19.3.2024

Už po třech zápasech čtvrtfinálové série známe semifinalistky extraligy žen

Letošní čtvrtfinále volejbalové extraligy žen 2023/24 trvalo tu nejkratší možnou dobu a potvrdilo dominanci prvních čtyř týmů po základní části. Prostějov po dvou pětisetových zápasech nedal na domácí palubovce Šantovce Olomouc šanci. Dukla Liberec stejně jako v prvním zápase v domácí hale proti Královu Poli první set prohrála, nicméně postup si v následujících setech pohlídala. Šelmy Brno nakonec čtvrtfinálovou sérii zvládly jako jediné bez ztráty setu, protože Olymp v Přípotoční jeden set Ostravě „věnoval“. V semifinále vyzvou brněnské Šelmy pražský Olymp a Prostějov Duklu Liberec.

VK PROSTĚJOV – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

Teprve třetí zápas čtvrtfinálové série extraligy žen ČR 2023/24 mezi prostějovskými a olomouckými volejbalistkami byl jednoznačný. Favorizované domácí družstvo tentokrát dokázalo porazit své krajské konkurentky ve třech setech a nezaváhat ani při opětovném vedení 2:0 na sady, jeho kvalitní výkon se špičkovými koncovkami zařídil postupové vyvrcholení v podobě očekávaného průniku VK do semifinále.

VK Prostějov – VK Šantovka Olomouc UP 3:0 (25:18, 25:18, 25:20)

stav série 3:0

Rozhodčí: Ostranský T., Slezák J.

Počet diváků: 410

Domácí: Bajusz, J. Smolková, Löff, Tošič, Faltínová, Trnková, libero Meidlová.

Hosté: Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, Šotkovská, Nečasová, libero Chaloupková. Střídala: Přibylová

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme šťastné, že jsme to konečně zvládly proti Olomouci ve třech setech. Nepodcenily jsme nic ani při vedení 2:0 a tentokrát nedovolily tiebreak. K našemu zaslouženému vítězství i postupu pomohla hlavně výborná obrana, soupeře jsme tentokrát nepustily do žádné vyrovnané koncovky. Po dnešku tedy spokojenost.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Jsem rád, že se nám třetí čtvrtfinálové utkání podařilo vyhrát ve třech setech. Velký rozdíl mezi oběma týmy byl zejména v obraně, my jsme výborně blokovali - především Raquel Löff, v útoku to nejvíc odtáhla Klára Faltínová a o něco lepší jsme byli také na přihrávce. Dnes tedy určitě naše zasloužené vítězství 3:0 a postup do semifinále extraligy stejným zápasovým poměrem, což je pro nás nejvíc pozitivní.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Do Prostějova jsme se přijely porvat a ideálně získat jeden z prvních dvou setů, abychom pak zase nemusely dohánět ztrátu do tiebreaku. To se však nepodařilo, soupeřky nás velice dobře bránily, držely na síti. My jsme se nedokázaly prosadit, potom jsme kupily různé chyby. Ve třetí sadě jsme pak sice vedly, ale tentokrát nám Prostějov nedovolil utkání zdramazitovat.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Jeli jsme sem s tím, že ještě chceme prodloužit sérii a vrátit ji k nám do Olomouce. Což bohužel nevyšlo, Prostějov dnes byl velice dobře připraven. Perfektně bránil a podal mnohem koncentrovanější výkon než my. Přesto hodnotím celou sérii pozitivně, jako sedmý tým tabulky jsme dva předchozí vzájemné zápasy proti druhému dokázali hrát hodně vyrovnaně.“

Hned v úvodu skóre opakovaně zhouply tříbodové šňůry na obou stranách (3:1, 3:4, 6:4, 6:7). Řídily se hlavně tím, komu zrovna šlo lépe podání a v návaznosti na to přihrávka. Celkově byl začátek střetnutí vyrovnaný, ale od stavu 9:9 šel nahoru hostující tým, jenž podpořil dobrý příjem i neméně kvalitními bloky (9:12). Reakce vékáčka byla okamžitá, razantní obrat na 16:14, posléze 20:16 přitom umožnilo výrazné zvednutí všech činností. Výborný výkon favoritek nedal soupeřkám ve zbytku zahajovací části absolutně žádnou šanci - 25:18.

