24.2.2024

Šternberk ještě nehází flintu do žita, proti Královu Poli bodoval naplno

V sobotu měla volejbalová extraliga žen 2023/24 na programu zápasy 24. kola. Po dlouhé době se z vítězství radovaly sokolky ze Šternberku, doma přehrály Královo Pole. I když stále zůstávají v průběžné tabulce poslední, díky třem bodům snížily ztrátu na předposlední Frýdek-Místek. Ten totiž podle papírových předpokladů nestačil na Prostějov, na jehož lavičce opět „úřaduje“ staronový trenér Miroslav Čada. Napínavé utkání bylo k vidění v Liberci, kde nakonec domácí Dukla přehrála Olymp v pěti setech. Brněnské Šelmy potvrdily roli favorita v utkání s Ostravou a stále oslabený tým olomouckých vysokoškolaček nestačil na Přerov.

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK KRÁLOVO POLE

Domácí hráčky Sokola zahrály dnes úspěšné utkání se soupeřkami z Králova Pole a zaslouženě získaly všechna tři body.

TJ Sokol Šternberk – VK Královo Pole 3:1 (26:24, 25:23, 21:25, 25:22)

Rozhodčí: Hladišová M., Činátl D.

Počet diváků: 104

Domácí: Látalová, Weidenthalerová, Cohen, Kurerova, Kloda, Úradníková, libero Vyjídáková. Střídala: Pluhařová

Hosté: Körmendyová, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, Pelikánová, Kuníková, libero Šmardová. Střídaly: Křižanovská, Matějková, Prchalová, Chlupová

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím, že po těch všech zápasech, co jsme prohrály, je tahleta výhra hodně sladká. Dneska jsme bojovaly konečně o každej balón. Chtěla bych strašně pochválit celý tým a poděkovat fanouškům, kteří přišli.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): „Dnes jsem spokojen jednak s herním nasazením všech hráček, tak především, s bodovým ziskem. Holky dokázaly plnit stanovené herní úkoly, moc nechybovaly, hrály bojovně a dařilo se jim ve všech činnostech. Patří jim moje pochvala.“

Tereza Křižanovská (nahrávačka VK Královo Pole): „Dnešní zápas mě mrzí, protože jsme sem jely pro tři body a nakonec jsme nezískaly žádný. Zhodnotila bych to tak, že jsme vlastně prohrály samy se sebou. Šternberk hrál dneska dobře, my jsme se mu nedokázaly vyrovnat.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Ani dnes jsme neurvali koncovky, které měly být naše, podobně jako s Přerovem. Stav 24:18 je z naší strany velké selhání a bohužel se to pak promítá do celého utkání. Pochválil bych pár střídání, které vyšlo.“

V prvním setu si hráčky Králova Pole udržovaly mírný náskok – 8:9, 15:16, na podání se dařilo Jelínkové a Hrušecké. Za stavu 18:24, při podání Látalové, ovšem domácí hráčky dokázaly získat v dramatické koncovce vedení a tím i celý set 26:24.

Druhá sada měla podobný průběh jako první. Do stavu 8:9 vedly hráčky Králova Pole. Při podání Klody Šternberk získal vedení 10:9, následně zvýšil na 15:11. V útoku se dařilo Látalové, Weidenthalerové i Klodě a stav se navyšoval na 20:16. Pak se ale soupeřkám podařilo snížit na 21:20, ale v dramatické koncovce setu byly opět úspěšnější domácí sokolky, set skončil 25:23.

Na začátku třetího setu vedlo Královo Pole, ale záhy bylo srovnáno, 9:9. Domácím hráčkám se dařilo i nadále a byly ve vedení 18:12. Při podání Körmendyové soupeřky ale vyrovnaly na 18:18, Cohen svým podáním ještě poslala domácí tým do vedení 21:20, avšak koncovka nakonec patřila hráčkám z Králova Pole – 21:25.

