřebují maximálně body i uklidnění. Skóre se tedy přelévalo na obě strany (3:7, 13:9, 15:16, 20:16), až se domácím volejbalistkám podařilo v těsné koncovce získat druhý setbol a zvítězit 25:23.

Získaná první sada mohla sice Olomoučanky uklidnit, místo toho však přišel nápor protivníka (4:8, 8:14). Hanačky se sice snažily vzdorovat (15:19, 18:20), koncovku si však Sokol pohlídal – 21:25 a 1:1.

Navíc ve třetí části duelu se zdálo, že se krize domácího týmu prohlubuje (9:14, 12:16). Jenže univerzita začala postupně ztrátu stahovat a i díky velké podpoře publika těsný závěr sady otočila ve svůj prospěch – 25:23 a 2:1.

V tu chvíli se pravděpodobně zápas zlomil. Hanačky měly ve čtvrtém setu téměř stále o něco víc (6:3, 13:9, 15:11), v samotné koncovce sice promarnily hned čtyři setboly, ale přesto se dočkaly dalšího plného bodového zisku po hubeném úvodu sezony.

Autor: Adam Fritscher

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)