11.3.2021

Torzo Olympu vybojovalo postup do semifinále, stejně úspěšná byla i Olomouc

Třetími zápasy pokračovalo čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21. Jak je důležité mít Anetu Kocmanovou-Havlíčkovou, ví pražský Olymp moc dobře. I bez čtyř opor základní sestavy dnes dotáhla svůj tým ke třetí výhře ve čtvrtfinálové sérii s Prostějovem. Pražanky tak slaví postup do semifinále, stejně jako volejbalistky Olomouce, které i potřetí našly recept na tým Králova Pole. O poslední volné místo v semifinále stále hoří boj mezi Šelmami a Ostravou. Po dnešní výhře na brněnské palubovce si postupový mečbol vybojovaly hráčky Ostravy.

PVK OLYMP PRAHA – VK PROSTĚJOV

Ačkoliv Olympu Praha chybělo jediné vítězství k postupu do semifinále play-off, čekal ho dnes přetěžký úkol. Zdecimovaný celek se musel obejít bez čtyř klíčových hráček základní sestavy a toto oslabení se muselo projevit. Po prvním setu, který Olymp prohrál o jedenáct bodů, se domácí hráčky vzepjaly k neuvěřitelnému výkonu a vyhrály tři koncovky setů za sebou a ukončily sérii proti Prostějovu hned ve třetím vzájemném zápase.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:1 (14:25, 26:24, 28:26, 28:26)

stav série 3:0

Rozhodčí: Dmejchal, Nedbálek

Domácí: Jaňourová, Komárková, Bartošová, Havlíčková-Kocmanová, Honzovičová, Brichtová, libero Pešková. Střídala: Neumannová

Hosté: Šípová, Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Jurčíková, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Kožoušková

Aneta Kocmanová-Havlíčková (kapitánka PVK Olymp Praha): Určitě jsem strašně šťastná, že jsme to zvládly. Tím, že jsme oslabené, je vidět, že držíme spolu a jsme schopny se poprat jedna za druhou. Nebylo to jednoduché utkání, Prostějov nás trápil hlavně na začátku. Do zápasu jsme nevstoupily úplně dobře, udělaly jsme v prvním setu spoustu chyb. Potom jsme se už rvaly za každý balón, koncovky byly vypjaté, ale i štěstíčko se přiklonilo na naši stranu a zvládly jsme to. Teď je čas na trochu odpočinku a připravit se na druhé kolo play-off.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme spokojeni s vítězstvím, protože nás posouvá do další fáze play-off a do bojů o jednu z medailí. Chtěl bych poděkovat všem devíti statečným hráčkám, které nastoupily do zápasu. Bylo na nich vidět, že chtějí zabojovat za čtyři vyřazené hráčky. Včera jsme tomu věnovali celý trénink, abychom zalepili záplaty v sestavě. Začátek zápasu ukázal, že máme respekt ze soupeře, ale od druhého setu se rozpoutala bitva, kterou jsme ve třech těžkých koncovkách dokázali zvládnout. Velikou zásluhu na tom má Aneta Havlíčková – jako třicetibodová hráčka. Velmi dobrý zápas zahrála Leona Neumannová jako falešná blokařka, ale musím pochválit všechny holky – je to dílo celého kolektivu.“

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Je to strašná škoda. Jely jsme sem s tím, že můžeme podat dobrý výkon, věděli jsme, že je Olymp výrazně oslabený. První set se nám krásně vydařil, vyhrály jsme 25:14. Potom jsme to už nezvládly, Olymp se rozehrál, tahaly jsme se bod po bodu a Olymp vyhrál. Gratuluji a držím Vám palce.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Gratuluji soupeři k postupu. Myslím, že si to Olymp zasloužil vzhledem k tomu, v jaké byl situaci. Bylo vidět, že my jsme s nimi mohli hrát až když se oslabili, před tím jsme moc šancí neměli. V prvním zápase byla rozdílová hráčka Smutná. Bylo vidět, že má velké zkušenosti. V dalších dvou zápasech byla rozdílová Aneta Havlíčková, která si uměla poradit v těžkých situacích a koncovkách setů. Vzala to na sebe a byla hlavním strůjcem úspěchu Olympu. Myslím si, že v této sérii, vzhledem k situaci, která nastala, jsme měli na víc a měli jsme alespoň jeden zápas vyhrát. Olymp postoupil zaslouženě, přeji mu v dalších zápasech hodně štěstí a zdaru. Jsou velkým favoritem na titul, a když se dají do pořádku a budou kompletní, tak se mohou porvat o titul.“

Olymp bez čtyř reprezentantek ztrácel hned od začátku prvního setu. Domácí hráčky vyrobily v úvodním setu 12 nevynucených chyb, a to hovoří za vše. Olymp měl jedinou světlou chvíli, kdy uhrál tři body za sebou ze stavu 8:18 na 11:18. Prostějov se soustředil na to, aby nechyboval a bezpečně kontroloval průběh úvodního setu.