Zkraje druhé periody se prostějovská převaha rozplynula, znovu platilo otřepané, každý chvilku tahá pilku. Šantovce se dařilo držet krok, pokud se mohla opřít o ostrý servis a solidní obranu. V takových případech domácí mančaft častěji chyboval (8:6 - 8:9), což ovšem platilo též naopak, proto se průběžný stav opět úplně překlopil (9:10 - 15:10). Skvěle hrála Raquel Löff, přidávaly se k ní další parťačky, Čadovy svěřenkyně přitom dominovaly zejména parádními bloky. V závěru si navíc bezpečně pohlídaly vybudovaný náskok, jako bonus přidaly několik famózních zákroků v poli - 25:18.

Jednoznačnost duelu však ještě nic neznamenala, stačilo si vzpomenout na ztracené vedení rozdílem dvou sad z obou předchozích vzájemných špílů. I tentokrát kolektiv kapitánky Simony Bajusz zůstával ve třetím dějství o kousek vepředu, leč rivalky se nevzdávaly, naopak setrvaly těsně na dohled. A když uprostřed setu pronikavým progresem otočily z 9:7 na 10:13, pomalu startovalo repete zažitého scénáře. Nicméně Prostějovanky takové dění nepřipustily. Při účinném podání Josefíny Smolkové bleskově otočily (14:13) a další únik z nepohody zvládly i trochu později, pětibodová série ze 17:19 na 22:19 znamenala definitivní výsledkové razítko - 25:20 a 3:0!

Autor: Marek Sonnevend

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

Již třetí čtvrtfinále dnes čekalo na Duklu a Královo Pole. V Liberci a v Brně dokázaly ženy Dukly zvítězit shodně 3:1 na sety a byly tak jediné vítězství od postupu do semifinále. První vzájemné čtvrtfinále v roce 2018 ovládlo Královo pole bez ztráty jediného setu 3:0 na utkání. Pro Duklu, jako nováčka extraligy, byl v té době postup do play off úspěchem. Nyní má ale Dukla vyšší ambice a chtěla dnes tuto sérii ukončit před domácím publikem a pokračovat vstříc za druhým letošním pohárem. Český Chance pohár žen se od února leskne u vstupu do V.I.P. zóny Dukly. Dvojice rozhodčích se nám poprvé představila v novém oblečení v národních barvách se znakem svazu, která se bude určitě líbit. V prvním dějství nedokázala Dukla využít vysoké bodové vedení (16:8) a v dramatické koncovce přenechala set Brnu. KP druhý set začalo velice dobře (1:5), ale Dukla rychle vyrovnala a v druhé polovině setu již dominovala. Ve třetím setu si Dukla udržovala mírné bodové vedení a samotnou koncovku zvládla na výbornou a zaslouženě set ukořistila. Další set ukořistila Dukla až ve velmi dramatické koncovce, kdy dokonce stála proti jednomu setbolu.

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 3:1 (23:25, 25:17, 25:19, 26:24)

Rozhodčí: Patrik Koutník, Michaela Hladišová, delegát utkání Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 295

Domácí: Lucia Herdová, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, Lucie Šulcová, Thamiere Silva de Mello, Nikola Kvapilová, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Viktorie Dvořáková, Diana Frankevych, Caroline Formánková, Jana Fixová

Hosté: Katerina Körmendyová, Kateřina Pelikánová, Kateřina Kuníková, Tereza Hrušecká, Simona Jelínková, libera Lucie Šmardová, Tereza Raabová. Střídaly: Tereza Chlupová, Tereza Křižanovská, Nela Matějková, Daniela Moudrá

Nikola Kvapilová (univerzálka VK Dukla Liberec): Jsem velmi ráda, že jsme to zvládly ve třech zápasech a už se těšíme na semifinále. Myslím si, že každý ten zápas byl výborný volejbal. Většinou to byly dramatické sety. Nyní máme chvilku na odpočinek a můžeme se těšit na semifinále. S Prostějovem máme celoroční bilanci dobrou, ale jak se říká otřepaná fráze, play off je úplně jiná soutěž, takže uvidíme. Poznáme se velmi dobře. Hrály jsme tento rok spolu hodně zápasů. Věříme si a doufáme, že to tento rok zvládneme konečně do finále.

