5.3.2021

Šelmy na poslední chvíli odrazily nápor Ostravy, ostatní favorité bez problémů

Největší drama se ve čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 odehrálo na palubovce brněnských Šelem, které hostily Ostravu. Volejbalistky Ostravy předvedly bojovný výkon, o výhře domácího celku tak nakonec rozhodly maličkosti, zkušenost a možná i více toho štěstíčka. Ostatní zápasy skončily jasnou dominancí favorizovaných týmů. Olymp si poradil s Prostějovem, Olomouc nedala šanci Královu Poli. Liberecká Dukla je po přesvědčivém vítězství nad Přerovem už jen krůček od semifinále.

VK ŠELMY BRNO – TJ OSTRAVA

Papírově se má jednat o nejvyrovnanější čtvrtfinálový souboj. Čtvrté Brno hostilo v prvním utkání pátou Ostravu, a ačkoliv Ostrava Brno v extralize ještě nikdy neporazila, duel sliboval napínavý volejbal. Poslední vzájemné utkání skončilo 3:2 na sety pro domácí Šelmy.

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 3:2 (23:25, 25:20, 25:20, 23:25, 15:11)

stav série 1:0

Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Možnár Martin

Domácí: Sklenářová, Širůčková, Šmídová, Mikysková, Marková, Horká, libero Chlumská. Střídaly: Faltínová, Podhrázká, Benediktová

Hosté: Pospíšilová, Hrdličková, Nečasová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Šmídlová, Výtisková, Zemanová, Bauerová

Pavla Šmídová (nahrávačka VK Šelmy Brno): Byl to vyrovnaný souboj, kdy rozhodovaly maličkosti v koncovkách a my jsme byly tím šťastnějším týmem, takže super pro nás. V tiebreaku pomohly holky z lavičky svým dobrým servisem, kde Lenka i Áďa daly vynikající servis, odtlačily jsme soupeře od sítě a lépe se nám bránilo, což nakonec vedlo k vítěznému tiebreaku pro nás.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Jsme strašně rádi za vítězství. Věděli jsme, že to bude těžké utkání, že po nás soupeř půjde hodně podáním, což se jim dařilo, až nás to překvapilo. Chvílemi nám chyběla agresivita, byli jsme málo odvážní. Jsem rád, že jsme zabojovali a naší kvalitu nakonec prokázali v tiebreaku, který jsme vyhráli.“

Adéla Chevalierová (libero TJ Ostrava): „Dneska chybělo málo. Bohužel se nám nedařilo otočit často postavení, ve kterém jsme zbytečně byly moc dlouho. Škoda náskoku v tiebreaku, kdy jsme vedly. Nakonec prohra o dva body, v pondělí se musíme zaměřit na dobrý servis, bojovnost a musíme využít domácí prostředí k vítězství.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostraa): „Myslím, že to byl bojovný zápas, bohužel jsme v klíčových momentech udělali chyby a nebyli jsme agresivní. Myslím, že ani rozhodčí tomu moc nepomohli, ale nebudeme brečet a jdeme dál. Sehráli jsme tady tiebreak a na konci jsme byli prostě málo agresivní a soupeř byl lepší na servisu v domácím prostředí. Nezbývá než za tím udělat čárku a těšíme se na zápas u nás v pondělí.“

Tříbodovými sériemi na obou stranách hřiště začalo první čtvrtfinále. Šelmám se ze začátku ale více dařilo na útoku a vytvořily si vedení 10:6. Náskok čtyř bodů držely svěřenkyně Ondřeje Bouly až do stavu 16:12. Také Ostrava se rozjela na útoku a dokázala snížit na 18:17. Po bloku Heleny Horké za stavu 21:17 to vypadalo pro domácí nadějně, hostující Helena Hrdličková ale předvedla skvělou sérii na útoku, přidala se i Žarnovická a Nečasová. Po zkaženém podání brněnské Anny Širůčkové získala Ostrava první sadu 26:24.

Do druhé sady nastoupila již za domácí exostravská Klára Faltínová, která nahradila Soňu Mikyskovou. Po podání Pavly Šmídové a Ivony Markové si Brno vypracovalo klíčový náskok pro zbytek setu – 7:2. Ostrava začala poctivě ztrátovat a už nepouštěla Šelmy do většího bodového trháku. Za stavu 19:14 nepomohla ani řada střídání hostujícího trenéra Zdeňka Pommera a po útoku Ivony Markové Šelmy zvítězily v setu 25:20 a na sety bylo srovnáno 1:1.