Čtvrtá sada byla po celou dobu vyrovnaná, domácím sokolkám se dařilo udržovat mírný náskok a nepustit soupeřky do vedení (11:9, 14:12, 16:16, 20:18, 22:21) a zvítězily v poměru 25:22. V domácím týmu se dařilo Látalové, Weidenthalerové, dobře zahrála Kloda, mladá Úradniková i další hráčky. Všechny zaslouží pochvalu za bojový výkon. Diváci vytvořili dnes krásnou kulisu a zaslouží si poděkování.

Autor: Libor Svoboda, foto Petr Jehlář

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – VOLEJBAL PŘEROV

V 24. kole volejbalové extraligy žen se hrálo hanácké derby mezi domácím VK Šantovka Olomouc UP a lepšícím se Volejbalem Přerov. Olomouc, už alespoň na lavičce s nahrávačkami Shevkenek a Přibylovou, nedokázala najít recept na útočnou hru Přerova, který vyhrála ve sportovní hale UP 3:0.

VK Šantovka Olomouc UP – Volejbal Přerov 0:3 (19:25, 16:25, 23:25)

Rozhodčí: Ostranský, Novák

Počet diváků: 150

Domácí: Chaloupková, Nowak, Artyshuk, Fedchuk, Nečasová, Šotkovská, libero Ryšavá. Střídala: Přibylová

Hosté: Paige, Zatloukalová, Lazárková, Kohoutová, Oborná, Hůsková, libero Kulová. Střídaly: Tinklová, Martincová, Oujezdská, McClellan

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Nám dnes nešlo skoro nic. Už bylo vidět, že hrajeme třetí zápas bez nahrávačky, a že i to počáteční štěstí nás opustilo. Měly jsme na hřišti strašný chaos, nic nám nevycházelo. Z těžkých situací jsme si nemohly nahrát a příjem měl i Přerov lepší. Byl to náročný duel, na chvíli nastoupila nahrávačka Anička Přibylová, ale taky ještě nemůže hrát naplno. Ještě se zranila Anička Šotkovská, tak jsem zvědavá, jak budeme hrát příští týden.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Dnešní zápas jsme si aspoň trochu mohli vyzkoušet Aničku Přibylovou, ale bylo vidět, že nehrála dva měsíce, takže to bude ještě trvat. Věřím, že se to bude zlepšovat. Přerov nás dnes tlačil servisem, neměli jsme tak kvalitní nahrávku. Hůře se nám to skládalo, nahrávaly blokařky. Přerovu se to dnes podařilo, takže mu gratuluji.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Pro nás strašně důležité tři body, historie se neptá, zda Olmik hrál s nahrávačkou nebo bez, máme tři body do tabulky. Nebylo to jednoduché, po delší době máme dvě vítězství za sebou a jdeme si za play-off. “

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Je to pozitivní, tři nula, to už si ani nepamatuji, kdy jsme naposledy vyhráli 3:0. Víme, že domácí mají marodku, ale to je i o připravenosti, oni neměli co ztratit, play-off mají zajištěné, mohli do toho jít a klidně nás trápit jako ve třetím setu. Jsem rád, že jsme to zvládli i bez naší nejlepší hráčky nyní Biassou, že jsme udělali další krok k play-off, protože lidi v Přerově si to zaslouží.“

Domácí opět bez nahrávaček, které byly alespoň na lavičce, nechytily úvod, když prohrávaly po servisu hostující kapitánky Zatloukalové 1:4. Náskok kvůli potížím Olomouce na příjmu narostl až na 9:3 pro Přerov. Po time-outu domácích snížila Nečasová na 5:9. Olomoucký útok držela nejmenší hráčka na hřišti Barbora Chaloupková, která dokázala skvělým výskokem přesměčovat přerovské bloky. Přidala se i Fedchuk a za stavu 10:12 bral time hostující trenér. Přerov pak zase odskočil na pět bodů. Zubřice si už první set pohlídaly, byť Šantovka stahovala, a vyhrály jej 25:19.

V druhé části nenechala domácí Šantovka Přerov více odskočit a držela přijatelné skóre 6:8, opět se dařilo v útoku Chaloupkové. Po smeči Artyshuk to bylo 10:12. Eso Lazárkové však už znamenalo vedení 15:11 pro Přerov. Ale Šantovka opět zabrala a bylo to o bod. Přerov zase odskočil i díky technickým chybám domácích, do koncovky šel za vedení 20:15 a po vítězství 25:16 měl už jistotu dvou bodů do tabulky.