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Super, zvládli jsme ten poslední krok, který bývá velmi těžký. My jsme si ho udělali po prohře prvního setu o to těžší, protože jsme ztratili vedení 16:8 a znovu jsme KP Brno nakopli. Potom to byl boj, který patří do play off, ale zvládli jsme to a jsme v semifinále. Je to super, že to máme za sebou.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Určitě to bylo hezké utkání pro diváky. Nás to nyní hrozně bolí, protože nikdo nechce vypadnout, všichni chtějí z těch bojů jít dál. Myslím si, že jsme dnes sahaly po prodloužení série a určitě je to škoda, protože jsme předvedly skvělý první set, bojovné ty ostatní a nyní napínavá koncovka posledního setu.  Nás to může nyní mrzet a uvidíme, co bude dál.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Liberci. Rozhodl kousek, zkušenost, větší lavička. Chtěl bych jenom říci, jak moc pro mě znamená, že jsme s některými mohli víc jak deset let pracovat. Myslím si, že tento zápas byl důstojným zakončením naší spolupráce a moc si toho vážím.

K třetímu čtvrtfinále nastupují obě družstva v kompletních základních sestavách, pouze o dva, tři posty pootočené a hned od úvodních míčů jsme svědky velmi dlouhých výměn. Až za stavu 6:4 se poprvé do většího vedení dostává Dukla, to se Nikole Kvapilové podařilo vytlouct blok KP. Smeč Dukly míří do autu a je vyrovnáno (7:7). Proti nerozhodnému stavu je domácí kapitánka Klára Vyklická, která „jednonožkou“ za hlavou vrací vedení na stranu domácího celku, další plusový bod si připisuje domácí nahrávačka Taira Ke Alohilani Robins-Hardy a KP žádá oddechový čas (10:7). Po time Kateřina Kuníková smečuje do těsného autu, z hlavního kůlu se prosazuje přes dvojblok Brna Lucia Herdová a domácí již vedou o pět bodů (12:7). Při podání Lucie Herdové Dukla zvyšuje své vedení a druhý time Brna na sebe nenechal dlouho čekat (15:8 – smeč Lucie Šulcová). Druhým bodovým blokem Klára Vyklická přidává další bod a domácí již vedou 16:8. Až za toho stavu se začíná prosazovat i KP, blokem Kateřina Kuníková a Tereza Hrušecká, na útoku Simona Jelínková. Když se přidá útok Dukly do zámezí, KP je pouhé dva body za Duklou (16:14 – 2x time Dukla). Kateřina Pelikánová má velmi nepříjemné podání a útok Dukly z nouze je snadnou kořistí Brňanek a z ničeho nic hosté jsou ve vedení (16:17). Simona Jelínková vytlouká dvojblok Dukly, následně se prosazuje blokem a hosté začínají bodově ujíždět (17:20). Ani vedení Brna netrvalo dlouho, Thamiere Silva de Mello smečuje středem, následně blokem zastavuje útok Brna Nikola Kvapilová a je vyrovnáno (20:20). Smečované podání Simony Jelínkové dělá Liberci velké potíže (21:23). První setbol utkání si připisuje Simona Jelínková a hosté jsou blízko zisku setu (22:24). Lucia Herdová vytlouká blok Brna a odvrací ztrátu setu. Kateřina Kuníková zalívkou zaskočila obranu Dukly a domácí prohrávají 0:1 na sety a třináctičlenný fanklub KáPéčka se raduje.