Třetí set začal velmi vyrovnaně, až do stavu 9:9 se týmy přetahovaly o vedení. Při tomto skóre ale hostující Helena Hrdličková skórovala hned dvakrát na podání a „připravila“ tak trenéra domácích hned o dva oddechové časy – 9:13. Šelmy ale začaly postupně stahovat a do koncovky šly za vedení 20:19. Během posledních čtyř výměn byly domácí hráčky na útoku stoprocentní a třetí sadu získaly 25:20.

Čtvrtá sada, tedy především její první část, byla ve znamení chyb. Brno sice po esu Kláry Faltínové bylo v mírném vedení, koncovka byla opět vyrovnaná. Ostravská nahrávačka Anička Pospíšilová nejprve zablokoval své bývalé spoluhráčky, připsala si i eso na podání a hosté vedly 21:20. Těm se povedla koncovka útočně a další vzájemný duel Brna a Ostravy tak dotáhly do tiebreaku, 23:25.

Také tiebreak byl nesmírně vyrovnaný a žádný z týmů v něm výrazně nedominoval. Asi klíčovou sérií pro zisk prvního čtvrtfinálového bodu byla podání Lenky Podhrázké, která dokázala Ostravě znepříjemnit příjem a následný útok, skvěle se za koncovou čarou blýskla také další blokařka Adéla Benediktová. Šelmy tak uhájily domácí palubovku, když vyhrály 15:13. Nejvíce bodů v utkání zaznamenala Soňa Mikysková (19 bodů, 47 % na útoku a 1 blok), za Ostravu pak nejvíce bodovala Helena Hrdličková (18 bodů, 28 % na útoku a 1 eso).

Autor: Matouš Müller

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Říká se, že zahájením zápasů play-off, začíná nová soutěž, vše co se odehrálo do té doby je minulost a je zapomenuto. Přesto do prvního zápasu čtvrtfinále nastupoval Olymp Praha jako velký favorit, o čemž svědčí pouhé dvě prohry po základní části a druhé místo v tabulce, domácí neporazitelnost v letošní sezóně, jediná prohra v kalendářním roce 2021 (semifinále Českého poháru proti Liberci 2:3) a bilance s Prostějovem - dvě výhry a poměr setů 6:1. Domácí Olymp Praha potvrdil roli favorita a zvítězil za 70 minut poměrem 3:0 a získal první výhru v sérii.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:0 (25:15, 25:23, 25:12)

Rozhodčí: Hladišová, Kořenek

Domácí: Purchartová, Smutná, Hodanová, Bartošová, Kocmanová-Havlíčková, Komárková, libero Pešková. Střídaly: Honzovičová, Neumannová

Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Kožoušková, Dvořáková, libero Stavinohová. Střídaly: Pluhařová, Šípová, Baláková, Jurčíková

Aneta Kocmanová-Havlíčková (kapitánka PVK Olymp Praha): Dneska jsme zahrály naši hru, pohlídaly jsme si to od začátku. Ve druhém setu jsme zaspaly, ale koncovku jsme zvládly, což je důležité. Prostějov jsme ubránily hlavně na síti od začátku, a to bylo nejdůležitější. Je to ale jen první zápas play-off a pondělní může vypadat jinak, takže my se musíme připravit úplně stejně. Já osobně věřím, že Prostějov bude hrát lépe v domácím prostředí, než zahrál dnes. Určitě to nebude jednoduché utkání.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „První utkání play-off se neslo zpočátku s notnou dávkou nervozity. V posledních dnech jsme řešili řadu drobných zranění. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, a to nás uklidnilo. S přehledem jsme vyhráli první set. Druhý set a jeho koncovka rozhodla o výsledku celého utkání. V průběhu setu jsme neustále prohrávaly až o pět bodů, set jsme otočili za stavu 20:20 při servisu Lucie Smutné a dobrou obranou na síti. Třetí byl podobný prvnímu. Vedeme 1:0 v sérii a musíme se dobře připravit na další zápas v Prostějově.“

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „První set jsme držely se soupeřem krok, ale nezvládly jsme to na přihrávce, druhý set jsme dlouho byly na Olympem, bohužel nám utekl pětibodový náskok a my jsme od stavu 20:20 nedokázaly uhrát koncovku. Poslední set jsme nezvládly v hlavách, druhý set nás položil a bylo to již v režii soupeře.

