30.11.2020

Tři body z televizního utkání UNIQA extraligy žen putují po zásluze do Liberce

Dobrou formu ukázaly volejbalistky Dukly Liberec i na palubovce brněnských Šelem. Z očekávané bitvy o každý míč se stala jednoznačná záležitost svěřenkyň Libora Gálíka. V druhém dnešním utkání 15. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2020/21 Olomouc jasně přehrála tým Prostějova.

VK ŠELMY BRNO – VK DUKLA LIBEREC

První televizní utkání této sezóny z ženské extraligy přinesl souboj dvou týmů z čela tabulky – do Brna přijela liberecká Dukla. Oba týmy v posledních svých zápasech uspěly – Šelmy v pátek doma porazily Olymp, Liberec v neděli nedal šanci Prostějovu.  V loňské sezóně všechny tři společné duely ovládly Šelmy ve třech, v jednom případě ve čtyřech setech. Dnes však naplno bodoval hostující Liberec.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 0:3 (17:25, 20:25, 22:25)

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Horký Petr

Domácí: Nováková, Janečková, Marková, Horká, Mikysková, Širůčková, libero Chlumská. Střídaly: Podhrázká, Sklenářová, Faltínová, Šloufová

Hosté: Kohoutová, Bajusz, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Šotkovská

Šárka Sklenářová (smečařka Šelmy Brno): Holky z Liberce dnes výborně bránily, a v podstatě nás nenechaly vyniknout v žádné herní činnosti, vždy byly kousek před námi, gratuluji jim k výhře.“

Ondřej Boula (trenér Šelmy Brno): „Soupeř nám už od začátku komplikoval přihrávku svým kvalitním servisem, nám se nedařilo stav otočit. Osm bloků hned v prvním setu hovoří za dost.“

Simona Bajusz (kapitánka Dukla Liberec): „Byly jsme připraveny na vysoké bloky, měly jsme taktiku ubránit ústřední hráčku Janečkovou, což se nám podařilo. Dobře jsme podávaly, Brno jsme k ničemu moc nepouštěly, až na konci jsme měly trochu trable, když servírovala Širůčková. Ale zvládly jsme to, máme radost z výhry.“

Libor Gálík (trenér Dukla Liberec): „Dnes jsme předvedli myslím jeden z nejlepších výkonů. Výborně jsme podávali, dobře útočili i blokovali. Dobrý výkon naší univerzálky, blokařky byly senzační, smečařky uhrávaly těžké bodovky. Dnes skvělý výkon, musím holkám poděkovat za jejich hru.“

Skvěle do utkání na brněnské Kouničce vstoupil hostující tým. Za stavu 2:6 donutil domácího Ondřeje Boulu k oddechovému času. Do té doby měly hráčky Liberce na svém kontě už tři bloky. Jejich dominanci na síti potvrzovaly i následně, celkem osm bloků si připsaly během prvního setu. Dařilo se především Nikole Kvapilové i Veronice Trnkové, naopak na domácí straně útok téměř chyběl. Vedení 19:7 Liberec dotáhnul do vítězného konce – 17:25.

Do druhého setu se přeci jen dokázaly domácí Šelmy oklepat. Na obou stranách hřiště byly k vidění kvalitní útoky, po úvodním lehkém vedení hostů brněnské hráčky srovnaly na 12:12. Následovala velká série Liberce, opět se prosazovala Nikola Kvapilová. Dukla agresivní a bezchybnou hrou si šla pro minimálně bod ze zápasu. Po smeči Evy Svobodové vyhrál Liberec i druhý set, 20:25.

Ve třetím setu se až do stavu 11:13 stav přeléval ze strany na stranu. K vedení hostů opět zavelela Nikola Kvapilová – dobrý servisem i následnými útoky dostala svůj tým do vedení. Nepomohlo ani střídání Kláry Faltínové, která sice hru oživila, k vedení to ale nestačilo. Liberec se přeci jen na konci musel o výhru strachovat – brněnská Šelma Anna Širůčková zatlačila servisem, přidala dvě esa a stav byl 21:22. Důležitý blok si připsala Veronika Trnková a Dukla vyhrála 3:0 na sety. Nejvíce bodů (24) měla Nikola Kvapilová (38 % na útoku), za Brno pak Anna Širůčková (56 % na útoku, 3 esa a 2 bloky).

Autor: Matouš Müller

VK UP OLOMOUC - VK PROSTĚJOV

Jen pár dní po návratu z italského turnaje série Ligy mistryň se volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc vracejí do ligového kolotoče hned domácím dvojzápasem. V jeho první části hostily v rámci 15. kola nejvyšší domácí soutěže svého největšího rivala z posledních let Prostějov a udělily mu rychlou hodinovou lekci s jednoznačným výsledkem 3:0.

VK UP Olomouc – VK Prostějov 3:0 (25:18, 25:15, 25:14)

Rozhodčí: Možnár M., Kubinec J.

Domácí: Madsen, Valková, Nová, Stümpelová, Pilepič, Schlegel, libero Zilberman. Střídala: Kamidinová

Hosté: Jurčíková, Šípová, Fričova, Kvapilová, Kopáčová, Pluhařová, libero Stavinohová. Střídaly: Dvořáčková, Weidenthalerová, Kožoušková

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Jsme rády i vzhledem k náročnému programu za rychlé vítězství. Děkuji holkám, že k utkání přistoupily tímto způsobem. Soupeře jsme zatlačily především servisem, měly jsme nad ním převahu a zítra pokračujeme ve volejbalovém maratonu.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Chválím děvčata, že to zvládla po taktické stránce, když plnila to, co jsme si řekli u videa. Měli jsme velmi dobrou obranu a dnes také útok, na kterém pořád pracujeme. V prvním setu Prostějov trochu kousal, pak jsme jeho odpor překonali i kvalitním servisem.“

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Soupeř nás od začátku zatlačil servisem. Nám se pak v prvním setu chvíli dařilo prosazovat se přes jeho vysoké bloky, ale nestačilo to. Od druhé sady domácí tým exceloval v obraně na síti a na servisu. Nám teď trochu chybí šťáva.“

Ĺubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Soupeř nás jasně přehrál ve všech herních činnostech. Byl o třídu lepší hlavně na přihrávce a servisu a po zásluze zvítězil.“

Po vyrovnaných úvodních výměnách šly jako první do vedení domácí hráčky (8:5) a přinutily hostujícího trenéra k oddechovému času. Náskok Olomouce však narůstal i nadále (12:7, 20:13) a první set byl nakonec snadnou kořistí favorita - 25:18.

Do začátku druhého dějství se vysokoškolačky opřely ještě o něco více (5:1, 11:5) a po sérii servisů Schlegel vedly už 16:6. Pohodlný polštář minimálně sedmi bodů si univerzita dokázala udržet a sadu nakonec získala poměrem 25:15.

Prostějovanky si špatný moment vybraly i na začátku třetí části duelu a záhy prohrávaly 2:9. Bodová sprška Hanaček se pak sice přitlumila (12:8, 13:10), stále se však hrálo podle olomouckých not. Při podání Nové navíc náskok VK UP narostl zpět na 21:10 a po výsledku 25:14 se za hodinu hry radoval domácí tým ze zaslouženého vítězství 3:0.