Třetí set začal opět vedením Přerova, olomouckému celku se ke vší smůle zranila ještě Anna Šotkovská. Přerov vedl 8:6 a a 10:8. Vysokoškolačky srovnaly na 12:12 a po razantním útoku Anny Artyshuk poprvé v setu vedla Olomouc 16:15. Před koncovkou byl stav 19:20, výbornou zalívkou se blýskla domácí blokařka Nowak. Závěr setu byl dramatický, hostující Kohoutová servírovala za stavu 23:22 pro hosty, po bloku Paige měl Přerov mečbol, který hned využil a vyhrál v Olomouci 3:0.

Autor: Radek Heloňa

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

První duel po trenérské výměně a návratu Miroslava Čady na lavičku zvládly prostějovské volejbalistky spolehlivě. V 24. kole extraligy žen ČR 2023/24 porazily na vlastním hřišti Frýdek-Místek, ačkoliv ten hrál minimálně polovinu všech tří setů velice zdatně. Závěry však pokaždé ovládl favorizovaný VK, jenž tak přesně po půldruhém měsíci zvítězil za tři body i bez ztracené sady.

VK Prostějov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:21, 25:19, 25:18)

Rozhodčí: Trumpeš D., Ištvanech M.

Počet diváků: 280

Domácí: Trnková, Bajusz, J. Smolková, Löff, Tošič, Faltínová, libero Pállová.

Hosté: Murillo, Fukalová, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Kulová. Střídala: Böhmová

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Konečně po dlouhé době naše vítězství za tři body! Myslím, že jsme si chvilku zvykaly na nové působení trenéra Čady u týmu. Během utkání jsme se postupně zlepšovaly a ve třetím setu už hrály tak dobře, jako většinu minulé sezóny. Věřím, že to takhle půjde dál a bude se nám i v příštích zápasech dařit. Frýdek vůbec nehrál špatně, čekaly jsme to trochu lehčí. V každém setu jsme po horším začátku musely zapnout vyšší level, díky tomu se nám povedlo získat nějaký náskok a koncovky už jsme si pohlídaly.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Za mě spokojenost, protože jsme po trenérské změně zatím nestihli společně s družstvem moc trénovat. Chvíli bude trvat, než si na sebe zase zvykneme, teď jsme všechno směřovali k dnešnímu zápasu, abychom jej zvládli. Což se povedlo, protože výkon všech našich hráček byl velice dobrý. Dobře jsme podávali, neměli žádné větší bodové újezdy v některých postaveních a dařilo se nám ubránit všechny protihráčky. Holky odvedly kvalitní týmový výkon, vyrovnaný ve všech činnostech.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Věděly jsme, že to bude extrémně těžký zápas tím, že Prostějov změnil trenéra a chtěl si spravit chuť po porážce v Ostravě. Myslím, že i když tomu konečné skóre tolik neodpovídá, tak jsme tady předvedly pěkný sport. Jen v těch klíčových momentech, kdy máme být nahoře, se vždy něco stane a my nepřidáme další body. Celkově jsme udělaly mnohem víc nevynucených chyb než domácí, a proto jsme prohrály.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Určitě jsme sem jely s tím, že půjde o nesmírně těžké utkání. Prostějov potřeboval vyhrát, nejlépe za tři body po té předchozí horší sérii, kterou měl. Nicméně si myslím, že jsme odvedly velice pěkný výkon, i když tomu výsledky jednotlivých setů úplně neodpovídají. A prohrát 0:3 samozřejmě mrzí. Přesto bych svůj tým pochválila, v zápase byla k vidění spousta krásných akcí i dlouhých výměn. Bohužel jsme vždy v některém postavení dostaly sérii bodů, což rozhodlo.“

Do stavu 5:6 byl začátek střetnutí vyrovnaný. Potom dobře podávala Klára Faltínová, její parťačky na síti pomohly několika důraznými bloky a domácí tým otočil na 9:6. Jeho náskok pak střídavě osciloval mezi jedním a třemi body, solidně hrající soupeřky se držely na dohled. Až s blížícím se koncem zahajovací části Hanačky upevnily obranu, využitím nevynucených chyb hostujícího družstva víc odskočily (17:16 - 20:16) a další průběh měly bezpečně pod kontrolou - 25:21.