Brno naladěno získaným setem po změně stran hraje velice obětavě v poli (Simona Jelínková) a na síti úřaduje 198 cm vysoká Tereza Hrušecká (1:5 – time Dukla). O 1 cm nižší Thamiere Silva de Mello snižuje na rozdíl dvou míčů (3:5), když KP míří do zámezí, následně je blok Brňanek v síti, máme vyrovnáno (6:6). Čistým esem se Dukla poprvé v tomto setu dostává do vedení, a když Diana Frankevych smečuje po špatné příjmu podání hned z první, Brno žádá time (11:9 – eso Lucia Herdová). Lucia Herdová dál prohání Brno na příjmu a Dukla již vede 13:9. Při podání kapitánky Brna se hosté přibližují na jediný bod (13:12 – eso, Dukla 2x do autu). Thamiere Silva de Mello je proti vyrovnání a středem krásně sehraným signálem opět zvyšuje vedení Dukly (16:13). Nikola Kvapilová se napodruhé prosazuje dírku v bloku a trenér KP Erik Neshoda rychle zastavuje hru oddechovým časem (19:15). Po odpočinku esem Thamiere Silva de Mello přidává přes libero KáPéčka další bod (20:15). Tentokrát si Dukla svůj bodový náskok pohlídala, Brnu nepomáhá ani střídání hráček a za stavu 24:16 tu máme setbol i na straně Dukly. To se krásným jednoblokem prezentovala Caroline Formánková. Dva setboly se Brnu daří odvrátit, ale na šibalskou zalívku domácí nahrávačky Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy obranu již nenašlo a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí sadu začíná lépe Dukla. Nepříjemné plachtivé podání Kláry Vyklické do zóny I zaskočilo Brno a domácí se ujímají vedení 4:1 (eso).  Smeč do autu Dukly zřejmě netečoval blok a je sníženo (6:5). Čtvrtým esem v utkání se Dukla vrací do tříbodového vedení (9:6 – eso Nikola Kvapilová). Brno dost kazí na servisu, a když se signálem středem prosadí Klára Vyklická, Dukla již vede o čtyři body a hosté žádají time (17:13). I další plusový bodík po time patří Kláře Vyklické, obouruč vrchem zastavuje zadarmo letící míč z příjmu podání na stranu Dukly (18:13). Až Tereze Hrušecké se daří prosadit na útoku středem a je sníženo (20:17 – time Dukla). Další snížení si z vedlejšího kůlu připisuje tvrdou smečí Simona Jelínková (20:18) a možná nás čeká dramatická koncovka jako v prvním dějství. Ale není tomu tak, protože Brno smečuje do zámezí (Denisa Pavlíková) a když si Diana Frankevych připíše eso, máme tu liberecký setbol. Hned první setbol je proměněn. Thamiere Silva de Mello blokem zastavuje smeč Denisy Pavlíkové a Dukla je jediný set od postupu do semifinále.