V druhém setu v úvodu Prostějov třikrát zkazil servis, hráčky Olympu přestaly chybovat a začaly předvádět vyrovnanou partii. Hlavní útočná síla domácích spočívala na Anetě Havlíčkové. Olymp se dostal dokonce do vedení 17:16 a vše se rozhodovalo k dramatické koncovce za stavu 23:23. Prostějov se dostal k setbolu, ten Olymp odvrátil, následně zablokovala Neumannová a Prostějov potom útočil do autu.

Ve třetím setu začal Prostějov excelentně při servisu Kvapilové a dostal se rychle do vedení 6:2. Olymp, ale trpělivou hrou postupně stahoval náskok Prostějova a podařil se mu po bloku Havlíčkové vyrovnat na 11:11. Při servisu Havlíčkové Olymp odskočil na 14:12. Od stavu 16:16 oba týmy předváděly skvělý volejbal, Olymp vedl 22:20 a 24:22. Michalíková esem odvrátila setbol a následně jeden setbol měl i Prostějov. Volejbalová pohádka Olympu pokračovala a set ukončila nekompromisním útokem – kdo jiný než Aneta Havlíčková.

Vyhecované a dramatické divadlo pokračovalo i ve čtvrtém setu. Oba týmy skvěle útočily, ale Prostějov měl i bodové bloky a dostal se do tříbodového vedení. Olymp nejen vyrovnal, ale šel i do vedení 13:11, následně uhrál Prostějov tři body v řadě. Oba týmy se střídaly ve vedení, ale žádný z nich neodskočil do více než dvoubodového vedení. Opět se rozhodovalo v nervy drásající koncovce. Olymp nakonec proměnil čtvrtý mečbol a zajistil si postup do bojů o medaile hned ve třetím zápase série.

Zápas byl emočně velmi vypjatý. Sportovní úroveň šla postupně nahoru a k vidění byl nádherný sport, se šťastným a nečekaným koncem pro domácí hráčky Olympu Praha. Takových zápasů nikdo moc nezažije a je jen veliká škoda, že se muselo hrát bez diváků.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK UP OLOMOUC - VK KRÁLOVO POLE

Volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc jsou semifinalistkami letošního ročníku extraligy. Vysokoškolačky našly i potřetí recept na tým Králova Pole, ve třetím čtvrtfinále play-off zvítězily doma nad tímto soupeřem 3:1 a v boji o finále vyzvou pražský Olymp.

VK UP Olomouc – VK Královo Pole 3:1 (25:14, 20:25, 25:14, 25:16)

Rozhodčí: Kubinec J., Trumpeš D.

Domácí: Kneiflová, Valková, Schlegel, Stümpelová, Pilepič, Nová, libero Zilberman.

Hosté: Dolotova, Pavlíková, Judlová, Šunderlíková, Baird, Koulisiani, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová, Hobbs, Grabovská, Stráská

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Po výborném vstupu do utkání jsme si to zbytečně zkomplikovaly vlastním nedůrazem. Naštěstí jsme se ve třetím a čtvrtém setu vrátily ke své hře s kvalitním servisem a přihrávkou a dovedly zápas k vítězství a postupu. Máme před sebou krátký odpočinek a pak jdeme dál.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Už jsem to říkal dříve, teď už se nehraje na krásu, ale na vítězství. Dnes to byl z obou stran nejhorší volejbal s řadou výkyvů, důležitá je však výhra a postup. Opět jsme si pomohli servisem, tak jako v celé sérii, a to rozhodlo.“

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): „Dokázaly jsme vzdorovat soupeřovu servisu a odpřihrávaly jsme, domácí tým byl ale lepší a po zásluze postoupil. Gratuluji jim a přeji hodně úspěchů v semifinále.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Olomouci k postupu. Soupeř byl lepší dnes i v celé sérii a zaslouženě postoupil.“

Důležitost třetího zápasu série se projevila v jeho opatrném začátku, jenž byl v úvodních výměnách zcela vyrovnaný. Potom začaly jako první vystrkovat růžky Olomoučanky (5:5, 8:5), které se však do výraznějšího vedení dostaly až při podání Stümpelové (12:10, 16:10). Domácí celek se dostal do pohody a bez větších potíží dovedl sadu do vítězného konce - 25:14.

Podobně vyhlížel i druhý set, alespoň tedy ve své první půli. Hanačky šly po jeho vyrovnaném úvodu opět jako první do většího bodového odskoku (9:6, 11:8), hráčky Králova Pole však tentokrát dokázaly srovnat (11:11) a následně dokonce vývoj otočit (16:19). Univerzita se sice tlačila za vyrovnáním, na méně než dva body však ztrátu nestáhla. Královopolanky uhrály od stavu 20:22 tři potřebné míče v řadě a po výsledku 20:25 vyrovnaly.

Hostujícímu celku sice patřil i samotný začátek třetího dějství (1:3), následovala však olomoucká smršť - nejprve při servisu Nové (7:3), následně Stümpelové (11:4) a ani to nebyl ještě konec. Náskok Olomouce nadále narůstal (14:5, 21:9) a favorit již podruhé v utkání zvítězil poměrem 25:14.