Zkraje druhého dějství se vékáčko nechalo rozhodit neodpískaným autem výběru TJ, který šel do náporu a rychle obrátil z 1:0 na 1:4. První větší propad však favoritky záhy překonaly, aby si opětovným zlepšením hned vzaly vedení zpátky na svou stranu (7:6). Následující pasáž byla rovnocenná, Sokolky zase držely krok. Čadovým svěřenkyním se totiž moc nedařilo překonávat kvalitní defenzivu protivnic, jež odváděly velmi sympatický výkon. Teprve od skóre 16:16 se projevila větší herní síla VK, rozhodla čtyřbodová šňůra na 20:16 při servisu výborné Josefíny Smolkové. Celý prostějovský mančaft zabral a měl navrch - 25:19.

Úvod třetí periody ovšem přinesl úplně jinou písničku v podobě ostrého nástupu frýdecko-místecké družiny (0:3). I tentokrát sice domácí plejerky okamžitě dotáhly na 3:4, leč vzápětí opakovaně troskotaly na blokařské hrázi bojujících Severomoravanek. Ty nasadily do trháku (4:5 - 4:8), čímž sahaly po zdramatizování mače. Parta okolo kapitánky Simony Bajusz ale nic takového nedovolila. Naopak vystřihla bleskovou otáčku na 11:10, následně pokračovala v rapidně zlepšeném herním projevu (15:12) a střetnutí s podporou dělového smečovaného podání Milice Tošič bezpečně dotáhla do úspěšného konce - 25:18 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

Do konce základní části extraligy žen zbývá odehrát poslední čtyři kola základní části. Domácí Dukla Liberec je v současné době na druhém místě a dnešní soupeřky z Prahy na čtvrtém. Situace na čele tabulky je velmi vyrovnaná a chtěla-li Dukla udržet svoji pozici, musela naplno bojovat, protože třetí Prostějov byl pouhý bod za Libercem a na post trenéra se jim vrátil zkušený Miroslav Čuda a navíc všechna utkání Prostějov hraje s družstvy ze dna tabulky. Vzájemná utkání mezi Duklou a dnešním soupeřem Olympem Praha v letošním ročníku jsou shodná. Obě družstva uhájila domácí prostředí bez ztráty setu. Přesto mírným favoritem byla Dukla, která doma hraje famózně a pouze jednou v listopadu prohrála se Zubřicemi z Přerova. Samotný trenér Pražanek Stanislav Mitáč před zápasem konstatoval, že v Liberci se jeho svěřenkyním nehraje nejlépe. Přesto až nečekaně vyrovnaný průběh měla první sada. Až do stavu 19:18 Olymp svojí bojovností, hlavně bezchybnou hrou, nedovolil Dukle bodově odskočit, potom ale na jednom postavení zkolaboval. I druhý set měla více ze hry Dukla, ale nedokázala proměnit osm setbolů a přišel trest v podobě vyrovnání. V dalším setu Dukla opět promarnila velmi slušné vedení a v koncovce Olymp snadno bodoval po chybách domácích hráček. Až ve čtvrtém setu předvedla Dukla hru, na kterou jsme u ní zvyklí, a s přehledem poslala utkání do zkrácené hry. V tiebreaku pokračovala Dukla tak, jak hrála ve čtvrtém a zaslouženě zvítězila alespoň za dva body 3:2.