Miroslav Čada (asistent trenéra VK Prostějov): „V dnešním utkání Olymp výborně podával, zejména v prvním a ve třetím setu a s tím velkým tlakem jsme se těžko vyrovnávali. Olymp byl jasně lepší v útoku i na podání. Myslím, že kromě druhého setu jsme neměli moc šancí.“

Olymp Praha zahájil třemi bloky Bartošové a rychle se ujal vedení 6:2. Poté se střídaly hezké okamžiky s nevynucenými chybami a Prostějovu se podařilo stáhnout na rozdíl jednoho bodu (9:10), ale následně si Olymp vybudoval dostatečný náskok šesti bodů do koncovky (19:13). Prostějovu se příliš nedařila, a tak první set skončil šestibodovým rozdílem pro domácí hráčky. První set byl nervózní a bylo k vidění nezvyklé množství chyb.

V začátku druhého setu byl Prostějov ve vedení díky dobře útočící Kopáčové. Olymp šel poprvé do vedení 8:7, ale Prostějov se výrazně zlepšil, bojoval a body se přikláněly na jeho stranu i nadále, takže brzy byl stav 16:12 pro Prostějov. Olymp vcelku úspěšně ztrátoval, ale měl problém získávat body při svém servisu. Prostějov se přesto nevyvaroval chyb od stavu 18:13 a Olympu se podařilo vyrovnat na 20:20. Vlastní koncovku druhého setu vzala do svých rukou Aneta Havlíčková, ale Prostějov mohou mrzet další dvě nevynucené chyby.

Třetí set zahájil Olymp dobře na servisu a rychle vedl 8:2. Prostějovu se přestalo dařit i na útoku a náskok Pražanek narůstal skoro geometrickou řadou. Konec zápasu byl ve znamení rezignace Prostějova a pohodové hry Olympu Praha.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK DUKLA LIBEREC - VOLEJBAL PŘEROV

Druhé utkání play off mezi Duklou a Přerovem nepřinesl žádné překvapení. Dukla deklasovala Přerov za hodinu v tréninkovém tempu 3:0 a vede tak 2:0 v sérii hrané na tři vítězství.

VK Dukla Liberec – Volejbal Přerov 3:0 (25:7, 25:11, 25:16)

stav série 2:0

Rozhodčí: Marschner R., Nedbálek A..

Domácí: Ovečková, Svobodová, Trnková, Šotkovská, Šulcová, Kohoutová, libera Kolářová, Dostálová.

Hosté: Zatloukalová, Grančaiová, Boudová, Kotlabová, Semerádová, Dlouhá, libero Šádková. Střídaly: Köhlerová, Plešingrová, Zajícová

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): Dneska nastoupila trošku jiná sestava u soupeře, bylo tam mnoho mladých hráček, které se snažily. Pro nás velmi lehké utkání a jsme rády za vítězství.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Gratuluji holkám, udržely koncentraci celé utkání a myslím, že si zahrály s chutí, takže dnes dobrý výkon.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „Tak bohužel, naše klasické pomalé rozjezdy, kdy jsme se první set vůbec nemohly na ničem chytit, strašně jsme i kazily, když už jsme si přihrály. Druhý set byl v podstatě to stejné. Neměly jsme se na čem chytit, soupeř nás přejel ve všech činnostech. Světlou chvilku jsme měly ve třetím setu, kdy jsme na moment mohly odbránit i zaútočit, ale bohužel to na Liberec nestačilo.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „První dva sety se ukázal diametrální rozdíl mezi týmy. My jsme dnes dali šanci mladým. Ono je to asi jiný naskočit od začátku do zápasu než jenom jít zkusit otočit jeden set, ale tím si projít musí. Pozitivní na tom vidím to, že v jeden moment na hřišti byla sestava, kterou už snad nikdo mladší poskládat v extralize nemůže. Ale já se dnes osobně strašně stydím za první dva sety, a jestli se hráčky nestyděj, tak je něco špatně. Gratuluji Liberci k vítězství.“

Dukla začala na podání s Ovečkovou, ktrerá zahajila zápas esem. Přerov následně nesložil na ztrátu a rázem to bylo 4:0, oddechový čas pro Přerov. Liberecká Dukla nepřestává tlačit na servisu, při podání Svobodové Přerov střídá. Hosté mají stále problémy na přihrávce stav 11:1, druhý oddechový čas pro Přerov. Dukla hraje opět výborně v obraně v poli, každý míč co sebere, následně dohraje, 17:4. Dukla nedala Přerovu žádnou naději a v prvním setu jasně dominovala ve všech činnostech, první set končí 25:7.