Nejprve Kateřina Kuníková si připisuje eso a Brno vede 1:2, potom ale na podání přichází Taira Ke Alohilani Robins-Hardy a po dvou esech je ve vedení Dukla (4:2). Brno čtvrtfinálovou sérii ještě zdaleka nevzdává a hraje velice obětavě v poli, ale ani pro Duklu není žádný míč ztracen a k vidění jsou velmi pěkné výměny. Při podání Kataríny Körmendyové na síti opět vládne Slovenka Tereza Hrušecká a karta se začíná obracet (7:10). Nikole Kvapilové se nelíbí vedení Brna a ze zadní zóny snižuje na rozdíl jediného bodu (9:10). Denisa Pavlíková z hlavního kůlu smečí po diagonále zvyšuje vedení Brna, a když Kateřina Kuníková zaskočí Duklu nepříjemným podáním, trenér domácích Libor Gálík si svolává své svěřenkyně k time (10:14). Nikola Kvapilová přibližuje Duklu na dva body (12:14), následně Simona Jelínková smečuje do těsného autu a Thamiere Silva de Mello blokem zastavuje Katarínu Körmendyovou a je vyrovnáno. Po zalívce již Dukla vede 16:15 a KP si vybírá oddechový čas (zalívka Lucia Herdová). Po neuvěřitelném zákroku v poli (Taira Ke Alohilani Robins-Hardy) přidává z hlavního kůlu sedmnáctý bod Lucia Herdová (17:15). Přesto je za stavu 17:17 vyrovnáno (smeč Denisa Pavlíková). Další time Brna tu máme po smeči do velkého autu Denisou Pavlíkovou (19:17). Ani toto vedení si Dukla dlouho nepohlídala. Podání Denisy Pavlíkové dvakrát domácí přijímají na stranu Brna a z první se nemýlí Kateřina Kuníková (19:20). Po šikovné „roládě“ přes blok Brna do středu debla se prosazuje Lucia Herdová a Dukla je zpět ve vedení (21:20). Po úspěšném dvojbloku se Brno vrací do vedení (22:23). První setbol si pohlídalo Brno zalívkou do zóny I (23:24). Nikola Kvapilová odvrací první setbol, po bloku Thamiere Silvy de Mello má první mečbol Dukla, ten proměňuje Nikola Kvapilová z vedlejšího kůlu velmi tvrdě a Dukla je v semifinále.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Tato série měla být podle papírových předpokladů nejvyrovnanější ve čtvrtfinále, ale zatím tomu tak nebylo. Olymp po dvou jednoznačných výhrách 3:0 vedl v sérii 2:0 na zápasy, a již dnes mohl o svém postupu do semifinále rozhodnout na vlastní palubovce. Ostrava ale nechtěla ještě složit zbraně a chtěla se pokusit vývoj série zdramatizovat. Olymp si v domácí hale postup pohlídal a po výhře 3:1 postupuje do semifinále.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:1 (25:20, 25:13, 22:25, 25:20)

Rozhodčí:  Buchar T., Olt J., delegát Škoda Z.

Počet diváků: 200

Domácí: Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Hodanová, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Žáková

Hosté: Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Chládková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková. Střídaly: Jedličková, Látalová, Kalusková, Bauerová, Kašparová, Mikelová

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): Jsem hrozně ráda, že jsme to zvládly. Bylo vidět, že Ostrava už neměla co ztratit po tom druhém setu, který byl dost jednoznačný. Od třetího setu do toho šla naplno a podařilo se jí v koncovce třetí sady několik es. O to víc jsem ráda, že jsme to zvládly v tom čtvrtém setu. Chtěla bych moc poděkovat všem fanouškům, všem holkám za tu bojovnost. Očekávaly jsme těžké zápasy a jsem ráda, že jsme to zvládly ve třech zápasech. Teď trochu odpočinout a hlavy už směřují k semifinále.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Musím konstatovat, že jsem nesmírně spokojen s tím, že jsme postoupili do další fáze domácí soutěže a budeme hrát o medaile. Tak, jak nám gratuluje soupeř, tak musím i já pogratulovat jim, protože to byla sakra těžká série, i když to podle výsledku a průběhu úplně nevypadá. Tu sérii jsme začali velmi dobře, první vyhrané domácí utkání nás zklidnilo. V Ostravě jsme hráli vabank, podařilo se nám vyhrát a dneska jsme věděli, že ten třetí bod (vítězství) bývá nejtěžší. A to se i ukázalo. Ostrava za nepříznivého stavu, stejně jako v Českém poháru, začala solit servis a vycházelo jim to. Soupeř dnes hrál velmi dobře, uvolněně, protože už neměl co ztratit. Ta série nám vyšla, jsem nesmírně spokojen. Děkuji Verče, jako kapitánce, která má lví podíl na tom, že tým je v pohodě. A k tomu přidává i velmi dobré výkony na hřišti. A samozřejmě i celému týmu.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava):„V první řadě bych chtěla pogratulovat Olympu k postupu do semifinále. Z naší strany jsme očekávaly větší boj, nechtěly jsme, aby to bylo jen na tři zápasy. Ale věřím, že ten třetí zápas, až na ten druhý set, jsme ukázaly, že když budeme bojovat a hrát týmově, tak se můžeme vyrovnat kterémukoliv týmu v extralize. Je to takový hořkosladký konec, nám tímto způsobem sezóna skončila. Zhodnotila bych ji i přes tento nezdar kladně.