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:2 (25:19, 31:33, 22:25, 25:16, 15:11)

Rozhodčí: Jiří Olt, Patrik Koutník, delegát Jaroslav Švejda

Počet diváků: 309

Domácí: Lucie Šulcová, Kateřina Kvapilová, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Jana Fixová, Diana Frankevych, Caroline Formánková, Viktorie Dvořáková

Hosté: Veronika Virtová, Pavlína Šimáňová, Michaela Vlčková, Lucie Kalhousová, Karolína Gajdová, Monika Brancuská, libera Veronika Dostálová, Adéla Mitáčová. Střídala: Nicole Šmídová, Zuzana Žáková, Michaela Brichtová, Kristýna Průšová

Lucie Šulcová (smečařka VK Dukla Liberec): Myslím si, že pro nás důležité dva body. Zápas to byl těžký, to jsme čekaly. Je už docela znát i únava. Myslím si, že byla škoda koncovky druhého setu, kde jsme měly, ani nevím, šest nebo sedm setbolů. Nakonec celkové vítězství pro nás. Myslím si, že čtvrtý a pátý set již byl čistě v naší režii.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že dnešní utkání již trochu připomínalo play off, byl to boj. V prvním setu si myslím, že to byl velmi kvalitní volejbalový výkon. Dva sety jsme šli s náskokem do koncovky, ale zbytečně jsme polevili. Před koncovkou jsme měli velký náskok a Olymp zabojoval a dva sety získal. My jsme potom vývoj utkání otočili a potom už to byl boj podobný, který nás čeká v play off. Myslím si, že to byla výborná příprava a výborný výsledek po takovém utkání.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Musím pochválit celý tým, protože jsme sebraly všechny síly, které jsme ještě měly po těžkém poháru a po těžkých soupeřích, které jsme tento týden měly. Vybojovaly jsme alespoň bod. Samozřejmě nás to nyní mrzí, že mohly být alespoň dva body, ale nemohu upřít tu bojovnost, protože jsme makaly celý tým. Kdo přišel na hřiště tak se snažil vybojovat každý bod.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Musím konstatovat, že jsme zde sehráli pěkný utkání, pohledné divácky a hodně atraktivní na pět setů. Bylo i hodně dlouhé do koncovek prvního, druhého a třetího setu. Myslím si, že jsme domácí hráčky zaskočili naším výkonem, protože byl opravdu dobrý. Byl založen na kvalitní obraně na síti a především na kvalitní obraně v poli. Jediné, co nám pokulhávalo, byl útok kůlových hráček ze zóny čtyři. Ale co jsem řekl na začátek, to platí, je to sice porážka, ale po dobrém výkonu.“

Olymp v úvodu utkání využívá chybného zakončení Dukly na síti a snadno se dostává do vedení 2:4. Nepříjemné plachtící podání Lucie Herdové nedokázaly hráčky Olympu zpracovat a velmi rychle je vyrovnáno (4:4). Neuvěřitelný zákrok v poli nám předvedla Taira Ke Alohilani Robins-Hardy a na síti se nemýlí Lucia Herdová a domácí jsou poprvé ve vedení (8:7), ale po nečistém odbití domácí nahrávačky si Pražanky vedení berou zpět (8:9). Nikola Kvapilová je proti vedení Olympu a tvrdou smečí vytlouká blok (9:8). A mohlo být pro domácí i veseleji, ale blok Olympu je pro domácí volejbalistky velkou překážkou (Michaela Vlčková), a tak se nám vedení postupně přelévá z jedné strany na druhou. Bohužel pro domácí, těsný aut při zalívce posílá Olymp do dvoubodového vedení a máme tu první odpočinek (11:13). Po time se na útoku vyznamenala Taira Ke Alohilani Robins-Hardy a je vyrovnáno (13:13). To, co nyní předvádí děvčata obou družstev, se musí divákům líbit. Dlouhé výměny, a hlavně krásné zákroky v poli, jako by družstva bojovala play off. Po jedné z mála chyb Olympu na útoku se konečně Dukla dostává do vyššího vedení (18:16) a trenér hostí rychle žádá oddechový čas. Po odpočinku se tvrdě z vedlejšího kůlu prosazuje Nikola Kvapilová a náskok Dukly narůstá (19:16). V závěru se podařilo domácímu trenérovi střídání na podání. Viktorie Dvořáková nedovoluje Olympu přesně zpracovat míč na příjmu a další plusové body si připisují Nikola Kvapilová, domácí kapitánka Klára Vyklická středem a Lucia Herdová hlavním kůlem a z ničeho nic tu máme první setbol (24:18). První setbol odvrací Monika Brancuská, ale na další tvrdou parádu na útoku Nikoly Kvapilové už Olymp nedokázal zareagovat a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety.