Druhý set byl opět v režii Dukly. Liberec se dostal do vední 9:4 opět kvalitním servisem a dobře organizovanou obranou v poli, za stavu 10:4 si bere hostující trenér oddechový čas. Liberec stále drží Přerov pod sebou, Přerovanky mají velké problémy na příjmu. Další oddechový čas pro Přerov, 15:5. Svobodová opět tvrdí muziku na servisu a navyšuje tak na 22:7. Druhý set končí nevynucenou chybou Přerova, 25:11.

Začátek třetího setu vyšel lépe Přerovu, který šel do vedení na 3:1, ale při podání Trnkové se skóre otočilo, 6:3 pro Duklu. Zápas se na chvilku vyrovnal, ale opět Liberec zlepšil servis a přidal body servisem, 11:7 oddechový čas Přerov. Svobodová přidává body na servisu, 16:10. Přerov má i nadále problém na příjmu a následně zatočit, za stavu 20:12 si bere Přerov druhý oddechový čas. Zápas je ukončen servisem Přerova do autu, 25:16.

Autor: Aleš Správka

VK UP OLOMOUC - VK KRÁLOVO POLE

Do vyřazovací části letošního ročníku extraligy vstoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc tím nejlepším možným způsobem. V úvodním čtvrtfinále play-off, které se hraje na tři vítězství, porazily Královo Pole za zhruba hodinu hry přesvědčivě 3:0.

VK UP Olomouc – VK Královo Pole 3:0 (25:10, 25:13, 25:17)

Rozhodčí: Ištvanech M., Slezák J.

Domácí: Valková, Schlegel, Stümpelová, Pilepič, Nová, Madsen, libero Zilberman. Střídala: Lazárková

Hosté: Grabovská, Pavlíková, Koulisiani, Šunderlíková, Baird, Stráská, libero Digrinová. Střídaly: Dolotova, Hobbs, Judlová, Bukovská

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Důležité první vítězství v sérii. Dnes jsme proti týden starému utkání v Brně soupeře hodně tlačily servisem, čímž jsme si usnadnily obranu. Teď už se ale soustředíme na druhé čtvrtfinále.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Z naší strany to byl velmi dobře takticky zvládnutý zápas. Co jsme si řekli, to holky splnily. Dařil se nám výborně servis a také příjem. Teď však musíme na toto utkání zapomenout a připravit se na druhý duel v Brně, kde to budeme mít vzhledem k cizímu prostředí těžší.“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): „Domácí hráčky nás dnes přejely, dobře servírovaly, přihrávaly a nedovolily nám dostat se do zápasu. Doufám, že doma to bude z naší strany lepší.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Soupeř dnes velmi dobře podával a my jsme se nedostali do rytmu na útoku. Z průměrného příjmu jsme pak útočili nejčastěji do dvojbloku. Gratuluji domácím, série ale pokračuje.“

Vývoj prvního setu předurčil hned jeho začátek a pět bodů Olomouce při podání Stümpelové (2:2, 7:2). Domácí tým už vedení nepustil a naopak je postupně navyšoval (11:4, 20:8). Univerzita nakonec zvítězila vysoko 25:10.

Druhé dějství se vyvíjelo takřka totožně. Tentokrát to byla servírující Schlegel, která dostala Hanačky na koně (1:2, 8:2) a znovu následovala rychlá jízda domácího celku za ziskem setu (13:4, 22:10). Konečný výsledek zněl 25:13 a Univerzita Palackého vedla 2:0.

A do třetice stejný začátek - na podání Stümpelová, šest bodů v řadě pro Olomouc a vedení domácích 7:2. Tentokrát se však Královo Pole drželo více na dostřel (8:5, 18:15), přesto se ani jednou nedokázalo dotáhnout a duel více zdramatizovat. Vysokoškolačky v koncovce pěti získanými výměnami za sebou zvýšily na 23:15 a po výhře 25:17 ovládly úvodní duel série hladce 3:0.

Autor: Adam Fritscher, Jan Pořízek