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava):„Předně musím poblahopřát Olympu, který si postup zasloužil, protože byl lepší. My jsme dneska předvedli nejbojovnější výkon, a škoda, mohli jsme takto celou sérii začínat. Myslím si, že první dvě utkání jsme hráli při zdi a byla to taková strategická válka. Sezónu hodnotím dobře. V sérii jsme se chtěli dostat dál, nevyšlo to. Musíme začít nanovo a poučit se z této těžké série, protože to série těžká byla, kdy jsme od začátku tahali za kratší konec.“

Nástup do utkání má lepší hostující celek, který jde do vedení 0:3. Domácí kontrují dobrým servisem podpořeným obranou a otáčí průběh na stav 7:5. Olymp si drží náskok dvou bodů až do stavu 13:11, kdy po bloku Moniky Brancuské odskakují domácí do vedení 14:11, na což reaguje time outem trenér hostů. Po další sérii na podání Olympu odskakují domácí do vedení 17:12. Ostravské hráčky snížením na 19:18 nutí k oddechovému času domácí lavičku. Dvacátý bod jako první družstvo dosahuje Olymp, (20:19) a po přímém bodu ze servisu Nicole Šmídové odskakuje do vedení 22:19. Olymp úspěšným útokem středem proměnil druhý setbol a jde do vedení 1:0 na sety.

Začátek druhé sady je vyrovnaný (2:2, 4:4), až po nečisté nahrávce ostravské nahrávačky a bodovému bloku domácí blokařky jde Olymp do vedení 7:4. Při nepříznivém stavu pro Ostravu za stavu 10:5 dochází k výměně na nahrávačském postu. Ani tato změna nepomáhá v rozletu domácích a rozdíl ve skóre se vyšplhá až na jedenáct bodů – 17:6. V samotném závěru druhého dějství se obraz hry nemění, i když hostující trenér se snaží zpomalit hru střídáními. Olymp si dokráčel po výhře 25:13 i pro druhý set.

Tři body v řadě ze stavu 3:3 na 3:6 přiměli Stanislava Mitáče k time outu. Zřejmě nejkrásnější výměna v utkání byla k vidění v olympské hale za stavu 7:7, kdy téměř ztracenou výměnu zvládla domácí děvčata uhrát a získat bod na svou stranu. Vyrovnaný průběh (8:8, 10:10, 12:12) třetí sady brzdí trenér Pommer time-outem, když se domácím hráčkám podaří dva body v řadě. Olymp odskakuje do vedení, aby si hned nabytý náskok nechal vzít, a do koncovky jdou týmy za stavu 16:16. Vyrovnaný průběh pokračuje až do stavu 20:20. Tři esa v řadě Nely Jasečkové přináší Ostravě vedení 20:23. Po následné chybě domácích na útoku přichází setbol pro hosty, který odvrací Olymp složeným útokem. Ostrava si již úplný závěr nenechala utéct a po první vyhrané sadě v sérii uvidí početné publikum v olympské hale minimálně ještě jeden set.

Do něj má lepší vstup domácí družstvo (3:1, 5:3, 7:5). Nutno říct, že v této fázi utkání Ostrava kupí na servisu chybu za chybou – celkem tři v řadě. Eso Lucie Kalhousové přimělo za stavu 9:6 vzít si čas na zklidnění hostující lavičku. Vlnu emocí na ostravské straně způsobila rozehra za stavu 11:12, aby stejné emoce přinesl hned další míč na druhé straně. Současná pasáž hry přináší to, co se od této čtvrtfinálové série očekávalo – plno emocí, vyrovnaný průběh a kvalitní podívanou na obou stranách. Po oddechovém času Ostravy přichází dlouhá přestávka kvůli dohadům ohledně stavu, utkání pokračuje za stavu 19:16. Pauza více prospěla domácím hráčkám, které odskakují do vedení 21:16. Postupový mečbol přichází po útoku Pavlíny Šimáňové, ten ale odvrací útokem hostující kapitánka. Konec v sérii ale přichází po další výměně. Olymp potvrdil roli lépe postaveného týmu po základní části a vyhrál v tomto utkání 3:1 a v celé sérii 3:0 na zápasy.