Druhý set začíná lépe Dukla. Offside na síti Olympu a bodový blok a na ukazateli svítí 4:1 (blok Lucia Herdová). Pražanky se ale nevzdávají a při podání Karolíny Gajdové je velmi rychle vyrovnáno (4:4). Tříbodové vedení si Dukla bere rychle zpět, protože Olymp smečuje do velkého autu a hned z první se nemýlí Klára Vyklická (7:4). Olymp svojí houževnatostí v obraně v poli a na bloku se vrací do vedení při podání Michaely Vlčkové, a to se nelíbí domácímu trenérovi Liborovi Gálíkovi, který svolává své svěřenkyně k oddechovému času (10:12 – blok Lucie Kalhousová, eso a Dukla aut). Po time přidává čtrnáctý bod Monika Brancuská (11:14). Po bloku Kláry Vyklické konečně začíná bodovat Dukla. Lucia Herdová přidává další bod, a když hosté míč zadarmo odbijí jenom do pásky, trenér Stanislav Mitáč také žádá time (14:14). Po bloku domácí nahrávačky Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy a smeči Lucie Kalhousová ze zadní zóny do sítě v rychlém sledu vidíme druhý time Olympu (18:15). Domácí kapitánka Klára Vyklická blokem přidává po time další bod a koncovka setu se blíží (19:15). V koncovce se na podání opět představuje Lucie Kalhousová a nejenom na podání, ale i v poli zvedá velmi těžké míče, a když je blok Olympu v síti, Dukla již vede 21:16. Olymp se snaží Duklu bodově dostihnout blokem a to se mu daří. Třetím blokem v utkání snižuje Michaela Vlčková (22:19 – time Dukla). Na rozdíl dvou míčů se Olymp přibližuje po chybě na nahrávce a z jasného vedení zbyly pouhé dva body (22:20). Přesto Nikola Kvapilová získává první setbol za stavu 24:22 ostrou diagonálou. Olymp z hlavního kůlu smečí na zadní lajnu odvrací první setbol a Monika Brancuská vyrovnává na 24:24. S velkým štěstím Lucia Herdová připisuje třetí setbol v druhé sadě pro Duklu. Ale další útok končí v síti a set pokračuje. Jako správná kapitánka hned z první smečuje Klára Vyklická a čtvrtý setbol je tu. Monika Brancuská se z odcházky nemýlí a je vyrovnáno. Další štěstíčko na útoku si vybírá Lucie Šulcová a Dukla opět vede 27:26. Zalívka blokařky Olympu Pavlíny Šimáňové do středu hřiště opět nedovoluje Dukle set ukončit a hra nám pokračuje. Dukla získává další setboly, a ne, a ne set získat, i když příležitostí bylo několik. Po esu Lucie Kalhousové má i Olymp setbol (30:31), ten odvrací Lucia Herdová. Druhý setbol, který získala Kristýna Průšová hlavním kůlem, si Olymp pojistil čistým esem (Zuzana Žáková) a je srovnáno 1:1 na sety.