Vpravdě divokou podívanou pak nabídla čtvrtá část duelu. Oba soupeři si v ní nejprve vyměnili bodové pozdravy (2:7, 8:7) a potom už zase začalo přidávat na tempu Královo Pole (9:12, 11:14). Osud utkání se tak rozhodla vzít do rukou domácí kapitánka Valková. Po jejích devíti podáních otočila Univerzita Palackého na 21:14 a nabídnutou příležitostí již nepohrdla. Po výsledku 25:16 vyhrály Olomoučanky celý zápas 3:1 a v nejkratším možném čase slaví postup do semifinále.

VK ŠELMY BRNO – TJ OSTRAVA

Vyhraný první set znamená prohraný zápas – tak přesně toto pravidlo platilo v předchozích dvou duelech brněnských Šelem proti Ostravě. Oba tiebreaky si pohlídaly domácí týmy a nejvyrovnanější série prvního kola play-off byla tak vyrovnaná.

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 1:3 (25:22, 21:25, 23:25, 26:28)

stav série 1:2

Rozhodčí: Možnár Martin, Ištvanech Marián

Domácí: Faltínová, Marková, Mikysková, Sklenářová, Širůčková, Šmídová, libero Chlumská. Střídaly: Horká, Podhrázká, Benediktová, Janečková

Hosté: Hrdličková, Nečasová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Bauerová

Helena Horká (univerzálka VK Šelmy Brno): Utkání bylo podobně protrápené jako v Ostravě. Dařilo se jim podávat a hrály dobře v obraně, my s tím máme velký problém. Klobouk dolu před Ostravou jak hrají poslední zápasy. Jde o to, abychom postoupily do čtyřky, což by bylo smutné, když by se nám to nepodařilo. Věřím tomu, že to ale nakonec zvládneme.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Utkáním jsme se dneska protrápili na útoku. Nevím, zda to bylo z nervozity nebo tam chyběla agresivita, soupeř byl výrazně lepší na podání než my, většinu zápasu dohrával lépe i těžké balony.“

Andrea Štrbová (smečařka TJ Ostrava): „Byl to dobrý zápas, jsme rády, že skončil vítězně a hlavně 3:1, že jsme nešli do tiebreaku a můžeme se těšit na domácí zápas. V neděli se pokusíme vyhrát.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Je to 2:1 pro nás, ale my zatím zase uděláme čárku a budeme se připravovat na zápas v neděli. Byli tam emoce, bylo to bojovné utkání z obou stran. Už se těšíme na nedělní zápas u nás.

Ostrava začala třetí čtvrtfinále výrazně lépe. Po úspěšných útocích na jejich straně byl stav 3:8. K vyrovnání stavu přispěla výrazně domácí Anna Širůčková, která si kromě bloku připsala také řadu kvalitních servisů, a stav byl 10:10. Následně se oba týmy tahaly bod po bodu, druhý výrazný náskok v první sadě si Ostrava vybojovala za stavu 16:20. Šelmy se ale nevzdávaly, na podání stejně jako v tiebreaku prvního zápasu pomohly střídající hráčky a domácí celek vyhrál první set 25:23.

Ostrava i přes prohraný první set vstoupila lépe do druhé sady. Druhá sada byla asi nejvyrovnanější. Oba týmy se nevyvarovaly velkého množství chyb, na útoku pak úspěšnost nepřesáhla ani u jednoho z týmu 30 %. V koncovce daly domácím naději dvě chyby na útoku hostující Nečasové, po chybě domácí Mikyskové ale Ostrava srovnala na 1:1.

Svěřenkyně trenéra Pommera vyhraný druhý set nakopl a celkem pohodlně si šly pro jednosetové vedení. Stav 12:18 napovídal hladkou koncovku, Šelmám ale pomohla útočně Horká, Ostrava navíc přidala nějaké chyby a stav byl 18:21. Ani lepší úspěšnost na útoku Šelmám nestačila k vítězství sady – stav 19:24 sice dotáhly na 23:24, ubránit Ivu Kaluskovou se ale nepovedlo a Ostrava vedla 1:2 na sety.

Velmi slabá útočná potence Šelem pokračovala i ve čtvrtém setu, domácím jako by došla šťáva. Od stavu 11:15 do stavu 17:21 všechny výměny skončily bodem či chybou, Ostrava byla výrazně nahoře. Domácí volejbalistky se ale opět dokázaly vrátit i ze stavu 22:24 a byla tu další vyrovnaná koncovka tohoto čtvrtfinále. Tu nakonec přeci jen vyhrály hráčky Ostravy a v sérii vedou 1:2 na zápasy. Nejvíce bodů nasbírala ostravská Klára Žarnovická (26 bodů, 37 % na útoku, 4 bloky a 2 esa), za domácí pak blokařka Ivona Marková (13 bodů, 56 % na útoku a 4 bloky).

Autor: Matouš Müller

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...