Autor: Michal Grivalský

VK ŠELMY BRNO – VOLEJBAL PŘEROV

Třetí zápas čtvrtfinále mezi Šelmami a Přerovem se odehrál v Brně. Tým domácích Šelem byl zatím v obou předchozích zápasech schopen hosty z Přerova porazit 3:0 a tím potvrdit roli favorita. Šelmy dnes měly šanci sérii ukončit a mít delší přípravu na vítěze série mezi Prahou a Ostravou. Šelmy potvrdili roli favorita a vyhráli 3:0.

VK Šelmy Brno – Volejbal Přerov 3:0 (25:20, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Ištvanech M., Kubinec J.

Počet diváků: 205

Domácí: Šmídová, Silva, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libera Chevalierová, Píchalová. Střídaly: Mokrá, Janečková, Benediktová, Beránková

Hosté: Šrámková, Paige, Zatloukalová, Lazárková, Kohoutová, Tinklová, libera Kulová, Horská. Střídaly: Martincová, Köhlerová, Hůsková

Andrea Píchalová (libero VK Šelmy Brno): „Zápas z naší strany byl kvalitně odehraný a jsem ráda, že to bylo třikrát 3:0 a jde se dál. Jsem strašně ráda za všechny tyhle příležitosti a zkušenosti, které my mladé hráčky dostaneme. Moc jsme si to užily, těšíme se na fanoušky i v semifinále.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „První cíl máme za sebou, jsem rád, že jsme to zvládli. Byli jsme asi favoriti, ale dnes to byl asi nejvyrovnanější zápas. V závěru jsme dali šanci všem hráčkám a průběh byl vyrovnanější. Gratuluji děvčatům a jdeme se připravovat na dalšího soupeře. Děkujeme všem fanouškům, byla tu skvělá atmosféra.“

Karina Lazárková (smečařka Volejbal Přerov): „Dneska jsme hrály dobře, držely jsme krok se Šelmami, ale pak nás přehrály, byly lepší v poli a trenér nechal zahrát i lavičku.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Šelmám k postupu. Nemyslím si, že jsme tady odvedli špatný výkon. Lidi se bavili, my jsme bojovali, ale ta kvalita byl na domácí straně.“

Začátek zápasu byl vyrovnaný až do stavu 6:6. Poté se vedení začalo dostávat spíše na stranu Šelem, 9:6. Ty ale poté řadou svých chyb tento náskok ztrácí, (9:9), ale při servisu nahrávačky Šmídové svoje vedení opět navyšují (12:9) a nutí tím přerovského trenéra Vlčka k prvnímu time-outu utkání. Šelmy ale rozdíl ještě navyšují (16:10) a trenér hostů si bere i druhý oddechový čas. Domácí hráčky si náskok už nenechají sebrat a set vyhrávají poměrem 25:20.

Druhý set začal lépe pro domácí Šelmy, 6:3. Přerov se ale rychle zvedl a srovnal na 8:8. Dále si Šelmy udržovaly dvoubodový náskok (10:8, 11:9, 12:10) a své vedení ještě navyšují (18:13) a nutí trenéra Vlčka k prvnímu přerovskému time-outu druhé sady. I z té si nakonec domácí odnášejí výhru 25:17.

Třetí set začal vyrovnaně, avšak po sérii na servisu domácí kapitánky Markové se Šelmy dostávají do vedení 7:5 a nutí hosty k prvnímu time-outu třetí sady. Dále se týmy až do servisu domácí smečařky Jessicy Silvy o vedení spíše přetahovaly. Za stavu 15:11 pro domácí si přerovský trenér vybírá i druhý oddechový čas. Šelmy si své vedení udržely až do konce, vyhráli set 25:16, zápas i čtvrtfinálovou sérii poměrem 3:0.

Autor: Richard Bednář