Po vyrovnaném úvodu třetí sady se daří Olympu odskočit o dva míče, protože Dukla útočí do autu a time domácího trenéra přichází za stavu 6:8. Po přímém bodu z podání již Dukla sahá po střídání (7:10 – eso Michaela Vlčková). Nikola Kvapilová je proti tomu, aby byl Olymp ve vedení, a dvakrát se prosazuje přes kvalitní blok Pražanek (10:10 – time Olymp). Po doteku domácí hráčky sítě, Olymp získává dvoubodové vedení (11:13), ale i Olymp je v síti a je vyrovnáno (13:13). Nikola Kvapilová esem zajišťuje vedení pro domácí (14:13) a drama pokračuje. Lucie Šulcová chytře přes blok zvyšuje na 16:14 a Olymp si žádá oddechový čas. Při podání Kláry Vyklické hned z první zakončuje Kateřina Kvapilová, následně Olymp smečuje do velkého autu a Dukla je v koncovce opět hodně blízko zisku sady (19:15). Bohužel Dukle se nedaří vedení udržet, protože Olymp má ve svých řadách Moniku Brancuskou, která je na útoku nechytatelná (20:19). Po velké minele na útoku Dukly a po fantastickém zákroku v poli Veroniky Dostálové je vyrovnáno (21:21). Další chyba Dukly a hosté jsou ve vedení (21:22). Další chyba Dukly na útoku již znamená setbol pro hosty (22:24). Vše ukončuje blok a Olymp jde do vedení 1:2 na sety. Dukla zřejmě přichází o druhé místo v tabulce, protože v Prostějově již je dohráno a domácí celek zde získal tři body.

Po dalším vyrovnaném úvodu nové sady přichází nevynucená chyba Dukly na útoku z hlavního kůlu a Olymp je ve vedení 6:8 (time Dukla). Po time se ulívkou prosazuje Nikola Kvapilová, vzápětí Michaela Brichtová smečuje po lajně do autu. Další úspěšný úder Nikoly Kvapilové již zvedá trenéra Olympu a máme tu oddechový čas i na straně hostí (10:8). Blokem se prosazuje Monika Brancuská a je vyrovnáno (11:11). Zalívka Kláry Vyklické, přímý bod z podání Nikoly Kvapilové a blokový bod Klárou Vyklickou vnáší trochu klidu hráčkám Dukly a další time Olympu na sebe nenechává dlouho čekat (15:11). Olymp snad střídá na všech postech, ale body přibývají jen na jedné straně (20:11). Dva přímé body z podání vyrušilo z klidu domácího trenéra, který zastavuje hru oddechový časem (20:14 - 2x eso Karolína Gajdová). Po time přichází rychle setbol domácích. Postaral se o to nejlepší hráčka Olympu Monika Brancuská zkaženým podáním (24:15). Monika Brancuská (35 bodů v utkání) vytlouká blok Dukly a odvrací první setbol. Lucie Kalhousová netrefila míč dle svých představ, ten končí v síti a je vyrovnáno.

Až do stavu 5:5 se pravidelně obě družstva střídají v jednobodovém vedení. Po nádherně sehraném signálem středem domácími děvčaty (7:5 - Taira Ke Alohilani Robins-Hardy - Kateřina Kvapilová) přichází time Olympu. Po úspěšném bloku Lucie Šulcové tu máme střídání stran (8:5). Taira Ke Alohilani Robins-Hardy si připisuje přímý bod z podání a Dukla zvyšuje své vedení (9:5). Monika Brancuská musí již být velmi unavená a nečekaně kazí na útoku (11:6 – time Olymp). Po bloku Olympu i Dukla žádá time (11:8 – blok Michaela Brichtová). Další time Dukly přichází vzápětí, po nečisté hře v poli (11:9). Až Nikola Kvapilová dostává z podání nepříjemně podávající nahrávačku (Michaela Vlčková) Olympu. Nikola Kvapilová po lajně získává Dukle první mečbol (14:10). Středem Olymp odvrací konec utkání (Karolína Gajdová). Po nekonečné mezihře se hlavním kůlem prosazuje Diana Frankevych a Dukla vítězí po 139 minutách čisté hry 3:2 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VK ŠELMY BRNO – TJ OSTRAVA

K zápasu 24. kola ženské volejbalové extraligy nastoupily domácí VK Šelmy Brno proti hostující TJ Ostrava. Šelmy z posledních pěti zápasů neprohrály ani jeden, a tak byly favoritem. Avšak poslední utkání těchto dvou týmu v hale Šelem skončilo 3:2, a tak se domácí celek musel mít na pozoru.

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 3:0 (25:18, 28:26, 25:17)

Rozhodčí: Lenert A., Vachutka M.

Počet diváků: 162

Domácí: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Beránková

Hosté: Jakuškina, Jasečková, Jedličková, Skřivanová, Kojdová, Hadáčková,libera Slavíková, Tobiášová. Střídaly: Mikelová, Kašparová, Chládková, Bauerová, Látalová

Simona Janečková (smečařka VK Šelmy Brno): „Jsem nadšená, jak jsme to zvládly. Jsem ráda, že za tři body, ve třech setech a potřetí v řadě. Jsem hrdá na holky, jak nám to jde. A děkujeme fanouškům za skvělou atmosféru.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Samozřejmě jsme rádi za vítězství 3:0 za tři body, ale museli jsme se mít celý zápas na pozoru, protože Ostrava neustále tlačila. Dnes to bylo hodně o servisu a příjmu. Myslím si, že jsme to zvládli, v určitých krizových situacích jsme hráli s nadhledem a se zkušenostmi, hlavně druhý set. Ve třetím setu jsme zápas kontrolovali.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Kromě vstupu do prvních dvou setů jsme dneska vůbec nic nepředvedly. Všechna taktika, kterou jsme si připravovaly, tak jsme nedodržely. Zatlačily nás servisem, nebyly jsme schopně přihrát, natož nějak efektivně zaútočit. Myslím, že bychom se po dnešku měly hodně zamyslet, jestli má vůbec ten zápas hrát takhle s takovým přístupem.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dneska mě to štve, nic jsme nepředvedli. Měli jsme si dohrát koncovku druhého setu. První set byl taková válka servisu, ale druhý set jsme si měli dohrát a ten zápas by se vyvíjel úplně jinak. Koncovky jsou tenký led, nemůžeme hrát při zdi bagrem a čekat, co s námi bude. Mrzí mě to, protože ve čtvrtek jsme měli dobrý zápas, ale to je historie a v pondělí začínáme znovu.“

Zápas začal dvěma esy Ostravy. Ta ale tento brzký náskok neudržela a po deseti minutách hry Šelmy vedly 13:10. Domácí hráčky nepolevily a za stavu 15:11 si ostravský trenér vybírá první time-out zápasu. Ostrava se sice snaží se set ještě zdramatizovat, ale svěřenkyně trenéra Jaroslava Vlka si ho nenechají vzít a vyhrávají první set poměrem 25:18.

Druhý set začal, stejně jako ten první, dvoubodovým náskokem hostů, poté se vedení střídalo (6:5, 6:8). Po chybách Ostravy byl ale stav opět vyrovnaný (8:8) následně se to opět otočilo (8:10, 9:11). Šelmy to ale zase dotáhly (12:12), po dalších dvou balonech Ostrava opět vedla a za stavu 12:15 si Jaroslav Vlk bere první oddechový čas druhé sady. Zásluhou servisu kapitánky Markové a univerzálky Madsen si za stavu 16:16 vybírá svůj time-out také trenér hostů. Ten Ostravě pomáhá a ujímá se vedení 16:19. Ale po dvou bodech domácích je trenér Ostravy opět nucen si vzít svůj druhý oddechový čas, po kterém se jeho svěřenkyně opět dostávají do vedení, ale ne na dlouho. Koncovka je velmi vyrovnaná, ale nakonec i tento set jde na konto Šelem, 28:26.

Do třetího setu vstoupily jednoznačně lépe Šelmy a hned ze začátku držely čtyřbodový náskok. Tento náskok ještě zvyšují a nutí tím trenéra hostů k time-outu za stavu 8:2. Šelmám se ale přestalo dařit na útoku a Ostrava začala rychle stahovat, z šestibodového náskoku (13:7) se během pár výměn stal náskok tří bodový (15:12). Poté se ale domácí hráčky opět zvedly a za stavu 17:12 odcházely na druhý ostravský time-out. Hostující tým se nevzdával a pořád si tým domácích držel na odstup jen třech bodů. Šelmy ale i tak nakonec vyhrály set s velkým náskokem 25:17. Zápas ukončila smečařka Šelem Janečková parádním esem.

Autor: Richard Bednář